Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

saska.t
20. dec 2008

monka - kazdy vecer skusaj do postielky, aby si nezvykol na na hojd. kresielko atd. ono sa to zase spravi ....
Nasa mala ma tiez obcas fazy, ze 15 min. poplace a potom zaspinka ale väcsinou polozime, ona si trosku pobrble a za 5 min. krasne spinka .... 😀

monka88
20. dec 2008

macaeliska - my sme chceli dat vyplakat aj dnes,ale ako som pisala,taky rev ako spustil to sa nedalo,tak nereval ani na zaciatku ked sme s tym zacinali.Normalne sa aj zadusal....

kkaattkkaa
20. dec 2008

Monka, u nas "pri skuskach" ci nezaspi sam bolo to iste, ale skusky trvali tak minutku, dve.
Matusko vsak NIKDY NEZASPAL SAM.

Poctenicko: Recenzia na knihu Koncept kontinua (pohlad na vyplakavanie z druhej strany):
http://marek.blog.respekt.cz/c/9553/Koncept-kon...

Ak mate trosku casu popocitajte-co si o tom myslite? Mne az luto prislo, ked som to citala.

sisi33
20. dec 2008

kkaattkkaa, chcela som sa opýtať od kedy si nosila malého v baby vaku? nebála si sa o jeho chrbticu? Lezkal ti v nom alebo sedel?

zebricka
20. dec 2008

Niektore by mali najprv popracovat na svojom pravopise, skor ako zacnu mudrovat a osocovat zeny, ktore maju iny nazor a ine metody, len preto, ze nie su otrokom deti a vsetkeho okolo toho....
Ano, su zeny, ktore su otrokmi deti, materskej a potom im deti skacu po hlave.... a su zeny, ktore vedia rezim vytvorit zavcasu, lebo s tym sa zacina uz pred polrokom a nie po troch rokoch... je to v zaujme rodicov i deti....
By ma zaujimalo, ako budu v skolke fungovat, posluchat a zaspavat deti tych matiek, ktore ich nechali skakat po hlave, spochybnili vsetky metody ako sa naucit spat, pripadne jedina forma uspatia je nosenie na rukach a dudlovanie prsnika.... to este len bude dieta v strese.....
A ano, kazde dieta sa vie naucit spat.... a aj matky, ktore svoje deti naucia spat, zaspavat, ci prespat celu noc, su dobrymi matkami, su milujucimi matkami a pre svoje deti by urobili prve-posledne..... mozno len nezabudli byt aj zenou, manzelkou, priatelkou a milenkou....
A mozno by niektore deti spali ovela, ovela lepsie, keby s nimi isli ich matky von za kazdeho pocasia - cerstvy vzduch este nikomu neublizil..... 😉
Vseobecne suhlasim napriklad so Saskou.t.....aj s Lucior79, aj co sa tyka bezplienkovej metody.... 🙂

saska.t
20. dec 2008

zebricka- tiez s tebou plne suhlasim .... vsetko sa da len treba chciet ... 😀

kkaattkkaa
20. dec 2008

Sisi, nosila som Matuska v satke(babyvak je len na jedno plece a to som nechcela), asi od mesiaca, a lezal tam. O chrbatik som sa samozrejme bala, aj o nozicky, ale citala som, pytala som sa doktorov, a nakoniec som sa rozhodla, ze nosit budem.
Len a nas je to aj o tom, ze okolo nasho domu v okruhu pol hodinky nie je asfalt, a kocikovat po luke alebo lese-to je zaberak. Kto ste skusili viete.

zebricka-ak si myslela moj pravopis, viem ze je to katastrofa, pracovala som na nom, ale nejde mi to. Je to hanba, naviac, ked manzel je (aj) spisovatel.

saska.t
20. dec 2008

kkaattkkaa - netusim preco si myslis, ze zebricka myslela teba ten tvoj pravopis je uplne v pohode 😀

tanjaja12
20. dec 2008

Ahojte...aj ja by som sa chcela podelit s mojimi skusenostami. Pred niekolkymi dnami som si aj ja vypytala tu knizku o ktorej je tato diskusia, ale este som ju necitala, lebo mame este cas...
Malu som uspavala doteraz vacsinou na rukach alebo v kociku vonku a v noci vacsinou zaspavala hned po napapani bez extra uspavania.
Pred tromi dnami mi ako niekedy vecer plakala aj ked som ju drzala na rukach, tak som ju skusila polozit do postielky... A cudujte sa svete, ja som si lahla na nasu postel, ktora je hned vedla a ona postupne sama zaspala. Trvalo to chvilu, vykopavala nozicky a ocka stale mensie... 🙂 Potesila som sa a na druhy den este viac, lebo sa to zopakovalo, len uz som ju ani neskusala uspavat na rukach a ona zaspala sama. 😵 Povedala som si fajn, ja tu knihu zatial nepotrebujem citat.
Vcera sa to vsak pokazilo a musela som ju utisit na rukach, a potom v postielke hladkat po hlavicke a zaspala.
Dnes to bolo horsie, plakala este viac ako vcera, tak som ju dvakrat uspala na rukach, ale vzdy sa potom zobudila a plac... Nakoniec takto roznymi pokusmi presli dve hodiny a bola hladna, tak som jej dala papat, potom dala do postielky, zaspievala uspavanku, lahla si vedla a ona pozerala ako ja aoze spim aaaaa zaspala sama...
Takze stale viac som presvedcena, ze kazde dieta je ine a je to na nas mamickach a na nasom instinkte...
Mam aj jednu otazku, ak ste mali chut a cele to precitali, este by ste mohli vydrzat... 🙂
Mam trochu chaos v tom ako to vecer vsetko nacasovat. Ako postupujete vy?
Najprv kupat, potom papat a spat, alebo najprv papat, potom kupat a potom spat?

saudi
20. dec 2008

neporadi mi este niekto na moj problem z dneska 15:26?

sasiki
20. dec 2008

Ja len toľko - keď v noci vstávam k synovi - nie som jeho otrok, ale jeho matka 😲

saska.t
20. dec 2008

tanjaja -urcite najprv kupat a potom papat, aby sa s plnym bruskom pri kupani zbytocne nepogrckalo ...

macaeliska
20. dec 2008

saudi, ja som nepochopila tu tvoju poznamku v poslednej vete. Ja som ti aj zacala pisat, ale nejako mi to vypadlo. No neviem, ako si stotoznena s knihou,ale ja som ju vobec nechcela pouzit. Moja mala uz mala hadam vsetko mozne. Najprv zapal stredneho ucha, potom sme mali koliku, potom ockovanie,... Ja som si pri tomto vsetkom uz trosku zvykla na ten jej strasny plac a najhorsia bola pre mna ta bezmocnost jej pomoct. Mohla som ju nosit na rukach od rana do vecera, striedali sme sa v noci s manzelom, na koho bruchu bude spat, len aby ju to chudatko zase nebolelo,... Nasa mala kotuha si zvykla na "luxus" a nechcela sa toho vzdat aj napriek tomu, ze uz nic nepomahalo. Tak som musela pristupit na "ucenie spat". A po pravde, som spokojna, pretoze "pevny rozvrh" dna je naozaj super. Aj mala si uz zvykla a vie co bude nasledovat a od kedy sme to zaviedli, tak je naozaj viac vysmiata. Je to naozaj na tebe, ci sa odhodlas postupovat podla knihy, ale ak uz teraz vies, ze to nezvladnes, tak to radsej ani nezacinaj. Po pravde. Moja Eliska sa naucila krasne spinkavat v noci, ked sme ju to ucili prvy krat. Trvalo to 3 dni, ale zaspala o 20.00 a na krmenie sa zobudila az o 2.30. Potom sice zaspala na cici, ale mne to bolo jedno, pretoze ja som zaspala nad nou. Potom sme s tym museli prestat, pretoze ochorela a tak sme to odlozili na inokedy.

macaeliska
20. dec 2008

Sasiki, pochybujem, ze je tu zena, ktora v noci ku svojmu dietatu nevstane.
tanjaja, ja najprv kupem, to je o 18.45, potom jej dam cucnut a potom sa este 1/2 hodinu rozpravame, hladkame, mojkame a spievame. Potom ju ulozim do postielky, dam pusu na celo a odidem. Zhasnem svetlo a sup z izby. Ked je moc nekludna, tak pridem a pretocim ju na brusko, tak sa jej lepsie spinka.

saudi
20. dec 2008

macaeliska - ta posledna veta bola preto, ze skor ako pouzijem tuto metodu, ktorej sa bojim (ale asi mi nic ine nepomoze) som si chcela nechat poradit nejaky iny, menej drasticky sposob. nechcem stresovat malu, ale zas sama uz nevladzem byt cele noci hore, tak o 2 tyzdne chceme s manzelom skusit knihu.
mala navyse odmieta aj flasu, aj dudlik, jedine prsnik aj na jedlo, aj na ukludnenie a uspatie.

sasiki
20. dec 2008

macaeliska: len tie príspevky plné emócii tak vyznievajú - že ženy, ktoré sa nevyspia a vstávajú k deťom sú otrokyne svojich detí 😖 Každá si tu búrlivo zastáva svoje overené metódy.............a nehľadí na to, že môže uraziť mamičky, ktoré sa metódou podľa knižky riadia/neriadia 😉
Už som písala, s metódou sa nestotožňujem, možno aj preto, že dcéra sa mi zaspávať naučila sama - postupne, ale mám dobrú kamarátku, ktorá naučila dieťa spať podľa knižky a vôbec si kôli tomu ,,nelezieme do vlasov".
Ja nepochybujem o tom, že sme pre svoje deti najlepšími matkami, akými byť vieme 😉
saudi - ja som deťom po kojení dávala cumlík - kaučukový guľatý, dudkaním sa uspali - a to sme prešli rôznymi uspávacimi metódami - v kočíku, na rukách (striedali sme sa s manželom - možno pre to je to znesiteľné), neskôr som si k nim ľahla a spali sme v jednej posteli. Podľa mňa by si sa mala poradiť aj s pediatrom 😉 aby si si bola istá, že bábätku nič nie je.

tanjaja12
20. dec 2008

Dakujem... Ja som to tiez tak podobne robila. Okupala som ju potom papala, potom som ju polozila na nasu postel zapla len malu lampu a hrala sa mi s prstami, pri tom som jej zacala spievat a potom spat. Predtym na rukach teraz uz niekedy zaspi aj sama ako som pisala. Velmi sa mi pacilo, ze naozaj si tie deti pametaju...Ja som predtym kupavala kazdy druhy den, ale chcela som aby mala ritual, tak som zacala kazdy den a tiez to spievanie, vzdy to vyzeralo rovnako a teraz uz vzdy ked ju polozim a zacnem jej spievat, tak sa zacne kraaaasne usmievat od ucha po ucho. 🙂
Dnes om ale citala jeden clanok, co tu bol nan odkaz a tam bolo, ze by nemali ist deti napapane spat, tam to bolo napisane opacne. Aj som rozmyslala nad pogckanim, ale chcela som skusit. Po papani som pockala pol hodinku a isla kupat. Ale zda sa mi ze aj to ju dnes trosku pomylilo...
My sme ale mali jeden problem,ktory som myslela, ze sa tym odstrani...Mala vzdy vecer este okolo siestej vzdy nejako nevydrzala a davala som ju spat a potom, ked sa po takej pol hod az hodinke zobudila bola uz aj hladna aj sa mala kupat... Takze kupanie bolo vzdy s mrncanim. Vo vani bola potvorka mala vzdy ticho, ale obliekanie potom muselo byt veelmi rychle i presun do izby a na cicik... 🙂

saska.t
20. dec 2008

tanjaja - tiez som mala takyto problem, takze nekupem pred spanim ale trosku skor tj, o 16,00 nakrmim o 17,30 okupeme (tym padom nie je este hladna ani ospinkana) konecne prestala plackat pri obliekani, pohrame sa o 19,00 papkame a 19,30 sup do hajan ... 😀 Potom vstava okolo 2,30-3,00 na papanie a potom az rano medzi 7,30-8,00 ...
Ked smekupali tesne pred papanim a spanim, bola uz hladna a unavena, tym padom aj umrncana a takto nam to funguje k spokojnosti vsetkym ... 😀

tanjaja12
20. dec 2008

Prave som si preciatala tu recenziu na koncept kontinua. A trochu som zosmutnela. Vzdy pri takychto pribehoch zosmutniem, vzdy ked sa pise ako je dobre hned prilozit mimi mamicke po porode... Ja som mala cisarsky rez v plnej anesteze a Hanku mi prisli ukazat asi hodinu potom co som sa prebrala... Manzel ju videl skor ako ja... ☹ A potom este dva dni som ju vidala tak tri styrikrat za den, ked mi ju doniesli... ☹ Bol to hrozny pocit, nevedela sa prisat, neslo nam to spolu, vacsinou sa rozplakala, lebo nic netieklo tak mi ju vzdy skoro hned zobrali. ☹ Az jedna sestricka sa nasla co mi pomohla a mala par minut cuckala. Vdaka bohu sa mi laktacia aj tak nakoniec spustila a domov sme sli plne kojeny... 🙂 😀 Po dvoch dnoch od porodu davali babo na izbu a to bolo ovela lepsie.

saska.t
20. dec 2008

Hm, to je naozaj smutne , ze si ju mala tak malo pri sebe, ja som malu mala pri sebe od porodu az po odchod z nemocnice, zobrali mi ju len 2 h po porode na poporodne vysetrenia, ale podstatne je, ze sa vam vsetko podarilo a to je krasne 😀 😀

kubko
20. dec 2008

Caute babulky, musim sa vam pochvalit. Pouzila som tuto metodu, lebo malinka mi uz nechcela spinkat inak ako s prsom v puse, takze som od nej nemohla ist ani na zachod, tak som sa hned rozhodla, ze to musim zmenit. Dovtedy si pocuckala, otocila sa a zaspinkala a ja som ju potom prelozila do postielky. Uz sa to tak nedalo. Prvy den uspavania bol veeelmi tazky, lebo malinka dokazala velmi plakat a trucovala tak, ze aj ked uz nevladala od unavy, sedela a padala jej hlavicka. Kazdy raz, ked som ju chcela polahnut, tak spustila strasny plac, tak som sa rozhodla, ze je jej lepsie po sediacky aby sa ukludnila a aj tak zaspinkala az vecer o 23.00 v polosede na paploniku. Druhy den nam zaspavanie trvalo hodinu a treti tristvrte hodinu, ale stale som nebola presvedcena, ze robim dobre, lebo akonahle som malu dala lezat do postielky v momente spustila plac a postavila sa. A vcera po troske placu malinka krasne zaspinkala, aj ked po kojeni som ju musela postavit do postielky a ona sama sa rozhodla, ze si ma lahnut. A dnes slavnostne trvalo zaspavanie tusim par minut len s miernym mrncanim a po kojeni mi uz dovolila polozit ju do postielky. Som strasne stastna.... Este uvidim, ako sa nam bude darit rano, s tym mame zatial este problemy, lebo zacala velmi skoro vstavat aj o pol stvrtej, ale zas chodi spinkat o siestej vecer, lebo uz nevladze fungovat. Tak dam vediet ako sme dopadli s ranom. Drzkajte sa a vsetkym vam prajem krasne vyspinkane deticky.

elizabeth453
21. dec 2008

no, tak moja mala zaspavala vecer o 8. sama v postielke.posledne tri dni ked ju ulozim, tak spusti hrozny plac a nie a nie zaspat.dnes sa v noci zobudila o 3 a do 5 plakala, a nevedela zaspat.potom zaspala a spala do pol 9.predtym spavala do 7 do pol 8 a chodila spat o pol11 a o pol 3.lenze ked sa mi zobudila o pol9 tak asi o pol 11 nezaspala.tak na toto som v tej knihe nic nenasla....

macaeliska
21. dec 2008

elizabeth, skus ju aj napriek tomu, ze ti neskoro vstala ulozit podla stareho casu. Ja viem, ze po dvoch hodinach asi nezaspi, ale ukladaj ju. V knihe je pisane, treba ukladat stale v tu istu dobu. Moja mala tiez minule vstala o 8.45, napriek tomu som ju o 9.30 vlozila do kocika a o 9.45 uz opat chrapala.
My mame totiz system taky, ze rano o 9.30 ju supnem do kocika a po obede a vecer uz spi v postielke. Medzi tym s nou este ideme von v klokanke, takze ma dost cerstveho vzduchu. Niekedy, ked si dobre nepospi cez obed, tak zvykne zdriemnut aj v klokanke na 15 minut. To je potom lepsia pri kupani.

fifinna
21. dec 2008

saudi, uspi malu , ked sa ti po dvoch hodinach prebere, tak jej daj este najest, ale ked sa ti potom prebere, tak jej uz nedaj. Bude plakat, ale od unavy zaspi. Bud pri nej, ja som maleho drzala na rukach a zaspal mi na ramene. Druhu noc som si ho znova zobrala na ruky, ale vzpieral sa tak som ho polozila a buchala som ho po zadocku. Tretiu noc uz len stacilo prist za nim a pobuchat ho . Ak kojis v posteli po leziacky, tak si knej nelahaj, lebo by steba citila mlieko a este viac by sa jedovala. Bud pri nej, ale trebarz len v sede. Skus jeden den a zistis, ci ste na to obidve pripravene. A môj maly tiez nechcel ani flasu a ani dudlik. Myslim, ze knizku nepotrebujes, materinske city ti napovedia.

bimbia
21. dec 2008

ahojte.
ako naucit mesacne zaspavat samo a bez placu. dajte mi prosim mejake rady. dakujem.

radka.m.
21. dec 2008

bimbia-já si myslím,že měsíční mimčo je ještě malé na nějaký režim,od toho je minimálně šestinedělí,aby se adaptovalo nejen mimčo,ale i mamina.

saska.t
21. dec 2008

bimbia - mas velmi male mimco takze myslim ze kontakt s maminou je momentalne pre neho najdolezitejsi, nasa mala spala pri nas do skoncenia sestonedelia, potom pomaly zacinat ....

saudi
21. dec 2008

sasiki - lekarky som sa pytala, povedala, ze niektore deti su proste take ☹

fifinna - kojim po leziacky, kedze je to kazdu hodinu, navyse mala spi so mnou v posteli, tak asi fakt citi mlieko. (ale tak casto sa budi aj ked este nespim a je v posteli sama)
raz som sa ju pokusala uspat vnoci bez cici a to revala od 4 do 6 a potom si ju uz radsej manzel vzal do obyvky.
ja uz mam pocit, ze nemam ziadny matersky instinkt, kedze ju ínak ako na cici neviem uspat ( to je najlahsie)

maminy, ktorym kniha pomohla, ako ste to riesili uprostred noci? my spime vedla seba, tak ked bude plakat, tak sa jej v stanovenych intervaloch len prihovorit? v knihe opisuju len vecerne zaspavanie, prichadzanie do izby...

ja som uz uplne zufala, kazdym dnom je to s nou horsie ☹ castokrat ani nestihnem zaspat medzi jej jednotlivymi zobudeniami, inokedy je zas pricucnuta aj hodinu a pol a ked jej cici vyberiem, tak sa hned preberie a place.

3558
22. dec 2008

ja by som sa vam chcela pochvalit so zaspavanim mojho syna.
doteraz som ho uspavala iba na rukach, hojdala som ho a pri tom som sa prechadzala po byte. ci cez den, alebo v noci. proste ked som zastala alebo si sadla hned spustil ukrutne place.
tak som si povedala ze dost,lebo uz v poslednej dobe si zmolil ocka a ja som sa prechadzala a natriasala ho aj pol hodinu vkuse a on nie a nie zaspat.
predvcerom som ho krasne po papani polozila na postel, prikryla dekou,dala mu pri licko plienku a bola som ticho. plakal hodinu ale tak, ze som ho 3 krat musela chytit na ruky a dat dolu bruskom a hlavickou, lebo sa mi dusil. myslela som ze sa zblaznim. len sme pocuvali a ani sa niehybali s muzom. nakoniec od unavy zaspal.
vycitky vam ani nemusim opisovat. no hrozne zom si vycitala ze som ho nechala plakat a aj ja som si poplakala.
a na druhy den mam nove dieta. proste ho polozim do postielky, pohladkam,pobozkam,dam plienku nech sa k nej tuli a odchadzam. chvilku si rozprava gagagagaga, obcas mu vypadne dudlik a zamrnci, tak sa vratim do izby, bez slova vratim dudlik na spravne miesto, pohladkam a znovu odchadzam. a do 5 minut spi. 😀 😀

saska.t
22. dec 2008

zuzi neboj ono sa to zase pokazi na chvilocku a potom zasa spravi to su tie fazy, tak sa neraduj predcasne tiez sme tym uz presli s manzelom a malou 😀