Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

sasikas
8. nov 2010

@zuzkat1 - no nasej to tiez asi staci....najprv som to stale riesila, ze ine deti aj 3 hodky pospia a ona nic, ale uz sa tym netrapim....evidentne jej to staci....lebo ani nie je mrzuta a aj sa obcas sama pohra......momentalne ma viac trapi neustale nocne budenie.....ale tiez mam s tym tusim problem len ja a mm a mala je v poho.... 😀 😀 😀 😀 inak kto vymyslel ten posun casu by si zasluzil..... 😠 😠

zuzkat1
8. nov 2010

@sasikas presne uplne to malu rozhodilo☹ mala uz nejaky ten rezim,ktory si sama vytvorila a teraz neviem co a ako lebo stale nejak inak funguje🙂 a v noci sa budi aj 6x... teraz bola super noc 3x hore a o 5tej uz rano..ale minulu noc bola o 1nej hore a do piatej sa budila kazdu pol hodinu a o piatej uz rano... ja to uz neriesim,manzel si to ani nevsimne, cele to vzdy prespi, ja ju totiz nenecham plakat ked pocujem ze sa zobudila hned ju beriem na prsnik... skusila som asi 2-3x ze pockam co ak zaspi,ale ked som neprisla tak jakot ako by ju z koze drali🙂 takze uz to neskusam, ved z toho vyrastie😀

lenocka84
9. nov 2010

@zuzkat1 len ked on raz spi tak, inokedy uplne inak. a pritom ked spi l en polhodku max do hodky po zobudeni je velmi mrzuty

zuzkat1
9. nov 2010

@lenocka84 moja ma aky taky spankovy rezim asi 2 mesiace... stale to mala ine.. a aj teraz ma take dni ze spi niekedy len pol hodku a to uz potom od tej 4tej je nervozna ale nezaspi - nechce.... ja ju necham ved mna tiez nikto nenuti spat ked nechcem....
ale ked chces radu ohladne tej knihy tak to sa inych musis spytat lebo mne sa ta kniha nepaci🙂 ja tu prezentujem opacny nazor🙂

lenocka84
9. nov 2010

@zuzkat1 ja nechcem ziadnz knihu, nemam doma tabulkove dieta ani nechcem mat
uvidime, ako budeme spat dnes

zuzkat1
9. nov 2010

@lenocka84 tak ak ti nejdu o knihu o ktorej je tato diskusia tak ti len mozem povedat ako som to robila ja... ja kojim neviem ci aj ty, tak mne na prsniku zaspava..ale iste mas nejaky sposob ako uspat ... no proste mne moja vstava okolo 5tej po novom ak mala dobru noc,ak bola vela hore v noci tak az o 6tej... potom si vsimam znaky unavy na nej... u kazdeho dietata je to ine...moja je taky paradoxny typ ze ked je unavena tak je este aktivnejsia ako inokedy... vtedy ju vezmem a nakojim vacsinou sa zadari ze zaspi na prsniku ale ked nie tak ju dam s jej oblubenou hrackou do postielky nech vie ze uz chcem aby spala... vacsinou sa chvilu pohra a potom zacne plakat to ide zas na prsnik a to uz aj zaspi.... ked mala pol roka ako tvoja tak boli tie intervaly medzi spankami max. 2hodinove.... spala sice len pol hodku ale spala po tych 2 hodinach.... ja ti navrhujem skusat davat ju do postielky... vzdy ked chces aby spala.... inokedy tam moju uz nedavam ja mam ohradku kde sa hra ...a takto celkom pekne pochopila ze v postielke sa spi ... kniha odporuca kontrolovany plac...co ja nerobim ani neradim robit (podla mna to deti frustruje) moja ked place hned som pri nej a okamzite to riesim a uspavam ju...

sny
10. nov 2010

Ahoj maminky,už som tu dávnejšie nebola a rada by som podala hlášku.Tak včera sme sa konečne odhodlali dať našu bambuľku spinkať do jej detskej,presunuli sme jej tam postielku,vedľa nej gauč-pre prípad pre mňa 🙂 Malá bola u svokri a keď prišla hneď zbadala zmenu,sa moooc tešila,dali sme pižamku,kakao a ona chcela spať na gauči.Vydržala 10min.v klude,potom dobehla za nami.Chvíľu som u nechala,potom ukrutný plač,že ona tam nechce buvať v postielke,až som zaváhala ale vytrvala 🙂 Tak nám aj predviedla,že vie preliezť postielku,čo doteraz nevedela,asi od zúfalstva.Ale celé to trvalo 15min.a nakoniec zázrakom zaspala o 19:30 😔 Stále som ju kontrolovala,ja som nevedela zaspať,lebo detská je cez kuchyňu a naša spálňa pri chodbe,tak som nastražila jastrabie uši a čakala...Zobudila sa 3x,ale bez plaču,len cumeľ hladala,potom spala ďalej,ráno keď išiel mm do roboty sa zobudila,tak mi ju doniesol a ešte chvílu buvala so mnou.No keď som sa zobudila,ona sa už hrala v izbe sama 😎 Bolo to normálne prekvapko.Tak a spinkáme aj teraz v izbičke,ani neprotestovala a ja som sa tak mooooc bála.Dnes jej ideme pozrieť novú posteľ akože pod stromček,takú neakú typicky detskú,ona si už v podstate aj vybrala,keď sme boli na posledy v nábytkárstve.Ešte ju nechám ale chvíľu v postielke,nech si zvykne riadne na zmenu a dúfam,že raz sa aj ja vyspím.Po ďalšie musíme vyriešiť cumel,aby zaspala aj bez neho a v noci ho nehladala.Želám aj vám veľa trpezlivosti so spánkom vašich ďetičiek,aj pri učení spať v izbičkách.
P.S:ak som odbočila od témy sa ospravedlňujem,chcela som len pridať moju skúsenosť so spaním našej malej 🙂

evamarcel
10. nov 2010

Ahojte mamičky, ja sa k tomu kontrolovanému plaču odhodlávam už 3mesiace vždy po ťažkej noci manželovi vravím ja už nemám nervy malý sa musí naučiť spať .
Plne súhlasím s knižkou, že sú to zle návyky dokonca som sa presvedčila aj o tom, že mamičky ktoré hneď od mala dávali deti do postielky a samé nechali zaspavať -v takom veku ako je teraz môj spia celú noc a sú to spokojné detičky lebo majú dostatok spánku čo je taká potreba ako jedenie či pitie. Keby som vedela vrátiť čas určite by som to tiež tak spravila len to už nejde.
Môj drobec síce spinká v postielke, ale tak že bočnica je preč a postielka spojená s manželskou a zaspáva tak že mám pri ňom hlavu a on sa opiera tou svojou hlávkou a pohravá sa mi po tvári je to veľmi milé a zaspí tak do pol hodiny málokedy dlhšie a to isté aj cez deň. Problém sme mali v tom že sa budil aj v noci a chcel sa hrať opäť po tvári a pri tom ho aj kojím a to už bolo dosť na nervy ak to robil skoro každé dve hodiny. Raz som to už nevydržala a nechala som ho nakojeného ale nedala som mu hlavu tak si riadne poplakal a potom zaspal to sa zopakovalo pár nocí a výsledok je ten že teraz v noci sa budí každé dve hodiny niekedy nie ale už sa zmieril s tým že mama hlavku nedá🙂horšie je to ráno vtedy má dostatok síl aby sa ku mne prevalil a chce sa hrajkať po tvári a aj tak nakoniec nič nenaspíme nakoniec vstavame skoro ráno. Tak sa rozhodujem či by som ho nemala naučiť zaspavať samého aj cez deň aj večer aby sa tie rána neopakovali no a ten veľký problém je v tom že ráno som odhodlaná dávame bočnicu a ideme učiť spať ,ale počas dňa keď ho uspavám to je také milé že večer už nedokážem ho nechať keď cez deň tak spokojňučko zaspal - no ale na druhej strane si myslím že potrebuje sa sám naučiť spať lebo jemu ten spánok chýba nie je súvislý a to poznám po sebe že aj keď spím povedzme 5- 6hodín ale je to nesúvislý spánok som unavená a ak prespím hoci aj 4 ale vkuse cítim sa oveľa lepšie.Môj malý nemá spánok súvislý ani v noci ani cez deň pretože aj cez deň keď aj spí hodinu ale po pol hodine spania musím k nemu aby ešte troška pospal lebo pol hodina nie je pre dieťa oddych, tak nie vždy po takom spánku vstáva veselý.

Takže týmto dlhým mojim článkom chem povedať to že mamičky ktoré majú do 5 mesiacov babätka nech rýchle preštudujú knižku aby sa stihli vyvarovať zlozvykom a nemuseli byť na pochybách ako ja teraz čo s tým čo je lepšie.
A zároveň chcem poprosiť mamičky, ktoré si tým prešli o skúsenosti -že si potom muselii získavať lásku svojich malých ratolestí keď ich takto nechali plakať a či nepostrehli nejaký zlý vplyv na psychike ich drobcov.

vivien6
10. nov 2010

@zuzkat1 ja by som sa zblaznila keby mi mala vstavala o piatej rano a potom by uz nezaspala.... 😀

zuzkat1
10. nov 2010

@vivien6 ale nezblaznila🙂 je to o zvyku ona ma uz rano tak co narobis🙂 ale ona potom ide spat🙂 okolo pol 9tej🙂 len to ja uz nejdem,lebo zacnem varit...

vivien6
10. nov 2010

@zuzkat1 🙂 moja sice tiez vstava o 5-6 to sa napapa a znova zaspi... chvalabohu... zobudi sa okolo 9 takze spime spolu v posteli a potom ma uz budi a skace pomne 😀 my chodime tiez spat okolo 9.. ked zaspi podvecer tak az o 10..

zuzkat1
10. nov 2010

@vivien6 no moja chodila spat o 9tej kym bola uplne mimi..odkedy je cez den aktivna a poobede uz nespi tak chodi spat o 7mej...nevydrzi dlhsie lebo ona od takej 2hej poobede fici na plne obratky 😀

sny
10. nov 2010

@evamarcel A to som si myslela,že moja malá je zlá,keď sa v noci často budila 🙂 Ale faktom je,že vďaka vám vidím,že mám doma anjelika.Dnes je druhý deň sama vo svojej izbe,zaspala zas bez problémov,síce sa v noci zobudí,ale zaspí stále sama,vo svojej postielke od útleho malinka.Tiež som si ju tak naučila.Želám ti veľa síl a odhodlania,aby sa maly naučil buvat sam.Aj ja som sa bala,ale treba len trpezlivost 🙂

evamarcel
11. nov 2010

@sny len to ze ta odvaha k tomu mi chyba aj vy ste pouzili tuto metodu ked bola malinka? Lebo ja dnes som chcela ale nakoniec som zase podvolila nemohla som pocuvat ten uzkostlivy plac ale pritom si myslim ze on potrebuje lepsi spanok pretoze toto nie je dobre nesuvisle a neustale sa budenie.

sny
11. nov 2010

@evamarcel Ahoj,no ja som v tedy o tejto metode nevedel,malá bola ešte v perinke a keď len trucovala a chcela byť na rukách čičíkaná tak sme to hneď rozpoznali,tak sme ju aj párkrát plakať nechali a neak sama sa ukludnila a zaspáva dodnes sama.Tiež som ju 7mesiacov kojila,ale nebola na tom závislá.Asi sa môžem len tešiť,že sa to podarilo.Ale keď dobehla svokra a počula ju plakať,tak vraj to nesmieme,že dostane zápal priedušiek a neviem čo,našťastie som na jej radu nedala a malá sa trucovať odučila,ani zápal priedušiek nedostala 😉 Ty sa musíš rozhodnúť,čo tebe vyhovuje.Tiež som bola na ihlách a nerozhodná či ju dať už do detskej,ale zvládla to hlavne malá statočne,som na ňu hrdá,tak verím,že časom aj ty to zvládneš a malý sa ti naučí na svoj režim.Len sa už potom nevzdávaj,len ty vieš čo vám odbom vyhovuje.Veľa šťastia 🙂

vivien6
11. nov 2010

@zuzkat1 moja spi raz denne a tiez fici na plne obratky. co ja uz zomieram od unavy ona po mne skace a vala sa po mne.. a ide spat o 9 niekedy neskor... 😀 boze mat tolko sil ako oni 😀

zuzkat1
12. nov 2010

@vivien6 mne hovor...mna oci klipkaju uz o 5tej a to ona sa dostava akurat do najvacsieho svungu... to jej je vtedy vsade plno...
@evamarcel mozem sa opytat maly je nespokojny? je nervozny? chyba mu spanok? lebo moja spava podobne ak nie aj horsie... napriklad dnesna noc... bola hore o 10tej potom 11:30 potom o 1nej a potom o 3tej a od 4tej do 5tej sa hrala potom este spala do pol 7mej.... a cez den mi spi na 2x taku hodinku ak ma dobry den tak raz hodinu a raz hodinu a pol... a je uuuplne spokojna nic jej nechyba... inak co sa placu tyka, ... ja moju nenechavam vobec plakat ked je unavena (je to ine ked ma hysak ze nieco nemoze), nesuhlasim s touto metodou, len som chcela napisat svoj nazor a ked chces viac o metode to ti ine poradia...

evamarcel
12. nov 2010

@zuzkat1 ja mam pocit ze chyba lebo ked vstava rano tak je este taky zaspinkany ked je vyspaty tak si blabotka ale ususpat ho uz neviem teraz vstavame tiez o 5tej, a uz po hodine od zobudenia niekedy aj hodine a pol je unaveny a mrmrzuty co by spal pricom si myslim ze po noci by mali byt deti oddychnute. Niekedy sa mi ho ani nepodari uspat a pritom si sucha ocka potom sa akoby premenil a zrazu je hravy az do poobedia ked znova nan pride unava vtedy mii spinka hodinu ale aj to som musela za nim ist po pol hodine aby spinkal dalej on proste ked sa zobudi ja nie som nevie sam zaspat ked aj sa mu chce. Potom sa zas zobudil po hodine ale vobec nevyzeral oddychnuty ani nemal taku naladu ako predtym co nespal....jednoznacne si myslim ze ten spanok nie je kvalitny ktory spinka. Problem je v tom ze ja s tou metodou suhlasim ale nemam na nu odvahu resp. nie s metodou suhlasim ale s tym co pisu o zlozvykoch pri zaspavani podla mna cista pravda keby som to vedela este ked bol malinky urcite by som ho nenaucila takemu zaspavaniu ako mame teraz.

zuzkat1
12. nov 2010

@evamarcel moja dlho zaspavala na prsniku a inak nechcela... vecer a v noci este doteraz tak zaspava,ale cez den uz zaspi bez neho... a nepouzila som tuto metodu.... (ja s nou nesuhlkasim kvoli kojeniu-kedze popiera principy dojcenia na poziadanie) no proste som zacala skusat vselico ine... inak ju uspat alebo inak ju dostat do tej spravnej nalady na spinkanie a teraz uz ju nakojim a polozim ona este nespi ale uz si len chvilu nieco robka a zaspi... mozno by stacilo skusit nieco ine na uspanie, vyskusat nejaky iny sposob..aby akoby pochopil ze aj inak sa da zaspat..mam pocit ze u mojej prave to zabralo🙂

zuzkat1
12. nov 2010

@evamarcel inak ked sa preberie tak uz ani moja nezaspi.. a ani ju uz neuspim a po prebudeni je taka ze si sucha oci a ziva este par minut..ale to aj ja robim tak si myslim ze je to normalne😀 a prvy spanok ma 2 hodiny po prebudeni a dalsi asi tri po dalsom prebudeni a potom uz nespi az do vecera...

evamarcel
12. nov 2010

@zuzkat1 moj maly praveze odmala nezaspal na prsniku takze on ani tak zavisly nie je na dojceni ale prave na hrani sa mi po tvari a to nie je problem keby pekne spinkal cez den aj v noci ale on si to zacal stale vyzadovat takze v noci hoci som ho nakojila aj tak este chcel sa hrajkat po tvari a ked to chcel aj kazdu hodinu tak uz je to dost obmedzujuce ja totalne nevyspata a myslim ze aj on ked nespi suvisle tak vyspaty extra nie je ale v noci som ho uz zacala oducat od toho hrajkania a neslo to nijako inak ako s placom teraz mu nedovolim sa hrat po tvari ale aj tak sa este zobudi niekolkokrat dvakrat ho dojcim a myslim ze pre skoro rocneho je to dost.
No a co sa tyka denneho spanku vsimla som si ze ked sa zobudi po polhodinovom spani nestaci mu to a potom sa to vezie cely den ...urcite potrebuju cez den spat min. hodinu a pol vkuse.

zuzkat1
12. nov 2010

@evamarcel ved ty si ho poznas, tak ty vies co potrebuje🙂...moja nespala hodinu a pol vkuse snad este nikdy... mozno parkrat...ona spi dokopy za den tolko🙂

evamarcel
12. nov 2010

@zuzkat1 prave to je to najhorsie ze viem urcite povedat ze je malo vyspaty a ze najlepsie by bolo keby pospinkal denne aspon 2 az 2.5 hod. a v noci by mal pospat 11 hodin keby to bolo iba s dvomi zobudeniami vsetci by sme boli spokojni tak uvidime mozno sa to casom samo napravi zatial nemam odhodlanie skusat metodu pisala som to hlavne takym mamickam ktore ked maju este malinke babätka aby si nasli ten najspravnejsi sposob uspatia ktory si myslim ze je aby babo samo zaspalo lebo potom je to so zlozvykmi velmi tazko a niekedy trvaju aj viac ako 3roky.
Chcem sa spytat a tvoja spi v postielke ci stebou na posteli ak na posteli nebojis sa ze ti spadne z postele?

vivien6
12. nov 2010

@zuzkat1 😖

zuzkat1
13. nov 2010

@evamarcel moja spi vo svojej postielke🙂 mavala som ju aj pri sebe v noci ale to len kym bola mensia ze sa moc nehybala..ale bolo to horsie bola castejsie hore a jej bolo vzdy jedno ze ci spi s nami alebo nie takze to nebolo ziedne oducanie od spania s nami🙂 a ja ju odmala tak uspavam, ja ked som ju nechala v postielke samu tak bola schopna hrozne revat... nikdy som ju nenechala placom zaspat, ale niekedy bolo treba na wc ist a tak a vtedy kym som sa vratila tak cele bola bordova a uz sa zadusala... no hroza a tera uz cez den je to fajn..uz sa pomaly uci ze sama zaspi, asi na to kazde dieta musi nejak dozriet... noc neriesim,kym kojim tak kojim a potom sa uvidi🙂

mamka_78
15. nov 2010

@evamarcel : Jo, hraní si při kojení znám. Nejdřív mi škrabal do prsou, pak objevil vlasy. Musím nosit čelenku, jak je mám oškubaný. 😅 😅 😅 Ale jinak si myslím, že v tvém připadě není ještě nic ztraceno. Ondráškovi bylo 1,5 roku, když jsme začali uplatňovat zmíněnou metodu a povedlo se. Jde spíš o to, abys byla rozhodnutá. Přeju hodně zdaru!

evamarcel
16. nov 2010

@mamka_78 ahoj chcela by som vediet ako dlho to trvalo kym sa naucil a ako sa naucil cez den ja som to skusala ale vobec cez den nespal ani jedno spanie ani druhe a to bolo hrozne tak som to vzdala a zas som tam kde som bola. Viem ze skusat na niekolkokrat nesmiem lebo sa nauci viac plakat takze stale zbieram odvahu a zacnem az kym jej bude dost a potrebujem vediet ako to dopadlo u ostatnych mamiciek a tiez ci si netrebalo ziskavat opat lasku dietata ci nestratil doveru ked bol takto nechany plakat. Ked bol chory nezmenilo sa to?Dakujem za odpoved

lily1983
17. nov 2010

Dieta vníma podceňovanie citov ako prejav opustenia. dieta vtedy zakusuje, ze jeho volanie zostáva bez odpovede, a cíti sa osamelé.to je z knihy, nemam to z vlastnej hlavy...ale moje srdce mi hovori, ze taká metoda je viac na škodu, ako pre dobro dietata..a moze si tak ulavit len matka, ze dobre urobila a nemusi dieta uspávat sama.podla mna je to velmi sebecké, nech si mylsi kto chce, čo chce.

berenika39
17. nov 2010

@lily1983 😉 😉 ,super.
@evamarcel když o tom pochybuješ, tak to nedělej. sama vidíš, že ti to je proti srsti, že se bojíš o ztrátu důvěry malého, že se bojíš, abys nemusela pak napravovat škody, které tou metodou způsobíš. tak to nedělej,jednej tak, jak ti to rozum radí - jakkoliv s citem, jen ne ho nechat vyplakat, byť by jeho pláč byl "kontrolovaný".....strašné slovo.

evamarcel
17. nov 2010

@lily1983 mne neide o vlastne pohodlie aby som ho nemusela uspavat dokonca som velmi rada ked ho uspavam a sa tuli chrobacik ide mi o to ze on nespi suvisle a budi sa po kratkych chvilach a rano vstava nevyspaty a to je skor problem ci mu spanok kvalitny spanok nie je potrebny? On ma taky zlozvyk ze ak ho aj nakojim tak chce si packat po mojej tvari a to mi robil kazdu hodinu...cez den tiez vela nenaspi. Este nie som rozhodnuta pre ziadnu metodu lebo raz som po tazkej noci presvedcena ze to musi skoncit a potom ked pride k uspavaniu a on je taky unaveny neviem ho nechat len tak. Inac svokra a babka mi vravi kedysi nebolo tolko casu na deti a museli sme ich nechat poplakat lebo keby sa az tak venovali detom nic by nespravili a nasi rodicia su zdravy ale ja ozaj neviem co je spravne preto chcem citat nazory myslim si ze spravna je ta stredna cesta ani neprehanat s mojkanim ani nenechat len tak chladny vztah.