Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

lucinkat
2. feb 2015

Ahojte. Chcem sa podelit o skusenost s mojou pol rolcnou dcerkou.
Asi do 3 mesiacov zaspavala v postielke sama. Vyplula cumel, trocha pofnukala a spala. V noci vstavala raz, obcas prespala celu. Potom sa to zacalo komplikovat, chvilu zaspavala na rukach, potom skakanim na lopte, ked uz nic nepomahalo tak kociar, fusak v postielke ... . Nocne vstavanie sa tiez velmi zhorsilo, nedokazala som ju uspat. Ked sa stal kociar sucastou spalne a 2 noci bola postielka prazdna, rozhodli sme sa skusit tuto metodu.

Prvy vecer to trvalo 30 minut, druhy 20, treti 10, .... po 10 dnoch zaspavame bez placu. Rovnako aj cez den. V noci ju vzdy vratim do postielky a spi dalej. Pocet nocnych vstavani sa nam vsak zvysil na 6 (z povodnych 4). Hlavne je, ze noci su pokojne 🙂 Cumel na spanie sme zrusili a vobec nechyba.
Nastala este jedna velka zmena - spi na brusku (obcas na boku) od prveho dna samostatneho zaspavania.

Snazim sa oddelit papanie od spanku dostatocnym predstihom, aspon cez den. Verim, ze sa nocne vstavanie samo zredukuje. Zatial nemam odvahu odstrihnut nocne dojcenie.

berinka42
4. feb 2015

Co v pripade, ze dieta sa neukludni ked po stanovenych intervaloch pridem do izby? Darmo, ze ho hladkam, mojkam a pod.....

janka9988
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dobromila
6. feb 2015

@berinka42 nuž, tak je to bystré a vytrvalé dieťa a Ty daj na svoj materinský inštinkt a nenechávaj ho samé 😉

lucinka144
6. feb 2015

.. ja som to skusala ked mal pol roka.... vydrzal plakat 45 minut v pohode... nie len fnukat.. drel ako o dusu... ani po 5 dnoch ziadna zmena... vykaslala som sa nato. zaspaval somnou. teraz ma 3,5 roka... spi na svojej posteli ..a az teraz sa viac stava ze ostane celu noc an svojej az do rana. nieekedy precupita na manzelsku 😀 🙂 ... kym bol maly bolo to o dusu... kojila som ho do 1,5 roka... casto sa budil... boleli ho zuby.. niekedy aj 8 krat za noc.. ALE VYRASTOL Z TOHO...aj ked je to narocne... no musim povedat ze som rada ze som to skuila. niekomu to pomoze a babetko nato dobre zareaguje...a nauci sa spinkat. niekto proste musi vydrzat.

michaelkanr
25. feb 2015

@katuska111 a to je pre teba taky problem ho za tu ruku drzat? Hovoris ze ho chytis a zaspi, tak to skus urobit hned a necakaj, kym si vyplace dusu:(

katuska111
25. feb 2015

@michaelkanr nie je to pre mna problém, pre mna by bolo najjednoduchšie chytiť ho za ručičku a keby pekne zaspal, lenže on je vo faze objavovania, vymýšlania a skúšania mojich nervov 😀 chvalabohu od písania príspevku sa to zlepšilo, zaspavame spolu, niekedy zaspí do pol hodiny , čo je ok, inak mu to trvalo 1,5 hodiny a to bolo vyčerpavajuce.

bvabik
27. sep 2015

Prosiiiiiiim poslite aj mne tu knihu Dakujeeem morvayovad@gmail.com

odm3
6. okt 2015

Ahojte, ja si myslím, že riadiť sa treba najmä materinským inštinktom a knihy a rady iných sú len doplnková literatúra 🙂 . Ja mám doma také, skoro trojročné dieťatko čo sa v noci budí. Spí so mnou v posteli. Mne to nevadí. Užívam si to. Je to moje posledné bábo a chcem si to vychutnať. Mne sa to tak zdá prirodzené – všetky mláďatá cicavcov spia pri matkách (spôsob overený evolúciou 🙂 ). Môj chodí už do škôlky, poobede sa musím starať o domácnosť a tri deti, tak sa mu málo venujem, ale v noci ma má len pre seba 🙂 Ja sa vyspím, zvykla som si, že ho asi 2 x za noc dojčím (keď bol menší budil sa aj 8x za noc). Pozrite tento link: http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/nocne....

janasim
6. okt 2015

Ja som to študovala tu knihu,skúšala na malom, ten hulakal chudak a ja truuuuba som vtedy ešte nevedela že sa mi nezdravy narodil a ešte som mu aj hento urobila

tittixzy
18. okt 2015

@zelmirka1 ako vzdy, je to individualne... moja mala od zaciatku odmietala dudel, zacala si cmulat prst. Bala som sa, kedze vsetci hovorili, ze je horsie dieta odnaucit od tohto zlozvyku ako z dudla. Cmulala si palec 3 mesiace, teraz ma 8 mesiacov a je bez 1 aj 2... takze indivindi... 🙂

ibionndai
19. okt 2015

Ahojte maminy, chcela by som sa Vas opytat ci to zabralo aj na dojcenych detoch??? Dcerka ma 8 a pol mesiaca, do cca 6mes.spavala vo svojej postielke a budila sa len 1x na papanie. Potom sa zacala budit 5/6 x a viac a ked sa budila pomaly uz kazdu hodinu a ja som s nou zaspavala v kresle, vzala som ju k nam. Ide o to,ze je to sice krasne ale ja sa nedokazem vyspat ani tak a ona teraz ked je pri mne tak chce cuckat stale 😖 uz aj cumel odmieta, vypluje ho a hlada prsnik. Skusala som ju prelozit ked zaspala a samozrejme sa zobudila hned . A prosim vas ak sa to podari a zaspi tak ako postupovat ked sa trebars za pol.hodinu preberie a zacne plakat, alebo v noci ked uz budeme spat? Dakujem

tittixzy
19. okt 2015

@ibionndai Ja mam to iste... Do 6 mesiacov v pohode spala a teraz cucka kazdu hodinu a pol... Uz som ako "vyprate hovno", ako to kamoska zvykla hovorit... A dnes som nasla v malej ustach hore 2 male hrbolceky ;)

ibionndai
19. okt 2015

@tittixzy my este nic, zuby v nedohladne i ked sprievodne javy by aj boli, v ustach nic nebadat. A spava tiez s vami?

moncano
19. okt 2015

Moj maly ma 10 mesiacov.Zo zaciatku ako " ucebnicova mamina" spal bez hojdania,az kym prisli caste koliky(nosenie na rukach) a teraz zuby.Asi od 6.mesiaca zaspava na mojich kolenach -zaspi do 20.minut a je to bez placu a bez nervov .Tiez dufan,ze raz bude zaspavat sam,ale zacnem s tyn vtedy,ked bude rozumiet co od neho chcem.Teraz ma chce citit pri sebe pri zaspavani,tak tuto istotu mu doprajem....zatial:*)

ibionndai
20. okt 2015

@moncano mne ani tak nejde o zaspavanie, to ze si ku nej lahnem na 10min mi vobec nevadi(po kupani si lahneme a ona pri dojceni zaspinka) ja som si myslela ze ked ju budem mat pri sebe ako mi vsetci radili, bude to lepsie, ze bude spokojnejsie spat, ale tym ze ona si chce stale dudkat ja sa vobec neviem vyspat. A to ako ma boli chrbat ani nebudem pisat...

vierkac
20. okt 2015

@ibionndai My sme sa trapili do 13 mesiacov (do 20 mesiacov kojeny, bez cumla), chrbat som mala uplne rozbity, nevyspata, nervozna, strhana... Budil sa mi 2-5x za noc, podla obdobia ake mal. Zuby mozu trapit aj mesiac a ani o tom nevies. Ale zaklad je, ze sme ho od 4 mesiacov naucili postupne zaspavat sameho v postielke. Pokial som vladala, vzdy som ho preniesla spat do jeho postielky este polobdeleho. Ked mal 13 mesiacov, dali sme ho do vlastnej izbicky a stal sa zazrak! Zrazu zacal prespavat celu noc (11-12 hodin). Proste ma necitil, nelakalo ho cuckanie. Odvtedy mal aj on lepsiu naladu, konecne bol vyspaty! Lebo to nocne budenie ani jemu zjavne az tak neprospievalo.
Mne z toho plynie, ze kazde dieta je ine, kazdej rodine vyhovuje iny system. Ak ta to nici, zacala by som jemne skusat oducat od zaspavania pri cuckani. Ziadne radikalne brutal metody, postupne, len nedovolit uplne natvrdo nechat zaspat. ale taku "omamenu" ju dat do postielky. Chce to vela trpezlivosti a hlavne sa nevracat spat, lebo babo je z toho potom cele pomylene 😉

moncano
20. okt 2015

@ibionndai
Ked moj maly pri mne v posteli spal,taj som ho svojimi zvukmi budila nechtiac,ako son ho dala spat do jeho pistielky(asi 2 metre odomna),tak sa jeho spanok o dost zlepsil.Za pokus to stoji,drzim palce🙂

monikaparson
20. okt 2015

Knihu som čítala, ale neaplikovala by som to ani náhodou. A to som ju uspávala aj celé večeri a prežili sme to. Nikdy som ju nenechala plakať. Nechápem ako môže matka nechať svoje dieťa plakať, však ono nakoniec zaspí. Ešte, aby to chúďa nezaspalo - od únavy, od vyčerpania, od straty nádeje, že matka - milovaná osoba, ktorej plne dôveruje príde. Čo to s vami je preboha? V tehotenstve si idete bruchá uhľadkať, aby všetci videli aké ste len prenáramne šťastné a to malé sa narodí a už len rozmýšľate ako sa ho zbaviť. Dudel do huby, do postieľky a pod. Hnus!!!

sardinka335
20. okt 2015

@monikaparson ale vobec si nepochopila pointu tej knihy tak uspavaj cele večere. Da sa to prisposobiť okolnostiam a aplikovať pri starších deťoch - snad par mesačne dieťa nikto nenecha revať same v posteli. Ale škoda reči..kazdy pochopil ako chcel.

monikaparson
20. okt 2015

@sardinka335 presne, presne

moncano
20. okt 2015

@ibionndai mozu byt za tym zubky,skus jej pred spanim dat Fenistil (1 kvapka na vahu dietata a Nurofen 2ml od bolesti)ak to zabete,tak su to zubky.Ale nie je to dlhodobe riesenie,1 noc na dobitie bateriek🙂

vierkac
20. okt 2015

Knihu som citala a da sa z nej zobrat vela mudrych veci, vobec ju netreba brat doslovne, ale vytvorit si svoju filozofiu ktora pasuje danej rodine a babatku.

tittixzy
21. okt 2015

@ibionndai ano spava i ked uvazujem, ze ju uz vyhostim, lebo vela krat sa zobudim na to, ze ma kopne do hlavy a pod... 😜

ibionndai
21. okt 2015

Dakujem Vam za normalne nazory a rady 😉 Knihu som citala a ked sa odhodlam pojdem dotoho. Dcerka ma pomaly 9 mesiacov a je to velmi mudre dietatko, ved viete 🙂 😀 Na zubky davam calgel ked vidim ze je nervoznejsia, ale dakujem za tip 😉 A ako pise moncano aj my dve sa budime navzajom. Tak este raz dakujem 🙂

timea7
21. okt 2015

@monikaparson tu predsa nejde o to, nechať dieťa vyrevať až od únavy zaspí. Ale naučiť ho, že sa dá zaspávať aj v postieľke s mamou, ktorá ho drží za rúčku, hladí, nemusí odchádzať, ale z postieľky ho nevyberie. Vôbec ho nemusí nechať vyrevať, pochybujem, že to niektorá normálna mama robí, ale to neznamená, že ho bude uspávať na fit lopte do päť rokov, len aby preboha nepíplo. Vieš, písala by si zrejme niečo celkom iné, keby si mala 16 mesačné dieťa a narodili by sa ti dvojičky. Je iné mať jedno dieťa a môcť ho uspávať na rukách celé večery, aj keď a by som to nerobila a je iné uspať večer tri maličké deti.

tittixzy
22. okt 2015

Nemate niektora tu knihu v elektronickej podobe??? Vsade som to nasla len v anglictine a na uloz.to je zas treba sa registrovat co sa mi nechce. Ak mozem niekoho poprosit, moj mail je: kristina.stardust@gmail.com. Dakujem

dmband
22. okt 2015

@tittixzy
@bvabik
Zdravím! Obidvom som Vám už mailom poslala pdf knižky. Ja môžem túto metódu len odporúčať. Skúsili sme ju hneď v deň, keď malý dovŕšil pol roka (skôr sa skúšať nemá, dieťaťko do pol roka nie je schopné pochopiť, čo od neho chcete, ale po pol roku, naopak, treba začať stanovovať hranice vo všetkých oblastiach, nielen v spaní, na tom sa zhodujú viacerí detskí psychológovia, nie iba autori tejto knihy). Dovtedy sme sa dojčili a potom uspávali nosením na rukách v noci každé dve hodiny. Keďže dojčenie trvalo 30-45 minút, nosenie tiež aspoň toľko, medzitým ešte prebaľovanie, prezliekanie a pod., ja som nespala takmer vôbec a tie kilometre prechodené s niekoľkokilogramovým plačúcim balíčkom v rukách po byte som už fyzicky nezvládala. Postupovali sme dôsledne podľa knihy: my s manželom sme spávali prvé 2 týždne v inej miestnosti, v noci chodil k malému zásadne manžel, používali sme obidvaja rovnaké upokojujúce slová a gestá, dodržiavali intervaly. A na "zázrak" nám stačili 3 dni: prvý deň malý plakal pol hodiny, na druhý deň 10 minút, na tretí zaspal po chvíľke mrnkania a potiahol celú noc. A tak nám to funguje až dodnes (v decembri bude mať 3 roky). Možno raz, dvakrát odvtedy mal krátke obdobie, keď začal po uložení plakať alebo už aj hovoriť, že nechce spať. Vždy sme sa na pár večerov vrátili k osvedčenej taktike, stačilo len povedať "zázračnú formulku", prikryť ho a pochopil, o čo ide... Čo sa dojčenia týka, cez deň sme v pohode pokračovali až do 20. mesiaca. Viem, že nie u každého táto metóda tak rýchlo a spoľahlivo zaberie, ale podľa mňa ju určite treba skúsiť, pozitívny výsledok stojí za to. Držím palce!

miskoskulko
22. okt 2015

a som si knizku, kedze som z kazdej strany pocuvala, ze uz musi vediet maly spat sam... pri citani som mala zmiesane pocity, aj ma nalomila, ale po prvej minute placu som nebola schopna aplikovat tuto stupidnu metodu... nastastie som sa dostala k info. o tom, ako sa jeden z autorov priznal, ze ta kniha nie je dobry navod... mne z tej knihy pomohlo jedine to, ako sú rozpisane spankove fazy... lepsie som pochopila, ze tak male dieta nie je schopne zaspat napr. pri pretoceni sa... pripadne len precitne a nevie, nedokaze same zaspat, potrebuje este pomoct zaspat... s muzom sme zhodnotili, ze vyplakavacia metoda nie je spravna....zijeme v dobe, kedy chceme od deti uz od perinky samostatnost... zijeme pohodlne, co sa tyka starostlivosť o deti, vela veci sa zmenilo... nezijeme s vacsou castou rodiny, ktora by sa postarala o jedlo, poriadok, pripadne pomoze s babatkom... s detmi... nahaname sa za peniazmi a zabudame na to najdolezitejsie... psychika cloveka je krehka a mne stacila studia, co sa deje s babatkom, ktore place, potrebuje naruc matky, blizkej osoby a nedostane ju... aky stres ma z toho to babatko, dietatko... cele zle... nehovoriac o tom, kolko zla narobilo skore odstavenie deti od materskeho mlieka, lebo matky museli ist cim skor makat... na nasej generacii sa to dost odzrkadlilo a toto je pre mna dolezity fakt a nemienim vystavit svoje dieta stresu, zbytocneho stresu len preto, ze je slolocnost nastavena tak, ze vsak uz by mal spat sam... hovori to stara skola, ktora zial v tomto smeje nie je dobra... navarit sa da aj pri viac detoch, upratat tiez, netreba mat totalne vyluxovane, priority by mali byt ine... reci o tom, ze unavena mama to nezvladne, ze to sa neda je bezpredmetne...vsetko sa da, len sa musi chciet... nosenie deti tiez pomaha vo vela pripadoch... zelam vsetko dobre, vela pohody a lasky 🙂

dusika11
22. okt 2015

@miskoskulko tak nieco krasne som dlho necitala...