Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

amisa
22. sep 2010

@mamka_78 mi frcime treti tyzdne a to sme uz na dovolrenke u mojej mamky, drzi sa mala a mi snou.. drzim vam palce. Je to super dieta je vyspane spokojne a rodic s nim.
@martinka17 ako by si aj za mna hovorila. Je vela metod a mame pravo sa rozhodnut. Ale uz nemam ani chut to komentovat.

martinka17
22. sep 2010

@amisa 😉 😀 😀

zelmirka1
22. sep 2010

ved ja nevnucujem, len sa pytam ci si si ista, je este velmi maly, cas ukaze, dolezite je ze je poslusny ako pises.
😉 Nie je problem naucit dieta spinkat aj bez placu, da sa to, vsetko je to o mamine.

nikush
22. sep 2010

@zelmirka1 nic v zlom, ale tak tisto ako vacsina mamiciek tu, si vyrastala v komunizme. chces mi nahovorit, ze teba rodicia nenechali sem tam vyplakat? a ak ano, tak mas pocit, ze si labilna? lebo ja napr. nie som, ani na tom nie som psych. zle, ani nic podobne. som zdravy clovek, plny sebavedomia, empatie tak ako ostatne holky tu. a nemam pocit, ze svojmu dietatu tymto sposobom ucenia spat psych. ublizujem. milujem ho, dala by som za neho zivot, davam mu najviac lasky ako dokazem... takze bud taka laskava a nechaj nas zit. vdaka

nikush
22. sep 2010

@zelmirka1 a este, nie je to o matke, ale o dietati. ty ucis svoje dieta vsetko od zakladov, ono samo to nedokaze. co by som dala zato, keby to bolo naopak 🙂

sorciera24
23. sep 2010

@nikush poseldny prispevok....z duse mi hovoris....presne takto by som to aj ja napisala.....je to o dietati, nie o mamine....

berenika39
23. sep 2010

@nikush kdepak. omyl. a zásadní. my se učíme od dětí, někdy by strašně moc prospělo, kdyby jsme my maminky poslouchaly děti a nesnažily se pořád jen o to, aby děti poslouchaly nás.
poslušné dítě je sice fajn pro kolí, možná klid v domácnosti, ale poslušný puberťák a dospělý je už průšvih......takže vycvičit dítě za podnímek, jak to tu občas čtu - je mi jich líto.

zelmirka1
23. sep 2010

@nikush ved nic v zlom 😉 ano vyrastala som v komunizme, mamina ma nastastie nenechavala plakat,
dokonca som bola dieta ktore od roka cez den nespalo, proste som to nepotrebovala a nenutila ma. Mamina mi povedala ze vtedy neboli take knizky ani internet a preto neriesila ci necha plakat ci nie, proste prirodzene sa o nas starala a pocuvala materinsky instinkt a taketo problemy nemala. Ja som za to aby dietatko sa naucilo dobre spinkat, malo fajn rezim, len ked sa to robi nasilu moze to neskor problem. Nikomu nevnucujem svoj nazor, bolo mi to luto co sa tu pise, ale samozrejme kazdy ma pravo na svoj nazor, dolezite je aby bol vnutorne presvedceny ze robi spravne. Inak uz tu pisalo zopar mamin ktore metodu uplatnili a neskor sa to vratilo inak. Nepochybujem ze svoje dieta milujes, mne sa knizka tiez zdala zo zaciatku uzasna a logicka, dlho mi trvalo kym som pochopila ze to je trochu inak. Tak prajem hlavne dietatkam kludny spanok. 😔

nikush
23. sep 2010

@zelmirka1 moje sice spi dobre, v noci, cez den toho nevyzaduje vela, u nas je problem len so zaspavanim na prsniku a vyriesilo sa to vdaka tomu. nemoct nechat dieta napr. s babkou, manzelom, len preto, lebo oni nemaju funkcne prsniky tak to teda nie.
ja som zasa na zaciatku nechela tu kniku a teraz som rada, ze som podla nej z casti sla. nikdy by som zasa nebudila dieta ako sa tam pise...to je podla mna haluz storocia.

@berenika39 dieta nie je opica, aby sa vycvicovalo a nemyslim si, ze dnesne mami, cest vynimkam, robia vsetko podla nejakych tabuliek a dieta si nevsimaju. o tom silne pochybujem . ja som pisala o zakladnym, primarnych veciach, ktore musis dieta naucit. a nie o tom, ze ked chcem aby stalo napravo, ta tam bude just stat aj keby malo zgrevcat na raty. to nie. jasne, ze nakoniec nato pride svojim sposobom samo, ved je viac mudre ako dospelaci 🙂 a zasa, dieta sa ma prisposobit rodine, nie rodina dietatu. zasa ono nemoze byt stredom vesmiru, to by sme tu mali potom ludi, ze ach...

amisa
23. sep 2010

@nikush musim ta podporit. Musime sa naucit spolunazivat a nie cvicit z ostanymi a to plati o detoch a rodicch a aj o tejto diskusii a nas v nej. Aspon tak to chapem ja. Inak ja som skusala a tu sediet pri dietati metodu fungovala ked bola mensia ale ako som ju porusila tak to naspet neslo, ale toto zafungovala. Mi sme tuto metodu tiez uplne stopercentne nebrali, ale musim povedat ze najviac to vycvicilo mna, ja som sa musela naucit dodrziavat rezim dna a respektovat cykli.

mamka_78
23. sep 2010

4. noc za náma, trochu občas ze spaní zaplakal, ale bumbat chtěl až v 6.15h!! 😎 😎 😎
zelmirka1: Naopak, malej ráno vstává daleko pohodovější než dřív! MM mi taky říkal, že je znát rozdíl. Teď se naučil nám dávat pusinky, je to fakt zlatíčko. Ale je to samozřejmě na každé z nás. Pokud ti tvůj způsob vyhovuje, je to v pořádku. 😉 Ono jde taky spíš o to, zažít neustálé kojení v kuse, každou noc. Kdo to nezažil, nepochopí.... opravdu. 😕 A pokud se matka cítí psychicky na dně, věř tomu, že se to daleko hůř odrazí na výchově. Nevěřím, že se pak bude celý den na své miminko smát a tolerovat všechny jeho rošťárny. Můj malej je dost aktivní dítě, takže potřebuju být vyspaná, abych celý ten kolotoč zvládla. Toť vše.
amisa: Díky za podporu, teď jsem opravdu ráda, že něco takového existuje. Už jsem si představovala, jak malej ode mě ráno odpadne a půjde do školy a já se jak netopejr povláčím do práce. 😀 😀 😀 😀 😀

martinka17
23. sep 2010

@mamka_78 paráda, len tak Ďalej 😀 😀 😀 😀

johanka.
23. sep 2010

ktosi tu pisal, ze pediatri a psychologovia su za spankove treningy babatiek. Myslim, ze ako ktori. Nie vsetko, co tvrdi vas pediater musi byt dobre pre vase dieta, je to uz na vas, pre co sa rozhodnete. Pediatricka u nas je napriklad zastancom dojcenia kazde tri hodiny, nasledkom coho suseda prisla o mlieko, jej dieta skoncilo v nemocnici, kde ho nastartovali na umele mlieko, kedze pediatricka trvala na tom, ze ano, kazde tri hodiny, nevadi, ze trochu pochudol. Smutny pribeh.

Narychlo som trochu posurfovala po nete a nasla som vyjadrenie australskej asociacie pre mentalne zdravie deti, kde sa jednoznacne stavaju proti spankovym treningom, prelozene zhrnutie z prvej strany dokumentu: "bezne pouzivane metody kontrolovaneho placu nie su v sulade s potrebami deti pre ich zdravy emocionalny a psychologicky vyvoj a mozu mat necakane negativne nasledky". Kto vie po anglicky a ma zaujem, tu je cely dokument:
http://www.earlychildhoodaustralia.org.au/Contr...

Vobec na sieti su na tuto temu zaujimave veci, napriklad stranka pre pomoc ludom, ktori boli ako deti trenovani kontrolovanym placom...

carodejnica
23. sep 2010

@johanka. ten link nefunguje 😒

berenika39
23. sep 2010

@carodejnica nestačí jen kliknout, ale je třeba ho zkopírovat a vložit do adres.řádku. pak se otevře soubor ve formátu pdf.

johanka.
23. sep 2010

mozno pomoze dat miesto "%20" medzeru

kackaaaa
24. sep 2010

zdravím maminy. Mám takový dotaz - moje 8 měsíční holčička už 2 týdny v noci špatně spí. Budí se obvykle hned s pláčem, když nabídnu prso, kolikrát ji to ještě víc naštve, takže dělám věci možný i nemožný, aby se uklidnila a pak si prso vezme. Jenže celá tahle procedůra trvá klidně i hodinu a to tak 2x až 3x za noc. Takže ze spánku moc nemáme ani já, ani prcek. Nevíte, co by jí mohlo trápit. Zuby to nebudou - dásně nemá nateklé a přes den je úplně v pohodě...

johanka.
24. sep 2010

kackaaaa tazko povedat, nam sa to stalo len parkrat, ze sa zobudila so zufalym placom v noci a bolo ju treba najprv dost dlho ukludnovat, kym sa nechala zase uspat, ja som to pripisala zlym snom. Ak je to take intenzivne a vytrvale, asi by som sa opytala doktora.

johanka.
25. sep 2010

este som chcela na margo toho, ze od 6 mesiacov by dieta nemalo v noci pit a malo by prespat noc, podla profesorky K. Dettwyler (antropologia a vyziva) je uplne NORMALNE a ZDRAVE, ked sa dieta az do veku 3-4 rokov v noci budi:
http://www.kathydettwyler.org/detsleepthrough.html
Takze nemusite mat obavy, ze svoje dieta o nieco pripravujete, ked ich v mladsom veku neucite prespat noc. Nazor, ze len neprerusovany spanok (7-8-9) hodin je kvalitny spanok, je podla vsetkeho len kulturny predsudok. Tiez ma tam celkom prekvapila informacia o tom, ze ako casto je pre cloveka prirodzene sa dojcit. Viem, ze su kultury, ktore tak caste dojcenie naozaj aj praktizuju, ale je zaujimave sa dozvediet, ze to je presne to, co priroda zamyslala. MM je tak lahko a rychlo stravitelne, ze o nejakom zatazovani organizmu nocnym dojcenim nemoze byt ani reci.

zuzkat1
25. sep 2010

@johanka. suhlasim🙂 so vsetkym🙂 moja ma 8 mesiacov a sme hore minimalne 5-6x a su noci kedy aj castejsie... (ratam od 19tej-7mej) a nemam pocit ze by bola cez den nejaka nervozna ze sa nevyspata... cez den spi tak 3-4x po hodine niekedy aj dlhsie... uspavam ju na prsniku... co sa mna tyka tak asi 2-3 tyzdne boli zle kym som si zvykla na ten rezim ze sa v noci budime (robi to asi od 5teho mesiaca) ale teraz uz nemam problem rano o 7mej vstavame a ja idem spat asi o 22-23tej hodine vecer.. a som v pohode... 🙂 navyse si myslim ze babo moze byt pokojne smadne v noci a preco by som ju mala trapit tym ze jej nedam pit a preco by som mala vodu dat alebo caj ked tam mam poruke mliecko ktore nemusim chystat?🙂

zuzkat1
25. sep 2010

@zelmirka1 ja s tebou plne suhlasim,ale fakt mam pocit ze tu nema zmysel nieco hovorit maminam ktore to pouzivaju..len sa tu budete hadat... a nema to zmysel, kazdy nech si robi podla svojho presvedcenia... ja som tiez nazoru ze nocne budenie sa moze byt uzkost z odlucenia, chyba im mama a oco..obcas jsu asi aj smadne (aj ja v noci byvam smadna) alebo len tak sa im nieco snivalo... a ani nechcem o mliecko prist... takze som rada ze v noci kojim... nepadne mi to zatazko..ale kazdy zmysla inak... nase deti to nie su, tak nech si to robia ako chcu 😉

zuzkat1
25. sep 2010

@juliakocka moj manzel k malej nikdy v zivote nevstal a ani by som to od neho nechcela...ved vstava rano do roboty... co sa noci tyka... plati zasadne pravidlo nezazinat, nerozpravat..len potichu byt a urobit co treba... prebalit potichu ak treba (ja uz neprebalujem v noci,iba ak je pokakana)... max.nejaka mala lampy ktora nenarobi moc svetla,kym prebalis....a ked ti aj tak vstane tak neviem preco nenakojit,ovela skor by zaspala a aj ty by si sa vyspala..... myslim miesto toho caju..to je naco? moja ma 8 mesiacov a caj ani vodu nepozna

johanka.
25. sep 2010

@zuzkat1 mozem potvrdit, tiez mi to spociatku prislo zatazko kazdu noc niekolkokrat vstavat, no tiez som si po case zvykla, s nocnym spankom sme na tom uplne rovnako. Velmi mi pomohlo si uvedomit, ze ved je to normalne, nie je co riesit.

No myslim, ze ma vyznam sem pisat. Samozrejme, ze mamicky, ktore su pevne rozhodnute pre spankovy trening a chodia sa sem navzajom povzbudzovat, aby ten plac vydrzali, tak tie sa presvedcit nenechaju. No chodia sem aj take, ktore len zvazuju, ci to pouzit, a tiez take, ktore su zmatene, tiez som bola jedna z nich, lebo sa docitali, ze od 6 mesiacov ma dieta prespat noc, a ked to tak nie je, tak je nieco v neporiadku a ze svojim detom pomozu, ked ich naucia prespat a nepapat. A vtedy je dobre, ked sa dostanu aj k inym informaciam nez tym z nasej "slavnej" knizky.

nikush
25. sep 2010

@johanka.
@zuzkat1 osobne som proti tomu, nedat dietatu napist, ked v noci chce. dojcim uz skoro 11mesiacov a ten prsnik vytiahnem aj keby chcel 100krat za noc. tiez si nemyslim, ze taky maly dudnacik prespi celu noc. smadny je, ved sa poti, casto to ani nie je o smade ale o potuleni sa...taktiez si beriem nad ranom maleho do postele, medzi mna a mm lebo sami ho nechce neustale prekladat do postielky....ale uspavat ho zakazdym na prsniku , to sa mi uz nechcelo. casto ho len zuzlal, cumel nepozna, a JA teda cumel zo seba robit nenecham. mozno to bude zniet sebecky, myslite si o mne co chcete, jem i to fuk, ale som tiez clovek, ktory ma svoje potreby

zuzkat1
25. sep 2010

@johanka. toto ano,ale mala som pocit ze na zelmirku su uz citlive🙂 tak len som tym chcela povedat nech ich silou mocou nepresviedca o svojej pravde, ktoru s nou sice zdielam ale neporiesim to🙂 tiez si myslim ze to deti frustruje,myslim ze prestanu plakat a casom sa naozaj "naucia" spat ale nie je to tym ze zrazu su "dobrucke",len pochopili ze im nikto nepride na "pomoc"...rezignovali

zuzkat1
25. sep 2010

@nikush moja tiez zuzle prsnik casto aj pol hodinu kym zaspi... nevadi mi to... jej usmev pocas toho dudlovania jej pohladenie a spokojnost su mi odmenou za moj zniceny chrbat a "stratu" casu... ja a vlastne kazda matka je aj clovek ktory ma svoje potreby... kazda z nas ich ma...ale chcela som dieta o ktorom som vedela ze bude plakat,ze sa bude v noci budit, ze budes obcas nervozne a obcas bude tazko zaspavat... potreby mojho dietata su pre mna prednejsie ako moje potreby...ja nie som dolezita..ona je dolezita🙂
a nemyslim si o tebe nic... kazda to vnimame inak..preto som povedala ze ja nikoho nebudem presviedcat...moje dieta si zo mna cumel robit moze a ine deti ma nemusia zaujimat🙂 len som si napisala nazor🙂

yellowbanna
25. sep 2010

muj petimesicni chlapecek se ted taky zacal casteji budit v noci...driv se budil treba jen 2x, 3x, ale ted najednou vstava skoro kazdych 45 min☹ jediny zpusob, jak ho zase uspat, je u prsa. Ani moc nepije, jen si pozuzla a za chvilku spi...vecer usina krasne sam, uplne bez place, to se naucil behem dvou veceru, nikdy jsme nemeli (snad az na jednu vyjimku) uplakane usinani...ale v noci, kdyz se vzbudi, zacne fnukat a jakmile ho nevezmu a nedam mu napit, rozbreci se naplno... nerikam, ze by mel prospat celou noc, ale tolikrat za noc je na me trochu moc...rano pak padam na usta a ne, ze pres den by spal nejak moc....krome toho i pres den ted posledni dobou usina jedine pri/po kojeni...muze byt unaveny jak chce, ale sam neusne...nerada bych, aby se z toho stal zvyk, ze usne jen u me...nebo uz to vlastne zvyk je... 😕

carodejnica
25. sep 2010

@johanka. perfektný článok.. napadlo ma... porovnajte si tieto dva články - dve lekárky, dve odborníčky, dva prístupy... 🙂
http://www.nespavost.cz/nespavost-u-deti/detska...
http://www.kathydettwyler.org/detsleepthrough.html
@yellowbanna moja dcéra má 15 mesiacov a usína na prsníku dodnes, nie je to pre mňa problém (presne ako písala vyššie @zuzkat1 ), tvoj synček je ešte malý a potrebuje ťa cítiť... 🙂

johanka.
25. sep 2010

@yellowbanna odporucam tu poslednu linku, od profesorky K. Dettwyler, co som sem dala. To, co robi tvoj maly, je uplne prirodzene, najprirodzenejsim riesenim je zobrat si ho k sebe do postele, je mozne, ze tak sa lepsie vyspis aj ty aj on. Namiesto bojovat s tym je lepsie zmierit sa s tym a brat to ako sucast zivota s malym babatkom. Ako profesorka poznamenala na konci, tento cas ubehne prilis rychlo, raz na to budeme este rady spominat. Ak to chces zmenit, tak musis ratat s problemami a s trapenim, lebo ides proti jeho prirodzenosti. V tomto veku sa naozaj deti zacnu budit castejsie, a trva to.... dlho. Prechadzaju obrovskym vyvojom, rodia sa v nich osobnosti, vela sa ucia, ani nehovoriac o klasike "idu zubky".

johanka.
25. sep 2010

@carodejnica niet co dodat, naozaj. Myslim, ze by bolo dobre, keby aj informacie z opacnej strany boli pristupne aj slovenskom jazyku... hm, mozno s tym nieco urobim, hned ako moj nespavec zacne lepsie spavat 😀