Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

katkanova
3. jan 2012

http://www.rund-ums-baby.de/stillberatung/beitr... dufam ze to sem uz niekto nedaval - stoji za precitanie pre tie co rozumeju nemecky - autenticka skusenost mamicky s vyplakavanim babatka ...

katkanova
3. jan 2012

... a cudujem sa ze niekto vobec premysla o tom ci to moze alebo nemoze babtku uskodit nechat ho plakat az kym sa neuspi - staci sa vzit do jeho koze - predstavte si ze nieco potrebujete, alebo velmi velmi chcete. na zaciatok nemate jazyk ani neviete pisat aby ste to niekomu vysvetlili a sami si pomoct nemozete. najdete jediny sposob na ktory reaguju a tak ho pouzivate aby ste vysvetlili co vam treba. a dookola sa o to snazite a ziadny vysledok - ked nic ine na nalade mi predstavit si to urcite nepridava

matuska2810
3. jan 2012

@katkanova fuha,tak toto sa mi naozaj velmi tazko citalo..az mi bolo do placu, ako slepo a tvrdo ludia dokazu ist proti ludskosti..

sirinka
3. jan 2012

@katkanova no toto je dost silna reakcia babatka...nikdy by som to nechcela nezit a preto ani podobne knihy neberiem vazne...a ten odkaz si poziciam... 😉

ela23
3. jan 2012

@abbey1 absolutne suhlasim na 1000%
Ved tie deticky sme chceli preto,aby sme ich mali...pre tie nase deti sme my "mami" stred vesmiru!
Ako mozeme chciet,aby to male dietatko,ktore v nas rastlo 9 mesiacov,zaspavalo same....a my "mami" sa ideme na noc pritulit k nasim polovickam,pretoze nechceme byt same!!!A to male dietatko,co myslite po com tuzi?
Pride vek dietata,kedy je naozaj pripravene zaspavat same...vsetko v zivote chce svoj cas.

benne
3. jan 2012

@katkanova prebehla som si ten nemecký príspevok, nemčina moja nie je už ktoviečo, ale ak dotyčnej chlapček začal zle jesť, tak predsa nemala ďalej pokračovať v metode 😒 a tiež nepísala nič o dennom režime, lebo "každé dieťa sa vie naučiť spať"nie je len o noci, ale o celom dni

ja sama som nebola schopná nechať ho hystericky kvíliť, ale načúvala som jeho a jej plaču, vedela som rozoznať, kedy ustúpim a kedy nie a preto nedávam knihu ako nejaký grál, ktoré ho sa treba držať a stane sa zázrak, no ako určitá osnova ak neviete kam z konopí, aspon ako odrazový mostík myslím, že poslúži

páči sa mi predstava, že dieťa neplače, a ked sa náhodou k tomu schyľuje, tak som tu, beriem na ruky, ponúkam prsník, čičíkam, spievam, hojdám.. iste, do určitého času. Každé dieťa je iné, prečo by som ho neviedla k samostatnému spaniu, keď vidím, že už na to "má"? Supermatka to iste zvládne nechať na dieťati, kým samo zistí, že je na to zrelé, ale ja som len matka a asi nie až tak super

@ela23 situácia že mám dieťa, ktoré som chcela a ktorému som stred vesmíru a ktoré ma potrebuje a k nemu pribude druhé dieťa, ktorému som stred vesmíru a ktoré ma potrebuje, to je dôvod, prečo sa mladší musel naučiť zaspávať sám, nakoľko staršia nemohla byť dovtedy sama v inej izbe.. a myslím tým uspávanie hodinu, dve..

fugu77
4. jan 2012

@petah82 ahoj, mohla by som aj aj poprosit o knihu. Dakujem. mirka77@gmail.com 🙂

katka37
4. jan 2012

ahoj tak dneska jsem to vyzkoušela ,mám 2měsíčního chlapečka a doma v postýlce spát nechce a nikdy nespal ,vždy jsme šli ven ,ale dnes prší je zima ,tak jsem ho šoupla do postýlky 10minut hysterický řev ,pak jsem ho chytla za tvářičky a usnul...je to asi poprvé od narození,jen je to na psychiku ho nechat plakat,udělala jsem to správně? ☹

benne
4. jan 2012

@katka37 táto kniha je určená pre deti, ktoré už dovršili 6m, treba si to najprv naštudovať pred aplikáciou

katka37
4. jan 2012

holky jak se má postupovat při tom uspávání,nebo kde tu knížku seženu?děkuju

katka37
4. jan 2012

@benne jejda to se do půl roku zblázním..... ☹ a co zabírá na mrnouse do půl roku?

benne
4. jan 2012

@katka37 knihu ti môžem poslať na mejl, napíš mi ho tu, alebo do IP, najlepšie čo teraz môžeš urobiť, je byť mu nablízku, keď to vyžaduje, aj na ruky vziať.. ja som uspávala i v kočíku doma, ked to inak nešlo.. a stále sa pokúšať dávať ho do postieľky.. je ešte malinký, ale čím väčšiu istotu v teba získa počas týchto prvých mesiacov, tým skôr sa ti to potom vráti, veľa šťastia!

pajoslava
4. jan 2012

Děkuji za poslání, knížka je i na ulozto.cz v češtině 😉 Zatím jsme nezkoušeli, malá ještě nemá 6 měsíců a doufám, že ani nevyzkoušíme 🙂 Zatím to jakštakš jde 🙂

katka37
4. jan 2012

@benne děkuju moc Barcelona37@seznam.cz

frick
4. jan 2012

prečo si niekto tú knihu najskôr neprečíta a až potom to neskúša veď ako to môže dobre aplikovať keď nemá to prečítané.Je to pre deti od pol roka. 2 mesačné babatenko môže plakať kvôli veľa veciam

Túto diskusiu sledujem už dosť dlho lebo sa snažím získať čo najviac o pozitívach aj negatívach tejto knihy.Stále tu niekto píše o tom aké následky to má na psychiku dieťaťa neskôr ale žiadne konkrétnosti tu nikto zatial nenapísal okrem toho nemeckého článku a nemecky neviem ani zaťať.Takže aké následky to má na psychiku dieťaťa?
Môj prvý syn zaspáva sám od 1. mesiaca s tým že nikdy nemusel pri zaspávaní plakať len som ho dala do postieľky a zaspal tak je to doteraz a má 6 rokov.Žiadne psychické následky nemá.U druhého som to nemohla tak riešiť lebo ho bolievalo bruško tak preto chcem zistiť čo najviac o tejto metóde.

matuska2810
4. jan 2012

@frick dieťatko môže byť neskôr úzkostnejšie, horšie reagovať na stres i záťažové situácie, môže mať problém pri procese osamostatňovania, trpieť psychosomatickými obtiažami, zvládať ťažko odlúčenie, vzťah matka-dieťa môže byť problematickejší, odcudzenejší..

katkanova
4. jan 2012

@benne supermatka nie som isto ani ja, ale 6 mesiacov som to vydrzala - spaval zasadne len v satke alebo na rukach, postupne ked mal 6 mesiacov zacal raz denne spavat v postielke, postupne kazdy den o cosi viac a teraz uz spi len tam - na rukach dokonca nechce :D a ako hovoris ty - treba dieta pocuvat ako place - samozrejme ze pomrncat ho necham aj ja - a prirodzene predlzujem intervaly kym k nemu pojdem aj bez toho aby som sa riadlila knizkou hoci som ju citala ... moja kritika smeruje skor k matkam ktore deti nechaju v postielke placat az do vycerpania, a koniec koncov - naco vobec kritika - kazdy ma len jednu sancu ako vychovat svoje deti a myslim ze kazdy sa o to snazi najlepsie ako vie ... len mi prislo smutno ked som ten prispevok v nemcine precitala

matuska2810
4. jan 2012

@benne ale tu nikto nehovorí o takom pojme ako je supermatka..To snáď nie je niktorá z nás, ale každá sa snažíme dať dieťatku všetko, čo považujeme za najlepšie pre ňho ako aj pre celú rodinu. Ak si niekto zvolí tento prístup a považuje ho za to najlepšie pre jeho dieťa, je to len jeho voľba a nikto mu to nemôže a ani by nemal vyčítať. Bavíme sa tu len o našich skúsenostiach, pocitoch a to ostatné si každý vyberie sám.To čo vyhovuje mne, nemusí tebe a naopak, ale o tom to je. Sme rozdielne, naše deti sú úplne odlišné a vyžadujú si niečo iné.

benne
4. jan 2012

@katkanova tebe bol určený len prvý odsek v mojom príspevku, supermatka bola už reakcia na niektoré iné témy na koníku, hoci v globále to asi vypálilo inak 😅 a správne píšeš, že chceš kritizovať matky, čo nechajú plakať dieťa až od vyčerpania zaspí, ale dala si príspevok v nemčine o knihe, v téme o knihe, cítila som potrebu reagovať, že dotyčná nešla podľa knihy

@matuska2810 mýliš sa.. niektoré na koníku sú 😅 .. fuj, som zlá, jasné, nie sme supermatky, chceme byť tie naj matky a aj ked robíme chyby, pre naše decká sme stále supermatky 😀 😀 (písala si, že ti bolo až doplaču, ked si čítala ten príspevok v nemčine, ver, že aj mne, ale nemožno ho dávať ako príklad prečo je tá kniha zlá, je to ako písala katkanova chyba matky.. ale, kto je bez chyby.. )

matuska2810
4. jan 2012

@benne ano jasne na koniku je mozne vsetko, to mi uslo 😀 ten pribeh bol extrem, ale na druhej strane nebol jedinym a asi ani poslednym vramci tejto temy, urcite by sa nasli nejake podobne priklady v jej historii. Ale ako hovoris a na tom sa asi zhodneme vsetky, je to o nacuvani svojho dietata a nasho vnutorneho hlasu, co je pre nho spravne 😉

ivkan
4. jan 2012

Ahoj, prosím Vás, je někde knížka ke stáhnutí?
Děkuji

gabika783
4. jan 2012

odporúčam tento článok pre mamičky... čo majú dilemu, že detičky samé nespia. 🙂

gabika783
4. jan 2012
abbey1
4. jan 2012

@gabika783 Ja má podľa článku, a aj v skutočnosti, úžasné a zdravé deti. 😀 Spĺnajú všetky body- dojčenie, spánok. 😉

gabika783
4. jan 2012

" Dieťa, ktoré necháme vyplakať sa časom pomoci prestane dovolávať. Nie však preto, že sme ho naučili spať, ale preto, že sme ho naučili, že jeho potreby nie sú dôležité a nebudú vyslyšané. Takéto dieťa prestane časom plakať či protestovať. Nedávno som čítala na inom portáli zaujímavý komentár adoptívnej matky k metóde vyplakania, písala, že s touto metódou nesúhlasí aj preto, že jej adoptované dieťa prišlo do ich rodiny po 3. mesiacoch ústavnej starostlivosti, kde nemali čas reagovať na jeho potreby vtedy, keď ich signalizovalo a toto dieťa nevedelo vôbec plakať. Sťažovala sa, aké to bolo ťažké, lebo nevedela odhadnúť, či je OK alebo mu niečo chýba, lebo proste neplakal. Trvalo mu 9 mesiacov láskyplnej starostlivosti náhradných rodičov, kým začal plakať a ďalší polrok, kým sa začal smiať. "

citát z vybranej diskusie.

najboľavejšie detské dušičky sú tie v detských domovoch. Detičky tam zaspia rýchlo a neplačú. Vedia totižto, že nikto nepríde. Nepríde žiadna maminka... nezakričí žiaden ocinko, mohli by si vylakať aj dušu.
Pozrite sa na svoje detičky.. vidíte aké majú šťastie....., že tie vaše detičky vedia, že keď plačú tak im prídete na pomoc. Lebo presne ako počujete.. ony dokážu tak veľmi plakať, že ich to až bolí. ( je vedecky dokázané, že do roka dieťa nedokáže zneužívať a manipulovať s dospelým prostredníctvom plaču... a tú štúdiu vyhrabem a dám ju sem aby sa podaktorým otvorili oči. hlavne tým rýchlo vykvaseným odborníčkam na zaručenú "gestapácku spánkovú metódu"..)

Podľa riaditeľky vzdelávania v Centre mentálneho zdravia detí v Londýne Margot Sunderlandovej vďaka praxi známej ako "co-sleeping" (spoločné spanie) vyrastajú z takýchto detí pokojní, zdraví dospelí ľudia.

Sunderlandová, autorka 20 kníh, začlenila svoju radu do diela The Science of Parenting (Veda rodičovstva). Je si zisteniami založenými na 800 štúdiách úplne istá. Tvrdí, že prax bežná v Británii aj inde, že sa deti len niekoľko týždňov staré učia spať samotné, je škodlivá, pretože akékoľvek odlúčenie od rodičov zvyšuje hladinu hormónov ako kortizol, ktoré sa v tele vytvárajú v reakcii na stres.

Jej zistenie vychádza z vedeckých štúdií počas uplynulých 20 rokov, zaoberajúcich sa vývojom detského mozgu a analýzami toho, ako deti reagujú za určitých okolností. Napríklad jedna neurologická štúdia ukázala, že mozog dieťaťa odlúčeného od rodičov vykazuje obdobnú aktivitu ako pri fyzickej bolesti. "Štúdie z celého sveta ukazujú, že spoločné spanie do veku piatich rokov dieťaťa je preň veľkým prínosom. Až do piatich a viac rokov môžu deti trpieť úzkosťou z odlúčenia, čo ich môže poznamenať v neskoršom živote. A takú úzkosť upokojuje spoločné spanie," konštatuje Sunderlandová. Symptómy podľa nej môžu byť aj fyzického rázu. Cituje v tejto súvislosti jednu štúdiu, podľa ktorej zhruba 70 percent žien, ktoré v detskom veku pri plači nikto "nečičíkal," trpelo v dospelosti zažívacími ťažkosťami.

Sunderlandová svojou knihou skrížila zbrane s rodičovskou guru Ginou Fordovou, ktorej rady čítajú tisíce rodičov. Fordová presadzuje, aby dojčatá mali od veľmi útleho veku vlastnú postieľku a aby sa učili spať bez asistencie dospelých. Podľa Sunderlandovej však presťahovanie niekoľkotýždňového batoľata do jeho vlastnej postieľky aj v prípade, že v noci plače, so sebou nesie zvýšenie hladiny kortizolu v jeho organizme.

Štúdia detí do piatich rokov ukázala, že viac ako 90 percentám z nich stúpa hladina kortizolu, keď idú do materskej škôlky, u 75 percentách klesá pri návrate domov. Profesor Jaak Panksepp, neurovedec na Washingtonskej štátnej univerzite, ktorý ku knižke napísal predslov, označil argumenty Sunderlandovej za logické a konzistentné s neurovedou. "Múdra spoločnosť si ich vezme k srdcu," povedal. Podľa Sunderlandovej je ukladanie osamotených detí na spánok predovšetkým západným javom, ktorý so sebou nesie zvýšené riziko syndrómu náhleho úmrtia dieťaťa (SIDS). Môže to byť preto, že dieťaťu chýba upokojujúci vplyv vedľa neho ležiacej matky na dýchanie a funkciu srdca.
prebraté z: http://ozene.zoznam.sk/cl/10159/258146/Deti-by-...

benne
4. jan 2012

pekný článok, ten 23.39, ja beriem spanie spolu za veľmi pohodlné, len synovi sa to nepozdávalo a odmietal to od začiatku, asi aby som ho tu mohla capnúť ako výnimku potvrdzujúcu pravidlo.. no jeho staršia sestra, tá si u nás v posteli lehní aj za neho.. každé ráno sa tam nájde 😀 😀

gabika783
4. jan 2012

@frick ja ti dám príklad.... poznám maminku, ktorá svoje dieťatko "vydrezúrovala" spánkovou metódou. Vrátila by to keby mohla... jej dcérka sa jej totižko nikdy netúli, nemaznoškuje, nevydrží v náručí... je chladná ako ju nazvala ona sama.

benne
4. jan 2012

@gabika783 asi nemala "drezúrovať", ak sa na to takto spätne dotyčná díva, nemala to takto robiť

gabika783
4. jan 2012

@benne veď práve...nepočúvala samú seba... a hlavne nepočúvala svoje dieťatko...ktoré tak dlho plakalo NIE. Nechala sa ovplyvniť mamičkami, ktoré jej zaručene sľubovali, že to funguje. Ale je to super ženská... lebo otvorene priznala, že spravila chybu a mrzí ju. Povedala to v kruhu priateľských žien, ktoré ju podporili a neodsúdili. 😉

benne
4. jan 2012

@gabika783 veru.. ja som tiež potrebovala pred prvým tehu, aby mnou niekto zatriasol a oznámil, že mam inštinkt, krycie meno materinský a že s ním to pôjde najlepšie 😅 chvilu to síce trvalo, ale našťastie som na to došla neskôr sama 😀

a stále budem tvrdiť, že kniha mi tiež v istej oblasti pomohla.. pomohla mi viesť decká k samostatnému zaspávaniu, ja som nikdy neriešila kolkokrát sa v noci budia, ale vedela som, že spať chcu a potrebuju. Nevyplakali sa do bezvedomia.. áno, bol tam nejaký plač, ale ja som to na tie 7minutové pauzy nikdy nedotiahla.. prispôsobila som sa.. a povedala by som, že pri druhom sa prispôsobujem ešte viac a je to ešte lepšie.. ale zaspávat museli sami, pre moje vlastné sebecké psychické dobro.. 😉