Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

zuzkat1
5. jan 2011

@cicimon jasne ked ma tu naladu ze nechce zaspat a je hore aj hodinu to je uz horsie... 😅

valika_val
5. jan 2011

@cicimon
@johanka.
baby, u nas to iste - pri zaspavani ho treba drzat, lebo inak sa obrati na brucho, na styri a pomeee hlavou do tyciek na postielke. a to je uz co za spanok, ze? 😀 ale niekedy v noci to nezabera, lebo nezaspi tak tvrdo. takze sa to opakuje aj kazdych 20-40 minut a to je des! potom vytahujem cicik a dufam, ze na nom zaspi poriadne.
skusame, uvidime, pretrpime? tak nejak. 😉

valika_val
5. jan 2011

@cicimon
citam par stran dozadu, tak preto reagujem takto po kuskoch 😀
ale ja tiez kojim jak ty, presne! akurat ze uz nevstava o 6, ale neskor. dnes dal rekord, ale o tom napisem este 😉

valika_val
5. jan 2011

@zuzkat1
presne presne... najprv uzasne noci, ked mi isli prnisky prasknut, potom pribudlo kojenie, potom dalsie a teraz je to uplne ze najviac a najhorsie 😉 ale nevadi, vidim ze nie som sama a to mi dava silu! 😀

sussanah
5. jan 2011

@zuzkat1 kdyz byl maly maly, tak mi caste nocni kojeni taky nevadilo, proto s nama spal v posteli, ale po maleho roce uz jsem videla, ze to neni o potrebe miminka, ale o vymysleni batolete, ktere zkousi, co vsechno maminka jeste vydrzi 😉 A s vybudovanim si rezimu ditete samo o sobe, ano, je to mozne, ale teda u nas se proste svet kolem maleho netoci. Venuji se mu samozrejme co muzu, ale jsou i jine veci na starost a je lepsi pro oba, kdyz jsou casy, kdy je jidlo, casy, kdy se jde spat apod. Samoze vsechno se da prizpusobit, ale me osobne to prijde takhle vsechno mnohem jednodussi 🙂

zuzkat1
5. jan 2011

@valika_val 🙂 vidis a preto ma zmysel pisat sem aj opacny nazor (teda taky co mam ja a par inych) lebo su tu aj maminy co len povzbudenie hladaju🙂 inak tie tyce na posteli poznam az na to ze moja cestuje v spanku a podla mna aj preto sa tak casto budi lebo narazi a dalej sa uz ist neda a to ju zobudi🙂

zuzkat1
5. jan 2011

@sussanah no moja ma aj casy na jedlo presne stanovene plus minus 15-20 minut🙂 ja neviem preco si kazdy mysli ze moja nema rezim, to ze necham iste veci na nu neznamena ze si cely den robi to co ona chce 😉

sussanah
5. jan 2011

@zuzkat1 no protoze to sama rikas, ze nechas malou aby si rezim vytvorila sama 😉 Protoze ja teda fakt nevidim rozdil mezi tim, kdyz stanovim dobu kdy se ji (a neptam se, jestli ma hlad), stejne jako stanovim dobu, kdy se spi, to vse samozrejme s ohledem na maleho a na to, co si myslim, ze potrebuje a kdy to potrebuje.

zuzkat1
5. jan 2011

@sussanah no moja ked nema hlad tak sa nenaje...ani pusu neotvori a nakoji sa pol hodinu na to... tekze v tomto zmysle rezim nema... a myslim ze nasilne davanie do postielky ked je xy hodin versus ponukanie jedla ktore ked nechce tak odmietne nebudem porovnavat.. a aj rezim jedla si vytvorila v podstate sama,lebo som jedlo poposuvala tak aby bolo vzdy medzi spankami🙂

valika_val
5. jan 2011

aha, akurat som sa docitala, ze ste sa chytili 😀 nevadi, sak to je normalne.
ja si neviem predstavit nechat dieta vyplakat. raz sme to skusili, ale iba jediny raz. myslim, ze susedia sa zblaznili a mne bolo na vracanie, fakt som sa skoro pogrcala. zaspal vycerpanim. na dalsi den som to uz nedokazala - nech si mysli kazdy co chce.
myslim, ze zalezi aj od toho, ako dieta place. ak je to rev, krik, ktory sa da zvladnut, elbo je to o proteste, tak ok. ale ak je to plac, ktory moze zanechat nasledky, nerobila som by som tuto metodu.

valika_val
5. jan 2011

@raaad
my sme ako cez kopirak - co si napisala ty!!!

zuzkat1
5. jan 2011

@valika_val suhlasim🙂 ja som raz pocula plakat kamaratkinho maleho a ja ze co robi? pytala som sa ako trapka a ona ze place🙂 no to bolo take mrnkanie ako ked mysicka place... moja ked place tak je cela fialova a az sa zadusa...

sussanah
5. jan 2011

@zuzkat1 no ano, prizpusobila jsi rezim potrebam ditete. Kdyz mi prestal maly spavat ve svuj cas, tak jsem jeden spanek vynechala - prizpusobila se jeho potrebam a behem tydne bylo zase vse ok a spal uz pouze jeden spanek. Navic kdyz se jako dospely potykas s problemy se spankem/usinanim, vis co ti vetsinou poradi mezi prvnimi vecmi? Chodit spat v pravidelny cas +-15min 😉

zuzkat1
5. jan 2011

@sussanah no je to mozne,ale uz sa budem opakovat... ona spava v rovnaky cas plus minus 30 minut... ale nie ja som jej urcila ten cas ale nejako prirodzene si to vytvorila ona... nebolo oducanie ani preucanie ani plac... malo to prirodzenu cestu... ked sa narodila tak ja som urcila cas 21:00 vecer... a jej to nevyhovovalo... postupne sme sa dopracovali k 19:00 a to sa smensimi odchylkami dodrziava...denny plac sa meni ale nie tak ze dnes ide spat o 10tej a zajtra o 12tej... meni sa vekom... podla toho kolko vydrzi hore medzi spankami.... a to ze sa v noci budi? no tak sa budi, ved raz s tym prestane...ju to nijako neobmedzuje nie je kvoli tomu mrzuta na dalsi den, ani nie je unavena ani nijaka ina negativne ovplyvnena🙂 je to spokojne dieta

sussanah
5. jan 2011

@zuzkat1 vsak to ti nikdo neber, ja jen rikam, ze i male nejakym zpusobem urcujes rezim (kdyz pujdu do extremu, tak minimalne to, ze v noci se spi v postylce). U nas to taky neni tak, ze chodi spat porad stejne. Proste se na neho koukam, vnimam ho a kdyz opravdu potrebuje spat, no tak jde. Ale to je furt to same dokola.. Takze jdu spat 🙂

valika_val
5. jan 2011

no a uz vam napisem, ze ako sme na tom.

povedala som si, ze ho skusim dat teda skor spat, ako som sa tu docitala.
prva noc nebola dobra, trapila som sa. ale zobudil sa dost neskoro, nejak pred siedmou? ani neviem, sa mi to pletie. takze sme spolu zvladli den len s dvoma spankami. velmi som sa tesila. isiel sice dost skoro spat, o pol 7, ale nevadi.
noc bola lepsia ako predosla a to je USPECH!!
kojila som o 21,30 a niekedy po polnoci a o 3,30 a 5,30. plus som bola hore este 3x, co som ho dala zo styroch lahnut s cumlikom. parada. dnes som mala skvelu naladu.
rano spal do 7,30!!! aj to ho zobudil len pes... stalo sa to len 2.x v zivote 😉
takze potom bol tie tri hodky hore, ako mam odpozorovane. potom spal 2 hodiny!!! same vykricniky, ale prepacte, to su veci, ktore u nas nie su zvykom.
potom bol zas hore, ale isli sme von - neocakavane mi zaspal v kociku uz po 2,5 hodine, co ma sice mrzelo, ale co uz - stalo sa. tak som s nim ostala este vonku v tej kose, obetovala som sa, ze nech sa poriadne vyspi. zobudil sa na to, ze stoji kocik a ze kamoska, ktoru sme stretli, hlasno rozprava. spal len 50 minut. tak mi to bolo luto... ale znova sme dodrzali tie tri hodky a isiel spinkat.
podotykam, ze cely den neplakal - nebol umraucany, ani nerycal, ked som ho prebalovala, ci obliekala. len minimalne. a to uz je co povedat! 😉

takze som velmi zvedava, aka bude noc.
kym som pisala tento prispevok, uz sa stihol zobudit, len 2 hodiny od ulozenia a kojenia :( nevedela som ho utisit asi 10 mint, stale plakal, cumel nechcel a uz mal aj plny nos. tak sme odsali sople a dala som ho na cicik. jeden prsnik mam slabsi, tak trosku potiahol mliecko a ukludnil sa - prelozila som ho do postielky.

ak to niekoho zaujima, tak zajtra napisem, ze co bolo dalej 😀 😝

som taka rada, ze vas mam! 😵

valika_val
5. jan 2011

tak som smutna, lebo nezabralo a o par minut sa zobudil zas, s placom... ☹ vzala som ho do nasej postele, lezala s nim, ale nic nepomahalo... uz sme nevedeli, co s nim, tak sme dali nurofen - ze asi su to zuby. aaaach jaj 😢 😢 😢 😢 😔

evamarcel
6. jan 2011

@petronelas no ako je to s tym spanim? Pomohla knižka? Ja tiež skušam odučať malého od nočného kojenia zatial to skúšam menej drasticky a to tak že nakojím keď ide spinkať davám ho už na 17.30 kvoli tomu že spi iba raz za deň okolo 10,30 spi max.1.hod.30min a dovečera mame čo robiť aby sme ho udržali stále sa mi zdá že ešte potrebuje 2spánky ale nedokážem ho uložiť aj dnes som ho skusila už o 8.30lebo zýval a to vstal o 6rano ale nepodarilo sa tak som ho zobrala a dam iba raz.
No a to nočné odúčanie prebieha tretí deň a to tak že keď sa zobudí asi tak po 2,5-4hod. tak sa vždy v postielke postaví dám mu cumeľ a položim do postielky a položím na neho ruku a to sa opakuje skoro každú hodinu až do rána a ráno okolo 3,30-4,30ho kojím a spíme do 5,30-6rána. Túto noc som spala v inej izbe a bol pri ňom manžel a budil sa o trošičku menej často tak neviem uvidíme či to bude tým že bol pri ňom tatko alebo nie? Chcem to skúšať týždeň a pól ak to nevýjde tak sa dám na metódu plaču lebo už mám toho dosť. Najhoršie je že cez deň je malý dosť umrnčaný chce sa nosiť po rukách čo je jednoznačná únava ale ja s tým neviem nič spraviť lebo ho jednoducho nedokážem uspať 😢

Tak sa drž a daj vedieť ako to ide. Knihu som ti už neposielala lebo som videla že ti ju poslal niekto iný.

zuzkat1
6. jan 2011

@sussanah 🙂 ne ved hej... tu sa aj tak riesi ten nocny spanok na co mame kazda iny nazor🙂 v tom ostatnom sa v podstate zhodneme🙂 a ved kazda sme ina a veci riesime inak... ja sem ani nechodim preto ze by osm sa chcela hadat ale aby som povedala ze aj inak sa da🙂 a myslim ze su baby ktorym pomoze ked vidia ze nie len ich deti sa budia🙂 ja si tiez rada precitam ze nielen moja je taky "nespavec" ako ono sa moze zdat podla toho ako to pisem ze si to uzivam😀 no niekedy si aj ja poviem ze "jej keby sa dnes nezobudila",ale zdaleka nie som v tom stadiu ze ju chcem naucit spat celu noc🙂

l.lara
6. jan 2011

@duplicka krasny prispevok, je vidno, ze si obetava maminka 🙂

po dlhej dobe som sem prisla pozriet a nechce sa mi verit, ze este existuju zeny, ktore metodu vyplakania skusaju.. ☹ ved podla psychologov tym dietatko velmi trpi a zanecha to na nom zle nasledky. ☹ ale metoda samozrejme "funguje", lebo dieta ktore sa nevie inak vyjadrit, ked ho nieco boli, tak place. ked sa citi osamelo, place..no a ked napriek placu mama na nho kasle, samozrejme ze po case od vysilenia zaspi a nabuduce uz plakat nebude, lebo vie, ze ked potrebuje mamu, ona i tak nepride......................kasle na nho...tak zaspava samo..tot moj nazor + nazor psychologa...

l.lara
6. jan 2011

dovetok: takto sa deticky empatii neucia..potom sa mozme cudovat, kolko sebcov vyrasta..my ucime dcerku, ze treba pomahat, ked niekto v skolke place, lebo mu druhi robia zle, treba ist za nim a pohladkat ho, povzbudit......a to by mali mozno robit aj mamy, ked ich dieta place..a nenechat ho vyrevat......tiez sa nechcem hadat, pisem len svoj nazor.

evamarcel
6. jan 2011

@l.lara tiež mi je ťažko nechať babo vyrevať zatial som tak nespravila, ale čo poradite matkám ktoré to skutočne nezvladaju lebo nie vzdy sa da kojit po leziacky nie vzdy vie dieta spat v posteli s rodicmi a ked sa vstava niekolkokrat za noc potom nevie zaspat lebo sa preberie a este budicek o pol siestej a ked to trva vyse roka tak ja si myslim ze je to uz dost.
No a najvacsia zahada je ze mam kamosky ktore odmalicka nakojene prebalene okupkane babatko nechali same v postielke zaspinkat niektore pomrncali par minut a tieto mamicky krasne v noci s babatkami spinkaju a tie ktore sa zlutovali lebo nemozem ho same nechat vstavaju k detom vyse roka. Osobne vzdy sa pytam mamiciek ktorym deticky spinkaju celu noc ako uspavaju a vacsina povie ze necha v postielke. Aj moja babka s tym problem nikdy nemala a pytala som sa co robila ze sa jej nebudili deti a ona nic dala s flasou krupice do postielky a dieta zaspalo na uspavanie vtedy casu nebolo.

zajo79
6. jan 2011

jeden syn zaspaval sam, polozili sme ho do postielky, popozeral a zaspal...druhy nie.

aj keby ste mali 10 deti, kazde je ine...

duplicka
6. jan 2011

@l.lara jej tak to ma potesilo 😉 😉 lebo chcela som len napisat svoje skusenosti a nakoniec to je v zneni, ze som divna,lebo nenecham dieta plakat, plne suhlasim s tym co pises 😉 😉 😉 😉
@zajo79 presne tak 😉

katkabb1
6. jan 2011

Ahojte, čítavam túto tému dosť často a povedala som si, že sa s vami podelím o náš príbeh. Hneď na začiatku chcem povedať, že netvrdím, že to čo robím je to správne, alebo nie.My sme od narodenia spávali v detskej – ja a dcérka, ona v postielke ja na posteli pri nej, všetko fungovalo, v noci sa zobudila, nakojili sme sa, položila som ju späť do postielky a spala ďalej. Jedného dňa, asi keď mala pol roka sa v noci zobudila so strašným revom, keď som ju zobrala k sebe, zaspala bez toho aby sa najedla, tak som ju vrátila do postielky a ani som ju nestihla položiť znovu rev, toto sa zopakovalo asi 5x za sebou, nakoniec spala pri mne. No toto sa zopakovalo aj nasledovnú noc, ale už po hodine čo ležala v postielke a ďalšiu znova a znova... povedala som si, že necháme vyplakať, lenže ona neplakala ale ručala ako pavian až za zachádzala. Takže sme sa presťahovali do spálne na manželskú postel a spávali spolu. Samozrejme som musela byť pri zaspávaní s ňou, nemohol byť ani mm, len ja. Po čase ma to prestalo baviť, lebo som musela od ôsmej ležať pri nej a samozrejme to tak bolo aj cez deň. Ona mohla spať akokoľvek tvrdo, keď som ju položila do postielky, do 5 sekúnd bola hore, na nohách a ručala a ručala. Cez deň som tiež nič nespravila a tak nerada, ale povedala som si, že ju necháme vyplakať, keďže však mm bol proti, skúsila som to cez deň. Skúsila som to dva dni, výsledkom bolo, že mi plakala, nie plakala ale ručala v postielke 1,5 hod. a spala raz 40 minút a raz 20min, celý zvyšok dňa bola podráždená, umrnčaná, nepohla sa odo mňa - no ešte horšie.Na ďalší deň som ju dala do ohrádky (rovnako ju neznáša ako postielku)keď som potrebovala ísť na WC a chytila tak hysák, že sa nevedela nadýchnuť a keď začala fialovieť, nebolo mi všetko jedno. Našťastie som akurát vtedy išla po ňu. Nechcem si predstaviť čo by bolo, keby som tam vtedy nebola. A povedala som si dosť. Kašlem na to, kašlem na rady mojej starkej, svokry – že treba nechať revať, lebo si upletiem na seba bič a podobné rady, nebudem riskovať zdravie. Ale najdôležitejšie bolo, že som sa s tým musela vyrovnať ja. Odvtedy spí večer so mnou, teraz stačí že som pri nej, nemusím nijak špeciálne uspávať, ona sa chvíľku pohrá, polozí a potom si ľahne ku mne, chytí ma a zaspí – keď sa vtedy na ňu pozerám, je to to najkrajšie čo existuje. A keď vidím, že spí spokojne bez plaču, v noci sa plač tiež obmedzil na minimum, lebo hneď nájde mliečko, naje sa a spí ďalej, som presvedčená že som urobila dobre. Cez deň občas spím s ňou, keď si potrebujem oddýchnuť alebo spí sama vyobkladaná vankúšmi a paplonmi aby nespadla (lebo keď zaspí a od nej odídem to jej nevadí, jej vadí tá fáza ukladania do postielky). Odkedy spíme spolu je omnoho spokojnejšia, predtým sa v postielke nevedela zobudiť inak ako s plačom, teraz otvorí oči, pozrie či som tam, usmeje sa, niekedy pritúli a to je pre mňa naozaj ten najlepší dôkaz, že je to správne, správne pre mňa, pre nás. Jednoducho je moje dieťa v tomto iné (teda aj v mnohom ďalšom) ale o tom to je, každé je iné jedinečné a o pár rokov určite nebude chcieť aby som s ňou spala a ja viem, že mi raz za týmto bude ľúto. Chceli sme dieťa, máme ho tu, nie je tabuľkové, ale je naše, milujeme ho najviac na svete a tak sa mu prispôsobíme (samozrejme k istým hraniciam). Metoda plaču proste nie je pre každé dieťa, pre to moje už vôbec nie. Nevravím však že niekomu nepomôže, existuje kopec ľudí, ktorým táto metoda vyhovuje a ja to rešpektujem, je to ich voľba, všetko má plusy aj mínusy. Najdôležitejšie je, aby boli spokojné aj maminy aj detičky. Nikoho nesúdim, nekritizujem, nepresviedčam čo je správne alebo nie, len som sa chcela podeliť s našim vyriešením problému spania a možno sa tu nájde niekto, komu to pomôže, kto je na tom rovnako.

johanka.
6. jan 2011

@duplicka skvely prispevok. Fungujem rovnako, dietatu davam, co potrebuje. Tiez si myslim, ze nie je rozumne to so spankom a uspavanim prilis silit a riesit, lebo ked nad tym mamicka stale volaco spekuluje, tak dava dietatu dost jednoznacny signal, ze spanie je nieco problematicke. Tiez som to nikdy nejak strasne neriesila a mala zaspava cim dalej tym lepsie. Mam podrobny prehlad o jej spanku a o tom ako sa vyvija - ano, stale sa vyvija, nie je pravda, ze v polroku ma dieta spanok a spankove cykly dospeleho cloveka, aspon teda u nas to tak nie je.

katkabb1
6. jan 2011

ups, ale som sa rozpísala 🙂

duplicka
6. jan 2011

@johanka. tak to ma tesi,ze nie som divna 😀 😀 😀 😀 😀 😀
@katkabb1 krasne si to popisala

johanka.
6. jan 2011

@evamarcel sledujem ako sa odhodlavas k vyplakavaniu... vacsinou sa odporuca, ze by mali byt rodicia pevne presvedceni o spravnosti tej metody, lebo to moze byt dost drasticke, no ty velmi presvedcene neposobis, ja by som ti radila radsej to nechat tak. Z mojich skusenosti: nie je pravda, ze dieta sa dobre nevyspi, ked sa v noci budi. Dokonca aj v tomto veku je uplne normalne casto sa budit. Tiez stale vstavam k malej kazdu hodinu az dve. Nikdy som to neriesila, ziadne kojenie neodburavam, dudel nema, iba prsnik. Cez den je vesela, hra sa, tancuje. Neplace, nie je umrncana, ak ju prave netrapia zuby. Bol tvoj vzdy taky umrncany a unaveny, alebo len odkedy ste presli na jeden spanok? Tiez, ked sme prechazdali na jeden spanok, tak sme mali podobne obdobie. Jeden jej bol malo, no ak sa mi ju podarilo uspat dvakrat, tak vecer zaspala velmi neskoro a spala tak dokopy este menej. Takze istu dobu to bolo tak, ze doobeda mala trochu utlm, dala som ju vtedy naprikad do kocika a sla s nou von, nejaka cinnost, ked nemusela byt prilis aktivna, aby si trochu oddychla. Vacsinu casu posobila unavene. Postupne sa to upravilo, teraz spava v noci 12 hodin, cez den 45 minut alebo hodinu a pol a vyborne jej to vyhovuje. V poslednych dnoch sa jej dokonca stava, ze vecer po ulozeni spi vkuse 3-4 hodiny, nevidana to udalost u nas, uci sa to sama. Nemoze to aj u vas byt akurat take nestabilne obdobie? V tom pripade by som pockala, kym sa jej spankovy rezim trochu stabilizuje a az potom riesila samostatne zaspavanie, ak to naozaj chces riesit.

lenockaaa
6. jan 2011

ahojte mamicky, prosim poradte mi ak viete, zacinam byt trosku zufala 🙂 uz asi mesiac si zo mna moja mala spravila doslovne "cumlik". to ze zaspava na prsniku mi az tak nevadi, to ze spi so mnou v posteli mi tiez vobec nevadi ale to ze celu noc chce byt na cicku mi zacina veeeeeelmi vadit. nechcem jej odopriet mliecko v noci ani nic len potrebujem dosiahnut, aby ked sa napije, pustila prsnik a spala. ale ona akonahle jej ho vytiahnem spusti krik plac rev a ideme odznova a takto sa trapime uz asi mesiac. ja som totalne nevyspata, dolamana a ona sa zobudi s kraaaaanym usmevom na tvari 😅 a este musim podotknut ze na cumlik ju ucim skoro od narodenia, nie nijako nasilne ale nechce ho zatial. tak prosim ak mate dake tipy ako s tym skoncit budem rada. 🙂