Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

lucyblack99
9. jún 2010

ahojte, ja sa k vam chcem tiez pridat, neviem ci ma niekto podobnu skusenost....moja mala od malicka pekne aj sama zaspavala aj skoro celu noc prespala, kedze som nemohla kojit a bola na UM uz v noci nejedla. ale odkedy zacala lozit ( asi pred 2.5 mesiacmi ) a uz sa vie aj postavit, nechce zaspavat sama a zacala sa mi kazdu noc budit....vyskusala som vsetko - menej ju dat spat cez den, dat sa jej napit ( nechce ), stale ju ukladat a zakryvat....dokonca raz aj nechat plakat, ale to bolo hrozne, bolo aj mne do placu, dlho som to nevydrzala, akurat sa mi mala poriadne prebrala a potom uz nechcela spat vobec....jedine co pomaha mne - a vidim ze aj viacerym vam je ze si ju dam k sebe do postele....ale aj ked ona sa potom vyspi, ja nie, lebo ona mi v spanku lezie po posteli, otaca sa, hrozne sa roztahuje 🙂 tak ma vzdy zobudi a potom ja som cele dni hotova....mna by zaujimalo ci neviete ci to raz prejde a zacne sama pekne spat v postielke celu noc....kazdy mi hovori ze robim zle ze si ju davam k sebe ( jedine moja mama ma v tom podporuje 🙂 ze ju tym iba rozmaznavam a ze ju mam ucit spat samu....ale AKO to mi neporadi nikto....plakat samu v noci v postielke ju teda rozhodne nechcem nechavat....

venula
9. jún 2010

@sjuze
@sjuze ahoj, môžeš prosím ťa poslať tú knihu aj mne na mail? Vďaka, Viera

macilaci
9. jún 2010

@alami no raz si musia lahnúť len neviem kedy, lebo ked už jedna by aj zaspala, tak tá druhá začne vreštať, alebo kričať, búchať na postielku a každý je zrazu hore. minule mi tak stáli asi hodinu potom sme sa hodinu natahovali kto z koho a ja som už mala nervy v kýbli 😒

bubelko
9. jún 2010

@lucyblack99 > skusila si ju po zaspati znova vratit do postielky? kamoska to tak robila, ze mala zaspavala s nou a potom ju prelozila do postielky. ja to tiez tak robila, ked mal lukas zaspavania v nasej posteli - nechala som ho tam zaspat a potom sup naspat. tiez kvoli tomu, ze sa velmi roztahoval a nevyspal sa nikto. 😉

sasikas
9. jún 2010

ahojte maminky...neviem ci je to do tejto temy ale idem sa s vami poradit.... 😉
mala bude mat 2 mesiace....v noci spinkame celkom pekne...ced den velmi malo, ale zvykla si aspon po polhodinke sem tam pospat vonku v kociku na prechadzke...lenze posledne cca 2 tyzdne zakazdym v kociku take revy jak keby ju z koze drali....normalne ked sa s nou vychystam von tak len kusok od domu, lebo za chvilu spusti....nepomoze ani na ruky zobrat a chvilku popestovat ...uz som z toho nervna... 😀 takto sa nedostaneme ani von, ani do obchodu nie tak este nieco vybavit... ☹ nemali ste niektora tento problem s detickami?...ako ste to vyriesili?....ja kazdy den dufam ze sa to zmeni... 😀

bubelko
9. jún 2010

@sasikas > skusila si, ci jej nie je teplo v kociku? moj prvy syn tak plakaval a potom som zisitila, ze mu bolo teplo. ani pestovanie vtedy nepomohlo. ale je to len tip 😉

sasikas
9. jún 2010

@bubelko - no ked mi to urobila v nedelu, tak potom som vecer rozmyslala ze mozno jej aj bolo teplo, ale dnes mala len take lahke body a gatuse, a bola som s kocikom len v chladku, tak myslim ze dnes jej teplo fakt nemohlo byt...a este tu aj dnes dost pofukuje vietor....neviem...poo ideme skusat zase... 😉 ale dik za tip, budem sledovat, lebo uz fakt neviem co s nou....normalne zavidim mamickam co prechadzkuju 2-3 hodinky...nam nehrozi... 😅 ale tak hlavne ze sme zdravi.... 😉

martinka17
9. jún 2010

@sasikas
kámoška mala podobný problém, na príčine bol madrac v kočiariku, tedá tá časť na ktorej bábo leží....nevedeli to, ale asi sa preležal a tlačila ho do hlavičky nejaká tyčka 😝 Ináč to bol úplne nový kočiarik 😝

zelmirka1
9. jún 2010

@lucyblack99 je to tazke lebo tie obdobia sa velmi menia ako babo rastie a hlavne prvy rok len co si clovek mysli ze uz ma rezim a vsetko pekne funguje tak sa to zmeni 😕 neviem ako si to myslela ze vecer zaspi a potom sa budi v noci viackrat ? niekedy je take obdobie ze sa dietatko budi a nic moc nezabera ale prejde to, inak okolo 8-9 mesiaca moze byt aj separacna uzkost, moj maly vtedy reval ked som isla na zachod, bolo to desne a tiez to preslo, urcite by som skusila dodrziavat niaky vecerny ritual pri zaspinkani, pesnicka, hladkanie, niaky plysak ci plienocka do rucicky cokolvek na co ste zvyknuty, aj v noci sa snazit hned ako sa zobudi byt pri nej a tisit, nenechat velmi rozplakat lebo potom je to len horsie.
Pokial to nepojde a najlepsie spi s vami tak by som to na chvilu akceptovala, inak moj maly ma teraz tiez obdobie ze uz obcas sam vyskoci z postielky za mnou a roztahuje sa tak ze som natlacena na muzovej strane a moc sa nevyspime, planujem urobit to ze spojime postele z jeho postielkou ako letisko a len ho odsuniem na jeho postielky, niektore maminy mi to odporucili ze im to pomohlo. Co sa tyka zaspavanie moj maly tiez zaspaval krasne sam do podobneho veku ako mas ty, potom si zacal vyzadovat aby som bola pri nom, tak som pri nom ostala kym nezaspal a potom ked mal 15 mesiacov som ho naucila zaspinkat samotneho, velmi dobre uz rozumel ked som mu to vysvetlila a islo to aj bez placu. Moja skusenost je taka ze ked som nieco chcela riesit nasilu tak so mnou bojoval a k nicomu to neviedlo, neboj, chvilu vydrz urcite sa to zlepsi.

hena55
9. jún 2010

Vcera som nahodou objavila tuto info. Pocas druhej polovice prveho roka sa dietatko stale prebudza. Preco? Budi sa pod vplyvom roznych bolestivych podnetov ako bolest bruska,zubov, ucha, zhorsene dychanie kvoli podmienkam v byte. Vyvojove milniky ako lozenie, sedenie, chodenie ho taktiez nutia praxovat v spanku svoje nove nadobudane zrucnosti. Neskor medzi prvym a druhym rokom sa objavia zase ine priciny ako uzkost z odlucenia alebo nocne mory.
Dalej uz nemam lebo to mam na vystrihnutom recepte 🙂 este je tu veta ze navyky babatka v oblasti spanku su vo velkej miere odrazom temperamentu, nie rodicovskeho stylu vychovy a starostlivosti. Netreba precenovat vyjadrenia ostatnych rodicov ktori radi prehanaju v opisovani uzastneho spanku ich potomka. A to ze prespi celu noc. Tento fakt skutocne nie je znakom dobreho rodicovstva a ziaden rodic nenesie vinu na tom ak sa dietatko v noci budi. Je to len docasna etapa ktorou je potrebne trpezloivo prejst.
Takze co? Vydrzat vydrzat vydrzat 😉 Tazko asi radit. Kazde dieta je fakt ine

lucyblack99
9. jún 2010

@bubelko
no ona tak vecer zaspava ked ide spat, musi byt so mnou a ja ju potom spiacu prelozim.....a ked sa v noci zobudi a place, zase si ju dam k sebe....ale potom sa snazim zaspat aj ja a uz ju neprekladam, niekedy jej trva strasne dlho kym zase zaspi a ja uz som potom polomrtva 🙂 rada by som vedela preco sa v noci budi....

lucyblack99
9. jún 2010

@zelmirka1
ja sa na vecerne zaspavanie stazovat nemozem, aj ked uz nechce zaspat sama v postielke, musim si k nej lahnut a ona pekne zaspi, potom ju prelozim do postielky a spi...ale v noci sa potom zobudi, niekedy si iba hlada cumel a zase zaspi, ale casto sa postavi a zacne plakat...alebo sa uz s placom zobudi....a to uz sa potom neda nic robit, musi si lahnut ku nam aby zase zaspala....
asi je to tak ako pise @hena55 treba len vydrzat 😖

zelmirka1
9. jún 2010

tak to je ine @lucyblack99, to je len asi obdobie kedy ma proste horsi spanok a spracovava vsetko okolo ako pisala hena55
pokial uz predtym v noci nepapala a spala dobre a je zdrava tak asi s tym moc nenarobis, inak moj maly mal tiez obdobie kedy sa budil s placom aj cez den aj v noci a tak srdceruvuco plakal hodnu chvilu, nevedela som preco ale preslo to, dnes sa zobudi sam a pekne vyjde zo spalne v klidku... 😉 tiez som si hovorila ze vydrzat ale da to zabrat ze ?

prvomamicka
10. jún 2010

@dobromila ahoj mozes aj mne tu knizku poslat? dakujem 🙂

prvomamicka
10. jún 2010

@dobromila tu je moja adresa dchurana@gmail.com, dakujem

hena55
10. jún 2010

inak ta kniha je ako prvy odkaz v google ak date vyhladat kazde dieta sa vie naucit spat. 😉

zelmirka1
10. jún 2010

baby len tu knihu neberte ako univerzalny recept na to aby vase dieta malo rezim a spinkalo, ked som ju citala prvykrat zdala sa mi uzasna aj druhy a treti raz, ale nakoniec po skusenostiach nazivo je to fakt o inom, uz len nazov je vtipny kazde dieta....
kazde je ine, su babetka ktore spinkaju vyborne a su naopak babetka ktore spinkaju velmi zle a prvy rok to fakt nema zmysel moc riesit lebo aj tak sa rezim velmi meni ako babetko prechadza takym obrovskym vyvojom, uvidite za za par mesiacov bude vsetko ine a lepsie 😉

martinka17
10. jún 2010

tak sa hlásim, chrústik dnes zaspal sám na posteli, síce ma stále volal do izby, ale nakoniec to vydržal sám a zaspal. A pritom bol taký ubehaný, že ani chodiť nevládal a predsa zaspával asi 20 minút. 😀 ono je pravda, ak si trpezlivá, tak po roku sa dieťatko samo chce naučiť spať ináč ako na rukách 😀 😀 😀 😀 😀

bubelko
10. jún 2010

@zelmirka > ja som podla knihy naucila spat obe deti. teda nie metodou kontrolovaneho placu, ale tym posuvanim jedla v noci, pravidelne vecerne ritualy a aj spanie po obede. ale mas pravdu, ze kazde dieta je ine a u niektoreho to klapne na prvy krat, u ineho neskor a u niektorych vobec. co mam ale kamosky a isli podla tej knihy, tak im to fungovalo. 😉

bubelko
10. jún 2010

@zelmirka1 > pardon, myslela som teba, len som zabudla na 1 🙂

hena55
10. jún 2010

je to o tom ze kazde dieta je ine ale aj kazdy rodic. Mam doma este extremnejsiu knihu ktora popisuje rezim dna na minuty, Akoze 11.30 zatiahnete zaclony a 11.35 ulozite dieta spat. Nuz.....kadejake mudroty sa uz vymysleli. Nech robi kazdy ako uzna za vhodne. Mne rezim na hodiny vonkoncom nevyhovuje. Jednak nie som ochotna bojovat s malou ked nechce spat a jednak nie som ochotna tomu az tak prisposobovat zivot. To by som musela chodit len okolo domu a utekat ulozit malu ked je cas atd.Ale sem tam stretnem znamych, sem tam ideme na kruzok, vylet a nie vzdy sa mi da rezim dodrzat. Momentalne tu tiez este pobehuje. Cez obed potiahla 4 hodiny tak asi s tym teraz nic neurobim. A budit dieta je podla mna uplna kravina 😠 Hlavne kvoli rezimu. To by som nikdy neurobila. Jedine kvoli liekom. Takze radsej sa s nou ocino este chvilu pohra a potom odkvecne unavena ako keby mala revat v postielke a aj tak by nakoniec zaspala v rovnakom case. Viem ze rezim je dolezity ale vsetko extremne skodi. Ta kniha Kazde dieta sa vie naucit spat je podla mna extrem aj ked mozno nieco sa z nej da vybrat.

zelmirka1
10. jún 2010

to je v pohode @bubelko, knihu si je dobre precitat, kazda info moze byt dobra, len maminy to casto beru ako hotovu vec, ze ich dieta sa nuci spat za kazdu cenu, ked kniha tvrdi ze od 6 mesiacov nema v noci papat tak to chcu dosiahnut, ja som napriklad kojila v noci a ked mal maly 6 mesiacov tahal velmi tak som to nechala a potom v 8 mesiaci som tiez posuvanim casu nocne kojenie odburala, bolo to bez placu a keby som zacala v tom 6 ako radia v knizke asi by sa nareval riadne, tiez tam pisali ze nie je normalne aby dieta vstavalo rano o 5, moje dieta to robilo 3 mesiace, bola som hotova a na nervy, skusala vsetko mozne co tam radili, nic nezabralo, proste nedokazal rano spat a ale casom sa to upravilo samo. Ja si myslim ze to ked niekto povie ze to fungovalo, myslim kontrolovany plac, moze byt aj kratkodobe, neskor sa moze to vratit inak a dnes ked je maly vacsi sa mi zda smiesne ako som sa trapila prvy rok a stale nieco riesila, uvedomila som si ze ja som chcela aby maly mal rezim a ze je to dobre pre neho a pritom to je skor o tom ze je to dobre pre mna, ja tiez nespim kazdu noc ukazkovo a ked sm to prestala riesit a sledovat casy tak sa vsetko pekne upravilo. Spankove ritualy je bezne dodrziavat aj bez knizky. Pisem len preto aby maminy viac pocuvali svoj instinkt ako vsetky rady z kniziek.

bubelko
10. jún 2010

@hena55 > no ja som to dodrziavala take 2 tyzdne a ked som videla, ze to klape, tak som to jednoducho praktizovala, ked sme boli doma, ked sme boli vonku, tak spal v kociku. hlavne mi ale islo o vecer a vtedy sme boli na 90% doma. druha vec, tatinko je u nas minimalne 3x do tyzdna vecer prec a sem tam aj cez vikend, takze sa s malym nemal kto pohrat, jedine ja 🙂 skratka chodil spat o osmej, bol na to zvyknuty. a ked sme isli na dovolenke do restiky, tak som ho dala o osmej do kocika, a spal. ani sa nezobudil, ked sme ho prekladali. dodrziavat rezim presne na minuty sa ani neda, myslim ale, ze niektore pravidelne veci u mojich deti sposobili, ze nemaju napriklad problemy pri zmene prostredia - ci uz je to dovolenka, cesta domov na svk a zase naspat, alebo ked sme spali u kamosky a podobne vylety. 🙂 ale je to len moj nazor, kazdy si aj tak spravi podlas toho, ako mu to vyhovuje 😉

bubelko
10. jún 2010

@zelmirka1 > to s tebou suhlasim, ze treba pocuvat instinkt. a ako hovorim, tu metody kontrolovaneho placu som vynechala. ale to s tym kojenim v noci som upravovala nosenim a mojkanim postupne po 15min. a teraz pri mensom som to nechala tak, ale vydrzala som len do 4teho mesiaca, ked som ostala s detmi sama doma na 2 tyzdne a po jednej noci, ked bol 4x hore, som na druhy den myslela, ze nevstanem z postele. ale musela som a bola som len podrazdena a zla, skratka ako ked je clovek nevyspaty. nakoniec som si povedala, ked to klaplo pri prvom, klapne aj pri druhom a zacala som to robit znova tak a funguje. niezeby spal uz celu noc, ale spi do 22,30 do 4,30/5.30. ale je to stale lepsie ako byt 3-4x za noc hore. aspon pre mna 😉 som oddychnutejsia a mam viac energie aj pre druheho 😉

zelmirka1
10. jún 2010

@bubelko ja tiez dodrziavam svojim sposobom rezim, vecer davam spinkat okolo 20 hod. a cez obed okolo 12.00 ale pol hodina hore dole ma netrapi lebo to robim aj podla toho kedy rano vstaneme, ako velmi je unaveny a podobne, ale rezim sa da normalne postupne vytvorit, knizka je velmi striktna, ja som urcity cas si podla nej naozaj pisala casy kedy maly spinka a kolko a bola som z toho na nervy lebo kazdy den inak no hruza....takze som intuitivne presla na prirodzenejsi sposob ze sa snazim prisposobit potrebam maleho a vlastne sa nakoniec aj on prisposobil tomu ako cez den fungujeme. Tiez som to videla tak ze musim byt oddychnuta aby som mala energiu, ale to je prave to ze ide o nas maminy, dietatko to moze chapat inak.
Ale ako pises dokazala si najst sposob aj bez placu a to je super.

hena55
10. jún 2010

bubelko ved jasne ze rezim je dolezity. My ho mame tiez a chodievame spavat medzi 19 az 21hod. Podla toho kolko potiahne obedny spanok a aka je noc predtym. Ale nebudem sa nervovat ked odbije 20 hod a mala nespi ze by podla knihy uz spat mala. A ta kniha to vyzaduje takto striktne. Navyse ja neviem moje dieta natiahnut. Ono ked si zacne triet ocicka tak proste chce spat a bodka. Ked to neakceptujem spusti taky rev ze ju uz potom mam problem uspat. Takze pre mna je ta kniha uplne nepouzitelna. A ide najma o to co spiminala aj zelmirka ze niektore maminy to beru doslovne a potom z okien pocut revuce babatka ktore sa "ucia" zaspavat a necvicit s mamou.

bubelko
10. jún 2010

@hena55 > no ved ani ja sa nenervujem, ked nie je presne na minutu v posteli 😉 akurat mame to rozpatie kratsie.
@zelmirka1 > inak tie casy si pisem. uz v porodnici sme si ich pisali (ale tam skor kvoli jedeniu) a doma som pokracovala. robila som to aj pri tom starsom. a teraz, ked som bola na kontrole po 4 mesiacoch, tak sme sa s pediatrom bavili o tom nocnom spani a jedeni a dal mi tiez ten spaci protokol, ze nech ho 14dni robim a potom mu ho poslem, ze sa na to mrkneme. uz v sprievodnom liste som mu ale pisala, ze je to lepsie, tak som zvedava, co na to povie on.
inak som podla toho zistila, ze mi fakt jonas za den spi 12,5 hodin, viac nie. je uplne jedno, ci po pol hodkach, alebo po dlhsich casoch, viac nespi 😉

zelmirka1
10. jún 2010

@hena55 presne, casto tu pisu maminy ze babetko ich cvici a vzdoruje im a to ma napriklad 4 mesiace, 😀 😀 😀 alebo ze ked je napapane, prebalene a nic ho neboli tak ma spat a hotovo....ja som knihu citala tesne po tom co sa maly narodil a zdala sa mi uzasna, boly som nachystana ako pride 6 mesiac a vrhnem sa na to 😀 proste pri prvom dietati cloveka zblne vsetko mozne, preto pisem aby sme pocuvali hlavne instinkt a skor prirodzene s babetkom fungovali lebo je to velmi dolezite.
Inak bubelko aby si to nebrala zle, plne akceptujem ze si si vybrala to potrebne a isla podla seba, tak to ma byt.

zelmirka1
10. jún 2010

@bubelko ved o tom to je ze ty si protokolmi zistila ze ti spi tolko ale moj mal take rozpatie ze jeden den to bolo 9 hodin, iny12,5, potom 10hod. , proste horor a budenie ho robilo viac mrzutym, aj dnes ho necham spinkat kolko chce a vtedy je v pohode. Niekoho je proste lahsie nacasovat a niekoho nie, to je o tej individualite a kniha pausalizuje. Mna to sledovanie casu len stresovalo a potom ma napadlo ze maly nie je stroj aby sa drzal niakych presnych casov a ked som to nechala tak, zrazu sme mali rezim bez problemov. Kazdy musi najst svoju cestu.
Inak si myslim ze to papanie by sa nemalo robit podla urcitych casov, kojit je dobre na poziadanie, lebo niekedy je babo velmi hladne a chce vela, inokedy len trochu smadne, dieta rastie skokom, urcite obdobie papa viac lebo to potrebuje a inokedy zase menej. Ja cim dalej tym viac zistujem, lebo inak som velmi zasadovy clovek 😀 ze vacsina knih radi robit to tak alebo tak ale hlavne stale niake pravidla a maminy su zblnute a pritom vzdy bolo prirodzene ze mama vychovavala dietatko a neriesila ci spi 12,5 hodiny a ci papa v noci 1x alebo 4x, proste dieta bolo sucastou jej zivota a spolu fungovali uplne prirodzene. Neviem ci to dobre vysvetlujem ale snazim sa.

bubelko
10. jún 2010

@zelmirka1 > vysvetlujes to zrozumitelne, pochopila som 🙂 ono kazdej mamicke vyhovuje nieco ine a podla toho by sa mala zariadit. jednej vyhovuje kojit na poziadanie, inej zase vyhovuje, ak maju s dietatom nejaky rytmus. tak ako deti aj mamicky su indivindi. a tie knizky treba brat skratka s odstupom, ako vsetky rady od babiek, tetiek, starych mam a neviem este koho (aj mna) - zobrat to, co vyhovuje, preskocit, to co nie. ono ziadna "biblia"na vychovu neexistuje, ani univerzalna metoda - to vidim doma, na mojich detoch - obe su rozne. ked porovnavam obdobia 🙂 jeden plakal, lebo ho trapilo travenie, druhy to nepoznal a podobne. ale som toho nazoru - vyskusaj a zisti, ci ti to vyhovuje alebo nie. za skusku nic nedas 😉