Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

hena55
22. máj 2010

zuzube tak ju zober k sebe. Urcite ju nenechavaj samu a neprehlbuj jej uzkost. Inak dnes som mala zaujimavy pokec s mojou kamaratkou. Ma 5 rocneho syna ktoreho uspavala podla spominanej metody a nechavala vyrevat aj pol hodinu. Mozno aj viac. Vzdy sa mi chvalila aka je to super metoda a ako jej ulahcila zivot. ALE.......maly po 3 roku chytil taku uzkost ze vzdy vecer prisiel k nim do postele ze on sam spavat nebude ze sa boji ze ho tam mamicka zase necha. A aj nechala. Spamatala sa az ked bol uz maly uplne hotovy a zrely k dets.psychologovi. Chcela vytrvat a nenechat so sebou cvicit. ☹
Vracal a uzkost taka ze teraz ma 5 rokov a spava stale s nimi. A uz to neriesi. Vie ze je to to najlepsie co moze pre neho urobit a trieska si hlavu ze to nerobila ked uz bol babatko. Mozno sa mohla tomuto vyhnut. Mozno..... Ktovie...Mozno to s tym nesuvisi a je to treosku extremny pripad ale.......

bobket
22. máj 2010

No dievcata,tak som posluchla niektore z vasich rad a posunula tie spanky, posledny o piatej a uz zaspavame o cca 21,30, tak celkom usmech,ale posledne 2dni spi strasne zle, stale sa prehadzuje, mrnka, niekedy to prejde do brutalneho placu. cez den po takom spanku je nevrly a nic sa mi nechce, lozit lezat hrat sa nic ☹ dnes sa zobudil o poldeviatej ale ani nie po hodke mi normalne odkvecol na rukach a teraz bude uz hodinu spat co on spava iba polhodky, chuda! no mam nervy 😒 lebo mame ist plavat do ZA a neviem ci stihame na 11,30 a le nechcem maleho budit. Inak uz neuspavam na lopte, zacneme na rukach a ked vidim ze uz mu ocka klipkaju tak ho polozim do postele a spievam a hladkam ho. Potom to este chvilu trva,ale zaspi.Niekedy sa mi na rukach zacne vypinat a zurit akoby potreboval vybit poslednu energiu lebo potom len tak klesne a zaspi. No vie poriadne zurit vam teda poviem a nechapem kde sa v nom berie tolko sily,ale musim vytrvat a vyzera ze si nakoniec zvykne zaspavat cca tej pol desiatej. cez den je to sćelkom ok to zaspavanie ale vecer, sa brani a brani 😔
hena55 to co si pisala o tej kamoske, no chuda chlapca! Ja neviem mozno budem hovorit neskor inak, ale ja by som nebrala ako tragediu ked bude maly spat medzi nami co aj cakam kedze spi teraz so mnou,ale podla mna postupne ho budeme posuvat do detskej,ale hlavne nech v klude spokojny a isty ze sme tu pre neho a s nim zaspinka a bude mat pekne sny, no nie? ved su aj horsie veci v zivote ako dieta v posteli? no nie?

zuzube
22. máj 2010

hena,
ale ja mam ten problem, ze sa staram este o kamoskinho syna, on ma 8 mesiacov, takze on vstava, ked moja mala ide spinkat.... cize ju musim nechat zaspat samu, lebo keby som jeho nechala sameho, zas by reval on....cize uz fakt neviem

hena55
22. máj 2010

to je to ze pri dvoch detoch sa uz tazko radi. Ked je len jedno a zena je na materskej dokaze sa mu prisposobit ale s dvoma je to uz asi tazsie. tvoj pripad o to viac ze ide o dieta kamaratky. Mozno poradia mamicky co maju viac deti ako to riesia ony. Drzim kazdopadne palce. 🙂

frola
22. máj 2010

hena to co si napisala o tom chudatku 5 rocnom len potvrdzuje mnohe psychologicke posudky o tom preco dieta nenechat plakat same. som presvedcena ze je to sposobene tym... babo je od prirody natolko odkazane na mame ze ked sa mu nevyhovie v jeho potrebach odrazi sa to neskor. nevyrovnanost, strach ... ako 5rocny uz pokojne mohol byt uplne inde a bez problemov spinkat sam. vratilo sa to ako bumerang.

zelmirka1
22. máj 2010

kdeeze verim ze to mas tazke, ale urcite to nie je u takeho maleho babetka vzdor, uvidis sama raz co je ozajstny vzdor 😀
ono je to zlozite lebo su rozne deticky, niektore babetka spia pekne a su kludnejsie od narodenia a niektore su ine a je to pre maminu velmi narocne, dalo by sa vratit aj k tomu ako si prezivala tehotenstvo a aky bol porod, ci si mala maleho hned pri sebe alebo nie lebo to su vsetko veci ktore su strasne dolezite ak je mnohi tomu neprikladaju velky vyznam.
V kazdom pripade budes asi musiet vydrzat kym trosku podrastie podari sa ten rezim upravit, aj my sme s tym mali problem aj ked spaval dobre v noci, stale sa budil v iny cas a nic nevychadzalo, cez den kratke spanky, nam nastastie pomohol kocik. Skoda ze u vas v nom nechce byt a skoda hlavne toho babyvaku lebo vacsinou prave ten pomoze pri nespavcoch a nekludnych babetkach, mozno by sa to niako dalo este skusit. Este ma napadla jedna vec ze ked babo je placlive a zle zaspinkava tak casto sa mamina snazi vsemozne najst nieco co funguje od hojdania, nosenia, fit lopty, kociku a stale strieda vsetko mozne co neumozni babetku zvyknut si na jeden sposob alebo sa ukludnit prirodzene. Samozejme nehovorim nechat plakat ale naozaj si vybrat urcity ritual alebo sposob uspavania a ked aj babo place chvilku vydrzat, nemenit to hned a stale dookola, babo urcite nechce vzdorovat, same si nevie so sebou rady a potrebuje maminkyknu pomoc. Mozem vas vsetky unavene maminy ubezpecit ze za par mesiacov budete riesit uplne ine veci a vsetko bude lepsie.

zelmirka1
22. máj 2010

hena dakujeme za priklad toho ako sa naozaj vratilo vyplakanie, pomerne skoro, casto sa takato vec taha aj do dospelosti a zanechava nasledky aj ked ich na prvy pohlad nevidime. Tiez som knizku vedela skoro naspamat a chystala sa ju uplatnit, nastastie som to nakoniec neurobila a vsetko sa maly postupne pekne naucil bez placov, ked dnes vidim ako vela chape a da sa uz vysvetlit mu a urobit niake pravidla, to sa neda porovnat ked bol par mesacne babo.

erikasadek
22. máj 2010

hena extremny pripad nie ale urcite bolo v tom este nieco ine...odobny nazor..
Ja som svoje deti nechala vyplakat nie vzdy ale boli casy ano nechala nie vzdy som slakala zakazdym ked zarevali ak boli nakrlene prebalene a ciste nebol dovod sa znepokojocat je to moj pidtoj spali mi obe od 2 mesiaca celu noc od 9vecera do 9 rana. Mam dve deti z obe takto spia cely noc nocne bydenie bepoznam a ani strach v noci.... Takze je to indivudualne kazde dieta je ine a hraje tu vela faktorov ked dieta vyrstie a su problemy urcite to nebude vsetko hned vina vyrevania sa dietata..to by bolo trosku prehnane trvrdit
Osobne zastavam nazor ze kazda matka ma svoju metodu a ta je pre nu najlepsia...

tammika
22. máj 2010

Ahojte dievčatá, aj ja by som sa chcela poradiť. Písala som už aj do inej témy, ale tam mi baby veľmi neporadili. Mám 3-mesačnú dcérku. Spí so mnou v posteli, to mi nevadí a zaspáva samozrejme na prsníku. Ani to by mi toľko nevadilo, ale AKO zaspáva. Vždy pred spaním sa musí vyplakať, ako keby si vybíjala poslednú energiu. To ju však vždy rozčertí ešte viac a potom je to náročné zaspať. Nechám ju tak 10 minutiek poplakať, podotýkam však, že sme skúšali všetko možné, aby neplakala - fit loptu, nosenie, hojdanie, ležanie pri nej a hladkanie, spievanie atď., (to ju všetko ešte viac rozčúli) nikdy som ju nenechala len tak revať v postielke. Po tých 10 minútach jej dám prsník a zaspí. Keď jej ho dám hneď, vrtí sa, mrví a nakoniec sa aj tak rozplače. V noci inak spáva veľmi dobre, ani neviem kedy papá, keďže ju mám pri sebe a papá v polospánku. Cez deň je to lepšie, lebo ju dám do kočíka a futášim von, tam zaspinká a toľko sa nejeduje, iba trocha. Skúšala som ju dávať spať hneď ako si začne šúchať očká a zívať, aj neskôr, keď už je veľmi unavená, ale nič nepomôže. Je aspon nejaká nádej, že sa to časom zlepší a začne zaspávať bez hurónskeho revu? Teda rada by som bola, kebyže je to skôr ako v plnoletosti 😀

zelmirka1
22. máj 2010

tammika urcite sa to zlepsi neboj 😉 tazko povedat preco place ale ak je to len pred vecernym zaspavanim tak mozno plati ze vecer su babetka unavene a nervoznejsie a napriek unave tazsie zaspavaju, urcite bud pri nej a prihovaraj sa jej. Kedze spi v noci dobre a dokaze aj v kociku pospat tak neviem ci vobec sa nieco da riesit. Ozaj kedy kupes ? Pred spanim ? Niektorym babetkam to vyhovuje a niektorym vyhovuje ak sa kupu skor. Urcite to bude casom lepsie, ma len tri mesiace a prisposobuje sa zivotu mimo bruska, v 18 uz ani nebudes vediet ze niekedy revala 😀 😀 😀

orionka1
22. máj 2010

Zelmirka , par dni do zadu sme preberali spanie a plienocku na hlavicke , takze ti davam vediet ze Lilka na hlavicke a tvaricke plienocku nechce ale som jej davala poskladanu ku rucke a dnes vecer nevedela zaspat som ju dlho uspavala lebo vecsinou vecer my s tym problem nemame , ale dnes vecer nic nepomahalo ju uspat a ja som toho mal uz dost tak som sa sla napit a malu som nechala plakat 😢 o 2minuty bola tisko tak som bezala kuknut co robka a ona zaspinkala a v ruckach si drzala hadaj co? P L I E N O C K U 😉 uz som si par krat rano vsimla ze ked sa zobudi a potom ja 😀 tak ma v rukach plienocku , takze jej kupim nejaku peknu decku uz som aj vybrala ktoru a vymenime ju za plienocku , tuto http://www.disneystore.co.uk/minnie-mouse-minni...

aponchie
22. máj 2010

u nas se stale nespi celou noc jak jinde nevim proc..tyden uz nekojim ani sama nechtela uz jen v noci kdyz byla polospanek ale to byl zvyk..nebereme ji uz k nam do velke psotele ..kdyz breci tak5x za noc manzel k ni vstane da ji caj dudel a polozi ju spat za hodinu opet hore a to delame tak dva tydny a nic..porad to same..rano vstava v 5!!!!asi svetlo ci co nevim..porad vrci boli ju asi zuiby a brusko a stve me to uz ma rok a nespi proste at udelam co udelam..

frola
22. máj 2010

tammika aj my sme take mali trvalo to niekolko tyzdnov ale plakala uplne hrozne viac ako hodinu. cely cas som ju drzala v naruci a hojdala. potom zaspala. tiez som sa bala co to znamena a snazila som sa to riesit az mi jedna velmi mudra zienka povedala ze to je skratka take obdobie ze uz ma vela podnetov a potrebuje ich pred spanim dostat von a ze "plač je brána k spánku". tato veta mi pomohla, prestala som to riesit a jedneho dna to samo preslo.

zelmirka1
22. máj 2010

orionka vo vidis ze nakoniec ta plienka nie je zly napad, ved aj moj maly si ju drzi, kedysi som mu ju davala na hlavicku, teraz si ju da kam chce on 😉 inak ak ti mozem poradit nekupuj nic, ja som to skusala tiez a nie jednu vec, nakoniec sme skoncili pri plienke lebo nic ine nechcel a mne sa zdalo tiez ze nieco krajsie a milsie by mohol mat, ale on tu plienku proste miluje.

kdezee
23. máj 2010

Frola tak moj od narodenia prvy mesiac nespal skoro vobec..tak niekolkokrat denne po 5 min a to som ho cely den musela hojdat lebo inak reval..potom druhy mesiac cez den zvladol aj polhodinku vkuse spat asi 2x..to som neverila vlastnym ociam ked zacal dlhsie spavat heh..a dokonca dva tyzdne boli take ze zaspal pri kojeni prelozila som ho a do druhej-stvrtej rano som o nom nevedela..a od vtedy je to len horsie a horsie..napr dneska je hore od pol 5 a ja samozrejme s nim..a ked som ho chcela o pol 7 uspat tak ani bohovi..to je zacarovany kruh..a to pred par tyzdnami rano vzdy zaspal..nuz co dufam to speje k tomu ze zase nebude spavat vobec...a auto nehrozi...sice ho nemame ale uz sa viezal tu po blave a to prereval..cize sa tesim na dvojhodinovu cestu ku mojim rodicom..a som si ista ze ju bude schopny celu prevrieskat...
tak tak veru..lavicky vonku to istia..na sportovy kocik cakam ako na spasenie...aspon ze je taky akcny..sice to nepomaha k lepsiemu spanku ale aspon sa dokaze zabavit aj sam...
ja uz som ho prestala aj prekladat do postielky..to nema vyznam..uprednostnila som aspon nejaky ten trhany spanok v noci...ale chrbat mam uz dost kriplavy..kazdym dnom viac a viac no co uz...
pri mojom stasti budem na fitlopte min tak dlho ako ty....

kdezee
23. máj 2010

hena...haha presne zboznujem tie reci ze ako ste si naucili tak mate 😀 alebo ked som v obchode a maly tam reve a predavacka mudro ze "asi je hladny" alebo "urcite mu je teplo" ....veru, len objatie a fitlopta..pri hladkani ho len viac rozrusim popripade rozrevem...ked s nim lezim tak sa nemozem ani zhlboka nadychnut lebo aj to ho budi hahaha...to je asi jedine co sa da povedat..ze treba vydrzat....ale ked ho uspavam na 5x a on aj tak nespi tak ja chytam strasne nervy a len tazko sa ukludnujem...predstavujem si opusteny ostrov a tak 😀

lujza123
23. máj 2010

tammika, podla mna je uplne normalne ze deti si navecer pred spankom poplacu...proste unava atd. Moja by hadam ani nezaspala bez mensieho histerickeho zachvatu. Ked NAAAHODOU nezuri pred spankom tak potom nekonecne dlho zaspava. Takze vlastne som aj rada ze sa pojeduje, som pri nej, ona sa mi vyzaluje a rychlo zaspi. Viac sa urobit neda.
Myslim ze co sa tyka spanku, niektore deti maju s tym problemy, ktore sa daju zmiernit ale nie vyriesit uplne. Ked sa proste v noci budi tak sa moze mama aj na hlavu postavit ine to nebude. Riesit sa to bude dat aj tak az po 1, 2 roku

lujza123
23. máj 2010

Kdesi som citala nejaky clanok ze nespavostou trpi v poslednej dobe coraz viac babetiek. Zevraj to moze mat suvislost s epiduralom pri porode. Nebol tam uvedeny ale ziadny seriozny vyskum ktory by to potvrdil tak neviem co je na tom pravdy. ( aj ked nemocnice fajn zarabaju na tom takze asi by nikdo nepropagoval nevyhody)

misulda
23. máj 2010

Ja som epidural nemala a maly sa od narodenia v noci budi velakrat....

lienka43
23. máj 2010

ahojte, raz som tu pisala ze som tuto metodu vyskusala ked bolo nasej malej 6 mesiacov. Nebudem vysvetlovat dovody preco som sa tak rozhodla ale uz som fakt nevedela ako na nu. Nasa mala je neskutocne uplakana od malicka. Tato metoda zabrala, nebolo to az tak hrozne ako som si myslela. Akurat ze som sa vytesovala s uspechom velmi kratko, mozno tak dva tyzdne az mesiac :(, potom prisli zuby a kolotoc zacal odznova.
Zhruba okolo roku zacala mala zaspavat sama poobede aj vecer. Vecerna spokojnost trvala dovtedy kym sa nenaucila vyliezat z postielky a museli sme kupit velku postel 😖
Teraz mame 22 mesiacov a nezaspavame sami, musim byt pri nej, coz mi nevadi akurat ma vytaca to jej neskutocne vecerne vymyslanie 🙂 ale i tak uz sa k tejto metode pri nasej malej nevratim.
Ono je potrebne si uvedomit ze ten stav v ktorom sa nachadzame naozaj nebude trvat dlho, zmeni sa to.

lunnan
24. máj 2010

kdezee- môj príbeh je skoro rovnaký 😀

zelmirka1
24. máj 2010

ja mam zase skusenost ze prvy rok nema zmysel velmi riesit samostatne zaspavanie a trenovat dietatko, lebo rezim a aj spanky sa velmi menili ako rastol, niekedy spal krasne a niekedy vobec, skor sa mi osvedcilo "nebojovat" s nim.
Maleho som naucila sameho zaspinkat az ked mal 15 mesiacov, bez placu, uz velmi rozumel vsetkemu a dodnes neplace v postielke, aj ked nemoze niekedy zaspat len zamrnka a vie ze kedykolvek pridem, ja tiez niekedy zaspim hned a niekedy sa prevalujem, to je normalne, takze kludne pridem, pohladim a vobec mi nevadi ak je to aj viac krat, lebo viem ze inokedy zaspi bez problemov. Takisto spi v postielke ale su dni kedy chce ist ku mne tak ho zoberiem a nebojim sa niakeho zvyku ako ma vsetci strasili, nie je nic krajsie ako ked ma objime a prituli sa, potom ho zase prelozim do postielky a spinka dalej. Jasne ze kazdie dieta je ine a niekedy je to velmi velmi narocne hlavne prve mesiace ale najlepsie je ked mamina pocuva svoj instinkt a nie knizky a vselijake mudre rady co urobila zle a podobne.

erikasadek
24. máj 2010

lujza obe mma po periduralke.. a obaja mi spai od 2 mesiaca celu noc.. 😉 az do teraz.. nevieme co je to nocne vstavanie;. 😉

ale co sa tyka periduralky tak nie je bez rizik uz sa robia studie... 🙂 uz pred par rokmi to tu sppominali.. 😉

kazde dieta je ine, a kazda matka si najde vlastnu cestu ako dieta bude spat niekto chce aby bolo dieta pri nom niekto nie. niektore deti to dokazu axeptovat niektore nie... kazdy sme iny jedinecny.. 😉

babulka123
24. máj 2010

zelmirka pekne si to napisala..
ninka zacala krasne zaspavat sama , cez den je do 5 min tvrda.. neklamem pomohla aj knizka ale presne ako pises, su dni kedy sa to neda.. napr. dnes.. veeela chodila, uz bola taka unavena ze nevedela zaspat.. tak som si ju vzala k sebe, schmatla ma za tricku ukludnila sa a polospiacu som ju dala do postielky, pekne sa ulozila na bok a zobrala macka a spinka..

johanka.
24. máj 2010

lujza, ja som tiez nieco take citala, ale prislo mi to len ako clanok, ze dojem jednej pediatricky, bez nejakych statistik a studii. Ja som nemala epidual a drobec ma problemy so zaspavanim. Epidural urcite nie je nevinna zalezitost, ale vplyv bude mat podla mna na samotny porod (akoze sa predlzuje a moze skomplikovat a tak) nez na spanok babatka pocas nasledujuceho roka. Ten spanok bude skor zalezitost temperamentu a inych vlastnosti, a tie podla mna epidural nejak strasne neovplyvni.

spalka
24. máj 2010

aj ja som nazoru, ze ziadne knizky na spanie nepomozu, mozu iba uskodit, pripada mi to ako zbytocne trapenie babatka a aj mamicky, nasa malinka prespi celu noc asi od 11 mesiacov, cez den spava jedenkrat pravidelne, niekedy aj tri hodiny, uz sa stalo ze ju zacal spanok chytat v stolicke na jedenie a kym som pripravila postielku, spala v stolicke ako zarezana 😉, vecer zaspava na ciciku, ale vie ju uspat aj tatino (bez cicika 😀 )

zuzkat1
25. máj 2010

ahojte🙂zapojim sa... myslim ze cele spanie resp. samostatne zaspavanie je o tom ci sa spravne odhadne miera unavy.., sice ma moja mala len 4 mesiace,ale ked odhadnem ze je spravne unavena tak mi krasne zaspi sama v postielke, ked to neodhadnem tak potom velmi ale velmi place a nezaberie uz nic...az pri dalsom papani co je niekedy aj o hodinu mi zaspi na prsniku... nerisim to, lebo viem ze ked je unavena akurat tak jej nerobi problem zaspat samej

martinka17
25. máj 2010

Teda to je živá téma 😀
A kopec zaujímavých názorov, sa necítim ako blbec, aké mám "komplikované" dieťa na spánok. Cez deň od narodenia spával pomenej, tak 3 krát po 30 minút, neskôr skrátil na 2 krát 45 minút a teraz ca hodinka denne. A zaspávanie, to sme toho veľa skúsili, ale už sa len smejem, ako som večer aj hodinu kojila, kým zaspal, v noci to isté. Teraz sa naťahá za 3 minúty 😅 skúšala som aj túto metódu, nezabralo. 😖
podľa mňa to zaspávanie závisí aj od dieťaťa. Môj chrúst by podľa tejto knihy nezaspal. Keď bol malý, tak sa utíšil len na rukách, dokázal plakať aj hodinu v postielke, ak chcel spať a nevzala som ho na ruky, tak neprestal. A pritom to nebolo vôbec uplakané dieťa, skôr naopak. A teraz, keď je väčší, tak ak ho dám cez deň do postielky, tak sa bude hrať, spievať, rozprávať ale nezaspí ani za hodinu, skôr sa unaví a potom a potom plače, volá ma, aby som ho prišla uspať. A pravda je aj s tým vekom, do roka to trvalo aj 10-15 minút pokiaľ zuspal, teraz je hotový za 3 minúty 😉 počas dňa a večer stačí byť chvíľu pri ňom na posteli a potom zaspí aj sám a v spánku ho dám do postielky 😵
Ale ak to u iných detí funguje, tak aspoň na niečo je tá kniha dobrá 😀

monika77
27. máj 2010

jééé ahoj martinka,,,tak ja sem idem pridať moju skúsenosť, vlastne to bola aj tvoja rada prečítať si túto knihu

klop klop zatiaľ to ide pekne, nesmiem prechváliť, bo sme začali asi tak pred 4 dňami
malý spinkáva už len vo svojej postieľke, super, maminka s tatkom sa konečne vyspia a vstávam svieža a nie ubolená 🙂
budí sa už len raz za noc, ale to len zamrnkal a spal dalej, dnes dokonca prespal celú noc, paráda,,,nezažila som to za posledného pol roka,,tešíííííme sa
a tak isto už vôbec v noci nepije čajík, vlastne nestihne kedže sa zobudí raz za noc a len si pomrnká

škoda len, že som túto knihu nečítala skôr, nemuseli sme takto dlho bojovať so spaním 🙂 🙂 🙂

ale je pravda ako martinka písala, na každé dieťa to inak zaberá resp. nezaberá

martinka17
27. máj 2010

monika
možno by to skôr nebolo zabralo, lebo teraz sú už rozumnejší a skôr chápu 🙂