Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

kaja73
19. jan 2011

@ynez75 Gratulujem k uspechom s malou 😉 teraz to už asi fakt nevzdaj.v takych podmienkach v akych byvate to určite inak nejde.my mame dom, takže si to viem zariadit a maly mi v noci celkom dobre spava-budi sa niekedy až nadranom okolo 5-6 napapa sa a este spi do cc8.ked je horšia noc tak sa zobudi este okolo 1-2h,ale to je všetko.No a večerne a poobenajšie zaspavanie neriešim,to si s nim lahnem a do 15 min spinka.To je OK.Ale ty mas inu situaciu,takže vytrvaj.Aj ked nepišem,čitam ta. 😉

julienka
19. jan 2011

@zuzkat1 Áno, zaujímavý článok. Niečo má do seba. Určite nie je zlé naučiť dieťatko spinkať a zaspávať, ja by som sa len potešila, keby aj moja malá zaspinkala sama, ale na druhej strane - som tu pre ňu. Máme 5 mesiacov a od začiatku sme bojovali so zaspávaním. mali sme už aj obdobie, keď zaspávala sama, čo jej ostalo doteraz, ale nejakým zázrakom sa po pol hodine večerného spania zobudí a je hore ďalšie dve hodiny. Ale finta "fň" ukázala, že keď si k nej ľahnem - či už do postele spolu, alebo len do izby k nej, a príde okamih "večerného prebudenia", maminka poláska, pohladí, chytí za rúčku, sme hore, ale len 15-20 minút a sama spokojne zaspinká znova. Pre ten pocit bezpečia, ktorý jej dávame a ktorý robí šťastnou aj mňa, by som to nevymenila 😉

ynez75
19. jan 2011

@kaja73 dakujem ti velmi pekne 🙂 ja som sama som si ani nevedela predstavit,ze sa to moze zmenit.som neskutocne stastna,aj ked cez den mi vobec nespava,dnes este nespala,alebo spava 20 minut.uz mi ani nevadi,ze vsade mame vyvysene postele.doterz som bola z toho na nervy,ye sme vsetko mohli inac riesit,co sa nedalo,ale clovek v zufalstve akadeco povie.som presvedcena o tom,ze mala dobre spava aj preto,ze ma povrchny spanok a v detskej izbe ju nic nerusi.aj ked este nemame dvere.kedysi tam bola kuchyna s obyvackou spolu,teraz riesime nejake zasuvacie dvere,ale aj to bude.a urcite nam pomahaju aj tie homeopatika o ktorych viem len vdaka tebe.rezu sa nam teraz 3 zuby naraz a noci su pokojne.tie mrncania 4 aj 5 krat akokeby ani neboli,kedze nemusim k nej ani vstat.

zuzkat1
19. jan 2011

@julienka 🙂 ja som mala obdobia ked vecerne uspavanie trvalo 2 hodiny ..musela som lezat s nou a ona ked chcela tak si cucla a po 2 hodinach zaspala... teraz ako rocna zaspi max do pol hodky ale budi sa 6x na kojenie... ale cez den uz zaspi sama... neucila som ju to, proste to prislo... tiez by som nemenila lebo ked mi vecer zaspava v naruci taka je pokojna a spokojna , vidno na nej tu unavu celeho dna ale aj ten pokoj v tvaricke a obcsasny usmev ktory mi venuje pri kojeni mi stoji za to ze ma trochu boli chrbat a ze mi nieco ujde v telke🙂

ynez75
19. jan 2011

@julienka mas pravdu.takto som spaval aja s prvou dcerou.jej stacilo,ze ma mala na blizku a spinkala.tato mala je uplne ina.strasne hyperaktivna,nekludna,nic ale absolutne nic na nu neplatilo.az tato metoda.tiez mi chyba v posteli,bola som na nu zvyknuta,ale na vyvysenej posteli uz s nami spavat nemoze a navyse pekne sa naucila spavat aj v svojej postielke a to dokonca celu noc a to sa budievala 15-20krat za noc,ked spavala so mnou.a moja blizkost jej nepomahala.ked chcela plakat,plakala.....ale kazde dieta je ine,aj kazda z nas mame ine podmienky.nemam nic proti tomu,ak to mamine aj babu vyhovuje tak ako to u nich je

julienka
19. jan 2011

@ynez75 súhlasím ;)

valika_val
19. jan 2011

😀 😀
@zuzkat1 teraz som sa sama seba opytala, ze rpeco vlastne chodis do tejto temy? ked nemas problem... teda nepovazujes ho za problem 🙂 ci len poradit?

mne by teda dost vadilo, keby sa mi v noci 2-3x do tyzdna budil a hodinu a pol nespal. to by sa isto odrazilo na dennom spanku, alebo teda na tom, ako by sa spraval cez den. a ja tiez 😅

zuzi, a tiez by si v pohode mala dieta na prsniku, keby sa ti po nocnom ulozeni zobudilo o 20:30 a 21:30 a 22:45 a 23:30 a 00 a 01 a 02:15 a 03 a 03:45 a 05 (potom by bolo s tebou v posteli a budilo sa do siedmej milionkrat, s tym, ze neplace, len proste odchadza prec a ked ho chces spacifikovat, tak sa hystericky rozryci)?
mne sa ten clanok tiez paci, ale preboha, iste medze si treba stanovit, nie?!

ale tvoja hanka je dievcatko, predokladam, ze je pokojnejsia nez ten moj zloduch. on hystericky ryci aj ked mu davam podbradnik, alebo utieram pusu, alebo prebalujem... to su veci, ktore on neznasa a ktore nebude robit. vyzera to tak, ze je dost panovacny. cim viac ale vrieska a zlosti sa, tym viac som milsia, apatickejsia, pripadne sa len usmievam)... 😀

julienka
19. jan 2011

@zuzkat1 áno, má to svoje čaro, keď ti bábo zaspí či už v náručí alebo pri tebe v postieľke takou spokojnosťou. No niekedy je to fakt vyčerpávajúce... 😵

nikuska0411
19. jan 2011

@ynez75 spinka v postielke...
najvacsia chyba bola, ze sme ju ucili zaspavat na rukach...
teraz okolo siedmej - pol osmej vecer ju uspime a dame hajat do postielky.

nikuska0411
19. jan 2011

@luciana157 uuuzasne 🙂
zavidim 🙂 ale len v dobrom
malinka sa napapa pred hajanim dostatocne - myslím..
v noci mi papa aj 2x.
v izbe je tma, televizor stiseny a my sa nehadame vobec... 🙂
skusim to s tým cumlikom a nedavat papat..lebo uz ozaj nevladzem 🙂

ynez75
19. jan 2011

@nikuska0411 no,ja som to tu uz velakrat pisala,ako to bolo u nas.moje dieta nespavalo absolutne.v noci bola vkuse prisata na prsniku.cumel odmietala,spavala tiez s nami na posteli,ale to ju budil kazdy suchot.vkuse bola hore.aj 15-20 krat za noc.uz som bola neskutocne vycerpana.nasla som si tuto stranku a dala si prepslat knihu"kazde dieta sa sa vie naucit spat"bola som odhodlana spravit cokolvek.hlavne pre dobro malej,aby sa konecne vyspala.ten spanok jej velmi chybal.bola placliva,aj ked zo zciatku jej spanok nechybal,ani to nedavala na sebe znat.obrnila som sa nervami a zacala s touto metodou.ulozola som malu do postielky a nechala ju samu.v pravidelnych intervaloch som za nou chodiavala,pohladkat ju a ubezpecit,ze som tu.u nas to nepomahalo.ked ma videla zacal hotovy cirkus.mala zacala dostavat zachvaty,prestavala dychat,dostavala z placu krce.tak som s tym prestala.nie celkom.ale uspavala som ju zasa za mojej pritomnosti,suchala som jej chrbatik,obcas zobrala na ruky a tak.dolezite je ukladat dieta v rovnaky cas,s rovnakymi ritualmi.u nas sa vsetko zmenilo.dni nie.tie nadalej nespi,je mrzuta,ako dnes.ale vecer mi zaspi,ako vcera o 17.30 a spi do 6.45.ja som bola velmi proti tejto metode,mala plakala v 1 izbe,ja v druhej.dokonca ani teraz mi to nie je jedno.ale neviem si to vynachvalit.mala konecne spi cele noci a to spava sama v postielke nieco vyse tyzdna.chce to vela sily.uz sa mi to teraz pise,ale ja som zacala mavat uz riadne depky.vies,ci malej aj nevadi,ze spava s vami.ze ju vsetko rusi zo spania.staci,ked zmenis polohu na posteli.nasej to vadilo.spinka krasne odkedy spi sama

ynez75
19. jan 2011

@nikuska0411 jaj,prepac,ona uz spinka v postielke.no,ale niektorym detom vadi aj to,ze spi v izbe s niekym inym.ci ju nebudia zvuky.ci manzel nechrape....co ja viem?na vsetko som si davala otazky,lebo moj ked zachrapal,mala bola hore.ale ja som malu oducila v noci papat tak,ze som jej namiesto jedla zacala ponukat cajik.bol to horor,lebo ona vypila aj flasu caju a chcela aj jest.citila mlieko zo mna.ale u nas nastala bohuzial aj bohu vdaka zmena v tom,ze som mlieko stratila a mala flasu s mliekom odmietala.caj nie,ale mlieko ano.tak sa upokojovala cajom a hore bola kazdu polhodinu aj kazdyvh 15 minut...neviem,co by som ti poradila.moja prestala aj s tym cajom az vtedy,ked zacala spavat sama v izbe.mozno to suvisi s tym,mozno je to nahoda.neviem

zuzkat1
19. jan 2011

@valika_val mali sme take noci a nie jednu ale aj mesiac vkuse ze sa budila kazdu hodinu... preslo to same... a chodim sem lebo su tu aj maminy ktore nie su rozhodnute ze naisto chcu robit tuto "metodu" a myslim ze im dobre padne ked niekto napise ze sa to da zvladnut aj ked je to niekedy tazke... mnohe mozno len hladaju povzbudenie...
a moja teda vobec nepatri medzi pokojne deti... cez den najnovsie spi max. hodinu a pol. a aj to ked ma dobry den a dnes este napriklad ani nespala... ( a cez den spava len od 4teho mesiaca dovtedy cez den nespala vobec iba pocas vychadzky aj to len hodinku a pol) ... ma rok a asi mesiac mozno 6 tyzdnov trvalo obdobie teraz pred vianocami ze spala "ukazkovo" cez den 2x asi po hodinke ...predtym spala 3x pol hodinu a teraz ako som uz spominala spi raz. ak vobec spi.... ked jej nieco nedovolim (resp. ked pocuje slovko zacínajuce na "ne-" tak sa hadze o zem a dupe nohami... je trucovita a jedovita, tvrdohlava ... ale ja som tu na to aby som ju vychovala... a ano ma mat iste medze a casto pocuje ze nesmie nieco, ale nebudem ju obmedzovat vo veciach ktore sa casom vyvinu aj same... urcite jej nedovolim napriklad rozbijat pohare alebo trhat knihy a podobne zalezitosti ... tam urcujem hranice...ale co sa spanku tyka nie... ona predsa citi kedy chce vstat kedy chce jest a kedy chce pit... cez den nie je umrncana ani ked je v noci hore aj hodinu a pol... prejavi sa to len tym ze v ten den potom dlhsie spi cez den.... a to predsa nie je nijaka chyba.... a ked mala obdobie ze sa budila kazdu hodinu tak spala so mnou... ked sa prebrala len som ju usmernila alebo dala na prsnik, zvycajne sa na nom upokojila a driemala... nase noci su vseliake... ja zvycajne spominam ten stansardny priemer ze sa budi 6x za noc...ale hocikedy spi dajme tomu do 11tej bez prebudenia a potom sa zobudi o tej 11tej a potom o 12:15, 1:30, 2:00, 3:30, 4:30 do 5:30 a potom este podrieme do 6tej... ked to zratas je to 6x🙂

zuzkat1
19. jan 2011

@julienka to nepopieram🙂 ja som nikdy netvrdila ze sa to zaobide bez unavy🙂 jasne aj ja mam dni ked padam "na hubu" ...ale da sa na to zvyknut a hlavne nebude to trvat vecne🙂

zuzkat1
19. jan 2011

@valika_val este dodam ze ja mnohokrat do jej prebudeni neratam prebudenia ktore zrealizuje ked ja este nespim🙂 vzhladom na to ze som hore tak ma to nijako neobmedzuje... zvycajne idem spat o takej 11tej niekedy aj neskor... ona je dovtedy vacsinou 2x hore...

valika_val
19. jan 2011

🙂

kristiluky
19. jan 2011

@valika_val jé tak to máme rovnakých zloduchov... 😀

muriella
19. jan 2011

ahoj holky, už jsem z toho zoufalá a tak píšu sem do této témy...mám kluka starého 13měsíců, nikdy neuměl usnout sám, takže jsem ho uspávala v náručí, prostě jak hodně mamin i já jsem nezvládla položit ho do postýlky byť u něho sedět, nebo chodit po 5,10 minutách k němu...hysterický řev, dávení atd atd...ale nestěžovala jsem si, trpělivě jsem uspávala v náručí a malý cca do 15-20minut byl tuhý a bez problémů, měl občas své dny, ale to byly výjimky...dokonce se mi ho povedlo uspávat i vedle sebe v posteli a pak přenést do své, ale přestala jsem kojit, takže šel syn zase do náruče, ale stále bylo uspávání téměř bez problémů. už je to asi měsíc, co mi syn před každým usnutím dělá tak strašné scény ☹ uspávání se prodloužilo na téměř hodinu a půl a z toho 3/4 hodiny mi syn v náručí hystericky řve, přímo se se mnou pere, rve mi vlasy, propíná se....přitom je unavený, zývá, mne si oči a pak spí klidně i přes hodinku takže tím že by se mu nechtělo spát to určitě nebude, protože mi to dělá 3krát denně-dopoledne odpoledne i večer a dělá to občas i v noci, když se probudí....holky, já už jsem z toho úplně odrovnaná, kdyby alespoň tak nehysterčil, přítel je naštvaný, že ho mám dát do postýlky a když takhle řve, že muže řvát i v postýlce, ale já vím, že tam by řval dýl...co by jste mi radili, myslíte že je teda ten pravý čas ho tam fakt dát a chodit tam po těch 5,7..minutách? pořád se kůli tomu doma hádáme a já na to nemám odvahu, tak bych se chtěla zeptat na váš názor a asi hledám trošku i povzbuzení ať už že mám vydržet že to syna přejde a nebo povzbuzení k tomu ho naučit usínat samotného. díky moc 😉

bubelko
19. jan 2011

@muriella mozu byt dve priciny, preco tak velmi place, aj ked je v tvojom naruci.
1. ide do postielky uz neskoro, skus ho dat skor
2. je prestimulovany a vtedy skutocne pomoze polozit ho do postielky a nechat ho chvilku sameho tak ako ti vravi priatel

dlabinecka
19. jan 2011

@muriella Já myslím, že hrozně záleží na tom, jak to cítíš. Jestli už fakt dál nemůžeš (což teda docela chápu), tak bych do toho fakt klidně šla. Já s touhle metodou teda moc nesouhlasím, ale jak kdo chce... jen, pokud do toho fakt pujdeš, tak bbych ty intervaly zvážila 😉

muriella
19. jan 2011

@bubelko no hodina se nezměnila dopoledne odpoledne i večer chodí spát ve stejnou hodinu...dělá mi to u každého uspávání takže 3krát denně 😒

@dlabinecka no já právě toho také nejsem zastánce, teda jako u nás doma, ale jinak ať si to každý dělá podle sebe 🙂 no jsem z toho pokaždé tak vyfluslá, zdeptaná, ale říkám si, příště to bude třeba dobrý, no a zase hodinový hysterický pláč☹ jak to myslíš s těmi intervaly, že bych je měla zvážit?

dlabinecka
19. jan 2011

@muriella No, já podle toho, jak jsem to četla, tak mi to přijde trochu dost... Zkrátila bych je. Já jsem malou naučila usínat, tak že jsem tam s ní seděla. Sedím u ní dodnes, než usne. Usne i když odejdu, ale nespí tak klidně. můžeš to zkusit taky tak. Malá teda přiliš nehysterčila - asi jsem trefila ideální okamžik. Ale i když třeba brečela, tak jsem si (i jí) říkala, že nemá důvod plakat, že se nic neděje, že jsem s ní 😉 Takže usínala v postýlce, ale ne opuštěná.

muriella
19. jan 2011

@dlabinecka to já jen tak plácla s těmi časy 🙂 vím, že je to nějaká metoda co maminky používají, ani přesně nevím jak to je správně, ale prý to zabírá..teda co jsem tu tak četla...jde o to že muj syn právě nepláče, on se vysloveně dusí tím hysterickým řevem...přijde mi že jsem v takovém bludném kruhu a nevím jak ven, když ho dám do postýlky a i když u něj budu, tak to prostě bude síla, brečí jako smyslu zbavený ☹ ale zároveň takovéhle uspávání to se přece nedá a chtěla bych to změnit..no vim že je to jen na mě, ale jsem z toho nějaká nešťastná...asi se půjdu večer projít se psem a nechám malého přítelovi, možná on to ponese líp jak já 🙂

bubelko
19. jan 2011

@muriella
moze byt, ze ma cely rytmus posunuty, ze chodi uz neskoro spavat na ten prvy spanok, a potom sa to natahuje - ale na to to asi neodhadujes, ak som ta spravne pochopila 😉
takze to moze byt fakt prestimulovanim. je uz dost velky, viac vnima. skus sa zamysliet, co sa zmenilo v dobe, ked to zacal robit. mozno citi aj tvoju nervozitu, ze nieco nie je v poriadku. ono je vela faktorov, ktore to mohli sposobit. skor nez sa pustis do nejakej metody, aby zaspal sam, skus najskor zistit, co to mohlo sposobit. niekedy staci malo a niekedy treba viac. 😉

petronelas
19. jan 2011

@muriella já si myslím,že chyba je třeba taky v tom,že chodí spávat v jeho věku ještě 3 krát za den.
Přijde mi to docela dost.Našemu Adámkovi je taky 13.měsíců a spí už jenom jednou po oběde,někdy před obědem po 12hodine.Spí tak 2 hodinky.Pak jde spat v 8hodin.
Ted taky zavádím režim spánku podle knihy.Už je to 14 dní co jsem začala.Měla jsem to taky tak neunosné,ale já ho nenosila v náručí.Tak daleko jsme nedošli.
Mně to už začalo přerůstat přes hlavu a hodně věcí jsme měli s váma podobné.
Teď se to sice zlepšilo v časových intervalech,ale večer usínání je pořád hodinka plaču.není to jak na začátku spíš mně jenom volá.Ale trvá to pořád.
Dokonce parkrát jsem ho už uspávala,že jsem ho držela za prstíček.Vím,že v tom dělám chybu,ale on mně prostě potřebuje.

dlabinecka
19. jan 2011

@muriella Tak nápad s přítelem je obzvlášt dobrý - klidně bych do toho šla, fakt že jo!!! Dítě nesmí poznat, že TY si nevěříš, musíš být odhodlaná. Některé děti prostě mají problém se zklidnit. Např. i mě trvá hodně dlouho, než usnu. Tvému malému je 13měsíců, už mu to docela myslí, takže dokáže vymyslet ledacos jen, abys ho vzala do náruče!!!
a souhlasím s @bubelko , že možná cítí to, že Ti haprují nervy. děti jsou našimi barometra. Takže - pokud je přítel v klidu, at ho uspí on 😉

valika_val
19. jan 2011

@muriella
ked tak premyslam, nie je mu vela - dva denne spanky? neskusala si to natiahnut tak, aby spal len raz denne? tym padom ho budes uspavat len 2x, unaveneho. a vecer ho mozes dat spinkat skor...

ja by som v tvojom pripade skor patrala po pricine, preco sa to zmenilo a preco je to tak zle 😒 kadejake metody by som odlozila na neskor. treba (aspon skusit) porozumiet dietatu. a ked pises, ze ho uspavas aj hodinu (a pol!!!) - 3x denne, tak to je strasne vela placu na 24 hod 😒 ☹ a on mozno aj tusi, co sa bude diat a je tak nejak nastaveny.
nepises, ako spinka, ked ste von, v kociku, alebo na cudzom mieste.
mate presne casy, kedy ho ukladas, alebo si vsimas, kedy je unaveny?

dlabinecka
19. jan 2011

@petronelas jeje, tak s četností spaní bych nepřeháněla - každé dítě je opravdu jiné. Například já od roka přes den vůbec nespala, ale to že spí dvakrát mi přijde uplně v pohodě

valika_val
19. jan 2011

ok 🙂 to bol len taky napad... lebo si to spocitaj: nocny spanok plus dva denne plus uspavanie! na bdenie (hru, papanie, atd) teda neostane vela casu...

sophie1
19. jan 2011

@muriella ta metoda je pěkně popsaní tady : http://maminky.eu/nabidka/spani-usinani-uspavan... a funguje 😵 Teda my ji praktikujeme už 10 dní a malá spí od 5 dne buďto celou noc, nebo jen s jedním probuzením, a to bývala předtím vzhůru několikrát za noc a vyžadovala kojení a spaní s námi v posteli 🙄