Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

micha7
7. jún 2013

@lorreine ano presne aj my tak mame ako vy. Ani nasa dcerka nechce spat s nami . Najradsej je vo svojej postielke od narodenia . Od 6,5 mesiaca spi sama vo svojej izbe. Zaspava sama uz od 2 mesiacov. Ma rada svoj klud,svoju postielku... ked place idem k nej,dam jej cumel ,pohladkam a odchadzam.V noci ju idem skontrolovat a zakryt.

anrebcz
7. jún 2013

@corny01 ahoj, moc dobre ti rozumim, my to meli uplne stejne. Ted ma mala 7m a ucime ji spat v postylce. Zatim dobry, hlavne jsem se na to pripravila psychicky a je to lepsi nez jsem cekala.

corny01
7. jún 2013

@anrebcz No u nás ta metoda zatím bohužel moc nezafungovala, snažíme se už 2 týdny, zlepšilo se spaní přes den a v kočárku, ale večer je to buď stejné nebo i horší než první dva dny, v lepším případě usne po 45 min, v horším i po dvou hodinách. Asi jsme v těch 4 procentech dětí, na který to nefunguje, asi zjistila, že to spaní sama myslím vážně a dělá vše pro to, abych změnila názor. Ale není zbytí.

anrebcz
7. jún 2013

@evamarcel ja v noci nekojim uz dlouho. Zacalo to, kdyz mela mala asi 2m- na silvestra, jsem odstrikala abych si mohla dat aspon sklenicku vina- a ona po vypiti 60ml z flasky spala 4h vkuse( do te doby jsem v noci kojila kazdou 1-2h, vzdy si cucla a usla u prsa a za hodinu zase znovu). Tak jsem proste od te doby zacala na noc odstrikavat a davala ji v noci z flasky. Po tom nocnim krmeni( v cca 2-4 rano) hned zase usne a spi do 5ti( mame ranni ptace) 🙂) Jine nocni buzeni nastesti nemivame.
U nas byl hlavni problem v usinani vecer i pres den, musela jsem ji nosit v naruci, huskat a pak presun 'na bok' do kosiku( v postylce byt nechtela).
Od sesteho mesice davam rano a vecer ryzovou kasi, plus pres den dalsi ovocne a zeleninove prikrmy. Papa krasne takze si nemyslim, ze by mela hlad.
PS spime s dudlikem, ktery chceme casem taky odbourat, ale zatim ho nechavame.

anrebcz
7. jún 2013

@corny01 ja jsem o teto metode cetla uz davno, ale az do nedavna jsem si proste myslela, za na to mala neni pripravena. Dokonce si myslim, ze jeste pred mesicem by to u nas taky nefungovalo. Proste se mala po prikrmech hodne 'zlepsila' a tak jsme naznala, ze je na to pripravena. Je mozny, ze v necelych 6ti mesicich je na to jeste mala. Uz prikrmujete?

canama
7. jún 2013

Ahojte, tak pridavam svoju skusenost aj ja. Dufam ze tym do diskusie vlejem trochu optimizmu. 😉 Moja dcerka spala do siestich mesiacov uplne ukazkovo, bola plne dojcena a bez cumlika. Bola som presvedcena ze po 6tich mesiacoch prespim cele noci, ale opak bol pravdou. Pravda je, ze po 6tom mesiaci zacnu byt deti naozaj vsimave a v noci ich mozocky spracovavaju to kvantum vnemov za cely den, preto sa aj castejsie budia. Kedze som dcerku uspavala na prsniku, tak som sa postupne dopracovala k tomu ze sa mi budila v noci viac ako 10 krat a vacsinou len naprazdno dudlala aj pol hodinku kym znova zaspala. Akykolvek tichy zvuk v miestnosti ju znovu zobudil, bala som sa pretocit v posteli na druhy bok....no naozaj na prasky, lebo som mala obdobie kedy som nespala v kuse viac ako hodinu. A vtedy som si kupila aj ja tuto knihu. Nesuhlasila som s tym, ale uz som nevedela ako inak. Prvy pokus bol hrozny, dcerka sa vobec nedala utisit, len stala v postielke a plakala. Jednoducho to nemalo vyznam. Druhy a posledny pokus, aplikovany asi o mesiac neskor, bol uspesny asi po 40 minutach a dodnes si ho vycitam. To co pomohlo mne bolo, ze som nakoniec presvedcila priatela, aby s dcerkou spaval on a ja som spavala v inej miestnosti (samozrejme toto sa da praktikovat v pripade ze otecko je aktivny a pritomny aj cez den, cize s nim dietatko travi cas a ma k nemu vztah). Vecer som ju este uspala na prsniku, ale potom v noci ked sa zobudila ju priatel tisil hladenim alebo spievanim....par krat sa stalo ze trochu plakala, ale vacsinou sa vzdy krasne upokojila. Pre uplnost dodavam, ze akonahle som v noci skusila dcerku upokojovat rovnakym sposobom ja, zacala neutisitelne plakat a dozadovat sa prsnika. Tymto sposobom sa jej radikalne znizil pocet zobudeni za noc v case ked spime aj my. A o par mesiacov na to som zacala praktikovat tzv. pauzu, ktora sa popisuje v knihe A dost!. Tuto praktikujem hlavne v case ked uz mala spi a ja este nie. To znamena, ze ked sa dcerka zobudi, a zacne mrnkat, necham ju nech si s tym poradi sama. Samozrejme tym nemyslim, ked uz je uplne hore a krici "mama" alebo regulerne place. Niekedy uz-uz chcem ist hore ju tisit, a ona sa v tom utisi sama. Len je to o tom ze toto som zacala praktikovat az ked mala viac ako rok, myslim ze to treba krocik po krocku odhadnut, kedy je dietatko pripravene si same poradit s tym ze sa prebudi. Dnes ma dcerka 16 mesiacov a spi uz v noci pekne, aj ked ju uspavam na prsniku a spime spolu v posteli a cumlik nema. Vacsinou sa zobudi 1 krat, niekedy ani to nie. Este k spaniu v spolocnej posteli: Sice je pravda ze sa mozme vzajomne rusit svojou pritomnostou v spanku, ale na druhej strane vidim na dcerke ze je vedla mna spokojna, niekedy v noci sa sama prituli, chyti ma za ruku a dalej spinka. Ja som bola zasadne proti spaniu v spolocnej posteli kym sa narodila, ale potom bola v porodnici raz velmi nepokojna v noci a mne sa nechcelo sa stale dvihat tak som si ju dala k sebe a uz som nemusela robit nic, stacilo ze ma citila.

anrebcz
8. jún 2013

@canama ahoj, dik za tvuj prispevek. Pokud u vas uspavani u prsa funguje tak je to vporadku. Muj pripad byl spis jak opisuje @corny01. Proste nejhorsi bylo ji uspat(pres den i vecer) a mas pravdu v tom, ze kazdy zvuk ji dokazal vzbutit( ja mela strach i splachnout zachod, aby ji to nevzbudilo a ona nezjistila, ze uz ji nikdo nechova). Ted co praktikujeme 'samo-usinani' v postylce tak si s hlukem moc hlavu nelamu. Jde o to, ze kdyz sama usne v postylce, tak i kdyz ji neco vzbudi, tak se jen otoci na druhy bok a zase usne.

zuzanockamt
8. jún 2013

@canama nie som zastancom nechat dieta vyplakat, ale tvoj pripad je celkom pozitivny, co sa tejto temy tyka ... kedze si ukazala, ze sa to da urobit aj relativne citlivo ... a super, ze si nezanevrela na spolocne spanie 🙂

canama
8. jún 2013

@zuzanockamt vies co, u mna by sa asi ani inak nedalo. ja mam nizky tlak, ked sa rychlo zobudim a musim sa postavit z postele, toci sa mi hlava, a je mi na odpadnutie. neviem si predstavit este brat v takom stave dieta na ruky.

evamarcel
8. jún 2013

@anrebcz ahoj aj moja ma 7m a tiez by som skusila ju naucit spinkat u nas je tak ze mala mi v pohode zaspi sama v postielke s cumlikom aj cez den aj na noc ale problem je v tom ze aj cez den aj v noci sa zobudi uz po 30-45min a place cez den staci dat cumel zaspi na dalsich 45-50min. ale v noci sa s cumlom nevie upokojit chce prsnik potom zas zaspi na hodinku dve a zas prsnik a to sa opakuje do rana snazim sa jej nedat prsnik viac ako 2krat v noci a tiez spi pri nej manzel ja chodim kojit lebo ked som pri nej ja tak sme kazdu hodku hore a neuspokoji sa s cumlom a ja skoro vobec nespim takze je pri nej manzel a tiez sa mu budi kazdu hodku ale niekedy troska poplace a zaspi s cumlom ale aj on je z toho nevyspaty predsa len kazdu hodinu preruseny spanok neviem tiez ci aj dieta moze byt dobre oddychnute ked takto prerusene spi nepoviem raz dvakrat az 11hod. sa zobudi ale nie 10krat ....len my mame ten problem ze moja mala vobec nechce prikrmy dve tri lyzicky zje a koniec a to iste ci je to ovocie zeleninka alebo kasicka takze skoro cele dni je kojena no cez den jej ponukam prsnik aj kazdu hodinku dve a nechce niekedy ani po troch hodkach ale v noci by kazdu hodinu jedla a u nas je to tak ze v noci necuca ale normalne papa...skor mam pocit ci tiez to nie je v tom nocnom kojeni nepapanie cze den ale mozno ze to typ dietatka prvy tiez nebol papkac a dodnes nie je... ☹

Ako sa vy kojite davas este v noci alebo uz len cez den a ako prebiehalo oducanie a ucenie na spanie v noci a cez den ak ta mozem poprosit

evamarcel
8. jún 2013

@anrebcz joj prepac som sa ta uz pytala a si odpisala len by som este chcela vediet ako dlho to trvalo ucenie samostatneho spania a ked sa v noci zobudi tak jej davas len dudlik?

evamarcel
8. jún 2013

@corny01 ako sa ti dari so spinkanim ja uz toho zacinam mat pokrk za malou som uz aspon 6krat co mi zaspala pekne s dudlikoma po 30min sa zobudila tak som dala dudlik za chvilu zas plac tak som nakojila za chvilu zas plac a len chodim podavat dudlik.....a v noci je to podobne

corny01
8. jún 2013

@evamarcel musim to zatukat,ale my mame potiz jen vecer, v noci se budi minimalne,no lec vcera i dnes usnula po 45 min.No kez by to nebylo horsi,
mam nadeji,ze se to zvladne.Ji se proste asi nechce jit spat,aby ji neco neuteklo.1.den na me byla rano urazena ale pak uz ne a v noci spi lip od te doby.

anrebcz
8. jún 2013

@evamarcel v noci se mi budi jen jednou a to ji dam napit 120ml odstrikaneho mleka z flasky a az na vyjimky hned zase usne( polozim do postylky, zaknoura a spi dal) a spi tak do 5-5.30. Jak pise @corny01 u nas je problem usinani ne buzeni se v noci.
To uceni se usinat v postylce jsme zacali teprve pred 4mi dny, takze naucene to jeste uplne nema, ale vidim, ze to jde a to, ze bych ji polozila do postylky a ona do cca pulhodiny/40min spala se mi treba pred 10ti dny ani nezdalo.
Co se naseho kojeni tyka, tak v noci vubec( davam odstrikane z flasky- aspon vim ze se poradne napila a ne jen cucla a usla) a pres den se to od zavedeni prikrmu hooodne omezilo. Davam 5prikrmu( mala sni docela slusne porce) a po prikrmu ji chci dokojit, ale moc uz nechce. Tak ted pomalu zavadim aptamil a treba dnes jsme byly cely den venku na pikniku a ja ji misto dopo a odpo svaciny dala 120ml aptamilu.

evamarcel
9. jún 2013

@anrebcz mozem ta poprosit napises mi aky mate rezim cez den a noc a kolko ma mala mesiacov? Moja ma 7m davam ju este trikrat do dna spat ale nie vzdy sa jej podari treti spanok a na noc uz davam na 19tu tak neviem porovnam si ci nahodou nerobim niekde chybu v spankoch a casoch ci preto sa tak casto v noci budi....mne ani to zaspavanie nerobi problem zaspi mala celkom v pohode obcas s placom pridem dam prsnik troska pocuca znova do posietlky a cumel a nakoniec zaspi len sa budi vela v noci

corny01
9. jún 2013

Tak jsme dnes usnuly do 20 min.🙂 asi proto,že jsem řekla,že pokud to do konce týdne nezabere, tak těch pokusu na vlastním dítěti nechám.Někde jsem slyšela, že na noční probuzení má pozitivní vliv když se přes den často a dostatečně kojí,u nás to teda platí určitě, 7*denne z obou prsu,zatím ještě nepřikrmujem. No a spíme dvakrát denně.Víckrát ji nenechavam,to už by vůbec večer nezabraĺa.Snažím se,aby to nebylo víc než 4 h celkem,ale všechno to jsou pokusy spiš podle neci zkušenosti než něco nami dlouhodobe odzkouseneho a funkcniho. Drzim vsem pesti,at se deti i Vy vyspite! a oml.se za chyby,pisu z telefonu a nekt.slova neumí s diakritikou.

chlpacik
9. jún 2013

Ahojte, nemám ani čas prečírtať si vaše názory a skusenosti na tuto knihu. Moj maly má 5 a pol mesiaca. Os zaciatku s nim mame problemy ohladom spania. Kazdu noc pred spanim musi vriskat, inak ani nezaspi. Je to na nervy. Cez den ho uspavam v kociku, to by este slo, keby mi po 30min.hojdani nezaspal len na 30MIN! AKO SVAJCIARSKE HODINKY! a opat dve hodinky sa mu treba venovat, lebo sam sa nepohra 😖 navyše ho nemozem ani nechat sameho lebo uz tyzden nerobi nic ine, len sa otaca na brusko akonahle ho dam lezat. Nakolko ma slabe ruky a vytaca sa na jednu stranu musim pozerat ci nespadne, takze si vyzaduje aby sme ho stale mali na ociach. Cez denne by spal aj 4krat ale len po 30min. Vkuse si pokom sucha oci, necudo ked tak malo spi! Ale zase honbat ho cele dni v kociku, tak to dakujem pekne ani navarit sa neda a nieto este domace prace okolo :( A prichadza vecer, kocik nemoze ani vidiet a uz spusti vreskot, zaujimave je ze cez den nevrieska az tak ako vecer. Takze čert nechcel zacala som ho nosit na rukach,niekedy ani to neutisi vreskot, takze uz najnovsie zaspava po vyvrieskani sa len na prniku a je mi aj 6krat v noci. Je to strasne! Pokusam sa pomaly zaviest mu nejaky rezim, ale neuspesne. Nakolko on vrieska tak silno, ze je cely cerveny a ma slzy na tvari nevydrzim tie casove intervaly, ktore RADI KNIHA:(. Manzel znesie este menej ako ja, ten by ho ani nenechal plakat. Ale ja som uz v koncoch. Som nervozna z toho a maly to musi citit. Uz ked sa blizi vecer mam strach co bude vystrajat. A ten rezim aj keby nejaky mal. Vkuse treba chodit po lekaroch. V nasom pripade k neurologicke, na rehabilitaciu a obvodna, tak ako to dodrziavat? 😖 Cumel uplne odmieta od narodenia, skor sa s tym hra a vybera z pusy a kuše vsetko co mu pride pod ruku. Ruky ma v kuse v puse. Tak holky ma niektora skusenost s takym babom?

zuzanockamt
9. jún 2013

@chlpacik mne syn spaval tiez len polhodinovky, ked som ho nechala spat sameho na posteli, ked bol pri mne - v satke, tak spal aj tri hodiny ... ja by som odporucila skusit spanie v nosici, ci to nepomoze, mozno bude menej nervozny vecer a nebude tak plakat ... ja som mala vdaka noseniu kludne dieta, plakaval minimalne

chlpacik
9. jún 2013

@zuzanockamt maly bude mat pomaly 9kg, je dost nosený aj pocas dna a vecer detto pri uspavani, kedze inak ako nosenim a prsnikom nezaspi. Mna uz aj krize bolia, takze to nie je najlepsie riesenie. A jedine ked spi sa da nieco porobit-vyzehlit,popratat,at prat atd.

zuzanockamt
9. jún 2013

@chlpacik ved ked ho budes mat v nosici, tak mas volne ruky a mozes robit domace prace ... syn v tom veku mal tiez podobnu vahu

anrebcz
9. jún 2013

@evamarcel moje mala mela minuly tyden 7m. My se ten rezim teprve taky ucime. Vypada to asi takto:
6.30 vstava. Nakojim
7.30 jidlo- ryzova kase a zapije to cca 100ml UM
8-8.30 spanek, spi 40m-1h20m ( jak kdy)
10.15-10.30 ovoce nebo jogurt nebo 120ml UM( zalezi na tom kde jsme)
12.30 obed- zelenina ( uz budu zavadet i maso)
13-13.30 spanek, 40m-1h20m ( zalezi jak dlouho spala dopo)
15.30-16 ovoce nebo jogurt nebo 120ml
(nekdy nam jeste kolem 16h na chvilu usne)
18.00 ryzova kase
18.30 koupel, 120ml UM nebo kojeni
Pak si hrajeme: snazim se si s ni hrat, cist knizky, povidat co nejdyl, ale nekdy uz je unavena
V cca 19.00 ukladam do postylky a odchazim, to zacne brecet...Dnes brecela 40mi (byli jsme za ni 3x)
Ve 2-4h rano se vzbudi a dam 120ml odstrikaneho MM, pak usne a spi po cca6h
( jeste pred par dny vstavala v 5h rano, ted se nam par dni po sobe podarilo ulozit ji ke spanku pozdeji- az skoro v 20h a tak spala az do 6.30, coz byl luxus). 🙂)))

evamarcel
10. jún 2013

@anrebcz vdaka za rezim tak mala ti fajne papa mne este velmi nechce ale dnes to uz bolo o cosi lepsie s jedenim ale vcerajsie spanie katastrofaaaa mne by zas uspavanie ani tak nevadilo keby mi dokazala spat s jednym max dvomi prebudeniami ale mi sme hore skoro kazdu hodku desssssssss ja som total nevyspata a muz tiez lebo sa uz aj striedame takze mame vsetci traja kruhy pod ocami 🙂 len tak sa neviem odhodlat na to vyplakanie keby som vedela co za tym castym budenim je viem ze to nemusi byt o hlade zrejme u nas je to o dudlani lebo aj ked cumel dam zaspi ale na taku hodku alebo pol hodku a zas dudlik...

anrebcz
10. jún 2013

@evamarcel hele to me fakt moc mrzi. Ze zacatku jsme to meli podobne takze moc dobre vim co je to za des.
Ja ted ctu tu originalni knizku od Richarda Ferbera a tam se pise, ze to caste nocni kojeni( v tomto veku) je jen navyk a ze se to da casem odbourat, ale jen kdyz proste nedas. Jakoze nejlepsi by bylo za ditkem jit kdyz place, snazit se ho utisit, ale ne hned zacit kojit. A timto zpusobem to kojeni oddalit( treba o pul hodiny) a nejlepsi je kdyz to dela partner aby z neho necitila mleko.
Vim, ze v teorii to zni snadno, ale v praxi to tak nebude. Nechat dite v noci rvat 30min kdyz vsichni chteli spat je docela peklo, ale pokud by to melo pomoct a umoznit vam lepsi spanek v budoucnu...
Ted co jsem s timto ucenim zacala tak zjistuju, ze to neni tak hrozne jak jsem si myslela( myslela jsem, ze mi bude rvat i hodiny v kuse a nestalo se).
Kdyz se ti v noci vzbudi a place? Zacnes hned kojit nebo ji chvili nechas a cekas jestli neusne sama?

evamarcel
10. jún 2013

@anrebcz no ked sa zobudi v noci tak neze mrnka to take nepoznam ona hned rovno reveeeee ako o dusu

anrebcz
10. jún 2013

A jak casto krmite/kojite pres den?
Pokud ve dne ji pekne/dostatecne? Tak to nocni kojeni je fakt jenom zvyk.
Podle me mas nekolik moznosti: vzit si ji k sobe do postele a kojit v leze( u toho se da spat), to jsem taky jednu dobu delala. Nebo ji nechat chvili plakat a prodlouzit tim intervaly v kojeni. A nebo proste pockat az se to samo casem zlepsi.
Co se toho vyplakavani tyka, sama musis vedet jestli je na to mala( a hlavne ty) pripravena.

tulinka711
11. jún 2013

ahoj..maleho som ucila spinkat sameho od 10 mesiacov..chcela som to este predtym,ako dovrsi 1 rok.teraz mame 2 rocky a bez par zaspavani,ked nas trapili zubky,ci ine bolesti zaspinkava sam..robila som to takym sposobom,ze ked mi nezaspinkal sam na flasi,tak zaspinkaval sam..spravili sme vsetky vecerne ritualy 🙂 a potom som musela mat istotu,ze je napapany a dost napity..a potom som proste odisla z izby..nebolo to jednoduche..mala som obhryzene vsetky nechty..ale naucil sa..neskor,ked to uz zacal vnimat viacej som ho ucila zaspinkavat na flasi..doteraz tak zaspinkava..zakryjem mu plienockou oci a pustim mu projektor..a ked nie ja,tak on 🙂

evamarcel
11. jún 2013

@anrebcz no koji sa cez den dost malo tak 4krat iba viac nechce lebo ju vsetko ine zaujima zacala aj pekne teraz posledne dni papat polievocku aj jablcko kasu moc nechce par lyziciek iba ....ved to ze neviem vydrzat to plakanie aj ked si myslim ze to je uz zlozvyk lebo niekedy staci aj cumel davat a zaspi ale zas len na hodinku niekedy iba na pol hodinku a k sebe ju nedavam lebo ja sa absolutne neviem vyspat ked je pri mne to ju vkuse pozorujem staci ze sa otocim a ona sa uz hemzi a kojit sa z lazma nevieme tak si musim sadnut

anrebcz
11. jún 2013

@tulinka711 A budi se ti v noci? pokud ano, vyzaduje flasku nebo usne sam?

anrebcz
11. jún 2013

@evamarcel Vsechno co popisujes jsme si taky prosly, 1/ neslo nam kojeni v leze, 2/ pres den moc nejedla a porad chtela kojit v noci.
Je taky mozne, ze se naji v noci a pak neni hladna pres den a je to zacarovany kruh....
A jak moc ti pres den spi; nespi treba moc pres den ( kdy dospava predeslou noc) a pak zase neni unavena v noci?

corny01
11. jún 2013

Holky, asi to fakt funguje, dnes jsme usly okamžitě, i přes to, že ji bolelo bříško, což bychom normálně nikdy takhle nezvládly. Takže jestli se některá rozhodujete, tak Vás můžu podpořit, páč jsem si myslela, že na nás to nikdy fungovat nebude, ale vytrvala jsem ty dva týdny a dostavil se úspěch, i když nechci říkat hop... Navíc můžu říct, že nepozoruju, že by z toho měla nějaký špatný nálady. Za mě, jeví se mi lepší to naučit to mimčo radši kolem toho půl roku, pokud je na to zralý (a mamina psychicky připravená) páč to ještě nestojí v postýlce a nelomcuje za řevu šprušlama atd a nevymýšlí finty, jak tu mamku přivolat, však ona podlehne a přijde.
@chlpacik My jsme s tím začly v 5 a půl měsících a dalo se (teda když jsem přežila ten zoufalej řev - nejlepší by bylo odejít nebo si dát sluchátka do uší, ale zvládly jsme to i tak, asi mi nejvíc pomohlo, když mě podpoříla ségra - že to bude hrozný, ale ať vytrvám), a teď jsme za to rády. Zlepšilo se nám zároveň a celkem bez námahy i spaní v kočárku a v postýlce přes den, předtím zaspala v kočárku třeba až po hodině a půl chození, to už jsem chtěla vyčerpaná jít domů (má čidlo pohybu, takže ve stojacím kočárku prostě spát nebude 🙂). No a v postýlce sama neusínala předtím téměř nikdy. Čím víc byla vyčerpaná, tím hůř usínala a pak jsem zjistila, že jsem ji tím houpáním a zpíváním v náručí snad ještě po večerním kojení víc probrala a pak nám to uspání trvalo vždy 2 h. No a moje nervozita se na ni stoprocentně přenášela, páč když jsem ji někdy vycucnutá vrzla tatínkovi, tak mu usla líp jak mě. A režim jí v podstatě vznikl až tou vyřvávací metodou, jinak to bylo taky takový nijaký. A jak to má s trávením? mívá koliky?