Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

sophia2
7. nov 2012

@tajomna21 budim ho aby mal svoj rezim, papava v rovnaku hodinu a potom aj pekne ide spat, pri mojej dcere som nikdy rezim nespravila a tak to aj vyzera chodim spavat neskoro vecer. A keby som ho nezobudila tak mi ide maly tiez spal neskoro lebo takto uz po siestej nespinka a ide spinkat az o deviatej a keby som ho nezobudila na siestu na papanie tak by spal aj do siedmej a potom kedy by vecer isiel spat......neskoro. Tak mi poradte ako to mam spravit aby som ho nemusela budit a isiel mi pekne skoro spinkat?

tajomna21
7. nov 2012

@sophia2 tak neviem, ja som v noci nikdy nebudila na krmenie a maly si svoj rezim urobil v noci sam ... mi to pride zbytocne robit rezim v noci .... cez den to je ok, aj moj maly papava väcsinou +- v rovnaky cas

tajomna21
7. nov 2012

@sophia2 ale inak ani cez den som syna nebudila ... a od malicka mi chodi spat vecer medzi 18,30-20,00 .... vecer som mu dala papat a spal pokial sam chcel ... viem, ze aj v niektorych knihach je, ze budit na jedenie, ale mne to pride zle ... vsak ked je dieta hladne, zobudi sa samo ... ani dospeli clovek neje presne v x-tu hodinu

sophia2
7. nov 2012

@tajomna21 ja ho v noci nebudim, to urcite nie, budim ho len cez den, ale vacsinou sa uz budi pekne sam

tajomna21
7. nov 2012

@sophia2 jaaaj, tak som tie hodiny asi zle pochopila, som myslela, ze nocne pises ....

sophia2
7. nov 2012

@tajomna21 no ja som to asi nezrozumitelne napisala,teraz som si to este raz precitala, nie budim ho len cez den, ale neviem preco sa mi vecer po hodine spania zobudi preco vecer nespinka. A to je predtym hore tri hodinky, co by mal byt riadne unaveny.

tajomna21
7. nov 2012

@sophia2 ci to nema psychicky,ze ta len potrebuje cicit ....ale to by asi nebol hodinku hore ... skus ho nebudit cez den, neskusala si to? nespal potom v noci pokojnejsie?

sophia2
7. nov 2012

@tajomna21 skusila som to jeden den, ale este to vyskusam,stoji to zato. A on nie je hodinku hore ale po hodinke spanku je opat hore,cize ide spinkat o deviatej a o desiatej je hore, nespinka pekne az do dalsieho jedenia.

tajomna21
7. nov 2012

@sophia2 ja by som to asi este skusila ... nebudit ho cez den, ked sa sam zobudi, tak bude .... akurat by som sa snazila ho udrzat pred nocnym spanim hore tie 3-4 hodiny, ako ti vydrzi ....

sophia2
7. nov 2012

@tajomna21 ok vyskusam to a potom sa ozvem, dakujem za radu 🙂

tajomna21
7. nov 2012

@sophia2 drzim palce 🙂

radka0610
8. nov 2012

@boka79
@zuzanockamt ja jej menej lasky davat nemienim.... dokonca mam pocit, ze ma ovela viac lasky a je spokojnejsia (zacali sme len vcera takze este skoro robit zaveri) Ja neriesim problem, ze nechce spavat v postielke ona tam spava uplne v pohode, nema ani separacnu uskost (dokonca ked je s inymi tak je vyrehotana a stastna a na mna si ani nespomenie), len nevie zaspavat sama. A ked zaspavala so mnou tak este viac plakala ako vcera ked som ju samu nechala. (vcera vecer desat minut len mrnkala a zaspala). Nemyslite si ze nema svoju osobnost, prave teraz sa jej riadne prejavuje ona je maly bycek a jednodnucho potrebuje pravidla inak je umrncana. A uz sa mi prestala aj snazit robit pokroky. Proste tuto metodu som si precitala a paci sa mi to urcenie pravidiel aby deti nemali vo veciach zmatok. Nejdem ju ani od mliecka odstavovat a ak sa jej upravi noc na menej krmeni ako kazdu hodinu tak ani v noci. Inak ja som bola tiez takto vychovavana a nemam ziadne psychycke problemi ani na mojej inteligencii to neubralo, len neviem pochopit preco v tomto humannom svete sa dnesny deti nevedia spratat do koze a nemaju ziadne hranice???

boka79
8. nov 2012

@radka0610

ahoj, nemam vela casu, tak len tak v bodoch, mam uz o tom vela nacitane, aj v zahranicnej literature...

odpoved na Tvoju otazku najdes na konci.

Este raz.

Ta kniha - kazde dieta sa vie naucit spat je preklad z Ferberovej knohy, ktory je mierne pozmeneny - rozhovor s Ferberom skoncil tak, ze ta kniha sa ma pouzit az ked dieta malo 1 rok a iba v nevyhnutnom pripade, ked nic ine nezabera. sam Ferber povedal, ze nnechape niektore vety, co napisal a je velmi sklamany, ze niektory rodicia tento trening skusaju aj tyzdne..

2. Dieta sa nauci spat a prespat, ked je na to zrele, tak ako aj chodit, jest a tak. Zaspat je jeho potreba.Naucit dieta spat je v skutocnosti naucit dieta rezignovat lezat v postelke a zaspat, lebo vie, ze mu aj tak nikto nepomoze, nemoze tento krok urobit same- pise sa, ze deti, ktorym tieto kroky - teda odstavenie, zaspavanie prenechame su omnoho samostatnejsie.

3.Deti v tomto veku nemaju casove vnimanie - pre nich su dve minuty ako vecnost - ako som pisala v prvom prispevku, nikto nereaguje na ich volanie.. Az 5 rocne deti zacinaju chapat cas ...

4 Takato rezignacia , ktora nastava pri donuteni zaspat - same zaspat sa odzrkadluje na istej väzbe k rodicom a nabuduci vztah k rodicom- deti nechane na vyrevat sa sa oducia vyjadrit svoje potreby , lebo to nema vyznam, a ostava to do dospelosti, nema to vplyv na IQ, ale na emocionalny vyvoj dietata, sebadoveru , plnenie potrieb inym a v podstate prebera dieta to, v podvedomi, co ho rodic naucil - to znamena, ze to predava dalej svojim detom v presvedceni, ze to je tak spravne, lebo aj mne to robili, je to v podvedomi , a aj vedomi..

5. A preco sa deti nevedia spratat do koze? presne preto, lebo nie su vychovavane vztahovou vychovou.. Su im bohuzial vplyvom spolocnosti reklam etc odobrate ich potreby, ako dojcenie, spanie v posteli s rodicmi, nosenie, proste nie su plnene potreby dietata, ale potreby rodicov... je na to vinna aj dnesna spolocnost, ale s tym nic nenarobime.. Vychovavat deti mozeme vtedy, ked vedia, co od nich chces, ked uz chapu.. Vychovavat neznamena nesplnat ich potreby , ale urcit pravidla a to sa robi na inom mieste.. Takze to je len moj facit, nech si s tym robi kazdy , co chce..

Dali by sa pisat o tom eseje, ale mam obe deti chore, nemam cas.

A este k tomu, deti, ktore su vych. vztahovou vychocou su poslusnejsie, maju viac sebavedomia a samostatnejsie - takze by som si okrem tejrto knihy precitala aj ine ako napr. Vztahova vychova od Searsa..

A este ked teda nechces, aby zaspavala na úprsniku, mozes oducit aj tak, ze proste pri nej budes a nedas cicik, ked tak nech place a vidi, ze si s nou a ze jej pomahas.. To je jedine, co si ja osobne viem predstavit a to tiez len keby som uz bola na pokraji zrutenia.

velvet26
8. nov 2012

@boka79 pekne si to napisala a do bodky sa s tebou stotoznujem, vsetko ma svoj cas a dieta sa neustale vyvija, ved aj od 5 mesacneho nechces aby zacal sam chodit a rozpravat...aj so spanim to tak je, dieta na samostatne zaspavanie musi vyzriet..problem je v tom, ze vela mamiciek chce urychlit prirodzeny vyvoj dietata a pozeraju nanho ako nie na dieta ale na maleho dospeleho...co ale nie je..babatko ma narok na to, aby zaspavalo s mamickou, ci pri nej, ci na prsniku, ci v naruci..to nie je rozmaznanost ani manipulacia...

boka79
8. nov 2012

@velvet26

v dnesnej dobe su deti bohuzial urcite projekty rodicov, musim vediet zaspat, musim dobre jeste, preco? ja to nechapem, citam tu temy, ze mamicky sa pytaju, kedy vase deti robia papa, alebo ze vedia ako 1,5 rocne abecedu, ja nechapem, no naco to ma take male decko vediet? Chceme s deti urobit super deti a nepozerame na to, ze su deti, a ze nemusia byt vo vsetko naj a uplne ma to s prepacenim se...

Nebudem pisat dalej, lebo sa len nazlostim 🙂

velvet26
8. nov 2012

tak tak boka, niekedy sa aj mne rozum zastava hlavne ta abeceda je haluz, farby ze pozna aj male dieta to je podla mna prirodzene, nasa od 16 mes. pozna zakladne farby zlta, modra, cervena,fialova...ale nie ze by som ju zamerne ucila ale kedze uz rozumeju reci, tak sa to prirodzene naucia, dame si zlte tricko, postavime cervene kocky atd, aj zvieratka..to su prirodzene veci, ale abecedu drilovat, tak to urcite nie... a tu knizku kazde dieta sa vie naucit spat by mali zakazat vydavat.. 😀

radka0610
8. nov 2012

@boka79 mozno som ja tu knihu asi zobrala inak alebo som mala dobry preklad alebo co neviem ale tam bolo napisane, ze az ked si matka nevie s dietatom rady a v podstate je zufala a boji sa agresie.... co bol moj priklad... predstav si ze si sama s malim dietatom nie je na okoli nik kto by ti poriadne pomohol a musis si cez den aspon nejake to jedlo pripravit (to by bolo este najmenej) ale aj jedlo dietatku kedze uz mu mliecko nestaci a prikrmujes, zakurit, drevo nanosit, dat prat, pradlo poskladat, upratovanie neriesim to az ked je chlap doma. a kedy to mas urobit ked tvoj milacik je bud hore alebo ked spi musis byt pri nom tapkat ho po ritke aby sa ako tak vyspal aby nebol placlivy cely cas v noci kazdu hodinku kojit. chrbtica v prdeli pat sekund kludu nehrozilo.... uz druhy den skusam tuto metodu presne tak ako som si to precitala (nejde ani tak o vyplakanie sa ale o urcenie casovych intervalov kedy ma dieta spat) a ak to pojde takto dalej stane sa so mna stastna matka. do obeda sme boli v kociku a bez placu a nervov zaspala vlastne ani netusim kedy ale asi hned. teraz mi zaspala v postielke do dvoch minut bez revu len si mrnkala. Ked som ju uspavala ja tak revala ako tur a ak som slecne nahodou po hodine vytiahla prsnik uz bolo hore a zase rev. prsia rozmocene krize bolave. no a teraz si za ten cas co spi porobim a ked je hore tak sa nasmejeme.... ale inak skusim precitat aj inu literaturu mna taketo veci zaujimaju....

radka0610
8. nov 2012

@velvet26 ozaj a citala si ju???

velvet26
8. nov 2012

ano citala, stiahla som si ju pred casom z netu, ked bola dianka malinka a tiez som uz bola unavena z toho, ze som ju musela stale uspavat na rukach, ale po precitani som pochopila, ze tymi radami sa riadit urcite nebudem a bude zaspavat tak, ako to vyhovuje jej a nie mne, teraz uz vobec nenosim, vsetko sa krasne upravilo, vie zaspat aj sama...ja by som ti skor odporucila precitat si knihu KONCEPT KONTINUA...hladanie strateneho stastia pre nas aj nase deti. 😉

boka79
8. nov 2012

@velvet26

krasna knizka, skoda, ze nevysa skor, by som aj velkej bola trochu mudrejsia 🙂

boka79
8. nov 2012

@radka0610

ahoj, ja Ti verim, mas pravdepodobne jedno y deti, o ktore sa tazko stara, a starostlivost je narocna, viem to porovnat aj na mojich dvoch, dcera bola podobny pripad ako ta Tvoja a stale aj je, je to oproti bratovi cisty opak, plakala, este aani oci neotvorila, dozadovala sa a vtedy bolo este vsetko inak, nebola moda nosenia, dojcenie sa odporucalo max. kazde dve hodiny,dok. aj jedna terajsia laktacna mi vtedy odporucila natahovat dojc. intervaly koli refluxu a clovek si potom nie je isty, tym , co robi, ci to je spravne, alebo nie...

Ja som mala pri velkej poporodnu depresiu, tiez som bola na pokraji zufalstva a snazila som sa robit vsetko najlepsie, ako sa dalo... Ju sme naucili na dudlik a s dudlikom nam pekne zaspala, ked sme pri nej boli, aj ked zo zaciatku sa branila, ale ona generelne nevedela zaspat, ani na prsniku, na rukach sa metala, satku absolutne odmietala, u nej bolo najdolezitejsie vystihnut okamih, kedy jee unavena a HNED ju ulozit, lebo o minutu bolo neskoro, tiez som nic nestihala, ani navarit , kupovala som hipky, no v ziadniom pripade idealna situacia, skonicla som skoro v nemocnici, pisem to preto, ze ani jedna to nemame lahke, ale musime sa snazit si to zjednodusit, napriklad nosenim, ked teda mala chce, pritom vela porobis, okrem varenia sa da vsetko, a teda kurenia, mozes skladat oblecenie, mozes aj zehlit, ked ju mas na chrbte, co ja nerobim a mozes krajat, pripravit si jedlo, vysavat, utoerat prach, upratovat policky a mala kuka . S malym to ide uplne, on je uplne ine dieta.

Ja som ti len napisala, preco ta kniha pre mna neprichadza do uvahy, samozrejme, ze musis aj na seba pozerat, ale ver mi tento stav s malou je docasny a vsetko bude mesiacom a mesiacom lepsie, slubujem, pri mojej prvej som to nevedela a to ma deprimovalo, teraz to viem a vychutnavam si to. Skus si ju vychutnat aj ty, drzim palce 🙂

klaja
9. nov 2012

@radka0610
@boka79
@velvet26
Ano, je to přesně tak, každý měsíc se spací návyky dítěte můžou měnit a časem to bude lepší a lepší. Rozumím beznaději nevyspalých, unavených a bezradných maminek, na které je to všechno velká psychická i fyzická zátěž, zvlášť když si neuvědomí, že to je jen dočasná situace. Vždyť ten čas s miminkem (a vůbec 🙂) tak strašně letí. Večer cítíš, že už to tak dál nepůjde, ale ono to za týden může být jinak. Opravdu se to musí vydržet. Když se usínáním nebudeš stresovat, ale podřídíš tomu na chvíli svůj čas a vezmeš to z té lepší stránky - pomáháš přece v klidu usnout tomu nejdražšímu, co máš - hned se budeš cítit líp. Tak nebudeš mít vyžehleno, bude doma větší bordel a jídlo budeme nějaký čas kupovat, no a co 🙂 Je to o prioritách a přístupu. Kdyby se mě někdo zeptal, kdy je dítě zralé na "vyřvávací" metodu usínání, řekla bych mu, že ani ve 30 si to neumím představit. Kdybych nemohla usnout a každé dvě minuty by na mě moje milovaná osoba nakoukla s tím, že mě pohladí a pak nechá být, asi bych chytla amok 🙂 Všechny metody vedoucí k láskyplnému utišení dítěte jsou dobré, ty ostatní jsou možná rychlé, ale taky přinášejí hodně stresu.

radka0610
9. nov 2012

babeny vy ste urcite velmi zlate baby ale ja v tejto teme uz koncim.... som si predstavovala, ze si tu popisem s mamickami co tuto metodu skusili a su s nou spokojne alebo nespokojne a nie s mamickami co by ju nikdy neskusili ale verim, ze kazda mamicka vie co je pre jej babo najlepsie a ked hlada sposoby tak jej urcite na jej dietatku zalezi. Prajem pekny den

boka79
9. nov 2012

@radka0610

jasne, to nikto nepochybuje, ze ti na malej nezalezi, len som chcela na to troasku iny pohlad hodit, nie len tu jednu stranu, je tu vela bab, co to skusalo, mozno ked napises niekomu IP, tak sa dozvies viac , vela zdaru

velvet26
9. nov 2012

@radka0610 mozem ti sprostredkovat skusenost mojej znamej ta tuto metodu skusila ked maljej syn 11mesiacov ze ju uz nebavilo ospavat ho vecer na rukach kojeny uz nebol.vraj sa za 4 dni naucil spat uplne sam no prve dni plakal vyse hodinu a bol bol cely spoteny aj sa pokakal chudak od nervov no ona nepovolila..terazma maly 4 roky a chodia s nim logopedovi co sa zajakava tak si to vycita ci mu to nesposobila..to je jediny pripad co poznam ostatne kamaratky a zname svoje deti uspavali dokial to potrebovali.tak sa drzte aj s malou..

victress
10. nov 2012

@klaja díky, tvoje odpověď mě potěšila. Nechci mít rozmazlené dítě ale ani hysteráka. takže když jsem uvažovala o Estivillově metodě, bála jsem se, že bych mohla situaci ještě zhoršit, nejenom že by malá špatně usínala ale mohla by se mi ještě v noci často budit nebo být vystresovaná a to bych nechtěla. takže jsi mi pomohla se rozhodnout, že na nějaké metody kašlu a před spaním se s malou hrajeme a mazlíme tak dlouho, než sama usne u nás v posteli, zatím to tak 3 dny funguje, tak uvidíme, jestli se nám ji podaří naučit časem usínat samotnou v postýlce.

klaja
10. nov 2012

@radka0610 já tyto metody "uspávání" sice (musím říct naštěstí) nezkoušela, ale moje kamarádka ano, byla už z toho každodenního kolotoče taky hrozně unavená a vyčerpaná a chtěla to zkusit. První tři dny malý brečel v postýlce docela dlouho, než usnul, byl úplně zpocený, a to k němu podle stanoveného harmonogramu chodila, mazlila se s ním, ale nesla to dost těžce, protože malý (myslím, že mu bylo kolem roku), z toho byl nervní a plakal a nebyl k utišení. Asi po týdnu už bylo uspávání celkem v pohodě, plakal jen málo, ale v nosi se stejně budil, a to si ho brala k sobě. Po nějaké době dostal její syn virózu, tak ho nechtěla nechat plakat, a tak dlouho nacvičovaný režim skončil. Po pár měsících se to celé samo ustálilo, usínali spolu při pohádce a do půl hodiny dítě spalo. Takže tolik ta zkušenost 🙂

klaja
10. nov 2012

@victress to mám radost a myslím, že tvoje maličká taky 🙂 To samostatné usínání nám sice nešlo ani v pozdějším věku, ale vlastně nám to vůbec nevadí a vůbec to není žádný dlouhý proces. Povídáme si v posteli, držíme se za ruku nebo jsme jen úplně potichu, občas něco zašeptáme. Je to moc příjemné a milé, každý večer se těšíme, jak spolu zase budeme usínat 🙂

romcovaklarka
10. nov 2012

Ahoj holky, chtěla bych se trochu poradit. Synovi bude 17 měsíců a už asi půl roku usíná tím způsobem, že u něho musím být (ležet vedle postýlky), dokud neusne. Nebo někdo jiný, když nejsem doma, ale nejlépe já. Do 10 měsíců usínal u kojení, pak jsme měli asi týden bojkot a i přesto, že se kojení povedlo obnovit a kojím ho před spaním doteď, tak od těch 10m už u toho neusíná. Zpočátku jsem u něj musela být i hodinu, někdy i víc, než usnul (přitom při ukládání - přibližně ve stejnou hodinu denně - jevil i známky ospalosti, no po položení do postýlky mu i tak dlouho trvalo usnout). Nyní jsme v takovém stavu, že pokud se nějak absolutně neseknu časově, tak u něho po nakojení, zazpívání ukolíbavky a položení do postýlky strávím tak 15-20 minut. Chvilku si žvatlá, je vidět, že usíná, nepláče, je spokojený, hajá, kouká do tmy, mrká, pak oči zavře, ale musím stejně počkat, dokud dobře nezabere, jelikož jakmile ho vyruší zvuky toho, že odcházím, tak je v tu ránu vzhůru a kdybych v tu chvíli odešla, tak by začal brečet.

No proč to píšu. Nijak moc mě tenhle způsob uspávání neobtěžuje, i když někdy mám teda problém hlavně s tím, že u toho usnu 😀 ale v únoru čekáme miminko a manžel včera nadhodil, že co budem dělat potom. On totiž jezdí hodně i na služebky a vím, že budu často s dětmi sama a jak potom budu uspávat obě dvě. Rozdvojit se nemůžu. Teda muž si i celkově myslí, že syn už je na to "dost velký" a kdesi cosi, ale jen kvůli tomuto bych to neřešila...

Tak jsem si stáhla tu knížku, co je k ní tahle diskuse, a zkusila jsem dnes po obědě malého "uspat" podle toho plánu. No trvalo to plnou 3/4hodinu. Večer jsem to zkusila jakože znovu, ale vydržela jsem jen ten jeden odchod a pak když jsem přišla, tak už jsem u něj zůstala, hned se uklidnil, chvilku jsem mu ještě povídala a pak krásně usnul, měla jsem z toho 1000x lepší pocit.

Jenže fakt nevím, jak to udělat potom se 2 dětmi a jestli to nebude horší, když ten "šok" (tím myslím to, že nemůžu denně ležet u syna, než usne) přijde současně se sourozencem - jestli to nebude v něm budit žárlivost apod. a jestli by nebylo lepší si to "odtrpět" teď... ale přiznávám, že je to utrpení i pro mě. Budu ráda za vaše rady. Vím, že hodně z vás mi asi napíše, že za 3 měsíce se třeba naučí usínat sám od sebe, no třeba jo, ale třeba taky ne (a spíš tomu nevěřím, je to celkově dost velkej mamánek) a já začínám mít bobky z toho, jak to skloubit.

Díky moc předem.

@boka79 Líbil se mi moc tvůj příspěvek výše, moc ráda bych si poslechla i Tvůj názor, kdybys měla chvilku. Nehoří to 😀 😅

mia___
10. nov 2012

@romcovaklarka Mam len jedno dieta (20mes) takze nemam pravo radit.
Ale podobny problem som mala aj ja. Postupne som presla na to, ze uz som nelezala vedla nej, ale sadla si za postielku - aby ma nevidela. Ked sa ozvala, kukla som na nu alebo len prehovorila, aby mala pocit, ze tam som. A ked to znasala ako-tak dobre, potichu som odtial zacala vychadzat von (aby ma nevidela). mozno ti to pomoze