Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

sussanah
24. okt 2010

@janca.mareckova no ritual mate ukazkovy 🙂 Ja bych jeste zkusila hodit veceri pred koupani a alespon 1h pred spanim samotnym. Treba ho ta koupel a pomazleni potom zklidni a uz u neho zustat. A jak pise @zelmirka1 , uspavat stale stejne, at vi presne, co ho ceka a kde budes. Budeme drzet palce, kazde dite je jine, ale kazde casem prijde na to, ze je lepsi v noci spat 🙂 Pevne nervy preju a neboj, bude lip!

zuzkat1
24. okt 2010

@sny vies co je zlate?🙂 ze prave mna tak tituluju ze akoze ja som ta dokonala ktora to zvlada🙂 takze ironia ze ty si tak nazvala ich🙂 no hej su tam mozno nejake dobre postrehy s tym suhlasim,ale celkovy princip ucenia zaspavania mi nesedi🙂 ale vy ste uz ina kategoria ty ju nepotrebujes naucit zaspavat ale byt vo svojej izbicke🙂 to je trochu o inom si myslim... ale to pojde tiez raz dva... ako ti pisala zelmirka vsetko jej vysvetlit par noci mozno ostat pri nej kym nezaspi a pojde to🙂

zuzkat1
24. okt 2010

@carodejnica jej take ani nehovor ze iny na jej prsnikoch 😝 ved je to moje male dievcatko...aj ked mas samozrejme pravdu 😖

johanka.
24. okt 2010

@janca.mareckova to vyzera prilis vazne na to, aby si nasla radu v takomto fore. Ako to popisujes, ze sa krik zhorsuje, ked sa priblizite, to podla mna nebudu zubky, ani nijaka alergia na mlieko, ale nieco psychicke, akoby sa bal noci. Osobne si myslim, ze ste mali smolu, ze vas chlapec je prilis citlivy na to, aby unho bezproblemovo zafungoval spankovy trening. Je asi pravda, ze kazde dieta sa vie naucit spat, ale zdaleka nie je pravda, ze prave spankovym treningom. Urcite sa porad z doktorom. Nemiem, kto vam vyplakavanie doporucil, ak vas pediater, tak to by som sa teraz asi neradila s nim, lebo on sotva prizna taketo nasledky. Skusila by som najst nejakych detskych psychologov a poradit sa s nimi. Ak je to naozaj nasledok spankoveho treningu, urcite nie ste sami s takym problemom. Zatial nech spi v kociku, ak v nom pekne zaspi. Zaspi v hlbokom? To by som ho kludne nechavala aj na noc.

johanka.
24. okt 2010

@vlastovka385 ta studia opoucajuca vyplakavanie ma velmi nepresvedcila. Pripada mi dost subjektivne: rodicia sa konecne dobre vyspali, tak zacali vnimat veci pozitivnejsie. Navyse dieta je velmi citlive na postoj a nalady rodicov, takze aj dieta mohlo byt viac v pohode, ked vnimalo, ze rodic je viac v pohode. Co je mozno tiez prinos. No ja nie som fanusik vyplakavania deti (ci uz kontrolovany plac alebo nekontrolovany, osobne v tom nevidim velky rozdiel), a toto je pre mna prilis slaby argument v ich prospech. Zas proti vyplakavaniu je v tomto clanku
http://www.naturalchild.org/james_mckenna/cosle...
uvedene (strana 140, siedma strana dokumentu) toto: 62% dospelych ludi, ktori boli ako deti vedeni k samostatnosti v spanku, ma problemy so zaspavanim a so spanim (udrzat sa v spanku). 60% deti do 18 rokov sa stazovalo svojim rodicom na nadmernu unavu pocas dna a 15% deti priznava, ze v skole zaspavaju. Takze priskory trening k samostatnosti spanku sa ukazuje ako neefektivny, ak nie dokonca kontraproduktivny.

Na zaver pekne citanie v slovencine:
http://dojcenie.wordpress.com/2010/10/22/nepres...
(dufam, ze sa to bude dat otvorit)

carodejnica
24. okt 2010

@zuzkat1 no, žiaľ čas ide dopredu, nie dozadu.. 😖

amisa
24. okt 2010

baby nezalozite si temu proti tejto metode a nedoflaknete sa tam prosim.. Baby ktore maju skusenoti s touto metodou pomozete mi ako ste zvladli prechod z jedneho spanku na dva?
@zuzkat1 no som rada ze si ju aspon do polky precitala ale necakamze si ju oblubis.

zuzkat1
24. okt 2010

@amisa ja ju aj docitam🙂 len som nemala cs vtedy uz....

zuzkat1
24. okt 2010

@carodejnica tak to je pravda.... preto si chcem uzit tieto chvile kym ma chce pri sebe...🙂

vlastovka385
24. okt 2010

@johanka. Díky za odkazy, určitě je prostuduju, jak najdu chvilku 🙂 .

benne
24. okt 2010

@amisa nechápem, aký prechod z jedného na dva, kebyže z dvoch na jeden 🙂

amisa
24. okt 2010

@benne prepac mas pravdu ...poplietla so to 🙂 pravdaze z 1 na 2
spanku zdar..mala mi zalahla este si tam nieco mrmle. Ja som z nej dnes uplne na vetvy poobede sa nam nejak zacala chytat do chodenia bez opory..ale pravdaze len krok ci dva a potom sup na ritku.

benne
24. okt 2010

@amisa pri staršej som to nemusela riešiť, tak z dvoch si spravila jeden spánok sama 😉 tak z jedného dna na druhý, ani som to nepostrehla. Včera som sa definitívne zaťala, a uspávala malého podla knihy, už som nevedela ako dalej, zvykol si zaspávať len pri satí z fľašky (bolojedno čo, mlieko, čaj aj čistá voda). Navykla som ho,, ked začal s príkrmami, reku, asi je smädný a tak si navykol, že pýta piť aj v noci, z toho raz mlieko musí byť, ale ten plač vtedy je jednoznačne rozpoznateľný 😎 No, ale dnes zaspinkal v pohode, už si piť večer pri zaspávaní nepýtal 😀 a to dokonca len pred 3 hodinami vstával! Lenže uvidíme, kedy sa prvý raz zobudí 🙂

amisa
24. okt 2010

@benne drzim palce.. nasa dostava papat o 4 zhruba..a potom okolo siestej. Ale budi sa aj medzi 2-3 rano ale to len tak protestne cosi zamrmle a spi dalej. Presne ako hovoris to je iny plac ked je hladne a iny ked len tak mrlme ci sa jej nieco zda. Mi sme presli na knizku kvoli tomu ze ked som jej zobrala dudel tak sa naucila zaspavat na prsniku a to bol problem z nocnim budenim , prenasanim, kolisanim.. Mame na zaspavanie krasny ritual..kupanie, hranie rozpravka potom kolisanie na rukach a uspavanky a potom sup do postielky kde mi nieco zamrmle ja jej dam pusinu a zavriem dvere. Som si vsimla napriklad ze ked sa budi vecer s placom a ja hned za nou vyletim tak je este horsie a ked ju necham chvilinku tak tak znova zaspi.
Teda asi to skusim odpozorovat, ci to je na ten jeden denny spanok.
spanku zdar

vivien6
24. okt 2010

ja som tu knihu necitala. neviem o co ide. aj ked ju mam v pc stiahnutu nejak ma to nelaka si ju precitat. myslim ze je to strata casu... malu nijak neodnaucam alebo ucim na taketo veci...ked bola mala mensia bolo to katastrofalne.. mala koliky.. plakavala do 4 mesiacoch sme fungovali len na rukach....denne...a nijak som to neriesila ze by som to mala vzdat a ucit ju na nieco... chapala som ze vela deticiek maju taketo obdobia...vsak bola este malinka.. to dieta este vobec nechape... tak sme ta hodili za hlavu a uspavali na rukach a prechadzali sme sa po byte s nou.. to sme naslapali kilometrov 🙂 potom ked bola uz vecsia okolo 5 mes.som ju ucila u nas v posteli zaspat a potom v jej posteli.. teraz mame uz 8 mesiacov asi mesiac spava v jej posteli.. a uspavam ju aj tam.. sice mala zaspi kazdy den okolo 9-10 vecer a to tiez neriesim ... kedy je unavena vtedy ju dam do postele a uspim ju.. neriesim veci ze by mala ist o 19.00 spat atd.. ked vidim zeje unavena supnem ju do postele sedim pri nej aj hodinu pokym nezaspi..hladkam ju rozpravam jej nieco.. ale nikdy som od nej neodisla a nechala ju plakat.. a cez den tiez nenaspi toho nejak vela..raz denne na pol hodinky a ze by som ju nutila spat alebo nieco podobne.. urcite nie.. a chcem povedat ze zeny ktore ucia dieta na nieco taketo tak ich nechapem. je rozdiel dieta ktore ma uz 1 - 2 roky ucit na to ako male 6 mesacne babo..ktore nechape este nicomu...tym nechcem nikoho urazit nech si kazdi robi co chce ... len moj nazor..

benne
24. okt 2010

@vivien6 ja sa ti to pokúsim ukázať z môjho pohľadu. Ráno budíček o 6.30, o 7.30 šlapem s kočiarom a staršou do škôlky, cestou späť mi mladší zaspí, takže ostáva spať v kočíku a to tak dlho, pokiaľ ho nezobudí sused, auto, motorka, prášenie koberca a pod. 😉 celý čas musím mať otvorené okno aspon na vetrák, aby som ho počula sa zobudiť. Príde obed, vtedy je väčšinou hore, ale záleži ako dlho spal a bud ho stihnem dať spať, alebo musí vydržať, kým zas idem do škôlky. Takže bud musím vyraziť z domu skôr a prechádzať sa s kočíkom čas/nečas, alebo ho dať doma spať a zobudiť obliekaním pred cestou do škôlky. Zvyšok je už v pohode, večer sa dá zvládnuť. (v noci si zvykol pri každom zobudení piť, ale to bola moja chyba 😉 že som ho na to naučila, ale to momentálne neriešim). Nakoniec príde víkend, mladý je zvyknutý spať 2x, staršia raz, takže mi celý den niekto spí. Bez nákupu sa nedá variť, na nákup nemôžem ísť ked niekto spí, proste raz tak, raz tak. Ale čo z toho vyplýva, aj tak nemá pokojný spánok a niekto ho väčšinou zobudí, tak prečo by som ho dva týždne nebudila plánovane ja, aby sa konečne mohol v pokoji vyspať 😀 Ked som mala len jedno dieta, tak som tiež časy spania neriešila, ani to, že cez den spala len v kočíku do pol roka, kým jej začalo viac vyhovovať spanie doma, dbala som len na to, aby zaspávala sama (jasné, že boli obdobia, ked som s nou zaspávala ja, ale nespočítam koľko razy som s nou aj zaspala a celý večer v prdeli) Jednoznačne, deti sú super, ale ja pri nich nechcem byť cez den nonstop, ked existuje možnosť, že aspon večer sú schopné zaspávať samé. Vôbec mi neprekážajú mamičky, ktorým to nevadí, ved sú to ich deti, ich život a im sa to tak predsa páči. No a mne sa páči večer dať deti spať a mať čas pre seba a ked mi k tomu táto knižká dopomáha, tak som jej fanúšik 😎 😎 Dúfam, že aspon trochu teraz pochopíš ženy ako ja 😉

vivien6
24. okt 2010

@benne ja som to nepovedala v zlom boze chran.. 🙂 tiez som bola nekedy zufala ze cez mi nedala pokoja a vecera v noci to iste.. tiez som presla obdobiami ze by som najradsej s tym nieco urobila.. ale tak som sa s tym zmierila... mala tiez cez spi raz.. vecer zaspi o 21.00.. zobudi sa o 23.00 znova je hore . a zaspi nakoniec az o 1.00 rano... takze tiez to neni nejak fajn..a aj ked zaspava hodinu musim pri nej sediet..a nervacit sa nekedy... neurazam zeny ktore to robia.. ked im to vyhovuje ... nech sa paci... hlavne ked maju viac deti...a obdivujem zeny ktore maju viac deti... ja to z jednou malou nekedy nezvladam...ale ked uz nevladzem ju uspavat poviem muzovy sadaj ty teraz k nej a ty sa o to pokus. samozrejme ze pri muzovy si robi co chce.. vstava skriabe sa hore.. takze znova musim prist ja :D len som tym chcela povedat ze mi to pride luto babetiek ktore placu... aj cez den ked moja place na zemi tiez ju nezoberiem hned na ruky alebo nieco .. necham ju vyplakat ked musim nieco urobit rychlo... boli sme na navsteve a jedna znama tiez nechala malu plakat v izbe 20 minut poculi sme ju az do obyvacky a nakoniec sice zaspala..ale tak aj tak..
aj ja by som najradsej nekedy odisla ... lebo uz nevladzem psychicky a fyzicky.. ale potom mi jej pride luto...
a s tou flaskou ... aj ja som ju naucila na to v noci pit ked sa zobudi a teraz ked sa zobudi sup s flaskou beham ku nej .. :D

benne
24. okt 2010

@vivien6 ja som to vôbec ako urážku nechápala, neboj, ja si rovnako ako ty myslím, že nech každý robí ako sám cíti. Inak, v tej knihe sa píše aj o jednom prípade, ked si mamička dala slúchadlá na uši, aby nepočula nárek, zatiaľ čo otecko uspával tou metodou 😀 😀 tiež nezniesla počuť plač. No a podla tejto konkretnej knihy, nemôže dieťatko plakať samé dlhšie než 10 min. To myslím teraz na tvoju známu čo si písala a ešte sa tam ajpíše, že ak sa nám aj to zdá veľa, môžeme to skrátiť na menší interval 😉 Ale treba to dieťatko nechať plakať a keby som nemusela, tak fakt ho tak netrápim. 😉

babulka123
24. okt 2010

ahojte.. ja som citala knihu ked mala ninka asi 6 mesiacov..

ale poporiadku.. od narodenia ninka spavala tak , ze mi to zavideli vsetky mamicky, doktorka, sestra.. no proste vsetci..
od prichodu z porodnice mi spavala v noci 5-6 hod. { najprv som ju budila na jedenie potom mi dr. povedala ze nech to nerobim , ze ked bude hladna tak si vypyta} tak aj bolo..
vsetko bolo ok, od 6 tt bola ninka vo svojej izbe { tym ze spavala tak dobre nebolo potrebne aby som ju mala pri sebe a myslim si ze to v mnohom aj pomohlo } izby mame hned vedla seba, kolkokrat som ju pocula skor ako ju zaznamenala vysielacka.. zaspavala tak ze som bola pri nej , spievala som jej, hladkala ju.. vacsinou do 10 min bola tvrda.. ale postupom casu sa to predlzovalo.. okolo 6 mes. to bola skoro hodina.. a to uz bolo vela.. ako pise benne , za cely den ma clovek toho dost { moja motorova myska v 6 mes. sedela, v 7 lozila a ked mala 8 mes. a 3 tt zacala sama!!!! chodit} takze aktivna bola viac ako dost.. , bola som rada ked som si mohla sadnut.. okrem toho si zo dna na den posunula zaspavanie zo 7 vecer na 8-pol9, a kym som vyliezla od nej tak bol akurat tak cas sa prezliect a ist si lahnut tiez.. tak som si precitala knizku a ...
prvy vecer plakala asi hodinku alebo tak , chodila som k nej , ukludnila { nevyberala z postielky} , a znova.. a tak dookola, druhy vecer to bolo len pol hod, a potom to islo super, ninka sa chvilku este pohra a pekne sama zaspi..
je to super..
vobec nelutujem tych par dni, teraz spokojne s usmevom na perach zaspi, zakyva mi papa, posle pusu otoci sa na bok a haja..
samozrejme ze su aj zle vecery a noci, ale to je velmi indivindi..
ps.s aby ste si nemysleli ze som nejaka krkavcia mater, akonahle je chora alebo idu zuby tak spime spolu { v detskej mam rozkladaciu postel , za 5 sek z nej urobim 2jlozko a spokojne drochmeme spolu}
a este jedna vec.. krasne sa jej posunul spanok, zaspava cca o 8, pol 9 a vstavame okolo 9..!!!!

babulky drzte sa..

babulka123
24. okt 2010

jaaaj a este jedna vec.. neviem ale asi by som JA neriesila to ze ak dieta cez den sa nevie ukludnit tak by som ho dala do postielky,.. pride mi to ze potom bude brat postielku ako miesto kde musi byt za trest..
ale to je len moj nazor..

a co sa tyka obedneho spanku , tak do 6 mes. spavala zasadne na balkone v kociku.. vonku , v izbe nechcela byt vobec,
potom prislo obdobie ze uz tam nechcdela byt, tak sme spavali na posteli spolu , a po nejakej dobe, som ju zacala davat do postielky { asi v 8 mes.} a zaspinka krasne sama.. spi cca 2 - 2.5 hod. - od 9mes. sme na jednom spanku..

venuss
24. okt 2010

Ahoj holky, tak začala jsem praktikovat metodu 3-7-10 a vyšlo to.Tomášek krásně zase usínal sám.Byla jsem ráda, že metoda funguje.
Jenže ouha. Tomášek se naučil stoupat v postýlce a drama opět pokračuje. Položím ho do postýlky, dám mu dudlíka, pohladím ho, zapnu kolotoč a odejdu.(rituál), jenže on si stoupne a stoji a bud jen tak kouka a po nejake dobe zacne rvat nebo si povida,jdu tam,polozim ho a jakmile ho pokladam,tak uz se zacne pricit a tocit a vstavat,jako kdyby mel nejakou averzi lezet na zadech,nebo vubec lezet. Nevim co s nim je,hlavne me trapi to, ze se trapi on sam.Unavenej je, nohy se mu podlamuji,ale porad bude vstavat. nakonec asi po hodine usne a to napr. dneska tim stylem,ze jsem ho drzela za pas,aby lezel.
Je to des.Zacal mi to delat i v noci,kdyz se vzbudi na mlicko.
je mu 8 mesicu.

babulka123
24. okt 2010

@venuss ninka to robila tiez.. pokial neplakala tak som ju nechala tak .. nech si rozprrava..
vacsinou si povedala co chcela a zaspala. ale pokial place tak to treba riesit , skus si k nemu sadnut mozno ma ptrebu ti vsetko porozpravat co za den zazil..

benne
24. okt 2010

@venuss ja myslím že on tu averziu ležať naozaj má, ale to len preto, že sa naučil postaviť, určite ho to po čase prejde. Je síce otázne kedy, tak prajem veľa trpezlivosti 😎 Moje deti tiež donekonečna opakovali a opakujú ked sa niečo nové naučia robiť. Spomínam si, ked sa malá začala priťahovať do sedu za rúčky, že v noci donekonečna dvíhala obe nohy zo spánku hore, na to sa zobudila a zaspala a stále dokola. Pár nocí som spala s rukou na jej nožičkách a prešlo to. No a teraz sa mi napríklad malý pretočí na brucho, späť to ešte nevie a beťár, vtedy je vždy ticho, tak sa vytešujem, že spí a ono začíname uspávanie nanovo, lebo jemu je na bruchu tááák dobre. 😠 🙂

zuzkat1
24. okt 2010

@venuss obdobie okolo 8meho mesiaca je typicke pre separacnu uzkost... mozno mu ani tak nejde o statie ako o to aby si bola s nim ... nielen pri nom ale aby si ho drzala a tak... (myslim v naruci 😉 )

sussanah
24. okt 2010

@venuss to stoupani v postylce prejde. U nas to bylo to same jak popisuje, maly unaveny, nohy ho nedrzely ale nelehl si. Jednou jsem ho zkusila proste nechat na nohach, sedela jsem u neho a dopadlo to tak,ze po hodine se mu unavou podlomily nohy a spadl do postylky a prastil se do cela 😔 Takze jsem ho proste uspavala tak, ze jsem sedela u postylky a hladila a zpivala. Kdyz se postavil, nechala jsem ho chvilku a pak zase polozila a pokracovala. Trvalo to asi 2-3 tydny, pak to nejak zase odeznelo.

janca.mareckova
24. okt 2010

@johanka. jojo, v kočárku spí vážně tvrdě.....ale bohužel se ho opravdu bojím nechat spinkat v noci v kočárku. Musí spinkat ve sporťáčku a tak musí být přivázanej, jelikož už se posadí a vypadl by mi...... no a pochybuju, že vydrží celou noc spát na zádech

tinuska323
24. okt 2010

@zuzkat1 ... Adamko je proste kapitola 🙂. Dnes zaspal trošičku skôr, čo sa veľmi teším 🙂. On je strašne kľudné dieťatko, veľmi málo plače. Ale keď chce spinkať tak to na ňom vidieť. Ostane úplne tichučký, stále sa túli ku mne a hľadá prsník, pomrnkáva ... skrátka vyžaduje si mliečko ... A samozrejme pri papkaní zaspinká, pospinká si tak 1,5 hodinky a je svieži. Takéto uspávanie máme cez deň, cez deň so spánkom problém nemáme. Behom 15 min spí. Len to nočné spanie je hrôza ☹.
Skúšam aj ráno skôr vstať, teda posunúť oba spánky, ale ako som písala, Adamko si potom vytvorí ešte ten tretí spánok, teda zaspí okolo 20tej. Ešte ho aj vo vani nechám vyblázniť a úplne unavený s klipkajúcimi očkami vkĺzne do pyžamka a spí. Vždy s manželom dúfame, že to už je nočný spánok, ale po hodinke nasleduje sklamanie. A aj keď mu hneď dám prsník, /s kojením problém nemám, som rada, že papá mliečko/, už sa nepodarí uspinkať ho. A tak veselo pricupká ku tatovi a vystrája akoby bolo poobede. Už nám treba len veriť, že sa to čo najskôr upraví. Možno ho pomýli časový posun 🙂. Uvidíme ...

tinuska323
24. okt 2010

@kaja73 ☹ Mne Adamko nevydrží na jednom spánku ☹. Strašne to na ňom vidieť, keď chce spinkať. Ako som písala aj predchádzajúcu odvpoveď, keď sa snažím pomýliť ho, /skôr vstaneme ráno, posuniem mu oba spánky / on prejde cez rozum mne, vymyslí si ešte aj tretie spanie ... a ja s manželom môžeme len dúfať, že to tretie spanie o 20tej je nočné spanie. Žiaľ, zatiaľ sa vždy prebudil a ani pohotový prsník ho neuspinkal. Pekne pricupkal za tatinkom a pokračoval v hre ako poobede.

venuss
25. okt 2010

děkuji vám všem za názory,snad to tedy brzo přejde a nebude to trvat nekolik mesicu.Zitra jdeme na ockovani,tak z toho mam uplnou hruzu.Z minuleho ockovani spatne spal.Budil se po pul odině nebo po hodině.

@zuzkat1 On v naruci nechce byt, porad se toci a zkouma,co by mohl ohmatat a strcit do pusy.Uz jsem zkousela i uspat na rukach,ale bezuspesne.

zuzkat1
25. okt 2010

@tinuska323 tak potom je to nocny vtacit🙂 su take deti co proste neskor zaspia.... snad sa to upravi... inak mas pravdu v tom ze moja tiez kedykolvek vynecha nejaky spanok cez den tak to dobieha hoci aj o 6tej a potom je vecer problem.... ale u nas je iny problem🙂 asi 2 tyzdne to trva...ona sa mi ulozi o pol 8mej a spinka...(teda ja ju ulozim🙂 sama nezaspi) a spinka asi do polnoci alebo pol 1nej (s 2-3mi prestavkami na kojenie)... a potom sa zobudi o tej pol 1nej a ma chut sa hrat... to ja lezim ako drevo, uplne rozospata a mala okolo mna lozi🙂 to asi 2 hodiny trva medzitym chce asi 5x pit a potom na zaver pri kojeni zaspi.... a potom uz spi az do rana bez zobudenia... predtym sme nemali tieto nocne hry,ale budila sa kazde 2 hodiny a v lete mala taketo hry rano o 4tej do pol 6tej a potom este hodinku spala.... 🙂