Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

benne
11. dec 2011

@zuzanockamt ved o tom to je.. prečítať, zhodnotiť, uplatniť-neuplatniť, nechať vyplakať podla mna znamená zavrieť dvere a čakať, kedy to dieťa od únavy odpadne a zaspí - ono, mne sa deti nikdy nepogrcali plačom, lebo som nemohla ísť presne tak, ako to tam píšu.. že presný denný režim, to mi jednoducho nesedelo a tým pádom som si dovolila "upraviť" aj tie večerné intervaly.. ja už mám pocit, že sa tu v téme neustále opakujem, ale jedno stále vravím, najlepšie je robiť tak, ako to sama mama vnútorne cíti, vtedy zaberie všetko

28honey
11. dec 2011

necitala
som vsetky prispevky,ale baby, nenechavajte deturence tzv. Vyplakat sa..ved to dieta tym placom nieco hovori a mama je tou osobou,na kt sa spolieha..a ak zaspi od vysilenia z placu alebo len stichne, pretoze sa chuda nedockalo, neznamena, ze metoda zafungovala, ale len to, ze prestalo verit. Mne maly spi tazko v noci a cez den iba vonku v kociku. Doma zaspi len s didkou a to musim byt pri nom. Ziadna vyhra a uz som pekne zufala niekedy. No co uz..ved raz to musi prejst ..

teada
11. dec 2011

@zuzanockamt nemyslim si , ze teraz preto place.ja som pocuvala jeho plac.ked bol mrnkany a cakal tak som nesla , no ked zosilnieval, nenechala som ho.nemala som to srdce.zo zaciatku to tak nebolo, zaspinkal sam, az po case sa to zacalo zhorsovat..podla knizky keby som isla, tak sa mi to zdalo az drasticke...tie tri mesiace boli len poobedne spanky a to len pri mrnkani..nie som zastanca nechat dieta vyplakat, ale moj vrestikoval od narodenia, koliky aj cez dve hodky v noci a nijako utisit sa mi nepodarilo nech som robila cokolvek..podla mna v noci sa mi budi aj preto, ze od malicka sa budil na papanie alebo na bolenie bruska a teraz ma z toho este dozvuky, no dufam ze bude moct konecne coskoro nerusene spinkat....moja svagrina co spominala, naucila obe svoje deti spat uplne bez prestavky vkuse celu noc od 19 tej do rana do 6 tej a cez den aj 4 hodiny a ma rocnu dcerku, no vravela mi ze ona bola neoblomna a taku malicku ako 3,4 mesacnu dcerku uz prestala v noci krmit aj ked plakala a nechala ju tak a ze sa potom sama naucila ze v noci ma spat...neviem, ale nemyslim si zeby preto tak dobre spavala, sak z toho mohla by mavat akurat tak traumy, ale to kazde dieta je ine a ked je ono po mamine , ktora spava ako drevo, tak aj deti budu...ja aj jpavuka pocujem a tak si vinu kladiem na seba, ze spanok ma dieta moje po mne..

zuzanockamt
11. dec 2011

@teada moj krpec ma takmer 15 mesiacov a v noci sa budi 2-krat na mlieko este, obcas sa zobudi len tak, ze sa zacne prehadzovat alebo zamrnci, neriesim, vsetko raz prejde, aj celu noc bez mlieka raz prespi, mam ho pri sebe v posteli a obaja sme spokojni 🙂

vavrenka
11. dec 2011

@zuzanockamt
@benne
precitala som si tu knihu, viacere veci boli fakt zaujimave - hlavne zistenia zo spankoveho vyskumu,z mojho pohladu je to kniha kontroverzna - lebo funguje a zaroven tam je velky otaznik ci je prostriedok ako sa dostat do ciela v poriadku. pripustam, ze su deti, ktore to zvladnu v pohode, ale su aj deti, ktore to poznaci. a je uz na kazdej z nas odhadnut svoje dietatko, do ktorej skupiny patri.
ja som to vcera vyskusala, a uz nevyskusam. trafila som sa do asi najblbsieho dna nasej dcerky, skoncili sme ten vecer vydeseni na pohotovosti a tam som si uvedomila, ake su moje priority a ze nastastie, s tym zaspavanim u nas az take problemy nie su, ako som to vnimala predtym. normalne mi nieco vcera prekliklo a som taka stastna, ze mala zije, ze ju mame 😵

aliza
11. dec 2011

@tiffanka no lebo tie, co tuto metodu praktizuju, materisnky instinkt nemaju, ze? ach jaj, zase raz je niekto najmudrejsi... to, co vy pisete, som robila pri dcere a tiez som si myslela, ze je to jedine spravne a poviem ti, bolo to hrozne, do rana jej citat rozpravky lebo akonahle sme ju skusili ulozit, chytila taky zachvat, ze dovi a samozrejme, plakat sme ju nechceli nechat. Tak mi len povedzte, co robit pri takomto dietati? u nas to trvalo do 4 rokov, kym som radikalne nezakrocila. A cuduj sa svete, odrazu sa naucila krasne sama zaspavat o 8. Moj materinsky instinkt mi vzdy povie, ci dieta trpi alebo nie. U syna som videla a hlavne citila, ze tym netrpi, len potrebuje zaviest urcity postup, aby sa zorientoval. Ako som pisala, nebolo to vobec hrozne, skor sa len jedoval a na treti vecer uz pekne zaspal. Pri starsich detoch je to omnoho horsie, uz si viacej uvedomuju a hlavne su navyknute na nejaky postup, pritomnost matky, dida... a to sa tazko rusi. Cim mensie dieta, tym lepsie a s mensim placom.

tiffanka
11. dec 2011

@aliza ...ale majú, čoby nie...vidíš, aj tebe napovedal, že kedy je to vhodné 🙂

vavrenka
11. dec 2011

@aliza kazde dieta potrebuje aj hranice. to mu dava istotu. aj pri spani a zaspavani, aj pri jedle atd. aj deti aj velmi pozitivne reaguju na rezim. to rozhodnie nie je studeny odchov 😉

teada
11. dec 2011

@zuzanockamt moj sa v noci na papanie praveze uz nebudi, uz ho nekojim od 10 mesiaca, koli dalsiemu tehotenstvu a aj preto si myslim ze bol nauceny vstavat a zrazu vlastne vydrzi, len si tam tak sadne, lahne, poplakava, ja ho sledujem, ked je to v norme ze pomrnka, neriesim, ked je to hned krik , viem ze sa nieco deje.skusala som ho aj do nasej postele, hovorim si, nech sa minauci, no a co, ak to jemu pomoze, ale ani to nepomaha...ale on je taky bolacko odmalicka, tak ja ho pomasirujem, v noci sa mi este aj vygrga tak skaredo a pritom po papani to urobi a potom spinka, ale ani jednu noc nespinkal zeby si uplne oddychol...a k tej knihe, ja si myslim, ze ked dieta trucuje a od zlosti place, podla mna je dobre ked sa rodic zamraci, alebo to riesi, ale take malucke deti este neveida plakat od zlosti a myslim, ze na psychiku dietata velmi zle vplyva, ked place a nik k nemu nejde prave vtedy, ked najviac potrebuje..podla mna to moze dieta poznacit aj do ne skorsieho veku tak podvedome...

aliza
11. dec 2011

@tiffanka ja sa hlavne ucim na vlastnych chybach a to s dcerou bola len moja/nasa chyba, trapila sa ona, trapili sme sa my...keby som to riesila hned, mohli sme si usetrit 4 roky trapenia.

januarova
11. dec 2011

@tosijo, a neda sa ti dat dole bocnica z detskej postielky a prirazit ju k vasej posteli? maly bude v postielke a zarovne aj s tebou a bude vediet ze tam nie je "zatvoreny". Mojim detom to tiez vadilo od urciteho veku, proste spat v postielke ani za svet, tak pri synovi som sklopila bocnicu a bolo po probleme. Budil sa sice, lae nemusela som vstavat a manipulovat s nim aj 10x kym zaspal. My inak spime ako cigani 😅 , nie kazdemu to tak samozrejme moze vyhovovat, spime vsetci styria na 3 posteliach spolu. ale nam to teda nevadi a ani sa navzajom nebudime. Maly ten spi uz dobre a mala ta sa este budi cca 3-4x za noc.
@28honey, takto stare dieta mozes uz skusit aj oducit iba od nocneho kojenia, tym ze proste budes s nim, ale didku mu nedas. Ja sa priznam, nemam na to guraz, moja ma dudka este stale. ale poznam z pocutia, ze proste das napr. vecer pred spanim a potom si povies ze az napr. o jednej rano. a dovtedy kym sa zobudi ho tisis inak. Tie deti sa potom budia menej, za par noci si zvyknu a maju aj istotu ze ich mama neopustila 😉
Inak ja som tiez tuto knihu citala a mam podobny nazor ako @zelmirka1. tiez sa mi potvrdilo ze najviac problemov zmizlo ked som ja zmenila uhol pohladu na vec a prestala som to brat ako problem. Som si povedala, ze co su to 2-3 roky z celho zivota, ked som tu vyhradne pre deti. V patnastich nepredpokladam ze budu chciet som mnou lezat v posteli a mpjkat sa 😀 😅 , aj ked ta predstava je zabavna 😵

tiffanka
11. dec 2011

@vavrenka ...tvoj názor zdieľam s tebou...nevravím, že všetko dovoliť... ja som tiež začala byť zásadová, čo sa nočného jedenia týka... a veru že si aj poplačkal, ale ináč to nešlo, ved už je dosť veľký...zatiaľ som to neriešila, ale nadišiel čas. teraz už vie, že aj ked sa v noci zobudí, nedostane žiadne mliečko, až ráno. Tak mu nič iné nezostáva, len si ľažkať a spinkať. A dúfam, že pomaličky sa dopracujeme aj k tomu, aby zaspával sám, prípadne zredukujeme aj denný "mliečny automat" 🙂 . Všetko má svoj čas.

tiffanka
11. dec 2011

@aliza hmm...to ma mrzí 😔 ...ale hlavne, že pri synkovi si to poriešila 😉 Majte sa pekne

aliza
11. dec 2011

@tiffanka dakujem, podobne 😉

28honey
11. dec 2011

@januarova dakujem 🙂 ..my dojcime takmer uz iba v noci, a raz toto odsuvanie didky vyskusam, len neviem,co na to susedia, babulak ma hlasisko riadny. Tiez to beriem z pozitivneho uhla pohladu. Urcite aj preto to stale zvladame. Byvam s malym sama a ked k nemu utekam 10x za vecer a potom do rana sme na sebe nalepeni, tak si len poviem, ze keby mi spal do rana, tak by ma urcite v tom velkom byte samu porazilo 🙂 ..

p.j.jacky
11. dec 2011

@januarova
@januarova dakujem za odpoved.Cez den spi podla toho ako je vonku.rano vstava okolo 7:30.Doobeda 9:30ked je doma,spi pol hodinky,ak je na terase spi hodinku a pol .Poobede 13-14 ideme von a to spi 2-3 hodiny. AK nevie doobeda zaspat,tak ide spinkat o 12tej a vstava o 14-15tej a potom este 30 minut o 16:30h a potom okolo 18.30 ju to berie,tak ju umyjem,dostane papku a sup spat.A uspavame sa az do 21.30.Ale dnes som jej pred spanim ponukla cajik a zaspala o 20tej.

tosijo
12. dec 2011

@januarova no postielku mame prirazenu k našej posteli, lebo sme skúšali hladkat, držat za ruku, ale nepomohlo. skúsime dat ešte dole tu bočnicu, čo to spraví.

januarova
12. dec 2011

@p.j.jacky, ked ti spi lepsie na terase v kociku tak ju tam kludne davaj stale. dieta pokial je dobre oblecene tak moze vonku spat za kazdeho pocasie, samozrejme pri -20 asi nie dlho 😝 neviem ci tam kde byvas mate taku zimu. tu u nas na zap. SK mi mala spala vonku aj pri -5-10. mala na sebe teply overal a vo fusaku a som ju kontrolovala ci je na zatylku tepla. lebo cim viac bude spat cez den tym lepsie spi aj v noci. take male deti este potrebuju vela spat. a vecer mozes skusit teda uz o 17,30 ju zacat chystat aby ked o 18,30 ju to zacne brat mohla ist hned spat. niekedy staci u dietata o 15 min, presvihnut cas na ukjladanie a potom nezaspi dalsie 2 hod. napr. moja mala a ma uz 2 roky, ked jej poobede presvihnem cas jej bezproblemoveho zaspavania, tak potom ma problem zaspat. t.j. ked ju ulozom do 12,30 zaspi bez problemov, ked ide neskor napr. o 13,00 uz jej to trva aj do 14,00 kym zaspi a par krat nezaspala vobec.
@tosijo, skus, uvidis, aj u nas pomohlo az to odstranenie bocnice, dieta nema pocit ze je v klietke 😀 😅

p.j.jacky
12. dec 2011

@januarova bojim sa ju davat 2x za den von,sme druhy tyzden po chorobe a brali sme atb.
Ale mas pravdu,nemozem jej cas na spanie presvihnut.Ako pisem,na spanok ju chystam k 18tej,Umyt,pyzamko,vecera a pomojkat a dobru noc a dari sa mi to uz druhy vecer,ze k 2Otej spinkame 😀 A u nas naozaj plati,ze ked ma dobry spanok cez den,tak aj v noci spinkame.
Co mame este za problem je nocny nekludny spanok.Niejedy je to ok,ale niekedy su noce take,ze aj kazdych 15 minut musim k nej.Raz cumlik,potom cajik,potom mliecko,potom pretocit na bok,lebo ked je pod perinou,tak jej zadok zaostava 😀

p.j.jacky
13. dec 2011

Tak som to asi zakrikla.Len co som dopisala,tak bola mala hore.Prespala sa cca hodinku a buntosila do polnoci.Spala potom dve a pol hodiny a zasa hore.Teraz som ju utriasla v kociku....ako dlho....uvidime. 😝

januarova
13. dec 2011

@p.j.jacky, to jasne, ze pri chorobe treba davat pozor a byt opatrny. Ukludnim ta, ze robi to tak viac deti ze maju v prvom roku zivota nekludny spanok.Aj my sme si tym presli 😒 Drz sa a hlavna zasada ktorej sa ja drzim, ze nic vopred nechvalim, lebo ked to dopoviem tak sa stane pravy opak 🤐 😵

bosacka
13. dec 2011

Ahojte, mohli by ste mi poradit... Uspavame sa tak, ze dam dcerku do postielky s dudlom a som pri nej, ona mi vycsinou chyta tvar, niekedy sa otoci na druhu stranu a zaspi. ked sa zobudi, kym sme s muzom hore, mrnka a ked jej dam dudel do ust, zlozi hlavu a hned spi (niekedy to chvilku trva, ale je to bez placu). ked sa zobudi neskor v noci, pri snahe dat jej dudel zacne strasne plakat a je narocne ju utisit. ked sa podari ju na rukach ukludnit, zase vezme dudel a zaspi. rada by som pocula nazory/skusenosti, ze cim to moze byt a pripadne co s tym. 2x za noc ju koijm, ale zda sa mi, ze to nesuvisi s casom od kojenia. a nie je to ani tym, ze by dlho plakala kym sa zobudim.

frick
14. dec 2011

Ahojte zástankyne tejto knižky.Máte niektorá skúsenosti s redukovaním nočného jedenia podla tejto knižky?Je tam napísané ,že v 5-6 mesiacoch by už malo prespať dieťa bez mlieka.Mňa len zaujíma čí ste to skúšali a či sa vám potvrdilo že keď si dieťa odvykne v noci piť vypije cez deň viac lebo mu to chýba.U nás je to tak že mi cez deň malí vypije horko ťažko 100 ml mlieka ale pýta každé 3 hodiny a v noci aj každé 2 a pol hoďky. Dokonca ráno doňho dostanem max.60. Má 5 mesiacov a keď mu to zrátam za deň a noc vypije tých 900 ml.Neviem či to mám skúsiť bojím sa že mi to mlieko prestane piť aj cez deň a budem nahratá. 🙂

siska33
14. dec 2011

metóda kontrolovaného plaču? Veľmi často sa odporúča s odôvodnením, že je lepšie nechať 2-3 noci dieťa vyplakať a potom už bude spokojne spať a nebude sa v noci budiť a budú aj bábätko aj mamička cez deň odpočinutí. Pre dieťa je podľa tejto teórie lepšie odtrpieť si pár preplakaných nocí, na ktoré za chvíľu zabudne, ako tráviť dni s matkou, ktorá je permanentne nevyspatá a podráždená. Tieto argumenty skutočne znejú veľmi logicky, vždy ma však mrzí, že ľudia, ktorí ich odporúčajú, si nepreštudujú, čo táto metóda skutočne obnáša. Najskôr dieťa očividne dáva najavo, že potrebuje prítomnosť rodiča. Plače, ale na jeho plač nikto neodpovedá, prípadne, aj ak niekto príde, neberie ho na ruky, nepomôže mu zvládnuť stresovú reakciu, ktorá je odpoveďou na túto situáciu. Výsledkom tejto stresovej reakcie je nepravidelné dýchanie a tep srdiečka a vysoká hladina stresového hormónu kortizolu, ktorý priamo znižuje imunitu bábätka. Čím dlhšie dieťa plače, tým vyššie hladiny kortizolu má. To všetko by sa však dalo zvládnuť, ak by išlo skutočne len o pár dní. Po pár nociach dieťa svoj boj vzdá a naučí sa, že pomoc nepríde, preto, keď ho položia samé do postieľky, neprotestuje, neplače a po čase zaspí. Navonok sa zdá pokojné, vyzerá to, že metóda zabrala. Realita je však taká, že štúdie dokazujú, že aj v čase, keď už vonkajšie prejavy stresu (plač a protest) ustali, hladina kortizolu bola stále vysoká a dokonca ešte väčšmi stúpla. Dieťa je teda v skutočnosti dlhodobo opakovane vystavené prežívaniu úzkosti z odlúčenia a výsledkom môže byť mimoriadna citlivosť na stres. Táto metóda je teda „výhrou“ z krátkodobého hľadiska, ale dôsledky tohto nácviku samostatného spánku dieťa a jeho okolie ponesie celý svoj život. https://sites.google.com/site/blogodojceni/cast...

rainee
14. dec 2011

@januarova my tiez tak najnovsie spime ze mala je medzi nami, ale teda nevyhovuje mi to a asi ani jej lebo sa v noci stale mrvi takze sme nevyspati traja 😒 ale ani za svet nechce byt v postielke.najprv som si myslela ze jej vadia tie mreze, tak sme ich odmontovali a mame z toho teraz normalnu postel (je to taka super mulfiunkcna postielka) najprv bola s nami v spalni, neskor sme jej postielku presunuli do detskej ale nic nepomohlo. snazila som sa ju motivovat aj peknymi oblieckami, precitanim rozpravky a neviem co este, ale ona tam proste nebude spat. dufam ze ju to casom prejde.... a najnovsie sa v noci zobudi a zacne spekulovat ze je smadna, chce dudel atd. 😉

januarova
14. dec 2011

@rainee, vidim ze mame rovnako stare dcerky 🙂 asi ma len take obdobie. moja najnovsie skusa moje hranice kazdym dnom viac a viac. ona napr. vecer pred spanim vymysla najprv napit, potom hracky a pod. ale ja dovolim max. 1x sa ist napit, popritom nieco zobrat do postele(babiku a pod.) a potom uz viac nesmu ani jeden vstat. spat chodia obaja naraz, maly lezi vedla mna z jednej strany a mala z druhej a tak zaspia. aj ked niekedy skusaju vreskotom a placom, ze este hento alebo tamto uz nepopustim. tak mozno tiez tvoja mala skusa kam moze zajst. horsie ze je to v noci 😒 moja v noci takto nevymysla, ona ked sa zobudi bud ma len podrnka, ze cici, alebo zacne plakat. to jej dam prsnik a spi dalej. Par krat sa jej v noci stalo, ze nemohla zaspat, ale to som nezazinala svetlo ani s nou velmi nerozpravala, iba som jej posepkala, ze je noc, vsetci spinkaju, tak musime aj my. ale kazde dieta je ine, co plati na moju nemusi na tvoju a naopak 😵 a teraz aktualne tvoja mala spi sama ci s vami?

rainee
15. dec 2011

@januarova no pravedze spi s nami a ani za svet nechce byt vo svojej postielke. cele noci sme hore lebo sa furt mrvi a presuva....

bubelko
15. dec 2011

@frick mam skusenosti s nocnym odstavenim, pri oboch detoch som pouzila, fungovalo pri oboch 😉

ajkuska
15. dec 2011

knihu som začala čítať vtedy keď ešte malý mal asi pol roka a neprespal ešte celú noc, v knihe je uvedené že je dôležité zaviesť dieťaťu pevný režim - mne sa to nepodarilo resp. podarilo ak si dám toleranciu + - 1 hod., ďalej je v knihe uvedené že zavedením pevného režimu uložíme dieťatko do postielky a zaspí samo, knihu som nedočítala celú. Malý prespí celú noc, ale len málokedy sa mi podarí ho uspať tak že ho položím do postieľky a spí - väčšinou ho uspávam kolísaním, spievaním, alebo jemným masírovaním alebo kojením, takže u mňa kniha nemala taký úspech aký som čakala.

frick
15. dec 2011

@bubelko Ďakujem za odpoveď No malý mi prišiel do takej fázy že už mu mlieko nejako nechutí cez deň vyslovene ho nútim aby dal aspoň 100.Tak neviem asi si to dobieha v noci.A v akom veku detí si začala s tým nočným odstavovaním?