Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

zuzkat1
24. okt 2010

@amisa tak knizku som si stiahla aby som vedela teda ze co kritizujem🙂 a hned na uvod sa mi nepaci toto:
"•Aj cez deň je dojčenie každú hodinu opodstatnené len u veľmi drobných novorodencov, alebo kým ešte nie je rozbehnutá tvorba mlieka. Ak je dieťa zdravé a priberá, je schopné v štyroch týždňoch vydržať do ďalšieho dojčenia 3 hodiny. V noci môžu byť prestávky dokonca aj dlhšie. " je to nezmysel pri plne dojcenom dietati
Zobuďte dieťa, ak spí cez deň príliš dlho. ...???preco?
Zobudenie robí divy! Nebojte sa vaše spiace dieťa zobudiť, keď nastal určený čas. Pomôžete mu tak nadstaviť sa na nový rytmus. ... no neviem nezda sa mi to moc zdrave...
Musíte odnaučiť dieťa od nočného kŕmenia.... ??preco? aj ja som v noci smadna... dieta nemoze byt?
dosla po tu cast kde sa pise ze nechat dieta plakat nie je dobre... a mala som pocit ze konecne mudra veta,kym som sa nedostala k tabulke v akych intervaloch treba dieta kontrolovat a nasledne k vysvetleniu co v tej izbe robit...ostat minutu dve a zas odist a citujem:"• Niektoré deti reagujú na prítomnosť rodičov ešte väčším hnevom a plačom. V takom prípade ostaňte pri ňom len krátko. Osvedčilo sa pravidlo: Čím je dieťa zlostnejšie, tým kratšie pri ňom ostaňte. Choďte k nemu ale vždy, aby sa necítilo opustené. "
posledna veta je sice fajn ze aby sa necitilo opustene,ale ja by som nedokazala od nej odist ked vidim ze zuri,lebo je zufala... a prist zas o 10 minut......
zatial som presla polovicu knihy ...uz nemam cas ,lebo ideme obedovat,ale uz teraz viem ze to nie je nic pre mna... hlavne kvoli kojeniu, kniha popiera princip dojcenia na poziadanie a dalej zaviest rezim je sice fajn a aj ja ho budem zavadzat (nie pomocou tejto knihy 😉 ) - ked prestanem kojit... spanok podla knihy (od takeho veku do takeho veku tolko a tolko...) jednoducho nechapem ako sa da naordinovat dietatu kedy ma byt unavene... moja spi vo veku 9 mesiacov este stale 3x a neviem si predstavit ze by som ju mala nejako ucit spat 2x lebo uz ma nat o vek... ked je unavena tak nech spi.... a ten kontrolovany plac... tak nazor mam ako pred precitanim knihy, ak nie horsi🙂

sussanah
24. okt 2010

@janca.mareckova nemuze mu treba vadit postylka? Neni na nejakem spatnem miste (pruvan, "spatny" roh, daleko od postele apod)? Zkouseli jste uspavat ve vasi posteli a spat dohromady? Jinak alergie na BKM se muze projevit u cehokoliv obsahujici mleko (jogurty, syry, dokonce i nespravna UM) nebo i u hoveziho masa. Co miva na veceri pred spanim, nemuze mu byt nedobre z toho? Trebva uz vam Babycalm ani nezabiraji, kdyz uz je berete dlouho. Co na to rika Mudr? Urcite bych to zkonzultovala, tohle se mi zda fakt pomerne extrem 😕

zuzkat1
24. okt 2010

@vlastovka385 prave citam tu knihu...nechcem sa opakovat tak si precitaj co som amise pisala... ja nikoho nekritizujem za to ze tu metodu pouziva, mne sa nezda spravna ale je to len moj nazor... neviem ci som pisala aj tebe vtedy ked si sa rozhodovala ale asi ano... pises ze ti pisali ze si pohodlna.. ak narazas na mna tak skustocne neviem co som ti napisala,ale ak si pochopila toto ze si pohodlna tak som sa musela zle vyjadrit... ja nikoho nesudim, tiez pisem len svoje skusenosti (nie s knihou,ale s malou🙂) mrzi ma ak niekomu vadi citat tu opacny nazor a dostava sa mi stale ze knihu nepoznam atd.. ja som napisala ze som ju necitala ale pre pokoj duse som si ju teraz stiahla z netu a nazor na nu sa po precitani nemeni...

vlastovka385
24. okt 2010

@janca.mareckova Počki, to mu jako vůbec nedáváš mléko ani žádné mléčné výrobky??

janca.mareckova
24. okt 2010

K večeři hamá kašičky-rýžové, krupicovou, ovocné...mléčné- všechny dá se říct na střídačku!! Zkoušeli jsme postýlku i přemístit a neúspěšně. Taky jsme zkoušeli ho nechat sát s námi!! Taky nee!!! Jak se projeví ta alergie na tu bílkovinu?? Nejí ani UM, totálně bojkotoval jakékoli mlíčko, takže musíme dávat jogurty a všemožné mléčné....jak se to tedy projeví?? Jinak kaká naprosto bez problémů!! A doktorka mi řekla, že je to prostě dítě, které nemá potřebu spánku...... ☹

sussanah
24. okt 2010

@zuzkat1 musim uznat, ze mas vydrz holka, tady porad vsechno vysvetlovat a obhajovat 😉 Ale mas mou plnou podporu, myslim, ze je tady dost maminek, ktere nejsou rozhodnute a je dobre si precist i opacny nazor, aby se mohly rozhodnout podle sebe 🙂

zuzkat1
24. okt 2010

@vlastovka385 este dodam ze u kazdeho moze byt milion dovodov pre ktore nemoze tolko vstavat alebo nevladze atd... ja si nemyslim ze rodic ktory tu metodu pouzije je zly... kazdy skusa co moze aby bolo dobre jemu aj dietatu... to ze sa mne nepaci tato metoda neznamena ze budem "prikazovat" aby sa nepouzivala... len pisem nazor...

zuzkat1
24. okt 2010

@sussanah 🙂 jej dakujem...potesi ze na mna niekto nekrici😀 ale nie... ja si tiez myslim ze diskusia je o tom aby sa prezentovali negativne aj pozitivne nazory na danu temu🙂

vlastovka385
24. okt 2010

@zuzkat1 Nee, zuzko, to jsi nebyla ty, ony tady byly i takové expertky, co tuto metodu srovnávaly s mučením dětí 😲 , a to už jsem jako vůbec nechápala. Jak říkám, nehodí se to na každé dítě, ty znáš svoji holčičku nejlíp, takže sama víš, co jí pomůže a co ne. Já si myslím, že není jediný, univerzální recept, i v tom článku se píše, že je to hodně individuální. Ale já prostě nemám ráda, když někdo hlásá univerzální pravdy a ještě o nich přesvědčuje ostatní. Podle mě je v pořádku, když někdo řekne: mně se ta metoda nelíbí a na svoje dítě bych ji nepoužila, ale není v pořádku tady strašit maminky psychickými následky a nevím čím ještě a obviňovat je z pohodlnosti a málem z týrání dětí, pokud se pro tu metodu rozhodnou (tím nenarážím na Tebe, Ty diskutuješ ještě velmi kultivovaně a věcně, za což Ti moc děkuju).

sussanah
24. okt 2010

@janca.mareckova projevy jsou ruzne, od boleni briska, pres travici problemy (stolice), exzemy, vyrazky nebo treba jen nechutenstvi. Syn od sestrenice trpel jen nechutenstvim a chtel jist jen mixovane a hodne se davil a az v 2,5letech prisli na to, ze je alergicky, proste se tomu podvedome branil.
Nechceme te desit, jen se snazime navrhnout nejake moznosti. Ten komentar Dr se mi zda divny 😕 kolik ti celkove za den naspi? Teorie rika, ze deti spi v tomhle veku v rpumeru 14-16h denne (12 v noci a 4 pres den). Ja rikam, ze mam docela nespavce, v noci mi naspi tak 10h a pres den 1-2h. Pokud by ale celkove klesl spanek pod 10h, to uz mi osobne prijde fakt malo, to uz muze byt treba chronicka unava. Jak jinak maly reaguje pres den? byva podrazdeny, citlivy, viditelne unaveny, ale nechce spat nebo je to naprosto pohodove dite?

zuzkat1
24. okt 2010

@vlastovka385 dakujem za nazor, lebo uz som mala pocit ze tu kazdeho len urazam po tom ako mi tu baby pisali ze som odtialto "vyhodila" polovicu osadenstva...

sussanah
24. okt 2010

@janca.mareckova joa zkuste nedavat na veceri kasi (nekomu muze byt tezka na zaludek) ale treba polivky (zeleninove, vyvary apod)

carodejnica
24. okt 2010

@vlastovka385 štúdia antropologičky 😉 je to v angličtine, ak nevieš dobre (ako ja napr.) použi google translate 😉
http://www.kathydettwyler.org/detsleepthrough.html
Pre ľudské mláďa je prirodzené nočné dojčenie až do 2,5roku, akýkoľvek iný názor je spôsobený civilizačnými a kultúrnymi požiadavkami, preto vznikli rôzne tréningové metódy, ktoré tento PRIRODZENÝ jav odbúravajú. Štúdie psychológov, ktoré by nejakým spôsobom riešili, aký vplyv ma takýto tréning na psychiku dieťaťa nepoznám (zdá sa mi, že v tejto diskusii nejaké linky pridávala @johanka. ), ale proste to beriem tak, že je to proti prírode. 😉
Ja mám malú pri sebe, prsník vonku, malá spí, ja tiež, cucne si kedy, chce obe sme vyspaté. Neriešim to, nebojujem, proti niečomu, čo je prirodzené. Predpokladám, že o 20 rokov už bude niekto iný zaspávať na jej prsníkoch. 😉 😉 😉
Takže tak.

sny
24. okt 2010

@zuzkat1 Nič si z toho nerob.Ja som tú kniehu včera začala čítaqť,ale tiež neverím,že by som sa podľa nej mohla riadiť,nato je každé dieťatko iné povahou.Ja si radšej vypočujem rady z realneho života ako citáty neakej knihy.to mi asi pomôže omnoho viacej.Keby sa každý riadil tou knihou,by sme mali pomaly dokonalé,rovnaké deti 🙂 Sú tam fajn postoje a rady,iste to dočítam,ale mne tiež nevadí tvoj názor,tie ostatné si nevšímaj.Nietoré sa proste musia ukazovať ako -MAMKY DOKONALÉ 🙂

vlastovka385
24. okt 2010

@janca.mareckova U nás se to začalo projevovat po přidání mléčné kaše, kojení mu nedělalo problémy. Začal se budit i 20krát za noc, pořád plakal, v podstatě jsem viděla, že chce spinkat, ale nemůže, a hodně prděl a měl hlen ve stolici. On měl potom to zažívání úplně rozhozené, protože jsem mu jako první příkrm dala tu kaši a jako druhý mrkev, kterou taky nesnáší dodneška. Prostě jsme usoudili, že to není normální, aby se dítě takhle budilo, a začali jsme to řešit s doktorama. Jak říká susannah, možná už je to opravdu chronická únava, že mu nejde usnout. Jestli to trvá už takhle dlouho, pak bych se poradila jednak s doktorkou, ale i s dětským psychologem nebo nějakým poradcem. Držím pěsti, ať to vyřešíte, ale asi to bude běh na dlouhou trať.

vlastovka385
24. okt 2010

@carodejnica Mrknu na to, angličtinou se živím, takže nebude problém 😉 . Já nemám problém s tím, že se Tibor chce v noci kojit, ale s tím, že se nakojí, ale pak nechce vrátit prso, už nepije, jenom dumle, třeba půl hodiny v kuse, a u toho já spát neumím. Jako je fakt, že se to zhoršilo v poslední době, kdy mu rostou 4 stoličky zaráz, takže teď to řešit samozřejmě nebudu, po novým roce se stěhujeme, tak zas bude změna, takže určitě bych k tomu sáhla až příští rok. Třeba se to do té bdoby vyřeší samo, ale bojím se že ne, protože on je fakt závisláček. Přitom ve dne prso vůbec nepotřebuje, ani se mi nedobývá pod tričko, takže on to má asi spojený s tím diskomfortem od bříška, jak dumle, tak se líp vyprdí. Takže snad se to zplepší po vymizení té alergie, holt musíme doufat 🙂 .

janca.mareckova
24. okt 2010

@sussanah malý je přes den úplně v pohdě!! Velice usměvavé miminko, hraje si, leze všude kde může..... 🙂 Celý den u nás vypadá takto: Ráno v 8:30 budíček. V 10:30 jdeme na procházku do kočárku a spinká cca 1,5-3 hodiny. Po obědě si hraje a kolem 4 jde ještě tak na půl hoďky spinkat do kočárku. Hrajeme si a v 7 koupání, potom véča a v 8 nástup do postele........ někdy když ho hladím usne do půl hodiny, ale jindy jak jsem psala se vzteká i hodinu....... Potom do půlnoci se ještě tak 2x prbudí že ztratí dudlíka, neo má žížu. No a jsou dny kdy vstáváme 2x za noc..ale taky dny kdy se budí každých 15 minut.......

janca.mareckova
24. okt 2010

@vlastovka385 chronická únava??????? Co to je??? No a teď je to tedy extrém, protože má rýmu a děsnej kašel

zelmirka1
24. okt 2010

janka.mareckova uz si tu raz pisala ale u vas to bude trosku o inom a ako je tato tema, treba naozaj vylucit ze nema niaku bolest alebo problem, je toho vela co to moze byt. Potom by bolo dobre napisat si cely rezim ako fungujete a porozmyslat. Moze byt obdobie kedy babo je nervozne, zle papa, zle spinka a budi sa ale nie neustale, pises len ze nespinka ale to bude asi zlozitejsie. To ze metoda zabrala na 9 dni znamena skor ze nezabrala vobec a teraz je to este horsie, kym nezistis poriadne priciny by som neskusala hocijaku metodu. Skus napisat viac aky je cely den, papanie, spinkanie, hranie, prechadzky...ci to bolo tak od narodenia alebo kedy sa to zacalo..

zelmirka1
24. okt 2010

@janka.mareckova a v noci este kojis alebo davas mliecko ? ked to porovnas noc ked vstava 2x a ked 15x je viac tych ze sa budi kazdych 15 minut ? kde spina v postielke vo svojej izbe, alebo s vami ? ak je cez den pohodove miminko tak niaka priciny musi byt, kedy ste skusali tu metodu myslim pred mesiacom ci dlhsie ?

janca.mareckova
24. okt 2010

@zelmirka1 V 8:30 budíček, přebalit, převlíknout, snídaně- jogurt a piškotky, potom si hrajeme, a v 10:30 má sváču-banánek, nebo přesnídávku a jdme vozit do kočárku. Tam spinká cca 1,5-3hodiny. Poté obídek-masozeleninové příkrmy vařené doma (vařím z bio potravin) pak si hrajeme, nebo jsme venku, pořád je usměvavý, veselý, hravý....... koem 4 hodiny sváča- jogurtík, nebo puding, ovoce....jak kdy....... a jdeme tak na půl hodiny spinkat do kočárku. No a pak to nějak převálčíme do koupání a do včeře a v 8 jde do hajan..........

mirinda10
24. okt 2010

@janca.mareckova pozeram, ze ti v noci prespi skoro 12 hodin to to je naozaj vela, neviem kolko ma mesiacov ale ja musim mat medzi poobednym spankom a nocnym min 3,5 hod ak je to menej tak nechce ist spat a po flasi mlieka vyvadza tak jej musim posunut cas nocneho spanku a potom do 5 min zaspi ale to presne pisu v tej knihe
ak ti dieta ide spat okolo 4 tej na pol hodku, tak ja by som ho davala spat az po 8 mej neskor
inak my spime cez den max 3 hodky a v noci tak 10-10,5 max ale nemame problem zo zaspavanim, je tak unavena, ze mame co robit aby dopila flasu

janca.mareckova
24. okt 2010

@zelmirka1 na 6ti měsících se odstavil a ze dne na den nechtěl kojit a ani žádné UM!!! Takže už 4 měsíce jsme bez jakéhokoli mlíčka!!Máme nahrazovat jogurty a vším možným mléčným..... Poslední cca měsíc už je to v noci lepší a vstáváme tak 5x za noc. Stačí dát dudu, napít a chrní dál..... ale rozdíl v denním režimu jsem nepozorovala, pořád je vše při starém!! Spinká ve své postýlce metr od naší postele a metodu jsme praktikovali cca před 2-3 měsíci

janca.mareckova
24. okt 2010

@mirinda10 no spí a nespí..právě to je to, že když jde v 8 do postele, trvá ještě 1,5 hodiny než usne a pak se do půlnoci pořád budí.... nejhorší je u nás právě to usínání!! Zkoušeli jsem ho dát do postele až opravdu unaveného někdy v 10 večer, ale to už byl zase tk přetaženej, že hysterák byl ještě větší, než když šel v obvyklou dobu v těch 8

sussanah
24. okt 2010

@janca.mareckova chronicka unava je kdyz mimco ma uz takovy nedostatek spanku, ze uz ani usnout sam neumi. Ale to se projevuje prave celkovou podrazdenosti, plactivosti, deti se casto vesi na rodice, jsou nesamostatne, viditelne unavene, ale misto spanku zase jen placou. Kdyz ti tvuj spi pres den 2-3,5 dohromady, tak to je krasne (i kdyz teda jen v kocarku), to bych rekla, ze chornicka unava u vas nehrozi 🙂
Uvedomujes si nejake rozdily v dnech, kdy vstava jen 2x za noc a kdy co 15min? Nemuze byt treba pretazeny, prilis mnoho podnetu? CO vecerni ritualy, mate? Alespon 2h pred spankem zbytecne nerozdovadet, proste uz klidny vecer, vecere v pravidelnou dobu (zkus vynechat ty kase, nebo vyzkousej nemlecne kase redene napr ovesnym nebo ryzovym mlekem), koupani a uspavaci ritual. Taky bych ve vasem pripade asi do zadnych metod nesla, spis si ho jen pritulit v posteli, povidat mu, neco takoveho zkusit.

sussanah
24. okt 2010

@janca.mareckova kdyz jsme meli problem s uspavanim my, tak jsem po case zjistila, ze to bylo "prilis mnoho" spanku pres den. Takze muj mi od 8m spi jednou denne a je to mnohem lepsi. Treba ten odpoledni spanek kolem 4 uz je na neho moc a potom uz neni vecer unaveny. Treba zkusit posunout dopoledni spanek tak, aby byl po obede a vstaval kolem cca 3 odpoledne a pak spat az v 9. Prekopani rezimu je hodne narocne a trva to (vim to sama, byl to tyden horor),ale treba by to u vas pomohlo.

janca.mareckova
24. okt 2010

Máme rituál 🙂 V 18 hodin si hrajeme s míčem, který miluje.....kutálíme si ho 🙂 V 18:45 jdeme koupat, tam je moc rád a když velezeme, tak ho olejíčkem namažu.......celého ho tak nějak oňuchňávám a mazlíme se u toho a v 19:15 má večeři.... po ní si ještě chviličku hraje v ohrádce s harčkama a v těch 8 jde spinkat.........každý den vážně pořád stejný!!! A když mám porovnat dny kdy vstává 2x a 15x......nevidím rozdíl ☹ Fakt nevím....... asi bych nejvíc otřebovala, chtěla!! Aby se naučil prostě usínat večer v té postýlce bez toho řevu........trhá mi to srdíčko

vlastovka385
24. okt 2010

@janca.mareckova Tady jsou nějaké informace a rady, zkus mrknout: http://www.maminkam.cz/spanek-kojencu-a-batolat

zelmirka1
24. okt 2010

@janka.mareckova rezim mate celkom fajn, pises ze stale 10 mesiacov je to rovnake ? lebo mojmu napriklad isli zubky prave okolo 10-11 mesiaca a znasal to velmi zle a trvalo to dlhsie. Rozmyslam ci to nie je uz trochu kolotoc ze samozrejme si vycerpana a hladas rozne sposoby ako ho upokojit. Pises ze ste skusali postielku premiestnit, nechat spinkat s vami, potom ta metoda v obdobi separacnej uzkosti nemusi dobre sadnut, mozno je toho vela a sam nevie co vlastne by mu pomohlo. Inak potreba spanku je velmi individualna, tazko sa radi kolko by mal spinkat, treba hlavne vysledovat casy kedy chce spinkat a kedy najneskor poobede spat aby vecer bol unaveny tak akurat. Ja si pamatam ze tie obdobia sa prvy rok velmi menili, nemohla som moc dodrziavat rovnake casy lebo vstaval kazdy den inak spal cez den tiez stale inak velmi kratke spanky co bol fakt des. Vecer je dolezity rovnaky ritual a skludnenie, kazdy to moze mat inak, papanie, kupanie /alebo opacne/ chvilka pomojkania a uspavanie tiez nerobit stale inak ale rovnako, myslim tak ze ked sa rozhodnes ostat pri nom a hladit tak to dodrziavat nie ze raz ostanes, raz nie, raz hladis, raz na ruky...mozno to robis tak prepac ak pisem blbosti len rozmyslam lebo sama som niekedy mala nervy a potom som chaosila a hned sa to odrazilo na malom.
Moja skusenost je taka ze prave okolo roka ked sme presli na jeden spanok denne /trvalo to asi mesaic kym vydrzal bez dvoch spankov/ tak sa vsetko uzasne zlepsilo a zrazu sme mali rezim uplne bez problemov.
Ak staci dat dudik alebo napit a spi dalej tak asi nema niaky problem, mozno naozaj je v obdobi kedy ma taky prerusovany spanok, lebo prvy rok musi babo toho tolko spracovat ze casto spi zle.
Asi by som si skusila navhrnut rovnaky vecerny ritual a sposob uspavania a to dodrziavala aj ked spociatku by sa mohlo zdat ze nezabera. Je mozne ze za mesiac-dva budete na to uplne inak a bude spinkat krasne.

zelmirka1
24. okt 2010

fuha@janka.mareckova aj ritual mate krasny, inak vidim ze tu piseme rovnake veci a rady, je to tazke ked usina s placom, asi fakt to chvilu prestan riesit kedze neviete zistit preco, bud pri nom kym nezaspi, casom sa to urcite zlepsi, ver tomu, ja som v tom obdobi myslela ze to nevydrzim a nezvladam a cuduj sa svete dnes uz riesim uplne ine veci.