Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

dlabinecka
3. jan 2011

@zuzkat1 Pokud jsi schopná to takhle zvládnout, tak proč ne 🙂 Ale ta kamarádka to tak opravdu měla. Pár nocí přetrpěl tatínek a bylo hotovo 🙂

sussanah
3. jan 2011

@dlabinecka ja jsem davala maleho spavat kolem 9 az ted do nedavna a spaval mi rano taky do 9, takze bud uuuuplne v klid 😉 Ted uz ale na nem vidim, ze jak zacal litat, tak je vic unaveny, tak chodi spat kolem 8, ale zato rano uz mi do 9 nespi, vetsinou je vzhuru mezi 7-8, takze celkove mu spis spanku ubylo, ale zda se v pohode, tak to neresim. Vsak sama uvidis, jak ji to vyhovuje a pokud je v poho, tak presne jak rikas, kazde dite je jine 😉
@evamarcel ted se mi budi jak kdy, nekdy jen jednou na vucyrani a na mleko az treba o pul 7, je to uz nepravidelne, ale obcas jeste je nejaka vtipna noc, ale to je myslim normalni. U prsa neuspavam, jen vyjimecne mi u neho neusnul a jak maly nesmel, mel silny reflux. Uz s nama v posteli nespi, jen si ho obcas vezmu rano na dospani k sobe (na posledni 1-2h), ale jinak jen nakojim, soupnu do postylky a podam mu ruku. Mam postylku hnedka u postele, takze normalne lezim a usinam a ruku ma mu neho. Nekdy uz to ani nechce, tak mi ji odstrkuje, ale k tomu tak nejak dospel sam. Tezko rict, jak bude reagovat, to musis rozhodnout ty, ty maleho znas nejlepe. Nektere deti spis naopak pritomnost rodice muze podrazdit a tim tuplem neusnou, nam ale vyhovuje spis toto, odchazim s mistnosti pouze kdyz dela opravdu velke opicky, lita po postrylce apod. To ho necham tak 2-3min pokricet, pak prijdu a znovu si k nemu lehnu. Pokud v pohode lezi a snazi se najit polohu, tak mu davam proste na usinani cas. POkud ale zas zacina delat blbosti, tak opet odchazim. Vetsinou uz ted staci jen pohrozit a on si lehne a zacne mi probirat prsty 🙂 Usinani mu trva od 10-40min podle toho, jak dobre vychytame ten spravny moment unavy, ale vetsinou je to v klidu. Mas pravdu v tom, ze pokud je takovy hodne unaveny pres den, tak je opravdu treba s tim neco udelat, proste ten kruh rozsknout. Kazdopadne ale pocitej s tim, ze at uz se date jakoukoliv cestou, tak to prad dni urco potrva, nez si maly zvykne.

sussanah
3. jan 2011

@zuzkat1 na to ja bych teda nemela, se priznam. U nas mame pevny kojici rezim a cim je starsi, tim jsem radeji, ze se mi nesplha do vystrihu. Podle me ani to dlouhodobe kojeni jinak nez s pravidly moc nejde anebo musi mit matka tak pevne nervy, jako mas ty. Me by uz asi trefilo 😀

valika_val
3. jan 2011

@zuzkat1 mam pocit, ze ten moj skonci rovnako ako tvoja hanka 😀 a si super, ked to takto zvaldas! ja sice nie som ziadny spac, ale potrebujem aspon 3 hodiny neprerusovaneho spanku, inak som rozbita. tie 3 hodky sa mi nepodarili uz davno teda 😀
pred par tyzdnami mi maly prespal celu noc iba s dvoma prebudeniami - akurat na kojenie, ako za starych cias. a co som robila ja? namiesto toho, aby som sa vyspala tiez, budila som sa kazdu hodinu a kontrolovala cas, cudovala sa, ako to, ze spi, a kontrolovala, ci dycha, aj ked mame este monitor 😀 som sisi 😀

dlabinecka
3. jan 2011

@sussanah Jej, to jsem ráda, že nejsem "špatná" matka 😀 Já myslím, že dítko si prostě řekne. Moje malá spala někdy hůř někdy líp, ted máme období, kdy jsem zcela spokojená. jde spát v devět a vstává mezi druhou-třetí na kojení, napije se, za pět min jde do postýlky a vstává kolem osmé - pohoda. Vstávání v 6 bych asi nepřežila 😀 Na druhou stranu, pochybuju že nám kojení vydrží déle, než do roka. malá si na něm dodnes nijak nezakládá - uvidíme, třeba to ještě přehodnotí 🙂

sussanah
3. jan 2011

@dlabinecka no nas maly taky nikdy nebyl nejaky super savec, proste to byl pro nej zdroj potravy a konec. Zadne dudlani na konci, zadne super mazleni. Ale proste mu to zustalo a nekdy kolem 10m se zacal na kojeni vylozene tesit 🙂 Ted se nekdy tvari, ze vlastne ani nemusi, ale nikdy nepohrdne. Ono jak z toho bude dostavat rozum, tak treba v tom najde zalibeni 😉 A kdyz ne, tak budes mit alespon bezproblemove odstavovani 🙂

ninnaricci
3. jan 2011

...túto tému čítam už dlhšie...máme problém so zaspávaním...hádam sa tu nájde niekto kto má podobnú skúsenosť aj so starším dieťatkom...nášmu drobcovi nepomáha čítanie knižky...ani počúvanie rozprávok z cd...zaspí pri večernom mliečku alebo ho trochu ponosím na rukách...nooo už poriadne naberá na váhe a pre mňa je to dosť náročné
...horšie je to ak sa v noci prebudí...niekedy sa nechá nosiť aj 30min a dlhšie...
...nemôžem ho nechať vyplakať...nepomáha to..
...spí so mnou vo velkej posteli...takže ho ani nemôžem nechať samého v izbe
...nepomáha ani hladkanie...ani číčikanie...akurát sa viac zlostí
...akonáhle ho vezmem na ruky...ukludní sa...ale zas trvá kým zaspí...a niekedy ho neviem ani položiť na postel lebo sa hneď zobudí...jednoducho mi spí len na rukách...

...máte niekto podobnú skúsenosť...fakt už neviem čo robiť...

valika_val
3. jan 2011

@dlabinecka
tak to mate uuuuplne uuuuzasne, ticho zavidim a prajem, nech vam to vydrzi takto co najdlhsie 😵

ja v noci tiez kojim posediacky, aj tak pri tom tisickrat zaspim mikospankom, az malemu vytiahnem bradavku z pusy a preberiem sa na bolest 😀 poleziacky sa mi neda velmi kojit, lebo mam male prsia a nie je to pohodlne. a tiez sa mi zda, ze si tolko nevytiahne, ako ked sedim. no a v noci spat s malym? to je hroza, nocna mora, aj ja spim v krci, na jednej strane, ruka odkrvena, pri synovi zabrana z perin, vankusov a diek, manzel v obyvacke a ja spim len na jedno oko - druhym kontrolujem, ci sa nezobudil a nelezie prec 😀

kaja73
3. jan 2011

@ninnaricci Moj starši bol taky a nepotešim ta, na rukach som ho musela uspavat do 2 rokov a aj v noci po každom zobudeni,zas len ruky.Do 3 rokov sa budil veeelmi často potom ešte do 6 asi 2-3 krat a spolu spal so mnou do 10 rokov.Musel spat vždy pri slabom svetle,bal sa tmy.Teraz uz spi po tme a sam,ale nadalej tažko zaspava.No poradi si už aj bezo mna.Trvalo to však tych 10 rokov.Aj po doktoroch sme behali,uzavreli to ako draždivu nervovu sustavu.

dlabinecka
3. jan 2011

@valika_val No, doufám, že jí to chvíli vydrží 🙂 i když-známe to - se namlsám a zas budu vstávat 10x za noc 😀
@sussanah Jo jo, tak trošku s tím počítám, i když švagrové dcera přesně v těch deseti měsících prso odmítla. no uvidime, co si ta moje cácorka na mě ještě vymyslí .-D

sussanah
3. jan 2011

@dlabinecka mozna ze deti v 10m proste uz z toho maji rozum a reknou si, jestli teda jeste jo anebo smitec 😀
@valika_val zakladem spani s ditetem v posteli je velka postel 😉 My mame 2 metry sirku, takze pohoda, i kdyz spis nez ja maleho obcas maly prilehl me 😀 Spolecne spani nam teda zacalo vadit az nedy kolem maleho 13m, zacal se uz fakt moc rozvalovat a ted, kdyz jsme spali spolecne u tchanovcu, tak si mi teda spalo desne 😖

ninnaricci
3. jan 2011

@kaja73 ani mi nehovor že tak dlho ☹ náš drobec sa nebojí po tme...stále ešte verím v to, že ak sa už s ním bude dať rozprávať, že sa naučí sám zaspávať...
...máme v pláne sa presťahovať...tak by mal svoju izbičku...
...len po včerajšej noci som vyčerpaná...od 2hej do 5tej som ho nevedela dať spať...dokonca už ho mm zobral do obývačky a pustil mu telku
...dúfam, že to u nás nebude dlho trvať...nie každá noc je strašná...dokonca prespí aj celú noc...poprípade jedno zobudenie je v pohode...

dlabinecka
3. jan 2011

@sussanah Ty jo, já s malou fakt v posteli spát nedokázala nikdy - máte můj obdiv. Doufám, že to někdy nezačne vyžadovat, to bych se už nikdy nevyspala. postel máme velkou - letiště taky dva metry a dost často se mi tam manžel pěkně motá 😀 😀 Jsem fakt zvědavá, zatím malá vypadá, že je jako pořád maličký miminko bez rozumu, ale už jí to moc nevěřím 😀

evamarcel
3. jan 2011

@kaja73 ako si dosiahla to prebudzanie z 15-20krat v noci alebo sa ti zobudi este medzi tou 1rano a 6tou? ked mu das mlieko uspavas ako? Tiez cez den ako uspavas ze ti spi tak dlho. Fakt by som chcela vediet co zmeni ten spanok u deti ktore sa vela prebudzaju a zrazu dobre ide to aj bez placu? Ja maleho davam spat uz o pol siestej lebo tiez len raz spinka a to okolo 11tej ho dam a spi ked je velmi dobre tak max.1hod. 20min. a to mame co robit aby sme ho nejako udrzali do po siestej vecera a spi rano tak asi do tej pol siestej ked nahodou okolo 5tej sa zobudi a hodinu je hore potom do 7mej ale inac moj max. spania do 5,30-6rano a to je jedno ci ho dam na 20tu spat alebo na 17.30.Takze sa mozem rozlucit so spanim do 8rana jaj co by som za to dala.🙂

evamarcel
3. jan 2011

@evamarcel este co mu davas na veceru vela ti papa a pije vodicky ci moj nie je smadny lebo vobec mi nechce pit vodu ani caje a kojim ho 1krat niekedy dvakrat do dna a potom pred vecernym spankom. Tak ja neviem ci moj malo papa a preto sa v noci budi alebo co.

evamarcel
3. jan 2011

@kaja73 (omylom som sebe odpovedala🙂)este co mu davas na veceru vela ti papa a pije vodicky ci moj nie je smadny lebo vobec mi nechce pit vodu ani caje a kojim ho 1krat niekedy dvakrat do dna a potom pred vecernym spankom. Tak ja neviem ci moj malo papa a preto sa v noci budi alebo co.

kaja73
3. jan 2011

@evamarcel On bol do 6m v pohode babo.Budil sa tak 2-3 krat za noc nakojila som ho a spinkal dalej.Po tom očkovani sa nam všetko pokazilo.Od tej noci nevedel spat.Budil sa tych 15-20 krat proste niekedy každych 20-30 min plakal az ho zadušalo.Trvalo to 2 mesiace.Skoro som skončila na psychiatrii.Potom som sa dočitala o detoxe po očkovania a cca 3 tyždne som mu podavala Thuyu occidentalis.Po 5 dnoch sa spanok začal upravovat na 5-6 zobudeni,potom postupne na 2-4.Takto sme fungovali dalšie 2m.Teraz cca 3 tyždne davam skor spat a je to ešte lepšie.Je hore len 2 krat.Z toho vlastne len raz v noci.Večeria okolo 17,30-18h kašu a potom pred spanim pije mlieko.On pije cez den cca 350ml caju a 500 ml mlieka.Už nekojim.Cez den spi 1-2 h,vačšinou 1,30h.Papa velmi dobre,ale pit caj som ho doslova musela naučit.Do tych 6m spaval v noci dobre,ale vstaval už okolo 5h,najneskor 6.Spal od 20h.Dlhšie sa naučil spat až posledne 2-3 mesiace.Ale ako som pisala,vždy sa zobudi o tej 6,no po vypiti mlieka este zaspi do 20 min naspat,niekedy až po hodine,ale potom potiahne este 2h.

kaja73
3. jan 2011

@ninnaricci My sme ho tiež prestahovali a dufali v zazrak,no nekonal sa .Klusala som každu noc X krat k nemu až som to vzdla ked mal cca 2 roky a prestahovala som sa tam.Normalne sme kupili novu postel aj s vytahovacim ložkom.To sa proste inak nedalo.Aj preto mame tak velky vekovy rozdiel.Predstava,že si to zopakujeme ma desila.

petronelas
3. jan 2011

@monapink nebyl tam od mala.Začalo to tak jak u vás.Ráno až tatka odešel do práce jsem ho tam brala asi na hodinku.A ještě noční kojení jsem dělala v lehu v posteli,ale to jsem ho hned přesunula do postýlky.Taky mně to hodně omezovalo,bála jsem se že se to naučí.No a hezky spinkal až do 9 měsíce ve svojí postýlce sám a sám i usínal.Vůbec jsem s tím neměla problém od narození.
Ale 9.měsíc a všechno bylo jinak.První zuby a prostě najednou jako by ho tam mučili.Tak aby jsem nebudila sousedy,manžela tak jsem ho vzala k sobě a on se to prostě takhle naučil.Čím víc rozumu má,tím je to horší.
Nechci tě strašit,ale takové malé nevinné ráno v tvojí posteli je hodně nebezpečné.Všechny kamarádky které to tak dělali je mněli nakonec ve velké postely ještě dřív než já a mají dodnes.Jsou to malé chytré miminka a strašně rychle si na to zvyknou.Těžko se to pak odnaučuje. 😖

sussanah
3. jan 2011

@evamarcel no pokud ti pije malo pres den (jak vody tak mleka), tak ma mozna v noci fakt zizen a doplnuje tekutiny. Ja jsem to teda tak u naseho vypozorovala, cim mene pije pres den, tim vice chce potom v noci, to mi nekdy vypije i celou flasku vody. taky kdyz jsem zacala rusit denni kojeni, tak se chtel vice kojit v noci, ale to asi neni vas pripad, kdyz ho kojis 1-2xdenne.

sussanah
3. jan 2011

@dlabinecka no vidis, me to sveho casu vylozen vyhovovalo, maly spal mnohem klidneji a ja taky. Proste jsem se k nemu otocila zady a bylo mi fuk, co si tam dela 😀 Kdyz zacal spat v postylce, tak mi to byo skoro i lito 😅 I manzel rikal, ze mu obcas v posteli chybi to, jak ho chytl za ruku a tak. Bylo to fajn obdobi, ale uz proste potreboval svoje misto 🙂

bertica.h
3. jan 2011

neviete čím to je že sa mi obe deti tak budia?ide to z ich podvedomia?
prvá dcéra kojená 2roky.kým bola kojená budila sa asi 5x za noc.
druhá dcéra má rok a pol a klusám za nou do izby asi 5-6x..niekedy stačí dudel,vstáva k nje aj manžel.
stojím pred rozhodnutím či ju odstavit,alebo len nejakým sposobom to budenie obmedzit(ale ako??) a kojit nadalej. 😒

evamarcel
3. jan 2011

@petronelas AHOJ NAPIS AKO SI DOPADLA S TYM PLACOM LEBO JA TO TIEZ CHCEM SKUSIT

evamarcel
3. jan 2011

@kaja73 tak to je dobre ze ti takto spinka nech mu to vydrzi, a uspavas ako ? Lebo ja si stale myslim ze asi na to caste budenie ma vplyv to ci vie sa sam uspat.

evamarcel
3. jan 2011

@sussanah no myslis ze mu stacia tie tekutiny co dostane za den kojenim lebo fakt co sa tyka vody tak to je max.60ml. Lejeme do neho ale on normalne odmieta castejsie je kojenie cez den iba raz dvakrat len vtedy ked si myslim ze bude spat cez den dvakrat a to sa aj tak nekona takze uz od toho uplne upustam. To je najhorsie ze neviem kolko pri kojeni vypije a potom fakt ci to nie je nedostatok tekutin cez den nahradene v noci lebo on normalne v noci saje nie ze len cucka.

kaja73
3. jan 2011

Starši mi nevedel sam zaspavat,ale mladsi krasne sam zaspaval a aj ked sa budil,zaspat vždy večer vedel.jeho som nikdy na rukach neuspavala a ani pri kojeni casto nezaspaval.Občas cez den pomohol nosič,ale to az po tom očkovani.Teraz vypije mlieko a vačšinou do 5 min.zaspi.ja ležim vedla neho,ale nemusim s nim nič robit.Ked sa budil tych 15-20 krat vtedy nič nezaberalo.len reval a reval ,mam pocit že ani nebol hore,že to bolo zo spanku.Ale ak neratam to obdobie,tak zaspava sam,ale musim s nim byt.

evamarcel
3. jan 2011

@monapink ja by som odporucila precitat knizku kazde dieta sa vie naucit spat tam sa pise ze okolo 5mesiaca ak sa nemylim sa deti ucia zlozvykom cize skusila by som mozno tak okolo 4m ucit same zaspavat v postielke v tu istu hodinu myslim ze sa uz zacne vtedy crtat urcity rezim spania.

kaja73
3. jan 2011

@evamarcel to je pre teba,zabudla som ta označit-predchadzajuci prispevok

evamarcel
3. jan 2011

@dlabinecka mozem sa spytat ako si oducila castemu nocnemu vstavaniu ked nie si za vyplakanie zaujima ma to lebo mne uz tiez lezie na nervy u rocneho dietata vstavat 5krat za noc.

evamarcel
3. jan 2011

@kaja73 tak potom mi to pripada taka polovicna pravda s tym samostatnym zaspavanim na niektore to plati na ine nie. Lebo ked sa ti maly v noci nebudi a pritom zaspava sice sam ale musi mat tvoju pritomnost tak da sa povedat ze ked sa v noci aj preberie vie ze si tam spi dalej ...no mozno tu je pes zakopany v mojom pripade ja tiez uspavam tak ze lezim pri nom ale aj ruku na nom musim mat a budi sa v noci aj ked som hned vedla neho a musim ho potom kojit.