Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

zelmirka1
25. aug 2010

@juliakocka ale vy s prikrmami len zacinate, daj jej cas kym si zvykne na nove chute, to sa neda hned, mojmu malemu trvalo skoro tri mesiace kym zacal poriadne papat a odvtedy som v noci postupne prestala kojit
@evamarcel skus to tak ako som ti popisala, nasilu prilis vela placu nie je dobre, ale urcite s tym musis nieco robit

luciarichard
25. aug 2010

@juliakocka u nas zacali problemy so spanok ked sme zaviedli prikrmy do vtedy sa moja Sofia budila na kojenie len raz za noc a potom zrazu 3-4 krat a nakoniec bola hore kazdu hodinu 😒

luciarichard
25. aug 2010

@juliakocka ale aj tak kazde dieta je uplne ine ako pise @zelmirka1 jej maly sa prestal v noci kojit po tom ako zacal papat (teda postupne) u nas to bolo bohuzial naopak ... mala ma 14 mesiacov a stale sa koji v noci 2 krat 😖

evamarcel
26. aug 2010

@juliakocka : vyskusaj aj to ze ked este len zamrnci tak neber hned kojit ale nechaj mozno sa uspi sama, mne sa to vcera stalo ulozili sme ho o pol siedmej a okolo deviatej vecer zaplakal potom mrncal este som k nemu hned nesla a zrazu ticho spal dalej a potom sa zobudil o pol jedenastej tak som ho nakojila, ale tiez ti nemozem radit pretoze sama rady potrebujem ak sa mi podari tak dam vediet ako to prebehlo u nas. Mne ide hlavne o to aby maly zacal jest cez den prikrmy. drzim palce

mirka907
26. aug 2010

ako tak rozmyslam, tak s tymi prikrmami to asi bude pravda...nemusi to byt pravidlo u vsetkych deti ale u nas to asi zohralo rolu..my sme sa budili vela vela v noci do tych 6, 7 mesiacov. Nieco na tom zohravali aj zubky. Ked som ju chcela na noc odstavit vtedy, bol to neskutocny boj a dvakrat som rezignovala. Mala je vsak velky jedak a ked uz mala zaradenych na den niekolko prikrmov, zrazu ju v 9-10 mesiaci nebol problem v noci odstavit. Nehovorim, ze sa vobec nebudi, ale mliecko si nevyzaduje. Teraz je uplne odstavena par dni, v noci sa mi zacala budit trosku viac ale to sa chce mojkat, potrebuje si asi vynahradit tie nase ranne a vecerne chvilky, ktore boli pri kojeni.

kdezee
27. aug 2010

ahojte..mam otazocku..ako ste riesili to ked vam vase babo vstavalo o tretej stvrtej a tvarilo sa ze je plne energie a chce sa hrat a nie spat? :D moj ma od leta take dni a lezie mi to na nervy lebo sa casto budi v noci a este aj toto...potom musim ist na fitloptu kde po par zahupaniach zaspi aspon sa tak tvari ale v posteli ani bohovi..to sa len stavia lezie cezo mna sklbe mi vlasy ...no zabava..a ked uz teda vstaneme o dakej piatej okolo siedmej ho dam spat a to spi aj dve hodiny lebo dospava rano...

mirka907
27. aug 2010

@kdezee ja som malu nechala v postielke nech sa skludni...ked bolo velmi zle, vzala som ju k sebe..nikdy som nesla na svetlo ani svetlo nezapinala, snazila som sa jej vysvetlit , ze je noc....stale mame take noci este sem tam, ale teraz ju nechavam v postielke, tam sa vykeca a zaspi. ...Mne radili, ze mam ubrat z denneho spanku. Ale ona spala tak zalostne malo cez den, ze sa nedalo z coho...

martinka17
27. aug 2010

@kdezee nedaj ho spať o siedmej 😲 , pohraj sa s ním do deviatej......postupne by si mal zvyknúť, že musí ráno dlhšie spať. V podstate si ho naučila, že má ráno pauzu, lebo chodí spať o 7, takže jemu spať do 4 stačí. Môj malý spával do 7, ukladala som ho potom okolo 10, mal režim, ak sa vzbudila skôr, tak sme sa pohrali aspoň do pol, aby potom z toho nebol kolotoč nespavosti 😉

fem
27. aug 2010

@kdezee
ma cast noci prepnutu na den...musis pozriet na denne spanky...nas spal od 20 hod do 7 rana v pohode...zaspaval rano na ten prvy spanok dost skoro naranajkoval sa trosku oddychol mozno len 15 min a isiel niekedy okolo pol 9...(vsetky deti, akoby dospavali noc, takze rano vela nevydrzia), okolo 11 hod niekedy skor sa budil a chodil spat , ked sa najedol obed, okolo pol jednej, to uz mal kratsi spanok ....a mal aj treti spanok taky uplne,kratky, vacsinou vonku, ale len tak max 45 min, vacsinou 30 min a to tiez tak do 16, 30, 16,45....musis pozerat, aby ten posledny denny spanok, uz aky mate sa nebudil velmi neskoro, aby tam mal dostatocny cas, kym zas pojde spat....ak nema dobru medzeru, ktora mu vyhovuje ,tak nemoze zaspat...
inak nie je pravda, ze cim menej spi cez den , tak bude v noci spat....vacsinou ak spi dobre dieta cez den, tak aj v noci...
skus cez den pozorovat, ze kedy ti dava najavo signaly, ze je unaveny, hned ho daj spinkat...deti potom lepsie spia
a inak suhlasim s ,
@mirka907 ze ked sa ti v noci budi nezapaluj svetlo, venuj sa mu, bud mu na blizku, aby neplakal, ale ked sa zacnete hrat, je velke riziko, ze si prepne uplne noc za den...
tak drzim palce...stale rastie, tak mozno mu ten stary denny spankovy rezim prestal vyhovovat a preto sa ti to prejavilo a skus sa orientovat podla jedla, ze ked sa napapa, nech si oddychne, trosku stravi...ale aby nesiel spat akoze hladny, lebo deti potom kratko spia, ale aby mu nebolo tazko na brusko...tak primerane, vzdy len sleduj, kedy on chce ist spinkat

kdezee
27. aug 2010

mirka 🙂 my mame spojene postielky a ked ho necham tak tak ma zacne natahovat lozit po mne alebo revat..skludnit ho musim ja na tej lopte inak sa neda..a nezapalujem svetlo ani sa nehram proste sa ho snazim ukludnit v postielke a ked to nejde tak sup na loptu
martinka ked ho nedam spat o siedmej ale neskor tak potom vyvadza lebo ked je dlho hore potom nevie zaspat a je to este horsie :D nemozem ho len tak dlho zabavat lebo potom len vresti a nic sa s nim neda..to je jeho norma byt dve hodiny hore a potom spat..

e este mimochodom nenapisala som ze som myslela o tretej stvrtej rano...a potom o siedmej rano ho dam spat lebo dlhsie nevydrzi a vecer zaspava okolo osmej az deviatej s tym ze sa este budi sem tam...skusim pozorovat tie denne spanky snazim sa aby naposledy spal tak do stvrtej..no uvidime

johanka.
27. aug 2010

@kdezee nemozes ju dat spat viacej cez den? Mne toto robila, ked som ju zacala ukladat nie trikrat ale dvakrat cez den. To bola vecer uz velmi unavena, takze musela ist spat skorej, inak to bolo len trapenie. No ale potom bola noc pre nu asi pridlha, takze nejaku dobu sa mi budila uprostred noci a dve hodiny bola neuspatelna. Potom som presla naspat na tri spanky cez den a upravila sa aj noc. Mne cez den spava vzdy iba pol hodinu, ked sa postasti, tak potiahne 40 minut, takze sa to dalo. Keby mala spat 2 hodiny, tak neviem, ako to riesim, to by jej den trval hadam do polnoci.

@fem to si ma celkom potesila s tym dospavanim noci. Moja je tiez rano velmi skoro unavena, tak po hodine a pol sa uz tvari, ze by chcela zase spat. Stale mi vrtalo v hlave, co robim zle, ved predsa musi byt vyspata...

fem
27. aug 2010

@johanka. je to uplne prirodzene, naozaj mne to tiez neslo jeden cas do hlavy, ze ved "akoze" vydrzi viac....pravdepodobne sa budia normalne na hlad, inak by dalej spinkali...tak sa napapkaju , trosku pretravi, parkrat pobuchaju po hracke a hned spinkat..a ked som ho dala hned, ked mal znamky unavy , spal dhsie ovela...ked som akoze, sak sa trosku hraj, lebo vsetky deti sa rano hraju 🙂, ...tak spal kratko...takze sa mi osvedcilo to prve

pata31
27. aug 2010

ahojte, my mame rovnaky problem ako @evamarcel , mala mi velmi malo papka prikrmy, polievocku zopar lyziciek, vyzivky a popucene ovocie vobec, len ked jej dam do ruky, tak to trosku pozmoli, a zaspavame stale na cicke, najradsej mi zaspava na bruchu, a v noci je vacsinou hore tak kazde tri hodky, resp. ked si lahnem, tak uz ma samoobsluhu, a rano okolo siestej si ju prelozim na druhu stranu, sa napapka a spime tak do osmej vacsinou a potom cez den dva krat este.....skusala som ju raz nechat vyplakat, ale to sa nedalo vydrzat, aj mm to trhalo srdce, tak som sa na to vykaslala, sak sa nebudem zbytocne stresovat, aj dieta, ved raz sa nauci zaspavat aj sama, aspon teda dufam 😝
ale bola by som rada, keby aspon to nocne kojenie sme obmedzili, aj ked neviem ako, ked spi pri mne a si vezme, kedy chce 😅

johanka.
27. aug 2010

@fem neviem, ci je to len hladom, lebo mne sa budi cez noc casto, vzdy papa, niekedy len pocucka, niekedy sa napije poriadne, ale vzdy zaspi. No zaro sa zobudi, napapa, a spat uz nechce, uz sa chce hrat, vobec sa nechce nechat rychlo uspat. Akurat ze nevydrzi dlho. Kazdopadne, zda sa ze je to normalne, podla toho, co pises.

fem
27. aug 2010

@johanka.
ono 9 mesiac je casom prechodu...ono sa meni...ja som take situacie riesila vzdy tak, ze kolko bolo hodin, tak jednoducho som zacala den, ale najskor vacsinou o 6 hod..vsetky ritualy a hlavne ranajky, aj ked len malo, tak ok, byt v polohe hore a uplne ticha hra, knizocka, ziadne zvuky, prehnane stimulacie, lebo som vedela, zeby ho to len rozrusilo a narobilo by to, ze by nemohol zaspat a plac a prve zivnutie a spinkat...vacsinou prvy spanok najdlhsi aj hodinu a pol, aj dve a ten druhy kratsi....a ok...ranajky dat...lebo potom sa ti to posunie tak, ze nestihnes dat dalsie 4 jedla aj adekvatne pitie mliecka... ja som naranajky dal vyzivku a odsala 20 ml a nemliecnu kasu, desiata ruckove jedlo, alebo na prstiky to iste olovrant, vobec neide o mnozstva...obed klasika vsakovaka zeleninka, nejaky hutny vyvar zeleninovy
inak pri detoch, ktore nechcu papat po kojeni, je dobre dat najprv jedlo a az tak nakojit..napr. pri tej desiate, obede, olovrante...
ono neskor uz okolo 10 mesiaca, zacina zlozite obdobie prechodu 2 spankov na 1...ktore sa najprv prejavuje prave skorym rannym vstavanim, to je preto, ze fyzicky, akoby toho spanku bolo dostatok, ale emocionalne a dusevne to dietatko potrebuje odpocinok, aby emocie neboli prepjate...toto obdobie trva aj 3 - 4 mesiace aj dlhsie a neda sa s tym nic robit, je to prirodzene...kedze do toho prichadza aj velka davka nezavislosti, prve vzdory...takze drzat dietatko na silu je zbytocne, vysledkom frustracia, nespokojnost a horsie prejavy vzdoru...takze len sledovat signaly unavenosti a davat pozor na jedla aby neunikli, lebo vecer sa uz nedaju nakopit na seba a moze byt v noci dietatko hladne... 🙂

zuzkat1
28. aug 2010

@fem mozem sa opytat? to je co, ze stadium prechodu 2 spankov na jeden? to ako, ze deti maju spat len raz od 10teho mesiaca? moja ma 7 a pol mesiaca a spi cca 4x za den asi hodinu... niekedy aj viac po takej hodine a pol hrania sa je unavena a ide spat... v noci sa budi 6x a niekedy sa rano o 4tej chce hrat... 🙂

luciarichard
28. aug 2010

@zuzkat1 to je podla mna individualne u kazdeho dieta inak moja mala ma 14 mesiacov a asi len dva tyzdne spi len raz denne. Kazde dieta je ine ... niektore spi aj po roku 3-4 hodiny denne a niektorým dietom staci 1 - 1,5 h. 😉

babonr
28. aug 2010

Ahojte! K tym spankom. Moj maly ma skoro 9mesiacov a len posledny tyzden spavame dva lrat. Do vtedy spaval 3x a do kopy cez den prespal od 3,5-4,5hod. ale v noci to mame tazke aj my. A to ani nekojim. Nieze by sa budil az tak,ze by nezaspal.Ale treba mu dat vodicku,podat dudlik a niekedy aj kazdu hodinu. A neda spravit,ze mu nedam,lebo sa rozplace. Niekedy mi v noci vypije aj 260ml vody. A rano sa budi bud o 5:30 alebo o 6tej. Vypije mliecko a vacsinou zaspinka,ale nie vzdy. Hrozim sa toho,ked sa posunie cas. To budem vstavat o piatej 😠

katkas1
28. aug 2010

ja mam 7 mesacnu dceru a rano okolo po 8 zaspi na pol hodinku, potom spi uz len ked sa naobeduje taku 1.5 az 2 hodinky a potom zaspi uz len vecer, okolo 8 a v noci sa budi. Ale uz par dni skusame metodu ze ju nechame plakat tak po takych 10 minutach prestane a spinka zase. Budi sa pred pol 7. Do teraz sme museli v noci davat vodu a cumel samozrejme

fem
28. aug 2010

@zuzkat1
najlepsie by jej vyhovovali 2.. spanky cez den a spinkat celu noc...alebo suvisle aspon 7 hodin...
ak ma vela spanku cez den tak v noci moze byt cula....nepovazuje este noc za noc, ako my dospeli....na jednej strane, ti to nemusi vadit, na druhej strane vsak s postupujucim vekom dietata je potreba plynuleho neprerusovaneho spanku v noci, ked je tma, ziadne zvuky atd...relevantneho odpocinku, relaxu , tela a duse potrebnejsia, viac a viac potrebna
cim dietatko je starsie, jeho emocie vyzaduju pravidelny oddych cez den, aby nebolo placlive, prestimulovane a stresovane a spanok v noci dava dostatok energie na objavovanie sveta, na zvysovanie motorickych schopnosti...potrebuje silu...
takze je to u kazdeho dietatka individualne ...ano ale v istom veku sa deti v hodinach spanku lisia max hodinu a nieco, relativne sa to da porovnat
takze rocne dieta potrebuje cca 13-14 hodin spanku cez 24 hodin---kolko spi v noci ---plus kolko spi cez den...
ak ma velmi malo tak moze byt velmi nervozne a placlive, proste to nedobehne, ked ma vela spanku cez den ani jedlo nedobehne
...
dietatko v tvojom veku je schopne byt bdele priblizne 2 az 3 hodiny a stihnut papkanie, bez toho, aby zacalo byt nejak zvlast prestimulovane, podrazdene..unavene...
..
je prirodzene ze vekom babatka si znizuju pocty spankov cez den...kedze spinkaju viac a viac suvisleho spanku v noci...cize vzdy zalezi od toho..a taktiez su schopne byt dlhsi cas bdele...
1 spanok cez den sa tyka deti, ktore uz prespia aspon 11 hodin vkuse v noci
a cez den potrebuju cca 2 hodinovy spanok...od toho roka aj nieco (niektore az v 18 mesiacov) vacsinou deticky naozaj spia cez den raz ale dlho, aj ked ako babatka neboli dobri spaci...ledva spali 30 min 🙂

johanka.
28. aug 2010

@zuzkat1 to je naozaj individualne. Ak jej to tak vyhovuje a nemate problemy s nocou, tak je to v poriadku. Ja som tiez dost dlho uspavala 4-krat, az okolo pol roka som postupne prechadzala na tri spanky, co tiez sa mi zdalo, ze je strasne neskoro. Moja spavala vzdy len 30-40 minut, takze som ju musela ukladat viackrat. Hlavne sleduj malu, ze co jej vyhovuje, nesleduj hodinky ani prirucky, ked vidis, ze je unavena, treba ju ulozit, takze podla mna to robis dobre. Ono by bolo super, keby spala len dvakrat po dve hodiny, vsak, ja som si to tiez vzdy hovorila, ale niektore deti maju tak lahky spanok, ze vzdy, ked pride faza snivania, tak sa zobudia. S nejakym rezimovanim zacinam az v tychto dnoch, ked prechadzame na dva spanky (30-minutove, cheche), tak nech jej vykryju cely den, doteraz to nemalo prilis vyznam, to som ju proste ukladala, ako sa jej ziadalo, niekedy len trikrat, niekedy aj patkrat.

johanka.
28. aug 2010

@zuzkat1 az teraz mi doslo, ze ta noc u vas asi nie je idealna... Budenie 6-krat je v norme, hlavne ak je kojena, ale ze sa o 4 chce hrat, to asi nie je ktovieco, hlavne ak doteraz to tak nebolo. Skus ju par dni ukladat cez den len trikrat. Ak to bude privelke trapenie, ze bude prilis unavena, vratite sa k styrom spankom. No mozno si rychlo zvykne, ze bude bdela trochu dlhsie.

fem
28. aug 2010

@zuzkat1
ak jej chces zmenit cas ukladania denneho spanku, tak skus postupne, prvy den 5 min neskor, druhy den 10, treti, stvrty, piaty 15, atd. mozno to bude stacit...dietatko sa skor bez stresu prisposobi...najprv ju mozes sledovat 3 dni si aj poznacit, ze aky ma priblizne rezim, ci je to nieco stale...alebo len nahodne...
a tak sa pokus posuvat obvykle spanky...napokon sa jeden strati...

zuzkat1
29. aug 2010

@fem no mne navadi ze sa v noci budi..ona ma v podstate zavrete oci a len hlada prso... 10minut a spi zas..okrem toho zobudenia o 4tej-vtedy "papa" aj hodinu...ale cez den potebuje soat tolko kolko spi...je unavena..co sa jedla tyka..papa obedy a asi tyzden aj olovrant,ak vynechame pre nieco mne to nevadi,lebo je kojena na poziadanie... hladna iste nie je🙂 mne ide o to aby bola spokojna a nie o to aby spala podla nejakeho vzorca🙂 a ona spokojna je🙂

zuzkat1
29. aug 2010

@johanka. mne nevadi to aky ma rezim🙂 ale dakujem

zuzkat1
29. aug 2010

este dodam🙂 moja nema pevny rezim...ide spat ked sa unavi, zobudi sa kedy chce... papa (koji sa) kedy chce a jedine obed a olovrant ma tak cca priblizne v rovnakej dobe🙂 obed od pol 12tej do pol 2hej v tom rozpati.. a olovrant od pol 3tej do 4tej v tom rozpati... myslim ze kym je hlavne kojena tak sa neda zavadzat nejaky pevny rezim ani spanku ani nicoho...kojim na poziadanie kedze nepozna ani vodu ani caj...uspavam ju na prsniku inak by nezaspala...
ja som sa len chcela opytat ze co myslite tym zavadzanim jedneho spanku, lebo ma to zaujalo, ale nie preto ze by som ja chcela nieco menit u nas🙂
v kazdom pripade vam dakujem🙂

fem
29. aug 2010

@zuzkat1
jeden spanok je normalny u deti od roka nieco (zvycajne 1,5) cca do dvoch rokov...je to jeden spanok cez den...to je vsetko....to vyhovuje tak aktivnym chodiacim a uz nezavislym detickam (to uz nie su babatka)....niektore aj ten odmietaju... 😉
preco je to tak, male dieta uz zije den s vami...spi len raz denne...nemoze cez den spat...ved by bolo ukratene od zazitkov s rodinou, s mamou, na ihrisku, dieta sa zacina socializovat...a hlavne sa tesi...doma uz sotva posedi..miluje prirodu, prechadzky, vsetko nove..prosto nove zazitky...vyvija sa dalej motoricky ale tiez kognitivne...nove intelektualne schopnosti...
je to ok aj preto, ze to zodpoveda jeho fyzickemu veku...casu´, kedy v tom veku dieta dokaze byt bdele bez toho , aby bolo unavene (co znamena tiez frustrovane, placlive, prestimulovane...proste nestastne)
a ono aj chce byt bdele psychicky, uziva si sirsieho prostredia...je to normalny vyvoj psycho-emocionalne-socialny...

zuzkat1
29. aug 2010

@fem 🙂 no som zvedava na moju ked bude mat tolko..ona je aktivna za 10tich asi preto musi casto spat lebo sa unavi..uz teraz robi prve kroky s pomocou ( a to ma len 7 mesiacov) ked je hore neobsedi ani minutu... ja sa jej cudujem ze pri tom tempe vobec vydrzi byt tak dlho hore🙂 inak dnes spala poobede len pol hodinu a vsetko ostatne sa prehrala a ani neplakala od unavy🙂
dakujem za odpoved🙂

fem
29. aug 2010

@zuzkat1 ved uvidis, 🙂 , malickych zacne fascinovat uplne vsetko najma vonku, ak ich to dnu prestane bavit, kvietocky, stromy, voda, psy, babatka, male deti, vsetko, co vidia, moj miluje chytat ihlicie, samozrejme jemne---spanok je nutny, aby nabral energiu na dalsie dobrodruzstvo 🙂

lily1983
29. aug 2010

@fem u nas presne to iste. neobsedi a neobstojí ani 3 sekundy na jednom mieste 😀