Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

katkanova
5. feb 2011

@sussanah knizka uz je objednana, na ceste ku mne, tak som zvedava 😕 (dlabinecka - dakujem za tip) a teraz si idem pospat, lebo ako tak citam, cakat ma moze vselico ... skoda ze spanok sa neda zavarit ako ceresne ... pa

petka80
5. feb 2011

@vietnamka ahoj, nečetla jsem všechno, ale napadá mě k tomu asi tolik - moje mladší dcera byla taky od narození zvyklá na večerní uspávání v náručí (akorát místo skákání na balónu jsem musela rázovat po ložnici a mít ji v náručí), pak už byla taky šíleně těžká a řekla jsem, že končím (asi na 6 m., už přesně nevím). Všechno jsem večer udělala jako vždycky, klasický rituál (koupání, kojení atd.) a pak jsem ji ale šoupla do postýlky a sedla jsem si k ní a měla jsem na ní ruku, držela ji a trochu ji jakoby rukou houpala ze strany na stranu v té postýlce. Samozřejmě brečela, ale nebyla to žádná tragédie, já byla u ní celou dobu a prostě vytrvale ji takhle uspávala. A světe div se - usnula. Takhle jsme to praktikovali nějakou dobu a pak jsem ji odnaučila i to houpání rukou a stačí, když na ni jenom v postýlce položím ruku a je do 5 minut tuhá. Aby usínala sama, to nepotřebuju, takhle mi to stačí 😉
A myslím, že nejdůležitejší je - na 100% se rozhodnout, být neoblomná a vytrvat. Nejhorší podle mě je zkoušet různé metody, střídat to, jeden den polevit a druhý den to zase zkoušet atd.
Držím palce, ať to společně zmáknete!

adenka
5. feb 2011

@vietnamka necitala som cely pribeh, ale preco sa tak zdrahas uspavania? teda ak to nie je extrem a netrva to hodinu ako kedysi u nas... ved ked si vypije mliecko a zaspi tak to nie je zle...
a ked zaspava pri mliecku, tak preco jej ho nedas v postielke? ked tam zaspi, nie je ju potrebne prenasat a mozno sa nauci...

vietnamka
5. feb 2011

@adenka no, idealne by bolo, keby zaspala iba s dudkou 😉. Ale aj za zaspavanie na mliecku by som bola vdacna. Zdraham sa uspavat ju na rukach, pretoze uz teraz ma skoro 9 kil, a uspavat ju 5x denne po 20 minut na rukach je dost velka zataz na chrbat. A lahsia uz nebude, to ti rovno poviem 😉. Takze cim skor sa oduci, tym lepsie.

vietnamka
5. feb 2011

@petka80 No, presne. Nevadilo by mi uspavat ju tak, ze vedla nej sedim, alebo lezim. Ale nosenie mi vadi.

petka80
5. feb 2011

@vietnamka a asi bych nejdřív řešila večerní uspávání - přeci jen je kolem toho takovej větší rituál a je jasný, že se jde spát, jsou unavenější atd. A až by se to zaběhlo, tak bych začala s tím denním.

adenka
5. feb 2011

@vietnamka tak ju poloz do postielky, a tam jej daj mliecko... alebo zacne plakat? kolko ma mesiacov?

vietnamka
5. feb 2011

@adenka tento sposob funguje iba ak je velmi velmi velmi unavena (napr. ako dnes, ked vynechala 2 spanky). Inak zacne plakat. a ma 6 a pol mesiaca 🙂

adenka
5. feb 2011

@vietnamka place a vobec to mliecko nechce? nam inak na upokojenie pomahal taky projektor co premietal obrazky na strop... nezaspala sice pri tom, ale zaujalo ju to...

vietnamka
5. feb 2011

@adenka to zavisi od toho, ako velmi je unavena. Ak je unavena a je z toho nervozna, nedokaze sa upokojit a zacat pit. castokrat ju musim uplne vyzliect, aj plienku (upokoji ju to), aby zacala pit. Paradoxne, ak je velmi hladna, place, a nechce si zobrat ponukanu flasu. Proste je vyhecovana a place len preto, lebo place.

adenka
5. feb 2011

@vietnamka a nepomohlo by vam ukladat ju skor? lebo mozno je fakt len velmi unavena a velmi nervozna a preto nevie spat... moja dcera chodila dlho spavat o 8 pretoze som si vzdy myslela ze nie je dostatocne unavena a preto vymysla... a nakoniec to bolo naopak... az tu mi poradili dat ju spat skor, dnes chodi spavat o 7 a bez vymyslania...

vietnamka
5. feb 2011

@adenka aj to skusam obcas, parkrat to naozaj fungovalo, ze spala potom dlhsie. Napriek tomu, sama tam nikdy nezaspala, vzdy len na rukach.

adenka
5. feb 2011

@vietnamka chce to veeela trpezlivosti... nam dlho trvalo oducanie zaspavania na prsniku... presedela som hodiny pri postielke, hladkala ju a spievala a utisovala... ale pochopila 🙂

dlabinecka
5. feb 2011

@sussanah Batole mám taky a už se na něj těším, jen jsem zatím neměla odvahu, abyh se zbytečně neděsila 🙂 Jj, s manželem jsme řešili, kdy si pořídíme třetí a on mi řekl, že to necháme náhodě - no to určitě 😀 Má sperie, jak splašený koně abude něco nechávat náhodě 😀 😀
@vietnamka no, já bych to za malou výhru asi považovala. Nevím, je těžké radit, každé dítko je jiná, ale tvoje už je veliká, docela se právě divím, že se nevzbudí při přnášení. Já nevím, ale asi bych vytrvala..☹

dlabinecka
5. feb 2011

@katkanova Tak to máš pravdu, ale něděs se zbytečně, třeba právě tvoje dětátko bude spinkací andílek 😉 to nikdy nevíš dopředu. Doufám, že ti knížka pomůže při případných potížích 😉

sunea
5. feb 2011

@vietnamka toto by vam mohlo pomoct: http://www.branakdetem.cz/hacka-pech.htm
Inak my sme uspavali na rukach do 13 mes. veku...potom uz zaspaval tazko, protestoval, pomohlo lahnut si s nim proste na postel a zaspavat spolocne. Spociatku to bol beh na dleh trate (napr. trvalo hodinu, kym zaspal), ale citil nasu blizkost a postupne sa doba zaspavania skracovala. teraz je to otazka tak 15 min., v klude, sam sa tesi na spanie. Po zaspani ho prekladame do postielky, ak sa v noci zobudi, putuje zase k nam do postele, ale vacsinou chce ostat v postielke do rana. Drzim palce.

janka108
5. feb 2011

podelim sa o svoju skusenost. mam doma 9,5mesacneho chlapca, ktoreho spanok od narodenia nie je ziadna velka slava, dodnes sa v noci podchvilou budi na kojenie, a ja rano zatieram kruhy pod ocami. ale z uspavania mojho syna som si vytvorila uzasne chvile, ktore patria len nam dvom.. niekedy zaspi na prsniku, niekedy hlada polohu.. ak place, vezmem ho na ruky, chvilu s nim postradujem po izbe, on sa na mne upokoji, a potom znova pokladam na postel. zalezi od situacie,skusam co zabera...ked som ho dnes uspavala, zacala som mu len tak sepkat priania, ktore mu prajem do zivota.totalne spozornel, pocuval, potom sa usmial, dal mi mokru pusu na pusu a zaspal..jedinecny moment aky sa nezopakuje...chcem len napisat niektorym mamickam, ktore tu budu hladat rady ako drezurovat svoje dieta, aby skor dali na svoj instinkt, matersky cit, empatiu a pochopenie, ze tak male dieta potrebuje od vas nadovsetko citit istotu a bezpecie .. pochopila som, ze niekedy staci najst trochu kludu v sebe , prestat hladat zarucene metody v odbornych knihach a naladit sa na na dieta, uchopit pritomnost daneho okamziku, preniknut k vlastnej mudrosti..ono z vas vyciti spokojnost/klud a vy budete v ten dany moment vediet, co je pren dobre. vzajomna prepojenost, kde jedno nadvazuje na druhe. ocakavat, ze dam babetko vecer do postielky , samo zaspi (idealne bez placu) a ak nie, tak sa to predsa musi naucit ... pri tej predstave mi stoji rozum a chlpy na tele ...

@kubaka tvoje prispevky su pre mna prijemne "poctenicko". nechyba inteligencia, prirodzeny zmysel pre veci a rozhlad. my full respect! 😎

kalifa28
6. feb 2011

@janka108 🙂 tak sa to má robit 🙂

kalifa28
6. feb 2011

btw ja stále uspávam svoju dceru a to tak, že si s nou večer lahnem do postele, spime spolu, Saška má ,,balkonik,, dam jej mliečko, potom plienočku, dudu a ideme 🙂 nikdy to netrvá viac ako 10 minut, aj to som už vela napisala, vždy sa prituli k cecku 🙂 a spinká... všetko sa to odohrava okolo osmej a spáva 12 hodín. netvrdím, že v noci nehladame dudle, že nešmátram po flaške s cajom, že neprikrývam bobulu x krát za noc, ale robim to v polospánku a som predsa MAMA. ved nemam v noci inu starost, len zabezpečit mojej lasočke krásne sníčky...

layla84
6. feb 2011

@valika_val

Goool, za tvoj príspevok včera 14.07 - asi toľko by som chcela k tomu povedať ja, ale lepšie by som to nikdy nevyjadrila. Skláňam sa s úctou - nech žije zdravý sedliacky rozum!

evamarcel
6. feb 2011

@kalifa28 a ako spinka cez den? Vakych casoch?

dlabinecka
6. feb 2011

Ty brdo, tak já se rozhodnu, že budu nejhorší matka na světě a ukončím noční kojení - dítě spí paradoxně lépe, než když 5x za noc kojím - neuvěřitelné 🙂

kubaka
6. feb 2011

@janka108 to je podstata věci, cítím to úplně stejně . Jak šeptáš přání -... připomnělo mi to naší "miminkovskou mantru", jak jsem to nazvala, takovou hypnozu, která úžasně funguje. Už od malička jsem to zkoušela na oba kluky a ten starší si to vyžadoval ještě v pěti letech: tichoučkým, šeptavým, pomalým něžným hlasem jsem opakovala pořád dokola - Moje malá kočička, moje malá beruška, moje malé kolečko... prostě zaměńovala jsem jen poslední slovo za jakoukoliv blbost, ale oni se začali soustředit, ta monotonnost je ukolébala, úplně zhypnotizovala, aby mě slyšeli, museli být ticho a pak jim zaplouvala očíčka. Na Mariánka jsem to aplikovala už od novorozeneckého věku, u něj jsem si třeba v polospánku v noci vystačila s "minimantrou" Mojemojemojééé" jen jsem na něj položila ruku v postýlce a obvykle to zabralo. Někdy skončil prostě u mně v posteli a spali jsme jako špalci oba dva. Ale matčin hlas jsem si ověřila, dělal zázrak.
Chce to ale opravdu vnímat dítě z hlouby svého instinktu, naladit se na jeho vlny a vycítit potřebu dřív, než ji dá zřetelně najevo. A matčina jistota a klid, laskavost je pro dítě to nejdůležitější . Pak je klidnější , vyrovnanější celkově.
🙂

majdula
6. feb 2011

@kubaka Jej tak presne to zabira strasne rychle u nas doma 🙂 Uz jsem si myslela, jakej s tim nejsem exot 😀

Je tma, ja Radu hladim a septam mu ty jsi moje zlaticko, muj milacek a furt monotonne dokolecka melu cokoliv me napada... a to je panecku fofr s usnutim 😵
A posledni tydny jsem mu misto toho zacala vypravet, co jsme dneska delali (zase, monotonnim tichym hlasem kratke vety a opravdu popisuju kazdickou banalitu, kterou ten den delal, s cim si hral a tak)... Rada se rano probudil... sel za pejskem Janickou... oblikl si kalhoty a tricko... jeli jsme k babicce... zpocatku se soustredi, reaguje a "odpovida mi" nebo doplnuje, ale obvykle ani nestihnu dovypravet cely den a vetsinou u poledne uz spi 🙂

janka108
6. feb 2011

@kubaka tak to sme sa zhodli . my mame mantry na kazdodennom poriadku uz od porodnice. ani by som sa nedivila, keby jeho prve slova okrem mama, tata, boli om mani peme hung 🙂 deti su schopne vnimat ovela viac nez my si myslime, nielen na nase slova, nalady, ale aj myslienky a energie... hold treba najprv ukludnit seba, a nie naopak...dat placuce dieta do postielky, aby som mala aspon trocha pokoja (pri televizore...🙂 ...aaaaaaaa!!! je strasne scestne 😖

kubaka
6. feb 2011

@majdula jsme dva exoti - takže to máme odzkoušené už dvě - je tu ještě někdo? To je prostě princip hypnozy - když zabere na dospělého, na miminko tuplovaně.

kalifa28
6. feb 2011

@evamarcel cez den spi už len raz a to od dvanastej do druhej, uspavam v kočíku, bud na balkone, alebo vnutri...

kaja73
6. feb 2011

@kubaka U nas to tiež funguje.Hovorim mu, ako ho lubim,že je moje srdiečko,zlatko atd.vždy sa na mna pritom usmieva ,akoby rozumel .Ja mu aj trochu zaspievam a potom ide zas prihovor 😉

kitty333
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
valika_val
6. feb 2011

inak uz ste hodne od temy (temou je "ta kniha") 😀