Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

zuzkat1
25. okt 2010

@venuss opat len podla mojej sudim...ale nemoze byt uz veeeelmi unaveny? lebo moja ked uz je uplne hotova tak ani za svet nezaspi ... to sa potom trapime aj hodinu... ja uz som sa naucila vystihnut tu chvilu kedy je tak akurat a vtedy nie je problem....

kralicica
25. okt 2010

baby, nas maly mal do 5.mes. koliky, zaspavanie bolo strasne, ci cez den ci v noci. riesila som to aj 3-4 hodinovymi prechadzkami v kociku. skusili sme nosit na rukach, zapinat fen, vysavac, nevyladene radio, uspavanky, citanie na dobru noc, sediet len tak pri postielke, hrkotanie v kociky v byte, 😖 vsetko zabralo ale len na chvilku. este do minuleho tyzdna som bola na seba strasne hrda, ze som maleho naucila spat v postielke. sice prvych 5 minut bezal fen, ale zaspal krasne na boku. vzdy osm ho ulozila do spiacej polohy, na bok, dala medzi rucicky a nozicky deku, on si ju pritulili a spinkal. posledny tyzden sa vsak zacal strasne aktivne pretacat z chrbta na brusko, takze v spiacej polohe mi uz nevydrzi, desiatky minut sa prehadzuje v postielke, to ho rozrusi a potom uz vobec nechce zaspat. posledne dva dni mi cez den spal max 1 hodinu. ja uz som z toho zufala. som strasne unavena, vycerpana, zdepatana 🙄 , lebo aj v noci sa budi tak 5-6 krat, kojim ho len raz okolo 4 v noci, ale budi sa aj tak na take mrncanie, akoby sa nalakal alebo bal musim ho utisit dat mu cumlik a spi vacsinou dalej (dalsiu hodinu 😒 ). tuto knihu mam stiahnutu od svagrinej, neiem ci mam zacat, ked citam pre aj proti. na jednej strane sa citim ako zla matka ked si vravim, ze necham dieta plakat, ked tu citam, ze niektore matky nikdy neodisli od svojho dietata ked plakalo. ja som to uz urobila, nie na dlho, ale co ja viem, ked som bola v sprche alebo som potrebovala ist na wc, alebo ked som uz fakt nevladala... na jeden strasne to chcem zvladnut bez "metody" na druhej to uz nezvladam teraz... poradt mi prosim vas kto mate podobnu skusenost. ta kniha je dost dlha, uz som precitala par stran, ale staci mi vediet len ten system. ako to presne funguje.? dakujem

zuzkat1
25. okt 2010

@kralicica ja len chcem povedat ze urcite nie si zla matka ked si v sprche alebo na wcku a maly place.. to je predsa normalne ze mas svoje biologicke potreby🙂 ja som z tych co pisu ze nenechaju malu plakat... ale nemyslime (dufam ze aj za ostatne mozem napiset🙂) to extremne ze nikdy sa nic take nestalo, kym sa vycikas a tak... ja som skor myslela ze ju nenecham vyplakat cielene ako prostriedok na uspanie...
ale dodam ze mozno mu staci ten jeden spanok cez den ze hodina... viem ze je to unavne ale moja mala obdobie ked ani hodinu nespala... proste bola cely den hore... osobne si neviem predstavit ako prinutit dieta spat ked nechce....mozno miesto toho aby si ho nechala desiatky minut sa prehadzovat v postielke by ste sa mohli nejako zahrat a tym sa on prijemne unavi a zaspi potom... dietatko sa stale meni... mozno teraz mesiac bude spat len hodinu a potom vobec alebo aj 2-3 hodiny.... inak preco kojis len raz v noci? 😉

pre tych co teraz napisu ze kniha nie je o vyplakani dodam ze uz ju citam a som presla uz ten trening a sice dieta sa ma pravidelne utisit a skontrolovat stale je to len o placi...

to ako kniha funguje ti napisu ine🙂
inak tusim 3 a 4 ta kapitola su vyslovene o tej metode... ak ju chces naozaj pouzit

kralicica
25. okt 2010

dakujem zuzka, si zlata 🙂 preco kojm len raz v noci? lebo akosi citim, ze maly sa nebudi na hlad... od narodenia sa budil v noci len raz a ked mame dobre dni, tak sa budi len raz, ma svoj cas vzdy okolo 4 v noci. ked su horsie dni, zobudim sa na to, ze ho pocujem v postielke mrnkat akoby sa nalakal alebo ho nieco bolelo. tak ho len pomojkam a spi dalej... mala by som ho kojit? nechcem, aby si zvykol... aj dnes rano, uff.. vcera isiel spat az o 21.30, pocas dna spal len hodinu tak som dufala ze bude spat dobre v noci... veru nie. bola som asi 6 krat hore a rano o 7 uz vyspaty. potom cele rano bol urevkany, nic ho nebavilo, nechcem hracky tak som ho skusila ist ulozit a v postielke plakal este viac... nakoniec sa mi ho podarilo uspat po hodine, velmi ma to stve, lebo kym ho uspim, medzicasom ho este niekedy vyberiem z postielky ked uz pol hodiny mrnka a nechce spat, po hodine dvoch uspavania je uz zas hladny a spi uz len chvilku lebo sa budi na hlad. a nemozem ho zas kojit pred kazdym mojim pokusom o uspanie. on navse ani nechce, ma lebo svoj cas na jedenie aked nie je hladny necucne si nic. ☹

zuzkat1
25. okt 2010

@kralicica no neporadim ti fakt,lebo ja kojim kazdu chvilu uz od narodenia, uspavam na prsniku a v noci je hore v priemere 6x...(teraz sice ma novu modu a zobudi sa len 3-4x ale z toho raz je hore 2 hodiny) ja kojim pokazde aj v noci ked sa zobudi... ona este nepije nic ine,lebo ani nechce...skusam jej teraz davat vzdy po obede aby zapila jedlo ale nechce... takze vy mate iny system kojenia a teda neviem ako na to u vas🙂 ale to co opisujes myslim plac atd...je mi zname... ja som ju vtedy nosila alebo neviem mas satku?alebo daky nosic?zeby si ho mala v tom ked je taky umrnkany... fakt neviem... rezim mate aky? pises ze je nauceny v istych casoch papat tak asi aj ostatne ma zhruba v rovnakej dobe... inak vzhladom na vek to mozu byt aj zubky... nema nejake zdurene alebo cervene dasienka?

zuzkat1
25. okt 2010

@kralicica este PS🙂 kojenie nie je len o hlade 😉 ale to uz je ina tema🙂

kralicica
25. okt 2010

no, zuby mame uz dva, asi idu dalsie horne... uz asi 2 mesiace ma taky rezim, spat chodi mezi 19-20.00 vecer, spinka do 4 rano, papa a potom spi do 6-7. potom cely den takmer vzdy cca 2 hodiny hore a po 2 hodinach ide spat na 45-90 minut... vzdy inak, raz si dlshie potiahn doobeda raz poobede. spaval mi cez den spolu tak 3 hodiny. ked ideme vo v kocku, spinka aj tam, ale vacsinou sa snazim v postielke. papa klasicky, vecer pred spanim, v noci raz, po zobudeni asi az po hodine, potom pred obedom kojim a po zobudeni mu davam prvy zeleninvy prirkm, uz zaciname aj s ovocim takze to davam na deisatu alebo olovrant... takze papa kazde 3-4 hodiny... pravidelne

janca.mareckova
25. okt 2010

Tak dobrý den......... včerejší noc byla teda extra skvělá ☹
Usnuli jsme naprosto krásně v 8 večer a ve 21:30 už byl hošánek vyspalej ☹ Takže jsme si do 0:30 hráli a za ukrutnýho řevu asi v 1 usnuli vyčerpáním v postýlce....... Od té doby 5x vzhůru a v 7 budíček ☹

zuzkat1
25. okt 2010

@kralicica no pekny rezim🙂 tak neviem... ak nie zubky tak jednoducho mu mozno staci menej spanku... mozno len take obdobie... moja je taka.. tiez vacsinou spi 3x denne ale mava dni kedy poobede uz vobec nezaspi a je teda od obeda hore az kym nejde vecer spat... pises ze zatial su to len 2 dni tak by som to este asi nejak akutne neriesila... pozri tie zubky snad to bude len to 😉 drzim palce...

kralicica
25. okt 2010

vsimla som si je to takmer vzdy ked je spln... ja nie som vobec z tych co tymto veciam veria... ale posledne mesiace to pozorujem a je to tak vzdy, tak uvidime. vraj spln vplyva este 4 dni po nom takze uvidim. samej sa mi to nezda ale predvcerom so to v spravach akurat pocula ze je spln a vravim si "dufam ze sa zas vyspim..."a veru... chcem povedat ze vobec na to "necakam", ale je to tak. a mozno o par dni zacinkaju zuby 🙂 a vy mate kolko mesiacov? a co papate? malemu sa vyhodil odkedy prikrmujeme ekzem na brade. neviem ci je to z mojej stravy alebo nejakou mrkvou alebo co... dost ma to trapi dufam ze sa to este nezhorsi

zuzkat1
25. okt 2010

@kralicica no spln moze vplyvat na spanok ja tomu verim... moja ma 9 a nieco 🙂 papa obed (zelenina maso...) olovranta desiatu zatial len ovocie... a kojim..nepije nic ine... nechce☹ no ekzemik moze mat z niecoho co spapl on... nevsimla si si po akom papani sa to objavilo? ze by si to skusila na chvilu vynechat... alebo skus kremik lipobase... je to aj volne predajne..moja mala ekzemik ked bola mimi ale to bol taky kontaktny teda nie alergicky a na to nam to velmi pomohlo...ublizit to podla mna nemoze,lebo je to v podstate len na premastenie pokozky...

kralicica
25. okt 2010

neviem na co by to bolo, lebo davam len mrkvu, cukinu, kuracie masko, jablko, hrusku, vcera mal banan... nezda sa mi to, mozno je to kontaktne, z baby vaku, sucha si tam trochu bradu alebo mozno aj z toho ze je stale a brusku a obcas si buchne tu hlavu o koberec ktory je samozrejme zdravo "spinavy" ked sa tam vala cely zem je tam nejaky ten prach alebo co... moze byt...

zuzkat1
25. okt 2010

@kralicica no z toho suchania by to mohlo byt... aj moja to mala z toho..ale od plienky..tej latkovej🙂 este doteraz pouzivam ten lipobese lebo ma taku suchsiu pokozku na tvaricke
ale sme uz mimo temy😅

sny
25. okt 2010

@kralicica Ahoj,môžem ti napísať moju skúsenosť.Tak po1.:si nemyslím,že si zlá matka,keď necháš dieťa trochu si plakať,mne to poradila samotná doktorka,keď bola malá vo veku tvojho syna.Večer som ju nakojila,dala do postielky,zopár krát plakala,chcela byť pri telke,tak vravím to zas nie a nechala som ju trochu trucovať.Po pár dňoch sa naučila,že tým nič nedosiahne a dodnes sama zaspí,tiež spí od 19:00.Je už dosť veľká,aby vydržala dlhšie,ale má svoj režim a sama sa pýta spať v tento čas už vyše roka.Od narodenia mi noc neprespí bez zobudenia,asi raz za mesiac sa zobudí len raz,inak 3-4razy,vždy som jej dala napiť,alebo jej dala naspäť dudku a spí ďalej.ale ma tiež unavuje vstávať,potom zaspím a hop znovu hore.Ráno budíček cca 7-7:30,pohoda.Včera mi nespala celý deň,tak som ju nenútila,reku bude dobre spať v noci.To sa ako naschvál zobudila asi 8x,teraz držím oči otvorené na zápalkách 🙂 Nechápem to,zuby nám nejdú.Akurát zajtra ideme k neurologovi,lebo doky povedala,že je hyperaktivna,,tak uvidíme,či to spanie súvisí s tým.Teraz ju tiež nechápam chvílu mraučať,keď viem,že len trucuje,ale viac menej zaspí sama aj doobeda,keď ju dám do postielky,koľko spí to neriešim,poobede ju už nedávam.Ja teraz riešim to,ako ju naučím spať vo svojej izbičke bez toho,aby sa zobúdzala každú chvíľu.Buď najprv odučíme od dudky alebo najprv buvať v izbe,uvidím.Takže nezúfaj,tvoj malý je teraz vo veku,keď si sám stanový svoj režim,odpozoruj to a dávaj ho spať vždy v rovnakú dobu.Ak chvíľu po´plače nie je dôvod na paniku.Ani netvrdím,že ho treba dlho trápiť,len nech si zvykne a nenaučí sa skákať ti po hlave 🙂 Veľa šťastia,to je môj názor

vivien6
25. okt 2010

@janca.mareckova ja to mam tiez doma. sice mala to robi pravidelne uz asi mesiac.. tiez ide spat o tej 20.00 a zobudi sa o 22.00 aj potom dalsie 3 hodky je hore.. uplne vyspata... o 1.00 ju supnem do postele.. to krici place nechce zaspat. po pol hodine zaspi konecne a zobudi sa znova o 3 na hlad 😒 takze to poznam...
@kralicica ja nehavam tiez malu sa vyplakat. teda nie cez noc to nerobim. som pri nej ale cez den nemozem pri nej sediet cely cas.. potrebujem ja nieco urobit ... na zachod... atd.. a to sa jej uz nepaci.. to zjape jak salena ale nebeham hned ku nej... necham ju.. nekedy jej dam hracky ku nej nech sa pohra kym musim nieco urobit... ale tak to uz spackal moj muz a svokra.. mala len zaplace tak uz bezia ku nej a uz na ruky.. a mala neni hlupa 🙂 takze si nemyslim ze by si ju nemohla nechat vyplakat ked musis rychlo a surne nieco urobit...

vivien6
25. okt 2010

@benne 😀 u nas by to ani nepreslo... moj muz je este horsi ako ja.. ja ju necham cez den vypklakat sa ked nieco musim robit.. a to ked je muz doma tak uz je na rucickach... 😀 to by si on musel dat radsej sluchatka na usi bo hned by tam prisiel a zobral by ju z postielky 🙂 aj moja place v postielke ked ju vecer uspavam a dokonca sedim pri nej.. a tiez place nekedy pol hodiny.. teda nie naraz ale celkovo co ju uspavam... takze je to podobne 🙂

kaja73
25. okt 2010

@tinuska323 Každe dieta ma svoju potrebu spanku,to je jasne,ale daju sa trochu popresuvat časy spanku.Tvoj maly samozrejme, že potrebuje spat 2 krat, ked je do polnoci hore.Skus si spočitat kolko hodin ti do dna prespi a postupne pomaličky, krok za krokom, to poposuvat.Mne napr. pomaha ,ked vidim, že krpec potrebuje v ten den spat 2 krat-čo už je fakt zriedkave-,že ho necham, ale po 20-30 min.ho jemne zobudim-začneme pri nom komunikovat,alebo zapnem radio.Nikdy mi pri tom neplakal,vždy sa hned pomazname a viem, že potom zaspi najneskor o 21,30h.A tu svoju potrebu spanku si potom vynahradi v noci 😉 Este pred 3 týždnami aj on spaval 2 krat-druhy spanok mal ako ten tvoj a potom zaspaval okolo 23h, tak som začala s tym jemnym budenim a postupne začal zaspavat skor.Teraz tak-cca 5 krat do tyždna to už vychadza ukažkovo-spi 1 krat cca od 12h - 14,30h a už pekne do tej 19,30-20h vydrži.Tych 2 krat ho uložim len do hojdačky a tam si schrupne tu 20 minutovku a ked nas potom počuje, ako sa pri nom rozpravame ,tak sa zobudi.Ako-tak je vyspaty ,ale nie priliš a pekne vydrži do tej 21h a zaspinka.Fakt sa to da,len to chce trpezlivost. 😉

zelmirka1
25. okt 2010

@kralicica to ze funguje spln je normalka, niektori ludia su na to citlivi, ja napriklad tiez vtedy nespim.
co sa tyka spanku tym mas este dost male babo, to by som fakt moc neriesila, pamatam si ze okolo 6-7 mesiaca sa aj moj maly budil, pritom som kojila len 2x za noc. Knizku poznam, vselico mam vyskusane, mne sa zda dost velky rozdiel ucit zaspinkat par mesacne babo a napr. rocne. Prvy rok sa tie obdobia velmi menia, deti musia toho strasne vela spracovat nove podnety, zacinaju sa prikrmy, idu zubky atd... a je normalne ze nespia celu noc.
Moj nazor je ze do roka by som to velmi neriesila, lebo ja som to riesila a uplne zbytocne ked to beriem spatne tak potom sa vsetko postupne zlepsilo, naucial sa spinkat celu noc a zaspavat sam a islo to aj bez kontrolovaneho placu.

tinuska323
25. okt 2010

@zuzkat1 Fuuuu, tak to máte domka ešte veselšie ako my niekedy, že??? No neviem ako by som to predýchavala, keby sa Adamko zobudil o 1nej a chcel sa hrať. My si to odkrútime kým sme ešte nie rozospatí a potom sa už spí celú noc. A to do 8, 30 až 9tej.Tak máš asi pravdu, je z neho nočný vtáčik 🙂.
Mimochodom pozerala som si tie Tvoje fotky, malá je krááásna. Tak sa držkajte 🙂. Pa pa

venuss
25. okt 2010

mate nejaky typ,jak maleho uspat? na rukach nechce,se mnou v posteli taky ne,jedine v kocarku venku nebo ho nechat v postylce,at si dela co chce.Napr. dneska hodinu rval mezi tim si hral,pak zase rval az nakonec usnul.

tinuska323
25. okt 2010

@kaja73 Ďakujem za radu, tento postup som ešte neskúšala Tak ja to teda skúsim. Začneme s jemným budením 🙂 🙂 🙂. Keď tak počítam, za celý deň spinká 12 hodín. Je to dosť, málo alebo veľa????

kaja73
25. okt 2010

@tinuska323 Myslim si, že to je presne akurat.Treba len upravit tie doby spania 😉 Moj teraz spava 10-11h v noci a cca2-3 h cez den-v tom jednom spanku.Teda to je spolu12-14h.

amisa
25. okt 2010

@venuss 🙂 neboj ..inak nasa hrackyvetsinou ignoruje v postielke a taku tam krasnu kacicku ma.

zuzkat1
25. okt 2010

@tinuska323 dakujem🙂 no tvoj sa najprv pohra potom ide hajat do rana🙂 moja si podrieme nacerpa silu a potom sa hrajka🙂 ale ako som zistila na vsetko sa da zvyknut🙂

vivien6
25. okt 2010

@zuzkat1 inak moja tiez sa v noci zobudi a nechce ani za boha spat... a tiez sa chce hrat.. a nijak to nezastavim lebo je vyspata.. po jednej dvoch hodinach.. 😀 a na dalsie 3 hodky mam postarane o zaabavu 🙂

zuzkat1
26. okt 2010

@vivien6 no tak u nas spi predtym trochu dlhsie aj ked s prestavkami na kojenie.. a hra sa len 2 hodiny🙂 horsie je ze teraz mi ani cez den uz nespi... asi 2 tyzdne to trva ze poobede uz ani minutu... a v noci sa tiez chce hrat🙂 no ale ved ju to prejde... zas potom bude nejake ine obdobie🙂
spavala 2x doobeda a poobede este okolo 3tej raz ... a teraz uz iba doobeda a cez obed do takej 1nej a poobede uz nechce.... takze od takej jednej je hore az do vecera a to je uz hrooozne unavena aj som skusala ze ju uspim okolo 5tej teda ale ona uz nechce

zuziatko
26. okt 2010

Ahojte

malá prišla na to, že sa dá postaviť v postieľke. Krásne sama zaspávala. Ale teraz nerobí nič iné - položím, dám cumlík, na sa otočí a hop na nohy a nie a nie zaspať.
Čo s tým robiť ?? Ako ju uspávať ?? Ako ste to riešili ??

vivien6
26. okt 2010

@zuziatko aj moja uz prisla na to... a tiez to robi kazdy vecer ked ideme spat. dokonca v noci ked sa zobudi a idem ku nej tak lezi na bruchu a place alebo uplne nekde inde jak zaspala 😀 a tiez vstava stale.. neda sa s tym nic urobit.. ja ked ju uspavam jedine ju drzim za brucho alebo za nohy aby sa nepostavila a ked si lahne na bok tak ju tiez drzim aby sa zasa neotocila na brucho. tak drzim palce 😉
@zuzkat1 u nas to trva uz pekne dlho.. par dni nic.. a znova..a hlavne ked zaspi okamzite po flaske .. tak sa okamzite aj po pol hodine zobudi 😀 zasa moja sa kazdy den zobudi okolo 8 - 9.. doobeda nespi vobec a az potom okolo 12.00 zaspi na pol hodinu a do vecera tiez nic..a niekedy ked som s nou vonku mala neznasa kociar tak ked sa vyplace v nom tak nekedy zaspi.. ale to len sporadicky 😀 a vecer nekedy zaspi okamzite. ale ma dni co neni unavena este ani o 22.00..

zuzkat1
26. okt 2010

@vivien6 aj moja neznasa kocik... to my len ideme na chvilu von a ona v nom bude vrieskat aj hodinu... naposledy mi v nom zaspala niekedy v septembri (ale to bolo prvykrat od aprila) aj to zaspala len preto lebo uz sme boli prec z domu 4 hodiny a vlastne ani nie v nom zaspala ale uspala som ju na prsniku a tak som ju polozila do kocika tak prespala cestu domov🙂

juicyluu
26. okt 2010

moja spanie v kociku miluje. 🙂 inak spi s nami, doteraz som ju uspavala na prse aj hodinu a vcera ju uspal ocko, bolo to 45 minut revu bez prestavky ale zaspala a spala velmi dobre celu noc ale dnes pri kojeni ma hryzie. ☹ vecer skusi ocko zase.