Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

frola
10. mar 2010

janica mas uplnu pravdu. deti od pradavna spavali s rodicmi a boli neustale s matkami a bolo to uplne prirodzene. bohuzial my sme zrazu vsetci velmi civilizovani a potrebujeme si neustale stanovovat nejake hranice a pravidla namiesto toho aby sme deti nechali napokoji, aby si zili ako chcu a ked potrebuju maminu naruc nech ju kedykolvek dostanu. ale ako vidis nema to tu vyznam, ked si niekto mysli ze babatko stebou cvici tak neni o com. hold takto to v zivote chodi...

melpomene
10. mar 2010

ia. suhlasim s tebou...nas ma teraz 10 mesiacov a uz dobry mesiac pozorujem ako sa vyrusujeme prave vtedy ked ideme my s manzelom spat, alebo ked vstava do prace a tak cakam na leto kedy trochu prerobime byt aby sme ho mohli dat do jeho izby...a aj mna rusi kazde jeho zamrvenie....kedysi ludia spavali spolu pretoze nebolo tolko miesta a aj niekolko generacii zilo spolu...tak si to aspon myslim...rezim pre dieta je super a som rada ze od piateho mesiaca sa mi maleho podarilo zaspavat v postielke sameho...a ani to nebolelo...zo zaciatku potreboval len parkrat podat cumel a bolo...v anglicku som zazila kedy 12 rocne dieta spavalo medzi rodicmi a to je uz total chore...stryko mojho manzela uspaval dceru do 5tich rokov a to tak ze ju musel hojdat...a ked zaspal skor ako ona tak mu povedala nech hojda lebo este nespi
vsetko potrebne do zivota dietata sa da zaviest citlivou cestou a myslim ze ziadna z nas ktora oduca spat dieta medzi rodicmi v prvych mesiacoch zivota to nerobi preto lebo dieta nechce mat pri sebe...ale uci ho vytvarat si svoj priestor...tak si to myslim aspon ja. nehnevajte sa ak som sa niekoho dotkla...v plane som to nemala 😉

zelmirka1
10. mar 2010

metoda popisana v knizke, mam ju fakt nastudovanu, nie je pre babetka ale pre maminy aby mali klud a boli oddychnute a mali pocit ze robia pre neho dobre, co si mysli babo velmi je otazne ? Aj ked ide o kontrolovany plac je to velmi stresujuce. Skoro vsetky maminy obhajujuce tuto metodu maju prve dietatko a velmi male. Tiez som to vsetko chcela uplatnit a stale riesila rezim a spanky, dnes sa tomu smejem. Fakt by som do roka toho vela neriesila. Potom uvidite ako velmi rychlo zacina babo super rozumiet a da s nim dohodnut. Naucila som maleho zaspinkat sameho bez placu, mal sice uz 15 mesiacov ale pochopil to bez problemov, v podstate som tiez isla podla knihy, len som nemala ziadne intervaly, stale som prisla k nemu, polozila, pohladila a zase odisla. Zaplakal minimalne.
Ano su deti ktore su narocnejsie, viac placu a mamina je potom velmi unavena a chapem ze chce aby bola vyspinkana ona aj dietatko ale vsetko prejde verte tomu a potom to uvidite inak. Niie sme stroje, ani ja nezaspim na povel a kazdu noc bez budenia, vy ano ?

frola
10. mar 2010

a este jedna vec. to fakt vsetci musite sexovat len v spalni? divne, spytajte sa muzikov ci im to vyhovuje... ale uz som ticho

johanka.
11. mar 2010

melpomene: to, ze touto metodou ucime niekolkomesacne babatko vytvarat si vlastny priestor, to u mna ako obhajoba tej metody neobstoji. Take male babo nepotrebuje vlastny priestor, potrebuje mamu. A ak ho chceme naucit samostatnosti do buducnosti, tak v poslednej dobre sa prave poukazuje na to, ze prave tie deti, ktore boli v co najtesnejsom kontakte s mamou v ranom detstve, su neskor samostatnejsie, pretoze v detstve dostali to, co potrebovali, maximalnu istotu, a ten pocit sa do nich hlboko ulozil.

Ja mam priklad v mojej sestre, ktora si vsetky tri deti brala so sebou do postele a odnosila ich (niektore deti nechcu spat ani v kociku, len pri mame, aj jej prve dve boli take) a dnes su v porovnani s ostatnymi detmi nadpriemerne odvazne a samostatne.

melpomene
11. mar 2010

no nic...sme tu ako tetky na trhu...

maly_prcek
11. mar 2010

Sexovat jen v ložnici? Jistě že nééé, ale jak chceš sexovat, když co hodinu máš na prsu mimčo nebo u něj ležíš a neříkej mi, že pokud spíš 5h týdně tak máš na něco chuť 😉

Já myslím, že je třeba všeho s mírou a rozumem... 🙂

melpomene
11. mar 2010

johanka ja som do 5teho mesiaca maleho pri sebe mala skoro stale v postielke, ale od piateho mesiaca som ho zacala ucit spat v postielke sameho a vyplatilo sa lebo obaja sme sa rano zobudili v pohode ... ja som nebola zla z toho ze ma boli cele telo lebo som sa zo strachu ze nieco malemu spravim ani nepohla a on bol tiez v poho vybuvany...a este jednu vyhodu zasapavania v postielke ti poviem...ked mas navstevu tak ti tam bude spat o ktorej zhruba ma a ty sa v pohode mozes venovat a bavit...mam kamosky ktorym ked niekto pride na navstevu vecer tak tie decka su s nimi hore aj do pol noci a to sa mi uz nepaci...
ja som malemu nediktovala ze teraz je osem vecer a davaj spat...ja som si u neho odsledovala zhruba po akom case zacina byt unaveny a kedy by asi chcel spat a tak som sa to nejak snazila zosuladit...tiez nie som za to dat dieta do postielky a nechat ho tam len tak pre nic za nic plakat a nutit ho nech si zvyka na nieco take...ono sa casom pekne nastavi samo a ked mamina zapoji instinkt tak vsetko sa pekne da a to podla mna na take nieco netreba citat ani knihy
aj teraz sa mi v noci velakrat zobudi a nenecham ho tam revat...zoberiem si ho k sebe nech sa utisi a ked uz viem ze je v poho tak ho vratim naspat do jeho postielky a vydrzi spat aj dalsie dve, tri hodky...robim to preto ze viem ze je to docasne a ze mu idu asi zubky takze o par tyzdnov bude po vsetkom a on bude zas v poho spat.

frola
11. mar 2010

prcek aj moja mala sa budi kazdu hodinu uz vyse roka a v pohode sa to da 😉

vlastovka385
11. mar 2010

Melpomene souhlas, každý ať si tu metodu upraví podle svého a řídí se svým instinktem, mě jenom dokáže vytočit, když někdo tady vykládá, že tu metodu maminy používají kvůli své pohodlnosti. Nevím, jak kdo, ale já jsm své důvody popsala, hlavní byl ten, aby mi malý nespadl z postele a nezranil se,kvůli pohodlnosti to určitě nebylo, protože dneska v noci mě vzbudil asi šestkrát 😅 a i když máme největší postel, jaká se dala sehnat, tak jsem spala na proužku asi 20 cm, zbytek zabrali manžel se synem 🙂 .

A ještě k tomu sexu, my to teda v ložnici rozhodně neděláme, já bych se v přítomnosti dítěte nedokázala uvolnit, jednak bych se bála, že se vzbudí, a jednak mám docela zábrany, i když je malej a nerozumí tomu. Asi bych nemohla, kdyby se na nás díval.

frola
11. mar 2010

vlastovka to si zle pochopila. nikto nehovori o sexe v pritomnosti dietata!!! 😲
ale niekto tu rozoberal ze potrebuje mat sukromie v spalni a preto je dieta vo svojej izbe

vlastovka385
11. mar 2010

A jo, no mně to bylo hned divný.

jaaty
11. mar 2010

Preboha veď to s pohodlnosťou nič spoločné nemá. To by som mohla povedať, že mamička, ktorá má svoje dieťa u seba v posteli tak robí z pohodlnosti, aby nemusela vstať, vytiahnúť dieťa a nakojiť 😉 .
Som presvedčená, že dieťatko sa lepšie vyspí vtedy, ak nevstáva v noci 5-6 krát. Hanka spala do 6 mesiacov s nami v spálni vo svojej postieľke, potom sme zrušili nočné kojenie, pretože to bolo len pocuckávanie a Hanka začala spať lepšie. O 2 týždne sme ju dali do jej izbičky a prvú noc sme s manželom vôbec nespali, čo sme sa báli, ako to zvládne. A ona krásne celú noc spala, pretože ju nikto nerušil -neprehadzoval sa, nechrápal, vzduch nebol tak rýchlo vydýchaný..... Vyspala sa krásne ona i ja. ... a koľko mamičiek mi a nie tíško závidelo tento režim 😉
Odvtedy spí sama vo svojej izbe a keď sa občas v noci zobudí, vstane z postele, príde k nám do spálne a vlezie medzi nás. ...a je to OK. Pre mňa je však dôležité, že aj keď sa v noci zobudila, bolo to vždy bez plaču, maximálne zakričí mama -pretože vedela, že vždy prídem a že jej nič nehrozí.
Je na každej z nás, ako sa rozhodne, a jednoznačne to závisí predovšetkým od dieťatka- napr. pri odstavovaní od nočného kojenia -či dobre priberá, atď.... Sú detičky, ktoré sú od narodenia úzkostné a bojazlivé -tiež by som do toho nešla, pretože tam by to bolo len o trápení....
Držím palce všetkým, ktoré sa rozhodnú metódu po zvážení skúsiť i tým, ktoré sú ochotné 2 roky vstávať a dobre sa nevyspať 😉

jaaty
11. mar 2010

p.s. a so sexom to nič spoločné nemalo 😉 , to sa dá zariadiť ak sa chce 😀

vierkinha
11. mar 2010

ja som zacala skusat uspavat moju denise podla knizky dva dni dozadu,lebo sme uz fakt boli zufali,nikto sa nevyspal a najmenej asi ona ☹ teraz ma 6 a pol mesiaca,od narodenia spavala bez problemov,skoro vzdy zaspala na prsku,niekedy dokonca som ju aj poloospalu ulozila do postielky a este sa okolo seba poobzerala a zaspinkala,zobudila sa 2-3 krat na kojenie a spinkala si dalej........aaaaaaaale asi od 5 mesiaca sa vsetko zmenoilo,zaspavala lahko(vzdy na prsku a po tme,okolo 20-21hodine),ale niekedy po hodine uz bola hore,zase prsko,aby zaspala,a takto vydrzala asi do pol 1,odvtedy sa uz budila skoro kazdu hodinu a o pol 7 uz bolo dospane....a pocas dna tri krat slabe pol hodinky(len na terase v kociku spala dlhsie,alebo ked sme boli vonku)takze ani cez den nic moc......bravali sme ju aj do nasej postele,prirazili sme jej postielku k nasej ,aby nas mala blizko,ale nepomahalo nic....
prvy vecer ked som ju o 21hod ulozila podla knizky plakala asi 15-20minut a potom zaspala,zobudila sa o polnoci,
(to este nemohla byt hladna)poplakala asi 25 minut a zaspinkala,potom sa zobudila az o 4rano,poriadne si popotahovala z ciciku a zobudila sa o 7 rano,predtym to bolo len take cuckanie a nie papanie z hladu,ja presne viem ,ze je naucena zaspavat len na prsku, ked sa v noci prebudi,ma zavrete oci ale ustami ho hlada aby sa zase uspala a preto si myslim,ze ked sa nauci zaspavat sama aj ked sa v noci prebudi,zase sa otoci a pekne sama zaspinka........vcera vecer ked zaspavala neplakala ani 5 minut,viac plakala ked sa zas o pol noci zobudila to som ju este nenakojila,potom zas o 1 to uz som ju nakojila ,potom o 4 a o 7 rano..........s porovnanim kazdej hodiny co sa predtym budila uz len toto je pre mna velikansky uspech......cez den mi to az tak nevadi,ze nezaspi sama, v kociku po chvilke hojdania je 'tvrda' 😀 ,ale dnes rano som ju dala tiez do postielky,poplakala ani nie 5 minut a spala skoro celu hodinu s obcasnym mrnkanim,pred chvilou som ju vytiahla z postielky a je vyborne naladena ,usmievava,hrava 🙂
ten plac je fakt nieco hrozne,trha to srdce,mozno mame stastie,ze neplace dlho lebo hodinu by som to asi nevydrzala,najlepsie je sa niecem zabavit,keby som len tak sedela a pocuvala ju plakat........asi tazko
dufam,ze nam to pojde takto aj nadalej,robime to pozvolna,neprestala som ju okamzite v noci kojit,pomalicky a je fakt ,ze to potrebuje vela trpezlivosti !!!DRZIM VSETKYM PALCE

hena55
11. mar 2010

A presne o toto ide. Tak si teda zabezpecte kvalitne stuple do usi. Alebo skuste to nejak vydrzat. Mozno si pustite TV tak nahlas ze nebudete pocut rev dietata tych odstopovanych x minut. DRZIM PALCE.

vierkinha
11. mar 2010

tak to teda vobec nie,zehlim,alebo skladam jej vecicky,aby ked sa po pekne prespanej noci zobudi mala vsetko nachystane 😝

a este.......ked sa po neviem kolko krat v noci budila takisto plakala....

melpomene
11. mar 2010

hena55, to ze si dieta pomrnci 5 minut este neznamena ze mu nieco je a hned si musim k nemu lahnut...deti vedia byt velmi vynaliezave ak chcu nieco dosiahnut
vierkinha, drzim palce, ver tomu ze zo dna na den to bude lepsie 😀

hena55
11. mar 2010

Tie parmesacne su asi tazko vynaliezave. Mozno rocne ale ak si myslite ze 5mesacne s vami cvici tak OK.

vierkinha
11. mar 2010

dik melpomene 😉

bertica.h
11. mar 2010

FROLA,sorry,ale tomu neuverím,že v pohode sa to dá.Ja asi niesom super mama,nezvládam sa starať o 2deti cz den,variť,piecť,žehliť,chodiť na prechádzky ,kúpať..a v noci som jak zbitý pes..mne sa budí po hodine dcéra cca 8mesaicov a v pohode to teda nieje ani náhodou...

mirka907
11. mar 2010

Bertica suhlasim s tebou. Ja mam len jedno dieta, a tiez mam dost, kedze sa mi mala tak casto budi. A to vecer zaspava sama, bez cumlika a bez placu uz cez 3 mesiace, lebo od mala som jej vytvarala rezim. U nas teda ani nahodou neplati, ze ak vie dieta zaspat same, bude pekne spat.
Skusala som ju od casteho vstavania odnaucit asi 9 dni a nezabralo.Teraz som stastna ak sa raz za cas stane, ze je v noci hore len 3 krat!!!

hena55
11. mar 2010

Ja nechapem tomu pojmu vytvarat rezim. To je jasne. Rezim sa kazdy snazi zavadzat. Chodit v tu istu dobu spat, v tu istu dobu kupat, na prechadzky atd atd. Nie vzdy sa to da ale....ide o to ze ked mi dieta place nenecham ho same a s placom. Ani mne by sa nepacilo keby niekto nereagoval na moju prosbu. Jasne ze niekedy sa inak neda najma ak ma mamicka viac deti.Ale nechavat dieta plakat podla nejakej schemy. HMMM. A hlavne oni podla mna potom neplacu preto ze sa odnaucia. Od toho ze k nim pridete aj ked vas volaju. Ci?

frola
11. mar 2010

bertica ja ani nahodou nie som super mama. mala vyse roka a este som sa ani raz dobre nevyspala. je narocne dieta ktore sa ani na chvilu nezahra same a budi sa kazdu hodinu. v byte mam bordel lebo inak sa to neda ale napriek tomu by som ju plakat nenechala a uz vobec by som pri tom nemohla kludne zehlit alebo co uz vsetko ste tu menovali.

frola
11. mar 2010

hena 55: ja si myslim ze tie deti potom uz radsej neplacu od stresu, lebo vedia ze k nim ich jedina osoba na svete u ktorej hladaju naruc aj tak nepride. smutne

lamarika
11. mar 2010

vierkinha: Držím pěsti ať vám to jde líp a líp a nenech se odradit zlými řečmi 😉 Každý máme na tuhle věc svůj názor a jako už ve všem není vždy stejný 😉

johanka.
11. mar 2010

vierkinha, zehlit a skladat vecicky pocuvajuc plac svojho dietata, aka idylka. Myslim, ze babo to ma na haku, ci ma vzorne ozehlene a poskladane vecicky, teraz potrebuje teba.

Ze deti postupne prestanu plakat - viete ako vyzeraju babatka z detskych domovov? Neplacu. Lebo vedia, ze naco aj.

vierkinha
11. mar 2010

niektore tu pisu strasne bludy 🤐

jaaty
11. mar 2010

johanka, ja som touto metódou naučila Hanku spať za 3 noci a bez revu (nemusel mi hučať TV...)
Ty máš malé bábo, ale naša Hanka bude mať čochvíľa 3 roky a môžem Ti povedať, že jej psychika vôbec neutrpela. Od marca nastúpila do škôlky a otvorene poviem, že sama riaditeľka skonštatovala, že tak šikovné dievčatko s bezproblémovou komunikáciu a chuťou učiť sa už dlho v škôlke nemali.
A plač? Plače aj ona, ale nie z nudy. Viem, že keď plače, tak jej niečo je, niečo ju bolí alebo je smutná. Každé dieťa je iné a poviem Vám, že mám kamošku, ktorá má 2 chlapcov (3 roky a 9 mesiacov) ale dodnes sa poriadne nevyspala. Je mrzutá, smutná, unavená - hoci svoje deti miluje. Keby však vedela, ako ich naučiť spať, išla by do toho. Jej chlapci sú však už tak "zhíčkaní" že táto metóda je zbytočná.
Johanka, keď mala naša Hanka 3 mesiace, tiež som vôbec neriešila jej spánok- bola som ochotná byť pri nej v noci hore aj celú noc. No ako dieťatko rastie, zistíte, že ho musíte usmerňovať, riadiť, učiť..... A táto metóda je o tom. Musíte ich naučiť spať, papať, chodiť na nočník, nepoužívať cumeľ, povedať prosím.....
... a mnohé kamošky, ktoré majú detičky v Hankinom veku, len povedia, ale on je proste šikovná, preto sa všetko tak rýchlo naučila (nočník za necelé 2 týždne aj v noci, cumeľ sme zrušili v 1,5 roku zo dňa na deň a bez plaču). Ale to nie je pravda. Všetky deti majú potenciál, len jeho rodičia niekedy nemajú odvahu skúsiť, čo dieťa dokáže.
Takže záver: mamičky, ktoré ste do toho išli, nebojte sa. Vaše deti sú šikovné, len potrebujú príležitosť Vám to dokázať

johanka.
11. mar 2010

jaaty, suhlasim s tebou, nielen s tymto prispevkom, aj s predchadzajucimi, zvycajne si pri nich poviem, ze konecne rozumna rec. Ja som skor mala na mysli, ked to niekto robi s malymi babatkami. Viem, ze v knizke sa pise, ze to mozno aplikovat na 6-mesacne deti, ale to sa mi zda trochu priskoro. A dokonca sem pisali baby, ze nechavaju vyplakat 2-3-mesacne babatka, to mi pride naozaj surove. To uz asi kazdy vidi na svojom dietati, co je schopne zvladnut, uvidim ako to pojde u nas. Toto forum som nasla, lebo u nas to bolo so spanim od sameho zaciatku katastrofalne. Ale po nejakej dobe som sa utvrdila v tom, ze je naozaj priskoro to teraz riesit, aj v tych 6 mesiacoch to myslim bude este zbytocne skoro Ze som sem teraz parkrat napisala - je mi luto tych malych babatiek, ktore su ponechane same na seba v takom utlom veku.