Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

evikg__2
16. dec 2009

Nasa mala od malinka spinkavala velmi dobre, dokonca sme ju museli v noci budit (na radu lekarky), aby sa napapala, lebo sa narodila mensia. To si vsetci v mojom okoli tukali po cele, ci som normalna 😀 . Ked uz hmotnost dohnala, tak sme ju prestali budit a to sa v noci zobudila max 1 krat na papanie. Zhruba v 4 mesiacoch sa to zrazu zhorsilo a to boli vzdy vecer cirkus - zacalo sa to vecernym krmenim (krmime MM ale z flasky, kedze asi v troch mesiacoch uplne odmietla prsnik) a potom to pokracovalo aj 2-3 hodinky. pocuvat ten plac bolo vyslovene bolestive. Nosili sme ju na rukach, hladkali, sedeli vedla jej postielky, davali ju k nam do postielky... Pred kazdym uspavanim som mala az paniku, ci zaspi alebo nezaspi. Nakoniec ma napadlo kupit dudlik s vacsou dierkou. A to pomohlo hned prvy vecer - napapala sa a do 15 minut spinkala. Chudatko male, jej to netieklo a to ju uplne vytocilo, ze nemohla zaspat.
Odvtedy nie je problem - samozrejme sa zoparkrat ozve, ked jej vypadne dudlik, ale to staci dat jej ho spat. Ked vidim, ze ma oci otvorene, tak dam mliecko alebo cajik (2x za noc) a spinka pokojne dalej.
Niekedy ta pricina, preco nespia moze byt uplne jednoducha. 😉
My mame taky ritual - okupeme sa, napapame sa, trochu sa pomojkame a ideme spinkat. Polozime ju do postielky a ona sama zaspi.

mirka907
16. dec 2009

Amy my mame presne ten isty problem s dennym spanim...V kociku aj 2-3 hodinky no v postielke tak pol hodku a je uplne jedno ci zaspi sama alebo s mojou pomocou. Co je zaujimave vecer zaspi sama bez problemov....Myslim si, ze je to preto ze vecer ma uz svoj rezim ale cez den este nie...no ono je tazko vytvarat jej nejaky rezim ked stale spi inokedy a to ju darmo ukladam v tu istu dobu...Tak baby ak mate/mali ste podobny problem prosim poradte...

martinahor
16. dec 2009

Ahojte,
já mám teprve malou holčičku, takže já kojím kdykoliv si řekne. Myslím, že si děti nevynucují prso jen při hladu, ale taky aby cítili blízkost matky, myslím, že jim to musí dávat pocit naprostého bezpečí. Když se malá vzbudí, stačí dát prso a za minutu je tuhá. Někdy ho sama vyplivne, stačí podržet ručičku a spí dále. Malá tedy spí se mnou v posteli a myslím, že ještě dlouho bude, užíváme si to obě dvě. Když chci koukat na TV tak mi usíná v náruči a jde spát do postele, až jdu já. Pravda, že si uspávání bez kojení nedokážu představit, asi jen tulit, tulit, tulit a užívat si mimíska, za pár let to budeme chtít vrátit, ale to už tady někdo psal...

evikg__2
16. dec 2009

mirka907, to denne spanie byval tiez problem a zhruba v tom veku, aky ma tvoja dcerka, sa to u nas zacalo tak nejak ustalovat. Nemam na mysli ukladanie v tu istu dobu, to nie. Ale treba si vsimat, aky cas uplynie od posledneho zobudenia. To je podla mna podstatne. Poriadne si babo vsimaj - tak po hodinke a pol si zacne pretierat ocka, mozno aj zaziva, zacne byt taka umrncana. Casom to uz budes vediet isto, kedy je unavena. Dolezite je ulozit ju spinkat v spravny moment, lebo ak ju ulozis neskor, moze byt uz taka unavena, ze nebude vediet zaspat. To potom naozaj nezabera skoro nic, ale lepsie povedane, zabera vzdy nieco ine (podat babatku svoj palec, hladkat hrudnicek al. vlasky, nosit, pritulit, mliecko... ). Nam sa este osvedcila tzv. spacia hracka - je to ako taka handricka usita z velmi prijemneho materialu, zvycajne je na nej nasita aj hlavicka. My mame takeho zajacika z tesca. Tuto hracku jej davame, iba ked ide spinkat. Ona si ju prituli k tvari a hned sa ukludni. 🙂

mirka907
16. dec 2009

Evikg vdaka za radu🙂...ja sa ju stale snazim ulozit skor ako je unavena a mnohokrat sa aj strafim🙂, lebo zaspi v tej postielke sama ale za 30 min je hore a potom ju uz neuspi nic...je umrncana a mne je jasne ze je este unavena...je to cca tak 2 hodky po jedeni ...uz som jej skusala aj dat mliecko (prsnik) ale to zas prinasa so sebou ten problem ze mala sa zvykne pogrckat ked sa naje skor ako po 3 hodinach...

evikg__2
16. dec 2009

mirka907, hm ta dlzka spanku zvykne byt velmi individualna. Nasa zvykla aj zvykne spavat tak max. hodinku. Ale babo je vraj oddychnute aj po 15-20 minutach, takze 30 minut je uplne v pohode a nemala by byt unavena. Najlepsie by bolo, keby sa ti podarilo zosuladit krmenie so spanim. Viem, ze sa to velmi neda babatku rozkazat, kedy ma byt hladne, ale idealne by bolo, aby ked sa zobudi, tak ides krmit. Potom je tak 1,5-2 hod. hore, potom spinkat cca 3/4-1 hod a znova krmit. Ale to je iba idealny stav 🙂

mirka907
16. dec 2009

Presne o taky idelany stav sa pokusam🙂..sranda ale je, ze v kociariku na balkone nema problem potiahnut aj ovela viac...Napr dnes poobede...o jednej zaspala v postielke na 30 minut, zobudila sa nervna , nic nepomahalo tak som ju supla na balkon kde o pol 3 zaspala zase na 30 minut, parkrat som potom potiskala kocik a spala az doteraz....a to som ju musela zobudit...tak ja ozaj nechapem preco ma taky problem zaspat v izbe na dlhsie...izba je vyvetrana, mala ma svoje oblubene slniecko a aj tak jej to nejde...No ale uznaj nemoze byt na balkone neustale...hlavne teraz v tej kose...sice ho mame zaskleny ale aj tak to nie je velka vyhra...

evikg__2
16. dec 2009

na nejakej diskusii na koniku som citala, ze deticky vnutri vsetko vyrusuje, hoci aj najmensi zvuk. Preto vacsina babatiek radsej a lepsie spi vonku. My sme s tym ale problem nemali, rovnako spi vnutri ako vonku. snad nebude problem, ked ju dobre oblecies, aby spinkala na balkone. Vela mamiciek to tak robi. 🙂

cestovatelkaandrea
17. dec 2009

Evikg, presne tak ako pises. Aj nasho Damiana davali v skolke obleceneho k oknu do kocara ked nechcel spinkat v postielke. Niekedy mu stacilo len citit cerstvy vzduch a uz lepsie spal. Niekedy ho tak dali na balkon ale ked prsalo alebo moc fukalo tak len k otvorenemu oknu v kociku.

amy14
17. dec 2009

ahojte,tak včera spala poobede hodinu a pol,dnes doobedu hodinu,a ani neplakala ked som ju dnes uložila na spinkanie....takže som rada,pomaličky nám to ide...ja som spokojná ked pospí aj hodinu....dnes sme boli vonku,ale je strašná zima a ešte spí v kočíku,takže už hodinku a 15min spinká,takže super...ja som už rada,že aj doma to ide a nielen na rukách 😀

cestovatelkaandrea
17. dec 2009

amy to je super sprava, nech vam to takto dobre pokracuje aj dalej 😉

zuziiicek17
19. dec 2009

Ahojte,ja mam trojmesacneho chlapceka a mame problem zaspat vecer...okupem ho a dam mu papat,ale on asi po piatich minutach zacne velmi kricat a je nervozny.podla doktorky to nie je kolika,ale ja uz si fakt neviem dat rady.predtym mi prespinkal v pohode celu noc ,ale teraz spinka maximalne do polnoci a potom by len papal,zase zaspinka na hodku a pol a ked sa zobudi,tak papa a papa az do rana.kedze kojim po leziacky,tak si aspon pospim takym polospanokom,ale je to tazke.Co s nim mam robit?

lamarika
19. dec 2009

zuziiicek a jak vypadá váš denní režim? Myslím jak často a na jak dlouho chodí spinkat? Tam by mohl být zádrhel

mirka907
19. dec 2009

Inac baby kolko by podla vas malo spat 4mesacne dieta?My spime tak 3-3.5 hodinky denne...ked mame zly den tak dokonca len 1.5 hodiny...viac ani nahodou...V noci spime tych 10-10.5 hodin.

aponchie
19. dec 2009

zuzi spurt ve 3m?

klara_klara
19. dec 2009

babky nemate tu niekto tu knizku ako dieta naucit spat alebo link na nu?

spevacka
19. dec 2009

ahoj klara, som ťa tu čakala, idem pohladať 😀

klara_klara
19. dec 2009

super spevacka 😉 😉 😉

spevacka
19. dec 2009
spevacka
19. dec 2009

no pojde to, checkla som to, je to ale na dlhé zimné večery... 😀 príjemné čítanie

klara_klara
19. dec 2009

dik spevacka 😉 😉 😉 idem citat...ja som to uz mala niekedy stiahnute neviem odkial ale som to nemohla najst. Dufam ze mi tam poradia 😉 😉 😉

spevacka
19. dec 2009

jaj,poradia, len na to ptreba aj pevné nervy a my sme také citlivé, keď naše bábenká plačú... 😢

klara_klara
19. dec 2009

no to teda sme...bude to tazke ☹ ☹ ☹

musko
20. dec 2009

klara - máš ešte malé miminko, nehroť to.
"Už vaše dítě prospí celou noc?" na to se lidé často ptají čerstvých rodičů. Pravdou je, že většina dětí nespí celou noc. Prospaná noc bez vzbuzení je mýtus, který se přenáší z generace na generaci.
Miminka mají v noci stejné potřeby jako během dne – mají hlad, cítí se osamělá nebo mají strach, je jim příliš horko nebo zima.Potřebují vedle sebe milující rodiče, aby se cítili bezpečně i během noci. Je potřeba si uvědomit, že děti prochází různými vývojovými stádii, kdy se spí delší časové úseky a nebo se různě v noci budí.
Mohou se budit kvůli noční můře, růstu zubů, nemoci, růstového spurtu a nebo když procházejí nějakým přechodovým obdobím. Děti jsou také velmi citlivé na stres rodičů, což může narušit jejich spánkové rytmy.
Rodiče mohou pomáhat svým dětem učit se, že čas spaní nebo odpočinku je čas, kdy jsme v klidu, jsme tiše propojení a bez starostí.
Rodiče, kteří jsou rozčarovaní častým buzením svého dítěte, kteří se kvůli tomu v noci nemohou vyspat, mohou být v pokušení zkoušet tzv "uspávací techniky", které doporučují nechat dítě plakat ve snaze "naučit" ho samostatně usínat. Nový výzkum naznačuje, že tyto techniky mohou mít škodlivé fyziologické účinky na dítě zvýšením stresového hormonu kortizolu v mozku. Tento hormon má potenciálně dlouhodobé účinky na emocionální regulaci, spánku a vzorců chování.
Dítě není neurologicky nebo vývojově schopno se samo utišit ke spánku takovým způsobem, který by byl zdravý. Ta část mozku, která pomáhá s uklidněním není dobře rozvinuta, dokud není dítěti dva a půl až tři roky. Do té doby je dítě závislé na svých rodičích, aby mu pomohli uklidnit se a naučit se regulovat své intenzivní pocity.

musko
20. dec 2009

Ad predch. príspebvok - je to prekopírované z iného fóra a podklady sú v knihách Koncept kontinu a a Our bebies ourselvs.

mimkaa10
20. dec 2009

ahojte, najprv sa chcem ospravedlniť, nečítala som predchádzajúce príspevky, lebo pri malom sa to nedá zvládnuť ☹ chcela by som poprosiť o radu.

čoskoro máme tri mesiace a posledný čas malý nevie zaspať sám, cez deň je nervózny, plače, musím ho uspávať na rukách na fitlopte a potom preložiť, cítim, že tadiaľto cesta nevedie, ale neviem, čo mám robiť, prosím poradte mi, ako ho uspať normálne v postieľke. Už som to skúšala, chytila som mu ruky, trošku hladkala po čele, šepkala, robila "šššš.." ale zaspať ani za svet, proste rev. ☹
keď ho už ukolísaného z rúk preložím do postieľky, väčšinou zaspí, ale po nejakých desiatich minútach sa preberie s plačom, plače so zavretými očami, tak mu idem podsunúť dudlík ... bože ja robím snáď všetky chyby čo sa dajú. ☹

v noci - napapá sa (kojím poležiačky v posteli), zaspí, preložím ho a takto sa to opakuje. Hrôzu mám z toho, či si nezvykne zaspávať na bradavke.

je možné už tak malé dieťa naučiť vypnúť svetlo a zaspať? prosím poraďte. ďakujem za každú radu

zuziiicek17
20. dec 2009

mimkaa10 ja mam tiez podobny problem,s tym rozdielom,ze mne maly spinka tak dve hodinky doobeda a potom ho za nic na svete poobede neuspim alebo ho max uspim na pol hodku okolo stvrtej.A vecer sa okupka a len reve reve.Zaspi mi na bradavke po asi hodine a pol placu.Tiez by som stym potrrebovala poradit

lamarika-mame rezim taky vselijaky,pretoze mu vzdy musim davat jest inak-kvoli tomu ze nepribera tak akoby mal a ked pribera tak nechce jest-proste vymyselnik velky.
ja uz som zufala z toho...Mam pocit,ze to nezvladam a hanbim sa za to. ☹

spevacka
20. dec 2009

mimkaa10, take it easy....ja mám pocit, keď čítam tvoj príspevok, že ťa nejaká staršia pani alebo "skúsená" mamička zneisťuje svojimi "dobre mienenými"radami a ty potom strácaš aj posledné zvyšky sebavedomia. Podľa mňa neexistuje jediná správna cesta. Tak pri výchove ako pri nácviku zaspávania a pod. My dospelí sme odlišní a tak aj naše deťúrence. Určite si už počula maminy, ktoré sa chválili tým ,že dajú dietko do postieľky a ono tam samé zaspí. No existujú aj také, ale na druhej strane sú také ako to tvoje (aj moje ☹ ), že napriek všemožnej pomoci sa im nedá zaspať "len tak". Potrebujú na to nejakú pomôcku, či už hojdanie, prsko alebo čokoľvek iné.
K tvojmu príspevku: 1.Tvoje bábo je ešte malinké, nerobila by som na ňom nejaké "pokusy" s naučením zaspávania
2.NEROBÍŠ CHYBY, ak sa mu snažíš uľahčiť jeho zaspávanie, riaď sa inštinktom, nie radami starých mám 😝
3.Zaspávanie na bradavke nie je nič, z čoho by si mala mať hrôzu, robí to mnoho dojčených detí (aj tie moje)
sú unavené, chce sa im búvať a tak zaspia na bradavke.
Cesta, ktorou sa pustíš, ak vyhovieš požiadavkam malého bábätka, nie je cesta rozmaznávania. Je to síce cesta dlhšia a namáhavejšia, ale ver mi, že ty budeš mať pocit spokojnosti, že dávaš dieťatku svoju lásku. Ťažko sa mi vyjadriť takto na pár riadkoch, ale hlavne potrebuješ utvrdiť v tom, že to čo robíš vôbec nieje nesprávne. Neubližuješ tvojmu bábätku ani nerobíš nič nesprávne, či zlé. Hlavu hore. 😎

amy14
20. dec 2009

musko plne súhlasím...treba sa to naučiť brať ako to je...ja mám prvé dieťa,ale už teraz som si všimla,že joršie obdobie strieda to lepšie obdobie....a neriešim už plač...proste ked treba tak sa nosíme,ked treba tak si pospinká na mne a sme bez stresu...inak moju som ručičkovala kvôli kolikám od 2týždňa do konca 3mesiaca,skoro celú noc spala na mne,aby som sa ako tak vyspala a sme v pohode...zaspí už skoro bez pomoci a dlhého uspávania na rukách....myslím si,že vie,že mama je pri nej a neopustila ju a je spokojná,lebo nie je v noci stresovaná,že nie som pri nej....aj ked manželský život je teraz trošku mimo,nevadí ono to vydržíme a potom už bude spinkať aj sama aspoň do polnoci...mali sme obdobie,ked som mohla byť ešte do polnoci v obyvke a ona spinkala a potom som si išla k nej ľahnúť,teraz má obdobie,že proste musím byť pri nej...no ale viem,že to prejde samo ako všetko doteraz....asi ju trápia zúbky pomaličky a to ju v noci rozladuje,ale stačí,že si ju otočím na bok a pritúlim a spíme...ja nehovorím nie je to úžasný spánok,ale nemusím vstať zobrať z postielky utíšiť na rukách a toto celú noc....ona sa len sama otočí smerom ku mne,ja si pritúlim a spinká spokojne dalej.....ale ked má niekto bábo ktoré pekne spinká v postielke tak je to super,ale moja ma potrebuje to viem....a tak sa vyspím aj ja ako tak....

mirka907
20. dec 2009

Mimkaa10...mne sa mala naucila vecer sama zaspavat az v nejakych 3 mesiacoch a len vdaka tomu, ze som 2 mesiace vzdy vecer opakovala to iste. O 7mej okupat, potom dat napapat (a tak dlho a tolko kolko sa malej ziada) a nasledne som si malu polozila k sebe do postele, dala jej do ust cumel (ktory som musela pridrziavat)a lezala som pri nej kym nezaspala...Cas zaspavania cumlikovanim sa postupne z 3 hodin skracoval na pol hodinu...ked sa ten cas takto skratil, tak som namiesto k sebe polozila malu do postielky..za kratku dobu si zvykla aj na to a vtedy som sa rozhodla odstranit aj ten cumel...Ked uz bola nalomena na spanok tak som jej ho vybrala. Po 3 dnoch jej prestal cumel chybat uplne, este som nejake 2-3 dni ku nej chodila ked mrncala pohladkat ju a dat jej pusu a teraz ju len polozim do postielky dam pusu za ktoru ma odmeni usmevom a odchadzam...mala este chvilku keca a postupne zaspi...Co je super tak mi zaspala aj inde ako v postielke ..napr ked sme boli u nasich tak nemala problem sama zaspat aj tam...Takze ja si myslim, ze na vsetko treba len trpezlivost aj ked je to ozaj tazke...
No ale cez den sme na tom podobne ako vy.Akurat mala cez den nechce ani na ruky a uz vobec nie cumel (odkedy ho nedostava vecer tak ho uz nechce ani cez den...chyba jej akurat tak v kociku). Tak postupne zistujem co jej vyhovuje...Napr. som prisla na to, ze rano sa jej spi dobre len v kociariku a to vonku alebo na balkone(a to aj v tejto kose)...a ked sa dobre vyspi rano tak poobede spi uz len raz abo 2krat po 30 min, co nie je ziadna vyhra ale asi jej to staci kedze je vysmiata. Jedine co sa snazim je dodrziavat casi ukladania na spanok a pred poobednajsim spankom musi byt napapana...to som si odsledovala...
Takze asi by som to zhrnula tak, ze treba sledovat co drobcovi vyhovuje a nerobit nic nasilim...Ked nieco robim nasilim, mala mi to vzdy dvojnasobne vrati svojou mrzutostou ...