Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

kablika
20. jan 2011

@layla84 počítala som pár strán dozadu a vidím, že si hodne v obraze. Spomínaš - dať skoršie spať. Aj dieťa 9mesačné? Naši chodia od malička o 19h. Aktuálny poobedňajší spánok je 14-15 (15:30max ich budím). Lebo dávame ich vždy v tomto čase a ak sa to teraz kadečím zhoršilo, možno by som skúsila len to, čo spomínaš. Dobrá rada nad zlato 🙂 Ešte predtým, kým sú úplne KO (čo býva okolo 19:20, len malá musí byť dostatočne unavená, aby sa miesto spania nepostavila v postieľke a nerečnila 😀 - alebo mi napíš, na kt strane ste to riešili. Ďakujem moc 😉

ynez75
20. jan 2011

@valika_val no,aj u nas to bolo tak.kym som spala s malou,na posteli,lebo u nas je problem s malym bytom,tak sa mala vkuse budila.stacilo,ze som sa otocila na druhu stranu,ze priatel zachrapal,zakaslal,bola hore.vkuse bola hore.nevedela som ako to mam doma poriesit,kedze v dalsej izbe spava starsia dcera a tu som nechcela budit placom malej,nech sa vyspi do skoly.nakoniec som to poriesila.starsia spava na nasej vyvysenej posteli,priatel chudak pod postelou na zemi,mala sama v detskej izbe.aspon kym sa mala nenauci spat tak,aby starsiu nebudila placom.odkedy spava sama,spi.ved vies.a ked sa nahodou v noci zobudi aplace,nejdem tam.cakam co bude dalej.ale place minimalne a sama prestane.....

lola79
20. jan 2011

@melanche moj maly to iste. Cez den zaspi, ma 3 spanky. Ale nech robim co robim, na noc zaspava okolo 22:30. Potom spi tak do 9tej. Skusali sme aj drzat ho dlho hore a ulozit o 8smej, ale to je potom 8:30 hore, uplne sviezi, rozhadzuje ruckami, rozprava sa.. a aj ked ho nechame v tme a tichu, jednoducho nezaspi. 😒

layla84
20. jan 2011

@melanche

nesnaž sa nútiť ju spať vtedy, keď to vyhovuje tebe.. rozklikni a prečítaj si prosím ťa články o dennom spánku - teba sa týka tých posledných 5: http://weissbluthmetoda.wordpress.com/category/...

máš tam aj čo to o tom, ako funguje spánok u tak malých detičiek - nemôžeš čakať pravidelný režim, všetko sa ešte len vyvíja, detský mozog až okolo 4-6 mesiacov začne fungovať tak ako náš, teda, tá spánková časť... takéto malé dieťatko spí, kedy chce a nespí, keď nechce, čo by si sa na hlavu postavila.. zatiaľ s tým veľa nenahýbeš. Vyzerá, že malá ma trošku pomýlený deň s nocou, čo je tiež v tomto veku ešte celkom bežné. Mám ešte niekoľko rád, ale teraz už nevládzem, idem spať - základ nájdeš v tých článkoch a na tej webstránke celkovo a zvyšok snáď niekedy nabudúce
hlavne ti poradím: buď trpezlivá, spokojne ju uspávaj ak to vyžaduje, ale sleduj prvotné známky únavy ako sú opísané v http://weissbluthmetoda.wordpress.com/2010/08/1...
- snaž sa aj o to,aby nikdy nebola hore dlhšie ako dve hodiny vkuse, veľa detičiek potrebuje ísť v tomto veku spinkať už po hodine bdenia, môj syn zvyčajne vydržal tú 1,5 hodinky a potom bolo treba ísť spinkať
- snaž sa tiež o to, aby si neprešvihla nikdy spací vláčik, ak si čítala pár posledných strán v diskusii tak vieš, o čom hovorím - to je najlepšia cesta k dobrému spaniu
- spokojne ju v tomto veku uspávaj, ak to vyžaduje, ale nerob to výlučne - čím častejšie sa snaž dať jej aj príležitosti na to, aby zaspala sama - no toto sa môže podariť len ak sa trafíš do prvého štádia únavy, teda ak chytíš správne ten spací vláčik (bubelko, ĎAKUJEM za tento pojem, milujem ho) - teda, kedy sa len dá, skúšaj ju dať do postieľky ospalú, ale bdelú a nechaj ju chvíľu, čo bude robiť... v tomto veku sa vyplakanie ani nič podobné neodporúča, až do cca 5 mesiacov, takže k ničomu ju nenúť, daj ju tam, skús, počkaj chvíľu, daj jej tú šancu, veď nikdy nevieš, kedy sa jej samej podarí nastúpiť do vláčika...
- ak ti môžem poradiť, zapájaj do uspávania aj iných členov rodiny, najmä na to ukladanie do postieľky a na tie záverečné štádiá, nech si nezačne spájať spánok len s tebou, oceníš to raz!
🙂 prepáčte dievčatá - mám toho v tejto dobe veľmi veľa, potrebovala by som aby mal deň aspoň 50 hodín...

layla84
20. jan 2011

@kablika

🙂 zase sa opakujem, ale : za pokus nič nedáš... akurát, ak chceš posunúť nočný spánok, niekedy to vyžaduje posunúť aj denný, možno o pol hodinku, možno o celú.. ja by som skúsila asi pre začiatok 13:00...
aby ti to nezlyhalo na tom, že ti poobedný spánok znemožní skorý nočný (okolo 18.00).

Fíha, dvojičky!!! Tak to je výzva, čo sa spánku týka - priznám sa, osobne som ešte neriešila, ale doktor Weissbluth má výskum dvojičiek (spánku dvojičiek) ako jeden zo svojich hlavných výskumov, zameriava sa na to už desiatky rokov - ja s tým skúsenosť ešte nemám, ale budem rada, ak sa podelíš, ako ti spinkajú, ako si ich učila, kde máte problémy, ako to zvládajú spolu, či sa dá spánok nejako zladiť... - zaujíma ma to 🙂

valika_val
20. jan 2011

@layla84
dakujem za odpoved.
budu to ale bojove podmienky, lebo my vlastne spime vsetci (povodne) v jeho detskej izbe. a ak by sme sa chceli odstahovat, nie je sranda sa presunut aj s manzelskou postelou do nasej spalne a vsetky veci zo spalne zas presunut do detskej k nemu... teda raz sa to da, ale ak by to nebol dobry napad a ja by som musela vstavat k malemu kazdu hodku, tak by sme sa museli zas presuvat naspat 😒 tak to radsej budem s nim v izbe.
manzel zatial spi v obyvke na gauci, ale pre mna tam miesto uz nie je 😀
takze zatial to asi budeme musiet urobit tak, ze budeme presuvat matrac z manz. postele do obyvacky a naspat 😀 a budeme spat s muzom na zemi, ked si spravime miesto 😀 😀 no nevadi, vyskusame.
napisala som to ako hotentot, ale hadam pochopite.

na mojom synovi velmi tazko vidiet, kedy je unaveny. ak sa hra, tak to nevidiet vobec, az ked sa mu zacnu pliest nohy 😉 ale uz mame odpozorovane, ze vydrzi bdiet 3 hodiny, pred vecerom trosku dlhsie.
kupeme o 19 hod (plus minus 15 minut podla toho, kedy vstal poobede) a najneskor o 19,45 (vacsinou 19,30) lezi v posteli.

layla84
20. jan 2011

@valika_val

uf, tak to bude bojové 🙂 a neskúsiš radšej presunúť do druhej izby malého ako by ste sa mali sťahovať vy? neviem, či som to celé pochopila, ako to vlastne bývate.. 🙂

valika_val
20. jan 2011

@layla84
normalny trojizbak, ale spalna, kde je vstavana skrina, je strasne miniaturna. a tak od narodenia syna spime vsetci traja v "detskej izbe", ktora je vacsia, a v nasej spalni mame sklad a skrine a tak.
cize ak by sme sa chceli vratit s manzelom do spalne, musime ju vypratat, aby sa uvolnilo miesto pre manzelsku postel, a vsetky veci zas presunut do detskej.
syna nechcem presuvat, myslim, ze by to bol sok. on nech ostane tam, kde spinka teraz.

valika_val
20. jan 2011

layla, aky mas nazor na nahradenie kojenia vodou?
kdesi som sa docitala, ze dietatu sa casom nebude chciet budit na vodu. na to sa spolieham. 😀
ak my maly vypije 20ml vody, mam to povazovat za smad, alebo je to len obycajne prebudenie a zlozvyk - utisenie sa cumlom s tekutinou?

valika_val
20. jan 2011

MYYYYYYY, preboha, prepacte, jasne ze miiii (to bude tou neskorou nocnou hodinou 😀 😀 😀 😀 )

kaja73
20. jan 2011

@layla84 Ahoj.Chcem sa ta opytat ,ak ma maly problem spat v postielke z dovodu,že si zo sna sada a nasledne pada roznymi smermi a udiera si hlavičku do mreži na postielke-čo ho samozrejme opakovane budi-či ma vyznam trvat na spani v nej.už cca 4m z tohto dovodu spi vedla mna na manželskej posteli a mm spi v detskej.Mame spravene doslova barikady,aby nespadol.On by v postielke aj zaspal,no vždy sa silno opakovane udrel, nasledne sa rozplakal od bolesti a zlaknutia a to sa v noci X krat opakovalo,tak som ho proste prestahovala ku mne.Tu sa neudiera,spi cca od 20h do rano 8h.Papa nadranom okolo 5-6h,niekedy sa ešte preberie okolo 1-2h.Vždy sa ku mne prituli a po chvili spi dalej.Občas,tak 1 krat do tyždna je hore cca 1h a až potom znovu zaspi.Cez den tiež spi v manželskej posteli,lahnem si s nim a do 10-15 min.spi.Aj večer to takto prebieha.Rozmyslam,či toto riešenie mam takto ponechat,alebo či to časom zmenit.Ale na postielku to fakt nevidim-je hrozne akčny aj ked spi a zas nechat ho celu noc sameho na velkej posteli si netrufam z obavy pred padom z postele.teraz zvažujeme kupu novej manž.postele-tato dost vrzga a kupu aj jednej postele pre maleho,že by sme ju prirazili k našej manželskej a mohli by sme tam spat všetci traja spolu.mysliš že je to blbost,alebo čo radiš?Mne nevadi, že spi maly vedla mna ,len mi vadi že je mm v druhej izbe.takto sme spavali 10 rokov so staršim synom a už by sme chceli byt s mm v jednej izbe.No ako hovorim v postielke spat nevie kvoli uderom hlavičky.Ešte dodam,že cez den spi cca od 12,30 do 14,30h.Ciže dokopy spi 12h v noci a 2h cez den.Myslim si že vyspaty je dostatočne,nezvykne byt plačlivy,ma vela energie.

arrett
21. jan 2011

Baby, je normálne, ak mi 11 dnove bábätko prespi celu noc bez dojcenia? Presnejšie 10 hodín? Je plne dojcene, cumlik nemá. Nechýba jej to mliecko?

valika_val
21. jan 2011

@arrett
do tych 6 hodin by som povedala, ze ano, ale 10 sa mi zda uz velmi vela. co prsniky? pamatam si, ze mne by uz na tvojom mieste praskli... 😀
daska mala zltacku? je inak zdrava? a co pocikane plienocky? kolko ich ma?
osobne by som ju budila po 6 hodinach, max. po 8, a skusila jej aj v polospanku dat cicik. tak male babatko nema este rezim, nevie kedy je den a noc, preto ma prekvapuje, ze v noci tak dlho spinka...
skus sa este opytat v teme Dakujeme Annag 😉

sonije
21. jan 2011

Tak moje metoda, která není metodou, ale jen nasloucháním miminka po týdnu sklízí ten největší úspěch. Včera na svoje narozeniny, mi dal Míša největší dárek. spal od 22 do 9. No a dnes taky tak, ještě hejá v postýlce, kde je od 22.. Nemůžu uvěřit, že ještě před 14 dny se budil třeba po hodině a teď mě nechá takhle krásně vyspat. Jen jsem ještě musela upravit spánkové časy. Dřív chodil spát od 12 do 14 a pak až ve 20, ale budil se kolem půlnoci. Teď chodí spát od 12 do 14, od 18 do 20 a definitovně to zalomí ve 22.. MOji rodiče by radost neměli, včichni jsme chodili spát po Večerníčku, ale když to Míšovi vyhovuje a prospí pak celou noc, tak proč ne.. V západních zemích je běžné, že děti chodí spát klíďo o půlnoci 😀

sonije
21. jan 2011

arrett: Ségře spí takhle malá od narození. Ale doktoři doporučují takhle malé děti alespoň 2x za noc vzbudit kvůli laktaci. V noci se totiž tvoří mlíko a je potřeba ho stimulovat. První syn mi taky krásně spinka a 10 dní po porodu jsme měli po kojení ☹

nikuska0411
21. jan 2011

@ynez75 ahojky 🙂
tak malinká hajala rovnako ako noc predtým.bola 6x hore, len papala iba raz. čo je super 🙂
uvidím, ako dnes. ale zázrak je, že sa cítim oddýchnutejšia 🙂
ako som čítala, vy ste už o 17.30 hajali 🙂
a susedia, chápem... u nás aj o pol 9 večer vŕtajú a v nedeľu na obed búchajú a trieskajú...

valika_val
21. jan 2011

ahojte 🙂 hm... u nas to iste, ziadne zlepsenie, dokonca jedno zobudenie navyse (ale to som bola este hore).
o 23,30 vodicka (25ml), o 02 kojenie, 05 vodicka 25ml a o 06 kojenie, spal do 7:08 🙂
ta vodicka je az posledna moznost, ked ho uz neviem utisit. tak fakt neviem, ci je ozaj smadny (ale pije hltavo), alebo len vymysla a potrebuje si z niecoho cucnut, pre ukludnenie.
neviem, ze ci ked mu nebudem davat vodu a necham ho revat, ci to skratka pomoze a na druhu, tretiu, siedmu noc sa uz nezobudi... co myslite?
bojim sa, ze ak mu odmietnem dat vodu, tak smad mu nedovoli zaspat a bude revat a revat az kym sa uplne nezobudi...

ynez75
21. jan 2011

@valika_val u nas to bolo presne to iste,ked sa stala zavislou na caji a kazdych 15 minut revala,tiez som nevedela co mam robit.ci je fakt smadna,tiez hltavo pila,ci sa chce ukludnit cmulanim,lebo cumel nechce alebo co!nakoniec som to predsa len vyriesila tak,ze som ju ignorovala.plakala...ale u nas sa vsetko zmenilo tym,ako som ju zacala ukladat na 17.30 a ucila ju spat podla layly.nechodila som k nej vobec,ani ked revala a oducila sa.dnesna noc bola super.o 17.30 zaspala,na par prebudeni kvoli susedom,zobudila sa pres 7 a este do 7.45 si stebotala v postielke.mozno by stebotala aj dlhsie,ale uz som ju vybrala,lebo nejedla od 17.30 a ani nepila.teraz som ju zasa ulozila o 9.30.krici tam,ale to je take akoby sa hadala s tym hrochom,co ho tam ma

briketa
21. jan 2011

@arrett niektore deti prespia odo dna jeden celu noc. samozrejme to asi tak neostane (zubky a rastove obdobia), ale bud stastna.

ynez75
21. jan 2011

@nikuska0411 a co robi ked sa zobudi?place?hra sa?pije cajik?

melanche
21. jan 2011

@layla84 dakujem, precitam si tie clanky.

adenka
21. jan 2011

ahojte,

dakujem vam za rady... vcera vecer ked som sla spat tak plakala vedla v izbe... nesla som dnu a cakala som asi 10 minut ci nezaspi, ale plac len stupnovala... tak ked som vosla do izby, hned prestala. prelozila som ju z postele do postielky a lahla som si a vtedy to zacalo... plac, prosikanie... tvarila som sa ze spim ale o chvilku ju uz naplo a slo to... tak som len rychlo skocila aby nepogrcala celu postel a zas spala pri mne ☹

skusim ju dat skor na tu noc spat, len mi este poradte kedy jej dat mliecko? lebo ked jej dam flasu do ruk a odidem, ona ju nevypije a zacne revat... a ked pockam aby dopila a potom odidem tak do minuty bude tuty pogrcana....

ynez75
21. jan 2011

@kaja73 moja zlata,tak to mate pekne zavarene...moja starsia dcera mala nieco podobne.nam vtedy pomohli tie homeopatika sedatif pc.ale neviem,ona mavala tzv.nocne mory.ju budili sny.....asi by layla teraz nemala zo mna radost,ale keby sa mne dieta nebudilo na kazdy suchot a keby mi spalo krasne celu noc a nikdy neplakalo,ja by som s nim takto spala.ked vam to vsetkym takto vyhovuje a vsetci ste vyspati......len aby si zasa nezvykol na to,ze spava s vami a nebudete ho vediet oducit.a stratite s mm sukromie uplne.....fakt neviem....chudiatko maly....

ynez75
21. jan 2011

@adenka aj moja plac len stupnovala.ale aj tak som tam nesla.mne sa do 3 dni oducila vrieskat.place,ale to je skor take jej hadanie sa.ak sa uz chces dat na tento boj,treba vydrzat a nechodit k nej.ako som uz vcera pisala,treba dat dietatko spinkat este predtym,ako zacne strasne plakat.teda skor,nez zistis,ze je strasne unavena,treba sledovat tie znaky unavy.som presvedcena o tom,ze tak ti z placu grckat nebude.sama si zistila,ze ked si pri nej vystraja este viac.aj moja to robievala.a stale to robi,ked sa nahodou pojdem kuknut,ci nieje pokakana a potom sa ide zblaznit a tiez ju natahuje.tak uz ani nechodim kontrolovat plienku.u nas to pred spanim vyzera tak,ze ju okupem,prebalim,prezleciem,dam jej mlieko,ci kasu,flasu jej drzim a cakam az kym sa neneje,polozim do postielky,pobozkam,pohladkam,zazelam dobru noc a odidem.a uz nepridem.aj ked place.a potom zaspi a spi celu noc

nikuska0411
21. jan 2011

@ynez75 v noci place ked sa zobudi..vacsinou jej dam cajik a cumel a je dobre...
ked zaspi, cumel vypluje a haja pekne bez neho....tak neviem....

valika_val
21. jan 2011

@adenka
tak mne napada len jedno - oducit ju pit mliecko pred spanim v postielke... co keby sa napapala este predtym? neviem, kedy kupete, a tiez neviem, ako to u takych vacsich deticiek chodi, ale zacala by som isto tym. a vobec, je potrebne, aby tak velke dietatko pilo este mliecko z flasky? nie je to len (zlo)zvyk?
mozno ostatne baby poradia.

ynez75
21. jan 2011

@nikuska0411 skus ju nechat plakat.uvidis co urobi,ked za nou neprides.viem,je to drasticke,ale do par dni sa to zmeni.aj u nas to takto bolo.zacala som jej nocny plac ignorovat.spim i v izbe s nou,ona ma nevidi,postielka je o dost dalej od mojej postele,takze ju pocujem,ci negrca alebo nieco.cakam,kym prestane.a ona prestane

nikuska0411
21. jan 2011

@ynez75 nemyslim, ze je to drasticke, len nas tatinko je slaboch a hned by utekal k nej 😀
tak to tuto noc skusim, ved uvidim..ja ju mam blizko postele, ale nevidi na mna, lebo tam ma na postielke ten ochranny matrac dookola. A mame aj monitor dychu, tak vidim, ked blika, ze je ok 🙂

ynez75
21. jan 2011

@nikuska0411 aj nas tatino vsetko "kazil".on ked ju pocul plakat,musel stale na balkon.vyfajcil kopu cigariet.3 krat do tyzdna chodieva po veceroch hravat hokej s partiou,tak to mi pomohlo dost.skus sa s nim porozpravat.ved chces len malu naucit nebudit sa a neplakat.ja napriklad citam svojmu aj co to z tohto fora,aby vedel ako je to u inych.pomaha nam to

nikuska0411
21. jan 2011

@ynez75 hej hej, aj ja mu citam a kedze nefajci, nehraje hokej a je skoro stale doma, je to zlozitejsie, ale bude musiet vydrzat 😀
ved vsetci traja chceme v noci hajat... 🙂