Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

veruska007
31. jan 2013

Já si na tento návod nemohu stěžovat, obě děti jsme podle něj naučili usínat a spát bez problémů samotné. Samozřejmě, když je noční můra, kravál u sousedů nad námi, nemoc, silvestr apod., tak se v noci vzbudí a chtějí nás, ale jsou to naprosto výjimečné situace. Obě děti večer položíme do postýlek, pohladíme, dobrou noc... a ráno až žvatlají, tak pro ně přijdeme.

miska22200
31. jan 2013

@katkaajurko fuha to som nepočula,kde si to čitala kde sa otom autor vyjadril? 😕 😕 že lutuje že ju napisal? 😕

katkaajurko
1. feb 2013

@miska22200 je to nemecky autor a da sa to vygooglit na nemecky hovoriacich strankach,nemam cas to hladat teraz uz,my sme tuto metodu chceli vyskusat ale mojmu muzovi sa to natolko nepozdavalo-ze toto sa naozaj odporuca,ze jednu celu noc to vyhladaval a na aj nasiel - celkovo to vobec odbornici neodporucaju a ani sam autor ju uz neodporuca aplikovat... nikdy nevieme preco male deti placu,neposkytnutie im rodicovskej istoty v podobe zobratia na ruky a taketo triznenie defakto mozu u citlivych jedincov sposobovat negativa do zivota - ved ked si smutna a povies muzovi aby si ta pritulil a on povie-ze sak si dospela,dnes si ta uz raz pritulil tak netreba zas-co si pomyslis? u deti to je podobne - stracaju u rodica istotu a oporu a to je zaklad ktory potrebuju az do doby kedy su vyzrete sa odputat same ... urcite sa da si aj precitat rozne slovenske knihy o tom-ci deti vedia vydierat placom (take malicke) a ci nebrat na ruky a nechat vyplakat- ani jeden to dnes uz urcite neodporuci...narazila som na to aj v kapitel v knihe u Bukovskeho... instinkt matky nepusti a matky instinktivne od prirody su vybavene tak-ze pri srdcervucom placi maju potrebu zobrat dieta na ruky a tak to aj ma byt proste. Nechceme predsa hned nase malicke deti ucit-ze svet je jedno hnusne miesto kde nas ani mama nepostiska,neponosi ked nam je smutno mame nocnu moru,smad,uzkost,strach....

katkaajurko
1. feb 2013

@miska22200 toto totiz uci deti pri tomto sa iba neozvat-preto prestanu pri prebudeni plakat,oni sa dalej v noci prebudia,ale ich zlomime a naucia sa byt ticho a nepytat pozornost... co je dvojsecna zbran-mozu to potom aplikovat aj pri vaznejsich problemoch - chorobe-neozvu sa aj tak .... napriklad znama vravela,ze toto je problem u deti v detskych domovoch - nie je sanca sa im dostatocne venovat a preto sa obcas vyplacu - a potom sa uzatvoria definitivne a dolovat z nich ked im cokolvek je je nadludsky vykon... no a my maminy asi skor chceme aby nam deti doverovali,boli otvorene...do buducnosti,lebo to - ze si to dieta nepamata neskor neznamena-ze to nema v hlave-ako kusok skladacky... taky kamienok bariery medzi rodicom... to je aspon moj nazor z toho co sme kde precitala o tom.

miska22200
1. feb 2013

@katkaajurko no niečo na tom asi bude,dalo by sa otom vela polemizovat 😕 aj ked srdcervuci plač vedia moje deti ked niečo si chcu unas vydobit čo nesmu ale aj tak im to napriek plaču nepovolim..no každy si spravi podla toho ako to citi....nechcem sa tu snikym natahovat ale pišem ako som to spravila ja...staršieho sme ako maleho stale vyberali z postielky hore dole,dali se ho aj kusebe potom zas nazad,hrozne noci a ktomu som bola tehotna s dcerkou ( mam ich kratko posebe ) a tak sa odučil rychlo od postielky a stale chcel nas mat pri nas pri spani,čo sa samozrejme nedalo...npr.počas obedneho spanku ,lebo moja dcera ked už bola na svete ma potrebovala....preto som pri nej bola už tvrdšia a teraz spava vpostielke,zaspava sama a len občas musim knej prist vnoci jej dat dudku...a staršieho musim stale ešte uspavat....keby som ich oboch naučila na uspavanie ,večne branie na ruky z postielky ,tak by som som sa teraz pri dvoch asi zblaznila,kedže som väčšinou snimi sama 😝

katkaajurko
1. feb 2013

@miska22200 no preto ja nechcem tak rychlo deti pri sebe, ..mne samej by bolo smutno samej v izbe-tak to nechcem ani od syna 😉 , a ked zena koji -tak odbiehat dva tri krat v noci do vedlajsej izby je podla mna utopia...a kedze aj to je podla mna prirodzene, jednoducho sa mi vidi,ze z hladiska prirody je odstavit dieta prec uplne neprirodzene 🙂 ale nech si robi kazdy ako uzna za vhodne

ja napriklad si to uzivam,ze syn chce-aby som bola pri nom kym zaspi - ved je to uzasny krasny pocit 🙂 raz pride cas,ked uzma potrebovat nebude a asi mi to aj luto bude,lebo potom sa toto uz nikdy nevrati spat..uz bude len a len samostatnejsi ...su to nase chvile kludu a vzajomnej silnej blizkosti - popri tom vlastne nutene oddychujem ,takze je to dva v jednom - same pozitiva ,nez by som ho mala nechat vyrevat,tak to nie teda..a. su place a place - taky trucovity - to by som neriesila - ale taky srdcervuci ten ano... lebo teda moje dieta nie je herec a divadlo to nie je.. my sme to skusili raz ked mal pol roka a bolo to tak nieco strasne,ze nechapem ako to niekto dokaze ..mne to prislo ze ho tym tyrame ...ale nech si kazdy robi ako uzna za vhodne..ja vravim ako to citim , co sme o tom precitali a utvrdilo nas v tom to-ze sam autor to neodporuca uz aplikovat.....

veronicka1901
1. feb 2013

Ja som za to, aby deti zaspavali a spavali v postielke. Podla mna potrebuju mat svoje miesto. Nehovorim, ze sa treba urputne riadit nejakymi metodami, kazdy mame svoj rozum. Ked dcerka v noci place, pomojkam, pohladkam, ak sa zobudi, ulozim a necham zaspat, co niekedy trva aj 2 - 3 hodiny. Tak ci tak cele noci nespim, idu nam stolicky a neviem si predstavit, ze by spavala s nami v posteli, obdivujem zienky, ktore to takto zvladaju.

123bob123
5. feb 2013

Ahojte.Každý má na tú knihu svoj názor.Dcérka má 8 mesiacov a zaspáva v postieľke tak že ju držím za rúčku a prihováram sa jej.Keďdže v knihe bolo písané že už polročné bábätko dokáže samo zaspať tak som to vyskúšala.3,5,7, min intervaly sme zvládali ťažko.Malá nariekala v postieľke a ja za dverami.Trvalo to presne hodinu-hodinu intezívneho plaču ktorý mi trhal srdce.Dnes bola malá cez deň v pohode.Al euž večerom,ako náhle som jej zmizla z dosahu začala plakať.A keď som ju položila už v pyžamku do postieľky a zatiaľ odkladala veci z postele,začala srdcervúco plakať napriek tomu že ma ešte videla-úple mala v tých malých krásnych očkách strach z toho,že ju nechám samú.A to mi stačilo na to aby som neskúšala podobné knižné "odborné" rady.K dcérke som si ľahla a za min.pokojne spala. Každé bábätko je iné, a keď ma moje dieťa potrebuje pri zaspávaní-som tu pre ňu. Príde čas keď už bude hovoriť a vtedy jej vysvetlím že človek zaspáva sám-bez cudzej pomoci. Takisto som to riešila s nosením na rukách.Každý mi hovoril-nerob-rozmaznáš ju. A teraz na rukách byť nechce-len lieta v bežke po byte... preto odporúčam- RIADTE SA PODĹA SVOJHO DIEŤAŤA,NIE PODĽA KNIŽKY!!!

miska22200
5. feb 2013

@123bob123 maš pravdu každy sa ma riadit ako to citi 😉 niekomu ta metoda pomôže niekomu nie...inak stym nosenim na rukach maš pravdu,mne tiež radili nenosit tolko na rukach a teraz som rada ked mi občas niektore vydrži aspon troška na rukach pomaznat sa,lebo len lietaju

zelmirka1
5. feb 2013

@123bob123 tlieskam ti za tvoj príspevok, súhlasím treba sa riadiť podľa bábätka, inak 8-9 mesiac je problémový preto lebo bábo je v období separačnej úzkosti a preto si si správne všimla strach že ju necháš samú, vtedy moj maly reval aj ked som isla na zachod a neskor to uplne same preslo.
Rada by som povzbudila maminky aby sa nebali kazdé dieta sa posupne naucí zaspávať aj spat samé, ale naozaj sa to neda podla knizky, aj dospelí sme iní a aj detičky najmä ten prvý rok potrebuju hlavne istotu maminy a nie trening 3,5,7 minut. Ja som maleho naucila sameho zaspavat okolo 13 mesiaca, bez placu, ziadne intervaly som nedodrziavala, proste som chodila stale dookola k nemu. Ale aj tak sa tie obdobia menia, par mesiacov zaspava ukážkovo, potom zase nie a dnes má 4 roky a občas si vyžiada ma na chvíľu ku sebe a sú dni kedy nechce nikoho. Knižku mam naštudovanú ale spätne to hodnotím ako nedobré riešenie a veľmi stresujúce pre maminu aj dieťa, niektoré rady o režime sú fajn, ale nefungujú u každého dieťaťa. Aj papanie v noci je individuálne, ja som malému postupne predlžovala intervaly ale nie násilne, išlo to aj bez plaču ale nie vredy ked napíše knižka ale ked som sama vycítila ze je správna chvíla. Každej mamine prajem aby sa vyspala ale daje na svoj inštinkt a verte že neskor sa vám bude zdať problém spánku zbytočný. 🙂

ebsian
5. feb 2013

Jde to naučit i skoro 2 měsíční mimčo? 😀 😀 Máme doma očistec 😝 😔 😀

katka1981
5. feb 2013

@ebsian, neblazni. Take babo neplace len tak. Bud ma reflux alebo koliky.......a neskor ked ma separacnu uzkost ti ta kniha tiez nepomoze. My sme mali strasneho nespavca, bolo obdobie kedy spala 30 minut za 24 hodin. Ked mala 9 mes. som sa pokusila riadit knihou, no po 9 dnoch som skoncila, bolo to peklo. Ked mala 19 mes. som si povedala uz by mohla skoncit uzkost a podarilo sa a pomohlo to. Ale isli zuby, mala nocne mory, zaspavala sama, ale ajtak sa budila 2-3 x urcite.

katka1981
5. feb 2013

ked ma dieta separacnu uzkost, tak to nepomoze a je to hovadina, ak ju nema, nejdu mu zubky, nema zdrav. problemy, moze pomoct. Lebo ak je dieta zavisle na matke ci uz jej ruke, alebo niecom a vzdy ked sa v noci zobudi nevie same zaspat a mama ho musi niekolkokrat v noci uspavat tak ta kniha zmysel ma. Mam vyskusane, naucena bola zapsavat sama, potom som polavila a skoncilo to tak ze som 3x za noc uspavala po hodine, potom som s tym prestala a vratila sa ku knihe a uz nemala problem zaspat v noci sama, ajked sa isla vycikat, ulozila som ju a zaspala. Ale ozaj je kazde dieta ine, na druhe by tento postup vobec nemusel zabrat. Najidelanejsie je ak dieta zaspi na prse alebo flaske a zobudi sa az rano 🙂 ale asi takto deti nefunguju 🙂

romcovaklarka
5. feb 2013

@123bob123 Jo přesně, já tuto "metodu" zkusila přesně jako ty jednou, s podobným výsledkem a večer už jsem to nedokázala prckovi udělat a lehla jsem si u něho jako obvykle. Až na to, že jemu nebylo 8 měsíců, ale skoro 17 😅 Ale stejně jsem to nedokázala. A víš ty co? Asi za 2 nebo 3 týdny se naučil usínat sám v postýlce bez mé přítomnosti, a to úplně nenásilně a zcela sám od sebe 😵 Od té doby si dá mlíčko, kousek pohádky, nějakou tu ukolíbavku a já ho dám do postýlky, odejdu a on si tam chvíli povídá, schovává se pod peřinu a dělá "bu bu bu" a podobné blbinky a po chvíli z toho usne 🙂 Ony ty děti se to naučí i samy, naučí se samy chodit, sedět, mluvit, tak proč ne spát 🙂

luciska23
6. feb 2013

Prosím vás aký máte režim kedy dávate počas dna spinkat a tak isto aj večer o ktorej? Dakujem

zelmirka1
6. feb 2013

@luciska23 to závisí od veku bábätka a aj tak treba režim prispôsobiť individuálne. Ja som vždy dávala večer spinkať okolo osmej a podľa to som prispôsobila denný režím, lebo závisí kedy ráno vstávate. Mali sme obdobia kedy vstával o 5 ráno, žiadne rady z knižky nezabrali proste som to musela vydržať a vtedy znovu spal už o 9 keďže bol ranostaj. Neskôr sa budil až okolo 7 ráno a podľa toho kedy bol unavený som ho dávala spinkať napr. okolo 10.30 hod a potom zase popoludní o 3. Ale to nemusí vyhovovať každému, kámoška dávala malú až okolo desiatej večer lebo vtedy ju nakojila a spala potom dlhšie ráno a mali to celé posunuté. Neber prosím do úvahy žiadne tabuľky koľko by malo dieťatko spať, lebo niektorí sú spavci a iní zase spia omnoho menej.

luciska23
6. feb 2013

NO ja som ho teraz zacala davat spat okolo 7 vecer, ale zaspi tak okolo pol 8 -8, potom rano vstava o 6.15, ale neviem ako ho mam kedy davat spat cez den. Lebo mi spinka viackrat denne, tak neviem ci to robim spravne ci ho mam dat spat ked sa mu chce, alebo ho naucit nejaky rezim. Ma 5 mesiacov.

tara333
11. feb 2013

@luciska23 ja by som 5 mesacne babo urcite nechala spinkat vtedy kedy potrebuje - ono si vytvori vlastny rezim podla svojich potrieb 🙂 Mne dcerka obcas vstava aj o 5 tej rano, ale vacsinou okolo 6-6.30 - spi a budi sa podla toho ako potrebuje 😉 a ja som spokojna 😅

tara333
11. feb 2013

@katkaajurko suhlasim 🙂

luciska23
11. feb 2013
luciska23
11. feb 2013

@luciska23 a kedy ju dávate večer spať, budí sa v noci?

euka210
13. feb 2013

@luciska23 my sme mali poriadny rezim az okolo 9m

anickaaa1
16. feb 2013

Ahoj mam 17mesačneho syna ktoreho ešze stále kojim ale dávam mu aj nutrilon..cez den snim nemam žiadni problém spinka pekne ...ale v noci mi chodieva spavat okolo 22.00 a uz od tej 1hodiny sa stale budi a to trva az do 5rána 😢niekedy vryska a neda sa ho ani len utisit uz neviem co snim mam robit.....17mesiacov som poriadne nespala pomoooc

m.i.r.i
18. feb 2013

@anickaaa1 a kolko a kedy ti spinka cez den? Vyzera to tak, ze nema potrebny rezim a ze mozno dospava cez den tu neprespatu noc...budes mu to musiet skorigovat inak..ked od 1 do 5 je hore, tak potom od 5 do ??? spi? atd..chcelo by to uplne inak nahodit rezim...par dni bude protestovat, potom sa nauci...to moj nazor

zuzanockamt
27. feb 2013

http://babetko.rodinka.sk/babetka/vyvin-a-sprav...

Vedci zistili, že deti, ktoré sú stále oddelené od rodičov, majú zo stresu abnormálne vysoké hladiny kortizolu, čo je v obrovskom nepomere voči rapídne zníženej úrovni rastového hormónu. Práve tieto rozdiely majú na svedomí pomalší rozvoj nervového tkaniva v mozgu, potlačenie rastu dieťatka a utlmenie imunitného systému. Podľa jednej štúdie z univerzity v Yale dhotrvajúci plač bol príčinou 10x väčšej pravdepodobnosti, že dieťa bude mať ADHD, slabé výkony v škole a asociálne správanie sa. Dr. Bruce Perry zistil, že chronický stres z neutíšeného plaču malého dieťaťa nadmerne stimuluje mozgový kmeň dieťaťa, ktorý riadi výšku adrenalínu, no na druhej strane oslabuje tú časť mozgu, ktorá má na starosti fyzické a emocionálne procesy. Vďaka systematicky zvýšenej hladiny adrenalínu bude u dieťaťa predpoklad na vyšší prejav agresivity, impulzívnosti a násilia v neskoršom veku.
Dôsledky neutíšeného plaču – nie z dôvodu koliky či choroby – však siahajú ešte ďalej. Vedci zistili, že deti, ktoré dlhodobo plačú, nemajú dobrý predpoklad rozvoja zdravých duševných a sociálnych zručností. Ďalšia štúdia dokonca poukazuje na to, že deti do troch mesiacov, ktorých plač nebol utíšený, klesli s hodnotou IQ o 9 bodov, mali problémy s rozvojom jemnej motoriky, ťažko ovládajú svoje emócie a tiež majú problém s procesom osamostatnenia sa a nezávislosti. Osobitnou kapitolou sú srdcové arytmie a poruchy REM spánku – teda tej fázy spánku, ktorá zodpovedá za rozvoj mozgu.

na zamyslenie 🙂

boka79
27. feb 2013

@romcovaklarka
ahoj, ako citam, ste to zvladli, ako sa ti to podarilo s tym zaspavanim?

romcovaklarka
27. feb 2013

@boka79 Jé, jsem zapomněla 🙂 No u nás se to trochu zkomplikovalo. Poslední týden těsně před porodem dostal malej nějakou virózu, týden měl teploty a byl celej takovej schlíplej, takže jsem si napřed dala k němu do pokojíku matraci, abych u něj mohla zase večer ležet, a druhý den jsem vlastně si ho vzala k sobě na tu matraci . a u toho už zůstalo, už se do malé postýlky nevrátil a spinká na tý matraci, takže vlastně už "ve velké posteli". No a druhá věc je, že po té nemoci a potom ještě hlavně taky po tom, co jsem byla v porodnici, začaly opět velké scény ohledně toho, že nesmím odejít z pokoje, dokud neusne. Ale jako první dva dny po návratu z porodnice to bylo tak, že když ho šla uložit babička nebo táta, tak mu zazpívali, dali dobrou noc, odešli a v klidu. A když jsem ho šla uložit já, tak řev, řev, řev, jakmile jsem se pokusila odejít... No Teď po týdnu jsem zkusila už druhý den odejít když je ještě vzhůru - ale jen přes den, po obědě, večer jsem si na to zatím netroufla - a vyšlo to. Tak snad se to časem zlepší. Myslím, že to je celé v tom, že jsem byla ty 4 dny pryč - nikdy jsem předtím ještě od něj nebyla dýl, než půl dne.

evamarcel
1. mar 2013

@micha7 ahoj a mala ti zaspava aj bez cumla asi ze? a uz spinka stale celu noc?

micha7
1. mar 2013

ahoj... ano zatial nam spava celu noc uz je to od 3,5 mesiaca -dnes ma uz 8 mesiacov a este stale nam spinka uz jej aj vysiel zubok a tiez ju to nerusilo 🙂 .... noo zaspava s cumlom,ale ked uz takmer spinka tak ho vypluje a spinka takto do 6.oohod...tak si ho vyzaduje(cumel) a este spinka do 7.00h-7.30hod..noa tak uz si pyta mliecko ...sme na UM...dopije ho, a zase spinka od tej 8.00h do 9.00h-9.30h..alebo si sama blaboce v postielke 😀 ..noo je zlata... rada spinka... cez den spinka 2 krat... o 11.30-12.00h do 13.30h... a tak ide po 16.00-do 17.00h - noa vecer 19.30-20.00hod a az do rana. Niekedy toto spanie o tej 16.00h -vynechame...ale to uz je vecer o 19.00h -hotova...

evamarcel
5. mar 2013

@micha7 ak ta mozem poprosit ja mam s dcerkou desne noci to sa budi aj 10krat raz ju kojim raz cumel uplne rozbita noc a uz ozaj neviem co robit myslim si ze to nie je velmi v poriadku vy ste ako isli s tou metodou v ktorom mesiaci bola mala a ako to prebiehalo