Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

vavrenka
10. dec 2011

@siss_sz vsetky svoje deti milujeme a chceme pre nich to najlepsie. ci ideme podla tejto metody alebo nie 😉 , urcite by som neposudzovala mieru lasky podla toho, ci niekto uspava dieta metodou kontrolovaneho placu alebo nie 😉 a ako povedala jedna velmi mudra terapeutka - expertom na svoje dieta je matka.

zelmirka1
10. dec 2011

@siss_sz @vavrenka Ja mam knihu precitanu niekolkokrat lebo ked sa maly narodil zdala sa mi uzasna a tesila sa ako tuto metodu uplatnim, aj som nieco skusala a dodnes ma to mrzi. Dnes ked mam nadhlad maminy ktorej dietko ma uz 3 roky je to proste iny pohlad.
Ja vidim prinos knizku v tom, ze kto si ju precita kym sa babo narodi moze velmi pomoct v tom ze sa dokaze vyvarovat zlych navykoch a to je super lebo pri prvom dietati casto maminka v dobre viere nauci dietko napr. pri zaspavani zlym navykom a je jasne ze ich odstranovanie je potom tazke. Takze v tom je kniha super,mne uzasne pomohla napr. v tom ze som nikdy neuspavala na prsniku ale kojila v obyvacke a az potom davala spinkat, kojila som 20 mesiacov a maly si nikdy nevyzadoval na zaspanie prsnik.
Ale po mesiacoch kedy som ju opakovane citala a riesila problemy s mojim drobcom som prisla na to ze zakladna myslienka nie je dobra, lebo stanovuje pravidla pausalne, ze proste platia pre vsetky deti a urcuje kedy co ma byt takze nerespektuje individualitu dietata. A celkove mi pride zvlastne aby aby mamina merala cas kedy pride k dietatu a musela nieco vydrzat. Proste verim ze sa to da inak. Uvediem priklady ak sa niekomu chce citat:
Napr.v knizke pisu od 6 mesiacov dokaze dieta prespat bez papania. Moj maly ked dovrsil 6 mesiacov papal v noci ako o zivot, fakt mu chutilo keby som vtedy uplatnila metodu bol by to velky boj, takze som radsej chvilu vydrzala a v 8 mesiaci som bez problemov posuvala casy kojenia az zostalo len rano a prespal celu noc. Potreba dietata v noci papat je velmi individualna, su deti ktore spia celu noc od 4 mesiaca a su take ktore v roku potrebuju v noci mliecko. tiez zavisi od toho ako papa cez den.
Tiez sme mali obdobie kedy maly vstaval o 5 rano, bolo to desne, ja som totalne nevladala tak som si pisala casy podla knizky, lebo tam pisu ze to nie je OK ak babo vstava o 5 rano. Totalne ma to rozhodilo lebo maly spaval ako kedy a boli tam velke rozdiely, skusala som podla rad v knizke upravit tie casy denneho a nocneho spanku a nic nepomohlo. Az ked som to po dvoch mesiacoch vzdala a povedala si dobre nechat to tak a prisposobila rezim malemu tak sa to upravilo.
Dalsi priklad zaspavanie - maleho som naucila sameho zaspat v 15 mesiacoch, lebo som dala na svoj pocit kedy je spravny cas a je na to pripraveny, neda sa ist podla knizky. Nedodrziavala som ziadne intervaly, proste zaplakal isla som hned aj 20x, pohladila, uistila ze ho lubim ale ze je cas spinkat a ze to zvladne sam. Za par dni pochopil a ziadny kontrolovany place nebol. Dodnes neplace v postielke lebo vie ze ked potrebuje pridem, ale vie ze ked precitame rozpravku je cas spinkat a odidem.
Chcela som tymto povedat to ze maminy dajte na svoj pocit a instinkt, kazde dietko je trochu ine, niekomu vyhovuje presny rezim, niekomu nie, niektore spi lepsie ine horsie ale casom sa vsetko upravi a kazda najde svoj sposob ktory vyhovuje. Do roka by som tuto metodu moc neodporucala lebo odhadnut preco par mesacne babo place je tazke a uplne inak sa uci navykom dietko ktore ma uz aspon rocik. Vsetkym maminam drzim palce a prajem pevne nervy. 😉

emily_666
10. dec 2011

@zelmirka1 veľmi pekne napísané, zdieľam
(knihu mám prečítanú ale neuplatňovala som to zaspávanie)

frick
10. dec 2011

@romea ja teda nemám túto metodu ešte za sebou takže ťažko by som mohla niekoho poučovať a vôbec ťa nemienim kritizovať.ale naozaj jedno z pravidiel tej knižky je, že metoda je vhodná až po 6 mesiaci dieťaťa.Tiež som totiž riešila či začnem a kedy začnem len ono je dobré si to dôkladnejšie preštudovať.Môj drobec má skoro 5 mesiacov a rozhodla som sa počkať.No Začala som mu vytvárať zatiaľ režim spánku a jedenia nočné kŕmenie som tiež chcela postupne stopnúť ale zdá sa mi to skoro takže tiež to posuniem na neurčito a s metódou chcem začať určite po 6mes ak nie aj neskôr.No viem si predstaviť čo to bolo pre teba keď sa každú hodinu budila mala som to isté 3 mes. a usúdila som že mu proste nestačí mliečko a bolo to tak.Malý bol nespokojný a a aj cez deň nevyspatý a mrzutý.Tiež mám náročné dieťa a vyžaduje si 100% pozornosť 24 hod. 🙂 vkuse takže nesúhlasím s tým že 4 mesačné dieťa nemožno nechať plakať.Nemyslím tým nechať ho revať 2 hodiny vkuse ale aby si človek nemohol ísť ani na WC tak to už je podla mňa cez hranice.Môj malý je naozaj taký že ak sa vzdialim na meter je zle takže ak sa mu nepáči že mama musí ísť aspoň jemu nejaký ten obedík spraviť (sebe by pri ňom nestihla) tak si musí trošku poplakať.Osobne si myslím že naši pra pra prarodičia deti určite tak nepiplali ako ich pipleme my a nemyslím si že tam u tých detí bola nejaká ujma.Inak začala som ho uspávať vo svoje j postielke tak že som pri ňom držím ho za ruku a a občas ho pohladím.On pomrnkáva a vzápätí zaspí ale funguje to len večer 😀 Uvidíme čo prinesie čas.

martule20
10. dec 2011

@zelmirka1 Naprosto souhlasím 🙂 Zkoušela jsem u dcerky, s většími či menšími úspěchy, dneska na to taky koukám s odstupem času a u synka to beru tak nějak víc easy 😀 Říkám si, že jsou malí jenom jednou a chci si je co nejvíc užít se vším všudy, i s nočním tulením v posteli. Snažím se, aby usínal malý sám, dcerka se to naučila a je to obrovská úleva, ale na druhou stranu, když ho vezmu o půlnoci na kojení a zaspíme do rána a ve tři k nám přiťape ještě holčina, neřeším to. Schovám ji pod peřinu a užívám si jejich blízkost. Když byla Eli malá, důsledne jsme ji v noci "vyháněli" do její postýlky, byly z toho velké boje a teď? Když je se mnou v ložnici mimís, nejde ji přece vyhodit, že má svoji postýlku vedle... Takže nejednu noc spíme spolu všichni čtyři 🙂

frick
10. dec 2011

@p.j.jacky Ak ti to pomôže môj prvý syn spával v noci super a budil sa každé 3 hoďky napapal a spal ďalej.Ale presne ako opisuješ, kolo 6 mes. zobudil sa mi okolo 1 a chcel sa hrať zaspal zase o 3až 4 hodine.Keď som mu po týždni takýchto nocí nahmatala zub vedela som kde je pes zakopaný 😀 Potom bol kľud do ďalšieho zubu 😀 Takže keď to zase začalo káždé ráno som netrpezlivo hľadala nový zúbok.Inak riešila som to tak že som si ho zobrala k sebe a tvárila som sa že som hore zasvietila malé svetielko a a hrajko zaspal síce o tretej ale spal len musel vidieť že som hore. 🙂

mirkita
10. dec 2011

baby ja si myslim ze maminy by instinktivne vedeli "naucit" svoje deti spinkat aj bez knih....tejto ci inych...vsak tu takmer z kazdeho prispevku vyplyva ze si mamky jej pravidla upravili po svojom a vedeli odhadnut co bude pri jej dietatku fungovat

malineta
10. dec 2011

Ahoj holky, mohu poprosit o radu? Mám kluka skoro 2,5 roku, který od 4 měsíců spí sám v pokojíčku. Nespí tedy celou noc to se ještě nenaučil, ale teď mám pocit, že mě trochu terorizuje, nebo alespoň se tak ráno cítím 😉 Klidně 5x se za noc vzbudí a volá mě, přijdu k němu, přikryji ho, pomazlím a chci odejít, ale často dostanu rozkaz: "mami, tady spinkat". A musím si lehnout na vedlejší postel a spát s ním v pokojíčku, je schopen se několikrát za noc vzbudit, zavolat mě a když zjistí, že jsem tam, zase usne, jakmile tam nejsem spustí křik. Musím být pořád ve střehu... Jelikož čekáme 2. potomka a už se necítím zrovna ve formě, snažil se mi manžel pomoci a jít k němu on, ale to malý hrozně spustil, odháněl ho a hlasitě mě volal, dokud jsem opravdu nepřišla. Podotýkám, že manžel nebývá moc často doma, chodí z práce, když už dítě spí, takže pokud není na služební cestě, vídáme se pouze ráno u snídaně a nebo o víkendu. Kluk se přes den nezdá jako mamánek, miluje jakoukoli společnost. Ale večery mi dává opravdu zabrat. Do 1 roku jeho věku jsem měla spánkový rekord 2,5h v kuse, ale říkala jsem si, že je to mimiko a já máma a prostě to neřešila, časem se to zlepšilo, ale teď má už skoro 2 měsíce zase svoje noční období a mě pomalu dochází energie. Máte s tím některá zkušenost? Jak ho mám naučit, že spím vedle v ložnici (vysvětluji mu to každý večer) a že může klidně spinkat?

malineta
10. dec 2011

Ještě něco: k nám do ložnice nechce. Mám pocit, že je líný nebo se bojí vstát ze své postýlky, prostě tam křičí, dokud se nedovolá 😉

p.j.jacky
11. dec 2011

@frick dakujem za odpoved.Zub zatial ziadny na dohlade a dr povedala ,ze ani tak skoro nebude....Ale co sme po chorobe zacali chodit zasa von je to uz ok.
Len nastal zasa iny problem.A to uspavanie.Chodievala spavat po 19tej.Niekedy na rukach,niekedy v kociku,niekedy na fit lopte.Zalezalo co sa jej pacilo.Teraz chodi spat k 22 hodine a so strasnym placom.Uz o 19tej je KO tak ju idem ulozit a ani za ten svet to nejde.....3 hodiny uspavanie su naozaj na mna prilis.Tak ju nechavam uz hore,len je to naozaj dost neskoro!

majka1981
11. dec 2011

@vavrenka toto sme mali tiez okolo 6. mesiaca, ale same to odislo, byval hore po tej pol hodinke a musela som ho zase kojit. Ale ver mi - prejde to... u nas to preslo ked som mu zacala davat vecer kasu (zacinali sme najprv s obedom, potom ovocie poobede a vecer v 8. mesiaci kasu). naucil sa lozit a stvornozkovat, takze urcite to bolo spojene aj s rastovym spurtom. Drzim vam palce, aby ste to prekonali co najskor 🙂

zelmirka1
11. dec 2011

@malineta rozmyslam ze to moze suvisiet s tym ze cakate druhe babo a ako sa to blizi tak to maly citi a vyzaduje si ta viac, mozno by som skusila viac cez den ho uistovat ze je tvoje zlaticko, ze sa tesis na je braceka ci sestricku ale vzdy ho budes lubit, je mi jasne ze to zrejme robis ale mozno teraz by som pridala lebo tuto skusenost mi uz povedalo dost mamiciek a celkove chvilu trvalo kym urcita ziarlivost bola zvladnuta.
Mozno skusit niaku dohodu vymysliet nieco co ma velmi rad - cokolvek hracka, aktivita, niaky program ze sa dohodnete ze to budete spolu robit ale ze je dolezite aby dokazal pekne sam spinkat, dohodnut sa ze budes napr. pri nom ked zaspava ale potom uz ma kazdy svoju postielku lebo ked maminka musi vstavat je unavena a nemoze sa s nim cez den hrat tak ako by chcel. Asi to chce teraz len pevne nervy lebo on citi ze jeho pozicia sa zmeni, cim viac si ta vyzaduje tym viac si unavena a mas pocit ze ta terorizuje a vznika boj kto z koho. Jedine co zabera je vela lasky, trpezlivosti a samozrejme doslednost.

malineta
11. dec 2011

@zelmirka1 Moc děkuji za odpověď! Zkusím se s ním mazlit ještě více a uzavřít dohodu 😉 Je fakt, že si myslím, že mu lásku dávám najevo často, je to mazlíček, ale když to budu dělat ještě častěji, na škodu to nebude 😵
Že by mohl žárlit jen na bříško, mě nenapadlo.

aliza
11. dec 2011

@malineta ja osobne si myslim, ze 2,5 rocne dieta nevie ziarlit na brusko, podla mna ani poriadne nechape, ze co sa deje, ze je tam dalsi cloviecik, ktory ho obere o pozornost matky, podla mna si toto nemoze vediet uvedomit. Ja si skor myslim, ze maly zistil, ze vzdy, ked ta zavola alebo ked place, tak prides a preto to robi. a bude to robit dovtedy, kym budes za nim chodit a spat s nim v izbe. Podla mna ho to len tak neprejde, zvykol si a ked pride druhe babo, moze to byt este horsie. Poradit velmi neviem, ja som mala taku dceru a tahalo sa to do 4 rokov, vtedy som si povedala dost! a ucila ju metodou, ze vzdy, ked plakala, ulozila som ju naspat do postele a odisla z izby a zavrela dvere a urobila som tak vzdy, ked vysla z izby, jasne ze revala 😢, ale inak sa nedalo. A potom zacala sama pekne spinkat a spinka tak doteraz, aj sama zaspava. Este som videla aj metodu, ze si sadnes do izby k dietatku, ale chrbtom k nemu a nereagujes,cize citi a vidi, ze si tam, ale zaroven zisti, ze s tebou citovo nepohne. Bez placu sa to asi tiez nezaobide, ale aspon si tam, len nesmies nan pozerat, ani komunikovat, proste nic. No, drzim palce, nie je to lahke 😖. Ale podla mna mojkanie v noci nie je velmi stastne riesenie, v noci sa proste spi a nemojka...potom deti takto vymyslaju, trosku s nami 'tocia', ze ano 😀

aliza
11. dec 2011

@vavrenka ja som mala presne take iste nazory, ako ty, pri prvej dcere. Bola som presvedcena, ze tak je to spravne a nechapala som, resp. odsudzovala tie druhe, ktore robili aj tebou spominany 'studeny' odchov. Dcera bola velmi narocne dieta, plakala 6 mesiacov vkuse, kocik nepoznala, iba sa nosila v satke, kojila sa nonstop, ved na poziadanie, nie?, spavala vylucne s nami, nikdy v postielke a cele dni bola len na mne, cize nosena dosytosti. Mala som len ju, takze som to zvladala. ale mozem ti povedat, ze som si materstvo neuzivala, bolo to trapenie a s jej spankom sme sa trapili do 4 rokov, kym som razne nezakrocila. nevies si ani predstavit, ake horory sme s nou zazivali, ked muz ju musel v deke zabalenu nosit na rukach po vonku o 3 rano!!! proste dovtedy revala, kym ju nezobral von alebo sme ju cele hodiny vozili v aute, aby zaspala a to len preto, ze som bola odporca metody 'nechat vyplakat'. a velmi mi pomohol serial supernanny, ten anglicky, tam som pochopila, ze naozaj dieta robi len to, comu ho naucime a nasa dcera bola vysledok bezrezimovej vychovy lebo aj to som ohovarala, ked druhe mamicky bazirovali na rezime. pri synovi som bola rozhodnuta hned od narodenia postupovat inak a naozaj som ho ucila na postielku od narodenia. samozrejme, bola som vzdy pri nom, kym nezaspal, az kym neprisiel do stadia, ze v mojej pritomnosti zacal vymyslat, mal asi 7-8 mesiacov? nepamatam presne a vtedy som zacala s nim tuto metodu, plakal mozno 2 vecery? aj to tak do 15 minut s prestavkami a nebol to klasicky plac, ako ked dietatko nieco boli alebo trapi, ale bol to taky jedovity plac. A odvtedy sam zaspava, polozim ho do postielky, pohladkam a odidem a on zaspi. Ja na tom teda nevidim ziaden teror pre dieta, teror bolo to, co sme zazili s dcerou. A puto mame krasne, silne, take iste, ako s dcerou, akurat, ze tentokrat si tu matersku uzivam a maly je uzasne, sikovne dieta, vela sa tulkame a nevidim ziaden rozdiel medzi nim a dcerou, skor sa mi zda omnoho spokojnejsi a stastnejsi.
A na zaver, clovek ma predstavy a nazory, ale az kym nezazije na vlastnej kozi, tak nepochopi, preco niekto iny to robi inak. ja som tiez nechapala... ale uz chapem 😎

tiffanka
11. dec 2011

...nečítala som všetky príspevky,len chcem reagovať. Nie som zástankyňou metódy, že nechať dieťa vyplakať zatvorené v izbe, samé v postieľke. Každé dieťatko je iné. Niektoré to netreba vôbec učiť a ide mu to, niektoré sa cez to prenáša ťažšie. Moje staršie baby s týmto nemali problém. Zaspávali pekne samé, odmalička. Ale zato náš tretí pokladík, to je iné číslo. Berieme ho takého, aký je. Má 15 mesiacov..zaspáva jedine na prse / pred týždňom sa nám podarilo bez nejakej veľkej ujmy vynechať nočné kojenia /. Spinká v postieľke a keď cíti potrebu byť pri mne, tak si ho jednoducho zoberiem, pritúlim a sme spokojní obidvaja. Ja to beriem tak, že teraz máme takéto obdobie, ktoré nebude trvať do jeho stužkovej 😀 ...tak si ho vychutnávam, a možno aj on 🙂 . A keď príde čas, že sa ma "nabaží" a bude mať chcieť súkromie vo svojej postieľke, tak to budem rešpektovať. 😉 Veď ako sme sa na ne tešili, ked sme ich čakali... keď boli ešte v brušku, tak sme ich hladkali a teraz, keď si my zmyslíme, že "už by mali spávať samé", tak ich jednoducho hodíme do jamy levovej. Jasné, že si zvyknú, veď nič iné im nezostáva, a my sme na seba hrdé, ako sme to všetko bravúrne zvládli 😔 . Nechcem nikoho súdiť , ani odsudzovať, každá konáme tak,ako to cítime, ale ja si myslím, že chvíle strávené s našimi ratolesťami sa vrátiť nedajú, preto si ich treba vychutnávať plným priehrštím a ak sa náš drobec nespáva sám, ale kamarátkin už dávno, nie je o nič horší...len možno citlivejší, čo nie je na škodu 🙂 Prajem vám krásny začiatok týždňa 🙂

tosijo
11. dec 2011

ahojte. máme 13mesačného chlapčeka, ktorý do 9tich mesiacov zaspal v pohode sám vo svojej postielke. rituál dodržiavame dodnes. okúpať, napapať, pusa a spať. Do 9tich mesiacov sme ho po puse dali do postielky, zhasli svetlo a odišli sme a on zaspal. V 9tich mesiacoch v jeden večer maly strašne plakal v postielke, tak som ho vytiahla, držala na rukach - klud. Dala do postielky - plač. Vytiahla, dala do kočíka - klud. Vytiahla dala do postielky - plač.. Muž hovorí, asi ho niečo bolí, idem si s ním lahnút do velkej postele. Zaspal. Na druhý den to isté. V postielke plač a plač. Zase išiel muž s ním spať. Hovorím mu nechod, naučíme ho na to... A aj sa tak stalo. Každý večer si s ním musí ísť niekto lahnút a uspať ho. Ale to uspávanie trvá hodinu. Je to niekedy fakt na nervy. No zase na druhej strane si človek povie, že ho nenechá trpieť.
V tej postielke chytá až nervy, celý sa trasie ked ho tam nechám čo i len minútu samého. Tmy sa asi nebojí, lebo večer ide aj sám do izby kde nikto nie je a je tam tma. Fakt neviem čo sa stalo. Môže sa báť nejakého stiesneného priestoru v postielke, alebo...? V noci sa mu stáva, že sa zobudí, napije sa a spí tam dalej. No má aj noci ked sa zobudí, napije a začne plakat a musíme ho preložiť k sebe do manželskej postele a hned zaspí.
Cez den ho uspávam tak, že ho dám do kočíka, 10minút vonku povozím a spí asi hodinu.
Viete mi poradit? 😉

teada
11. dec 2011

ja som skusala podla navodu, ale marne...ked som ho tam nechavala vrestal, potom som prisla, potom neskor a tak a potom od unavy zaspal.tesila som sa, ze na druhy den to pojde lahsie, no este horsie a cim je starsi, tym viac vresti doslova.unaveny ale nezaspi a ked odidem a necham ho tam, lebo uz nevladzem, vresi az sa topi v slzach a tak bolestne, ze som sa na celu metodu vykaslala.bolo to viac ako tri mesiace a teraz mi zaspava este tazsie ako predtym a v noci si sadne, mrnci, postavi nevie si lahnut a to ma rok aj mesiac.no do puberty to snad nebude robit 🙂 ale ako nechapem cim to je ani ako to"vyliecit"

januarova
11. dec 2011

@p.j.jacky, ked pises, ze uz o 19-tej je k.o., mozes ju skusit ukladat aj skor. Mne moja mala do cca roka a pol chodila spavat dost skoro, aj okolo 17-18 tej hodiny. a tiez spavala do roka aj pol 2x denne a az potom presla na neskorsi cas, videla som ze vydrzi uz aj do 19-20-tej hodiny. Myslim ze je uz o 19-tej velmi pretazena a unavena a paradoxne este viac nemoze zaspat. U niektorych deti sa unava prejavi zvysenou aktivitou a podrazdenostou. Skus napisat ako ti spava cez den.

benne
11. dec 2011

@tiffanka budem ťa citovať: "..nečítala som všetky príspevky,len chcem reagovať. Nie som zástankyňou metódy, že nechať dieťa vyplakať zatvorené v izbe, samé v postieľke..." -je na škodu ak reaguješ na niečo, o čom sa v tej knihe (uvedenej v nadpise) nepíše, ak napíšeš, že považuješ metodu kontrolovaného plaču za surovú, kludne, tvoj názor, beriem, ale nemôžeš porovnávať jablká aj hrušky, možno sú oboje ovocím, ale nie sú totožné. V knihe sa nepíše o "vyplakaní" ale o vedení dieťaťa k správnym spánkovym návykom (opäť beriem, že "správne" z pohľadu autorov knihy), deti vedieme k tomu, že sme stále tu, kedykoľvek potrebuje a že sa teda nemusia "báť" zaspať

zuzanockamt
11. dec 2011

@teada na samostatne zaspavanie ma este casu a casu ... ved pises, ze ma len rok aj mesiac, ved to je male babo ... a to "vyliecenie" bude urcite trvat omnoho dlhsie ako tie tri dlhe mesiace, co si ho nechavala vyplakavat v postielke ☹ ... ma totalne podkopanu doveru v teba a preto sa aj v noci budi ... krute zistenie pre tak male dieta, ze na osobu, ktorej bezvyhradne veril a spoliehal sa na nu, uz zrazu verit nemoze

teada
11. dec 2011

@tosijo akoby som citala o tomto mojom....zo zaciatku aj videl ako som odchadzala z izby a sam nejako zaspinkal, no neskor sa to uplne zhorsilo, ze nepomohlo nic.no tiez mi robieval, ze v noci sa strhol a zacal uplne sa metat, kricatk, vypinat a nic nepomohlo , ani nasa postel, to neznasa, pri nas by nezaspal, tak to ma aspon tesi...potom tie noci ustali ale rusivo spi stale a cumlik nepotrebuje, kedze ho odmalicka vypluval tak mu ho vobec nedavam....no ked mi tak strasne chyti plac teraz , tak ja ho tak jemne hladkam policku, cele, rucickach, okolo usiek, jeho to aj uspava, ukludnuje...no nechcem ho na to naucit, lebo ked od neho odchadzam tak zas spusti..no asi musime len vydrzat

tiffanka
11. dec 2011

@benne ..ok ...ked si nebudem vedieť dať rady, tak si ju určite prečítam 😉

28honey
11. dec 2011

ahojte. Mam rocneho syna a pomaly s
a v noci nemozem otocit uz ani na 2hy bok. Stale dojcime a to hlavne v noci, a od hladu veru nie. Maly mi do 4teho mesiaca spaval ukazkovo,v postielke a budil sa 1krat za noc. Zacala som si ho v noci nechavat v postely a jeho intervali spania v postielke sa postupne skracovali. Sme na tom tak, ze vecer ho spiaceho dam do postielky a do pol hodky je hore s placom,tak kolotoc az kym si k nemu nelahnem. Najprv mu stacilo byt v postely a teraz fakt, celu noc didka v puse..nad tou knihou som rozmyslala, no par detskych psychologov ju neodporuca..tak neviem..uz som fakt unavena z tychto noci 🙂

zuzanockamt
11. dec 2011

@benne ja som tu hnusnu knihu citala (zo zvedavosti, lebo podla nadpisu som cakala cosi uplne ine), aôe pise sa tam o tom, ze nechat vyplakat, ved ked mam k dietatu chodit len v urcitych casovych intervaloch a ono zatial place, vresti a neviem co este, tak ho predsa nechavam vyplakat, nechavam ho trapit sa ... dokonca v tej knihe bolo nieco v tom zmysle, ze nevadi, ked sa od placu aj povracia (vraj aj take sa stava), prezlecte, ocistite postel a ide sa dalej ☹

aliza
11. dec 2011

@tosijo rezim sa zvykne pokazit bud pri chorobe alebo pri zubkoch...a ja by som mu male svetielko nechavala zapnute, moj maly ma tiez zasvietene, kym nejdem spat. A takto sa mi budil, ked mal virozu a minuly tyzden, ked mu isli naraz dva ocne zuby aj s jednou stolickou. V noci, ked sa budi, tak ho vzdy zoberiem k sebe, ale zaspavanie musi byt stale rovnake, tam nepopustim. Vas maly uz zrejme pochopil, ze sa to da aj inak, ze nemusi zaspavat sam, aj tak male deti chapu taketo veci a moze byt, ze navrat k rezimu bude u vas tazky. Nechaj to este par dni, ci nebude chory alebo tie zuby a ak nie, tak znovu zacat s metodou.

zuzanockamt
11. dec 2011

@tiffanka ani to necitaj, mne bolo po precitani normalne zle z tych nazorov

tiffanka
11. dec 2011

@zuzanockamt ...budeme s riadiť materinským inštinktom 😉

zuzanockamt
11. dec 2011

@tiffanka presne tak, tym sa riadim a este nesklamal 🙂

tosijo
11. dec 2011

@aliza ahoj. trva to už 3mesiace, takže choroba alebo zuby by sa prejavili..