Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

marielik78
8. júl 2010

@danula.ch Moja bude mat uz 10 m a inak ako na prsniku nezaspi (a ma 9 kg uz), v noci sa budi aj 6 ci 8x (za par hodin)... Vzdy ked sa obcas vyskytne noc, ze kojim iba 3x, tak si vravim naivne, ze sa to uz zlepsi a hned dalsie noci su ostrasne... Ja som ale tu knihu precitala, aj tento clanok http://www.klubk2.cz/nocni_buzeni_cz.htm a usudila som, ze:
- nemam na to povahu a nervy
- nemame moznost s mm spavat v inej izbe ako mala
- nedokazem ju nechat plakat
- napriek chronickej vycerpanosti este nie som na pokraji sil, takze nie som dohnana to takto riesit...

Mozno raz to skusim, ked uz bude mat vyse roka, ci rok a pol a bude uz rozumiet slovam "lubim ta", "spinkaj sladko", "som tu s tebou" a pod. Lebo teraz doslovne nerozumie...

marielik78
8. júl 2010

@kitekatka Drzim palce!!! A daj vediet... ja to tiez planujem riesit (ak na to dozriem psychicky) az v takom pribliznom veku malickej...

martinka17
8. júl 2010

@marielik78

to som si vravela aj ja a vravím si to dodnes, malým á 17 mesiacov, zaspáva len pri cicine cez deň, večer ho musím "strážiť" aj hodinu a nočné kojenie som pred 2 týždňami ukončila rázne, musel si poplakať, mlieko nedostal a teraz spí lepšie. držím palce, nech to dopadne lepšie ako u nás

gabii83
9. júl 2010

ahojte moja mala ma 18 mesiacov, ked ju uspavam cez den trva mi to hodku, vecer uz kratsie. hocikto iny ju zaspi za 20 min., manzel za 10.
jednoducho mne to trva najdlhsie, a darmo som prisna, sa so mno chce hrat. nie je naucena zaspat na prsniku, kedze ju este kojim, v noci uz davno nie. prespi celu noc, nespim s nou v jednom posteli ale v jednej izbe. spi super ale zaspat je problem.
sem tam mi to vadi. ale na druhej strane som rada ze som s nou a vychutnam si kazdu chvilu kedze rastie taaaak rychlo.
prajem vsetkym vela trpezlivosti a vela krásnych chvil s nasimi detickami a laskami.
pekny den

jenn44
12. júl 2010

ahojte maminky, moja mala ma od narodenia cumel, uz sa nedojcime asi od 4mesiacov :( citam tu knihu a chcem ju naucit samu zaspavat, vzdy potrebuje cumel a mna... musim sediet pri postielke a hladkat jej ruku. Po polhodine sa zobudi a place ked tam nie som a nehladkam ruku uz ani nezaspi... v noci je to sice lahsie, vkuse podavam cumel a budi sa s placom, pohladkam ruku, spi... no chcem to zmenit, v tej knihe- Kazde dieta sa vie naucit spat pisu, ze mam zrusit cumel, nemyslite ze je to skoro? mam normalne zrusit cumlik na uspavanie, a zmenit jej totalne navyky? alebo ju nechat zaspavat s cumlom? zrusim ho neskor? prosim, poradte. dakujem

zelmirka1
12. júl 2010

jenn44 ja by som to robila postupne, najprv nech sa nauci zaspavat sama, cumel mozes zrusit aj omnoho neskor,
len neviem ci nie je skoro v tomto veku ako mas malu, moj maly napriklad v 9 mesiacoch reval aj ked som isla na zachod a napriek tomu ze prvych 6 mesiacov zaspaval sam pekne v postielke potom si vyzadoval moju pritomnost.
Tiez som citala knizku a chcela ist podla nej ale nakoniec som sa rozhodla ze to nasilu riesit nebudem, nakoniec sa naucil zaspat sam ked ma 15 mesiacov a bez placu. Cumel ma dodnes na zaspinkanie, potom ho vypluje.
Dnes sa smejem ako som stale riesila spanky prvy rok a zbytocne sa stresovala, to sa neda porovnat ked uz je dieta trochu vacsie da sa s nim dohodnut, viac chape. Neriad sa knizkou, aj mne to znelo vsetko logicky ale nie je to uplne tak, riad sa svojim pocitom, sama poznas kedy je mala pripravena na to aby sa naucila zaspinkat sama. Nam pomohol niaky maznacik do rucicky, plienka, plysak, nieco co ma rada aby spinkalo snou. 😉

bibione
12. júl 2010

@zelmirka1 to je presne,aj nas pripad...nemozem sa ani pohnut z izby,hned spusti rev 😀 tiez do 5mes spaval pekne,sam v postielke---ked si zacal triet ocka,uz som veedela,ze je jeho cas,ale ten spravny na uspanie prisiel az vtedy,ked uz aj na rukach mrncal,to stacilo polozit do postielky,hned sa hodil na bok,chytil si plienku,supla dudel a bol tuhy...to trvalo cca 2 minuty
teraz ani za svet sam zaspat 😠 unaveny je jak pes,trie si oci ostosest,ale hned jak ho polozim,zacne krtkovat,to samozrejme narazi,zase rev...si sadne,reve jak pavian...tak dam na ruky,utisi sa,zase do postielky a zase to iste...na nervy 😠 tak co som doteraz nemusela ho na rukach uspavat,tak teraz musim,ale to zaspi do 10minut,zaspievam mu uspavanku,sa na mna usmeje a do minuty vytuhne...ale ako vravim,sam ani za svet. ked ho ulozim k nam do postele,tak to hej,zaspi este rychlejsie 😀 ale nie vzdy mam na to naladu a nechcem,aby si zvykol..hoci to kolisanie na rukach je horsie,tazky je aj ked sa nezda a moja chrbtica mi to dava riadne pocitit.

zelmirka1
12. júl 2010

@bibione neboj to zase prejde, babo ako rastie casto prave od 6-12 mesiaca sa dost zmeni rezim aj vsetko,
lebo babo velmi rychlo objavuje svet, ma vela podnetov, zacina sediet, liezt, chytat hracky, zacinaju prikrmy, rastu zubky...proste je toho vela aj zaspavanie sa casto pokazi. Ja som tiez mala nervy ze sa nemozem pohnut a dnes si hovorim ze naco som to tolko riesila tie spanky a vsetko ostatne 😀 zapisovala som si casy kolko spi..chcela aby vydrzal bezo mna ale som rada ze som sa nakoniec prisposobila malemu a dnes mozem odist aj na dva dni a je OK.
Paradoxne az ked som to prestala tolko riesit tak sa to zlepsilo, najma okolo roka ako sme presli na jeden spanok A tiez sme mali obdobie niekedy od 7-12 mesiaca kedy som uspavala chvilku na rukach alebo som pri nom lezala...ale potom som ho naucila zaspinkat sameho bez placu a som rada ze som vydrzala. Dnes uz sam vylezie z postielky takze je to zase o inom 😀 😀 ale rozumie velmi dobre ze ma spinkat a sam sa vrati.
Inak dnes mame postel tak ze sme dali bok postielky dole a urobili take velke letisko a maly spi super celu noc, rano ked chce tak sa prituli ku mne ale inak spinka velmi kludne, takze sa nam to osvedcilo.
Takze neboj urcite bude zase lepsie, uspavanka je dobra vec, skus tak ze chvilku na rukach a potom do postielky a este chvilku hladit a uvidis ze casom si zvykne, nema zmysel nechavat plakat, to je boj ktory sa neda vyhrat. 😉

jenn44
12. júl 2010

dobre baby, moja mala uz hodinu reve sama a ja tiez... kaslem na knihu... do roka a pol asi nebudem realizovat nic... ona len z izby odidem a uz reve ako salena... horsie je, ze mi za dnesok spala len pol hodinu :(((( ako spia vase mimca?

zelmirka1
12. júl 2010

@jenn44 v tom obdobi maly spaval 2X denne a casto sa stalo ze len pol hodinku alebo tristvrte hodinu, bola som na nervy /dnes spi raz denne aj dve-tri hodiny/ , inak je to obdobie separacnej uzkosti, neda sa fakt nic robit, len vydrzat, snaz sa aby co najviac bola pri tebe pri vsetkom co robis, jasne ze neda sa vzdy to viem, ale co sa da tak si daj ku sebe, samotnu revat ju nie je dobre nechavat lebo ona teraz nechape preco...je to narocne ale prejde to. Uvidis ze za niake dva-tri mesiace budes riesit nieco ine 😀

jenn44
12. júl 2010

@zelmirka1 ja uz som z toho na nervy, v noci sa budi ako salena, reve, caka kedy jej dam ruku, kedy som pri nej, strasne na nervy je to :( bojim sa spat s nou, aby si nezvykla... nemyslite? ona nikdy nespala so mnou, ale na prazdniny cestujeme hore dole a dost sa bojim ze bude z toho hotova... uvazujem, ze bude spat so mnou ☹ no neviem.
@zelmirka1

valentovasasa
12. júl 2010

@jenn44 jestli ti malá řve jen když u ní nejsi, tak ji nech vyřvat, možná drastické, ale reálné. zabralo mi to u prvního a i u druhého. Ale ne bezhlavě vyřvat, ale např. večer pokud nechce usnout sama, dej ji spát, řve, dojdi tam za tři minuty, polož, pohlad, promluv, ale neber do ruky a zase v klidu odcházej a tak pořád dokola. Další den tam chod po pěti minutách a tak dál... Náš první pochopil asi po třech večerech. A s druhým synem jsem se tak "nemazala" - ne že bych na něj byla zlá, to chraň pán bůh, ale spíš přísnější, čili musí usínat sám, jdu tam, ale pokud vidím že ječí jen tak - myslím tím, že když s ním nikdo není v pokoji tak ječí, jen co přijdu mezi dveře je ticho a úsměv. TAk to vidím, že to zkouší a "neskáču na to",ale pokud je problém, tak samozřejmě řeším... Poznám i podle druhu křiku.
Ale s tím učit/neučit spát v posteli s tebou - to je téma na dlouho. Prvního jsme si to neunaučili, naopak jsme ho naučili, že v naší posteli nespí, chodí si tam hrát ráno a pomazlit. Ale byl dítětem, co je třeba 6x, 10x za noc vzhůru. A měl problém usnout zpět, trvalo mu to. Dlouho jsem litovala, že jsem si ho do té postele nenaučila - nevyspal se on, nevyspali jsme se my... Druhej syn by asi byl stejnej, ale toho jsem si od narození brala do postele a byl klid - resp. večer usínal ve své postýlce, v noci když se kolem 1 vzbudil na kojení, tak jsem si ho vzala k sobě a spali jsme tak až do rána a tím, že mě cítil u sebe, tak se třeba 6x vzbudil, ale jen zavrtěl a spal dál... A dodnes lituju, že jsem si tak nenaučila i toho prvního... A je to asi měsíc co jsme je sestěhovali oba do jednoho pokoje, usínají spolu a v noci jsou tak 1x vzhůru.

sussanah
12. júl 2010

@jenn44 jj znam, nedavno jsem tu psala, ze se nam to taky zvtrlo, ale uz jsme na lepsi ceste 🙂 U nas hodne zabralo ubrat spanek pres den. On mi totiz kolem 8m nechtel pres den zabrat ani omylem, proste mel pocit, ze mu neco utece. Nekdy treba usnul od rana od 8 az o pul 4 v kocaru! A pak samoze byl rozdrbany i vecer. Ted uz se ho snazim dat spat jen jednou pres den, po obede. Mezi 1 a pul2 jde spat, spi tak 1,5h (dneska jen 1h) a pak az vecer v 8 a je to o hodne lepsi. Nocni buzeni jsme vyresili branim do postele, protoze to bych se nevyspala vubec (budil se tak 10minimalne jen na podani dudliku 😠 Takze usinal v postylce, v noci presun po kojeni do postele az do rana. Pak se znicehonic zacaly intervaly prodluzovat a ted chodi k nam do postele az rano na kojeni v 6 😀 Ale kdyz mu jdou zuby, tak je to samo horsi. Pres den to neresim, uspavam ho v nasi posteli, lehnu si k nemu a hladim, davam dudlika a suskam, az usne tak ho presunu do postylky 🙂 Ja na vyrvavani taky nejsem, jednou jsem to zkusila a stacilo. Obcas, kdyz dela vylozene naschvaly, tak ho necham se chvili povztekat, ale kdyz zacne vylozene zoufale plakat, tak jdu hnbed k nemu 😔

zelmirka1
12. júl 2010

@jenn44 a ona spi sama v izbicke ? nepochopila som dobre ze caka ze jej das ruku a si pri nej.
velmi tazko sa to hodnoti, lebo je to prave vek kedy naozaj sa prejavuje u niektorych deti separacna uzkost a aj cez den aj v noci si strasne vyzaduju maminu a riadnym placom. Takisto moze mat len zle obdobie ze sa budi, idu zubky, cokolvek.....ja moc nie som za metodu vyplakania lebo to babo naucis len to ze neprides ked ta potrebuje a mozno ked bude naozaj zle tak to nepoznas lebo ono neplace,nic dobre to do zivota nedava. Babo neplace len tak, proste sa citi nie dobre a nevie si samo rady.
Co sa tyka zvyku tiez sa to neda univerzalne povedat, ano samozrejme ze ak dlhodobo dieta napriklad spi s rodicmi tazsie si odvyka ale zase vzdy pride vek kedy sa to da vysvetlit a zmenit, moj maly napriklad spinkal vzdy v postielke, ale boli dni kedy chcel ku mne a brala som ho, takisto na dovolenke spi s nami a nemam pocit zeby si zvykol. Inak tiez som obdobie okolo 8 az 11 mesiaca vnimala ako dost tazke, dokonca moj maly vstaval o 5 rano a ziadna rada z knizky na zmenu rezimu nezabrala, fakt nic, bolo to zbytocne a potom sa to postupne upravilo ked som sa zmierila s tym ze bude ranostaj.
Este papa v noci ? ako casto sa budi ? kedy chodi spinkat a kedy vstavate ? skus napisat viac o rezime a ako to bolo doteraz, mozno nieco vymyslime 😉

johanka.
12. júl 2010

@jenn44 tazko porovnavat spanky deticiek, kazde je ine. Ak spava cez den dvakrat po dve hodiny, je to normalne. Ak spava dvakrat polhodinu a staci jej to, je to normalne. Ja stale uspavam cez den trikrat, lebo taha vzdy len polhodinu, niekedy potiahne 40 minut, vzdy tak spavala. V poslednej dobe sa sice tvarila, ze chce spavat cez den uz len dvakrat, ale k veceru byvala potom dost unavena, musela som ju dost skoro ukladat, a potom mala pridlhu noc, takze sa jej casto stavalo, ze uprostred noci bola dve hodiny hore a nechcela sa dat uspat. Tak prechadzam naspat na tri spanky denne a snad sa tym upravi aj noc. Cez den uspavam nosenim, takze je to celkom zahul, ale nieco ako sediet pri nej, drzat za rucicku ci potapkat po zadocku, na take mozem zabudnut, to nefunguje. No i tak, ja ju vyplakavat nenecham. Nezda sa mi totiz, ze by so mnou nejak cvicila, proste ma naozaj problem zaspat. Aj preto spava len polhodky, lebo potom vzdy pride lahky spanok, ked sa trochu preberie a proste nevie zaspat naspat.

Spanie v spolocnej posteli: to je naozaj asi o nazore. Ja som velmi rychlo zaviedla spolocne spanie a som tomu velmi rada, ze som dlho nesilila postielku. Vela sa v noci budi, aj kazdu hodinu, a keby som ju mala zakazdym vyberat z postielky a uspavat, nevyspala by som sa poriadne ani ja ani ona, presne ako pise valentovasasa. Takto sa ona len trochu preberie, zamrvi, ja sa preberiem, polozim na nu ruku, niekedy ju to uspi, ked nie, nakojim, spime dalej, vsetko sa vybavi v polospanku, rano ani presne neviem, kolkokrat som bola hore. Vraj ked spi matka so svojim dietatom, ich spanky sa akosi synchronizuju, ze naraz prechadzaju lahkym spankom. Preto sa matka casto zobudi, len sa dieta trochu zamrvi, ci dokonca este predtym, to urcite potvrdia mnohe, co zaviedli spolocne spanie. Tak mne to pripada, ze priroda to tak zariadila, ze je vyhodne spat spolu, tak preco to nevyuzit. Naco si robit z materstva vacsie martyrium nez treba.

Ja len verim, ze ako pise zelmirka, po roku sa to zacne zlepsovat (minimalne ju nebudem musiet uspavat cez den trikrat 😅 ) Citala som, ze niektori pediatri tvrdia, ze gestacna doba u cloveka je 21 mesiacov, z coho je 9 mesiacov v maternici a 12 po narodeni. Mozno naozaj prvy rok prechadzaju deticky este obrovskym vyvojom, a az potom zacne mat zmysel nieco riesit, zavadzat rezimy a tak. Dovtedy im len treba pomahat prekonat toto narocne obdobie a prilis nevymyslat.

gabika7706
12. júl 2010

@jenn44 malicka je v takom veku, kedy potrebuje, aby si bola pri nej, nevidim nic zle na tom, aby ste spali napr. spolu 😉 Martina kojim, tak je to ine, ale Katku som nekojila a tiez spavala v podstate cely cas s nami.
Nikdy by som nenechavala vyplakat dieta, take male dieta neplace "len tak", place, lebo potrebuje mamu, alebo cokolvek ine. Ked neprides, casom si zvykne, ze je zbytocne plakat, ved aj tak nikto nepride, ale co to s jej psychikou urobi do buducnosti...

martinka17
13. júl 2010

@jenn44
nechať ju plakať je v pohode 🙂 , je už dosť veľká, takže môže poplakať. Na druhej strane, môj chrúst mal na 8 mesiacov to obdobie úzkosti, nevedela som ísť ani na WC, okažite rev,kde som. Nemáte niečo také? Trvalo mu to asi mesiac, potom to prešlo.
Ak malá vie spať v postielke, neber ju do postele, nič to nezmení, bude sa aj tak budiť, akurát si pridáte Ďalší zlozvyk. Ja som to spravila, teraz ho z postele neviem dostať, spí krížom cez 2 postele, takže aj keď sme na nej len 2, prd sa často vyspím, kope ma v spánku do hlavy, vytláča z postele....nic moc 😝
A ešte k tomu nenechajte dieťa vyplakať, ono je malé......neviem, ale teraz vydím, ako mi skáče po hlave, všetko si doslova vynucuje len plačom, reve na silu....a to som ho nechala predtým v pohode vyplakať, potom mi jeden čas ho bolo ňúto, chudáčik idú mu zuby....a teraz za to platím. Ráno by sa aj hodinu kojil, dá si 15 minút pauzu a zase reve, že chce dudu. A na všetko má jeden recept, ak mi nedáš čo chcem, tak budem revať. 😖 😀

momin
13. júl 2010

@jenn44 Neber male dudlik..... 😒 to je hruza-to nemuzou myslet vazne ne?!
To ji mas vsechno vzit a nechat ji jen tak brecet? 😒
Priznavam se ze sem knizku necetla... Taky nejsem zastancem toho dite porad nosit,ale tohle mi prijde dost drsne...
Muj maly ma dudlik na spani do dneska a vidim to tak ze jeste dlouho ho mit bude-a nevidim na tom nic spatneho...
Nemate treba nejakeho usinacka? my mame latkovou plenku,dam ji Danovi do rucicek,on se k ni prituli a takhle usina..

v tomhle souhlasim s @gabika7706 mala te potrebuje. nechce byt sama. A ze si to vynucuje placem? Ano! protoze neumi mluvit.. neumi ti rict at za ni jdes ze se nechce byt sama,ze chce drzet za ruku......

Je to na kazdem.. Jen sem chtela rict ze kdyz se budes ridit pocitama a ne nejakou knizkou udelas 100x lip.. 😉

gabika7706
13. júl 2010

@martinka17 Tvoj maly ma je uz predsa len trosicku starsi, takze jemu uz vies aj vysvetlit nieco a ze si vsetko vynucuje placom, je to aj o pristupe, kazde dieta je ine. 8 mesacne dieta ani mladsie, ale ani rocne by som jednoducho nenechala revat len tak, lebo vsak prestane atd. Tu "super knizku" som zacala citat pred 4 rokmi, precitala som asi 1 stranu a vymazala som ju z PC, co som si o tom pomyslela, je na verejnom fore nezverejnitelne. Ale kazdy nech si robi ako sam uzna za vhodne, akurat sa potom necudujme ako sa k nam deti chovaju, ked su vacsie...Lebo vsetko ma niekde svoj zaklad.
A caka vas este obdobie prveho vzdoru, okolo 2. roku, kedy napr. sa rozreve a hodi o zem len preto, lebo v meste nejdes po chodniku vlavo, ale vpravo 😀 a nepovie nic, az doma to z neho vylezie 😝 Zlate casy 🙂

@momin suhlasim so vsetkym

johanka.
13. júl 2010

@jenn44 vidis, co baba to nazor, tak si vyber 😀 No naozaj je najlepsie riadit sa vlastnym citom, kasli na knizky. Najlepsie riesenie je to, z ktoreho mas najlepsi pocit, pre niekoho je to spolocne spanie, pre niekoho spanie v postielke, pre niekoho utesovanie dietata, pre niekoho nechat dieta si trochu poplakat.

Ze deti nami zacnu mavat, ked ich budeme utesovat a zacnu si vsetko vyzadovat placom... Neviem, zatial mozem len teoretizovat, ale raz som sa stretla s radou/nazorom, ze proti tomu je dobre venovat sa intenzivne dietatu aj ked je spokojne, teda neist k nemu len ked place. Lebo inak si zvykne, ze ak nieco chce, musi plakat. Cize to je pristup tak do opacnej strany nez nechat plakat, ze nech sa nauci, ze placom nic nedosiahne. Ono uz aj taketo male deticky si vedia pytat, co chcu roznymi sposobmi, plac je vlastne uz volanie o pomoc. Vidim casto co chce podla toho, ako natahuje rucicky, ako sa tvari, na co sa pozera, ako sa hybe. Tak sa jej snazim odpovedat uz pri takychto jemnejsich naznakoch a snad ju naucim co najviac komunikovat aj inak nez placom.

zelmirka1
13. júl 2010

ja este k tym spankom, skuste sa na to pozriet inak, aj my nespime vzdy super, ja niekedy zaspim vecer hned, niekedy sa prevalujem dost dlho, teraz napriklad ked je tak teplo nespim moc dobre....proste nahladajte u maleho babetka niake vymyslanie, vzdor alebo ze vas chce cvicit, je to pre neho naozaj velmi tazke ten prvy rok si zvyknut, ved bolo 9 mesiacov v brusku kde mu bolo super a zrazu tolko veci od neho chceme. Ja uplne chapem ze su maminy unavene, ja som tiez bola niekedy uz na pokraji sil, ale som velmi rada ze som to neriesila niako nasilu, lebo toto prve obdobie je naozaj zaklad do buducnosti ake dietatko bude /samozrejme okrem genov ktore ma/. Je jasne ze su chvile kedy dieta place a musi chvilku vydrzat ale nechat zamerne plakat aby pochopilo ze to nepomoze je hlupost. Ja som knihu nastudovala skoro naspamat a tesila sa ako mi to pomoze, ale dnes ked je maly vacsi vidim ze je to uplne o inom.
Proste treba viac dat na svoj pocit a skusit prirodzene prisposobit sa babetku a zaroven respektovat seba. Viem ze to znie v urcitej chvili ako mudrovanie, tiez som nechcela nic pocut ked maly vstaval tri mesiace o 5 rano 😝 a posielala vsetkych....treba prijat pomoc aj od druhych, zapojit otecka aby sa chvilu postaral aby aspon chvilu si mamina vydychla, mne to dost pomaha dodnes.
A ako spomina gabika7706ked pride naozajstny vzdor to je veru ina sranda 😀

brumka
13. júl 2010

Ahojte mamicky, potrebujem poradit, mam 4 mesacnu dcerku a posledne 2-3 tyzdne odmieta spavat skor ako medzi 23:00-01:00 v noci, do nedavna zaspavala medzi siedmou az najneskor desiatou ale teraz to je katastrofa.Koliseme j postielke, naucila sa teraz na dudel, dsem tam zaspi ale na chvilku...Pekne prespi aj celu noc bez budenia. Dostala som taku radu ze si mam skusit odsat mlieko a prihustit kasickou. Pekne rastieme, ked sme mali 3m sme mali 6885g a 65,5cm. Prijimam kazdu radu. Dakujem

lujza123
13. júl 2010

@brumka aj mne to mala v tom veku robila, pred desiatov nezaspala ani za svet a mna slo porazit. Skus upravit denny rezim, mozno spi vela krat za den, niektorym 4 mes. detom uz stacia 2 dennne spanky, niektorym dokonca len jeden... Ako casto ju krmis? Mozno pomoze spravidelnit cely denny rezim, davat pravidelne jest a spat, s tym ze po 16:00 nech uz nespi vobec. Pred spankom unavit napriklad kupelom alebo dlhou exurziou po byte.
Podla mna je uplna blbost dokrmovat 4 mes. dieta ktore kojis, keby je hladna tak zaspi a skor sa zobudi a nie ze sa jej nechce spat.

brumka
13. júl 2010

pracveze od dakeho 1mesiaca spava len 1-2x za den, a krmim ju ked si vypyta. cez den mi zaspi okolo 10:00 na 1-2h a dakedy sa jej podari zdriemnut este poobede ale to uz max 30min-1h. Praveze ju kupeme kazdy druhy den, okolo 18:00-19:00 a to ju hned napapam a uspavam. Prevazne mi zaspi na prsniku ale odnaucujem ju od toho. Vonku v kociku nespi, to len lezi a pozera, praktizujemeste pred spanim popast koniky, aby sa unavila. Ona vydrzi na rukach dlho, pozera po okoli ako sova a mrnka si a hundre. Zvykla povodne na rukach zadriemat, no teraz ani to

momin
13. júl 2010

@brumka ja myslim ze tady neni jina rada nez vydrzet. Bude se to menit jeste milionkrat..
Mas jen jedno miminko tak se mu muzes plne venovat-nic ti v tom nebrani....
I kdyz verim ze je to unavne.. Me maly zase vstaval rano o pul 5-az do nejakych 8 mesicu..
A za noc se budil xkrat....
Ale porad se to meni.. ani ted to neni ustalene...
Minuly mesic spaval hodne s nama v posteli,ted nas nechce u usinani ani videt-chce spat sam....

galbavajanka
13. júl 2010

ahojte maminky, moja mala ma od narodenia cumel, uz sa nedojcime asi od 4mesiacov :( citam tu knihu a chcem ju naucit samu zaspavat, vzdy potrebuje cumel a mna... musim sediet pri postielke a hladkat jej ruku. Po polhodine sa zobudi a place ked tam nie som a nehladkam ruku uz ani nezaspi... v noci je to sice lahsie, vkuse podavam cumel a budi sa s placom, pohladkam ruku, spi... no chcem to zmenit, v tej knihe- Kazde dieta sa vie naucit spat pisu, ze mam zrusit cumel, nemyslite ze je to skoro?

momin
13. júl 2010

@galbavajanka ano ja si myslim ze je to hooodne brzo! nebude z toho mit rozum. nepochopi to....
Deti se maji zbavovat dudliku samy-az ho nebudou chtit zahodi ho...
Samozrejme bych nenechala diteti dudlik do 3 let,ale do tech 2 je to uplne v pohode...

martinka17
13. júl 2010

@gabika7706
ja som knihu nečítala nikdy a ani sa ňou neriadim, jednoducho ale som zato, aby malé dietťa plakalo. Ja som to na malom stále do istej mieri takto riešilo, ale potom som poľavila, teraz nesiem dôsledky. A aj 8 mesačné dieťa vie byť poriasdne "vybité" 😀

lena27
13. júl 2010

@galbavajanka Pavlík se neučil spát sám v roce a půla měl u toho dudlík. neměl ho od 19 měsíců a jen proto, že jsem ho nemohla najít a on mezitím usnul a pak už si na něj nevzpomněl. myslím, že není důležité jestli má nebo nemá dudla, ale aby si zvykla být sama. Davídkovi jsem dnes dala poprvé do postýlky samotného a zatím je klid. do teď usínal u prsa. ten zase dudlík nemá

gabika7706
13. júl 2010

@martinka17 co tym placom vlastne docielis?