Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

olifcek
2. feb 2011

@zuzkat1 moja sa sama zacala obsluhovat, tak som jej ukazala znak, ktory ihned skusila a uz ho odvtedy pouziva, he he, taktiez na papanie sa znak ihned naucila.. 😀

zuzkat1
2. feb 2011

@olifcek iste je znakovanie super ale ja ju nechcem ucit ani som nechcela ucit znakovat... ja chcem aby hovorila nie znakovala 😅 nie v zlom, lebo ja o znakovani neviem moc ale myslim si ze dieta ked ma takyto komunikacny prostriedok tak je akoby lenivsie zacat hovorit... ale fakt nic v zlom🙂

olifcek
2. feb 2011

@zuzkat1 ja Olivku neucim vela znakov, len tie najdolezitejsie vie a komunikativna je dost... 😵 😵 ale moze mat cosi do seba s tym, co pises, je to logicke, no nastastie u nas to neplati, my kecame o dusu 😀

zuzkat1
2. feb 2011

@olifcek no to je len taky moj nazor nicim nepodlozeny🙂 moja brble tiez stale ale pozna len asi 6 slov co aj maju zmysel🙂 ale tym svojim detskym jazykom povie vsetko co chce 🙂 dokonca aj vynada ked treba😀
a inak zazrak 🙂 spinka🙂 ani neviem ako ale zivala tak som ju dala spat toto sa nestalo uz vyse mesiaca zeby bola poobede unavena🙂

olifcek
2. feb 2011

@zuzkat1 mne OLiv zalomi okolo 17tej az... x;o) a paq o polnoci 😉 veru, vcera Olivka na mm kricala, hehe bolo to podarene.. no nie kricala, ale buvhla dlanou do stola a ukazovala cosi v ukazovacikom, ako no no no no... davala mu smietku a on ju nechytil, padla nazad, tak sa Oliv rozhodla, ze mu to vysvetli, boli podareny, mm, ze joj, prepac Oliv, ja som to neurobil naschval a Oliv buch do stola a vysvetlovacky 😀 😀 potom jej vravim, daj tatovi spinku, daaaaj, klakla si, vzala ju, dala mm a uz bolo dobre 😀

zuzkat1
2. feb 2011

@olifcek 🙂 no aj nasa tak🙂 bucha do stola ked sa jej nelubi a na vsetko ukazuje a komentuje to... na seba v zrkadle krici babo a pusinkuje sa🙂 vie ukazat nie hlavickou pokruti (nikto ju to neucil🙂) a vie dat ked poviem daj mi to a vie dat pusu🙂 to je najkrajsie... poviem daj pusu a ona otrci usta a ked jej dam pusu tak sa zacne hrozne tesit a hocikedy da pusu aj len tak ze si nepytam🙂 a spat chodi o 7mej a celkom to dodrziava az na obcasne vynimky kedy sa smeje a necha navlacovat ale aj to max do pol 9tej...

olifcek
2. feb 2011

@zuzkat1 no my toho uz vieme tiez pozehnane dost... by sme tu mohli dva dni pisat x;O)

sussanah
2. feb 2011

@zuzkat1 nerada ti beru iluze, ale znakovani na to, ze dite zacne mluvit pozdeji ma asi takovy vliv, jestli mu ctes pohadky nebo ne.. 😉 Znakovani a cteni pohadek ovlivnuje spise vyvoj reci (oboje v pozitivnim), ale ne rychly nastup reci.

olifcek
2. feb 2011

@sussanah 😉

zuzkat1
2. feb 2011

@olifcek no ved hej🙂 velmi rychlo sa ucia🙂

zuzkat1
2. feb 2011

@sussanah mne neberies iluzie🙂 sice som napisala ze je to moj nazor ale je to nazor aj inych ludi ktori sa tomu trochu rozumeju - sice s tym nepracuju ale maju vystudovanu psychologiu atd... ale mne je to v podstate fuk🙂 ved kazdy kto chce si znakuje a kto nechce ten nie - tym sa nikomu nijak neublizi aj keby bola pravda ze zacne kvoli tomu neskor hovorit... a dovolim si nesuhlasit ze citanie neovplyvni nastup reci... ked sa dietatu nevenujes a nema teda ziadny recovy vzor na zaklade coho by zacalo hovorit? odkial by poznalo slova?

kaja73
2. feb 2011

@olifcek
@sussanah my tiež znakujeme a praveže mam pocit že to velmi urychlilo Pakovu komunikaciu.To čo vie povedat proste povie a tie tažke slova znakuje.je to super,rozumiem mu čo chce bez toho aby sa rozčulil a frustroval.Tiež ma dvojjazyčnu vychovu a tak to znakovanie aj prepaja jazyky,kedže znaky su vsade rovnake.krasne znakuje kopec zvierat,napodobnuje ich zvuky-spoji to zo znakom,ked chce ist von zaznakuje čiapku a vetrovku a plus povie pa-pa.ked cikame do zachodu-sme ciastočne bezplienkovy zaznakuje koniec,ked je hotovy,alebo mu netreba.Ja si to neviem vynachvalit.Ked chce aby som zažala zaznakuje svetlo.Je to užasne čo všetko deti chapu a bez znakovania to ani nevieme. 😉

zuzkat1
2. feb 2011

@sussanah inak pozeram ze cakate mimino🙂 blahozelam a drzim palce nech je vsetko v poriadku a nech ste vsetci zdravucki🙂

olifcek
2. feb 2011

@kaja73 😉 ja som povodne znakovat nechcela ale uz sa nedalo.. zacalo to znakom na mm a pokracovalo par dalsimi... ale zvieratka neznakujeme, tie pekne povieme , ci urobime citoslovce zzvieratka... 😉 deticky su nesmierne sikovne... ta nasa nas uci svoje znaky... tak nas naucila gelik na zubky, ci umyt si zubky a ine 😉

kaja73
2. feb 2011

@olifcek Moj zo zvierat povie len havo,ostatne ako konik,opica,slon,krava,macka,vtačik lev,prasa znakuje plus povie ako robia.Inak my gelik na zuby volame au-au ,akože to boli 😀 tie zubky.Vačšina slov čo hovori su akesi citoslovcia napr hodiny su tik-tak ale ich aj znakuje,auto je brm-brm a tiež ho aj znakuje atd.Prechadzku vola pa-pa ale aj ju znakuje,tiež ked si pyta niečo povie da,alebo daj a spoji to so znakom.Pozna už ozaj vela znakov a krasne spolu komunikujeme.Inak som sa musela smiat ,ked ste tu rozoberali smietky-aj moj ich zbiera a odovzdava nam ich so slovom dá.No skusili by sme to od neho nezobrat 😀 Myslim že vy ste to tu rozoberali-už sa mi tie fora pletu. 😕

olifcek
2. feb 2011

@kaja73 😉 jj ja som o tych smietkach pisala x;o)

latvia
2. feb 2011

drzte sa prosim temy spanok

sussanah
2. feb 2011

@zuzkat1 no moje kamaradka je logopedka a ta mi rikala, ze v podstate forma znakovani se pouziva pri spatnem vyvoji reci. A znam dalsi logopedku, ktera znakovani hoodne propaguje a dokonce sama uz i vyucuje, takze tak. A k tomu cteni, myslela jsem to tak, ze kdyz budes diteti cist jeste neznamena, ze zacne driv mluvit. My malemu cetli od narozeni, zpivala jsem mu, rikala basnicky, povidala jsem si s nim a furt nemluvi. Kamaradky mala bylo klidne mimco, co samo vydrzelo bdele v postylce 2h, knizku prvni jsem ji koupila ja ted na vanoce (je mladsi jen o mesic od naseho), nikdy ji kamaradka nezpivala a jeji mala rikala prvni slova v 9m. Takze asi tak, jak rikam, cteni ma vliv na vyvoj reci, ale ne na nastup. Projevi se to spis pozdeji slovni zasobou, skladanim vet apod.
A diky, v patek nas ceka utz, tak uz se tesime 🙂
@kaja73 u nas taky tak, az na to mluveni. Nedokazu si predstavit, ze neznakujeme. Na zachode taky presne tak povi, ze hotovo a vim, ze uz nemusime cekat 🙂 Ale hlavne ocenuji tu komunikaci, mam pocit, ze vylozene mezi nami konukace funguje, ze proste se snazi vselijak rict, co chce, i kdyz pro to treba nema znak. A bavily jsme se o tom prave v diskuzi znakovani 😉 Trochu tady ale spamujeme, tohle by melo byt o spani, ne o znakovani 😅

zuzkat1
2. feb 2011

@sussanah no ved co dr to iny nazor ako vo vsetkom🙂 ved ale ja nehovorim ze je to skodlive alebo co... 🙂 verim ze sa tesis🙂

sussanah
2. feb 2011

@zuzkat1 a hus uz o znakovani, nebo nas vyhodi 😉 😀

johanka.
2. feb 2011

tak navrat k spanku, na co som prave narazila na webe a velmi sa mi to paci:
People who say they "sleep like a baby" never had one.
😀

zuzkat1
3. feb 2011

@johanka. nieco na tom bude🙂

layla84
3. feb 2011

@johanka.

ja to vravím stále dokola že "sleep like a baby" nevzniklo len tak z ničoho nič, že dieťa má spať dobre odmalička, a nie je prirodzené, ak to tak nie je... and I have one 🙂 A poznám veeeľa ďalších rodičov čo to vravia a tiež majú deti.

bubelko
3. feb 2011

@layla84 chcela by som dokazat spat ako moje deti - mozes trieskat hrncami, vonku rachotit nakladak a im to bolo a je stale jedno 🙂 obcas sice zaspim tvrdo, ale len vtedy, ak viem, ze su s niekym inym a nemusim sa strachovat. ale vzdy precirtnem, ak placu. len uz nejdem, ked tam isiel muz - naco mame vstavat obaja 😉

layla84
3. feb 2011

@bubelko 🙂
júúj, aj ja by som rada spala toľko, čo môj synátor.. občas keď šprtam do noci nejaké šialene nudné knihy, tak mu len s povzdychom závidím ako si chrní - ale to aj manžel takto provokuje - on si ľahne trebárs aj o 19.00, teda, začne si čítať knihu a zaspí pri nej a chrupká si až do rána do tej 6.00, no verila by si? Dospelý chlap!! 🙂 sleeps like a baby.

bubelko
3. feb 2011

@layla84 verila, moj bol taky pred tym, nez sa narodil jonas. teraz aj ide skoro spat, ale zvykne sa zobudit na prvy plac - ja kym si dam bryle, tak on uz je aj naspat 🙂

bubelko
3. feb 2011

pardon - po svk okuliare 🙂

layla84
3. feb 2011

@bubelko ach tí chlapi!

sophy
3. feb 2011

@layla84
Cakam babetko a kedze prve dieta mi zle spavalo, chcela by som pri druhom po precitani tejto diskusie zacat pracovat na zdravom spanku od malicka, preto chcem skusit metodu dr. Weissblutha, ale citala som, ze moze poskodit kojeniu, je to tak? Viem, ze kojenie je dolezite pre jeho zdravie, ale to je aj spanok, nechcem teda zanedbat ani jedno, ani druhe, comu mam verit? som z toho vsetkeho dost zmatena...

reruna
3. feb 2011

@sophy ta metoda se nemá používat dříve než v 6ti měsících věku dítěte a v té době se předpokládá, že by se dítě už v noci kojit nemělo... realita je ale často jiná 😉 pro první 3 měsíce kojení nemá být přestávka mezi kojením delší než 6 hodin ani v noci pro udržení dostatečné tvorby mléka, takže se první 3 měsíce doporučuje dítě budit, pokud by teda některé dítě bylo takový spáč, že by spalo, takových dětí je asi málo, ale jsou, třeba po žloutence atd. takže doporučuju první 3 měsíce kojit podle potřeby dítěte ve dne i v noci, přestávka v noci ne delší než 6 hodin.