Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

adelaida33
20. aug 2011

@kozicka81 ak ta naozaj zaujímajú odpovede, vysvetli svoju otázku normálne - napr. popíš situáciu 😉

danusica83
22. aug 2011

baby poradte!! mam doma 10tyzdnovu dcerku,ale problem mam v tom,ze nechce spinkat v postielke a sama. Vzdy si s nou musim lahnut,ci je den alebo noc a ked zaspi a ja odidem a ona zisti ze tam nie som tak place. Pred tym my pekne spavala v postielke,ale pred takmer 4.tyzdnami sme sa prestahovali a koli kolikam som si ju zacala bravat k sebe do postele,ale teraz koliky ustupuju a ona sama nezaspinka. Skusala som ju nechat vyplakat sa (vydrzala plakat aj 1 a pol hodiny) ale nezabralo to a ja som potom polavila a lahla si s nou. Mate niektora skusenost ako ju naucit spinkat v postielke a bezo mna? Prosim poradte ak mozte. Ja ju nekojim,ale davam Nutrilon koli strate mlieka hned po narodeni. Dakujem

petja
22. aug 2011

@danusica83 Vyplakat mi přijde na 10týdnů drsné.Pokud pomáhá od problému vzít si ji k sobě určitě bych udělala tohle.Je vidět,že ti holčička dává najevo,že tě potřebuje mít teď u sebe.píšeš,že spávala dřív sama,asi i po porodu neměla problém,tak to je podle mě jasný signál

didi35
22. aug 2011

@danusica83 Teraz citam knihu Rodicovstvo je veda a tam hroooozne kritizuju praktiky nechat dieta vyplakat!!! Vtedy sa vraj u dietata nahromadi stresovy hormon, ktory poskodzuje mozog a hrozi, ze v buducnosti bude nachylnejsie na stavy uzkosti, az depresie... Male dietatko sa nevie samo upokojit, ked sa uz dostane do "vyvrtky". Vtedy je tu rodic na to, aby ho ukludnil. Spinkaj spolu s dcerkou, potrebuje tvoju blizkost, tak jej ju poskytni... zufalo Ta potrebuje!! a netrap ju tym odlucenim.

tamoulik
22. aug 2011

@danusica83 Tiez si myslim, ze je to najprirodzenejsia vec, ked dietatko potrebuje mat maminku co najviac pri sebe, tiez som proti teorii nechat vyplakat. Takze vela skín to skin a byt pri nej.

sova33
22. aug 2011

@danusica83 V tomhle věku to rozhodně neodnaučuj. Majií tu ostatní pravdu, ona je malinká a potřebuje tě. Já jsem to párkrát zkusila, ale pak jsem se na to vykašlala a uhoupávala až do půl roku. V šesti měsících už jsem to zkusila a malý po pár dnech krásně usíná sám. Ale to je už něco jiného. V deseti týdnech bych to fakt neřešila.

sova33
22. aug 2011

@danusica83 Ale k tomu odcházení po usnutí, co třeba jí tam nechat svoje tričko nebo tak něco.

jankadudova
22. aug 2011

Je malinka, opravdu je na "vyplakavaci metody" prilis brzy. Potrebuje maminku, tak ji to doprej🙂

danusica83
22. aug 2011

diky baby,stale spinkame spolu,je to moj anjelik a plac je posledna vec co chcem. Ja som vsak niekde citala,ze cim dlhsie sa to odklada tym je to vraj pak horsie odnaucit to babatko,preto som chcela nechat poradit. Ale clovek sa aj tak stale riadi svojim rozumom viac ako radami. Malinka ja na mna silno naviazana a vidim to aj ked je pri priatelovi,ze ju kolko krat nemoze on sam utisit,dat si s nou rady. mama je len mama 🙂

sova33
22. aug 2011

@danusica83 A s přítelem by aspoň občas usnula? Pokud ano, asi by nebylo špatné, aby jste se prostřídali. Máma je máma, ale stát se může cokoliv a asi by i on měl být schopný ji uspat (aspoň to zkusit). Kamarádku takhle ze dne na den odvezli do nemocnice (úraz) a malý z toho byl hotový.
Vím, že jsem to napsala trochu humpolácky, ale máma je máma a důležitý je i ten táta (zejména, když máma třeba není úplně OK).

danusica83
22. aug 2011

skusali sme aj to,ale nezaspinka,dokonca aj ked ju ma priatel von v kociari tak place,ked nevidi/neciti mna,tak place.

sussanah
22. aug 2011

@danusica83 bodejby nebyla na tebe navazana, kdyz je jeste takova malinka 🙂 Byli jste spolu 9m, tak se proste jeste nechce odpoutat. A to, ze cim dele se doprava diteti blizkost matky, tim hur se potom odnaucuje, promin, to jsou ale fakt blbosti.. Nektere deti proste potrebuji nejprve v tom svete ziskat jistotu v tom, ze mama je tu s nim a az potom se muzou osamostatnovat. Nejlepsi je se opravdu ridit vlastnimi pocity. Takze bud rada, ze je na tebe navazana, jsou to tydny, ktere vam uz nikdo nevrati 🙂 Na seznaovani se s tatinkem bude mit casu jeste hromadu 🙂

sussanah
22. aug 2011

@danusica83 jo jinak k tomu, ze se muze neco stat a mala by mela byt zvykla i na tatinka. Me taky odvezli ze dne na den do nemocnice, kdyz mel maly 3m. Ale proste to kluci nejak zvladli, museli. Doma se na me opet nalepil a neodlepil se minimalne 14dni 😀

dianka22
22. aug 2011

Baby, nerieste to fakt plakanim. Ja som to skusala, no ked aj po 2 tyzdnoch vzdy zaspaval sam v postielke s placom, natrafila som na clanok, kde to dost zvozili. miminko ta potrebuje, nepozna nikoho okrem teba, kto by mu mohol pomoct a ty ho budes ignorovat 😒 tym mu davas prvotnu informaciu o svete- plac kolko chces, ajtaj ti nikto nepride na pomoc. si tu na vsetko sam. pokial kojite, dieta sa bude budit vzdy v noci. A ked ho odstavis, tak sa budit nebude.

zeltie
26. aug 2011

@danusica83 ahoj. urcite ty nebudem hovorit aby si niecor robila/nerobila, len ti mozem poradit. ja som na tom bola s nasou malinkou uplne rovnako. do zhruba 10 tyzdnou pekne zaspavala cez den v postielke sama, chvilku som pri nej stala, mala som ruku na jej licku alebo rucicke chvilocku, odisla som a ona bola do 5 minut v hajanoch a spinkavala aj 4 hodky. potom to nejako utlo a vobec nechcela zaspat sama, tak som ju zacala uspavat na rukach tak vzdy ked som ju polozila do postielky tak zacala do 5 minut plackat, pripadne ked mi zaspala na prsku, kedze sa kojime, tak tiez ked som ju polozila tak do 5-10 minut plackala. ta sme zacali chodit von v kociku, samozrejme musela vidiet mna ked zaspavala a tiez spinkala aj dve hodky. a tak som chodila kazdy den dva krat🙂 to boli prechadzky🙂))) na kondicku🙂 a takk sme to robili aj s manzelom. ja som presla dve kolecka okolo baraku s nim mala zaspala videla nas oboch a potom jemu spinkala v pohodke. a nakoniec sa naucila zaspavat aj s nim bezo mna. vonku. postupne som skusila vselico, dokonca aj vyplakanie ked mala 4 mesiace ale nakoniec som to nevydrzala leo sa chudatko moje male az triasla od strachu ze som s nou nebola, tak som s nou spavala, alebo som si sadla k telke dala som si na nohy velky vnkus, ona pri kojeni zaspinkala a spala mi na nohach a ja som si kukala filmy alebo som si citala. potom som to skusila v siestich mesiacoch ale modifikovane a bola som pri postielke cely cas co plackala, hladkala som ju a vtedy to skor bol plac o tom ze "mami menis mi podmienky a mne sa to nepaci", ale hlavne ze som tam bola s nou. prvy krat plackala hodinku, potom pol hodku, a teraz uz ani neplace, iba skutocne obcas, tak raz do tyzdna sa stane ze zaplacke. teraz ma sedem a pol mesiaca a zaspava v postielke, sice nie celkom sama, stale som asistent🙂 ale uz si zvykla na postielku a je to ovela lepsie. ked ma dobre dni tak da tri spanky po dve hodky, a ja si zatial porobim. ine sa fakt neda povedat len VYDRZAT. ja som vtedy uz sice bola alergicka na toto slovo, ale fakt je to pravda. a napokon ved malicka bude takato mala kratko, a neskor nam bude luto za takymito chvilkami ked nas nase deticky uplne bezpodmienecne lubia🙂 drzim palce a uzivaj si malicku🙂

zuul
31. aug 2011

ahojte maminky,
podla knizky som riesila "uz hrozne davno" spanok mojho teraz 2,5roc. chlapceka. u nas to po tyzdni fungovalo super a tak je to dodnes. lazka si do postele a spinka, cez placu, vymyslania. u miska som to skusila v 9mesiacoch a odvtedy spinka.
teraz k nam pribudla natalka, teraz ma 6 mesiacov a kusok a ja sa Vas chcem opytat ci by som to uz na nej mohla skusit? ci to niektora skusala na takom malom babu? dakujem.
inak MIsko neutrpel ziadnu traumu, je vesely, hypeaktrivny, stale sa mojka a lubi. a hovori mi len "maminka" uzasny je to chlapcek.

katka1981
31. aug 2011

@zuul, pokial nema uzkost, skus, zato nic nedas, podla mna cim skor tym lepsie. Ty si mama, poznas svoju babulku, uvidis ako bude reagovat. Ak by si si vsimla nejaky problem, tak prestanes, daj na svoj instinkt.

zuul
31. aug 2011

@katka1981 dakujem ti. asi sa odhodlam cez vikend. 😵

katka1981
31. aug 2011

@zuul, ja som to skusila prvykrat ked mala mala 9 mes., bolo to peklo, 9 dni, strasnych, skoro sme sa zblaznili, vykaslala som sa nato. Mala mala strasnu uzkost. Ked jej vysli stvorky, uzkost prestala, no noci boli katastrofa, skusila som to zas, mala 19 mes., zvladli sme to. Ak by sme mali druhe, a nebude mat uzkost a budem mat potrebu aby dieta spalo same, urcite to skusim, ked prestane papat nocne mliecko. Spanie spolu ma svoje caro, ale odkedy spava sama, ma neporovnatelne kvalitnejsi spanok, evidentne sme ju rusili, dokonca nas ku koncu vyckavala do polnoci kym pojdeme k nej spat. Od 25 mesiacov spava sama aj cez den, to som uz ani nedufala, ibaze uz som ju nedokazala uspat, zrusila si totalne denny spanok, ale chybal jej, tak som ju ulozila a odvtedy zaspava sama aj cez den. Je to ina kava. Napis potom ako sa vam dari.

cermonca
1. sep 2011

prosím máte některá odkaz kde si na netu tu knížku přečíst?A nebo nemáte to některá v PC že byste mi to přeposlali na email cermonika@seznam.cz
Já jsem to už četla před 4mi lety když jsem učila spát starší dceru.Te´d mám druhou a chtěla jsem se k tomu vrátit a nevím kde to mám,se mi to někam ztratilo.
jestli se najde někdo ochotný tak budu moc moc ráda.

annie123
3. sep 2011

Ahojte maminky, my máme za sebou tiež kurz zaspávania :D dcérka má 10 mes. a už mesiac zaspáva večer sama bez plaču. Od uspávania som ju učila postupne, pretože mi bolo ľúto nechať ju plakať, tak do 6.mes. asi sme ju kolísali, potom som ju asi mesiac kojením, potom hladkaním a nakoniec podľa tej knihy, aj to noc som riešila zvlášť. po dvoch týždňoch keď deň už bol zvládnutý. noc som zvládla na moje prekvapenie za dva dni, kedy sa zobudila len 2x, a od tedy vlastne ani nepapá v noci a sama zaspí ak sa v noci prebudí. Všetkým mamičkám prajem, aby sa ich detičky rýchlo naučili zaspávať samé. 🙂

annie123
3. sep 2011

@cermonca poslala som ti to cez azet.

pa

zzzzuzka
5. sep 2011

Prosim poradte mi!
Uz piaty den skusame metodu podla tejto knihy. Noci funguju perfektne - uz od tretej noci syncek prespi sam celu noc bez papania a uspavania.
Ale cez den mi vobec nechce spat ☹
Uz som zufala, on je uz 5 dni hore 14hodin vkuse... Ma 13mesiacov tak min.jeden spanok naozaj potrebuje. Cez den ho dam spinkat do postielky, okamzite zacina plakat, dam mu pusu, rozlucim sa a odchadzam. Potom k nemu chodim v 10min.intervaloch ale on stale place. Celu hodinu. A potom ho teda z postielky vyberiem a ide spat az vecer. Ale je to na nevydrzanie aky je potom umrncany ani hrat sa nechce. Len aby som ho na rukach nosila... Co mam robit? Ako ho mam uspat cez den??? Predtym zaspaval na prsniku a na fitlopte, ale k tomu by som sa velmi nerada vratila. A bojim sa ze ked mu to cez den doprajem, tak pokazim aj tie noci co sa teraz naucil...
Vopred vdaka za kazdu radu!!!
A pardon, ak ste tu uz takyto problem preberali, kedze mam synceka teraz takmer stale na rukach, nemam cas to tu vsetko precitat...

zelmirka1
5. sep 2011

@zzzzuzka asi je to prilis moc na neho naraz sa naucit zaspinkat sam aj cez den aj v noci sa nebudit. Aj ked je uz vacsi tak by som to riesila postupne, vsetko chce svoj cas. Ak spinka v noci dobre tak cez den skus byt pri nom, nie je normalne aby dieta hodinu plakalo aj ked k nemu mamina chodi, je jasne ze ma niaky problem, mozno naozaj potrebuje tvoju pritomnost ked zrazu vecer a v noci nema tak si vyzaduje cez den, tazko sa to posudzuje, ty sama vies ake zmeny ste zaviedli, ale ak zacina plakat hned ako do das do postielky je tam nieco nedobre. Spankovy rezim sa dieta postupne uci a obdobia sa dost menia, ale urcite skus niaky iny ritual cez den lebo je jasne ze ked nespinka tak je potom mrzuty.

ktr
5. sep 2011

@zzzzuzka tak co zkusit si k němu lehnout?Nebo to se taky nesmí podle té úžasné knížky?Já mám dítě sice starší,ale v poledne chodí spát ,tak,že se napapá a pak už ví,že se jde do postýlky,já si tam k němu lehnu a do 5 minut spí.Nevidím v tom žádný problém.Pro mě je priorita ,aby si v poledne odpočinul a nabral sílu a energii na celé odpoledne a to je důležité hlavně pro jeho vývoj.To je pro mě priorita.

evlyn
6. sep 2011

@zzzzuzka souhlas s @ktr - kdyz tam s nim budes, tak neusne? Malej mel taky obdobi, kdy bez nas vydrzel rvat a rvat, ale pokud tam s nim nekdo byl - stacilo lezet na posteli a potichu si cist, nebo jenom klimbat s nim, tak do 5-15minut usnul pekne. Chvilku si povidal a hral s muchlinou, pak se uveleboval ke spani a vytuhnul. Vydrzelo mu to tak mesic? Pak uz se doba usinani prodluzovala, chtel si hrat s tim kdo s nim zrovna byl - hazel po nem dudlik a tak, takze jsme zase zkusili samostatne zaspavani a slo to.
Zkusila bych ho prioritne uspat po tom poledni, zpusobama ktery zkousnu - takze v postylce, ale klido bych tam s nim byla. A az by se to ustalilo, tak pomalu zase zkusit samostatne zaspavani...

ktr
6. sep 2011

@evlyn ahoj,jsou dny kdy po obědě se vyloženě na postýlku těší a utíká do ní -má už klasickou -to pak stačí,říct,hezky spinkej,já jdu ještě poklidit hračky a než příjdu tak spinká.Ono už skoro už 2 leté dítě prostě chápe,že ho neopuštím,on ví,že jsem vedle a je spokojené.Dítě by se mělo na postýlku a spaní těšit,mělo by to být místo pro ně příjemné.A pokud to tak není,je někde chyba.

sova33
6. sep 2011

@zuul Ahoj, už je to asi jedno, ale my jsme to zkusili, v necelých 6 měsících a trvalo to přesně týden. Malý je v pohodě, žádné traumatické následky na něm nepozoruju 🙂

evlyn
6. sep 2011

@ktr jj to jo, malýmu je teda míň - rok a čtvrt, takže postýlku má ještě miminkovskou. Zatim jsme na dvou spancich denně - první usíná bez problému, druhý jde většinou víc ztuha (ale spíš ve smyslu, že mu trvá dýl než zabere, občas taky vůbec). To období, kdy vyžadoval naši "asistenci" bylo tak kolem roka cca. Teď už zase zaspává dobře - většinou, tak jednou do týdne do dvou tam s ním někdo je, ale to beru jako normální - taky mám někdy horší den a hůř se mi usíná...
Mou přítomnost u usínání mu klíďo poskytnu - houpání na míči apod, to už by se mi moc nelíbilo, stejně tak jako když tam s ním jsem a on vyloženě řádí a provokuje mě ke hře. To beru jako pokyn k odchodu, na blbnutí a hraní je prostě čas jindy. Ale pokud ho moje přítomnost uklidní a on usne pěkně a rychle a hlavně bez pláče, raději než aby hodinu vřískal, tak myslím není nic špatného to prostě načas dělat takhle.

filita123
6. sep 2011

Baby, ja sa chcem opytat, ako mam maleho naucit aby zaspaval sam? Zvykli sme si na zaspavanie pri kojeni, ale teraz vznikol problem..pretoze hlada cicu aj ked sa mu chce spinkat v kociku a len reve a reve a reve ☹ .Mame prave 5 mesiacov, skor nebol problem zaspal aj na rukach...a teraz by sa len tulil a tulil a tulil 😨 neviem co s tym