Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

bubelko
21. jan 2011

@arrett aj tak male babatko dokaze prespat celu noc. ak mas strach o mliecko, tak si odpumpuj. mne takto podobne spaval starsi a pumpovala som. pri mladsom som budila a pokazila som cely jeho biorytmus a musela som ho napravat. pokial mala nema kojenecku zltacku, pekne cez den papa, ma dost pocikanych plienok, tak by som ju nebudila a radsej by som odpumpovala. 😉

petronelas
21. jan 2011

Naše noc 😖 😖
Vykoupala,dala sunar....v poslední době se po dopití flašky otočí ke mně,dá si hlavičku na rameno a zavře očička.Vím,že je už unavený a chce spát.No ale jak ho jdu hned položit do postýlky tak hned oči jak trnky a začne řvát.
Včera byl tak unavený,že jsem tam asi 2 minuty stála u postýlky a pak odešla.Trochu zakňoural,ale neměl už na to moc síly.Byl hodně unavený.Takže zaspal po 10 minutách.
Pak se vzbudil v 2,15hod a chtěl jít za mnou do postele.Já ho položila spátky do postýlky,přikryla a on se zase postavil a chtěl k nám.Asi za půl hodiny šel manžel na záchod,tak si ho pak vytáhl z postýlky na ruce.Držel ho asi minutu a položil ho spátky si lehnout.No to byl ještě větší řev!!!!Tak vydržel hopsat a řvá v postýlce do 3,40hod.
MY se samozřejmě pohádali u toho,protože jsem mu vynadala,že ho vyndává.no pak usnul v 3,40hod a spal do 6,30hod.To jsem mu dala prso,moje blbost v moji posteli,u toho na 10minut usnul s já taky.Pak jsem ho přeložila do postýlky a dala ještě sunar.No pak už neusnul. ☹

bocinka
21. jan 2011

@petronelas ale tak malý spí v noci hezky, ne??? jen ty večery stojí za to.... 😕

bocinka
21. jan 2011

@petronelas to je jako u nás.... my se hádáme jen kvůli spaní malé.... opravdu kvůli ničemu jinému.... je to mazec.... 😔

layla84
21. jan 2011

@petronelas

Je jedna z najdôležtejších vecí komunikovať, určiť si jasné pravidlá v domácnosti, zhodnúť sa na nich a dodržiavať ich: Ak neťaháme za jeden povraz, ak neexistujú jasné pravidlá o ktorých všetci členovia domácnosti vedia a rešpektujú ich, dieťa to vycíti a nebude vedieť, čo vlastne sa od neho čaká.
Musíte sa dohodnúť s manželom na jasných pravidlách, rozhodnúť sa pre JEDNU metódu, nech už je akákoľvek, či plač či nosenie na rukách - čokoľvek, len to nemiešajte. Musíte ju však dodržiavať obaja a pernamentne, vytrvalo, dôsledne! Ak ho na ruky neberie v noci jeden, nesmie tak robiť ani druhý. Nie je to ľahké dohodnúť sa na jednom štýle výchovy, na jednom prístupe, na jednej metóde, ale je to nevyhnutné. Dá sa to, ak obaja rodičia sú prístupný aj ku kompromisom, a ak vedia dobre komunikovať a vysvetliť si, zvážiť spolu všetky pre a proti každého navrhnutého pravidla.

petronelas
21. jan 2011

@bocinka no my právě taky....a mně to strašněmrzí.myslela jsem,že narozením miminka to bude ještě lepší než předtím.Jka si mám potom plnit manželské povinosti když se pohádáme??? 😀 😀 😀
jojo,on spí v noci hezky....jen to usínání.
A odpoledne s ním jezdím do kočárku.To nebude v postýlce ani za milion

layla84
21. jan 2011

@petronelas

Nie len ty sama musíš byť vytrvalá a systematická. Musíte byť vytrvalí a systematickí aj ako tím, spolu s manželom, resp. celá domácnosť. Ak sa pre niečo spolu rozhodnete - jasne si to definujte, určite si presné pravidlá, chce to fakt kvalitnú komunikáciu v rodine. Potom bezpodmienečné dodržiavanie určitých zásad - len to pomôže našim deťom zistiť, kde sú ich hranice, len to im dá skutočný pocit istoty a bezpečia, ak budú vidieť, že rodičia ich bezvýhradne milujú, ale že majú určité zásady, hranice, za ktoré sa nesmie ísť.

petronelas
21. jan 2011

@layla84 jo máš ve všem pravdu.Ale to si můžu i hubu natrhnout.Každý den to říkám pořád do kola. 😝
No a co mi poradíš s odpoledním spánkem? nechce o postýlce ani slyšet.Už jsme ho minimálně po dva krát vytahovala po hodině z postýlky a pak do večera už nespal.Tak s ním chodím raději do kočárku aby spal.
Dělám to asi blbě,že?

juliakocka
21. jan 2011

@petronelas ahoj, no a nepomohlo by keby si mu do postielky dala veľa hračiek, respektive ku postilke nejaky stolik s hračkami a to by sa pohral, my tak máme, že aj ked mi dieta spi len hodinu, dalsie 2 hodiny sa vydrzi hrat sama v postielke, rozprava si a ja cez vysielačku ju počujem až v kuchyni.........alebo ked ju dam spat a sa jej nechce, tak sa pohra a potom zaspi medzi hračkami

layla84
21. jan 2011

@petronelas

Nijaký systém uspávanie nie je blbý, dievčatá. Čokoľvek vyhovuje dieťaťu AJ RODIČOM, proste celej rodine - čokoľvek im vyhovuje DLHODOBO, je fajn. Len teda, majte na pamäti to slovíčko dlhodobo, lebo ľahko naučiť, ťažko preučiť. Ak si pripravená uspávať ho tak trebárs aj niekoľko rokov, lebo aj to sa môže stať, potom niet problému.

Čo sa týka uspávania, neexistuje zlý spôsob (najlepšie je, ak dieťa vie zaspať samo, ale ak je dieťa dlhodobo dobre vyspaté, nemáte nijaké problémy s náladou počas dňa, s mrzutosťou, s "hyperaktivitou", s precitlivelosťou, s uspávaním, s nočným budením a celkovo so spánkom - teda ak je dobre vyspaté, vtedy to, že nevie samo zaspať mu nenarušuje spánok... často však to takéto ideálne nie je a neschopnosť dieťaťa zaspať samostatne môže začať ovplyvňovať kvalitu jeho spánku - potom je potrebné naučiť dieťa zaspávať samé... aspoň na noc a v noci ak sa náhodou prebudí, počas dňa môžeš ponechať staré metódy uspávania)

Ak dieťa dobre, zdravo, dostatočne dlho, dostatočne hlboko a kvalitne spí, nech spí trebárs aj v kočíku. Doktor W. odporúča ale kočík (alebo auto) po tom, ako dieťa zaspí, odstaviť na tiché, pokojné miesto a nehompáľať ho viac, nech sa v kľude vyspí. Ak ho totiž vozíte, síce sa môže stať, že spí dlho, ale spí pravdepodobne veľmi povrchne, lebo veď nadhadzovanie, hluk, pohyb celkovo bráni hlbšiemu spánku. A tak síce dieťa prespí aj dve hodiny v kočíku ( a v posteli trebárs len hodinu) ale nemusí to byť vždy lepšie, lebo spánok nehodnotíme podľa kvantity, ale podľa kvality.

Toto je ale už ku spánku ako takému. Uspávanie, či lepšie spôsob zaspávania - to je na každom rodičovi, čo uzná za vhodné. Nijaký spôsob nie je nesprávny, ak vyhovuje celej rodine, a ak sú všetci kvalitne, dobre vyspatí.

layla84
21. jan 2011

@petronelas

denný spánok: prečítaj si blog: odkaz som nechala včera 23.12 pre melanche tu v diskusii

- musela by som vedieť presný režim, odkedy dokedy ti spí počas dňa a odkedy dokedy v noci, či sa budí - proste celý režim na to, aby som vedela povedať, čo môže byť problém.

- iste sa s tebou podelí o skúsenosti ynez75

- väčšinou pravidelný skorý nočný spánok (cca 17.30 - 18.30max) po niekoľkých dňoch alebo týždňoch sám dokáže napraviť spánky denné, - kvalitný nočný spánok s dostatočne skorým začiatkom dokáže sám osebe časom predĺžiť denné spánky, pod podmienkou, že tieto sa dejú v súlade s biorytmom, vnútornými hodinami dieťaťa - to znamená, že denné spánky začíname v správny čas.

tittika
21. jan 2011

ahojte, od ukonceneho 3 mesiaca sa nam zrutil uplne nocny spanok, a teraz je to uz uplna katastrofa ☹ ☹ maly ma 4 a pol mesiaca a stala som sa mu zivym cumlom, kupeme sa o 19tej , zaspi pravdaze pocas kojenia (to ma od narodenia) a zobudi sa po pol hodine, usmieva sa, po pol hodinke zas zaspi pravdaze na prsniku, par dni dozadu mi spal aspon do 23tej no teraz uz nie 😢 a budi sa takmer kazdu hodinu, max hodinu a pol uplne celu noc, pohladkanie, mojkanie, niec nepomaha uspat , totalne sa rozplace ked nedostane prsnik alebo cumel , cumlovat nevie, musim mu ho pridrzat lebo mu vypadava ale podari sa mi ho uspat. je este fakt maly aby sme to riesili? vyplakavaciu metodu by som nezvladla, skusam ho druhy den prikladat pocas dna kazdu hodinu na prsnik. Inak sa rano budi okolo 8, o 10tej niekedy neskor zaspi pocas kojenia, o 13tej papa a ideme na prechadzku, pekne spinka "vonku" o 16tej som uz doma a papa...da sa to riesit alebo ako sa hovori treba vydrzat! uz ani neviem kolko hodin cak-pak spim asi 4? 😔

bubelko
21. jan 2011

@tittika spanok ako taky by som neriesila, skor ten "zivy cumel". ale na to maju mamicky rozne nazory. mozes si povedat, ze je to ok a prejde to a ako riesenie dat ho k sebe do postele a spavat s nim. alebo ho mozes skusit oducit.
mne to osobne vadilo a spat s nim v jednej posteli mi neslo, tak som maleho oducala a velmi rychlo oducila. ale kazde dieta je ine, to co zabralo na moje, nemusi na tvoje. 😉
jednak nam pomohlo spravidelnenie stravovacieho rezimu cez den, zavedenie pevnej hodiny posledneho kojenia (medzi 22 a 23) a potom nahradzovanie nocneho kojenia cajikom/vodou. postupne jedno za druhym. trvalo to necely tyzden, nabehli sme na rezim, ktory s malymi obmenami mame v podstate az dodnes. 😉
takze, riesit sa to da, ale da sa ist aj cestou - vydrzat, niekedy z toho vyrastie. kedy, to ti nepovie ale nikto 😉

tittika
21. jan 2011

@bubelko dakujem za radu, aj mne vadi, ked spi vedla mna , nemam dostatok miesta, myslis, ze robim dobre ak si ho prikladam na prsnik pocas dna co najcastejsie? vodicku by som aj skusila ale nepouzivame zatial vobec kojenecke flasky ale idem prevarit vodu a vyskusam ako bude na nu reagovat, a co cumlik? tym to tiez len kazim ak mu ho pridrzavam aby zaspal, vsak?

bubelko
21. jan 2011

@tittika moje obe deti pouzivali flasku na pitie a mali dudusky a kojili sa do roka. laktacna by ti povedala, ze by si tym mohla pokazit kojenie, ale ja poznam vela mamiciek, ktore pouzivali aj aj a vsetko ok. cize je to vec nazoru, ako sa k tomu clovek postavi. na silu by som mu ho nedavala. mne sa jonas naucil na cumlik okolo 5 mesiaca, lukas asi ked mal 3 tyzdne a tiez som im ho obcas pridrzala, ale ked som ho pustila a vypluli, nechala som to tak.
tym, ze cez den prikladas co najcastejsie urcite nic nepokazis, robila by som to tak dalej a skusila v noci troska eliminovat. ak zaberie cumlik, nechala by som ten, ak nie, skusila vodu. tiez by som sledovala, ci prospieva, ci pekne pribera a ci ma dost pocikanych plienok. 😉

tittika
21. jan 2011

skusim vodicku uz je prevarena 😉

petronelas
21. jan 2011

@layla84 no náš režim je stále nějak nepravidelný.Právě se v tom docela plácám.Do 9.měsíce to bylo úplně perfektní,režim úžasný,malý byl jak hodinky.
No ale teď už tomu tak není.Takže napíšu to přibližně tak jak to je v poslední době.
20 hodin noční spánek ( pláče hodinu,takže usne po 21 hod)
spí do 4- 5.hod,dostane flašu s mlíkem a spí ještě do 7,30hod
odpolední spaní: 12-12,30hod jedeme do kočárku(doma nezaspí v postýlce) spí do 14,30-15hod
pak noční spaní 20hod
tento režim trval 10dní
Chci jenom napsat,že byl 4.měsíce zvyklí,že jsem s ním ležela v posteli a on tak usnul.Myslím si,že to těžko snáší,že je to teď najednou jinak.Odpolední spaní bylo taky bez problému.Lehla jsem si k němu do velké postele a v momentě spal.Teď když ho dám odpoledne do postýlky,tak vůbec nebude spát klidně celý den.

poslední 2 dny spí: od 20hod(21 usíná) do 2,30hod,pak usne do 5 hod,dostane mlíko a spí do 6,30hod,
v postýlce si hraje a čeká na mně do 8hodin
odpolední spaní: 12-12,30hod jedeme spinkat do kočáru (doma nezaspí v postýlce) a spí do 14,30-15hod vyjímečně 15,30 hod a pak následuje zase večerní spaní 20hod

adenka
21. jan 2011

ahojte,
tak dnes sme sli spat o 17:30...nebol to ani umysel, ale kedze slecna sa vypytala spat dopoludnia o 10 tak popoludni uz spat nechcela a o 16 sa vratila z prechadzky odrovnana a hotova... bola uz samozrejme velmi unavena, ale dala som ju do postielky, dostala mliecko a sla som prec... po chvilke plac tak som sla k nej kym si vklude dopila mlieko a uz vyzerala ze zaspi a vtedy jej doslo ze je v postielke a uz plac a plac... tak som sla prec... plakala asi 10 minut, potom vyhadzala vsetko z postielky na zem tak som sla za nou, a po chvilke hladkania zaspala... ale kazdu pol hodinu place, ukazuje mi na postel a prosika nech ju tam dam... som fakt zvedava aka bude dnesna noc a hlavne ci nebude rano o 5 cvirik a tahat ma ku hrackam...

ynez75
21. jan 2011

@adenka super,ze si ju dala tak skoro.len uz si za nou nemala vobec chodit.pocujes ju,vies ze sa jej nic nestane.aj moja robi bordel v postielke.dnes som ju ulozila o 17.40.20 minutplakala zvysnu polhodinu debatovala a ticho.my sme na tejto metode uz 5.noc.ked bolo dlhsie ticho,isla som sa pozriet,postielka hore nohami,hracky vsetke na nej,ale pekne buva

adenka
21. jan 2011

@ynez75 mozno robim chybu, ale ja sa nebudem pozerat na to ako mi kazdy vecer grca von cely objem zaludka, a ako chodi spat vzlykajuc s cervenymi licami a ocami... proste nie... pre mna uz je uspech ze je opat v postielke a ak sa nauci postielku opat akceptovat a nebude s nou mat problem, potom mozem riesit samotne zaspavanie... mna neobtazuje byt pri nej 10-15 minut a hladkat ju. mne vadi ked vymysla a som pri nej hodinu.. ale to vacsinou odidem nech si poplace..

ynez75
21. jan 2011

@adenka vymysla,lebo si pri nej.aj moja to robila.ale pravda je,ze aj ja som na to vsetko isla postupne

adenka
21. jan 2011

@ynez75 dominika ma pruh...nemozem ju zas nechat plakat do aleluja... som rada ze zatial nemusela pod noz...

ynez75
21. jan 2011

@adenka to by som sa aj ja bala

ynez75
21. jan 2011

@petronelas no ako pokracujete?

adenka
21. jan 2011

@ynez75 aj tak ju nechavam plakat viac ako dost... niekedy uz manzel na mna huci 😅 .. dnes ma prosil nech za nou idem... no ale ako pisem, nemam problem s uspavanim ak netrva hodinu... ja sama neviem zaspat ked manzel nie je v posteli lebo si nemam o koho opriet nohy, takze ju chapem ze sa potrebuje mojkat.. bola som taka ista a ona je vseobecne velmi kontaktna...

petronelas
21. jan 2011

@ynez75 už plače 1 hodinu a 20 minut.
Líbí se mi slova adenky.Mám nutkání tam jít a uspat ho hladkáním.To by spal v minutě. 😢

janus32
21. jan 2011

@adenka Ahoj,citam,ze nie som sama,ktora ma problemy s detmi-s ich spankom 😒 No ja sa tym nezatazujem,beriem to tam,ze pokym chcu deti so mnou hajat,tak dobre,mozu aj za cenu,ze ja sa nevyspim,ale ma to aj svoje plus a to vitazi nad vsetko minus a to sice,ze tie deti chcu len teraz tak spinkat,ked vyrastu,tak ma okaslu a nebudu sa chciet tulit a mojkat 😵 Takze ja si ich pritomnost vychutnavam.Starsi syn uz samozrejme spava vo svojej izbe,ale drobec so mnou.A ako poznam jej temperament o chvilu aj ona pochopi,ze vo svojej posteli je jej lepsie 😔

ynez75
21. jan 2011

@petronelas verim ti.to kazde dietatko.ale adenka ma s malinkou ten problem,ze ma pruh.vies? ☹

janus32
21. jan 2011

@adenka jaj a este nieco-samozrejme boli pokusy o to,aby spala sama,no nasa slecna revala ako keby som ju hadam tyrala a grcala ako prasiatko hadam aj to,co v zivote nejedla 😖 takze asi tak nejako to u nas vyzera 😉

adenka
21. jan 2011

@petronelas ak ti zaspi do minutky hladkanim preco riesis zaspavanie? necitala som celu debatu tak nie som v obraze...

@janus32 no ja som vzdy tvrdila ze dieta patri do postielky.. a stale si za tym stojim.. aj ked som dojcila, nerobilo mi problem vstat a prelozit ju do postielky. ale urobila som vynimku ked bola chora a v noci sa dusila, tak proste sla ku mne a chcela som ju mat pri sebe. zial je prave v takom obdobi ze si na vsetko dobre prilis rychlo zvyka. a my sa pri nej nevieme vyspat... odomna vyzaduje aby som ju drzala tak ze jej lezim za chrbtom a ona mi hladka ruku... tak to uz po par hodinach ma boli cele telo... a manzel sa mi zacal stahovat castejsie na gauc a to nechcem...