Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

jasmika
1. okt 2012

@zutom78 ahoj... tak ti poviem moju skúsenosť ... moja dcérka má 2 a pol roka...a presne toľko som sa nevyspala 😀 😀 😀 😀 presne tak ako píšeš ty... aj 10 aj 15 krát za noc sa budila... no hrôza... skúšala som rôzne.. aj kadejaké kamienky pod posteľ...aj hocičo.. aj rady že ked bude už staršia a na večer bude papať kašičky že bude lepšie spať... veľký prd.. 😖 😲 nikdy nespala... teraz má 2 a pol roka a v noci sa mi zobudí každú noc... občas poškrečkuje, občas reve a chce pozerať rozprávku... no radu ti poviem takú že môžeme sa snažiť prevychovať deti koľko chceme... moja dcéra prevychovala mňa.. proste som si na to zvykla. ked sa dá tak si s ňou ľahnem cez den.. ked sa nedá tak sa snažím užiť spánok v noci čo najintenzívnejšie... teraz chodí spať aj o 11 v noci a zobudí sa niekedy o 4 .. pozrie rozprávku a zase zaspí.. a potom si pospíme niekedy do 8... treba si zvyknúť... 😝

zutom78
1. okt 2012

@jasmika no pekne 🙂 , ale sme dopadli 😅 Len ja už naozaj nevládzem. Starší syn je šiestak na ZŠ a potrebuje mať kľud na učenie a ja som v poslednej dobe taká vynervovaná, že už kričím aj na neho a občas by som teda naozaj nemusela. Tak idem zatiaľ riešiť také malé zmeny. Malého som začala dávať spávať a aj ho budím v presný čas. Začala som mu na noc dávať aj menej mlieka do fľašky a túto noc sa mi zobudil len 2x. Tak chcem v tom pokračovať a cez víkend ide starší spať k babke a my ideme skúsiť praktizovať metódu, že mu v noci nedám fľašku, tak sa pripravujem na výlevy zlosti a plaču, ale chcem to naozaj skúsiť. Keď to nezaberie do pár dní, tak to vzdám, ale musím to skúsiť.

monnaa
1. okt 2012

@zutom78 - aha, tak potom neviem, ale keď sa napapá a napije cez deň dosť, nemal by byť v noci hladný ani smadný a to časté budenie má podľa mňa príčinu inde. Mne vždy zabralo u oboch detí, že som ich mala/ syna šte mám / nablízku v noci, vtedy spia kľudnejšie.

blancon
1. okt 2012

moja skusenost je podobna, syna som dojcila do 26 mesiacov a presne tolko som sa nevyspala, budil sa 5-6x za noc. akonahle som prestala dojcit, spi celu noc... tym nechcem povedat, ze by mamicky nemali dojcit, ja by som to nemenila. teraz mam 3 mesacnu dcerku a ta sa budi 1x za noc a tiez je len dojcena, ale stale cakam, ze aj u nej sa to zmeni a zacneme sa budit castejsie... uvidime, treba vydrzat.

monasi
2. okt 2012

@duratlicka odkedy mame doma ulitku - pouzili sme ju max 5x, slecna si rozmyslela, ci bude buntosit a vyvadzat 🙂 zacala zaspavat uplne sama v postielke bez akehokolvek placu 🙂. Dakujem este raz za tip 🙂.

zutom78
3. okt 2012

@monnaa my sme skúšali aj to, ale nezabralo to. Cestoval potom po celej postieľke a spal oveľa horšie.

zutom78
10. okt 2012

@jasmika
@monnaa Ahojte, musím sa pochváliť, že SPIME celúúúúúúúúú noc. Od piatku som zaviedla radikálne zmeny. Starší chodí spať k babke a malému som dala takmer presný čas vstávania a zaspávania. Pred búvaním si vypije fľašu mlieka alebo kaše v inej miestnosti ako búva, počkám pol hodinku a ide do postieľky. Spí sám v izbe a my s mužom v inej. A od piatku už spí celú noc, bez papania, bez plaču. Len občas sa zobudí na cumlík. Ale inak SUPEEEEEEEEER nie??????

jasmika
10. okt 2012

@zutom78 no tak to gratulujem 😀 teším sa s tebou... my nemáme detskú izbu,lebo bývame u mojej mamy a tak spíme spolu.. ale tiež by nebolo zle zaviezť nejaký režim.. ale čo..už hodinu tu sedím pri nej že nech zaspí... a furt sa len šula po posteli a spánok nikde...

monnaa
10. okt 2012

@zutom78 - super, gratulujem ! Musí to byť super pocit sa konečne vyspať.
@jasmika - my sme tiež dlho nemali striktný režim, všetko sa napravilo až po nástupe do škôlky u oboch detí / teda od 3 rokov /, teraz zaspávajú obaja presne o 20.00 hod a budia sa o 6.00 hod.

diana_81
10. okt 2012

@zutom78

Gratulujem aj ja 🙂 mozes prosim este raz presnejsie popisat, co bolo podla teba tou klucovou zmenou? Lebo taketo zmeny v spanku ma vzdy fascinuju, ze mozno je odpoved lahka len na nu prist. Tak ak mas cas prosim popis, co ste presne zmenili a ako? Kolko ma drobec, ci je dojceny (co som pochopila nie) a ake mal doteraz zvyky ako to bolo doteraz. Asi si to uz pisala, ale ak mozes len taky sumar velmi by ma to potesilo, mozno i pomohlo. Dakujem!!!

petruska1308
12. okt 2012

ahojte, my riesime tiez problem so spinkanim, dcera ma 9m, nasim problemom je ze mi male nezaspi inak ako na rukach, resp v autosedacke alebo kociku, chcem ju naucit spinkat v postielke (tam ju mozem prelozit az ked i na rukach tvrdo spinka)...
aby toho nebolo malo tak nas dalsi problem je ze v noci mi neustale place (kiezby len mrnkala...), stale si pyta cajik a ist k nam do postele, uz nevladzem, je to tak 6krat za noc, co je uz podla mna dost...
skusam tu knizku z nadpisu, prvy den mi prisiel ako tak ale ten druhy mam pocit ze mi place este viac a ked pridem k nej na chvilocku tak ma normalne chce chytit a drzi sa kym sa da... uz som ju zase musela vziat z postielky lebo mi nezaspala do hodiny...
je to u kazdeho babena take ci len my sme taki?

euka210
12. okt 2012

@petruska1308 zavisklacka 🙂 vie co ju caka, tak sa boji. Bud neustupis, alebo to nema zmysel 🙂 Skus tak, ze budes pri nej. Pre nas to bola stredna cesta.

petruska1308
12. okt 2012

@euka210 no ked si bola pri bambine tak si potom nenavyklo na tvoju pritomnost pri zaspavani? a ako si to robila? tiez si davala ten cas kedy si sa venovala a kedy nevsimala? ako to u teba prebiehalo?

zutom78
12. okt 2012

@jasmika no to je nevýhoda jednej izby. Ale držím palce, treba sa občas zaťať a nechať drobcov samých a oni sa s tým popasujú niekedy lepšie ako my rodičia. Ja som sa toho napríklad hrozne bála a malý to akosi vyriešil za mňa. Spinká takto už šiestu noc a je to super.

zutom78
12. okt 2012

@monnaa ďakujem, je to naozaj skvelý pocit nechystať večer zásoby mlieka a čaju, ale v kľude si sadnúť k telke a potom do postele bez toho, aby som v noci ohrievala mlieko a tŕpla koľkokrát sa v noci zobudí.

zutom78
12. okt 2012

@diana_81 Drobec bude mať 19.okt. 21 mesiacov. Keď išiel spať, či už poobede alebo večer, tak sme ho prezliekli do pyžamka, položila som ho na posteľ - v tej istej miestnosti ako spinkáva - dala som mu fľašu mlieka, a keď ju dopil tak som ho len preniesla do postieľky, a odišla. Vedel krásne zaspinkať už dávno. S tým som nemala problém. Len noc ako taká. Budil sa aj každé 2-3 hodiny na fľašu mlieka a keď bolo málo, tak spustil plač a vypil ešte aj fľašu čaju. Takto to bolo v noci aj liter tekutín, a plienka??? Ani nehovorím, prebalovala som aj v noci 2x. A nekojím, mne sa to podarilo len dva týždne.
Prvá zmena, ktorú som zaviedla bola tá, že som ho začala ukladať na spánok a budiť v takmer presne stanovený čas. Ráno budík o ôsmej, obedný spánok o jednej a zobudiť o tretej, večerný spánok o deviatej. Asi po týždni, keď som videla, že mu to nerobí problém byť budený, sme pristúpili k radikálnym zmenám. Je pravda, že som sa toho hrozne bála, ale drobec to zvládol perfektne.
Druhá zmena bola taká, že pred spaním som ho dala do pyžamka, v obývačke som mu dala fľašu mlieka (pred obedným spánkom) a fľašu kaše (pred večerným spánkom) zhruba pol hodinku pred plánovaným spaním - čiže v inej miestnosti ako spinkáva. Zobrala som ho na ruky, už mal dudku v pusine, v rukách zvieral látkové plienky, ktoré máme ako uspávadlo v postieľke, bez nich nezaspinká, sú to naše "búvy". Položili do postieľky, pohladkali, vypusinkovali, nechali zažnuté nenápadné svetielko mimo izby (u nás to bol šatník) a odišli. Prvé dve noci ešte trocha protestoval, keď sme odišli, ale to bolo len tak minútku a aj to bolo len také mrnkanie. Keď som ho išla po nejakej pol hodinke pozrieť, či spinká, tak som zhasla, zavrela za ním dvere, zapla odpočúvadlo. A čuduj sa svete, ono to fungovaloooooooooooo. Občas sa v noci zobudí, ale to len prídem za ním, dám mu dudku, uložím ho na vankúšik a idem preč. Ide mu teraz ďalší zúbok, tak potrebuje niečo cmúľať.
Dúfam, že som ti to opísala zrozumiteľne. Ak by si chcela ešte niečo poradiť, tak kľudne napíš. Budem rada, ak môžem niekom pomôcť. Viem, ako je to nevyspať sa. Ale asi som sa toho viacej bála ja, ako malý. Ten nevedel čo ho čaká a zvládol to perfektne. A ja si konečne môžem večer vypiť aj dva pohárky vína, bez výčitiek že budem ospalá, keď budem mať k nemu v noci vstávať.
Takže držím palce.

diana_81
12. okt 2012

@zutom78

Dik, ze si si nasla cas a popisala dopodrobna. Ono mate skoro dvakrat tolko ako my a my sme zatial na dojceni, takze presne tak sa to aj tak nikdy aplikovat neda... plus ja som teraz relativne spokojna s tym ako fungujeme... ale vzdy ma fascinuje ake to dokaze byt bezproblemove a je skvele ked si najdu maminy cas poradit. Este raz dakujem!!!

V com bol podla teba ten klucovy zlom = teda to ze sa uz zrazu nebudi? Lebo hore si pisala, ze si bola pripravena na dlhe divadlo a on nic... Nie je to len tym, ze si uvedomil, ze to myslis vazne 🙂?

zutom78
14. okt 2012

@diana_81 Nie je zač, rada pomôžem, ak viem, že to naozaj zaberie. Včera sme už presťahovali izby naspäť, chalani spia spolu v detskej a my konečne v spacej časti v obývačke. Malý si síce ešte v noci občas poplače, ale len tak 1x asi 10min a potom spinká ďalej. Naozaj som sa toho bála viacej ako to celé dopadlo.
Myslím si, že ten zlomový bod bol ten, že nepapal kašu z fľaše tesne pred spaním, ale pol hodinku pred tým. Čiže nešiel spinkať s plným bruškom. To bolo asi to, prečo sa budil, že mal plné bruško a stále mu pracovalo. On naozaj asi len potrebuje zistiť, že naozaj v noci nič do bruška nedostane, maximálne dudlík do pusky a to je všetko.

euka210
17. okt 2012

@petruska1308 my sme to skusali ked mal maly pol roka, ale po tyzdni sme to vzdali, ked reval pol hodky a spal pol hodky. Presli sme na zvonkohru, lezal na chrbatiku a neskor ked sa posadil, tak sme ho dali naspet lahnut. Dookola to iste, moj mm vedel uspat do 15min, ja aj pol hodky. Stale som pri nom, je dojceny, teraz ucime zaspat bez didy, tak zatial samostatne zasoavnie nehrozi. SKusaj dalej a uvidis.

vevinaaa
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
abbey1
20. okt 2012

Naozaj si matka môže myslieť, že rev jej dieťatka môže byť pre jeho dobro? Naozaj mi je ťažko, keď čítam takéto príbehy a neskutočne ľutujem tie detičky.vždy existuje iný spôsob a nikdy nepochopím, že niekto považuje vyrevanie za vhodný spôsob.Tomu sa povie rodičovská láska. ☹

zuzanockamt
20. okt 2012

@vevinaaa nechat dieta revat hodinu az kym od vysilenia nezaspi je tyranie a nech si mysli, kto chce, co chce

vevinaaa
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuzanockamt
20. okt 2012

@vevinaaa nemusis sa obhajovat, je to tvoje dieta, mozes si s nim robit, co chces ... prestuduj si nieco o vyplavovani stresovych hormonov pocas placu maleho dietata a o vplyve tejto metody na detsku psychiku ... teraz vidis pozitiva, no o par rokov sa prejavia negativa

abbey1
20. okt 2012

@vevinaaa Veď si ty prečítaj po sebe , čo si napísala. Buď nevieš, čo píšeš, alebo sa teraz zbytočne obhajuješ.
ty si dieťa vychovávaj, ako chceš, ale rovnako ja mám právo napísať, ako na mňa pôsobia takéto výchovné metódy.
Nechať dieťa revať od nervov, hnevu, či strachu, je pre mňa neprijateľné. Vždy sa dá nájsť iná cesta, ako s dieťatko nájsť vhodné riešenie. Niekedy to však chce aj záujem na strane matky a akceptovanie požiadavike dieťatka a nie len pridŕžanie sa toho, čo dieťa vraj má a musí.
Ani moje deti nie sú super v spinkaní, ale nikdy by som nevolila takúto cestu. Ja si radšej nájdem ten čas a strávim ho s dieťatkom, aby išlo spinkať spokojné a vyrovnané.

mamkabeika
20. okt 2012

Preco hned extremy??? Ved predsa dieta nemusi 2-3 hodiny revat, aby samo zaspalo. Tym neskutocnym revom sa maloktore vysili, skor naopak, unavi sa natolko, ze nebude moct zaspat. Az niekedy v zufalstve, ze mama, ktoru potrebuje, uz nepride, zaspi ☹

Alebo druhy extrem: nosenie na rukach, kym nezaspi, nekonecne vozenie v kociku aj v noci, zaspavanie na prsniku bez moznosti si odgrgnut a nasledne tazkosti s travenim, to na zdravi ani na sile, energii ci radosti zo zivota neprida ani matke, ani dietatku, ani ostatnym rodinnym prislusnikom.

Predsa kazda matka ma srdce, materinsky instinkt a rozum. Samozrejme, prve mesiace nemozno od babatka vyzadovat,😵 ze sa vyspime 8 hod. vkuse, ale ani babo nesmieme vkuse nosit na rukach. Mali by sme rozlisovat, aky ma dieta dovod na plac. Ci je mu zima, prilis teplo, ci je mu tesno v zavinovacke alebo ci naopak nechce byt zabalene, ci je hladne, smadne, prebalene(to su zaklady), ci ho nieco neboli, ci nie je az prilis unavene, aby zaspalo, ci nepotrebuje nase teplo, atd.

vevinaaa
20. okt 2012

Viem co som napisala, ale vy neviete ako to u nas bolo, ja som proste malu nedokazala nechat revat ani minutu, uz chapete? riadila som sa podla tej knizky len tym ze som niekedy nebezala za malou hned len ked si pomrnkavala, proste mne to trhalo srdce len co som ju zapocula plakat, letela som za nou, myslite ze preco sa naucila na kocik? lebo my uz ani ruky nestacili co som ju stale pestovala! Ano tatino hovoril ze to neni dobre, ale proste prve dietatko, poznate to nie? A preto som zla matka preto ze som chcela naucit moje dieta zaspavat v postielke a nie ju aj kocarovat kazdych 5minut v noci? neviete ake to je, viem ze som spravila chybu na zaciatku ze keby placka minutu nic sa jej nestane, no ja som nemohla, knizka mi vela toho dala v tom zmysle ze ked dieta pomrnka nic sa nestane, hodinka placu u nas v postielke bola fakt za pritomnosti nas stale sme sa jej venovali, nenechali ju vrieskat ci plakat az do jej vysilenia, len sme mali rozdiel v tom ze sme ju nekocarovali aby zaspala, proste lezkala v postielke, ked plakala dlhsie hned sme ju kludnili a az ked sa ukludnila sla naspet do postielky, a ja mozem zato ze u malej to trvalo dlhsie? ze sme takto s behanim hore dole na ruky do postielky fungovali aj cca hodinu? trpezlivost co som spominala bola v tom ze sa netreba vzdavat ked dietatko place, kludne ho staci ukludnovat a vzdy ulozit spet, ja neviem akym zazrakom sa nam ta mala naucila zaspat sama, no mne islo predovsetkym o to aby som dokazala ju nechat aj chvilku plackat, a nie ju hned cicikat a mojkat, chapete uz poniektore? ta knizka mi ukazala hlavne to ze sa nic nestane ked si poplace dieta minutu, tak sa prosim domna nenavazajte len preto ze som to tam cele nevysvetlila!

vevinaaa
20. okt 2012

@mamkabeika Presne toto som chcela napisat, ved kazda matka vie rozlisit aky ma dieta plac, ci ho nieco neboli atd... A pokial nasa mala plakala a nebol to riadny plac preco by som ju nemohla nechat chvilku plackat? ved som pisala ze som bola pri nej, ale ked len trochu place netreba hned s toho robit vedu, ona jednoducho plakala len preto ze chcela ist do kocika, a ja som potrebovala more trpezlivosti preto aby som tomuto odolala, aby som odolala jej placu aspon chvilku! Spominam ze som sa natrapila, myslene tym ze mi to trhalo srdce ze som ju nechala aj len chvilenku plakat! Ja som proste nedokazala inak a hned som za nou utekala, a to je spravne?

miska22200
22. okt 2012

potrebujem surne raduuuu ☹ ☹ ☹ ☹ moja dcerka bola od malička urevane babo,teraz ked je väčšia je znej taka kludna pokojna povaha...ale ten spaanok,joj 😠 v noci vstavam knej X krat len kvôli dudke,zneuživa to,lebo niekedy vidim že ju ma už vruke najdenu ale reveee len za to aby som knej vstala a dale jej ju do pusy 😅 😝 ale tak už som si na to zvykla,je to tak od 3 x do max 5,6 8 x 😝 horšie je to zaspavanie,asi tak od polroka pekne sama zaspavala v postielke bez problemov na čo som bola hrda a štastna ( lebo starši nikdy taky nebol) vždy ked bola chora alebo zubky ,vždy som sa radila pravidlom za žiadnu cenu nevyberat s postielky,nejak inak som sa snažila ju utišit s dudkom,gelom na zuby atd.teraz nedavno bola ale fakt dost chora ale aj tak som ju nevyberala a aj tak sa od vtedy zmenila....večer naštastie zaspi stale bez väčšich problemoch sama ,ale obednajši spanok je teraz katastrofa 😠 už tyžden si skratila spanok z 2-3 hodin na 20 minut,skušala som všetko a ani za svet nepotiahla viac 😕 teraz vnedelu som ju skušala uspat bez toho aby mala tmu a spala 1 hod.myslela som si že to je dôvod, že sa boji tmy ,ale asi nie lebo dnes to nezabralo 😝 dnes nespala ani tych 20 minut...nechala som ju revat asi hodinu a pol a chodila som každu chvilku ju utišit ale nezabralo ju nechat vyrevat 😝 nakoniec som to vzdala a išla som si lahnut aj ja do izby ( ja na posteli, ona vpostielke ) ked sa postavila len som jej prisne povedala nech si lahne a bolo to ,zaspala...už ma chce asi zneuživat aby som spala pri nej 😝 len ja si to nemôžem dovolit,mam syna ktoreho som od malička uspavala tak že som pri nom ležala a robim to aj do teraz 😝 ale v inej izbe ( nespia spolu) tak aspon ona musi pekne sama zaspat,nemôžem sa rozkrojit a byt v dvoch izbach 😝 😠 poradte ako mam postupovat????? 😕

miska22200
22. okt 2012

a ešte niečo ,dcerka spava od 20.30 do 8-9 rana...na obed ju ukladam spat okolo 13 hod. myslite že spava pridlho v noci? ma rok a pol