Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

teress
5. jan 2012

@benne ahoj ak by sa dalo mohla by si aj mne, prosím poslať knižku...naše spanie sa radikálne zhoršilo...tak skúšam všetko. Moj majl je teres@centrum.sk...ďakujem

kvetinka211
5. jan 2012

@benne @gabika783 @matuska2810 nikdy sa mi tato metoda nepozdavala ani ani teraz sa mi nepaci a predsa som po nej uz zo zufalstva siahla. Zaspavali sme krasne spolu, potom som synceka prelozila do postielky a tak aj pri kazdom kojeni ked som bola este hore a ked som uz spala tak bol pri mne. Vsetko bolo krasne a vsetkym nam to vyhovovalo, okrem obdobi ked rastli zubky, vtedy sa nam to aj trochu skomplikovalo. No najprv sa zacal budit po 30-60 min po ulozeni a viac nechcel ostat sam, spal iba ked som lezala vedla neho. Uz to bolo dost narocne. Sam ma problem spat aj cez den, alebo spi len 20-30 min, cize nic nestihnem porobit, potom si k nemu musim lahnut aby bol ako-tak vyspaty, so mnou je schopny spat aj dve hodiny. Domacnost potom riesim za jeho revu v ohradke ☹ Dobre spi v kociku vonku, ale v tej zime sa neda zas tak dlho kocikovat. No a posledne dni uz ani po prvom ulozeni vecer nemozem odist, cize ziaden oddych, kniha, ziadna sprcha, nic, lezat v spalni a pozerat to tmy kym sa nebude chciet spat aj mne 😒 Nemusim asi pisat ake to je, som pre neho ochotna urobit vselico, ale toto je uz fakt vela. Cize uz dva dni skusam 3-5-7, vcera zaspal ale posediacky, nakoniec som si k nemu lahla a isla spat. Dnes som to po hodine uz nevydrzala a kedze bol uz vycerpany z placu, zaspal hned a teraz buvinka. Neviem co robit, vykaslat sa na metodu, vyhoviet babatku ale casom sa zblaznit, lebo to je jedine k comu to vedie alebo pokracovat v metode a dufat ze to neublizi syncekovi? Mate nejaky tip?

Pre @teress: http://www.mamaaja.sk/uploads/forums/6/354063/k...

benne
5. jan 2012

@kvetinka211 približne v tom veku začal môj požadovať, aby mal v izbe svetielko pri zaspávaní, u vás je to ako.. uspávaš potme?

podľa toho, čo píšeš, skúsila by som ešte pár dní vydržať ale asi by som nešla na 3-5-7 intervaly, skráť si to.. aby pochopil, že prídeš veľmi často

má nejakého mojkáčika, hračku v postieľke?

kedže je navyknutý na úplne iné uspávanie a spanie, možno by som skúsila najprv sedieť pri postielke, kým zaspí - prípadne ležať, ale odísť a ak sa zobudí, tak uspváať nanovo a postupne to nejako stupnovať.. napr.byť neskôr vo vedlajšej miestnosti, potichu ale jemne sem tam šuchnut, že som tam..

ked máš pocit, že ten plač pri tých intervaloch sa nedá počuvať, tak nepočuvaj, uspi ho tradičným spôsobom..

je ťažké takto radiť, lebo každé dieťatko má "odžité" niečo iné a je individuálne.. skús niečo vybrať, niečo aplikovať, večer by mi tiež chýbal, je to čas, kedy sa dávam dokopy pred novým dnom

kvetinka211
5. jan 2012

@benne ahoj, dakujem za rady .. skusim to asi s tymi kratsimi intervalmi .. skusala som sediet vedla neho, plakal najprv tiez, po case sa utisil, potom znovu plakal a tak dokola a po velmi velmi dlhom case zacal zaspavat - ale posediacky .. potom spadol zrazu dozadu a spal a iny den zaspal v sede prehnuty na kolienka, ta pozicia sa mi nezdala velmi pohodlna 😖 Pred chvilou sa zobudil, ale podarilo sa mi ho znovu uspat v kociku, mozno to nakoniec budem robit tak, ze tam bude kym nepojdem spat tiez .. hoci to sme tu uz mali pred par mesiacmi a po par dnoch to prestalo fungovat. Svetielko mame z chodby, ale skusim zazat malu lampicku ci to pomoze ...

pancake
5. jan 2012

@kvetinka211 ja som tento problem pár dní dozadu riešila na téme,, môj 6ročny syn nás stále hladká,, a skoro ma tam ukameňovali mamičky, tak som prestala písať. ak chceš prečítaj si.
ja mám aj malú lampičku, aj pootvorené dvere a dnes plakala a nezaspala vôbec cez den . az večer ☹

gabika783
5. jan 2012

@kvetinka211 a nerozmýšlala si radšej poriešiť prečo nechce zaspať bez teba. Možno má strach. Zaspať bez teba pre neho môže znamenáť = prísť o teba. Malé deti sa boja... ony si neuvedomujú ako my, že blízka osoba je hneď za stenou, v byte. Keď sa zobudia a nie si tam.. tak sa bojí. A čo keď má napr. obdobie separačnej úzkosti kedy ťa potrebuje mať stále na očiach a na dosah. Je to normálne a tým, že mu to budeš silou mocou odopierať... si myslím, že ho budeš iba trápiť. Držím ti palce nech už sa rozhodneš akokoľvek.. každý sme si strojcami vlastného šťastia. Deti sú to najkrajšie šťastie. Vychovávať ich vieme srdcom a láskou, netreba na to žiadne rady a praktiky. Stačí počúvať svoj materinský inštinkt.

Nikto na svete Vás už totiž nebude tak milovať a tak bezvýhradne Vám veriť ako Vaše deti. Hlavne teraz keď sú to malí anjelikovia. Skúste si na to spomenúť keď už nebudete vládať. 🙂)) A to, že deti si to nebudú pamätať a, že zabudnú keď podrastú.. je omyl.

gabika783
5. jan 2012

@benne čítala si knihu Koncept Kontinua? ... odporúčam. Perfektná kniha.

benne
5. jan 2012

@gabika783 už som sa s nou tu častejšie stretla, teda názvom, nemáš ju v digi podobe?

pancake
5. jan 2012

@gabika783
@benne ak ju máte, prosím prepošli mi ju. ja som tiž zúfalec 😢

gabika783
5. jan 2012

viete si ju stiahnúť na ulozto.sk
Ja ju mám v knižnej podobe. Knihu si najradšej prečítam keď ju môžem držať. Inak ma to nebaví.

benne
5. jan 2012

@gabika783 no to ani mna.. ale občas sa inak nedá, ok, omrknem

kvetinka211
5. jan 2012

@gabika783 je mi jasne, ze sa boji byt bezo mna a zaroven nie je zvyknuty zaspavat v postielke, preto som sa to najskor snazila riesit hodinami stravenymi v spalni. asi nam tiez nepomohol ten ruch pred silvestrom aj po nom a tiez vyse mesiaca sa vlecuca rekonstrukcia u susedov, vrtaju a buchaju vzdy v nepredvidatelnych casoch, par krat aj do noci a mali uz davno skoncit 😒 vtedy pomoze bud ujst von bez ohladu na pocasie a rozvareny obed alebo lezat pri nom a tulit sa pri kazdom ruchu, varenie ide tiez bokom. len sa to uz fakt neda takto dalej, je to na zblbnutie. ale ak mi bude takto buvat aspon v kociku ako dnes, tak dalsie place snad nebudu. mne sa aj pacia take knizky ako spominany koncept kontinua, prave si ho listujem, ale potom vzdy narazim na realitu. nosime sa obcas v satke, uz zvladam tak aj povysavat, i ked chrbat trpi pri zdvihani predmetov zo zeme, ale niektore cinnosti sa fakt nedaju ... ked mi prska nieco na sporaku, umyvam riad, zlievam horucu vodu, cistim kupelnu a kopec dalsich nebezpecnych cinnosti, tak to by v satke s mojim sidlom nedopadlo dobre ...

gabika783
5. jan 2012

@kvetinka211 jáááj som rada... pftuj pftuj.. nech ti stále pekne spinká. A máš aj nejakú spriaznenú maminu s ktorou vieš chodiť von.. príp. ona k Vám, napr. jedna sedí s deckami na zemi aby si nevydriapali oči... xixi a ty si pomedzi to sem tam niečo skuchtíš... 😀
Inak čo sa týka toho varenia... špekulujem nad knihou od Bukovského "Hneď to bude" také 20 minutové varenie.. by som hádam zmákla.. 🙂

benne
6. jan 2012

@kvetinka211 ešte mi napadla jedna vec.. aby dieťatko dobre spalo v noci, potrebuje spať aj cez deň dostatočne, logicky by sme si mysleli, že ked cez den nič nespí, bude spať v noci, aby to dohnalo, ale opak je pravdou a mám to odsledované, pokiaľ mi cez den nespal, alebo spal zle, krátko, noc bola tiež oničom

zajaciq
6. jan 2012

@kvetinka211 skus sa prisposobit dietatu, zaobstaraj si nejaky ergo nosic (satku manducu, ..) a nos ho pri sebe,ak potrebujes upratovat a on nezaspi len v tvojej blizkosti. je to normalne a prirodzene, ze dieta chce byt nonstop pri tebe. stanov si priority, domacnost nech nie je dolezitejsia nez psychicke zdravie dietata. skus sa naucit byt asertivnejsia voci okoliu a dat najavo,ze dieta je pre teba prvorade a ked sa niekomu nepaci, nech si robi po svojom. si dobra mama a podporujem ta 😉 kazda z nas potrebuje obcas pocut podporu a uznanie. v dnesnej dobe , KONZUMNEJ dobe, bohuzial prestavame citit intuiciu, pudy a instinkty na ukor socialnych noriem a efektivity. dnes musi byt vsetko rentabilne, este aj vychova deti. to sa ale prieci antropologickemu vyvoju cloveka. myslim si , ze dnesne matky su velmi zmatene spolocnostou, ja tiez ... 😔 tiez mam doma knizku koncept kontinua, stoji okolo 6-7 eur cez martinus. pristupne citanie a trosku uvedie cloveka do toho, odkial pochadza a co z nas robi konzum.

zajaciq
6. jan 2012

@kvetinka211 nedocitala som tvoj posledny prispevok. satka je super. ale uz asi maly nie je najlahsi.. v kazdom pripade, ak ti pekne spinka v kociku na prechadzke, chod s nim aj kazdy den, posli niekoho ineho cez vikend ak je to mozne. dozaduj sa od rodiny relaxu a spanku vtedy, ked s malym moze byt niekto iny. niekedy sa staci poriadne vyspat dva dni po sebe cez den a clovek nacerpa nove sily. a skus sa povzniest na upratovanie ako take. co nehori, to pocka 😀 dolezite je sustavne na drobca hovorit a vysvetlovat co ides robit a kam ides, atd. ja to robim denne a tiez sa mi stava, ze ked mam intenciu odist z miestnosti, mala uz pistiii a mamikaaa a ja ju pekne chytim za ruku a vysvetlim,ze si len idem po gumicku do vlasov do spalne, odprevadi ma...niekedy je to neprijemne, deti apeluju na nasu slobodu a volnost, stavame sa ich rukojemnikmi, tieto pocity su legitimne u kazdej matky, je dobre o nich hovorit nahlas a nenechat dominovat pocity viny v nas. potom sa to prenasa aj na okolie/ a dieta najviac/. drzim prsty 😵

teress
6. jan 2012

@kvetinka211 ďakujem

1lussy1
6. jan 2012

ahojte chcela by som naučiť malu zaspavať samu v postielke doteraz spáva s nami v posteli a v noci sa veľmi často budí na cicík už som z toho strašne unavena som skoro stále hore v noci tak to chcem skúsiť .Chcem sa spýtať pomohlo vám riadiť sa podľa tejto knižky?Ake máte skúsenosti?Bojím sa toho že ona ked je zvyknuta na cicík a v noci hned pri nom zaspala že to nepojde ☹

misska75
6. jan 2012

prosím vás dajte radu kde zoženiem kontakt na tú poradňu

matken
10. jan 2012

@kvetinka211 Ahojky. No akokeby som citala o nasej malinkej. Z krasne spinkajuceho babatka sa stal maly nespavec. Vecer krasne zaspala a prespala 7-8 hod a potom zo dna na den sa to zmenilo. A presne ako pises, ked som pri nej spi, nehrozi odist z izby hned je hore, ked si dovolim ist na zachod v noci, co mi uz ide vyvalit bok hned je rev na cely dom a pritom vedla nej lezi manzel a tisi ju. A hore sme kazdu chvilu, cucka - nepije, iba dudluje a ako nahle jej prso vyberiem tak rev a to este pred mesiacom som jej dala cumlik a krasne spala. Ale aj to by som vydrzala, ale ako jej narastli zubky a ked zacne zaspavat tak ma zacne kusat, no des :( Tiez som bola proti tej knihe, ale po dnesnej noci ju idem vyskusat. Paci sa mi veta, ze dietatu nemame davat vsetko co chce, ale co potrebuje. Neviem ci budem postupovat presne podla tych pokynov, skor to prisposobim malej a hranici, ktoru ja unesiem.

kvetinka211
10. jan 2012

@matken ahoj, skus poslat uspavat manzela, aby sa mu premazal strach z tvojho odchodu .. u nas to nakoniec pred par dnami zabralo .. aj ked po nejakom tom kriku .. a dnes rovnakym sposobom a bez placu zaspal v postielke iba so mnou .. za 20 minut 🙂 neviem ako dlho to bude fungovat, ale zatial sa tesim .. obavamsa vsak, ze casom sa to uspavanie predlzi a tiez sa od tial nebude dat dostat ... no ale zaroven sa snazime cez den dat pevnejsi rezim a mat co naviac denneho spanku, aj za cenu toho, ze tam s nim musim cez den lezat

euka210
11. jan 2012

myslite ze nase mamy mali tolko casu uspavat dieta hodinu na rukach? A ked mali dalsie 2 ktore ich tiez potrebovali? Podla nich je nas rozmaznany, co este pri 4m tazko povedat. My mame zatial len jedneho drobca a to uspavanie zaciny byt veru problem, lebo na prsniku sa uz neuspi ako ked mal 2-3mesiace. Sme z toho na nervy, no este nema 6m tak neviem ci mame pockat, alebo sa to da aj u neho. Noc mi netreba aby prespal celu, len aby sa naucil sam zaspavat a nie na rukach, ked prsnik nepomoze.

benne
11. jan 2012

@euka210 naša mama mala doma kočík, aj s nami v kočíku varila v kuchyni, ked som to nepočula 100x, tak ani raz 😅 😅 😀 😀

frick
12. jan 2012

U nás to tiež nieje ružové.Síce večer zaspáva skoro sám v postielke stojím pri ňom chvílku a potom sa nenápadne vyparím.Ale do tej 22 sa budí každú pol hoďku.Hrší je deň lebo som ho uspávala v provizórnom kočíku doma a spal tam aj 2 hoďky ale teraz sa kočík pokazil a skúšala som postielku zaspať zaspal ale nie sám a na 15 minút.Celý deň mrzutý a ešte k tomu aj zúbky idú.Knižku som ešte neskúšala keďže večer zaspáva v pohode stále dúfam že ten spánok sa postupne predĺži aj v postielke.

strociatka
13. jan 2012

ahoj kocky, tak o uspavani a spani bolo popisaneho strasne mnozstvo clankov a dokonca aj kniha. POctivo som si ju celu stiahla a precitala a mozem povedat, ze v nasom pripade (hovorim o starsej dcerke) absolutne nefungovalo nic. Az teraz po rokoch viem preco. Az teraz sme totiz zistili (neviem naco chodime k pediatricke), ze mala trpi silnou intoleranciou laktozy a neznasala ani materske mliecko, cize mala sustavne bolesti a preto nam nonstop vrieskala a nespavala. Tak si skuste v takejto situacii poradit s uspavanim 😀

Samozrejme, ze nas vsetci odsudzovali,ze sme laxni, lenivi, ze malu rozmaznavame a pritom ona chuda trpela hroznymi bolestami, proste mala problem a uspat a spat nebolo v nijakych silach. Dodatocne ma mrzi, ze nikto nezistil (az dnes), co to vlastne s nou bolo... Takze, v niektorych pripadoch to proste nejde a je dobre, mat babatko neustale pri sebe, verte, ze sa z toho da "vyrast". Mala dnes ma 4 roky, chodi do skolky a krasne sama prespi vo svojej izbicke celu noc. Konstatujem, ze sme vobec nic nepokazili tym, ze spavala s nami, ze sme ju nosili na rukach, prip. zaspala na prsniku - jednoducho to potrebovala a my sme jej to dali. Ale to je nas pripad. Sama som strasne zvedava, ako to bude teraz u druhej, este je malinka, ale uz teraz vidim tan obrovsky rozdiel, ze nema bolesti a zaspi aj sama. Dost ma inspiruje: http://www.kojeni.net/databaze.php?mc=28 tu sa da najst ozaj vela podnetneho.

Vsetkym drzim palce a vsetky deti sa naucia spat, ci uz s pomocou, alebo bez nej - vid. nas pripad 😉

strociatka
17. jan 2012

este som chcela dodat: naucia sa spat, ale dovtedy si vytrpime nie jednu krusnu noc 😀 😀 😀

onedlho si tu asi sama budem nakukat po rady, teraz nas to caka druhy krat, tak si zelajme vela stastia 🙂

ivular
17. jan 2012

@strociatka Jejej, tak to jste si teda museli taky užít 😝 Náš malý měl (a částečně má pořád) silné koliky, tak soucítím. Ta intolerance mě taky napadla, ale snad to nakonec přece jen nebude náš případ. V každém případě jsem ho naučila všem zlozvykům, kterým jsem mohla - usínání výhradně u prsu nebo nošení, noční kojení, spaní s námi v posteli.. Částečně se to tak stalo právě kvůli těm kolikám, částečně z toho důvodu, že jsem nevěděla, že takto pěstuju zlozvyk.
Snad s druhou holčičkou to budete mít veselejší!

strociatka
17. jan 2012

@ivular mozno je to pre niekoho zlozvyk, ale nam to nakoniec tak aj vyhovovalo, mohli sme sa donekonecna maznat a tulkat k sebe a uzit si to, pokial nie sme pre deti trapni a este sa za nas nehanbia 😀 😀 😀

dnes spi sama vo svojej postielke vo svojej izbe a ani sme sa my sami o to nejak moc nepricinili, nejak to ono prislo same 😉

sussanah
17. jan 2012

pridavam se k @strociatka, nektere deti proste tu blizkost potrebuji a male miminko vam nerekne, co ho trapi, proc place atd. Nas mlady byl taky takovy, vecer uspavani sahodlouhe, do roka spal s nami v posteli, nocni kojeni do 15m (to jsem otehotnela a musela tvrde zakrocit), no a ted ve 2 letech spi sa ve vlastnim pokojicku 🙂
Vsechno ma svuj cas a nema cenu to hrotit, akorat se u toho vsichni trapi.

strociatka
17. jan 2012

@sussanah jeeeej, klobuk dole, vy ste ale sikovni, my sami spime az od 3-4 rokov, ale je to ulava a len co sa nam ulavilo, prislo na svet dalsie babo 😀 😀