Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

wacata37
7. dec 2010

ahojte, je tady tolik prizpevku ze nez se jima proberu a najdu odpoved tak je jednodusi se zeptat 😀
je tu nekdo kdo ma uz starsi dite kolem 3 let ktery se v noci budi a neni to kvuli piti nebo zachodu ale proste chce k vam do postele.

moje dite vubec neni dobrej spac, kdyz byla mala tak jsem to jakz takz brala ze se musela kazdy 2 hodiny krmit ale cim byla starsi tim to bylo horsi. naposledy jsme ji dali spat po obede v 18 mesicich protoze jinak pak nespala vubec vecer. jakz takz se mi podarilo snizit hodinu v kterou chodi spat na 8 ale ona stejne neusne povida si tam a musi byt hodne unavena a to odpadne nekde mezi 8.30-9. takze kdyz prsi a my jsme doma a delame ruzny maluvky a kdosi cosi to ji neunavi a proste nejde spat. vcera mi sedela v obyvaku do 10 oci rudy jak kralik a ne a ne spat. nevim jestli se boji ze o neco prijde ...ale i pres to vse vstava v 7 rano. uz nemame dudlika tak se nema jak uklidnit, a davame ji horky kakao na spani ze ji to uklidni ale nezabira to. taky mame rutinu ze se koupe v 7 a v pul jsme u me v posteli a do 8 cteme pohadky a delame to tak posledni 2 roky takze to neni ze by ta rutina nebyla...a ja uz opravdu nevim co dal jsem totalne vyrizena v dobry dny se vzbudi jednou, ve spatny dny se vzbudi nekolikrat a skace nam po hlave a dozaduje se vstavani treba ve 4 rano.
privitam jakykoliv napady dekuji 😀

bubelko
7. dec 2010

@zuzkat1 co sa nocneho kojenia tyka - ked v noci nekojis, neznamena, ze nemozes kojit cez den. ja nekojim v noci od 4 mesiacov (lukasa uz od 2) a kojila som do roka. jednoducho v urcitom veku si to babo uvedomi, ze prso nedostane a kvoli vode sa mu vstavat neoplati, takze ostane spat. o to je potom viac a lepsie cez den. 😉 to je moja skusenost a i co poznam z okolia. to nie je, ziadna nemudra rada 😉 samozrejme, ze sa dieta moze v noci budit - ale mozu to byt zuby, plny nos a kopec inych veci, a davat dieta na prsnik len preto, ze mu tecie z nosa mi teda ako super riesenie nepride. vstat sice musim, ale nos mu utriem, pripadne kvpanem, ale jest mu davat nebudem. aj mne sa jonas zobudi v noci, ked ho bolia zuby, ale vtedy nechce nic - ani nosit, ani pit, ani dudusku, skratka len place, place az kym nedostane cipok od bolesti. mna ked hlava/zub boli, tiez si dam paralen alebo nieco ine, ale urcite nejdem do chladnicky najest sa. to je moj nazor. 😉

a okolo pol roka si deti zacinaju vytvarat zlozvyky. dovtedy je to v pohode, ale potom vlasnte sami "kazime" deti a ako si ich naucime, tak mame 🙂

@jarabica cize na tvojom mieste by som zacala ukladat do postielky a pomaly oducat od zlozvykov tak ako ti radi @sussanah . a ties si skus precitat knizku, co ti odporucila @amisa . podla mna v nej urcite najdes nieco, co ti pomoze ako na vec. a nemusi to byt hned metoda kontrolovaneho placu 😉

kaja73
7. dec 2010

@wacata37 Asi ti neporadim,pretože som sama recept nenašla-na mojho staršieho syna.Do 2 r sa budil cca15 krat ,do 6 cca 5-6 krat a ešte aj dnes sa budi,akurat ma už nepotrebuje.Do 10 rokov som spala s nim v jeho izbe pretože som to už nezvladala.Asi do jeho 20m som to skušala rozne, aby spal a zaspal sam ,ale nedarilo sa, až som to v tych 20m vzdala a prestahovala som sa k nemu-dokonca sme kvoli tomu kupili aj novu dvojpostel.Raz som ho ako 15m nechala fakt vyrevat-vydržal 3 h potom vyliezol-neviem dodnes ako z postielky a reval tak, že ho až dusilo .Ani naznak nebol ,a to už bola 1h v noci,že by zaspaval,alebo prestaval plakat.Tak okolo 2 h v noci som si k nemu lahla,okamžite zaspal,ale vzlykal celu noc a stale sa budil,hadam každych 10 min.Poviem ti pravdu,že odvtedy sme to ani neskušali.Proste sme to nezvladli.V tych 10rokoch sa osamostatnil už sam a spontanne.Ale keby sa druhy syn narodil skor,veru neviem,ako by sme to riešili.Pri tomto druhom,to neriešim a spi od začitku so mnou,nebudem nič silit a verim ,že sa to upravi ovela skor,ako ked som stale niečo riešila.

wacata37
7. dec 2010

@kaja73 neni to ani tak reseni ale pritel se uz odstehoval z loznice, musi rano vstavat do prace a tohle ho naprosto vycerpava a ja taky musim vstavat a mit ji 'na krku' cely den s malou prestavkou kdy jde do skolky. jsem totalne vyrizena!a presne kdyz ji z ty postele nezvednu tak ryci. uz jsem delala i to ze jsem ji pochovala a polozila a ona spala dal ale pak se zase vzbudila a tak to slo celou n oc. uz jsem se ptala ai doktora jestli na to neco neni a koukal na me jak na blazna. ze pry rutina..no tu mame tak neco jineho ne? caje na spani ci co.....

sussanah
7. dec 2010

@amisa jakou knizku jsi mela na mysli? Ja myslela, ze mluvis o "Kazde dite se umi naucit spat"?

bubelko
7. dec 2010

@wacata37 ja mam sice 3,5 rocneho syna, ale ten spi dobre a do postele nam sice nadranom pride, ale bud v nej spi alebo ho manzel odnesie naspat s vysvetlenim, ze ma svoju postielku a aj maminka a tatinko sa musia vyspat. a ak robi ramus, tak ho upozorni, ze na nas susedia zavolaju policajtov a dostaneme pokutu za rusenie nocneho kludu. (co je naozaj realna hrozba, ziaden vymysel 😖 ). takze asi ti tiez moc neporadim 😒

kaja73
7. dec 2010

@wacata37 nam to uzavreli doktori ako draždivu nervovu sustavu 😒 ,a tym to bolo vyriešene.Pre nich.Ale sranda je ,že asi od jeho 4 rokov ma tu už absolutne netrapilo a doslova so si zvykla,že mi dycha do vlasov,zo sna ma pusinkuje a bolo to fajn.Mala som problem, si od toho odvyknut 😝 Rok aj niečo som spavala s mm a teraz zas s duhym synatorom,je to proste sranda-už sa na to pozeram takto.

sussanah
7. dec 2010

@bubelko no a me se budi i na vodu 😅 Sice ne pravidelne, ale obcas se fakt probudi kolem 2h rano a ukazuje, ze chce pit. Dam mu vodu, on se poradne napije a znovu usne 😀 Ale je to teprve 14dni, co jsme zacali pomalu resit noci, takze se to jeste asi upravi 🙂
@kristiluky u nas to zacalo fakt az ted nedavno, do te doby travil tak 70%noci u nas v posteli, jinak bychom se nevysoali nikdo. Pak jsme se ale zzaclai navzajem rusit v posteli, on chtel kojit klidne i co pul hodky (proste to mliko citil) a to mi teda uz nevyhovovalo. Takze ted se nakoji vecer, pak se vetsinou probudi kolem 4-5 na kojeni, nakojim ho v posteli a pak sup do postylky, dam mu ruku a on usne a pak se vzbudi az po 7, znovu nakojim a jeste nekdy pospime do 9 u nas v posteli 🙂 Pokud vam to vyhovuje, tak to zatim neres, ten cas prijde

bubelko
7. dec 2010

@sussanah aj mne sa este zobudi, ze je smadny 😉 ale nie je to 5x za noc a nie je to kazdu noc. ja tiez pijem v noci malokedy, mozno raz za tyzden, ze sa musim napit. 😉

amisa
7. dec 2010

@sussanah ano o tej.. "kazde dieta sa vie naucit spat" celu diskusiu som si ani nestihla precitat co sa rozbehla a vlastne uz sa mi ani nechcelo. Citat ako nase deti trpia ked si obcas zatrucuju ci nedostanu v noci mliecko.. Myslim isi ze si este vela poplacu a za horsie veci a ine zalezitosti sa mozu odrazit na ich psychike skor ako to ,ze sa nauci zaspavat v postielke samo. Ale viacero bab tu hovorilo o metode ze ostat pri dietati a drzat ho za ruku to smo skusala ale potvorka mala po pol roku si uz nedala povedat 🙂 je to taka vymyselnica.. 😀

sussanah
7. dec 2010

@bubelko tak to budou geny, ja se budila temer kazdou noc, abych se napila vody 😅
@amisa ajo, ja jsem to asi nejak jinak pochopila 🙂 No ja to zkusila jen jednou a dopadlo to presne tak, psala @kaja73 , prozvlykal potom celou noc a dalsich par dnu si me hlidal o to vic a spustil, jen co jsem se vzdalila z dohledu. Proste ten zpusob fakt spatne nese. Ale jak uz jsem tu jednou psala, v te knizce je fakt i spousta jinych tipu, jak na vec, takze jsem se nechala inspirovat necim jinym 🙂

tercie
7. dec 2010

Ahoj mamky, kdysi se tu tahle kniha posílala emailem, nemá ji náhodou někdo z vás, prosím?
My nemáme problém s usínáním, malej usne během chvíle, u prsa, to mi ale nevadí, jenže nechce spát ve svý postýlce a začíná nám lézt a já se bojím, aby mi nespadl z postele... Nemáte některá zkušenost? Díky předem!!!

zuzkat1
7. dec 2010

@bubelko ja som reagovala na to ze pisala ze odstavit od prsa a navsimla som si ze by tam bolo ze len na noc... preto som sa jej aj pytala ze ci aj cez den odstavila....

zuzkat1
7. dec 2010

@tercie existuju zabrany k posteliam🙂 to sa tam tak upevni a maly nema sancu spadnut🙂

zuzkat1
7. dec 2010

@bubelko este PS🙂 moju zuby neboleli este ani raz...chora nebola... takze sa budi lebo sa budi🙂 a mas pravdu ze kazdy si robi ako uzna za vhodne... ja len nazor pisem🙂 ja budem riesit ked prestanem kojit🙂 mam este 2 roky cas🙂

jarabica
7. dec 2010

maminy, dakujem za vase nazory a odpovede, keby som mala cas precitat si aj zvysnych 278 stran 🙂 mate pravdu, dieta je maly diktator a navyse ma ma uplne omotanu okolo prsta... ale je pravda, ze neviem ako z kola von... ☹ aby som trosku upresnila moje informacie, spomeniem, ze starsiu dceru sme naucili spat v 2 mesiacoch aj podla informacii v spominanej knizke... ale ona bola uplne ina, ona prespala aj 6 hodin vkuse po prineseni z porodnice... aj ked plakala, nebolo toho vela... nuz a syn, povedala som si, ze budem postupovat rovnako, nakolko som tak bola zvyknuta a vyhovalo nam to vsetkym.... nuz ale dieta ma vyviedlo z omylu 😖 on prespal :maximalne: hodinu a pol od porodnice, to mu tusim aj ostalo, ako maleho som ho musela do siestich mesiacoch viazat to zavinovacky s rukami pri sebe, lebo nimi metal na vsetky strany... v noci kojit a cicikovat... keby vedel zaspat aspon pri tom kojeni... ☹ pri pokusoch o ine pokojne zaspavanie v postielke dokazal plakat hodiny a hodiny, srdce mi pukalo... a ked aj konecne uz zaspal, pospal si to najnutnejsie, pol hodinu a pokracoval v plakani... viac ako dva dni som to nezvladla.... to mal tak do pol roka... od vtedy ho stale cicikam a vyslovene mam pocit, ze ho :nutim: spat.... my ani v noci :kludne: nespime, on sa stale mrvi, stale si pyta prso, ale nevie sa proste upokojit, trha mu celym telom... ked je prebratejsie, tak sedi, stvornozkuje a takto bezi noc... ☹ neurologicky je v poriadku... doporucili nam sirup peritol, ale nie som velmi za podavanie liekov pokial to nie je nutne... na ziadost manzela sme to par noci skusili, je to nejake upokojujuce histaminikum, ale teda vobec nebol z neho otapeny a tiez nespal....
manzel ma tlaci do toho vyplakania, lebo inu cestu uz nevidi a pravda je, ze ani ja... ked si k nemu len tak lahnem a hladkam, on dokaze tri hodiny skakat, sedet, proste cvicit a ked mu nedam prso, tak sa rozplace... aj ked tam som, place pri mne, a bucha si hlavu o mna, ze mu nedam prsko... a ten jeho rev, to je neznesitelne pocuvat, buuuaaa 🙂
bojim sa, ze kolko by vydrzal plakat, keby som sa na to dala, ja by som musela odist asi z domu a plakala by som s nim... ☹

martuska75
7. dec 2010

ahojte, rada by som sa pridala k tejto téme - pre mňa začne byť asi aktuálnešia asi tak za mesiac 🙂. Môžem zo svojej skúsenosti súhlasiť, že s tým že "každé dieťa sa naučí spať" ale ide o to že kedy 🙂. Ja mám doma už skoro 7 ročnú slečnu a môžem povedať že jednoducho nikdy veľa spať nepotrebovala a zostalo jej to doteraz. Metódy som skúšala asi všetky, až po najradikálnejšie typu nechať vyrevať do modra 🙂 až som pochopila, že niečo sa dá ovplyvniť a niečo nie🙂 ... a postupne, pomaličky a bez stresu sa nakoniec ako-tak spať naučila.

kristiluky
7. dec 2010

@sussanah na to spanie v posteli sme si s manželom už celkom zvykli tak to nám nejak nevadí, skor to že sa každé dve hodky-zhruba budí na kojo,ale nemyslím že len tak že chce pri tom zaspat, on nezaspáva pri jedení, naje sa, odtrhne a až potom zaspí, tak myslím že je asi naozaj hladný, a nezáleží na tom či je pri mne-teda že by cítil mliečko alebo či spí náhodou v postielke, po tých dvoch hodkách je hore vždy a nič iné ako kojo nechce/ani čaj/
je v tej knižke čo sa tu furt spomína niečo o tomto? asi teda určite je ale nemám čas to tu všetko čítat 😉

jarabica
7. dec 2010

@martuska75 a to vyplakanie u starsej dcery nepomohlo? ako potom spavala resp. zaspavala? pytam sa, lebo v prispevku nad tebou riesim nieco podobne...

sussanah
7. dec 2010

@kristiluky no, oni jsou v knizce dost striknti, co se kojeni v noci po 6m tyce, tj neni to potreba. Ja s tim moc nesouhlasim, ale to uz je muj nazor. Muzes zkusit proste to trochu prodlouzit tu dobu mezi kojenim. V tom 8m se nam to povedlo relativne rychle, ale asi jen na tyden-dva, protoze potom zacaly silena vedra a ja si rekla, ze to at radeji v noci pije, to se fakt nedalo spat v tech vedrech 😔 Kdyz jsem to potom zkusila znovu kolem 10m, tak to se teda setkalo z velkym odporem, slo to potom znovu az kolem 13m a ted (byl nemocny, takze jsme to museli absolvovat 2x behem mesice). Kdyz ho mate v posteli, tak az se vzbudi, tak mu proste nedat a snazit se ho uspat jinak. U nas to trvalo asi 10-15min (v tech 8m), potom usnul a bylo. Treba vynechavat jen jedno kojeni, kdyz se vzbudi za pul hodky, klidne zase dat. Prodlouzit ten interval z 2h alepson na 2,5-3h. Ale tohle je jen nase zkusenost, Lukas muze zareagovat uplne jinak, tak at mi potom nevynadas, ze to nefunguje 😉 😀

tercie
7. dec 2010

@zuzkat1 to vím, jenže všechny na který jsem koukala, jsou jen krátký, my máme postel 2x1,8m ...

zuzkat1
7. dec 2010

@tercie inak ja som to tiez riesila ked zacala lozit co bolo pomerne skoro... uz pred 6tym mesiacom... a poriesila som to tak ze spi pekne vo svojej postielke... ked sa zobudi tak ju posediacky nakojim a prelozim zas do postielky... je to narocnejsie lebo sa mi teraz budi aj kazdu hodinu a ma take dni (manie) kedy sa budi aj kazdu pol hodinu ale da sa.... vecer takisto uz neuspavam poleziacky, len v sede... lebo ona po leziacky uz ani nechce to hned ide do sveta🙂 odkedy lozi tak sa neda kojit lezmo🙂

kristiluky
7. dec 2010

@sussanah neboj, každá rada vítaná, ale preistotu si ta zapamatám 😠 ale nie ja už asi viem o čo ide, nie je to niečo s tou Ginou Ford alebo ako sa volá že nechat 3 noci dieta plakat a je pokoj, nejaký taký článok som už na nete čítala, tak to bude asi ono alebo niečo velmi podobné. Táto metoda mi príde teda strašne brutálna, ani ja ani manžel by sme nezniesli malého počúvat hodiny plakat a "jemnejšia" metoda tam bola s tým predlžovaním medzi kojeniami. to sme už tak nejak skúšali ale po pár dnoch sme zhodnotili že jediné čo sa zmenilo je že ho okrem kojenia ešte aj polku noci prevláčime na rukách 😝 tak sme to potom nechali. Ale ty vravíš že malý bol kolo 8,mesiaca docela poddajný 😀 tak my sme akurát v tom veku tak to asi manželovi skúsim navrhnút zopakovat, ked už má tie poobedné a nemusí stávat do roboty tak nech zas nosí 😅 A na aké dlhé intervaly sa vám to vtedy podarilo predlžit, ja by som bola vdačná aj za tie 3 hodky

amisa
7. dec 2010

tak davam do povedomia kto chce knihu nech mi posle meil... @tercie
@jarabica neboj ono to sme tim presli vsetky co sme sa na to dali..najprv si z toho hotova a potom zrazu zistis ze su rozne druhy placu a vetsinou v tomto pripade truc Ukludnujuce lieky ??? huf to ste an tom museli byt dost zle.

tercie
7. dec 2010

@zuzkat1 no, mě se malej taky tuhle tak pěkně přetočil, i s bradavkou v puse a ještě si ji přidržel zoubkama 😲 auu.
Já jsem úspěšná s postýlkou jen když jde spát večer, usne u kojení tak ho tam pak položím, ale při dalším kojení v noci už tam zpátky nechce a po každý strašně pláče, i když spí tak prostě cítí že ho dávám od sebe, potvůrka...

sussanah
7. dec 2010

@kristiluky no dik teda, jeste ze tu nemam adresu, to bys mi pak prisla vynadat osobne 😀 😀 Tehdy to slo uplne samo, behem 2 noci spal zase celou noc, ale bohuzel jen asi ty 2 tydny 😅 (on totiz spaval cele noci do asi 5,5m). Ta knizka je sice postavena na metode "kontrolovaneho place", ale resi tam spanek tak nejak komplexne, proste zvyky, zlozvyky, proc se dite muze budit a berou i v uvahu deti citlivejsi, kdy je metoda vhodna a kdy ne atd. Ja teda taky nenechala vyplakat, i kdyz samoze, kdyz mleko nedostal, tak slzy byly, ale proste jsem ho presvedcila jinak. U nas taky hlavne zabralo nevstavat a nenosit po byte. Proste byl s nama v posteli, ja ho mojkala, rikala, ze mlicko spinka a at taky spinka a hojdala jenom v leze a proste to zabralo. Pozdeji uz potom ne a kolem toho 13m, to uz byla taky jina, to uz se dozadoval kvalitne, ale pak jsme si to vysvetlili a spal (ale to as asi po hodine knourani)

tercie
7. dec 2010

@amisa děkuju už mám 🙂

zuzkat1
7. dec 2010

@tercie no toto bolo mojej dost jedno chcalabohu,ale je fakt ze ju musim uplne do spanku "ukojit" ak ma co len pootvorene ocka tak neexistuje ju tam polozit🙂

jarabica
7. dec 2010

@amisa aj my sme sa dost cudovali, ze to chceli lekari takto riesit... ale aby som nemohla povedat, ze som vsetko nevyskusala, lieky nie su riesenie...
a kolko vam deti dokazali maximalne plakat?

sussanah
7. dec 2010

@tercie v noci se taky maly nenechal prendat do postele, jen pres den na odpo spanek a vecer, ale v noci, kdyz se vzbudil na kojo, tak potom uz chtel byt v posteli 🙂