Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

bubelko
28. nov 2010

@susannah 😉

zuzkat1
29. nov 2010

@kdezee moja ani vodu nepije🙂 nechce nic okrem mm.... cez den podla toho kedy sa rano zobudi... ona je ako na baterky ked otvori oci nezastavi sa asi 2 hodiny a po dvoch hodinach ide spat.. api podla nalady...niekedy pol hodinu niekedy hodinu a raz sa stal zazrak a spala 2 hodiny!! ale to bola v noci 2 hodiny hore a chcela sa hrat...(to sa nam obcas stava ze v noci ma maniu a chce sa hrat) spi asi 2x za den... zvycajne to vychadza na 9tu doobeda a cca 12-13 hod. poobede... ale vravim vsetko zavisi od toho kedy vstane...ked vstane o 6tej tak uz o 8mej ju davam spat....
napriklad dnes som ju dala o 7mej lebo od 5tej je hore😀 a v noci sa budila kazdu hodinu 😉

jarabica
6. dec 2010

ahojte maminy, rada by som trosku poradit ohladne zaspavania mojho 13 mesacneho syna... je to moje druhe dieta a je veeelmi naviazane na mna, stale iba so mnou, na mne, pri mne... v samotnej podstate mi to az tak nevadi, vsetko robim s nim na rukach, ked sa ku mne pyta... teraz ako rocny obcas vydrzi sam aj s tatom alebo babkou, niekedy si to sice odplace, lebo chce mna.... co sa tyka spania, od malicka s tym bol problem, nevedel sa upokojit ani na prsniku, ani natriasanim, ani fit loptou, az sme objavili kombinaciu najskor riadne nakojit a potom kocikovat az do zaspania... len problem je aj to, ze to zaspanie je tak na polhodinku a potom sa tato procedura opakuje az kym nejdem spat aj ja, to mu potom staci celu noc prsnik v puse... takto to praktizujeme dodnes... ibaze mam aj starsie dieta, domacnost, manzela a rada by som mala aj chvilu pre seba, aspon tri hodiny vecer v kuse... 🙂 posledne tyzdne som uz taka unavena, vycerpana, ze jedine co si prajem je oddych ☹ cez den, tiez nespi vela, najnutnejsie si pospi do 45 minut a fici dalej, este nechodi ale stvornozkuje... mozno mate viac skusenosti, mozno nieco robim zle, rada by som zlepsit apson to zaspavanie... dakujem za vsetky prispevky.... 🙂

amisa
7. dec 2010

@jarabica no nechcem byt zla ale mam to od dvoch lekarok a aj viacerych mamiciek a vlastne aj moja osobna skusenost..nefitloptovat, nekocikovat , nenatriasat, a nedavat spat celu noc na prsniku.. asi to bude zniet pre niektore alternativne mamky prilis tvrdo ale ked sme sa zbavili tychto zlozvykov tak sa vsetko upravilo. LAska dietatu sa da prejavovat aj bez tychto veci. Mi sme to zatrhli teda okrem toho prsnika uz ked mala mala asi dva - tri emsiace a keby mi dal niekto rozumy skorej ani by som to to natriasajuce zaspavanie neskusala praktikovat.. ked mala pol roka zrusili sme zaspavanie na prsniku lebo sme boli velmi casto hore a ja som chodila ako ziva mrtvola co asi aj ty a ked mas este jedno dieta tak to bude asi este horsie.
Ak chces poslem ti jednu knizocku su tam okrem ineho aj dobre rady, nielen ta metoda zaspavania..ale aj kopa inych rad. Mnohe baby z nej iba tie rady pouzili a su spokojne.

sussanah
7. dec 2010

@jarabica taky teda doporucuju precist knizku, protoze dle meho nazoru je v 13m takovy cirkus kolem uspavani uz trochu moc i na me a to jsem asi spi ta alternativni matka 😀 Ja jsem prave ze z knizky pouzila jen nektere rady, sam maly nezaspava, ale usina v postylce, ja ho bud drzim za ruku, nebo vedle neho sedim a kdyz zacne delat hlouposti, tak odchazim z mistnosti. Tohle funguje bezvadne, vetsinou v klidu usne do 15min. Podle me 13m diteti uz toho jde hooooodne vysvetlit, ale hlavne v 13m uz dite moc dobre vi, jak na rodice a vypada to, ze vas ma teda dobre zmaknute 😅 😉 Pokud je maly citlivejsi, tak bych treba zacala postupne, ne rovnou do postele a spat sam (proste jak to citis), ale asi nejspis se to bez nejake te slzicky neobejde. U nas to ale bylo z 90% slzy ze vzteku, ze neni po jeho 😉

dlabinecka
7. dec 2010

@jarabica Ahoj!! Tak to docela věřím, že jsi vyčerpaná 😉 Ale je to těžké. každé mimi je jiné. myslím, že některé rady jako nechovat, nehoupat atp. jsou vhodné jenom pro některé děti. moje dcerka byla od narození uplakánek, odmítala být v kočárku, v postýlce, kdekoliv!! Tak jsem nosila. v náručí nebo v šátku. bylo to šílené, ale nelituju toho. Moje maličká to prostě potřebovala. Všichni mi radili, at ji necham vyřvat - nesmysl. A že jsem si jí naučila? taky nesmysl!!!! Každé mičo je osobnost. měli jsme těžký porod a Eliška se z něho, stejně jako já, potřebovala vzpamatovat. pak jsem byla už unavená a tak jsem řekla, že jo, že teda tuhle "skvělou" Estovillovu metodu zkusím. Bylo to šílené, malá prostě neusnula. Pak jsem si k ní sedla, chytla za ručičku, hladila po hlavě a usnula. A tak to máme dodnes. Uložím, dám dudlíček, sedím vedle - obvykle spí do pěti minut. Podle toho, co píšeš mám tak trochu pocit, že TY jsi vlastně ani nic jiného nezkusila, ne? Tak to zkus - položit do postýlky a já nevim - číst pohádky. Vyzkoušet , co tě napadne - nakonec určitě něco zabere 😉

sussanah
7. dec 2010

@dlabinecka naprosty souhlas, ne kazde mimco mimco knizku cetlo a hnedka ucebnicove usne 😀 je ale potreba najit nejaky kompromis, kdy se rodice nezblazni a mimco bude vyspane a pokud mozno bez hodin revu 😉 No a taky precejen je velky rozdil mezi 6m a 13m ditetem, v 6m jsem delala, skoro co jsem mu na ocich videla a rozhodne toho nelituju 🙂

dlabinecka
7. dec 2010

@sussanah Děkuju za souhlas 🙂 Samozřejmě je jasné, že se vše musí uzpusobit každému mimču na míru. A je jasné, že ve 13m to bude asi těžší domluva, ale ani 13m dítko bych nenechala vyřvávat!! Knížku jsem četla, něco je asi docela trefné něco podle mě dosti mimo realitu.

juliakocka
7. dec 2010

@jarabica ...ahoj, ty asi kojiš, čo? lebo to moze byt aj tym, že je naviazane.... ja som malu odstavila, a je ovela samostatnejsia, v noci jej dam vodu, ak sa zobudi a spi, samozrejme ze obcas vymysla, ale necham poplakať a ona zaspi....my sme so spanim mali problemy od porodu, spala malo a kratko, ale tvrdy vycvik sa mi osvedcil.......ziadne hupanie, ani fit lopta, ziadny kocik ani na ruky, polozim do postielky, povymysla chvilku---ale stale je to menej a menej, lebo vie, ze to nezaberie a ze musi spat...........samozrejme pridem k nej aj 5 krat, dam cumlik, pohladim, zaspievam a odidem......a mam kopu casu pre seba, manzela domacnost, a ked sa mala zobudi, ma v postielke hračky, tak sa pohraje a vobec hned neplace, ale vydrzi sa hrat sama aj hodinu a si rozprava........proste ja som pohodlna a netrpezliva matka na to aby som bola otrokom svojho dietata........stale vravim, ze platia moje pravidla a dcerka sa musi prisposobit...........to tu este nebolo, aby 9 mesacne babo mi diktovalo , čo mam robit, aby som okolo nej skakala......každý ako si vychova, tak má.........a držím všetkým mamičkám palce a hlavne vela trpezlivosti, 😉

juliakocka
7. dec 2010

@juliakocka ..čo sa tyka knižky, čitala som ju, aj sme to skušali, sú tam dobre rady, a ked su mamicky zufale, tak pomoze aj mne pomohla a tiež mi dieťa nikdy nereve dlhsie ako 10 minut, ale teraz je už veľka a viem, kedy place od zlosti, takže je to jednoduchsie ako u malých babetiek...........ale dieta starsie ako rok ked vymysla pri zaspavani, to je cisto len cirkus...a nie je to o tom, ze sa boji ze mama odide.........ono uz vie, ze sa vrati......male deti su sikovne a vybite jak baterky.........ja to vidim aj dnes, ked mala vymysla a zlosti sa, ked jej nieco zakazem a to ma len 9 mesiacov

dlabinecka
7. dec 2010

@juliakocka no, já nevím. Je prima, že vám to takto funguje, ale co byste tedy dělala, kdyby maličká neusnula? mě třeba vydržela křičet tši hodiny, pak usnula vyčerpáním na deset minut a znova křičela tři hodiny? Ono je každé mimi jiné!!! ALe musím souhlasit s tím, že odstavení by bylo zřejmě prospěšné -pokud vím, tak u mnoha dětí to zabralo!!!

sussanah
7. dec 2010

@dlabinecka jj je to tak, taky ho nenechavam vyrvat, proste s tim nesouhlasim. Na druhou stranu, kdyz se vzteka a rve na cele kolo, tak to je jina situace 😉 Je jasne, ze kdyz se bude postupovat podle knizky, ze se to pravdepodobne nauci kazde dite, jen je rozdil, ze nektere naprosto bez problemu, u jinych citlivejsich deti to ale muze mit dopad na psychiku. Ja jsem zavedla tu cast, ze proste u neho jsem, dokud neusne, ale kdyz zacne pochodovat po postylce a chce si hrat apod. tak odejdu a prijdu za 2min, on si potom uz lehne a jen mi probira prsty nebo si povida s medvidkem a pak usne. Tohle nam vyhovuje obema a obejde se to bez revu 🙂
@juliakocka nejde vsechno hazet na kojeni, ja kojim porad, jen jsme si museli s malym ujasnit pravidla. Taky ne kazde dite je stejne, muj si sam hraje az ted, ale kdyz mel separacni uzkost, tak se ode me nehnul ani na krok, hlidani neprichazelo v uvahu. Ted mame slecnu na hlidani, maly ji miluje, jen mi zamava a otoci se zady a hraje s ni bez problemu. Obeslo se to bez tvrdeho treninku, bez revu, bez slz, bez volani maminky, jen na to proste musel prijit cas. A to vsechno neni o tom, ze nam diktuje, co se bude a nebude delat, ono jen chce, aby se braly ohledy i na neho, i kdyz je jeste maly, porad je to pravoplatny clen rodiny a ja ho tak beru. Ale to uz je opravdu o pristupu k vychove a to ma asi kazda matka jinak 😉

juliakocka
7. dec 2010

@dlabinecka ....neviem ako by som riešila tvoj problem, ale nezavidim ti ju nosit po rukach......chrbtica určite boli a mysli na to, že čim bude mala väčšia, tym je tazsia..........a to mam kamosku čo skače na fitlopte s 1,5 rocnym dietatom..........sialene

dlabinecka
7. dec 2010

@juliakocka My už jsme to také odbourali 😉 Jen myslím, že to chce všechno nějak postupně. už nikdy bych nenechala malou jen tak z plezíru plakat. Ale ano, první tři měsíce jsme houpali, skákali, nosili, dělali všechno možné, až do úmoru, potom jsem to začala pomalu všechno řešit. Malá usíná ve své postýlce, ale jsem tam s ní. Každé mimčo potřebuje něco jiného. Některé unese, že maminka odejde, některé se o samotě necítí dobře. proto bych to nebrala všechno paušálně na všechny děti, ale vyzkoušela, co na které funguje. Nepochybně čekat do 13ti měsíclů je docela pozdě, ale i tak bych nenechávala hned o samotě a plakat 😉

juliakocka
7. dec 2010

@sussanah .....nehadzem to na kojenie, ale ked spi pri mamke a stale sa dostane ku prsniku...........tak je to o zlozvyku.........a moja malá žiadnu separačnu uzkosť nemala nikdy....a ako hovoriš, treba si ujasniť pravidla, že rodič je šéf...... a tiež nie som za to aby dieťa celý den revalo jak besne.......to som nikdy nerobila!!!!....deti sú malé osobnosti, ale sú to aj malý diktátori a skúšajú, čo si môžu a čo nemôžu dovoliť a ked im rodič ukáže, že v pohode, ja budem skákať ako ty pískaš, tak potom sa nečudujme, že sme otrokmi vlastných detí 😉 ...treba deti milovat, ale musia vediet hranice odtiaľ potiaľ, .....ked raz dietatu ukazete, že ked bude revať, a vy urobite všetko čo chce, tak bude revať stale aby dosiahlo svoje...........aj hodiny....deti sú vytrvalé........treba si občas povedať, že plač dieťa nebolí, to si opakujem, ked vymysla a ja už nevladzem, tak ju necham pomrnčať chvíľku samozrejme 😉

dlabinecka
7. dec 2010

@sussanah Jasně!! Proč ne, že jo? já tam radši s malou chvilku posedím, než jí nechat plakat. Myslím, že už porod jí docela zničil psychiku a já a tatínek jsme jediné, co má!! Určitě si nemyslím, že by si ze mě tím udělala otroka. Toužila jsem po ní a jsem tu pro ní. Samozřejmě je jasné, že i s věkem se to mění, rozhodně nebudu skákat, jak bude diktovat, ale nechat jí nešťastnou o samotě? nikdy!!!

vodnarky
7. dec 2010

@dlabinecka -porod jej znicil psychiku??? 😅 😅 no moja mama mala dva velmi komplikovane porody a ani jedna z nas si to nepametame a uz vobec sme nikdy nemali znicenu psychiku... 😉

zuzkat1
7. dec 2010

@juliakocka no neviem, davat rady typu odstav dieta od prsnika..no nepride mi to mudre... davat vodu a cez den co? ani cez den uz nekojis? ked pises ze si odstavila znie to akoby bola na UM... ma 9 mesiacov dost skoro nie?
moja nespi pri mne a posledne noci sa budi kazdu hodinu a co? kazde dieta ma rozne obdobia... uz bolo aj take ze sa zobudila len 4x... a rozhodne kojit neprestanem...ved si len sama povedz co je to za logiku ze k nej aj tak vstavas a miesto toho aby si dala hodnotne mlieko das vodu? ja som si uz tiez vypocula rady tohto typu a s usmevom som vsetky odmietla... nie kazde dieta prestane vstavat po odstaveni od mlieka, ale kazdemu dietatu bude to mlieko nutricne chybat....
PS: moja by vydrzala plakat celu noc keby som k nej nevstala...
a plac ju mozno neboli ale ublizi jej na psychike... si predstav ze si smutna a trapi ta nieco a niekto kto ta moze utesit je vedla v inej izbe a cita noviny a kasle na teba... ako sa budes citit?

dlabinecka
7. dec 2010

@vodnarky No, je prima, že vám to přijde k smíchu, ale každé dítě je jiná osobnost. A ano, jsem přesvědčená, že moje dcerka byla z porodu vystresovaná. Samozřejmě si to nebude pamatovat a zcela určitě kuli tomu nebude v budoucím životě labilní, ale myslím, že start do života jí to poněkud znepříjmnilo a byla z toho nešťastná. A já věřím, že jsem udělala vše pro to, aby to na nínenechalo následky 😉

zuzkat1
7. dec 2010

@vodnarky je vedecky dokazane ze dieta porod preziva velmi intenzivne a ja v nom hlboko zakoreneni a takisto je dokazane ze deti co mali tazky porod byvaju potom narocnejsie na vychovu tzv. narocne deti... veru ze porod moze znicit psychiku, to ze si ho nepamatas neznamena ze rozne strach pripadne fobie nie su prave z porodu....

zuzkat1
7. dec 2010

@dlabinecka suhlasim... moja je tiez kvoli porodu taka aka je... aj nielenze tomu verim ale som si ista tym a podkladaju to aj rozne studie... nebudem menovat lebo som nemala potrebu si odkladat tie clanky ale pisali to uz na viacerych miestach...

zuzkat1
7. dec 2010

@jarabica ja osobne, ak ti vadi to vstavanie, by som tiez skusila nejake alternativne upspavanie - rozpravka, masaz, pripadne drzat za ruku ale iste nie nechat plakat... a uz vobec nie odstavit od mlieka ak kojis🙂 drzim palce🙂

dlabinecka
7. dec 2010

@zuzkat1 Ano, já vím. Ani nepotřebuji nějaké studie, to je snad logické. Vím, co udělal porod mé dcery s mojí psychikou 🙂 Vzhledem k tomu, že dcera během porodu musela bojovat o život a dlouho byla v porodních cestách - nepochybuju o tom, že to v ní nezanechalo příliš dobrý pocit!!!

akdarka
7. dec 2010

ja tiez suhlasim,mala som narocne tehu a porod a maly vyzaduje moju pritomnost,len tak sa nezahra sam na lehatku,hracej deke ako ine deti a je narocny na pozornost.a tiez robim vsetko pre to aby bol neskor ok;)

vodnarky
7. dec 2010

@dlabinecka -prepac...smiesne mi to urcite nepripadlo...skor ma to zaskocilo,ked si napisala,ze znicilo...mala som pocit,ze to myslis v tom inom zmysle..v tom horsom...ale teraz,ako si to rozpisala,tak uz tomu viac rozumiem a priznavam,ze tie zaciatky mozu byt pre ne viac stresujuce... 😉

dlabinecka
7. dec 2010

@vodnarky Jsem ráda, že jsme se pochopily 😉 Napsala jsem to asi špatně. nepochybuju o tom, že z toho malá vyroste, vlastně myslím, že jsme to už překonaly, ale opravdu mi rpvní tři měsíce dávala jasně najevo, že jí to na světě nebaví a že chce zpatky do bříška a co jsem jí to jako tím porodem provedla 🙂

vodnarky
7. dec 2010

@dlabinecka -drzim palce..nech je to len a len lepsie... 🙂

dlabinecka
7. dec 2010

@vodnarky Děkujeme 🙂 myslím, že ted už to bude fajn. Nu, můž jen doufat, že druhý porod bude veselejší a i dítko bude pohodovější 😉

sussanah
7. dec 2010

@juliakocka no trosku mi to prijde, ze mas fakt doma docela pohodove dite, jinak bys totiz mluvila trochu jinak 😅 Tezko pochopit, ze nekde to nefunguje, kdyz mas dite, se kterym to jde relativne v pohode. Ja totiz, kdybych ho v tom obdobi 6-9m v podstate nemela skoro porad v nositku na sobe nebo si s nim nehrala na dece, tak by on proste "reval jako besny" 😀 A s temi pravidly jsem to myslela trochu jinak. Ono u nas to neni o tom, ze plati moje pravdila. Ale neplati ani maleho pravidla, proste plati nase pravidla. Nechci byt otrokem ditete, ale mym cilem neni ani to, aby bylo dite mym otrokem. Nepotrebuju aby okamzite poslechl na prvni slovo a ve vsem a neudelal nic podle vlastniho uvazeni apod. Mela jsem nejakou predstavu, jak chci, aby to fungovalo, ale kdyz vidim, ze maly to proste tak nechce za obrovskeho odporu, tak zkusime najit nejakou alternativu, ktera je schudna pro oba 🙂 Ale tohle je uz fakt o pristupu k vychove, nejen o spani ( i kdyz i toto s tim uzce souvisi - kdyz maly proste tezce nese byt sam, tak proste spi s nama v loznici, obcas mu dam ruku do postylky a je klid ) Do nedavna spal s nami v posteli, ale uz dorostl a naprosto v pohode si zvykl na postylku - prisel jeho cas a s mou pomoci se to obeslo bez tvrdeho pristupu a treninku

kristiluky
7. dec 2010

@sussanah súhlasím s tebou aj ked my sme ešte neprišli do fáze " postielka" 😀