Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

mgurnak
15. máj 2009

potapko, dakujem, no cosi musim vyskusat....hadam to zvladneme....dakujem este raz... 😉

janka_pn
15. máj 2009

takze zase placeme ☹ dnes to zvladam trochu horsie 😢 a utisovat chodi aj dnes tato 😅 , ja nemozem. ach jaj, hrozne place, idem radsej von, potom zas poinformujem, len teraz sa mi az ruky trasu 😔

goga03
15. máj 2009

potapko no super, ze aj vam sa dari.
janka - hej mala som presne to iste co ty, k tomu riadny zavislak na dudli (aspon podla mna) a fakt po tretej noci spinka sam a bez dudla. nechapem.
potapko, nerada by som radila, necitim sa nato, jedine co viem, je napisat svoju skusenost.zatial pozitivnu.viem, ze ked bude chory, mat teploty, tak ho budem kojit v noci na poziadanie, nech ma tekutiny samozrejme.

janka_pn
15. máj 2009

no bola som si odbehnut kilacik, aby som to vydrzala... a ked som sa vratila, uz buvala 😵 , takze dnes po pol hodine. som zvedava, ako dlho pospi. potapko dakujem za podporu 😅 , sama by som sa na to neodhodlala. aj goge dakujem 🙂 . aj vsetkym co citali a drzali palce. este sa ozvem, dobru noc.

goga03
15. máj 2009

janka to je samozrejme. potom napis ako ste dopadli. budeme drzat palce. 😎

potapko
15. máj 2009

Janka, sikulka. Mas aj perfektneho muzicka, ze to takto dobre zvlada. Vidis, moj to nezvladol a ja som to musela urobit, ked bol na sluzobke - teda pri starsej. Teraz pri mladsej je to ine. Nechodi totiz na sluzobky 😀 😀 Takze prajem krasnu nocku a pekne sa vyspi, tato noc bude lepsie, nebudes kontrolovat 😉
Goga, aj ja radim len podla mojej skusenosti a co som sa docitala. A este rada pocuvam nazory inych maminiek a vsetko si spajam. Tu totiz neide ani tak o rady ako o strasne silnu podporu. Co by som ja za to dala, keby som aj ja mala taku podporu. Preto sa teraz snazim povzbudit, lebo je to take rychle, aj ked nie jednoduche. Takze pekne treba povzbudzovat. A inak dobre hovoris, ked je dietatko chore, tak su uplne ine pravidla. Vtedy treba kojit, mojkat, tulkat a spinkat s babatkom a niekedy aj s velkom slecnou (hovorim z vlastnej skusenosti 😉 )
Mgurnak, pozeram, ze aj tvoj maly ma 10 mesiacov. Tak to uz by nepotreboval v noci papkat. U teba by bolo asi najlepsie, keby si to nocne kojenie stopla uplne - tak ako goga. Ale to musis velmi chciet a patrit k nam "zufalkam" 😀 Takze si to pekne rozmysli a potom napis. Podporu tu najdes.

goga03
15. máj 2009

vladu my sme asi 3 tyzdne dozadu spali 4 krat denne po 45 minut (v kociku, v postielke nechcel ani za svet) cize dokopy mu to robilo plus minus 3 hodiny. potom sme zacali chodit na plavanie,cize jednu 45 minutovku sme museli vynechat a on si to sam nejako spojil a doobeda spinkal 1,5 hodiny a pooobede 2 krat po 45 minut. no a teraz 2 tyzdne dozadu si spojil aj tie dve poobedne 45minutovky, takze teraz spava 2 krat do dna 1,5 hodiny.no proste stale 3 hodiny cez den.
cize ako ti poradila potapko, skus mu to nejak natiahnut, udrzat ho hore a mozno si to aj tvoje babatko tie spanky nejak "spoji"

goga03
15. máj 2009

potapko presne tak.
ide o to verit si a aj ta podpora, ze ti niekto veri.
ja som napriklad verila, ze to robim aj pre jeho dobro(to som mu opakovala, ked som tam chodila v tych intervaloch), lebo ked sa on vyspinka, aj maminka sa vyspinka, tak ten den je hned o niecom inom.
a napriklad mu nemusi v noci pracovat oblicky a podobne.
ja si myslim ze mu teraz cez den davam viac (lasky, pozornosti, zaujmu), ako ked som mu v noci davala kazde 2 hodiny prsnik a potom som cez den len "hybernovala". fakt som bola zufalka, to by som predtym nikdy neverila, ze bez spanku, alebo s takym prerusovanym spankom dokaze clovek fungovat.
pre babatko vsetko, ale odtial potial.
pocula som aj super vetu co sa na to hodi - nie je dolezite, dat dietatu vsetko co chce, ale vsetko co potrebuje. a v pripade olivera to co potreboval, nebolo prso kazde 2 hodiny v noci, ale vyspinkaneho seba a maminku, ktora sa mu dokaze cely den aktivne venovat.
joj ale som sa rozpisala 🙂

jmalko
15. máj 2009

Taky jsme poslední dobou usínali u prsa jak píše sposta z Vás. Nečetla jsem všechny příspěvky (to je nad moje síly 🙂) ), ale zkusila jsem metodu 3-7-10 (na předešlých stránkách je tady odkaz na sk.stránky)- světe div se i u nás to zdá se zafungovalo. Zkoušíme to od středy a už 3x se nám podařilo večer usnout v postýlce. Doufám, že nám to vydrží a děkuju za toto téma. Přes den usínáme zatím v kočárku venku, ale časem to snad dopilujeme a i ve dne mi usne v sám v postýlce.

potapko
15. máj 2009

Goga, hovoris mi z duse. Preto som zastanca tejto metody, lebo aj ja som bola tak nevyspata, ze som dokonca moju dcerku zbila za uplnu hlupost. A to bol dovod, preco som s tym zacala - pri mojej starsej. Potom zrazu zo mna bola vyspata a usmiata mamina a zacala som si matersku konecne uzivat. Takze o tom to vsetko je. Ale stale hovorim, ze je to len pre maminy, ktore to nevedia vyriesit inak. Je totiz vela mamin, ktore sa chcu takto obetovat, lebo je to pre ne najlepsie. Nevadi im ta unava. Kazda sme ina a kazdemu vyhovuje nieco ine. Preto sa snazim nikdy nikoho neodcudzovat a aj ked sem nejaka mamina napise, tak sa snazim ponuknut obe moznosti. Aj tu najrychlejsiu, ale aj tu ovela pomalsiu. Takze hlavu hore "maminy zufalky" a vsetko bude supeeeeer 😝
Jmalko - mozno by si bola velmi prekvapena, ako rychlo by spal aj cez den v postielke, kedze vecer tam zaspava. Ak uz bude pekne vecer zaspavat, tak to skus aj cez den. Ja som to teraz zacala naraz - aj den aj vecer a po dvoch dnoch uplna pohoda. Cez den troska mrnci, ale vecer ani muk 😉 Drzim moc palce a vzdy som rada, ked sem napise mamina, u ktorej to zabralo a je konecne vyspinkana, usmiata a stastna s babatkom.

mata3
15. máj 2009

Ahojte baby,
dopredu sa ospravedlnujem ak sa uz o tom v tejto teme pisalo, ale je toho velmi vela vsetko precitat. Ja som mala "knizku" precitanu ked mala Simka 3 mesiace (vtedy bola este mala na metodu) a zaspavala vecsinou pri kojeni. Teraz bude mat 7 mesiacov a zaspava sama v postielke vecer aj cez den (niekedy si 5 min.pomrnci) alebo vonku v kociku. Co je celkom ok. Chcela by som ale vediet vas nazor. V noci je dost casto hore, niekedy aj kazdu hodinu (zaspava tak okolo 19,30 a vstava 6,30) ale hned obe spime, lebo si ju prilozim (viem ze to nie je vhodne riesenie, ale len tak sa vyspime). Myslite ze sa to casom upravi same a mam este pockat? Ako jej to predlzit o hodinu (od 20,30 do 7,30)? Ked ju dam neskor spat, aj tak sa zobudi o 6,30 a potom zaspi o 8,30. A moj druhy problem je, ze jej neviem predlzit spanok cez den doma. Co mam potom robit? Spi max.40 min. (vonku spi cez obed aj 1,5-2 hod.) Mam ju drzat hore az do dalsieho spanku? Je potom velmi mrzuta ked do 2 hod.znova nespi. Niekedy ma cez den aj 5 spankov po 30-40 min. Co je sice 3 hod.,ale vzdy je potom rychlejsie mrzuta a unavena a ked ju drzim nasilu hore potom uz nevie zaspat. Ak mal niekto podobny "problem" a podarilo sa mu ho vyriesit, tak budem rada za kazdu odpoved 😉

jmalko
15. máj 2009

potapko: díky za morální podporu a souhlasím, že když je mamča unavená, nevyspalá, nervózní, tak dělá věci, které by normálně nedělala ... může být i vzteklá a vytočí jí každá kravina (znám to bohužel z vlastní zkušenosti).

vladu333
15. máj 2009

Babenky dakujem,že ste mi napisali. Ja sa snažim mu to volako naťahovať, ked ho to už doma nebavy tak sním idem von aby som ho volako udržala byvame na dome tak sa poprechadzame chvilu ale ja si myslim že to on už vonku ani nevníma lebo oči privre a dovidenia môžem sa aj o zem hadzať. Možno to plavanie by prospelo počula som vela krat že deti potom lepšie spinkali.

stvura
16. máj 2009

Ahoj, tak som si uz na sto percent ista ze moje dieta tuto knizku odignorovalo na celej ciare napriek veskeremu mojemu usiliu....
Tento tyzden okrem pondelka vstava a place kazde hodinu az pol, dve hodiny a to srdcevrucne plackoty, takze...autora asi budem kontaktovat, ze jeho "maximalne dva tyzdne co sa dieta zlomi" su u nas uz mesiac. 😒 Najhorsie je, ze viem ze mi asi 4x {samozrejme nie za sebou} spinkal krasne s dvoma-troma kojeniami a teraz toto...
A to nespi ani cez den, len doobeda pol hodinku a poobede pol hodinku. Zvysok dna je zly, mrzuty a ak sa mu nevenujem na 100percent tak stale ma zlu naladu......kedy pride to slubovane pekne zaspavanie cez den a v noci fakt neviem....pomaly si uz zacinam "nenavidiet" vlastne dieta, ze je taky maly tyran ☹

watergeenie
16. máj 2009

Stvura som s tebou, ani u nas to nezabera, napriek tomu, ze na zaciatku to vyzeralo velmi dobre.
Cez den ziadne pekne zaspavanie a vecer sice zaspi v postielke (ak je dostatocne unaveny 😉 ), ale v noci od takej 3 uz sa prevaluje, vstava, place pomaha len cicinka, aj to vzdy len na pol hodiny a potom to zacina znova. Definitivne vstava tak o piatej. Som uplne grogy 😝 A tiez je vkuse mrzuty ☹

zuzanat
16. máj 2009

ahojte, mojmu malemu trvalo 4dni nez prestal plakal a teraz uz krasne zaspava sam, obcas zamrnci, ale vacsinou len pozera dookola a o chvilu spi. ale je pravda, ze sa mu zhorsil spanok, predstym spaval s nami v posteli a prespal celu noc, teraz sa vzdy raz zobudi. Chodi spat medzi 20-20.30 a vstava medzi 6-7h, aj ked ho dam spat neskor, tak nespi dlhsie a to ked bol maly, spaval aj do 9h, ale uz som si zvykla.
moja suseda tiez ucila maleho zaspavat sameho a trvalo mesiac, nez si zvykol a teraz tiez pekne zaspi sam.Asi to chce len trpezlivost a pevne nervy.Lebo ja som fakt mala dost, ked plakal 45minut 😔

bublinkajasminka
16. máj 2009

ja sem občas nakuknem, kedysi som písala viac príspevkov....my sme yasminku režimovali podľa knižky ked mala 6 týždňov a odvtedy zaspinkáva sama...začiatky boli ťažké ale je to úžasné, od 9 mesiacov spinká aj sama v izbičke, ked už dlhšie prespávala noc sme sa s mangelom odsťahovali a je to skvelé...každému to odporúčam 🙂 🙂

macaeliska
16. máj 2009

stvura neboj sa. Aj u nás to trvalo vyše mesiaca. Ale potom to opäť bolo krásne. Inak išli malej aj zuby a trošku ochorela, takže sa nám to pokazilo a možno to aj kvôli tomu tak dlho trvalo. Teraz sme sa opäť učili spať a trvalo to 3 dni. Ale aj tak sme dosiahli len to, že s ňou musí byť niekto v miestnosti. Ona síce od neho nič nepotrebuje, len potrebuje vedieť, že tam niekto je. Krásne sama zaspí a ja som rada, že sa zobudí vysmiata. Aj keď samozrejme, že by som bola šťastnejšia, keby zaspávala úplne sama, ale nakoľko má svoju vlastnú izbičku a spí tam sama celú noc, tak to nejako tú 1/2 hodinu denne vydržím. Takže ak chceš, tak Alexandra nechaj trošku vydýchnuť a potom to skús znovu. Je to na tebe, ale daj mu aspoň 2 týždne.

zuza.m
16. máj 2009

stvura nemyslim si že je maly tyran .je nevyspaty a to mu na nalade určite neprida tak ako tebe.nie každe dieta je na tu knižku.mala by si mu dat pauzu .ked sa ti už dlhšie budieva pravidelne v rovnakych časoch tak to už ma organizmus tak nastaveny.tak ako dospely ked vstava v rovnaky čas do prace aj ked nemusi proste vstane.

janka_pn
16. máj 2009

takze referujem nasu noc cislo 2. zaspavanie-plakanie trvalo "uz len" pol hodinu, ale uz o 23 bola hore a potom kazdu hodinu a pol 😢 az do siestej rana. to som si ju ale uz nechala u seba v posteli. doobedne zaspavanie bolo super pred 9 som nakojila, ulozila do postielky a do 5 minut spala 😵 zazrak 😀 uz hodku a pol buva..., takze som zvedava na vecer a noc cislo 3 😝 😉, poobede sa zas kocikujeme, tam problem nie je. prajem pekny vikend.

mimka147
16. máj 2009

dobre ranko zienky...tak aku ste mali noc...betka vcera uz tretiu noc zaspinkala sama v postielke a bolo to bez placu len raz zamrnkala,lebo jej vypodol cumlik,,,,takze aspon nieco,,,v noci sme do rana do piatej boli hore 4krat...ale aspon ze zaspi sama nocne jedenie zacnem reduikovat asi trosku neskor,predsa len ma betka len 4mesiace,,,,,,

dakujem potapkovi a goge za rady...... 😉

stvura
16. máj 2009

No...zuzi, on vobec nie je unaveny...nepisala som, ze som ho vcera cely den cielene unavovala, chodili sme okolo stola asi 20x, behal v choditku, plazil sa a nahanal tanier, vonku bol 2x na hodinovej prechadzke. Vysledok: dva 30 minutove spanky cez den a v noci zla noc. O stvrtej rano som ho k nam prestahovala a spal vkuse do siedmej. Nepredstavitelne.
Inac casy spania mam nemenne, nic som na nich nezmenila, stale ho ukladam v rovnakom case, ritual ma tiez rovnaky...uvidime co bude dnes, este mi od rana nespal ani 10minut.

zuza.m
16. máj 2009

stvura
ked pri tebe spi bez zobudenia a bez teba vrieska je jednoznačne že ta potrebuje mat aj v spanku.ešte potrebuje čas na odstavenie.ja s malym zaspim a potom pokojne možem odist a vobec sa nebudi.ked sem tam zaplače tak mu dam cumlik a spinka dalej.už prespi celu noc bez papania.myslim že to dieta musi byt pripravene na take veci.skor či neskor každe je ine.mne teras spinka už druhy krat. prvy krat spal hodinu a teras už spi pol hodinu.

potapko
16. máj 2009

Ahojte dievcata 😉 Chcela by som najskor troska nepotesit baby, ktore chcu, aby deticky rano neskor vstavali. Bohuzial, toto sa vacsine mamiciek nepodari. Musite vydrzat, pokial deticky budu starsie a same si urcia, kedy budu vstavat. Naozaj vo vacsine pripadov vobec neplati, ze ked das neskor spat, tak neskor vstane. Mne sa to nepotvrdilo ani u jednej mojej potvorky 😉 Takze radsej by som dala dietatko spat medzi 7-8 a pockala, kedy pride cas, aby zacalo neskor vstavat. Tento zaspavaci cas je dobry aj pre buducnost. Ved deturence budu musiet vstavat do skolky a skoly. Viete, ako je potom jednoduchy ten prechod? V podstate ziadna zmena a stres pri zaspavani a vstavani. Takze to chce len trpezlivost 😉
Stvura, je mi moc luto, ze sa vam vobec nedari. A neskusala si maleho praveze neunavit? Vies, niektore deticky, ked su unavene, tak su tak nastimulovane, ze nebudu spat ani za nic. Skusila by som aj to, co pise zuzka, proste skusit s nim urcity cas spat a metodu skusit neskor. Naozaj na to nemusi byt zrely ☹ Inak si nepisala, ze ci si maleho prestahovala k sebe do postele, alebo iba do spalne.
Inak dievcata, vsimli ste si, ze viacej vymyslaju chlapci? Su to taki mali "cecusikovia" 😀 😝 Asi na nich treba ist troska pomalsie. To su ti muzi 😵 Drzim moc palce, nech sa to zlepsi.
Mimka, perfektne. Takze sa to bude len zlepsovat 😉

kitekatka
16. máj 2009

Nečítala som ostatné príspevky, ale budem veľmi vďačná, keď mi napíšete, ako by ste riešili našu situáciu. Mám 8 mesačného synčeka a klasický problém - zaspávanie pri dojčení. Problém by to nebol, lebo sme sa nebránili spoločnému spaniu v manželskej posteli, ale vyvinulo sa z toho niečo ako neriešiteľná závislosť. Synček sa večer po okúpaní napije mlieka a zaspí pri tom, uložím ho do postele a ľahnem si k nemu, o hodinu sa zobudí zase, dám mu prsník a zaspí na ňom. Doteraz sme takto fungovali. KeĎ zaspal, pustil bradavku a spala som aj ja. Ale v poslednom čase je na bradavke prisatý celú noc a pre mňa to znamená, že sa vôbec nevyspím, lebo neviem spať na boku, keĎ dojčím. KeĎ mu bradavku opatrne vyberiem, zobudí ho to a chce sa prisať znovu, takto je to celú noc. Ráno som úplne vyčerpaná a vlastne po celý deň. Dospávam, keď malý spí cez deň. Vtedy tento problém nemá. Lebo cez deň bez problémov zaspí na fitlopte po asi 5 minútach.
Viem, čo robím zle. Sama som si syna naučila takto zaspávať, ale metódu "každé dieťa... spať" nedokážem použiť, neviem počúvať, ako mi syn plače. Je mi potom samej zo seba zle.
Poraďte, povzbuďte, budem rada za každý ohlas.

potapko
16. máj 2009

Kitekatka a skusala si mu namiesto prsnika dat dudlik? Opatrne prsnik vytiahnut a popritom mu tam supnut dudlik. Mohla by si to skusit, aj ked doteraz nedudloval. Mozno by sa chytil 😉
Ked nemozes pocuvat, ako malicky place, tak skus kuknut do temy "kdyz dite nechce spat", alebo je tu aj tema o zavislosti na prsniku. Myslim, ze tam by si si nieco nasla. Skus pohladat.

goga03
16. máj 2009

ahojte, my mame za sebou tretiu noc a zobudil sa len raz okolo tretej, to som ho zase len pohladkala, prikryla a spinkal dalej.definitine bol rano hore o siestej ako vzdy. tiez by som bola radsej keby spal dlhsie, ale co uz.
dnes zaspinkal pekne sam bez dudla do nejakych 5 minut 😵

potapko
16. máj 2009

Ahoj goga, to sa ten tvoj s mojou Patulou dohodli? Aj ona vstala nieco pred tretou, nakojila som a spala do 6 😉 Tento rezim sa celkom da, lebo do tretej sa stihneme vyspat 😉. U nas je vecerne zaspavanie v pohode. Cez den sice dost plakala, hlavne rano. Ja som totiz isla cvicit a do postielky ukladal muzicek 😉 Ale vravel, ze za 15 min bol klud. Takze to nebolo ani take strasne 😎

goga03
16. máj 2009

stvura, ja si myslim, ze alexander je chronicky nevyspaty. to bol aj oliver, tiez sa mi zdalo, ze nie je unaveny, ze on vobec nepotrebuje spat a pritom bol ospaly.
toto som nasla

Ako poznáme, že je dieťa unavené a malo by ísť spať?
Únava sa u detí neprejavuje vždy rovnako. U niektorých detí sa prejavuje zívaním, žmolením si očí, poklesom pohyblivosti, či nechuťou k hre. Existuje však tzv. dráždivý typ detí, u ktorých sa únava prejavuje naopak tým, že sú nepokojnejšie, oveľa pohyblivejšie – a často len skúsený pozorovateľ zistí, že tieto aktivity nie sú prejavom sily, ale naopak útlmu.
Existuje niekoľko znakov, ktorými dieťa prejavuje únavu:
Ak je dieťa unavené:
a.) vývinová úroveň jeho aktivít klesá – to znamená, že sa začína správať tak ako pred 1 – 2 mesiacmi a nové schopnosti nie je možné u dieťaťa vyvolať;
b.) jeho nálada je labilnejšia – zhoršuje sa aj po nepatrnom podnete, ktorý by si dieťa inak ani nevšimlo;
c.) jeho aktivity sú oveľa rytmickejšie – rytmicky pohybuje hlavou, trupom, končatinami – sú stereotypne sa opakujúce;
d.) objavujú sa primitívne reflexy – napr. cmúľanie prstov;
e.) prejavuje sa to v pohyboch a držaní tela – v ľahu na brušku dvíha hlavičku len málo, hračku len drží;
f.) jeho spolupráca klesá – je pasívne bez záujmu;
g.) má červené očká, šúcha si oči a zíva;
h.) prejaví sa to pohybovým nepokojom – bezcieľne pohybuje celým telom.

Často sa rodičia práve u týchto „dráždivých“ detí domnievajú, že sa im „ešte nechce spať“. Ak sa deti uložia ešte pred objavením „motorického nepokoja“, väčšinou ľahko zaspia a pokojne spia. Ak však dôjde už k nepokoju deti zaspávajú veľmi ťažko a spánok býva nepokojný a deti sa skoro budia.
Ak ste s dieťaťom v kontakte a rozprávate sa s ním, cvičíte a pozorujete ho, viete odhadnúť a poznáte niektoré individuálne známky, ktorými sa únava prejavuje. Akonáhle sa únava prejaví, prerušíme činnosť s dieťaťom a necháme ho oddýchnuť a spinkať. Nečakáme, kým sa únava prejaví výrazným spôsobom – to by sme dieťa preťažovali a mohlo by to mať na neho negatívne dôsledky ako po telesnej tak po duševnej stránke.

janka_pn
17. máj 2009

takze referujem noc cislo 3.: bez placu 😎 , do polnoci este sem tam pomrnkavala, ale to skor zo sna. na papu sa zobudila o pol 1 a potom este asi 2 krat do rana, o 6 vstavame 😝 . doobedny spanok: asi 5 minut mrnkotania-jedovania sa 😎 , ja len zasnem. klop klop klop, musim klopat dakam na drevo a dufat, ze sa nam to bude uz len a len zlepsovat.

inak goga to s tou unavou presne sedi na nasu mimi. teda pred casom, ked bola asi tak 2-3 mesacna. tiez som jej natahovala spanky, akoze som dufala, ze ked bude tak riadne unavena, tak bude v noci lepsie spinkat, ale OPAK bol pravdou a do polnoci od placu ani oka nezazmurila. ja by som o tom vedela dlhe pribehy pisat... 😒 a aj teraz sa mi ovela lepsie uspava, ked este nie je unavena, teda tak viac unavena. potom ona uz skor place z takej beznadeje 😢 . ved aj my dospeli ked sme prilis unaveni, tak sa castokrat nemozme poriadne ulozit do spanku, nie??