Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

mabika
3. sep 2012

@kinka555 ahoj, kedze cakas druhe, tak je vhodny cas na normalnu postel. Ma to vyhodu, ze sa potom mala nebude citit "vyhodena" z vlastnej postielky babatkom a zase teraz ju nemusis pracne vkladat/vyberat, ak si bude vediet vyliezt sama.
No a na to vyliezanie pomoze len trpezlivost. Do aleluja opakovat, ze ked sa uz ide spinkat, tak sa nevylieza a za kazdym vylezenim bez reci poslat/dat naspat, nekomunikovat, len monotonne opakovat " je cas ist spat" alebo nieco podobne. Moze to trvat par tyzdnov, ale omrzi ju to...

enya00
3. sep 2012

uf tak dnes ho zacinam ucit spat sameho,a teda place strasne az mi ho je luto ☹ ale v noci je hore kazdu chvilku a chce didku tak som zvedava kolko vydrzim

terezzz_zl
3. sep 2012

Ahoj, nevidím důvod proč si ji nevzít do postele, když chce. Asi Ti chce být nablízku a tomu bych já určitě neodolala. Navíc probudit se vedle svého miminka je moc příjemné. Oni to můžou mít každou chvilku jinak, starší syn spával sám, pak chtěl usínat se mnou vyloženě v náručí, kdy jsem ho hladila a pusinkovala. To jsem čekala druhé miminko a říkali jsme mu to, tak možná pocítil strach, že už nebude ten jediný, tak jsem mu chtěla dát jistotu, že nebude odsunut na druhou kolej. Pak se trošku uklidnil a stačilo mu, že ležím v pokoji na posteli a pak zase začal usínat i spávat sám. I doktorka mi říkala, že jsem udělala dobře, že jsem netrvala na spaní sám v postýlce. Takže já bych si ji určitě do postele vzala, není na tom nic špatného, asi chce být u Tebe. Za pár měsíců to může být jinak a třeba jí bude víc vyhovovat spávat sama.

kinka555
3. sep 2012

@mabika uf no, neviem ako by to zvladla vo svojej postielke, ona sa vrti ako na kolotoci, spava krizom cez postielku, najlepsie ked jej môze noha trcat cez mreze.. budeme to ale musiet nejako vyriesit, neda sa takto fungovat a nahanat ju stale po dome... dakujem 🙂

abbey1
3. sep 2012

@duratlicka Ale tu nikto nesúdi matky, ktoré hľadajú cesty , ako naučiť dieťatko spinkať k jeho prospechu. Tu sa pohoršujeme, a oprávnene, nad " matkami", ktoré nechávajú svoje deti revať, samé to nazývajú revom. Môže sa na mňa hnevať, kto chce, ale takéto matky ani neviem pomenovať.
Knihu som čítala, skúsila rady, ktoré mi prišli ako rozumné, ale nikdy som sa neznížila k tak drastickým spoôsobom, ako tu mnohé prezentujú, ako účinné.
Píšem v dobrom, aby sme si veci vyjasnili. Skutočne tu bola naša kritika adresovaná LEN na dotyčné matky (bez uší, alebo bez srdca).

evelin1982
3. sep 2012

Keď čítam príspevky niektorých mamičiek,ako týrame svoje deti,lebo ich necháme plakať,je mi zle.A že deti nevedia manipulovať s dospelými?To mi je zase do smiechu!Pretože to deti vedia veľmi,veľmi dobre.A vy mamičky,čo nás súdite, koľko máte detí.Je veľmi jednoduché byť nevyspatá a starať sa o jedno dieťa.Ale ak ich máte viac,neviem,či by vás tie reči neprešli.Alebo ako bol môj prípad,že som dávala mladšiu dcérku spať hodinu,a staršia ma sama musela čakať v obývačke,kým prídem.Pracujeme na tejto metode viac než týždeň,a výsledky sú ohromujúce.Pomrnká len pár minút a spinká.A na začiatku žiadny strašný rev nebol.Svoju dcérku milujem a len preto,že ju nedávam večer spať a nechala som ju zo 3 dni plakať,určite nebude mať z toho v živote traumu.Predsa musí cez deň cítiť,ako ju milujem,že by som za ňu dala aj život.A je to usmievavé,krásne,živé dieťa.Myslím si,že keby tým trpela,dávala by to najavo už teraz,počas dňa,keď sa hrá a pod.Takže,milé mamičky,nikdy,nikdy neodsudzujte konanie iných,lebo neviete,či si nebudete raz musieť obuť také isté topánky ,a robiť veci, ktoré ste súdili.Mne nikto nebude rozprávať,že som matka bez srdca,a toto ma tak naštvalo,že radšej nemám na to ani slov.

zuzanockamt
3. sep 2012

@evelin1982 vsak ale dve deti si chcela, ci nie? ... musela si predpokladat, ze to bude viac starosti, väcsi napor na teba ako na matku ... ja som si toho vedoma, preto sa staram len o jedno dieta a tak to aj ostane 🙂

sorciera24
3. sep 2012

@zuzanockamt zuzi, keby sme takto rozmyslali, tak by sme vymreli.....ale kazda to vidime inak...tak sa im necuduj a nesud......viac deti je anrocne, ale chcu amt viac deti.....podla mna je zas sebecka mat len jedno dieta......(toto sa ti asi pacit nebude...)vzdy bude viac nazorov...na vsetko a nemyslim si, ze tie spravne su len niekoho....

zuzanockamt
3. sep 2012

@sorciera24 mozno je to sebecke, ano voci tomu dietatu urcite ... ale z roznych dovodov som sa takto rozhodla a pre mna je to momentalne (a pravdepodobne aj dlhodobo) spravne riesenie

sorciera24
3. sep 2012

@zuzanockamt jasne, tak ako ine maju svoje spravne riesenia;)

zuzanockamt
3. sep 2012

@sorciera24 len nechat dieta revat 50 minut pre mna nikdy spravnym riesenim nebude

diana_81
3. sep 2012

Neviem maminy ale ja ked citam taketo rady tak ma to vzdy sokuje. Vsak to je krute a smutne, takto vlatne dieta nicit... Jasne, netreba si nechat skakat po hlave, ale tot je fakt silne kafe uz aj na mna...

Dotaz: Dobrý den, moc děkuji za Vaše stránky, je zde spousta skvělých informací. Chtěla bych se jen zeptat na večerní usínání. Všechny maminky kolem i na těchto stránkách říkají: Pokud miminko nechce večer spát, nechat v postýlce, chodit, prodlužovat intervaly atd. - pak se naučí krásně spinkat. Koho jsem se ale ptala tak doba co jejich miminko křičelo než uslo byla tak maximálně hodina. Náš Davídek (není to každý den) pokud neusne hned tak hystericky křičí - snažíme se vydržet, ale on vydrží křičet tři hodiny bez problémů. Chtěla bych se zeptat jak dlouho ho nechtat křičet. Potom už má i hlad. Máme osm měsíců, prokřičených večerů máme v průměru 2 až 3 za týden - není to každý den. Snažíme se vydržet, ale je to boj 🙂 Vím, že když neusne do čtvrt hodiny bude to na dlouho, pokud bych ho za hodinku a půl znovu nakojila nebo jen pochovala, usnul by hned. Nechat ho tak dlouho křičet? Děkuji moc. Silvie

Odpověď: Silvie, já opravdu pokud nechcete být otrokem dítěte a uspávat ho u prsu nebo mu hrát večer divadlo, tak není jiná cesta, než dítě naučit usínat samotné a výborná cesta je právě chození za dítěte a prodlužování těchto intervalů. I můj roční syn mne stále zkouší a i nyní má opět ječící období, kdy večer, ale i přes den ječí a ječí i více než 2 hodiny. CHodím za ním, ale nakonec vždy pomůže, až když ho prostě nechám v postýlce, zavřu dveře a tím mu dám najevo, že už toho mám tak akorát plné zuby. Spustí opravdu šílený jekot, ale když zjistí, že tam do pár minutek nepřijdu, tak si lehce a začne si tam povídat a nakonec usne a já ho pak přikryju. On to prostě zkouší, zda by přeci jen nebyla legrace. Ale také mívá zoufalé ustrašené pláče poslední dobou, opožděná separační úzkost a to ho po půl hodince, pokud ten zoufalý pláč i po mém stálém chození neustává samozřejmě pochovám a mazlím tak dlouho, dokud se neuklidní. Nikdy ho tak neuspím do spánku, ale položím do postýlky úplně bdícího a on už potom v klidu a spokojeně usne. Není to pravidlo, ale prostě je teď více ustrašený, neměl klasickou 8 měsíční úzkost a toto vypadá jako pozdější forma této úzkosti. Takže Vy znáte nejlépe svého syna a musíte mu tu uspávací metodu trochu přizpůsobit.

zuzanockamt
3. sep 2012

@diana_81 ☹ ☹ ☹

diana_81
3. sep 2012

@zuzanockamt

Ako moze niekto nechat 2-3x tyzdenne vlastne 8 mesacne dieta plakat 3 hodiny? Vsak to je neludske... Vsetko co ten krpec potrebuje je trosku maminkinej blizkosti a spokojne zaspi do 15 minut... Bez slz, hysakov, revu a dramy - ved oni vlastne dieta vsetkemu tomuto kriku ucia... Podla mojej skusenosti to dieta ked nemusi revat a plakat aby sa mu venovali tak ani nema potrebu to vynucovat si.

Jasne, aj moja to na mna obcas skusa - a ak nie je unavena tak spat nejdeme hned - vsak ani ja vzdy nezaspim v rovnakom case. A zase ked vidim, ze len vymysla nedovolim jej uz vstat a lozit po mne a podobne, objimem ju, ulozim zas a zas a ona si pomrnci a potom sa podda a spinka. Treba byt rodic a viest ich, nepovolit vsetko, ale s citom. Ja napriklad tym ze dojcim tusim ze dlhodobo bude na mne aby som uspavala... Je to skratka moja uloha a viem, ze ak bude treba ked nebudem vediet byt tam pri nej tak krpata zaspi i u manzela ci babky. Ale kym tam som chce mna, a ked bude surodenec bude sa uspavat inak... Chapem, ze kto ma viac deti nemoze uspavat rovnako ako len s jednym, ale je ine v tej situacii byt a ine len teoretizovat. Tak ako podla mna nema vyznam dat decku flasku len preventivne aby nebolo hladne ked tam mama raz nebude. Ono je mudre, ked mama nebude tam vezme si, ked nebude tam prsko zaspi aj bez prsa... Tolko krat sa mi potvrdilo, ze krpatej nieco bolo a keby som nebola pri nej trpela by placky a ja by som gulala ocami v obyvacke ze jezis to decko zase hysterci?!!

tarra27
4. sep 2012

mě by zajímalo, proč to ty matky takhle dělají...

.proč chtějí aby díte usnulo samo a ještě na povel? a taky v kolik hodin je podle nich optimální aby šlo spát....a proč zrovna v tuto dobu?

mabika
4. sep 2012

@kinka555 cauko, normalnou postelou som myslela sice postel bez mrezi, ale bude velku s bocnicami, alebo detsku (z 3 stran plnu) a z jednej strany taka ta bocnica. Vrtet sa moze a vypadnut nemoze... vsak uvidite, to zvladnete 😉

kinka555
4. sep 2012

@mabika ahoj, dakujem, uz som zacala pozerat nejake postielky, tak nad tym docela uvazujeme.. vecerne zaspavanie sme zvladli "len" za 3/4 hodiny, stala som za dverami a stale opakovala Lazkaj si, Spinkame, ... chvilami sa mi smiala ale nakoniec zaspala

mabika
4. sep 2012

@kinka555 strasne som sa rozosmiala, ked som si ta predstavila, ako stojis za tymi dverami a verklikujes to... presne to iste sme zazili my 😀. Casom zisti, ze niet inej cesty... 😀

evelin1982
4. sep 2012

@zuzanockamt ˇAno,dve deti som chcela,ale to neznamená,že vstanem ráno o 5,3 hod a pôjdem spať večer o 23,00hod, lebo menšia dcérka by bez tej úžasnej knihy skutočne chodila spať o tomto čase.Plus k tomu nočné kojenia!!!A nevstala by neskôr,to je omyl,mám to vyskúšané.Ja nie som robot,som tiež len človek,potrebujem aj trochu oddychu.A len kôli tomu nemať viac detí je pre mňa nemysliteľné.Dnes na obed dcérka zaspala za 2 minúty!!!!! bez plaču!!!!A spáva 2 hod.Predtým zaspávala 1hod až 1,5 hod. so mnou,a hore bola už za 1 hodinu.Kto už pred takýmto argumentom zatvára oči,ten ma už nezaujíma.Pretože je to zarytý tvrdohlavec,ktorý nepripustí nič,len svoju pravdu.A tie trojhodinové plače,čo tu uvádzajú niektoré maminky,to sú podľa mňa ojedinelé prípady.Nepíšte sem,prosím,pokiaľ nepotrebujete radu alebo ju dať.Urážať a súdiť je ľahké.Pochopiť alebo sa o to aspoň pokúsiť,to je hodné obdivu.

duratlicka
4. sep 2012

@monasi Skus ulitku. www.ulitka.sk Ja mam taku, co sa do nej mala zmestila aj 6 mesacna.

duratlicka
4. sep 2012

Nech mi ziadna mamina netvrdi, ze nikdy nenechala svoje dieta plakat ani minutu. Podla mna je ovela bezpecnejsie (a to vam potvrdia aj psychologovia a vsetci doktori) nechat dieta v postielke chvilu same plakat, ako mu od nervov z nevyspatych noci ublizit. Lepsie je trochu si poplakat a mat cez den milujucu maminu, ktora sa o mna dokaze s usmevom postarat, ako mat matku, ktora ma v noci 100x nakoji, nikto sa nevyspi a rano a cely den ma neznasa.

duratlicka
4. sep 2012

@tarra27 Preco chcem, aby moje dieta islo spat bez placu? Lebo ma nebavi 6x ho pred spanim krmit, kym ono zakazdym vresti, dve hodiny ho hojdat a aj tak zaspava s placom. Par krat si poplakala a teraz spi okamzite, spokojna, bez mrnknutia. V noci neriesim, to 2x papame a to jej neberiem.

diana_81
4. sep 2012

@evelin1982

Inak ja som to nemyslela v zlom. Proste kazdy pozna svoje dieta najlepsie. U nas placom nevyriesime nic - moja dcerka sa este nikdy placom neupokojila, je skratka taka. A ked sme nieco skusali bola dalsie dni taka mimo, neista, mohla som ju mojkat, proste som citila, ze ak budem toto robit nastrbim jej doveru. Ja jej radsej vyjdem v ustrety, inak je z toho len drama a nikto nema prijemny vecer. A ta kritika bola maminkam, ktore radsej sleduju nejaku knihu alebo forum miesto toho aby pocuvali vlastne dieta a srdce. Ak ich syn place 3 hodiny, az je opat hladny, spoteny a rozruseny a vzdy a znova ocividne nie je ten typ, ktoremu takato metoda prospeje. A naopak som pocula od bab, ze u nich bol po troch kratkych placoch klud a babo odvtedy zaspava same. Treba skusit podla toho kto ma na co nervy a podla toho co ich krpec akceptuje. Ta kniha si myslim ze obsahuje aj par velmi cennych rad o rezime a spanku. Len to netreba brat doslovne.

lalimka
4. sep 2012

@susanerose už sme s tým skončili, tiež mi to pripadalo kruté, teraz zaspávame znova spolu a je to super..raz sa to naučí aj sám, ako vravíš.

duratlicka
4. sep 2012

Kočky stalo sa vám, že vám dieťa začalo v noci plakať a keď ste ho vzali na ruky plakalo ďalej, odmietalo prsník a chcelo sa vám vytrhnúť z náručia? Pomohlo až keď som zažala svetlo a ona pochopila, že je hore a že som pri nej. Asi sa jej niečo zlé snívalo. Alebo žeby zuby?

ewka0012
5. sep 2012

ahojte,mam 7mesacneho syna,ktory je ranostaj a my sme uz z toho hotovi,vecer chodi uz velmi dlho spat o 20.00.inak je to dobry chlapcek aj cez den dobre spi ale rano je to hruuza,vstaval okolo 5.30 ked bol mensi,potom som objavila tuto knihu,ked mal necelych 6mesiacov zacala som sa nou riadit,docitala som sa ze ked po prebudeni ide zasa za dve hodiny spat,ze to dohana noc.aj to tak bolo,vecer zacal zaspavat pekne sam,len som ho polozila do postielky,spi vo vaku,s dudlom a mackom pooh,ani neplakal len si tam dzavotal a hral sa kym nezaspal,co sme boli statsni lebo predtym sme ho hodinu uspavali na rukach.po nejakom case zacal aj rano vstavat okolo 6.30-7.00,par krat dal aj rekord do 7.30,bola som najstastnejsia mama a konecne vyspata.cez den potom spaval 2x,doobeda a poobede,lenze posledne tyzdne zasa vymysla,vstava zasa pred siestou,ked je este tma,som z toho nestastna,preco je to tak ked uz spaval tak pekne.jasne ze zasa zaspi pred osmou dohana noc,este k tomu je mrzuty ani mliecko nechce,tak cez den spi zasa 3x.cez den tiez spava doma,bud v kocari,ci postielke,lebo ked sme vonku vsetko ho hned zobudi.riadim sa knihou a nepomaha?stalo sa vam to niektorej?mam az hrozu ked si spomeniem ze cez zimu svita az po siedmej ze co bude...kupila som aj zavesy do spalne aby ho svetlo nebudila,nepomaha,nekojim,davam Bebu,v noci papa tak 1-2x ako kedy,skusali ste niektora aj tu metodu aby prespal noc bez mliecka?ze davat mu stale menej a menej az nebude pytat vobec?

benne
5. sep 2012

@ewka0012 v tom veku bol aj môj ranostaj.. pomohlo, že som ho dávala spávať o 18tej, lebo či šiel spať o 18tej alebo o 20tej, hore bol o 5tej, ale aspon potom tú noc nedoháňal, lebo bol oddýchnutý dostatočne a v 10m prešiel dokonca už len na 1 spánok denne a zhruba po roku začal spávať večer so staršou a tak sa nejako na moje veľké potešenie zladili 😉

mabika
5. sep 2012

@ewka0012 to je docasne, u nas ranne buntosenie trvalo asi mesiac a ano, bolo to hrozne hrozne. A prechadza z 3 spankov dennych na 2, tak sa mu to musi utriast. Ja som skusala metodu ze davat mliecko v noci neskor a neskor

tarra27
6. sep 2012

@ewka0012 ahojky, mě malá chodí spát jak kdy - většinou po osmé a nyní má období cca druhý týden, že vstává před nebo okolo 6h ráno...podle mě je to i obdobím...jás e teda s knihou neradila...když to jde, jdu si lehnout co nejdřív taky, když jsem unavená a behem dne taky...třeba odpolko nebo dopolko...chodí spát dopoledne na hodku nekdy hodku a půl a odpolko taky... a taky jsme měli období, že vstávala o půl osmé, v osm, párkrát dokonce po osmé nebo v devet...

asi se to musí nejak vydržet...podle me to tak nekteré děti mají no...a třeba se to ještě upraví časem....podle mě je nejhorší měnit díteti režim....proto my malou necháváme, at si sama usne jak chce...od začátku...a to se nám osvědčilo jako nejlepší....a že jde spát tvoje mimi až v osm mi nepřijde že je to enjak extra pozde....normálně...

tarra27
6. sep 2012

@duratlicka ono vrestí asi proto, že mu něco vadí nebo trápí....

podle mě někdy matky i zbytečně lpí na tom, aby jejich díte šlo spát v právě tolik a tolik hodin....říkají, že si musí zvykat na režim, ale nenapadne je, že každé dítě je individuální a má svůj režim...

u nás jsem ji kolikrát šla položit, přišla mi unavená a nechtela spát, začala plakat....a tak jsem ji vzala a stačilo 30minut pozdeji a usnula bez problémů....

navíc to že jde dítě spát pozdeji neznamená, že ho budu 100x kojit a nebo že nebude spát ráno pozdeji....nebo že na nej budu nepříjemná....nebo dokonce i to, že když ho nechám 3x v týdnu plakat hodinu před spaním, ráno mu ukážu, že ho mám ráda a je to vpořádku...podle mě není...a to není proti nikomu....

já chápu, že spousta žen jsou na děti samy a nemají to snadné, že někdy dojdou nervy každé a je to normální, jsme pouze zastánce individuálního přístupu k dítěti i k lidem jako takovým a nesnáším škatulkování a pevně danné režimy podle příruček....podle mě je to blbost....