Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

kamilecka
24. nov 2007

Ahojte,zasa sa zapajam, s mojim nazorom ze dietatko sa da aj inak naucit spat ako tymto trapenim so zaspavanim a plakanim na intervaly.Podla mna je pre dieta stresujuce pred spanim sa takto vyplakavat.Ja som tu svoj nazor uz pisala takze k tomu sa nebudem vyjadrovat.

Odporucam si precitat novembrove vydanie casopisu Dieta a clanok o spani s rodicmi a noseni na rukach ..atd

Trochu ukazky:

NOSTE DETI NA RUKÁCH
Máte pocit, že vaše dieťa je na vás príliš naviazané? Prekáža vám, že sa chce ustavične nosiť na rukách a ani za svet nechce spať samo vo svojej postieľke? Ak mu v tom vyhoviete, nebudete ho od seba násilím odtŕhať, ste na najlepšej ceste k tomu, aby ste zo svojho bábätka vychovali mimoriadne šikovné, inteligentné a empatické dieťa. Tak to aspoň tvrdí známy americký pediater, doktor Robert Sears, ktorý nedávno prednášal v Bratislave na konferencii o dojčení.

karthur
24. nov 2007

Ja si myslim, ze by sa deti mali naucit zaspavat same. My sme urobili chybu, zaspavali sme s malou a viezlo sa to s nami 4 roky... kazdy vecer, ist uspat, lezat, hodinu, dve...ja toto uspavanie neberiem az tak sentimentalne, ze to dietatko vyslovene potrebuje. Malo by vediet zaspat same, s tym, ze vie, ze ak je nieco...boji sa, laebo ma zly sen, alebo neviem..hockedy moze prist do velkej postele.
Deti su velmi vnimave a presne vedia, co si mozu dovolit, ja som mala pocit, ze ma miestami terorizovalo 😀

susik77
25. nov 2007

kamilecka: ja si tiez myslim, ze nosenie deti je super a ze im to pomaha citit sa bezpecnejsie a istejsie aj v neskorsom vyvoji. Ja malu dost nosim na rukach, ale je mi uz dost tazkla, tak striedam s babyvakom.V posl. case je nejaka nekludna, vcera som ju uspavala v babyvaku, nosila som ju, ale ked uz spinkala a dala som ju do postielky, po 10 min. sa znovu rozplakala 😎
Tak sme znovu praktik. tuto metodu 😎
Inak, myslim, ze odkedy toto praktikujeme, mala sa citi lepsie, asi to bude aj tym, ze jej urcujeme hranice, deti to potrebuju, myslim, ze sa prave citia neisto, ked nevedia, kde su ich limity.Predtym som sa bala ist spat, mala som totalne depky, ze znova ma caka asi 5 hodin prerusovaneho spanku...

susik77
25. nov 2007

A este si myslim, ze sa to s tym poskodenim prehana...Nasi to tiez praktikovali a myslim si, ze som dost vyrovnana...

padix
25. nov 2007

Kamilecka, necitala som tento clanok, takze mozem reagovat iba na citovanu cast. Pisu, ze ked mu vyhovies, bude sikovny a inteligentny, avsak nepisu, ze si od nosenia odvykne sam az ked bude mat minimalne 2 roky. Avsak take dva roky mozu byt celkom zvladnutlne, len ked mas relativne kludne a nenarocne dieta. Avsak aj deti maju od malicka svoju povahu a kazde je ine. Velmi zive dieta moze takymto pristupom priviest mamu do blazninca (a to myslim vazne). Vysledok moze byt, ze mama nema vobec energiu sa dietatku plne venovat cez den a dietatko tym trpi. Ak vsak dietatku dava mama dostatok lasky cez den, je dostatocne vyrovnane a nerobi mu ziaden problem zaspat same alebo byt vo vlastnej postielke. A co taka mamina dvojiciek? Je odkazana na nesikovne a neinteligentne deti?
Este by som chcela dodat jednu vec, ze dietatko place len pocas toho, kym si na rezim zvykne, neznamena to, ze ked ma zaspavat same, bude teraz kazdy vecer plakat do 2 rokov.

susik77
25. nov 2007

baby, ja si myslim, ze proste to nosenie a uplne venovanie sa dietati aby ani rz nezaplakalo je proste novy trend vo vychove, niekedy bol zase trend, ze sa nema kojit, ze umele mlieka su kvalitnejsie...
myslim si, ze kazdy by si mal vybrat to, co mu a miminku najviac vyhovuje...
keby som osobne mala brat, ze malu nenecham vobec plakat, tak moj denny rezim by vypadal tak, ze by som rano o pol siestej vstala, nemohla by som si ani urobit caj, ani ranajky, vkuse do 22.by som bola pri malej, uplne bez jedla a caju az do noci 😎 takze vecer uplne grogy...
proste mam dost zive dieta, ktore ma stale potrebuje 😎

bimky
25. nov 2007

Ahojte maminy!
Aj my sa pridávame do klubu zle spinkajúcich. No myslím, že to máme trošku inak a budem rada, keď je tu niekto, kto si niečo podobné prežil a poradí!
Naša malá nemá ani tak problém spinkať sama ,ale to, že večer zaspáva s plačom. Čo s plačom, s revom. Nepomáha nosenie na rukách, čičíkanie, rozprávanie, hračky, kolotoč, nič. Už sme zúfalí, lebo hranica spánku sa jej posúva. Včera zaspala o 23:00. A to je dosť neskoro. Predtým, keď bola menšia, zaspala o 20:00 , kojili sme o 24:00, potom o 3:00 a o 6:00.Ideálne! Teraz večer len plače a plače, napapaná, prebalená a plače. Poraťe, prosím!!!

susik77
25. nov 2007

bimky: my sme to mali v tom obdobi podobne 😎 nema koliky?alebo problemy s kakanim?

baileysa
25. nov 2007

bimky, my mame to iste, presne to uz nie plac, ale rev totalny, aj na rukach malinka uplne plakala ako o zivot, ale ta asi moc nepotesim, ze to este stale este trva ☹ uz to zacinalo byt lepsie, ale vcera znova neuveritelny zachvat placu, gretka je akoby duchom nepritomna, place tak dve hodiny, potom sa napapa alebo nejako ukludni a zaspi akokeby z nicoho nic... chapem uplne tvoje zufalstvo, ja ked sa blizil vecer, tak som sama znervoznela, ze co bude 😖 zatial som ale nenasla ziadnu radu, iba VYDRZAT 😒 ak mate to iste, co my, tak drzim palce a prajem vela trpezlivosti, budete to potrebovat 😉 nam trosinku pomaha ked ju rozbalim z plienky a necham holu, tak chvilu je spokojna, ze co sa bude diat 😉

trixi
25. nov 2007

Rozbehla sa tu ziva diskusia pre a proti noseniu deti na rukach. Ja som za nosenie ale aj za zaspavanie sameho dietata v postielke. Lenze nas maly sa nerad nosi na ramene, musi byt otoceny v "smere jazdy" a bohuzial takto teda nikdy nezaspal, vzdy si nasiel nieco co ho zaujalo (naposledy pusteny televizor). Tak sme pri zaspavani vecer museli pristupit k metode o ktorej sa tu tak vasnivo diskutuje. Neviem ci malena citala tu knihu, ale v nej je napisane, ze dieta nesmiete nechat nech sa vyreve. Prave naopak, tym ze pridete k nemu mu davate na javo, ze ste tu, ze ste ho neopustili. A tiez je tam napisane, ze tie casove intervaly su len odporucane a ze kazda mamina si moze zvolit take ake uzna sama za vhodne, atd. Tiez som citala clanok americkeho pediatra v casopise a nie celkom s nim suhlasim.
Kazda mamina hlada pre svoje dieta len to najlepsie. Jednej vyhovuje nosenie miminka a druhej zasa zaspavanie podla "navodu". Nemyslim si, ze deti, ktore nie su nanasane hodiny pred spanim su nekludne, a v dospelosti menej inteligentne. 😉

malena
25. nov 2007

Ďakujem padix za knihu, je to naozaj veľmi zaujímavé čítanie, a vyzerá to tam tak pekne a jednoducho. Lenže ja viem, že moje šidielko by revalo ako tur celú noc, uznávam, že som si ju trocha rozmaznala, ked som si ju naučila spávať na mne. Začala byť trochu ťažká, tak som si ju včera pritúlila vedľa mňa, ale to je nestačilo ☹ , pol noci strávila tým, že na mna s plačom vylezala 😕. Prežili sme nepokojnú noc, ale možno aj preto, že sme prežili veľmi pestrý den plný zmien a vzruchov. Naozaj si však neviem ani len predstaviť, že ju dám bdelú do postielky a odídem...a budem chodiť v intervaloch ju upokojovať, niečo však zmeniť musím, dcérka ma už 9.mesiacov, tak možno by to už šlo.

hannah78
25. nov 2007

chcem sa opýtať či túto metódu skušal niekto komu dieťa zaspáva na prsníku. a ako ste to riešili budili ste bábo lebo mne sa zdá dosť tvrdé ju budiť a potom ju za polhodinu dať spať a skrikom. a hlavne sa mi zda mala na také riešenie ale je to stále horšie a horšie. ona sa zobudí za hodinu ale nieje vyspatá potom plače až kým nemá čas jesť a potom zasa zaspí na pol hodinu. vyspí sa len v kočíku na prechadzke. a ešte sa chcem opýtať či sa po tejto metóde zlepsil spánok v noci či spí kludnejšie. ďakujem

loren
25. nov 2007

bimky to je ten vecerny plac byva do troch mesiacov aj mi sme ho mali potzom zrazu prejde uvidis musis len vydrzat

trixi
25. nov 2007

hannah - nas Matej zaspaval na prsicku, po kupani, pred spanim som ho nakojila a on zaspal. Ale posledny tyzden uz nezaspi, alebo ako dopapa tak sa zobudi (kojim ho na kojacom vankusi). Tak sme pristupili k radam zo spominanej knihy. (Matko mal 2 1/2 mesiaca). On strasne bojuje so spankom. Klipkaju mu oci, je unaveny ale bojuje a nechce spat. Uz sa to zlepsilo, vecer pekne zaspi sam v postielke, doobeda je to OK, ale ked ho obliekam na von, tak reve, lebo vie, ze ide do kocika, akonahle ho vsak ulozim do kocika tak spi cca 2-3 hod. V noci sa budi raz na kojenie. Nedokazem ho zobudit na papanie ked idem spat, a v noci mi to neprekaza, aj tak by som musela odsavat, tak nech sa radsej napapa.
Inak ak zaspi na prsicku pri kojeni, a nezobudi sa, tak ho dam do postielky a neriesim to.

sophie
26. nov 2007

ahoj baby, aj nas maly sa v noci velmi casto budi, ma 5 mesiacov a mam pocit ze je to stale horsie, vstavame aj 7 raz za noc. Bud chce cumlik a ten mu musim pridrzat lebo si ho ruckami stale vyhadzuje alebo chce cucat, takze som mrtva. A vecer zaspava skoro stale na prsniku, ale tak tvrdo ze nemam silu ho budit chudacika.
hannah, mne doma spi cez den len hodinku, dlhsie to dokaze len v kociariku ale to musim potom vela chodit a som riadne unavena, a potom sa uz tesim na dalsiu noc 🙂))

nana
26. nov 2007

my mame 10mesiacov a za sebou dalsiu hroznu noc. Boli sme hore 5x a okrem toho od 2,30 hod. do 4,30 hod sme nespali vobec a rano sa maly tvaril ze je doruzova vyspaty. Usmieval sa na kazdu stranu len ledva drzim hlavu na krku. Co s tym? Ako prespat aspon jednu noc?

zdenka821
26. nov 2007

Ahoj maminy, dnes je 4.deň keď sa synček učí zaspinkávať sám, prosím o radu ak niekto máte podobnú skúsenosť, dopoludnia zaspinká už pekne hneď sám v postieľke, dám ho do kočiara a šup von na prechádzku. Popoludní od únavy tiež zaspinká hneď sám, no po polhodine sa pravidelne prebudí v postieľke na silný plač a ja som bezradná, pretože vidím, že už spinkať nabude ani zanič, utíšiť sa nedá a predsa keď plače, nesmie sa brať na ruky, však? Počas 3ej noci spinkal celú noc s jedným kratučkým mrnčaním. Ako to riešiť? ☹

zdenka821
26. nov 2007

Aj Vám je proti Vašej voli zobudiť drobca keď si tak pekne spinká?

hannah78
26. nov 2007

trixi- večer mi to nevadí lebo potom spi tri hodiny a potom sa zobudí na papanie a potom až o štvrtéj takže to je v pohode. len cez deň ked zaspí tak za polhodiny je hore a plače lebo ešte chce spať. tak neviem či by to zaspávanie v postielke pomohlo.a poobednajší spánok riešime prechadzkou tak dúfam že ju to moc nepoplete.

majula
26. nov 2007

My zaspinkávame stále krásne podľa knižky....ale zatiaľ noc neprespal...ani tri hodiny nevie spať v kuse ☹ už ledva čakám kedy bude mať pol rok...aby sme to mohli vyskúšať aj v noci. Som veľmi zvedavá 😝

catherine214
26. nov 2007

Nam to moc nefunguje, prve tri dni to bolo super, prespala celu noc, ale potom sa to znicoho nic zmenilo a aj tak sa budi a okrem toho stale plackavala pri zaspavani velmi dlho, tak som sa na to vykaslala, lepsie mi spi ked zaspi na prsniku, a ja teda nemam silu pocuvat ten je srdcervuci plac, takze u nas to nefunguje 😔

susik77
27. nov 2007

caute-my to cez den nepraktikujeme-spi vonku v kociku a potom pridem domov, vypnem kurenie a otvorim okno a spinka dalsie 2 hodiny 😉
vecer zaspi behom 10-12 minut a spi asi 8 hodin-niekedy zo sna zaplace, al. vykrikne, ale hned spi dalej, tak ani k nej nejdem, abyy som ju nezobudila.

lucik77
27. nov 2007

ahojte-my sme mali 5 mesiacov a učíme sa spávať sami v postieľke 4tý deň. Na moje počudovanie (aj keď s plačom) sa nám podarí zaspať. V noci vstávam 1-2 krát na papanie. Chcem sa spýtať, praktizovala už niektorá z Vás (keďže nekojím) znižovanie dávok mlieka ako je opísané v knihe a pokus o postupné odstavenie? Ako ste uspeli?

susik77
27. nov 2007

Ahojte, prave som objavila stare cislo casopisu Maminka a tam detska neurologicka doporucuje uplne rovnake principy uspavania deti ako su v tejto knihe 😉
Ze rodicia by mali uz od koj.veku ucit deti zaspavat a naucit ich spravnym spank. navykom.Je tam, ze deti by mali zasadne spat vo vlastnej postielke, za rovnakych podmienok a postupov kazdy vecer.

madmum
27. nov 2007

cavko.Nie som velkym zastancom rutin,ale ta na spanie definitivne funguje.Nie som si ista o akej knihe hovorite,ale konverzacia sa velmi podoba na rutinu ktoru mame doma my.Ak to niekomu pomoze,tak sa to naozaj osvedci ked dietatko spi vo svojej postielke.Ja robim absolutne kazdy den to iste,este aj ked som bola na dovolenke.O siedmej je to 15 minut vo vani.Potom masaz pri ktorej sa s malinkum rozpravam.Potom obliekanie a hupsla dam mu flasu,ale je v nej materske mlieko.za 10-15 minut to vypije.Ja stlmim svetlo a prenesiem ho do spalne.Po 5minutach ho dam do postielky pusa na dobru noc a odidem.dvere su pootvorene.Maximalne 10minut a maly spi.Velmi dolezite je aby bol maly hore ked ho davate do postielky,aby mohol rozlisit ze teraz je cas na spinkanie.Naozaj neprehanam,no malekedy sa stane ze maly je hore po 20.00.Minimalne mi spinka 10 hodin bez prebudenia.Trvalo nam 7dni,kym si na to zvykol.Nebolo to lahke,ale osvedcilo sa.Rano je oddychnuty a vybuvany.Super!!!!!!!!!!

susik77
27. nov 2007

madmum: a kolko ma maly mesiacov?

madmum
27. nov 2007

maly bude mat 5 mesiacov tento piatok

janka5
27. nov 2007

neviem si poradit mam prve dieta ma 4 tizdne a od rana od piatej mi spala dokopi asi 2 hodini co jej moze byt

padix
27. nov 2007

janka5, no asi ti neporadim, ak nie je chora, hladna, tak by nemal byt ziadny problem. A popis blizsie, ako to je. Place, ked je hore, alebo je spokojna? Papa dobre? Inokedy ako spi cez den a ako v noci? Aj si sa snazila ju uspavat, alebo aky mate ritual?

koliesko
28. nov 2007

Ahojte maminky,
my sme uz za vodou. Adam statocne bojoval sedem dni. Este v siesty den dokazal plakat skoro hodinu. Siedmym dnom akoby utalo a teraz ho pekne ulozim spinkat, pohra sa v postielke tichucko 5-10 min a sam zaspi. V noci sa zobudi okolo polnoci, to ho nakojim a potom prespinka az do siestej. Preto odkazujem vsetkym mamkam, ktore s tym uz chcu prestat, aby len vytrvali, ovocie prace sa dostavi. Aj ked niekeday to trva dlhsie. 😵