Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

moncicak.as
21. jan 2011

@beatrice7 Tak super, hned jsem veselejší 😀

valika_val
21. jan 2011

@moncicak.as
hehehe 😀 tak to mas teda tvrdy oriesok, ked si vie otvorit dvere 😉
tu si uz netrufam radit, aj ked napady mam. ale kedze tam este nie som (maly ma 9mesiacov), tak nech ti radsej poradia skusenejsie mamicky 🙂

valika_val
21. jan 2011

@kubaka
myslim, ze nikto tu nenechava hodiny dieta vyplakavat pravidelne. ide tu o nieco uplne ine.
tak, ako si to napisala ty, je to samozrejme strasne a neakceptovatelne. nastastie sa to nedeje a tvoje obavy alebo strach o nase deti prameni z nevedomosti a z nedostatocnej informovanosti, o co tu ide.
este raz opakujem: "metoda vyplakania" je len zlym a velmi strohym nazvom pre upravu zaspavania a spanku nasich deti 😉

moncicak.as
21. jan 2011

@valika_val To mi povídej, když takhle zavřu a odejdu do obýváku a on za chvíli přiběhne řve, a začně se hladit po hlavě a říkat ,,hodný kluk" a pak začne hladit mě a povídá ,,miáčku" tak jsem ztracená 😀 Zatím mám naději v té želvičce, že u ní usne a pak už to půjde tak samo.. 🙂

beatrice7
21. jan 2011

@moncicak.as O jaké želvičce mluvíš ? 🙂

moncicak.as
21. jan 2011

@beatrice7 želvička, která promítá hvězdičky a měsíc po pokojíku, máme tuhle: http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=38515829&tab=0 Táďu hrozně baví, ale zatim u ní ještě neusnul...

ynez75
21. jan 2011

som maximalne smutna z toho,ako zacali dnes utoky na laylu a na to vsetko celkovo.hneva ma to,ze sa reaguje tak,ako sa reaguje,lebo ako napisala aj valika_val,aj ja si myslim,ze tie prehnane ataky a silnejsie slova,pramenia z nedostatocnej informovanosti a nevedomosti.nepozname sa navzajom a nikto nemoze ani len tusit,co vsetko sa skryva v nasich zivotoch,co vsetko stoji za tym,ze sme sa rozhodli pre sedenia na tomto fore.vieme o sebe len to,co si sem napiseme.kazda mame na vela veci iny nazor,kazdy prezentuje ten svoj,ale prosim,normalnym sposobom a bez urazok nas,nasich deti a ludi,ktori nam pomahaju.dakujem

valika_val
21. jan 2011

@moncicak.as 😀 😀 😀 tak toto ma dostalo, a to som to ani nezazila nazivo! 😀
inak ta korytnacka je super 😉

lalipop
21. jan 2011

@ynez75 tak v tomto mas uplnu pravdu

moncicak.as
21. jan 2011

@ynez75 Souhlasim, každý má své praktiky, toto forum je o tom si nechat poradit, když o to stojím, ne se tu hádat 🙂

bubelko
21. jan 2011

@ynez75 nebud z toho smutna. tema zaspavania bola a vzdy bude kontroverzna. kazdy ma svoj pohlad na vec. ak ti je velmi smutno, chod sa pozriet na viki ako spi 🙂 nie je to krasny pohlad? a zajtra rano ked vstane s usmevom, nebude to este krajsi? 😉

moncicak.as
21. jan 2011

@valika_val Tak a ted mi řekni, jak mám být v takové chvíli vytrvalá a důsledná😀 Bych ho upusinkovala vždycky 😀 Když chce, tak je vyčůranej, jak mraky.. 😀

ynez75
21. jan 2011

@bubelko ano,ja to viem.ale ma to hneva,ze sem dojde niekto,kto vobec nepotrebuje poradit,len ma zlu naladu,ci co a navaza sa takymto sposobom do niekoho a niecoho a nie su ani v obraze.ked nepotrebujem radit alebo zistit ako sa vodi niekomu,koho uz"poznam",tak sem ani nejdem,nie?,,,mimochodom,viki sa prave dohrala.zasa.dalsia15 minutova rozpravka svojim zvieratkam 🙂

ma.cka
21. jan 2011

Nahodou som sem zabrdla a diskusia ma vskutku zaujala. A prekvapila svojou ostrostou. Musim povedat, ze mam 3 deti a kazde je ine (ako inak 🙂 ) aj co sa tyka spanku. Najstarsi syn bol od porodnice "katalogovy". Ma 9, tak ze si uz detaily nepamatam, ale viem, ze spaval pekne doobeda aj poobede a vecer pekne zaspal okolo 8 po kupani s 2-3 zobudeniami sa na kojenie. Dcera podobne, lenze bola citliva na brusko, takze nie az tak super, ale v pohode. (Niekto by povedal, ze "spomienkovy optimizmus" 🙂 ) Neviem uz, kedy sa to stalo, ale zvykla si zaspavat "na prsniku". A to dospelo az do 40-45 min. No a teraz mame 3,5 mesacneho prcka, ktory je uzsny, zlaty usmievavy..... do cca 1,5 - 2 mesiacov spal durch den-noc len sa kojil. Fakt s minimalnymy prestavkami ked bol hore. Ani sme nevedeli, ze ho mame. No a teraz spi cez den pekne, ale problem nastava vecer. On sice po kupani "zalomi", ale len na 3/4 - 1 hod. Potom sa preberie a je hore do cca 23-24. Ziadny plac, sice rozhadzuje usmevceky, ale je hore. A potom zaspi, zobudi sa 1-2 krat na kojenie. Lenze rano sa zobudi cca medzi 6-7, napapa sa a taha dalej do 11-11.30. Uz som ho skusala drzat poobede hore, (lebo ked ho dam poobede von, vie prespat aj 4-5 hodin), aby nebol vyspany. Ved asi sa nemozem cudovat, ze sa mu nechce vecer spat, ked sa zobudi z poobedneho spanku okolo 18.00-18.30. Nepomohlo. Od unavy po kupani "odpadol" a spal uz, ked som ho vkladala do postielky. ALE zas len na hodinku a potom uz opat nas stary scenar - hore do pol noci. Starsie deti si rezim nasli same, tu som cakala, ze to bude tak isto, ale 3,5 mesiaca sa mi zda dost na "byt hore do pol noci". LAYLA84 a FEM, co by ste poradili?

bubelko
21. jan 2011

@ynez75 ja ta chapem. ale ono sa vzdy niekto najde 😉
no my sme dnes mali hodinovy rozhovor so psom. jonas po obede zaspal na dlhsie ako zvykne - spal od 14,30 do 17,00. dospava totiz chorobu. len druhy nasledok bol, ze sice isiel spat normalne ako vzdy, len este recnil a potom si pytal pit a zase recnil, az zaspal. ale ani nemrnkol, len recnil o dusu 😀 😀 😀

ynez75
21. jan 2011

@bubelko no pekne 🙂 ale tak to nadherne spal.to mne sa moze iba snivat 🙂 ale ked sa jej raz upravi aj ten denny spanok,neviem ci sa uz nebudem nudit.....no,rozpravka pokracuje...tatatatatatata....nevidi ma,tma je,ale nejako je jej smiesno 🙂 ....strasne sa tesim,ze prestala uz plakat....myslim,ze po materskej uz mozme robit aj babkoherectvo v pohode 🙂

tetes1
21. jan 2011

Zdravím ve spolek,
nejdu sem nikoho soudit,ale přispěji svojí trochou do mlýna. Chápu,že každé dítě je jiné (mám dvě a na každého platí něco jiné a jsou povahově i přes stejnou výchovu naprosto rozdílný).Chápu i to,že matka zůstává i po přivedení potomka na svět ženou a člověkem se svýma potřebama. Chápu,že chce mít večer a v noci klid a pohodu (i když při 1,5 hodinovém pláči dítěte si tu pohodu a klid představit teda opravdu nedokážu i kdybych byla přesvědčená,že to dítěti dělá strašně dobře). Vychovávám své děti a přistupuji k nim bez příruček či názorů z diskuzí,snažím se řídit citem a hlavně vcítěním se do dítěte. Např. jak by mi bylo,kdyby mě někdo nutil do jídla,které mi nechutná nebo nemám hlad,proto své děti nenutím jíst,když nechtějí i malé dítě má natolik vyvinutý mozek,že ví co chce a potřebuje a co ne. Nicméně období dětí se strašně rychle mění a to co je pro matku večerním peklem,že dítě nechce spát může za týden či měsíc samo a přirozeně bez bolesti a traumat na obou stranách naprosto přirozeně odeznít. Proto bych se přimlouvala,jestli si jakákoliv maminka není jistá rozhodnutím nechat dítě vyřvat,aby samo usínalo ať to nedělá a snaží se vžít do pocitu dítěte,které pláče,třeba protože se cítí nejisté,samo apod. a tím,že ho nechám vyplakat ho v jeho pocitu spíš utvrdím než abych mu dala pocit bezpečí a klidu. A teď si nasypu sama popel na hlavu,ale po téhle zkušenosti vím, že tahle metoda opravdu není nic pro mě. K dětem vstáváme oba s manželem,tak jak se kdo vzbudí,někdy spí celou noc a jindy se budí poměrně často a nikdy nevím proč,tak konejšíme či byť toho nejsem zastáncem i vezmeme do postele,podle situace. A jednou nás syn asi dvě noci po sobě se strašně často budil pro nás naprosto bezdůvodně,podotýkám,že byl celé dny veselý,naprosto v pohodě,bez kašle,rýmy,prostě zdravý kluk. A manžel už tu druhou noc,nadával a byl vzteklý a měl blbé kecy a i jsme ho nechali chvilku bečet cca. 5 minut,nechtěli jsme,aby si zvykl na spaní s námi v posteli......druhý den jsem jela s dcerou k doktoru na objednané nefrologické vyšetření a syn se mi zdál teplý,tak jsem ho změřila a měl po odečtu 37,9C,takže žádná horečka,ale řekla jsem si,že když už je mám oblečené a stejně jdeme ven,že s tím skočím k doktoru a dopadlo to tak,že mu píchali ucho,měl tam pneumokoka a pseumonádu a hrozilo,že půjdeme do nemocnice......a vše naprosto bez příznaků. Kdyby jste věděly,jak mi v té chvíli bylo,že jsme ho nechali byť těch 5 minut plakat a jeho něco bolelo.....nafackovala bych si. Chtěla jsem tim říct,že nikdy nemůžeme u miminke vědět,co se jim děje,zda u nich nevypukne nemoc,zda nemají špatné sny,zda se něčeho nebojí......Prostě byť neumí mluvit jsou to lidské bytosti se svými pocity,bolestmi......Tak prosím o trochu shovívavosti a trpělivosti byť na úkor našeho pohodlí. 😉

bubelko
21. jan 2011

@ynez75 no aj mne sa vacsinou o takom dlhom spanku len sniva 🙂 no idem spat aj ja, lebo uz ledva vidim
dobru noc 🙂

valika_val
21. jan 2011

a ten moj ani slabiku! 😀 😀 😀
fuka do lopticky, brble, piska, vyska, niekedy z neho vyjde mmm alebo bmmmm alebo hej 😀 alebo to pismenko, co sa neda napisat, ale kazdy ho pouziva v prestavke medzi vetami, ked nevie, co povedat dalej 😀

valika_val
21. jan 2011

@moncicak.as 😀 😀 😀 naprosto chapu! 😵

ewicka223
22. jan 2011

@sjuze prosim Vas nemohli by ste aj mne poslat tu knihu? mame 0 mesiacov cez den spime asi pol hodinku a vecer sme kazdu pol hodku hore....zaspavame velmi tazko a sam v izbe nemoze zostat...ja z som tak vycerpana...

ewicka223
22. jan 2011

@ewicka223 máme 9 mesiacov..už skoro 10 .....hore je preklep

layla84
22. jan 2011

@kubaka

Prepáč, ale nemáš pravdu v tom, čo tvrdíš. NIJAKÉ psychické problémy ani vzťahové problémy neboli nikdy preukázané. To, o čom hovoríš ty, to boli všetko výskumy detí zanedbávaných rodičmi dlhodobo, to bol pocit opustenosti detí z rodín alkoholikov a rozvrítených rodín. Ty nemôžeš tieto výskumy ani tvrdenia aplikovať na milované dieťa, ktoré plače dva tri večery za účelom zdravého spánku. Je rozdiel keď plače opustené dlhodobo zanedbávané dieťa o ktoré sa rodičia proste nezaujímajú a keď plače niekoľko hodín se vším všeudy dieťa, ktoré má celý deň istotu o matkinej láske, všetku jej starostlivosť a pozornosť. Tvrdenia, ktoré prezentuješ pochádzajú z výskumov rozvrátených rodín, zanedbávaných detí. Ani jeden výskum, ktorý sa zaoberal čisto len metódou vyplakania ako prostriedkom k zdravému spánku u inak zdravých a milovaných detí, ktoré dostávajú od rodičov všetko, čo im treba, ani jeden takýto výskum nepotvrdil, čo hovoríš ty. Nijaké následky sa v praxi nikdy neukázali. Dokonca takto zamerané výskumy vždy prídu na to, že dieťa v konečnom dôsledku z tejto metódy prosperuje..

Ale názor ti brať nejdem, no ako napísala ynez75, ty sa staraj o svoje deti, aby mali všetko, čo im treba. My už sa o tie naše postarať vieme - a možno dostávajú viac lásky a pozornosti ako ktorékoľvek iné deti, lebo my sme oddýchnuté vyspaté mamičky s plnou náručou lásky a pozitívnej energie, ktorú im vládzeme dávať celý deň, a nie len im, ale aj našim manželom a starším deťom. Nie vždy kvantita spoločne stráveného času dokáže nahradiť kvalitu.. Ja som sa nikdy nepotácala od únavy s dieťaťom na rukách, nikdy som nemala kruhy pod očami ani náldau pod psa po neprespatej noci. Vždy mám dobrú náladu a pre svoje dieťa každý deň plno úsmevov, piesní, nových hier, tvorivých aktivít - nezabíjam čas hodinami a hodinami nosenia PLAČÚCEHO nevyspatého dieťaťa na rukách, ale radšej tento čas strávime tým, čím strávený byť má - zdravým spánkom, ktorý nám potom na druhý deň umožní nie KVANTITU, ale KVALITU spoločne prežitých chvíľ.

berenika39
22. jan 2011

@layla84 extremy nikdy nikomu neprospěly.
nějak se ti z toho posledního odstavce a - bohužel i z celé té metody - vytratilo to dítě, pochválila jsi sebe, metodu, poplivala ty, co s tím nesouhlasí....a co miminko?

(my se umíme postarat,my jsme odpočinuté, my dáváme lásku....,nikdy jsem se nepotácela únavou, vždy máš dobrou náladu.....oslavila jsi sebe sama, fajn, budou tě obdivovat, ale bezohlednost přeci do vztahu matkaxdítě nepatří....., ano, určitě jsi potom, když dítě vycvičíš, dokonalá matka, ale za jakou cenu? A jen v minimech případů to jde vyřešit za pár dnů....to víš sama.

Zkoušela jsi někdy myslet na to dítě? Co cítí? Jak to prožívá?

lyenka
22. jan 2011

odporucam asi kazdej mamine, pred tym nez zacne s touto metodou zaspinkavania nech si precita knizku od Margot Sunderland - Rodičovstvo je veda a potom nech zvazi ci zacat s tymto sposobom, lebo nasledky sa uz vratit spat nedaju ...

fem
22. jan 2011

@layla84 prepac, ale si tendencna... nenasla som jedneho odbornika na Slovensku, ktory by v sucasnom stave vysledkov, experimentov nebol opatrny, ked ma poradit matke, co ma robit, ked je dieta cca 8 mesacne, je pravdepodobne vo vrchole separacnej uzkosti...naopak bolo by fajn, ak by prave vyskumy zanedbavanych deti sa zurocili tym, ze by prispeli k vyssej informovanosti verejnosti o danom probleme, ze ich utrpenie malo zmysel...staranie sa do inych deti..to je len odrazom isteho humanistickeho projektu, ktory sa civilizacne vyvija...projekty ludskych prav, prav deti a pod., kiezby ludia boli menej lahostajni k utrpeniu cudziemu...
crying out...vedie logicky, na osobnostnom a emocnom stupni vzdy len pocitu opustenosti a rezignacie na primarnu osobu...nikdy to inak nebude...dolezity je kontext, co to vsetko obnasa...
udivuje ma, ze tieto fakty neberiete v uvahu, ze vasa metoda nema limity a upozornenia..nemozem verit ziadnej vedeckej metode,ktora nema svoje limity , nie je otvorena falzifikacii...potom to je fanatizmus, nie veda
@ynez75 neber to tak osobne, chapem tvoju situaciu, len zamysli, co spravis neskor, ak sa za nejakych okolnosti opat spanok pokazi, napr. len choroba, opat nechas dieta vyplakat...vies o tom, ze nejake deti pri tom aj zvracaju, mozu mat problemy s dychanim...atd..nikto ti neberie tvoje rozhodnutie, je to tvoje rozhodnutie..ale tiez by si nemala ostatnym radit tieto veci..kedze nemozes brat zodpovednost za ine deti v zmysle potencialneho zla... skor je to o stasti...nikto ta neodsudzuje, ale ty nemas tu moc sa tvarit, ze je to tak za kazdych okolnosti spravne...
inak ty mas osobne limity na vyplakavanie, ze kolko...alebo ti to je jedno...

fem
22. jan 2011

to nie je napadanie, to je jednoducho druha strana tej istej mince, nie sme v diktature, takze je potrebne ukazat mamicky otvorenost, na to su tieto diskusie...ak chcete presadzovat len jednu jedinu spravnu metodu, ktora neberie ohlad ani individualne specifika emocionaleho vyvoja dieta, ta ma miesto skor v nejakej uzatvorenej komunite...
zial tato metoda si nevsima po prve tie vyskumy, ktore hovoria opak aj na psychologickej a neurologickej rovine a po druhe tato metoda si nevsima tisice matiek, ktore naucili deti zaspavat bez vyplakavania, tak aby spali aj deticky, vo svojich postielkach celu noc aj mamicky vo svojich posteliach celu noc...

ynez75
22. jan 2011

@fem len tak naokraj,vcera toho uz bolo popisane viac ako dost.dnes sa k tejto teme nebudem vracat.chcem si popisat s maminkami,ktore uz "poznam" a ktorych osudy si navzajom sledujeme...ale aby som ta aspon troska ukludnila,ziadna z nas nenechava dieta plakat,ked je chore.a ja uz nemusim nachavat dieta plakat vobec zy ziadnych okolnosti.lebo neplace.asi tolko

ynez75
22. jan 2011

@valika_val nerozpravate slabiky?ale vy uz stojite,lozite a my este nie.mala ma 8 mesiacov prec,al vazi len 6200g.ale ona sa malilinka aj narodila.....v noci bola strasne chutna.ja som sa usmievala,v ociach sa mi slzy stastia leskli,lebo len mlela a mlela.takmer hodinu a pol.bola zlata...ale ovela radsej by som bola keby namiesto vykecavania spala 🙂 aj ked zaspala uplne sama od seba