Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

petronelas
20. jan 2011

Ahojte....tak dneska zaspal během minuty,Tak snad až do rána mu to vydrží.
Jinak odpoledne musíme chodit do kočárku spinkat,jinak nechce spát v postýlce.Večer už 16 dní pořád brečí večer než usne i tu hodinku.
Má to smysl,nebo ho mám uspávat.Co myslíte?Všem to hned do týdne pomáhá a nám v tomhle ne.
Ale....odbourala jsem úplně noční kojení(bylo až 5 krát za noc) a raní taky.Spinká celou noc až do 5hodin.
Po mlíčku usne ještě až do 8 hodin.
Co myslíte to večerní usínání?zlepší se to?

layla84
20. jan 2011

@petronelas

vyplakanie funguje len vtedy, keď ho dávaš večer skoro spať. Väčšinou to znamená medzi 17.30 - 18.30 - ja vravím, že čím skôr, tým menej toho môžeme pobabrať. Ak ho dávaš večer spať neskôr ako tieto časy, tak kvôli tomu vyplakanie nezaberá. Jasné, niektorým deťom možno zaberie aj tak - ale mnohé deti sú na toto veľmi citlivé a vtedy rodičia zvyknú potom vyhlásiť - u nás metóda vyplakania nefungovala. Zatiaľ sa mi vždy potvrdilo, že ak nefungovala do niekoľkých dní, vždy to bolo spôsobené tým, že dieťa potrebovalo na noc ísť spať skôr a teda plakalo celkom zbytočne.

rainee
20. jan 2011

ja som myslela ze nam tiez knizka pomohla ale bolo to len docasne. nasa do pol roka super spala, potom katastrofa to sme boli cele noci hore, od roka zas fajn a teraz poslednu dobu mavala hystericke zachvaty vzdy len co videla postielku. najnovsie to riesim tak, ze cez den ju davam spat len 1x cez obed lebo som zistila ze nechce spat lebo nie je unavena (ale ona od zaciatku celkovo malo spavala). vecerne zaspavanie som par krat poriesila tak ze som ju normalne ulozila do postielky ale som si isla lahnut aj ja (mala este spi s nami v spalni) a do 5 min. spala jak dudek no a posledne 2 dni sme len nechali svietit malu lampicku, to tiez hned zaspala. mozno len chce mat pocit ze je niekto s nou.... asi to nie je takto spravne, ale co clovek neurobi pre klud v rodine. zaklad je drobca dobre unavit aby vobec zaspal 😉 a to ze ju mam nechat vyplakat -ved ona casom od unavy zaspi -sa mi vobec neosvedcilo lebo moje dieta ma extremnu vydrz v revani, maximum co som zvladla bolo myslim vyse pol hodiny ( s tym ze som ju chodila pozerat podla metody) a efekt bol taky ze bola spotena jak mys vynervacena a potom som ju aj tak musela zobrat na ruky 😠

rainee
20. jan 2011

a este ja by som sa celkovo bala nechat dieta vyplakavat, ved si moze dohnat pruh alebo grckat, neviem ci je to dobra metoda, v konecnom dosledku to na dieta nemusi ani zabrat a moze byt este urevanejsie, tot moj nazor.

ynez75
20. jan 2011

@rainee ja riesim spanok svojej dcery uz8 mesiacov.nic ale absolutne nic nepomahalo.od narodenia nespavala ani dni ani noci.cez den spava 20 minut v noci bola aj 20 krat hore.plakala tak velmi,ze dostavala krce,nechcela by si to vidiet.vyzeralo to,akokeby mala epilepticky zachvat.ked mala zachvaty placu,nepomohlo ani ked som bola pri nej,mala ju na rukach,ked som sa prihovarala.absolutne nic.uz som bola totalne vycerpana,podrazdena. bola som proti kazdej metode.je to moje dieta a ju nenecham trapit sa plakanim.ale po case som si uvedomila,ze ju trapim tym,ze jej neviem pomoct spat.za 8 mesiacov musela byt neskutocne unavena a z tej unavy nou balancovali nervy a preto mavala krce.obrnila som sa nervami a trpezlivostou. a zacala s metodou vyplakavania.ano plakala som aj ja v 2 izbe,nezaberalo nic.plakala aj vyse 2 hodin.potom som ju zacala ukladat spat na noc uz o 17.30 a poviem ti,ze krce nema.place maximalne 40 minut,aj to je len mrnkanie a uz 3 noc spinka bez zobudenia.este potrebujem dat do poriadku denne spanky a som stastna.ani moja dcera nejavi znamky unavy,krasne sa hra,je vesela.bez ohladu na to,ju ukladam spat kazde 2 hodiny.ked mi do hodiny nezaspi,vyberiem ju z postielky a ulozim na dalsi spanok.skusame to len 3 ci 4 den a mame neskutocne vysledky

petronelas
20. jan 2011

@layla84 já se bojím toho,že tak brzo nebude chtít jít spát.To je v nejlepší náladě a hraje si s tatínkem. 😒

@ynez75 a spinká potom až do rána když jde tak skoro spinkat?

petronelas
20. jan 2011

@ynez75 a když ju vybereš po hodině z postýlky a uložíš na další spánek to je třeba kdy? jak časovo od sebe? 😅

bocinka
20. jan 2011

@layla84 u nás to bylo teda naopak, Petronelas mi poradila tuto metodu a aby zabrala, tak musím dávat malou spát o hodinu později, tzn. okolo osmé hodiny, před tím musí být aspoň 5 a půl hodiny vzhůru, jinak jsem nahraná....

Myslím, že jsme s metodou pochodili, malá usíná do deseti minut a bez lahve, tu dostává už v obýváku.... ale co noční buzení??? stále se budí a pláče min. 2x jednou na napití po půlnoci a na mlíčko okolo 4té.... jak zrušit tu vodu???? metoda vyplakání na tohle moc nezabírá, když ji nechám víc jak 15 minut, totálně se probere a mám na tři hodiny vystaráno.... 😖

layla84
20. jan 2011

@ynez75
@rainee

🙂 ako vždy mamičkám vravím - nestačí len nechať plakať - treba aj vedieť ako a kedy, a žiaľ, knižka Každé dieťa sa vie naučiť spať síce ponúka časť informácií a mnohým rodičom dokáže pomôcť len s nimi, neponúka však celkom komplexný pohľad na túto problematiku a preto občas detičky potom plačú - zbytočne - a rodičia len zhrnú: u nás také metódy nefungujú...
Veľmi, veľmi povrchne poznáme spánok našich detí, aj náš vlastný...

petronelas
20. jan 2011

@layla84 jo a ještě v knize píšou že délka mezi odpoledním a nočním spaním má být aspon 4 hodiny.A kdyby jsem ho dávala tak brzo spát,tak to by bylo 2,5hodiny od odpoledního spánku. 😖

petronelas
20. jan 2011

@bocinka ahoj Bocinka 😉 😉 🙂 🙂 😀

rainee
20. jan 2011

@ynez75 jasne, to je zacarovany kruh... az taketo extremne sme to my nastastie nemali, ja som bola na prasky uz z tych nocnych vstavani ale toto sa neda porovnat.
inak ale co pocuvam vela detí ma teraz problemy so spankom, generacia nasich rodicov to vobec nevie pochopit lebo co mi hovoria s nami ako s deckami nemali take problemy, asi to ide dobou, uz tomu normalne zacinam verit.... ☹

layla84
20. jan 2011

@bocinka

Na nočné budenie, zase len skorej spať...

Inak - nehovor mi, že si ju niekedy skúšala dať na noc (počas skúšania metódy vyplakania ) spinkať o 17.30 aspoň dva tri dni za sebou - predpokladám, že nie, a preto nemôžeš vedieť, či je to u vás naopak ako tvrdím. 🙂 Ak hej, už vopred sa veľmi, veľmi čudujem a aj ospravedlňujem za svoje predsudky - len v dobrom.

bocinka
20. jan 2011

@petronelas ahoj, už nejsem fantom, jsem se styděla, že sem jen nakukuju, víš?? 😀

ynez75
20. jan 2011

@petronelas mne to tiez poradila layla 84 🙂 bala som sa toho,ze sa rano velmi skoro zobudi,ale nie.spinka krasne az do 6.30-6.45.dam jej papat,lebo noci uz ani nepapa ani nepije napapa sa a prezleciem ju.predtym som zvykla s nou este sediet na posteli a to zaspala zasa na nejaku polhodku,ale uz to nerobim.snazim sa jej vytvorit rezim.takze vstane o 6.45.potom ide spinkat okolo 8.30-9.00 podla toho,v akom je stave.dam ju do postielky pusa dobre sa vzspinkaj oddychni si a odchadzam.nespi.place asi 20 minut.potom sa zacne hrat s hrackami.po hodine ju vyberiem,dam papat a hrame sa.potom ju ulozim na dalsi spanok,ale o polhodinu skor.cize.mala by spat o 9.00,z postielky isla von o 10.00 tak dalsi spanok ma byt o 12.00,ale kedze nespala,dam ju tam uz o 11.30.zasa ten isty scenar...vravim,na dennych spankoch este pracujeme,ona ich aj tak nikdy nespavala a potom ju ulozim na noc uz o 17.30....dnes je 4.noc.zaspala sama do minuty bola tuha 🙂

rainee
20. jan 2011

@petronelas u nas musi byt jednoznacne odstup medz spankami aspon 4 hodky inak to ani nema vyznam ju dat spat. a urcite nedavat spat dietatko po tej 15-16tej lebo ti potom o 18-19 nezaspi.... my mame posledne dni rezim 7-7,30 vstavanie, 11-12 ukladam na spanok (to mi spi normalne 1,5 hodiny co je zazrak!) a potom tahame do vecera, spat ide o 18,30. spi az do rana. kym bola mensia davala som spat doobeda okolo 10tej a poobede okolo 14-15 najneskor aby sa mi do vecera unavila.

bocinka
20. jan 2011

@layla84 zkoušela, to přísahám, je to asi dva měsíce zpátky, stejně mi dvě hodiny ječela - týden - a to doslova, než byla unavená a usnula.... víš, ona od malinka málo spí, nevím odkdy přesně, ale myslím, že jí bylo sedm měsíců, kdy přestala spát přes den a poobědný spánek jsem ji musela naučit, jinak by ho nepotřebovala.... i dneska, když ji nedám spát, tak nebude celý den.... když jsem s ní byla v nemocnici, tak mi doktoři nevěřili, že vydrží, měla teploty a vydržela, protože už kvůli vyšetření prošvihla ten čas, kdy se mělo jít spát a stejně večer usnula až v sedm.... já mám prostě málospáče.... 😖 jen mě mrzí to noční buzení, páč vím, že to není spánek jak má být....

layla84
20. jan 2011

@petronelas

No, to je práve jedna z tých informácií, ktorá je v knihe veľmi zavádzajúca. Žiaľ... tá kniha má ešte niekoľko podobných informácií, ktoré mi až vyrazili dych, keď som ich čítala - lebo môžu spôsobiť viac škody ako úžitku. Ja som študovala metódu vyplakania nie len z jednej knihy, ale od viacerých autorov z rôznych krajín sveta, a preto vravím, knihu netreba brať celkom vo všetkom, čo vraví - skutočne už na svete sú modernejšie výskumy, ktoré viaceré jej tvrdenia vyvrátili s konečnou platnosťou. Neodsudzujem knihu, ani metódu, ktorú ponúka. Je to celkovo dobrá kniha, asi najlepšia, k akej sa slovenskí rodičia môžu bežne dostať, ale - občas mi spôsobuje veľké vrásky na čele keď so zúfalými mamičkami naprávam dôsledky niektorých jej častí... zrovna si trafila jednu z nich...

petronelas
20. jan 2011

@ynez75 tak to máte super 😉
ale pro mně je brzo vstávat o 6,45 ☹ jsem zvyklá,že vstáváme tak v 8 hodin.
Dnes vstával v 6,30ho a pak si v postýlce hrál a čekal na mamku až se vzbudí 🙂

petronelas
20. jan 2011

@bocinka jojojojojojo 😀

28jaja28
20. jan 2011

ahojte mamičky,my sme začali mať problem so spankom až pred tyždnom,mala si začala v noci sadať a samozrejme sa na to zobudi a plače,inak večer mi sice zaspi niekedy o 20.00 a niekedy aj neskor ale v tom až taky problem nevidim ako v tomto nočnom vstavani a neviem si s nou rady doteraz mi krasne spala sama v postielke teraz ju musim mat pri sbe aj to je hrozne v noci,,,aj ju ešte kojim čiže plus to ked vstane tak som prakticky pol noci hore s nou som v koncoch,,,napr dnes v noci sa uplne zobudila o pol štvrtej a dokazala som ju uspat až o siedmej a tak sme spali potom do pol desiatej,,,,mate niektora takyto problem??? 😒 ☹

bocinka
20. jan 2011

Náš režim....
vstávání 7:00 - 7:30
poobědní spaní 11:30 - 12:00 vzbudí se kolem druhé až půl třetí a je pět hodin vzhůru, než dostane o půl osmé mléko a jde spát... to je pozdě??? já už vlastně nevím co si myslet... myslím, že jí to vyhovuje, protože jsme tento režim vytvářeli podle jejích potřeb, jak jsme to na ní viděli.... je to zlé???

bocinka
20. jan 2011

@28jaja28 myslím, že malá měla taky takové období, trvalo snad deset dní a pak klid, dodnes nevím čím to bylo.... prostě se vzbudila seděla a brečela.... 😖

petronelas
20. jan 2011

@layla84 teda ....ty jsi mi to vytmavila 😢 😲
tak zítra to zkusím trochu dřív ho večer dát spát a uvidíme jestli máme doma výjimku,nebo ne a půjde to bez pláče.... 🤐

ynez75
20. jan 2011

@petronelas aj mne to bolo skoro.ale co neurobis pre svoje dieta ak to otrebuje....ja mam aj 12 rocnu dceru,ktora aj tak chodieva do skoly....zvykla som si aj ja potom este pospat,lebo mala tahala niekedy aj do pol 11,ked zaspala po vyrevanych nociach o pol 5.ale to uz je co za rezim...niekedy sa musis tomu dietatku podriadit.ja si myslim,ze to je najmenej vstat o hodinu skor,ked ti dietatko pekne spinka celuuuu noc.a aj ty sa vyspis

28jaja28
20. jan 2011

@bocinka tak ja už len dufam že ju to skoro prejde,,lebo ani ja si neviem vysvetlit čim to je a pritom si vie sama sadnut už davnejšie tak prečo ju to teraz pochytilo🙂)

petronelas
20. jan 2011

@bocinka my máme režim:
7,30-8hod vstávání
poobědní spaní 12-13hod,vzbudí se tak v 15-15,30h
v půl osmé mlíko a 20hod postel a pak hodina řevu 😖 😖 😀

ynez75
20. jan 2011

@petronelas za jednu noc ale nezistis,ci je tvoj krpec so spankom ok.a bez placu to urcite nepojde.bohuzial

layla84
20. jan 2011

@bocinka

Ak si to skutočne skúšala tie tri dni za sebou o 17.30 spolu s vyplakaním, tak si prvý prípad, s ktorým som sa počas svojej trojročnej praxe stretla, že to nezabralo.. aj to len v prípade, ak si robila extinction, nie graduated extinction. Vysvetlím.
Vyplakania je niekoľko metód - jednou z nich je tzv. check and console "graduated extinction" - čo odporúča aj kniha Každé dieťa sa vie naučiť spať - teda chodiť za dieťaťom v istých intervaloch a akože ho uisťovať, že sme tu.
Druhou je "extinction" metóda: dáš do postieľky a vrátiš sa až ráno. Ťažké prípady dlhodobého spánkového deficitu potrebujú vyslovene túto druhú. Opýtaj sa ynez75, prešla si tým.
Teda, ešte tam mohol byť problém, že si ju chodila v istých intervaloch "utišovať" či "uisťovať" a tým sa predlžuje nie len doba samotného plaču ale aj počet dní, koľko trvá, kým to zaberie - a tiež sa zvyšuje riziko, že to nezaberie u detí s veľkým spánkovým deficitom.

petronelas
20. jan 2011

@ynez75 máš pravdu,zítzra ho zkusím dát taky brzo spát.....snad se vyspíme 😀