Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

petronelas
22. jan 2011

@tetes1 tam je odpověď na to co tě tak moc zajímá......11:46 dnes

dadous
22. jan 2011

@maxii ja jsem to řešila tak , že jsme nikče dala napít vodičky, maš pravdu, myslím že nema hlad , jen je zvykla na kozenku a tím se prostě uklidní, ja před 14 dny přestala kojit, a v noci se budí jen jednou, dam ji cucnout vody ona se otočí a spí dal. když jsem kojila, tak mi v noci přišlo že ji mam přicuclou snad celou noc 😅

abbey1
22. jan 2011

Tak bude nová téma?Ja by som ju aj založila,ale určite neporadím.najprv by som musela sebe. 😀

ma.cka
22. jan 2011

@ynez75 Kde mozem kontaktovat Laylu84 s prosbou o radu? Vyssie mi dala link (www.weissbluthmetoda.wordpress.com). Tam? Dik

tetes1
22. jan 2011

@petronelas děkuji za odpověď. Akorát tam píšeš toto :Nikdy bych ho nenechála vyřvat kdyby měl horečky.
Teď už týden nemá nic,tak jsem se k tomu vrátila.Ale doteď jsem to dělala tak,že jsem k němu chodila v určitých intervalech.Někdy jsem ani nedodržela ty časy,jak jsou napsané v knižke.Věčinou to bylo podle instinktu.
Že už týden!!! nemá nic a ve statusu máš,že před 4 dny měl horečky,to znamená včera,když jsi ho nechala plakat 3 dny a ještě mu do toho rostou zuby,jak píšeš. Respektive vlastně předevčírem,takže 2 dny po horečce!
Tak teď tomu vážně nerozumím anebo neumím číst či počítat.

ynez75
22. jan 2011

@ma.cka ano tam...ved to napisala

ynez75
22. jan 2011

@ma.cka alebo jej napis IP a ona ti da potom mozno aj iny kontakt...prepac,ja ti zatial mozem dat na nu len toto

zelmirka1
22. jan 2011

tak studujem tu stránku nech viem viac....
nasla som tam napríklad toto....k tomu snad netreba komentar.
Vážený Dr. Weissbluth,

začala som s metódou „extinction“ s mojím 4 a pol mesačným synom asi pred dvoma dňami.
Dala som ho do postieľky pri prvých náznakoch únavy o 20:15 večer, plakal asi pol hodinku a potom 20:45 sám zaspal. Zobudil sa o štyri a pol hodiny neskôr o 1:15, čo je obvyklý čas, keď sa budí na dojčenie. Po dojčení hneď pekne zaspinkal a do postieľky som ho uložila ešte pred 1:45. O tri hodiny na to (4.45) sa zobudil na ďalšie dojčenie, tak ako zvyčajne. Potom si ešte na hodinku pospal a zobudil sa pred šiestou, čo je jeho obvyklá hodina, keď vstáva.
Moja otázka na Vás je, prečo sa nič nezmenilo po tom, ako som ho nechala večer plakať? Myslela som, že bude potom spať dlhšie intervaly medzi jednotlivými dojčeniami, ale nič také sa nestalo!

Potom, na ďalší deň som ho uložila pri prvých náznakoch únavy spinkať na noc o 20:30pm. Plakal asi 5-10 minút a potom krásne sám zaspal. To bolo super! Ale zobudil sa o 4 hodiny neskôr o 00:30, aby sa napapal. O 3 hodiny sa zobudil znova (4.00), potom ešte raz o hodinu (5.00). Tento raz som ho nechala plakať, pretože sa mi zdalo, že ešte v žiadnom prípade nie je čas na vstávanie. Plakal 10 minút a potom zaspal… ale iba na hodinku, o šiestej bol znova hore…

Takže, vôbec nerozumiem tomu, čo mám vlastne očakávať od „extinction“ metódy ?? Mám ho nechať plakať znova, keď sa zobudí okolo polnoci, aby sa napapal? Alebo ho mám nechať plakať o štvrtej ráno? Som veľmi zmätená a neviem, čo mám robiť ďalších niekoľko dní, aby som to celé teraz nepokazila a aby bola táto metóda úspešná.

Puja

johanka.
22. jan 2011

@maxii @valika_val s radenim je to tazke. Cielom je, aby mamicka fungovala s babatkom k obojstannej spokojnosti. Spravidla ale mamicka caka radu, ako zmenit spravanie dietata, aby doslo k harmonii. No podla mojho nazoru vacsi uspech prinesie, ked mamicka zmeni seba, svoj postoj a svoje spravanie. Podla mna je uplne normalne, ked sa 9-10 mesacne dieta chce v noci 6-krat dojcit. Ano, je to normalne, ze sa riadne nenapije, len pocucka, aby sa uspalo. To je jedna z hlavnych funkcii dojcenia. Riesenie je zmierit sa s tym a naucit sa s tym fungovat: dojcit v noci tak, aby to mamicku prilis nevycerpavalo a zakazdym mohla rychlo znovu zaspat. Akurat ze vacsina mamiciek nechce tuto radu, vacsina chce zmenit dieta, nie seba. @zelmirka niekolkokrat do tejto temy pisala o svojom postupe: do 15 mesiacov chlapca spanok neriesila. Az vtedy sa jej videl byt dost zrely a zacala ho ucit zaspavat sameho. Slo to bez placu, zrejme bol uz naozaj zrely. Vraj vacsina deti zacne lepsie spavat niekedy medzi rokom a rokom a pol.

benne
22. jan 2011

@zelmirka1 a čo má nejaké Pujine dieťa spoločné tu s touto debatou?? Ja už neviem ako to povedať.. robte ako chcete.. všetky... a svojim deťom... nepleťte tu deti cudzích ľudí... kto chce, tomu poraďte...

dadous
22. jan 2011

@johanka. tak to se těším až nam bude rok, protože taky usíname s plačem, je ospala ale prostě nezabere, odejdu z pokoje necham dvě minuty brečet, vratím se zpatky položím ji a ona se otočí a usne 😕

ma.cka
22. jan 2011

@ynez75 mozno budem vyzerat ako blbec - co je to IP?

ynez75
22. jan 2011

@ma.cka interna posta

zelmirka1
22. jan 2011

suvis je taky ze prave existencia roznych metod sposobi ze sa niaka mamina 4,5 mesačného babetka opyta take nieco a uplatnuje metodu. Citam aj rozne odpovede ktore su tam.

sunnye
22. jan 2011

@maxii já to měla s malou podobně, budila se často od třech měsíců. I když jsem někdy nadávala, vydržela jsem a na 14m a něco se malá odstavila sama, s tím, že přibližně od roka si postupně sama ubírala noční kojení, až nechtěla vůbec. V našem případě to sice nemělo vliv na to, že by spala celou noc, stále se budí často, ale nekojím, jen dám dudu a potulím. Verča je příklad toho, že jí ani tak nešlo o mlíko, ale o maminku, cítit její blízkost a vědět,že je v noci s ní. To jí zůstalo, v noci volá mama a hledá mě. Proto jsem za sebe ráda, že jsem nepraktikovala žádnou brečící metodu, protože myslím, že bych jí spíš utvrdila v jejím strachu ze samoty. Je na tobě, jak se rozhodneš,ale pokud nepadáš na hubu, tak bych vydržela 😉

fem
22. jan 2011

kedze su tu mamicky, ktore zacali zle spankove navyky riesit prave v tom najcitlivejsom case, na zaciatku separacnej uzkosti (cca 8 mesiacov, google vam to prelozi), precitajte si aspon toto: http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article...

benne
22. jan 2011

@zelmirka1 ok, ak sa mamina 4,5 mesačného dieťaťa opýta tu, a ja to vidím, tak jej pošlem knihu a nech si prečíta a to s upozornením, že začína sa najskôr v 6.mesiaci. Pujine dieťa je iné ako váš alebo môj Miško. Ja dávam jedinú radu každej, čo o to stojí, nech sa riadi vlastným inštinktom. Horeuvedenú knihu som čítala, niečo uplatnila, deti zaspávajú samé... sú obdobia, ked spia v mojej posteli, sú obdobia, ked zaspávam s nimi, sú obdobia, ked sa otočia na druhý bok a sú tvrdí 😉 ...opakujem...moje deti

zelmirka1
22. jan 2011

@maxii mas IP ale je pravda aj to co tu pisu baby ze aj ked dieta prestane v noci papat moze sa budit dalej,
je velmi o pristupe maminy, diky @johanka a tiez o tom zvolit ten spravny cas kedy je dieta zrele na to aby zaspalo same, aby prespalo celu noc a podobne...

zelmirka1
22. jan 2011

@benne uplne suhlasim riadit sa vlastnym instinktom 😉 aj moj Misko (pekne meno ze ?) zaspava sam a spinka v postielke ale su chvile kedy chce aby som bola pri nom alebo chce byt pri mne a je to v pohode. Inak ma prekvapila odpoved tej Puje lebo vobec tam nebolo spomenute ze by a metoda nemala uplatnovat pre 4,5 mesacne babo, len napisane najpravdepodobnejsie priciny preco metoda nefunguje. ☹

abbey1
22. jan 2011

A aké sú rady,ak moje dieťa neplače,ale spí minimálne a aj v noci sa budí každých 30minút?Určite ju nenechám plakať,ale existuje aj tu recept ako to upraviť?Aj ja praktikujem spôsob čakania,kedy sa to samé upraví,ale ak existuje nenásilný spôsob ako to môžem aspoň jemne zlepšiť,uvítam ho.

benne
22. jan 2011

@zelmirka1 asi to nie je tá metoda ako je v knihe KDSVNS; odkedy som na MK tak sa mi marí, že v každom treťom fotoblogu je nejaký Miško (no nádherné meno)
Mna Mišulo prekvapil, mlieko v noci prestal piť, ked mu išiel prvý zub, dobre prespávať (ako tak) noc začal nedávno, ked s ním mávala tá vyššie uvedená separačná úzkosť... jemu napríklad vadí, ked s ním v izbe niekto spí 🙂 proste je úplne iný, než jeho sestra, ale pri nej som sa naučila tú základnú vec, veriť svojim inštinktom 😎 a aj tomu, že ak bude so mnou spať v posteli, nezvykne si navždy ...

benne
22. jan 2011

@abbey1 no to neviem, či existuje... ja ked som sa chcela vyspať...a to teda som sa chcela, tak som si dala deti v noci k sebe... ja ale nekojím,takže neporadím čo sa tohoto týka...

zelmirka1
22. jan 2011

@benne prave preto ze si verila svojim instinktom tak si nemusela riesit metodu vyplakania ani nic podobne, Misko vycitil ze si uplne v pohode a neriesis dokedy bude v noci pit mliecko, ze citlivo vnimas jeho osobnost a tak to prislo bez problemov. To je to co pisala johanka. Vdaka za prispevok, ano kadze dieta je ine a neda sa univerzalne radit. 😉

abbey1
22. jan 2011

@benne Každé moje dieťa spí pri mne ,tak asi zasa vydržíme. 😉

benne
22. jan 2011

@zelmirka1 len ťa opravím... ja som metodu kontrolovaného plaču používala, používam aj budem používať... s jedným veľkým ALE - že ked sa mi zdá, že to takto nejde, tak som pri nom trebárs aj celú noc, aj na ruke mi spával, aj sa ma držal niekedy za pyžamo ked zaspával, no stále ho po takýchto miniodobiach vediem k samostatnému spánku - ked spia, je jediný čas čo môžem pokojne relaxovať a ja to potrebujem. Dcéra sa sama vypýtala do detskej izby, nakoľko sme spávali v jednej ako sardinky a kedykoľvek potrebuje, sama k nám príde do izby... tak to beriem, že to robím pre moje deti dobre , s dôrazom na to pre moje deti 🙂 🙂

benne
22. jan 2011

@abbey1 a čoby nie? hlavne nech je spokojnosť na oboch stranách 😀

maricau
22. jan 2011

ahojte, chcela by som pripojit svoju skusenost. tiez sme mali velke problemy so spanim, asi do 7. mesiaca. maleho sme vecer uspavali 2-4 hodiny, pricom skusali sme vsetko, vratane spievania, kolisania, nosenia na rukach..., ale tieto sposoby ho vobec neukludnovali, naopak, neskutocne plakal aj v mojom naruci aj v postielke a ja som citila, ze on zufalo potrebuje spat, ale nevie to. zaspaval asi o 00:00 a v noci sa budil kazdu hodinu aj kazdu pol hodinu. polovicu razov som ho kojila a polovicu nosila na rukach. prelozila som ho ku mne do postele, kedze som ho nevladala tolko raz za noc dvihat z postielky. do 5.mes. aj denne prechadzky vonku boli stresom, lebo ani tam nevedel zaspat, kedze uz mal spankovy deficit velky. (to som kdesi citala, ze ked je deficit moc velky, dieta uz nevie zaspat). casto som ho musela vyberat z kocika, kojit alebo nosit na rukach horedole po parku. napriek mojej blizkosti nebol spokojny ani cez den... a ja som bola zufala, mala som pocit, ze zijem len nejakym zazrakom a chybala mi radost z materstva, ktoru som videla na inych mamickach. a tie mi samozrejme nevedeli poradit, lebo to nepoznali. mozno som robila nieco zle, ale ozaj som nevedela, co. lekarka mi povedala, ze to musim asi bud vydrzat alebo skusit si precitat knihu „Kazde dieta sa vie naucit spat“, ale nevie, ci to pomoze.
mozem povedat, ze pomohla. my sme ju nebrali uplne doslovne, ale prisposobili sme si tie informacie podla dietata a intuicie. aj mne v tejto metode chybalo zdoraznenie individualit, to musim uznat. ale ozaj, da sa to prisposobit, ak sa to cloveku zda prilis radikalne. my sme malemu nechali aj cumlik (ktory metoda „zakazuje“) aj moju ruku, ktorou som ho drzala, ked som videla, ze uz zaspava. potom som mu dala do ruky male zvieratko miesto mojej ruky, s ktorym zaspal a nanho si zvykol a spi s nim doteraz (22 mes.). neprespal sice hned celu noc, ale budenie sa znizilo na 2-3 razy namiesto 15 raz a cez den sa tiez naucil zaspavat v postielke. pre mna to bola neskutocna ulava a aj nas petko sa stal ovela spokojnejsim dietatom vdaka tomu, ze sa konecne vyspi. od 13. mes. uz spi celu noc. urcite ze su dni, kedy sa budi, a samozrejme, som tu pre neho, ale po case sa to same zase vrati do normalu. nas vztah sa touto metodou nijako nenarusil, aj ked aj ja som mala predtym, nez sme to skusili, velke obavy, vobec s tym zacat.
abbey1: myslim, ze stoji za to precitat si aj tuto knihu aj ine metody a vybrat si z nich podla svojej intuicie,co ti a dietatku vyhovuje.

benne
22. jan 2011

@maricau cumlík..na ten som skoro zabudla...no ten má u nás tiež čestné miesto stále v puse 😀 a dcéra sa odnaučila sama (naše dohováranie či podplácanie nepomohlo), mala síce už 2,5roka, ale pochopila, že už ho nechce, vyplula a išla spať - a konečne niekto, čo tú knihu chápe rovnako ako ja 😀 😀

kristiluky
23. jan 2011

teda včera som sem po dlhšej dobe nakukla ale bolo to tu nejak husté tak som aj napísaný príspevok zmazala aby to tu náhodou admin nezamkli ale vidím že sa to tu trocha upokojilo...@fem tak ja celkom nesúhlasím...práve jedna holka ktorá má podla príspevkov vo vela veciach dost podobného syna ako ja, len o niekolko mesiacov staršieho mi tu poradila že jej malý sa práve okolo 8 mesiacov celkom dobre odučil od neustáleho nočného kojenia, a kedže moj malý bol vtedy zhruba tak starý, tak som to skúsila podla jej rád a som velmi rada-odvtedy kojím len 2 krát za noc a všetci sa vyspíme ovela lepšie, aj ked nehovorím že mimo toho sa nebudí, alebo že nespáva s nami v posteli ale niečo sa dá určite bezbolestne poriešit aj v tomto období, aj ked určite je to velmi individuálne

dlabinecka
23. jan 2011

@kubaka
@berenika39
@berenika39 Můžu se vás, maminky, zeptat, jak spí vaše děti a jak jste toho docílily? Díky...