Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

ynez75
25. jan 2011

este podotknem,ze mala nespavala ani ked nespala cez den nic,takze musela byt v noci unavena.mohla spavat.ale nespala.nespavala nam od narodenia vobec

apollo11
25. jan 2011

@valika_val To je právě to. Nevím, co bych radila, necítím se kompetentní radit v tak složité situaci 😉 Každé dítě je jiné, ale každé potřebuje nějakým způsobem cítit, že maminka si je jistá ve svém vztahu k němu. Vím jen, co bych udělala já.. pokud by to vůbec došlo tak daleko.. byla bych stejně zničená, jak píšeš, nevyspalá, mrzutá. Možná bych toho měla plné zuby a dočetla se o této metodě.. ale já bych na prostě neměla srdce, ani s ní vnitřně nesouhlasím, takže u mě by neprošla. To, že si ji zvládla, budiž ti ctí (protože věřím, že to člověk dělá s velkým přemáháním), ale já prostě myslím, že musí existovat jiná cesta, byť i mnohem delší, trnitější. Snažila bych se zjistit _příčinu_ tohoto chování a tu řešit.. protože takové spaní-nespaní už podle mě byl jen důsledek.. sice jsi vyřešila problém spaní touto metodou, ale není to komplexnější problém na to, aby se dal řešit vyplakáním? Neříkám, že jsi udělala něco špatně, opravdu to nesoudím a ani si to nemyslím, jen jsem byla zásadně proti tomu, aby se tato metoda uplatňovala jen tak zbůhdarma nadálku na každý problém s usínáním.. co když je děťátko nemocné, co když je to fyzická příčina, co když má separační úzkost, co když prostě není zralé na to, plakat, aby se něco naučilo.. já nevím, je tu spousta "co když" a proto pro mě není tato metoda řešením, jen oklikou. Jsem ráda, že slyším, že je to za vámi, ale je mi líto, že neexistují pro takové případy nějaké lepší metody, jak toho dosáhnout.. a kdyby takové byly, asi by to s dětmi bylo moc jednoduché 😉

dlabinecka
25. jan 2011

@valika_val No nic, já jen, že mě zajímal názor lékařky. Já jsem Tě nechtěla nijak napadnout nebo tak!!!! Vcelku chápu, jak jsi to vyřešila a nemůžu říct, že bych s tím nesouhlasila. Plakal, ale ne o samotě. Mě se nemusíš ospravedlnovat nebo něco vysvětlovat. Chápu Tvojí unavu a Tvoje řešení situace. A držím palce, aby to bylo jen a jen lepší 😉

dlabinecka
25. jan 2011

@ynez75 Dobře, to všechno chápu, ale nědokážu si představit, že by mé dítě spala - já nevím - 16hodin denně.. Rozhodně chápu, že nechceš dávat nějaké prášky na spaní, to se mi zdá hodně ujeté. myslím, že problém byl asi hned od začátku... Chápu, že to máš těžké...

renatkas
25. jan 2011

@kaja73 napises mi prosim ta ten detox do posty? dakujem

ktr
25. jan 2011

@ynez75 ale taková nespavost musí mít příčinu..já bych zkusila ještě jiného neuorolga.....podrobné vyšetření a třeba i natočit eeg.....ano léky jsou návykové.....těm bych se taky vyhnula.......

dlabinecka
25. jan 2011

@kaja73 To já netvrdím. Reagovala jsem na to co valka popisuje na celý den. Já jsem asi blázen, ale myslím, že jsou hrozně rozhodující první tři měsíce života dítěte...

dlabinecka
25. jan 2011

@kaja73 A se starším dítětem bych navštívila spíš psychologa, než neurologa...

kaja73
25. jan 2011

@dlabinecka U nas boli tie mesiace OK,obaja moji synovia boli a su chceni,milovani,noseni a aj tak po case vyskočil u oboch tento problem.A to v čase ked už mali zabehany režim,ritualy a potom bum a koniec.

ynez75
25. jan 2011

@ktr mozno mas pravdu.zatial jej robili len sono hlavicky,to bolo nastastie ok.co sa tyka ostatnych vysetreni,kazdy nejak caka,ze sa to este upravi samo.ani doktori to nechcu este nijak riesit....som rada,ze sa mala naucila konecne po 8 mesiacoch spat aspon v noci.stacilo ju zacat ukladat skor na spanie a vyriesilo sa to.uz to takto praktikujeme viac ako tyzden a funguje to.preto to nechcem menit.podotknem,ze nespi uplne celu noc,to som zabudla napisat.ona sa zobudi raz alebo dvakrat.nepotrebuje,aby k nej niekto vsta,pretoze sa sama vyrozprava a po hodine spi dalej.cize nespi vkuse 13,5 hodiny.niekedy je to 10 niekedy,11,niekedy 9,lebo nezaspi nikdy o 17.30 hned ako ju do postielky dam.ale ona sa vyrozprava a zaspi.takze si nemyslim,ze toho spanku ma dost na to,aby uz cez den nemusela spavat.navyse to na nej vidim,ze unavena je

kaja73
25. jan 2011

@dlabinecka my sme boli s Petkom aj tam a tam mi bolo povedane že sa takto čast prejavuju deti narodene cis.rezom,hlavne ked este porod nezačal spontanne - dieta to vnima ako zradu od matky a jeho prichod na svet je prichod z kludu rovno do chaosu.Po normalnom porode dieta preživa traumu v porodnych cestach a narodenie je vykupenie z bolesti,na rozdiel od cisara dietata,ktore tuto bolest nezažije a svet nevnima ako vykupenie,ale ako nepriatelske prostredie.Tak mi to povedala a že ma vela takychto deti a aj jej syn bol taky.Jasne že nie všetci cisari su takyto,ale vraj je ich vela.

ynez75
25. jan 2011

@dlabinecka moje dieta nespava 16 hodin.ani zdaleka

ktr
25. jan 2011

@ynez75 takže vstává kolem 6 hod ranní???a do večera spí kolikrát??

ynez75
25. jan 2011

@ktr vstava o 6.30-6.45,do postielky ide o 17.30,ale zaspava okolo18.15....rano,ked vstane,ma uz rezim,kedy ju ukladat,ale mozem povedat,ze az do vecera,kym nejde zasa spat,sa nam podari uspat ju raz na 25 minut,niekedy ani to nie...takze v podstate spava len tu noc a nejaky ten drobny spanok nie kazdy den...ale nie je to tym,ze nepotrebuje spat.je unavena.

valika_val
25. jan 2011

@dlabinecka
@apollo11
tak som rada, ze som presla 😀
ak by ten "mrtvy chrobak" zafungoval, tak si dovolim tvrdit aj dovod jeho budenia: chcel vediet, ze som tam. a zaroven, ked to zistil, ze som (ze som prisla, vstala a tak), zaroven sa mu prestalo pacit, ze sa zobudil a ze nespinka. stavalo sa nam, ze ked bol zobudeny nejakym nahlym hlukom, alebo kvoli nejakemu vonkajsiemu podnetu, strasne plakal a krical. preto som sa naucila ho nebudit nikdy a za ziadnych okolnosti. teraz je to uz lepsie, ale musi sa zobodit len tak nenapadko, resp. nanho hned musim rozpravat strasne milym hlasom a zacat sa salit.
takze fakt si myslim, ze on bol sice rad, ze som prisla, ale zaroven nasraty, ze je prebudeny, ked jemu sa chce este spat. a tak sa uspal jedine na prsniku - so mnou.
a teraz, pomocou mrtveho chrobaka, je to super, pretoze sa preberie, ja sa ozvem, ukludnim ho, ze som tu (samozrejme na to treba istu psychicku vyzrelost - uz ma pomaly 9m), a on vie, ze som tam, vsetko je v poriadku a zaspava...

mozno si to len dodatocne takto vysvetlujem, neviem. ale som rada 🙂

idem si precitat, co radite ynez 😉

valika_val
25. jan 2011

@kaja73
zaujimavy nazor s tym cisarakom.
akoze znie to velmi logicky, ale az tak, ze nemam doveru voci takejto teorii 😀
poznam plno deticiek cisarakov (kolo mna je ich hadam 99%), ktore nemaju take problemy 😒

dlabinecka
25. jan 2011

@kaja73 Tak to je mi líto, ale je opravdu zvláštní, že je to u obou....

kaja73
25. jan 2011

@dlabinecka No obaja su planovani cisari,ale u Patka mi zabral ten detox.No vysomar sa z toho 😕

dlabinecka
25. jan 2011

@kaja73 Ježiš, tak to je fakt zajímavé. To mě teda vážně mrzí. my jsme měli porod velmi komplikovaný amyslím, že na dcerce také zanechal následky... Ale to je zase o něčem jiném. A psycholog řekl tohle a nějaká rada? řešení?

kaja73
25. jan 2011

@dlabinecka rada,len taka milovať,milovat,milovat a davat stale najavo.Ved aj preto som to neznasilnovala a spala s nim tych 10 rokov.Snad to pomohlo,je to teraz ozaj super chalanisko.

dlabinecka
25. jan 2011

@valika_val Jo, tak toto se mi zdá super jako řešení!!! Mě se prostě příčí nechat plakat dítě osamotě. Pokud je u něj matka vpodstatě "nemá důvod". Takže gratuluju a držím palce, at to jde takhle dobře dál😉

dlabinecka
25. jan 2011

@kaja73 Tak je prima, jsi určitě skvělá máma a synové Ti to milionkrát vrátí 😉 A máš můj obdiv , že jsi tolik vydržela. Asi i proto ten velký věkový rozdíl mezi syny, že 🙂

ynez75
25. jan 2011

@apollo11 pokial viem,valika nedosiahla to male pozitivum metodou"vyplakania sa"ale metodou "mrtveho chrobaka" a to je rozdiel.a velky.je pri svojom synovi neustale v izbe,ma ho pod kontrolou..je mam niekedy vazne taky pocit,ze mozes napisat cokolvek,a kto chce,vidi len to,co vidiet chce.ze je to metoda o plakani.bohuzial,su aj take deti,ktore placu,aj ked si pri nich,mas ich na rukach a prihovaras sa im.taka je aj moja dcera.nech robim co robim,ked chce plakat,bude.ci som pri nej,ci nie

dlabinecka
25. jan 2011

@ynez75 No, ale zdá se mi, že to po něm chceš. Je to asi blbost, ale já z toho mám pocit, že je přespalá... Ale to fakt jen střílím...

kaja73
25. jan 2011

@valika_val vraj je to hlavne pri PLANOVANYCH cisarskych,ked este porod nezačal.Nie pri akutnych,kde už su porodne bolesti a dieta sa už same pyta na svet.Moje oba porody boli 2-3 t pred terminom.Inak aj mm je takto narodeny a tiež mal taketo problemy. 😒 Ale ako hovorim určite sa to neprejavi u všetkych deti,ved každy sme iny.Ale tie citlivejšie povahy to možu takto zle spracovat.

kaja73
25. jan 2011

@dlabinecka Aj to je jedna z pričin 😉 Mm už nechcel ani počut o druhom po takych problemoch,ale nakoniec to bol on čo dal po rokoch impulz.A sme tomu velmi radi.Patko je fantasticky chlapček a Petko super velky brat.

ynez75
25. jan 2011

@dlabinecka urcite prespata nie je.ved pisem,ze mava neskutocne prejavy unavy.ale nejde jej zaspat.a ked sa to podari,ma len velmi povrchny spanok.zobudi ju kazdy suchot.ci je v dome hrobove tich,ci nieje,ona aj tak o 25 minut vstane....a ako sa da potom vysvetlit,ze aj ked nespavala ani v noci,aj tak nespavala cez den.niekedy ani nie tych 25 minut...skusala som naozaj uplne vsetko.aj pravidelny rezim,aj ziaden rezim,aj ukladanie malej o 19 h,aj o 20 h dokonca aj o 23 h...nam sa podarilo dosiahnut spanok malej v noci len tym,ze som ju zacala ukladat o 17.30.mozno je to nahoda,mozno ten cas ma nieco do seba...mala spava v noci maximalne11 hodin a potom uz nespava do vecera vobec.ako som pisala, obcas tych 25 minut.ja si nemyslim,ze je to pre 8 mesacne dieta dost.navyse ked javi znamky unavy.len nevie zaspat ziadnym sposobom a ziadna"metoda"nezabera

ktr
25. jan 2011

@ynez75 hmm....sice každé dítě má jinou potřebu spánku,ale i tak si myslím,že je to hodně málo....to je jasný,že musí být unavená...mozek si musí odpočinout,zpracovat informace....co jí dát zkusit spát,když ještě není moc unavena??třeba do kočárku....když je už přetažená,tak nemůže usnout...

kaja73
25. jan 2011

@ynez75 Ergo nosič si neskušala?Mne dlho cez den spaval Patko len v nom.Spolu sme tancovali až v nom zaspal.Najskor som ho ani dole dat nemohla,postupne už ano a potom už začal spavat aj zaspavat sam vedla mna.

ynez75
25. jan 2011

@ktr mas pravdu.preto ju teraz asi tyzden davam do postielky kazde 2,5 hodiny,ked este nieje taka mrzuta,lebo ona sa aj tak v postielke este rozprava.nezabera a po hodine ju z tej postielky aj tak vyberiem s tym,ze nespala.a ako som uz pisala,nespi ani v kociku.maximalne pol hodinu ☹ a ja uz naozaj neviem,ako jej mam pomoct...podotknem,ze mne osobne nevadi,ked je cez den hore,ja sa jej dokazem plne venovat,aj na ukor toho,ze doma nic nespravim.ale bohuzial,nie je to o mne.ona spavat potrebuje