Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

sorciera24
23. aug 2010

tak u nas tiez knizka zafungovala, maleho som takto naucila spat,ked mal rok a na cicik sa budil aj 7krat za noc....hruuuza.....1. noc sa zobudil 2krat a plakal po 15minut,2.noc sa zobudil raz a plakal 30minut a 3. noc uz spinkal celu......takze je to len o zvyku,nie o hlade a nemylsite si,ze som zla matka,ze som nechala palkat dieta....tiez mi to rvalo srdce, tak som sla na balkon a muz bol pri nom, treba mat aj pomocneho manzela a vobec to neboli hodiny placu,ale naozaj par minut.....vyplatilo sa a presne podla knizky, o meias neskor sme podla knizky naucili syna aj sameho zaspavat, tiez to xcelo 3. vecery parminutoveho placu,ale na 4. uz zaspal potichucky sam a spava tak stale....takze vycerpane a unavene maminky, nebojte sa toho, dietatko to treba vsetko len naucit, ono to nema odkial vediet..... 😉

katkas1
23. aug 2010

@sorciera24 no konecne je tu niekto kto nechal vyrevat svoje babo. Aj ja mam vyse 7 mesacnu dceru, ktora strasne zle spi, cez den skoro nic, v noci sa budi, niekedy len raz inokedy aj 5x a musime ju vzdy naliat vodou aby zaspala, tiez uvazujem o takejto alternative, len sa neviem odhodlat, ale uz raz zatneme zuby a nechame ju revat. O akej knizke bola rec?

sorciera24
23. aug 2010

@katkas1 ja som sa tiez dlho odhodlavala, preto v roku 😀 keby som vedela,ze to bude fungovat, tak to urobim skor!...knizka ma nazov ako nazov tejto temy🙂

martinka17
23. aug 2010

@katkas1
www.materskacentra.cz/boskovice/Download/Spani.doc
tu je kniha na nete,

hurá, občas sem prídu aj také maminky ako som ja 😀 😀 😀 😀

katkas1
23. aug 2010

@martinka17 no od dnes ideme skusit nechat malu vyrevat, tak som zvedava ako to pojde, drzte nam palce

martinka17
23. aug 2010

@katkas1 budem držať, nech sa podarí 😀

katkas1
23. aug 2010

@martinka17 dakujem, ak by sa podarilo tak by som bola stastna ako blcha, potom este oducit od cumla, co bude dost velky problem, ale podme pekne postupne

martinka17
23. aug 2010

@katkas1
cumeľ jej nechaj, to ju možno prejde neskôr samú, na to je ešte malá 😀 Aby si potom necmúľala ruky ako môj malý, to neodnaučíš tak ľahko ako ten cumlík 😒

monika77
23. aug 2010

ahojte holky

nedávno som sem písala a chválila sa ako sa nám krásne podarilo podľa knižky spinkanie,,,malý nádherne spinkal cez deň či noc úplne sám v postieľke,,,no nastal zlom,,,neviem kde sa stala chyba, čo sa stalo no malý teraz plače na ratu až ledva lapá po dychu,,,snažila som sa teraz pár dní znovu prejsť k našej prvej úspešnej metode spinkania podľa knihy no nedarí sa,,,z toho plaču mi jednoducho už srdce trhá, k tomu sa zaplietli už aj moji rodičia ktorí boli zhorzení že ho tak necháme plakať,,,som zúfalááá a končím s celou metodou,,,len nechápem prečo ked prvý krát to všetko pekne šlo aj spinkával sam čo sa narobilo že teraz sú takéto veľké problémy ktoré sú viac než hroznééé ☹

čo by ste mi poradili? budem vám vďačná za každú radu

zelmirka1
23. aug 2010

@monika77 to je prave riziko tej metody, ze sa to niekedy potom zvrtne a ked chce dieta nieco dosiahnut musi plakat naozaj hrozne lebo kedysi vedel ze plac nezaberie. Poznam maminu ktora tiez nechala malu vyplakat a krasne to fungovalo, zial teraz ma tri roky a boji sa sama spat, musi byt niekto pri nej inak dokaze preplakat hodiny.
Ale je zbytocne riesit co bolo, skus napisat kedy nastal zlom, z nicoho nic zo dna na den ? Nechce spat vobec alebo nechce spat v postielke ? Zmenili ste rezim alebo nemoze ho nieco boliet ?

katkas1
23. aug 2010

@martinka17 myslis ze ked jej ho necham v postielke ze si ho po tme najde a da do pusy?Lebo ked vecer zaspi tak ho vypluje, ale ked sa v noci zobudi musime jej ho samozrejme dat

martinka17
23. aug 2010

@katkas1 jaj, tak to neporadím, môj malý cumel chcel asi tak do 3 mesiacov a potom ešte asi ako 10 mesačný miesto hryzátka, tak to neviem poradiť 😒

katkas1
23. aug 2010

tak kto mi vie v tomto poradit???

smejo251
23. aug 2010

baby tak ja vam nieco ine poviem....moje dieta zaspi na rukach alebo v postielke s velkym oacom a opolnoci je hore a pyta sa do postele k nam...ak spinka v postielke spi maximalne hodinku ak pri nas tak aj 3 hodiny..mame skoro rok a o chvilu budemem mat male babo a ja ho nevladzem ani na ruhach ani s nim spat celu noc,....ked spi pri nas spi do rana do siedmej ak v postielke sme hore kazdu hodinu...aa plac nepomaha ,place aj tri hodiny kym ho nevyberiem.....

katkas1
23. aug 2010

@martinka17 ale vy ste kojeni, nie?My od 3 mesiacov na UM, ale cumel chcela aj ked som ju kojila, takze u nas je to asi jedno

bubelko
23. aug 2010

@monika77 skus zistit preco nastal zlom. neboli ste niekde? nezmenilo sa mu prostredie, etc. presne ako pise zelmirka. my sme mali okolo druheho roka obdobie, ked nechcel zaspavat u seba v postielke, ale v nasej, tak sme ho nechali a potom to preslo.
@zelmirka1 to, ze dieta v troch rokoch place a niekto s nim musi spat, nemusi suvisiet s tym, ze ho mama ucila zaspavat touto metodou. v urcitom veku mavaju deti nocne mory. kamoskin syn to mal, ako dvojrocny a pritom nikdy ho neucili zaspavat touto metodou. aj moj syn to mal, a tiez som ho neucila zaspavat touto metodou. podla mna ide skor o intenzivnejsie spracovavanie zazitkov. v troch rokoch deti uz uplne inac vnimaju a reaguju ako ked su mensie. a to co im dovtedy nevadilo im zrazu moze vadit - vela deti, hluk a pod.
@katkas1 skus jej zaviazat cumel na tenku plienku, aby ho v noci lahsie nasla. pripadne jej daj do postielky viac kusov. my sme okolo roka mali v postielke vsetky, co sme doma mali. a bud najde, alebo jej ho budete musiet dat. a od cumla by som ju este neoducala, na to mate dost casu 😉

zelmirka1
23. aug 2010

@smejo251 a ked spi dobre do rana pri vas preco ho nechavas plakat aj tri hodiny ? to fakt nema zmysela trapi sa on aj ty. Skus vymysliet niake riesenie, my sme napriklad dali postielku uplne k nasej, spustili bok a mame velke letisko, maly spi super celu noc, ked chce prituli sa ku mne alebo ma len nahmata rucickou, ale spi vo svojej postielke bez problemov. Baby fakt to vyplakavanie je boj ktory sa neda vyhrat, neskor sa to vrati inak. Da sa naucit dietatko spat aj bez prilisneho placu. Ako babo rastie tak sa to aj tak meni, tiez som bola z knizky nadsena a znelo mi to vsetko logicky, ale nie je to uplne tak. Treba viac pocuvat svoj instinkt, mna dnes mrzi ako som prvy rok len riesila spanky dookola a zbytocne, neskor sa to samo zlepsilo, prvy rok je najnarocnejsi, potom sa uz da vela dietatku vysvetlit a naucit ho.

emmka3
23. aug 2010

@zelmirka1 suhlasim s tebov, vyplakanie nema ziadny zmysel, skusala som to raz na poobedny spanok a mala som dost, maly sa zobudil zachripnuty ☹ a to "plakal len " 5 min a potom "zaspinkal" ... nikdy viac ...

johanka.
23. aug 2010

nepomozem si, musim sa ozvat... nerozumiem, ako moze niekto o dietati, ktore ma naozaj rad, napisat, "idem ho nechat vyrevat", "musim ho naliat vodou"... neviem, mozno som len zvyknuta na iny slovnik, dufam, ze je to tak. Tiez nechat dieta plakat - trha to srdce - idem radsej na balkon, aby som to nepocula - necham v tom dieta same, pardon, nie same, je tam manzel, ktory to zvlada lepsie - ze by to aj to dieta zvladalo lahsie nez matka? A ze metoda funguje, ano verim tomu, ale to neznamena, ze je rozumne ju pouzit.

bubelko
23. aug 2010

@johanka. nam dokonca v porodnici povedali, ze ak nebudete vladat, ked bude dieta plakat a nebudete ho vediet utisit, tak ho polozte do postielky, zavrite dvere a chodte niekam na chvilu, kde ho nebudete pocut. je to stale lepsie ako zacat s nim triast ci ho nebodaj pustit na zem... a to uz sa niektorym tiez stalo, staci si precitat par krat noviny ci pozriet spravy ☹
ja som tiez obcas musela lukasa polozit do postielky a ist na par minut von, predychat a vratit sa, pretoze uz som nevladala z toho placu. a ano, manzel taketo situacie zvladal lepsie 🙂
to, ze mama ide von aby dieta nepocula, neznamena, ze ho nema rada. mozno len potrebuje nacerpat novu silu. 😉
a aj teraz sa mi stane, ze jonasa musim nechat kvazi vyplakat, pretoze sa staram o lukasa - ci ho mam nechat sediet na nocniku, lebo mu brat place? alebo sameho vo vani? ci ako?

januarova
23. aug 2010

johanka, uplny suhlas. je mi smutno, kolko malych deti sa musi uplakat do spanku ☹ moj starsi ma 4 roky a mladsia skoro 10 mesiacov a kazdy vecer ich ukladam spat iba ja, lebo syn si pyta vyslovene mna a mala zaspava na prsniku. a sa tym vobec nmetrapim, ved za 15 rokov ma aj z izby vyzenu 😀 my inak spime ako cigani, manzelska postel, zo strany manzela na detskej posteli syn a z druhej strany postielka malej(prazdna-odkladacia) a mala medzi mnou a muzom. a vyspime sa vsetci. inak ja pri tom vyplakani nechapem, kde ti ludia byvaju, vsetci v domoch? lebo ja keby som nechala deti plakat v noci hodinu, tak neviem neviem, ci by sa susedia neisli presvedcit ci ich netyrame. ved v noci je to strasne pocut.

januarova
23. aug 2010

bubelko, ale ine je nechat napr plakat minutu dve a ine nechat revat kazdy vecer hodinu. aj ja mam niekedy dilemu ku ktoremu utekat skor a tiez mi mala niekedy place na ukor starsieho, napr. muz dlho v praci, tak ich kupem sama a ked kupem starsieho mala place. ale pocas toho placu jej rozprfavam, neignurujem ju, a to je ten rolzdiel. a inak priznam aj ja, ze dva krat sa mi pri synovi stalo, ked bol malinky( mal asi 2 mesiace), ze tak plakal, ze som nevedela co so sebou aj s nim, tak som ho dala do postielky , lahla si vedla na postel a rucala tiez. ale za chvilu ma to preslo a riesili sme dalej.

fem
23. aug 2010

Vyplakavanie dietata je alebo hraničí s tyranim, znamena stratu dovery v matku, psychicku traumu pre dieta, narusuje zdravu priputanost k matke...dieta by nemalo nikdy plakat SAME cca viac ako 5 min..., takto ho mozete ucit verit vo vas v seba doslova psychoterapiou...ak sa stane nieco neocakavane, pre dieta nebezpecne, tak samozrejme ulozit na bezpecne miesto, to byva spravidla postielka...ale nie dlhsie ako 5 min...
dietatko sa nauci spinkat same, ked pride jeho cas, bude dostatocne zrele a autonomne na to, aby zvladalo tento akt...samo vam ukaze, co mu je komformne...ak odide z miestnosti a zacne plakat, vratte sa..ak svojmu dietatu dostatocne rozumiete a viete, co potrebuje, ako ho utisujete, co ho ukludni, co ma rado...tak raz vam dovoli odist a jednoducho nezaplakat..podmienkou je, ze uz musela zdarne prebehnut separacia, ...ak dietatko, este nema za sebou tuto separaciu, zbytocne ho nutit same zaspavat, radsej si sadnut k nemu a pockat kym zaspi...
ak ho nechate plakat tak nebude mat doveru v matku tak ani v seba, ako ho chcete postupne pripravovat na vonkajsi svet, ako ma nadobudnut zdrave sebavedomie...
kazda mamicka pozna svoje dieta, pozna jeho zivot a vie, kedy pride ten cas
ak ma dietatko urcite zvyky na zaspavanie...nemozete mu ich len tak v sekunde zobrat....od zvykov sa oduca postupne....alebo sa ritualy spanku menia v zavislosti od veku dietatka, od jeho osobnosti (napr. novorodencovi vyhovuje hojdanie, batolatu uz nemusi, moze ho to rusit, prilis stimulovat atd.)

ak ho nechate vyplakat, dietatku zoberiete vsetko, co ma...doveru vo vas....v podstate nic ine nema

radsej treba trenovat svoju trpezlivost a postupne harmonicky k osobnosti dietata k jeho samostatnosti ho pripravovat na samostatny spanok...t.j. znizovat svoj vplyv na jeho zaspavanie....a naozaj sa to da bez placu...su tisice mamiciek ktore to dokazali

od vsetkych zvykov, zlozvykov, pomocok sa da dietatko oducit, naozaj od vsetkeho, dokonca bezbolestne...ale od vyplakavania sa oducit neda , to ak sa raz stane, sa neda vratit spät ☹

fem
23. aug 2010

@januarova
presne tak je obrovsky rozdiel , ci je same....alebo place v pritomnosti mamicky, dietatko dokonca citi pach mamicky...

monika77
24. aug 2010

@zelmirka1 úplne z ničoho nič to prišlo,,,nebol chorý, nezmenili sme režim,,,vôbec nechce spať v postieľke,,,jednoducho nechce zaspať sám,,,pokiaľ ho máme pri sebe zaspinká v pohode,,,no všimla som si, že ako nastalo toto obdobie viac sa k nám túli i cez deň, mojká a tak

zelmirka1
24. aug 2010

@fem vynikajuci prispevok, je to vsetko pravda, zial ta knizka maminy dost myli a potom sa odhodlavaju robit nieco co by normalne nerobili, ved prirodzeny instinkt maminy hovori chranit svoje dieta, byt pri nom ked ma potrebuje. Ani nase mamy taketo nieco nerobili.

monika77
24. aug 2010

@bubelko presne i ja som nad týmto rozmýšľala,,,budem s ním aspoň týždeň spinkávať v našej postely a potom uvidím,,,ak to nepôjde no tak bude znovu spať so mnou,,,ako mne to nikdy nerobilo problém ked som ho mala pri sebe,,,len som chcela aby sa naučil sám spinkať v jeho postieľke,,,asi skutočne potrebuje svoj čas

zelmirka1
24. aug 2010

@monika77 asi s tym teraz nic nenarobis, zrejme to teraz potrebuje ked sa aj cez den viac mojka, tazko radit ked ste nic nemenili, neboli ste niekde na dovolenke alebo ty si nebola prec ?
Pri zaspavani je dolezite aby bol rovnaky ritual zaspavania, je jedno aky ale rovnaky a tiez je fajn niaka oblubena hracka v rucicke. Uz je dost velky aby chapal zaspinkanie, mozno by zabralo niake male svetielko, alebo pootvorene dvere, ak nic nepojde budes asi musiet chvilu vydrzat byt pri nom a neskor ho zase skusit naucit zaspinkat.
Ja som maleho naucila zaspat sameho ked mal 15 mesiacov, v podstate som sa inspirovala knizkou, ale nemerala som ziadne intervaly, proste som chodila kazdu chvilku len co zaplakal, nechcela som ho nechat plakat a cakat takze som sa nabehala a zvladli sme to v pohode za tri dni. Teraz uz vecer citame rozpravku, chvilu sa mojkame a potom odidem a zaspi sam. Ale tiez sa stane ze niekedy vyslovene chce ma pri sebe tak pri nom zostanem a neriesim to, doteraz nikdy neplace v postielke lebo vie ze kedykolvek pridem.

sorciera24
24. aug 2010

@johanka. skoda,ze necitas medzi riadkami, asi este nie si taka unavena ako som bola ja a dieta sa ti nebudi aj 10krat za noc....mylsim,ze radsej kludna a vyspata mamicka ako cely den nervozna prenasajuca to na dieta.....a to, ze mam manzela,ktory mi pomoze?.....co je na tom....mozno tvoj ti nechce pomoct, moj mi chce a maly ho ma rad, tak ako aj mna, ved je to jeho otec.......a nnechala som dieta revat hodiny!!!!!lepsie citajte, maly plakal dokpy ani nie 10 minut za vecer, a pocas toho sme k nemu chodili v danych intervaloch a hovorili sme mu, spinkaj, sme hned vedla.....a medzi som bola na balkone,a by som ho nepocula plakat.....takze nezaspaval uplne sam.....myslim,ze nic strasne to enbolo...tych par minut,lebo dieta naozaj nebude palkat hodiny,lebo sa mu to neoplati...ono to pochopi,len nas skusa.....

monika77
24. aug 2010

@zelmirka1 keď to začalo neboli sme na dovolenke ani mimo domu,,,až potom, teraz cez víkend sme s mužom boli na dva dni odcestovaní, takže si myslím že to nemalo vplyv, skôr asi až teraz ked sa viac mojká,,,hračku má obľúbenú no i tú teraz odmieta, vôbec ho nezaujíma,,,predtým to bolo prvé čo v postieľke objal a krásne spinkal a vnáručí jeho obľúbená hračka

som rozhodnutá počkať,,,budem ho mať pri sebe,,,byť pri ňom vždy ked bude plakať a príde snád čas ked skusíme opäť spinkať v postieľke,,,som tu pre neho a nerada by som bola aby mal nejakú traumu alebo strach z niečoho