Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

frola
7. apr 2010

kdezee a este k tomu rezimu. my sme ho nikdy nemali prave kvoli tomu ze to skratka neslo. o tom to nie je.

datkova
7. apr 2010

kdezee akože sa nedá vytvorit režim? ved ten vytvaraš ty a nie dieta! može byt akokolvek zle, ked sa raz rozhodnem ho kupat o siedmej a za tým nakrmit a za tým ho uložit do postele, može sa mladý(á) aj na hlavu postavit.... otázne je, ako sa pri tom správa a čo začne vystrájat v tej posteli (postielke), ale režim znamená v prenesenom význame niečo ako pavlov reflex: počujem zvonit, tak slintám, lebo viem, že idem jest..... mamička ma kupe, dava mi papat po tme, alebo v pritmi, vonku sa stmieva, ideme do hajan... deti su vnimavejšie ako by sme si mysleli... pisala si, že tvoj syn už teraz s tebou cvičí... určite to robí nevedomky, ale skor či neskor začne( to ti neprajem) len mu musíš ukázat, kto bude doma rozkazovat.... ale nie tak, že ho necháš vyplakat... radšej si prečitaj šarm, alebo maminu, ked maly cez den spí... odreaguješ sa a nazbieraš sily na večer 😎

katka1981
7. apr 2010

frola, citala som ten clanok, este nie cely, docitam ho neskor. Urcite je v nom kus pravdy, ale nesuhlasim s nosenim v babyvaku. Ja som chcela kupit nosic a ortoped mi to nedoporucil, ze to nie je vhodne pre babatko kvoli chrbitci, takze malu nosim na rukach a je tazka. Ja som na malej neskusala nic, v den ked mala 2 mesiace zacala mat rezim sama. Krasne spinkala od 19.-20 az do cca 4.30 alebo 5. kukla som si kusok telerana, pohrala sa s malou a este si isla pospat. Tieto zle noci zacali 3.1.- den na to mala presne 7 mesiacov. Navine je uzkost. Ja sa bojim aby som jej uzkost este nezhorsila, ale nechcem aby spala na nasej posteli aby nepadla, lebo uz preliezla zabrany. Uvidim este tyzden, ak to vydrzim a ak sa to neupravi podla mojich predstav, asi sa vratim k starej metode. Ale malu som uspavala vzdy. Najprv zaspavala na flaske, potom v kresielku, potom vedla mna v posteli, potom v naruci. Ona ma lahky spanok, nehrozi ju uspat u nas a prelozit, to mi je luto. Ja viem, ze su aj horsie problemy, ovela horsie, len ja tazko znasam jej plac, nepokoj, nespokojnost. Som perfekcionista a chcela by som aby bola spokojna, je to nerealne to viem, ale ajtak sa pokusam o to, aby bola co najspokojnejsia. Ale mas pravdu, dieta sa meni kazde 3 mesiace, mozno o 2 mesiace, ked sa zas trochu zmeni, bude uplne ina.

kubaka
7. apr 2010

kdezze - kyš kyš - mě ty moje výchovný kecy naprosto vycházely s oběma dětmi, všechno, co jsem psala jsem také dělala a věděla, užívala jsem si mateřství naplno a děti jsem měla skvělé, chované, mazlené dosytosti, spali jsme spolu v posteli, usínali jakkoliv - v náručí, v kočárku, u televize na gauči - všechny neřesti, na které si vzpomenete jsme dělali. Bez stresu a násilí, v harmonii a klidu. A dneska spí maličký sám v postýlce s bráchou v pokoji, do školky naběhl jako starý suverén aniž by se ohlédl po své mamince. Bez jediné slzičky a vzteku.
Takže já si nechám své fungující kecy 😅 a ty svou beznadějnou náladu a uřvané dítě, se kterým si evidentně vůbec nevíš rady, protože se v něm nevyznáš. Zkoušej si co chceš. 😀 .
Na někoho je zbytečné plýtvat nějakými informacemi - svatá pravda - musím se chechtat 😀 😀

frola - na tu knížku juknu 😵

datkova
7. apr 2010

kubaka 😝 😝 😝 ved ju zruinuješ nadobro.... ale máš aj pravdu... to je asi to najdoležitejšie zo všetkeho... porozumiet svojmu dietatu...
kdezee nejde to hned... ja som tiež prišla z porodnice domov s cudzím uplakaným balíčkom... a zrazu, neviem presne kedy a ako z nás bola dvojka... dobrú nocku.. idem si lahnut s mojom rodinou( Sendy, manžel, Sanuška-havko) už ma čakajú 😝 😝 ale ešte predtým preložím bambulku do postielky 😝 trošku sme sa pred spaním mojkali vo velkej posteli 😀 😀 🤐

kubaka
7. apr 2010

datková 😉 ... když někdo napíše, že nestojí o něčí výchovný kecy, tak pak už nezbyde než mu napsat to, co jsem psala já. nic víc.

Navíc ten odkaz na nosení.sk od froly je prakticky to samé, co jsem psala já , ale obšírnější - takže ty mý "kecy" jsou podložené a fungující - z vody nevařím. 😝 😝

datkova
7. apr 2010

kdezee nechcela radu, kdezee chcela knihu....

datkova
7. apr 2010

ona na to príde.... a budu vysmiaty obaja...

frola
7. apr 2010

katka. ani ja by som nenosila v babyvaku. pouzivala som satku a teraz manducu. ale uspavame doteraz malu na rukach na fitlopte. tiez sme to mali desne. niekedy 1,5 hodiny skackania na fitlopte, potom kazdu hodinu bola hore a trvalo pol hodinu kym zase zaspala. uz som bola ako matoha, ale vidis, nevzdala som sa a teraz je to celkom v pohode. mozno aj preto ze bola nosena a uspavana. ale nehovorim ze som nemala tazke chvile. praveze ja som celkom cholericka povaha, takze niekedy som tu pekne zurvalcila, a vtedy som ju dala manzelovi do ruk aby som jej neublizila. ale nikdy, nikdy by som ju nenechala vyrevat.
a aj u nas to bol obrovsky problem ju uspat a prelozit do postielky. take sme nepoznali, takze tiez velmi dlho spavala u nas na posteli a tiez som sa bala aby nespadla a furt som to riesila, chodila nakukat, obkladala som ju vankusmi ale nastastie ked sa aj zobudila a zaplakala tak nelozila, iba smutne sedela a cakala kym dojdem.
no a zrazu jeden krasny den sa vsetko prelomilo samo od seba. proste som ju uspala dala do postielky a odvtedy tam spi. ale v noci si ju berieme k sebe aby som sa aspon trochu vyspala.
netreba vsetko prilis riesit a mysliet velmi dopredu, co bude... to nikdy nevies, u deti je jeden den tak a druhy inak.
nenechaj sa ovplyvnit okolim. nase mamy su fajn ale nemaju patent na rozum len za to ze uz par deti odchovali. oni zili v inej dobe, vela informacii nemali.

frola
7. apr 2010

kubaka prijemne citanie 🙂

obavam sa ze kdezee uz melie z posledneho tak hlada hocake riesenie. to sa ale da pochopit...

rivatha
8. apr 2010

Zdravim! Nerozumiem, na zaklade coho tu viacere (tym nemyslim vsetky samozrejme, dotycne urcite pochopia) po par riadkoch pohorsene posudzujete kdezee (aj ine maminky) a hadzete kamen 😕 To jej isto v tazkych casoch pomoze, ze sa tu niektore tvarite ako bohyne, najma ked tazke casy mate davno za sebou a deticky vam uz spinkaju a vy s nimi. Za to, ze si knihu chce precitat a zaujima sa este predsa nechce svojmu dietatku zle. Mozno zatial na inu knihu este nenatrafila a vy tu do nej nahukate hned ako jezibaby 😀 Prepanajana, kazdy vie, ze babatko potrebuje lasku a mojkanie 🙂 Mate tusim poriadnu potrebu pisat o tom, ake ste vy skvele matky 😀 A ved to vam nikto neberie, ze urcite pre svoje deticky ste najlepsie. Kdezee, ved precitaj a uvidis, nieco z toho sa vyuzit mozno casom da. Nezaujaty citatel samozrejme pochopi, ze nechces svoje dietatko nechat vyrevuvat cele vecery a ze ti ide o jeho dobro aj zdravie a svoju rovnovahu 🙂 Prajem vam pokojnejsie vecery a coraz dlhsie noci 😉

frola
8. apr 2010

rivatha myslim ze tvoje hodnotenia ze sa tu predvadzame ako skvele matky su uplne zbytocne. naco pouzivas taketo prazdne frazy ked dobre vies ze to tak nie je.
by si sa divila kolko mamin necha svoje dieta plakat aj 3 hodiny, da si stuple do usi a robi domace prace... poznam aj osobne take.
ide o to ze tato kniha k tomu navadza. proste nechas babo plakat 5 minut, potom 10, 15, atd. dala som sem tip na lepsie knizky a ked hovoris ze niekto este nenarazil na inu knihu tak tu ma aspon viac moznosti a nech uz urobi ako uzna za vhodne.
alebo je tato tema len pre tie co tuto knizku uznavaju? ved to je len o debate

lamarika
8. apr 2010

frola: rivathe šlo asi nejspíš o to, že ještě než jste se zeptaly co má kdezee za problém, tak jste jí začaly až odsuzovat. Já souhlasím s rivathe v tom, že z této knihy se dá čerpat (sma jsem podle ní postupovala, ale malej mi teda ani omylem neřval 3 hodiny) stejně jako z těch co jsi sem dala ty. Nenazývala bych ale tuto knihu vyvřávací metodou, jde v ní o trošku jiný princip. Nicméně každá máme své názory, které můžeme prodiskutovat, ale nevnucovla bych je. . .

kubaka
8. apr 2010

to, co jsem psala, je obecně pro všechny, které se snaží jít podle téhle "knihy". Většinou používám neosobní 3. osobu středního rodu - "mobhlo by se" aby se nikdo necítil příliš oslovován a dotčen, ovšem ne vždy to jde, takže někdy se musí použít i ta 2. osoba jednotného čísla. Proč když se prezentují nějaká fakt,a se někdo hned cítít dotčen a prostě jen nečte ta fakta a nepřemýšlý, zda něco z toho není pro něho použitelné.
Co jsem psala je jasný návod: dítě se mění, naučit se spát nedá, není na to zralé - všechno se naučí samo až k tomu dozraje. Stačí mu empaticky naslouchat a zkoušet tak, aby bylo vždy mimi v pohodě. Pochopení psychologie vývoje je i odpovědí na problém, o kterém je tato téma. On to totiž žádný problém není. Je to v prvním roce normální.
Žádná matka se pořádně nedospí - proto je nejlepší spát třeba i s miminem v posteli, jen abyste se oba vyspali. Tohle je prostě normální a když se s dítětem sžiju, tak průběžně pochopím ,o co a kdy mu jde.

Když někdo nečte informace a ještě vás pošle s radama - kecama do háje, tak ta něho akorát můžu udělat dlouhý nos, ať se v tom plácá sám. Nikdo nikomu opravdu nemusí vnucovat nějaké "rady".
Ony jsou totiž názory a jsou fakta, která je dobré prostě vzít v úvahu a vycházet z nich. To není jen nějaký plk někoho.
Já mohu mít názor, že plavání kojenců je prostě zbytečné, pro mě nesmyslné a neužitené. Neublíží, někomu se to líbí.
Ale to, že miminko se nesmí nechávat schválně plakat ( drezúrovat) jako výchovný způsob, protože je to jednak zločin proti emocím, chemický nápor na mozek, že je to citově úchylné, jde to proti přírodě a všem mateřským instiktům, jsou prostě fakta známá a dokázaná. To není věc názoru.
Ten, kdo tuhle metodu praktikuje by to měl vědět a ten, kdo po ni pokukuje, by to měl vědět taky, do čeho by mohl šlápnout.

frola
8. apr 2010

kubaka dakujem suhlasim
nechat plakat dieta je proti prirode, a k materstvu patri aj to ze sa nevyspime. dieta nas potrebuje cele.

frola
8. apr 2010

lamarika: a kolko ti teda maly plakal? ako si uplatnila tuto metodu?

frola
8. apr 2010

a lamarika rivetha tu pise bud uplne frazy o tom ako kazda mama vie ze pritulenie babatka je to najdolezitejsie alebo je uplne naivna ked si mysli ze to tak kazda mama robi. su totiz aj take ktore napriklad dieta nenosia na rukach a dovod? aby si nezvykalo. ☹

a co by malo byt s babom ked place a nevie samo spat? nic, je to proste male babo.
a ked hladam info ako si ulahcit zivot tak neodmietam prvoplanovo aj ine knihy ktore by sa dali na tuto temu precitat

lamarika
8. apr 2010

frola: já jsem neměla za cíl aby mi malej spinkal celou noc. Pouze jsem chtěla snížit frekvenci kojení (v našem případě dudlání). Kojili jsme 4-6x za noc a to mu bylo 8 měsíců. Takže jsem pouze šla podle této knihy a hledala jiné zbůsoby jak malýho ukonejšit aniž bych mu dala hned prso. Než zjistil, že nedostane to co chce, tak samozřejmě plakal (shruba 10-20 min první den, nestopovala jsem to). Malý mi od narození spinká sám v postýlce a dokonce od mala i sám usíná. Co se tohodle týče, tak je velice soběstačný a moji přítomnost nechce. I když jsem si ho párkrát vzala do postele, tak tam sebou mlátil a chtěl do své postýlky, kde je spokojený. Ví, že ležím vedle něj. Chápu maminky co nechtějí nosit děti na rukách. Jsem jednou z nich, ale měla jsem k tomu úplně jiný důvod. Jsem po CR a tahat 5kg dítě jsem opravdu nemohla. . .

frola
8. apr 2010

lamarika ale ty mas uplne ukazkove dieta. nechapes ze tu ide o nieco ine? neporovnavaj svoje dieta s ostatnymi ked nevies ako to inde chodi. su skratka aj take deti ktore neakceptuju svoje postielky a nikdy nezaspia bez uhojdania na rukach. su schopne si aj vykricat pluca a mnohe sa z toho aj povracaju. bud rada ze to nebol tvoj pripad.

lamarika
8. apr 2010

frola a právě o to mi šlo. Abyste ani vy neposuzovali děti podle svých. Každá máme doma originál zvyklý na něco jinýho. A pokud se některá maminka k něčemu rozhodne, tak ji k tomu nejspíš donutily okolnosti, které většinou ani neznáme. Proto nemá cenu hned na ni zpustit, ale zeptat se jí v čem je problém a nabídnout jí řešení 😉
Malej je zlatíčko co se týče spánku, ale má taky své roupy jen zase v něčem jiném

frola
8. apr 2010

toto nema cenu

datkova
8. apr 2010

frola 😝 nechaj tak..... ja len tak od veci, nedá mi to lamarika.... som po cr, dcera nie je žiadne pierko a nosím ju na rukách niekedy aj celý den, okrem času ked spinká... no a čo... a nezvykla si.

kdezee
8. apr 2010

Och...tolko mudrych postrehov...ani citat sa mi to nechce :D a ani nemam cas....clovek si chce precit jednu knihu a hned do neho jak osy...zboznujem take zenske kt sa tu predo mnou vykresluju ako dokonale mamicky kt zjedli vsetku mudrost sveta...a na zaklade jednej vety som uz krkavcia matka kt necha revat dieta :D nuz..nemam potrebu sa obhajovat pred niekym ako vy :D

Datkova ty na mna reaguj az vtedy ked pochopis ze kazde babo je ine 🙂

rivatha dakujem, spravne si to pochopila 🙂

latvia
8. apr 2010

marnost sediva, to kto ma za vami citat? 😝 😉 a uz tu je aj napadanie, no nevaaaaa, ja som sa tiez rozhadala kvoli nepochopeniu jednej mamicky 😉
prikladam polienko to vatricky, ja som svoje dieta revat nechala, proste nanho nefungovalo absolutne nic, vyskusala som nosenie, nenosenie, knihu a vsakovake blbiny ale sme len jacali a jacali a jacali a nespali celu noc....nie kazda matka je tak dokonala ze vydrzi jakot svojho dietata 20 hodin denne napriek vsetkym snaham....ja, nemat svoje urevane dieta, by som tieto matky nikdy nepochopila....a v zivote by som si nepomyslela, ze so svojim dietatom budem natriasat a jacat na neho ze nech uz prestane.....neverila som, pokial som nebola na pokraji svojich psychickych a fyzickych sil.....ine pri nervoch hodia svoje dieta manzelovi a idu von predychat, ja som nemala dieta komu hodit a takto to obcas dopadlo....kto nezazije, nevie...a odsudi...

vodnarky
8. apr 2010

lamarika-u nas to bolo nieco podobne..nasa malinka sa tiez naucila spinkat..a zaciatky ani neboli take drsne..chodili sme stale za nou a za cca2 tyzdne(ako som to tu uz spominala) to uz bolo uplne bez placu..pochopila,ze aj ked nie sme s nou v jednej miestnosti,sme stale na blizku..samozrejme,nie s kazdym dietatom to ide tak lahko,alebo vobec..ale absolutne nesuhlasim s tym,co tu pise "kubata"..

vodnarky
8. apr 2010

este dodam,ze nasa mala nejakych 8-9m..z mladcim miminkom by som to ani neskusala..

kubaka
8. apr 2010

latvia -jsi asi jediná, komu miminko ječelo a ječelo až do úplného zoufalství matky - já to fakt nezažila - pokud bys byla trochu znalá věci,, vědělas bys, že pláč miminka a stres matky je jeden nekonečný začarový kruh, který musí přetnout ta matka, protože mimino to neumí. Takže pokud jsi byla na dně s nervama, měla sis zajít na psychiatrii pro nějaká lehká antidepresiva, která by ti pomohla všechno to zběsilé zpočátku prožít vklidu a nad věcí. Vystresovaná matka, která řve na kojence, mu je houby platná a přenáší to na něho a je to všechno mnohokrát horší
.
Já jako sečtělý a 😉 naštěstí děsně přemoudřelý člověk, který se tu prezentuje jako supermatka a 😀 vytahuje se na vás chudinky s uplakanýma miminkama, jsem u sebe rychle poznala, že se jedná o příznaky deprese, záchvaty úzkosti, když jsem poprvé zuřivě zaječela na to ubrečené novorozeňátko, tak jsem naběhla k panu doktrovi, ten mě srovnal práškama a všechno se uklidnilo a dál jsme v noci vstávali, chovali, spinkali spolu, kojili - bez stopy zoufalství..Já i miminko . Kdybych byla husa, našla bych si knihu, kde mi poradí, jak ze sebe nedělat otroka a že každé dítě se musí naučit spát a neřvat a být ticho když chce máma něco doma udělat a že se nesmí dožadovat nošení, měla bych ospravdlnění a nechala ho jemu samotnému.

kdeeze - když nechceš slyšet nic chytrého, rozumného, moudrého od vysmátých matek, tak nevím, na co se vlastně ptáš, nebo o co ti jde? CHceš rezignovat na to pochopit a akceptovat své dítě - tak ho prostě nech ječet o samotě a máš to. Ono je to totiž mnohem snazší, než se vzdělávat.
Pochopit matky problematických dětí není nic složitého - těžko se ovšem chápe , jak reagují na ifnormace, které jim někdo předloží a přístup jaký mají k tezím druhých a jak se okamžitě ofňují nad druhýma matkama, které relativně zvládly lépe- právě díky těm informacím 😝

vodnarky
8. apr 2010

len presne upresnim s cim nesuhlasim,co pise "kubata"..ze dieta sa neda naucit spat..mne ako "stastnej mamicke"sa mi podaril vytvorit presny denny rezim a aj co sa tyka spanku..a mala si na to jednoducho zvykla..takze v preklade-naucila sa..

kubaka
8. apr 2010

vodnarka - jasně s každým dítětem to jde lépe či hůře - jde o to, jak je to které dítě křehké a dřív rezignuje. Některé má tak silný pud sebezáchovy že to nevzdá ani za několik dní - tak ho naprogramovala příroda.
mě se líbilo když mi malý usínal v náručí - nijak mě to neobtěžovalo, kochala jsem se tou tvářičkou přitisklou ke mě - pak byl přenesen do postýlky a bylo to. - nechápu, z čeho děláte problém? Že neusíná samo v postýlce ale třeba u chování? Co je na tom?

kubaka
8. apr 2010

jsem kubaka