Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

karmella
6. sep 2011

Ahojte, ja mám 2 deti, 8 roč. dcéru a 3 mes. chlapčeka. Pri dcére to bol des. Celé noci plakala, stále sme ju nosili na rukách a keď som sa chcela vyspať, tak mi nezostalo nič iné, len si ju položiť pri seba do posteľe a potom ako tak prespala. Ibaže jej to nejako zostalo a ešte teraz sa bojí sama zaspávať, tak ju musíme uspať v detskej. A malý to je úplný opak, ten už v pôrodnici spinkal sám. A dokonca doma je niekedy nervózny, keď ho držím na rukách a chce sa mu spinkať, musím ho položiť a potom zaspí. Zobudí sa mi len 2-krát za noc a niekedy len raz, podľa toho aký má deň. Ale priznám sa, že keď sa ráno o 6 hod. zobudí, tak si ho dám k sebe do posteľe a potom ešte spinká do 9 hod.

li_la
7. sep 2011

Ahojte, je tu mamina, ktorá je tak unavená ako ja a ide sa so mnou vyskúšať metódu podľa tejto knihy?

danusica83
7. sep 2011

my uz 4noci spinkame pekne v postielke,uspavanie sice trochu trva,lebo ked cumel vypadne ja jej ho vzdy musim dat naspat,ale to trva tak max 15min,v noci sa zobudime len na papanie a zase spinkame,cez den to je sice horsie,ale aspon si v nej mala podriemka. A ziadnou metodou sme sa neriadili,proste viem kedy sa jej chce spinkat,dam ju do spacieho vaku (najnovsie),polozim do postielky,dam cumlik,pohladkam a ........ cakam kym zaspim. V noci ked ma potrebuje tak len natiahnem ruku pomedzi mriezky a pohladkam jumaby vedela ze som pri nej (postielku mam hned pri posteli)

benne
7. sep 2011

@li_la pri dcére sa mi kniha dostala do rúk neskoro.. ale u syna to azbralo pekne.. prvé mesiace zaspal len v kočíku... tiež by ma tešilo, keby som mala dieťatko ako ty @danusica83 ale nie sú také všetky..

no a určite netreba hladiet len vyslovene na metodu, lebo v knihe je zdôraznené, že celý den, celá noc, komplet režim musia byť podriadené danej metode, aby bola úspešná

moje už v pohode, zaspávanie samostatné niekolko mesiacov, neprerušené nočné spanie nie, ale bez krmenia, to však neriešim.. ved ani ja nespím vždy tuho

snopkulka
7. sep 2011

@li_la ahoj, ja som metódu skúšala pred cca mesiacom, bola som už na dne so silami, lebo prcek sa mi od dovŕšenia 6tich mesiačikov začal budiť aj 7-8x za noc 😖 Tým pádom bol aj cez deň unavenejší, mrzutejší, tak som siahla po tejto kontroverznej knihe - niekto vychvaľuje, niekto zatracuje 😔 Nečakala som zázraky, hoci prvý týždeň prespal celú noc bez toho, že by v noci plakal, ale po čase sa opäť začal budiť, našťastie nie toľkokrát za noc, teraz prespí 12 - 14 hodín v noci s 2-3 prestávkami na kŕmenie, čo je fajn 😉 držím ti teda palčeky, hlavne pevné nervy na začiatku, ak však budeš mať pocit, že ti je tá metóda proti srsti (a ver, že ten pocit určite príde), nesil to, daj na svoj materinský inštinkt 😉

danusica83
7. sep 2011

@benne mna tu zavrhovali ked som ju chcela naucit spat samu,lebo sme spavali spolu,ako cez den,tak v noci a proste stale dookola,bola na mne strasne zavisla,ale clovek pride sam na to,co jeho dietatko potrebuje,moja mala sa teraz lepsie vyspi,a nazory si vypocujem,ale riadim sa svojim rozumom 🙂

benne
7. sep 2011

@danusica83 ja som tiež horeuvedenu knihu prečítala a prispôsobila.. vždy sa treba riadiť vlastným rozumom a materinským inštinktom.. ale fakt mi prečítanie a aplikovanie častí tej knihy pomohlo 😉

danusica83
7. sep 2011

@benne mam par znamych a tim ta kniha tiez velmi pomohla,uz som bola aj ja odhodlana si ju zakupit,ale nejak to prislo sa,ze malinka si na to zvykla,takze 3xtuk,tuk,tuk na drevo nech nam to vydrzi a na tom spanku pocas dna budemem musiet popracovat,lebo v kociari vyspi aj 3hod,ale to sa snou musim prechadzat,nedaj boze zastanem! a prechadzat sa takto 2-3x do dna je veeeeeeelmi unavne,aj ked co neurobi matka pre svoje dieta,ale ....... vsetkeho vela skodi xixi (teda mne len pomaha nakolko som uz schudla vsetky kila co som pocas tehu nabrala a ver mi,nebolo ich malo tak 19kg a to sa mi dcerka narodila 3tyzdne skor)

benne
7. sep 2011

@danusica83 ja mam tu knihu aj v emaili ak chceš.. pošli mi svoju mejlovú adresu do IP a ja ti rada prepošlem 😉 .. šak len pre zaujímavosť.. tiež ti veľmi prajem, aby si ju nepotrebovala.. teda žiadna mama..

danusica83
7. sep 2011

@benne budes zlata,aspon sa na to mrknem a tiez prajem maminkam,aby ju co najmenej potrebovali a ak,tak nech pomoze 🙂

li_la
13. sep 2011

@benne 3 prvé mesiace spal celú noc, prvý mesiac sa mi dvakrát zobudil a potom ani to... a potom sa to náhle zmenilo a horšilo a horšilo... A dnes v noci mi zase prespal celú noc po dosť dlhom čase... normálne som nechápala a sama som sa budila v naučený čas! 🙂 Hádam dnes v noci si už pospím... 🙂
Ako neskoro? Už bol ozaj veľký?
Kebyže sa budí 1 - 2x za noc, budiš... Ale on sa budil 6... 7... neviemkoľkokrát za noc... niekedy nezaspal hneď v postieľke spal len hneď na začiatku noci, aj to sa najedol kaše, dodlávil mojím mliekom... a ak som chcela, aby opäť zaspal v postieľke, musela som mu dať mlieko z fľašky... Ja som si ho na to naučila, ja viem, lebo za tie tri mesiace som vyskúšala už všetko možné a ... keď som mu chcela dobre - dobre sa naje a bude dlhšie spať, bolo mi to prd platné, keďže pred dvanástou sa tak či tak zobudil a musel znova jesť... nuž a potom tiež mal všelijaké rituály...
Režim mi nevadí. Vytvorila som mu režim - prispôsobený jemu už hneď po príchode domov z pôrodnice a skvelo nám to fungovalo, pokiaľ mi nezačalo odchádzať mlieko... nuž a keď som sa snažila rozbehnuť laktáciu, narušili sme si režim a už sme nevedeli nabehnúť späť...

li_la
13. sep 2011

@snopkulka Ja som už tiež siahla na dno svojich síl... 🙂 Dnes mi spal celú noc prvýkrát po troch mesiacoch... Ja zas som ten zázrak očakávala a myslím, že sa mi aj plní. Popustiť som veľmi nemala v pláne. Nie je mi síce jedno, že je teraz taký zachrípnutý ešte od toľkého plaču, ale badám obrovské zlepšenie. Verím, že za pár dní už bude všetko v absolútnom poriadku. Nerobila som to len pre seba, ale pre neho a bude to takto lepšie. Režim a poriadok... a s tým aj spokojnosť... 🙂

benne
13. sep 2011

@li_la neskoro pri dcére.. už bola veľká 😅 😅 .. ja som mojho navykla na sladký čaj, takže tiež robíme chyby... už pije len vodu 😉

li_la
13. sep 2011

@benne Jáj, vidíš, ešte som nejaká pomýlená... 🙂
Ja tiež... na ten granulkový Hipp... a potom som mu chcela dať vodu alebo zalievaný bylinkový čaj a vôbec nechcel... Ale už som ho od toho tiež odučila... 🙂

benne
13. sep 2011

@li_la ja som mu chcela nahradiť čajom aspon jednu dávku mlieka, lebo do 6m zo sunaru priberal 2kg mesačne..ked už dopíjal čajom, tak len 1kg mesačne 😝 a čo narobím.. hlavne, že pekne zaspinkávali obaja.. lebo niekedy to bol riadny záťah na logistiku.. uspať ich oboch 😀 😀

li_la
14. sep 2011

Baby, čo ste aplikovali túto metódu, dokedy trvalo, pokiaľ sa vaše dieťa adaptovalo na denní režim? Kedy si zvyklo a prestalo byť umrnčané?

blandik
14. sep 2011

@li_la - já jsem ji aplikovala, bohužel i když se dítě nakonec poddá a začne usínat samo a bez protestů, příjde zase doba, třeba po měsíci, že se začne znova dožadovat přítomnosti, trvá to pár dní, pak zase přestane se dožadovat a tak pořád dokola...Takže to mámu stojí hodně nervů ve finále, a dítě má trauma, protože v té chvíli se cítí opuštěné a neví,, že máma je vedle, že je vše v pořádku. Pro něj to je hrozná zdrada (tedy údajně). NIkdy v životě bych znova do toho nešla, kdybych více věděla o potřebách miminka - potřebě bezpečí, blízkosti, důvěry. S odstupem času se na to dívám jako na situaci, kdy se někdo snaží naučit dítě chodit, když ještě ani nepase koníčky, nesedí...Je to předčasné. Existují i jiné metody - metoda postupného snižování vlivu - kdy se máma postupně (na měsíce) oddaluje více a více od postýlky - př. dříve dítě uspává v náručí, tak další krok je dítě dát do postýlky, ale být schoulená u něj, až si zvykne, je v klidu, tak si pak sednou těsně k postýlce, až i tohle projde, tak pak si sednou kousilinek od postýlky...a tak pořád dále a dále...Nebo je metoda - walk in, walk out - máma přichází a odchází do pokoje, poklízí a dítě si usíná...postpuně se prodlužují intervaly, kdy je pryč, ale dítě je ještě pořád v pohodě...To že jednoho dne člověk dá dítě do postýlky a řekne si - a dneska už se budeš učit spát o samotě, a budu k tobě chodit v nějakých intervalech a odejdu, idkyž budeš plakat...To je teror. Neříkám, že to nefunguje, ale myslím, že to hodně dětem vezme.

benne
14. sep 2011

@li_la Deti sú umrnčané z rôznych príčin, u nás sa to opakuje akoby vo vlnách.. príde obdobie, rieši sa, zas je pohoda, zas nejaký problém.. ja som išla podla knihy s prihliadnutím na potreby mojich detí, takže boli aj dni-týždne, kedy som ležala pri zaspávaní s nimi.. ono, ja som denný režim nejako nikdy neriešila.. nedalo sa to - logisticky, mne šlo hlavne o to, viesť ich k samostatnému zaspávaniu..

neviem presne, čo sa pýtaš.. je celý den umrnčaný, lebo je unavený, alebo myslíš na mrnčanie pri spánkoch.. alebo tak všeobecne?

azarijka
15. sep 2011

@blandik uplne s tebou suuuhlasim.... ja som kazdy vecer zufala a vzdy si hovorim tak zajtra tu metodu uz urcite zacnem aplikovat, ale potom si uvedomim ze ved aj mne sa hrosie zaspava samej ako ked zaspavam s manzelom.... neviem ci ju niekedy vyskusam ale ak ano,tak urcite az ked skonci obdobie separacnej krizi, podla mna je najhorsie ucit dietatko spat same v tomto obdobi (7-9mes), ved ked pominie separacna kriza dietatko nebude take naviazane na mamu a bude aj menej placu....
ja skusam skor tu metodu postupne znizovania vplyvu... ale vidim to na dlhe mesiace 😀 😀 😀 😀

zelmirka1
15. sep 2011

@azarijka mas uplnu pravdu, ja si pamatam ze ked mal maly 8-9 mesiacov reval ked som isla na zachod a nechapala som 😀
chcem vsetky maminy povzbudit aby vydrzali ze sa to vsetko zlepsi, tie obdobia sa velmi menia, najma prvy rok je narocny lebo dietatko prechadza najvacsim vyvojom a musi sa prisposobit tolkym veciam, potrebuje hlavne maminu, jej lasku a istotu ze je tu. Verte ze ucit spat bez papania alebo samostatne zaspavanie u napr. 6-7 mesačného babatka a napr. rocného a viac je velky rozdiel, da sa to zvladnut aj bez velkych placov len to chce trpezlivost, vediet odhadnut spravnu chvilu a byt dosledna (nie v tom ze nechat dieta plakat az zachripne alebo bude mat nabeh na pruh). Tiez som stale riesila spanok, rezim a uplne chapem kazdu maminu ktora je vycerpana ale skuste sa vzit do pocitov dietata - ked sa narodi stale je mamina pri nom a je to samozrejme, ubehne par mesiacov a zrazu chceme aby samo zaspavalo, neplakalo ked odideme a podobne. Dieta nevie inak komunikovat a je tazko odhadnu preco place, preto si myslim ze prvy rok nie je najvhodnejsi na razantne riesenia.
Napr. moj maly okolo 6 mesiaca tahal mliecko ako keby bol desne hladny aj v noci, tak som pockala a podarilo sa mi ho oducit papat v noci okolo 8 mesiaca postupnym natahovanim casu kedy papal az nam ostalo len ranne papanie o 5. Takisto sameho zaspavat som ho naucila az okolo 15 mesiaca a zvladli sme to bez niakych placov, nepocitala som minuty kym k nemu pojdem, chodila som hned aby neplakal ale zase po chvilke odisla, nech to bolo aj velakrat, pochopil to rychlo, proste to chce vsetko cas. Presne viem ako som sa citila prve mesiace a knizku citala niekolkokrat aj nieco vyskusala ale dnes si myslim ze nie je dobre riesti veci nasilu, lebo to je potom boj kto z koho a to sa neda vyhrat. Drzim vsetkym maminam palce.

blandik
15. sep 2011

@benne - to se mi moc líbí. Takhle bych to řešila, kdybych v tom byla ještě jednou. Vést k samostatnoci, tedy nebudovat nějaké zlozvyky, ale dát blízkost, pokud potřebují...

blandik
15. sep 2011

@azarijka - mě je právě hodně líto, že jsem ji vůbec vyzkoušela. Byly to veliké nervy a dneska je mi smutno, když si jen vzpomenu, jak plakal v postýlce a my tam nešli hned a za jeho řevu zase odcházeli ☹ . Asi tomu pomáhá i určitý nadhled, který mám s tříletým...Během těch tří let jsem totiž přišla na to, že dítě prostě samo pozná, kdy je na co připravené, a je pak na mamině, aby pochytila určité signály a nesetrvávala ve stereotypu...No, u nás hodně pomohlo, ale to měl malý asi tak 23M a přešel do velké postýlky, že jsme mu řekli po večerním rituálu a pomazlení, že jsem vedle a že kdykoliv bude něco potřebovat, že nás může zavolat a my hned příjdem...a první dny volal i 50x, my chodili, pohladili, dali pusinku, ujistili a šli pryč...do týdne zavolal už asi jen 3x...občas zavolal vícekrát, občas vůbec...usíná sám. Pomazlí se a řekne, stačí, chci spát...Takže osobně jsem za to, že nebudovat zlozvyky, ale nesnažit se dítě hnát do usínání o samože. POdle mě, dokud dítě nemůže samo odejít z postýlky, nemůže se nechat křičet bezmocně a nepřijít tam.

inkinka
16. sep 2011

Cosleeping, spolocne spanie deti s rodicmi ma mnohe pozitiva, okrem ineho znizuje riziko SIDS:
http://www.timesonline.co.uk/tol/news/uk/articl...

anysek85
17. sep 2011

Ahoj holky,

Nemám bohužel čas číst celou diskuzi nebo knihu, jejíž název má tato diskuze (v poslední době nemám čas ani najíst se 😔 ), tak jen zkusím rychle zformulovat dotaz a třeba se najde nějaká dobrá duše ochotná poradit nebo dát tip.

Máme mimuško 2,5 měsíce, donošené, zdravé, porod bez komplikací. Po příjezdu z porodnice přes den sám pěkně usínal v postýlce, spal celou noc, prostě vše ok. Pak se cca ve 3 týdnech něco zlomilo – byla u nás zrovna na návštěvě kamarádka (první návštěva) a prďolka asi neměl na spaní svůj klid, nebo co... Celý den pak nezabral a křičel a křičel. Od té doby je všechno na houby, stále spí celou noc (od sedmi večer, kdy sám bez problémů usne v postýlce) do cca 9:00 ráno – se dvěma krmeními. ALE přes den sám nezabere ani na vteřinu, křičí, má červená očka, je z toho nešťastný a já taky. Chovám, zavinuji, dělám ššššššššš ššššššššš a nic. Někdy se ho podaří na chvilinku uspat, ale to po dlouhém boji (třeba 2 hodiny chování) a za 10 min je stejně zase vzhůru.
Že je to strašně vyčerpávající a stresující a domácnost mi „hnije“, to snad ani nemusím psát… ☹ .

Nějaký tip, názor, podobná zkušenost? Budu vděčná za cokoli, jsem už zoufalá.

Díky moc.

maybe72
17. sep 2011

@anysek85 Úplně Tvoje zoufalství chápu, s mou první holčičkou jsem se nevyspala ani v noci ( s tou druhou vlastně taky ne, ale ta si vzala alespoň dudáček), když už byla celá uplakaná, přetažená a spinkání nepřicházelo, lehla jsem si na záda, položila jsem si jí bříškem na břicho, hlavička jí vycházela mezi moje prsa, cítila moje teplo a vnímala tlukot srdce, zklidnila se a ještě jsem ji položila ruku pod zadeček a mohla s ní i maličko pohupovat ...
Většinou jsme usnuly obě dvě ... a domácnost mi hnila taky, neboj ...
Přeju pevné nervy, někteří broučkové jsou prostě nespavci a jsou i tací, co jim to vydrží celý život (moje dvě berušky mají solidně našlápnuto ...) Drž se! 😉

eeefffaaa
17. sep 2011

@anysek85 me napadlo,pokud kojis,jestli nema treba hlad...ale kdyz ti spi v noci tak dobre,tak to asi ne...zkus ho uvozit v kocarku nebo ho trapi brisko... my to meli u prvnohi syna taky...skoro do dvou let nam pres den spal jedine v kocaru,pak musel nechat kocar brachovi...prvni syn byl na spani strasnej,zacal spat az po roce,ale my to meli hlavne v noci...my to meli prave tim,ze mel hlad a ja si porad nechtela pripustit ze nemam mliko,zmackla jsem a teklo,tak me to bylo divny,jenze jsme ho kvuli tomu naucili zlozvyky jako hrkat s postylkou,v noci jezdit s kocarem,nosit...pak uz bylo pozde...jinak teda nevim co by to mohlo byt,nejhorsi je ze musis prijit na to co,ze on ti to nerekne ☹ na zaver ti reknu snad jen slova moji mamky,kterejma me porad utesovala "Neboj,tohle vsechno prejde" a preslo,ted uz o tom ani nevim,spi celou noc,no a druhy syn je zlaticko od narozeni,meli jsme ten samy problem jako u prvniho dochazelo mliko,takze uz jsem to neresila a prikrmila ho a je to uplne zlaty dite...ja rikam,dite za odmenu...tak snad jsem trochu pomohla...hodne sil!!

zelmirka1
17. sep 2011

@anysek85 nemyslim ze by to bolo jednou navstevou, nebola ina zmena alebo neboli ste niekde, u lekarky ? inak niektore deticky su naozaj nespavci, je dobre najst jeden sposob a pomalicky ho zvykat, casto pomozu prechadzky, vela babetiek v kociku dobre spi tak skus viac chodit von alebo ak sa da dat ho v kociku na balkon, terasu...problem je ze ked dietatko nespi tak mamina mu chce pomoct a skusa cokolvek a casto je babetko este viac rozrusene z mnozstva veci ktore sa s nim deje. Mas este velmi malicke babo, moze mat aj problemy s bruskom, aj ked ak spi v noci dobre tak asi nie, je tazke radit, uvidis ze sama casom najdes sposob ktory u vas bude fungovat a zlepsi sa rezim ako bude rast. Niektore maminy nosia v manduce babo cez den, ale nie kazdemu to moze vyhovovat. Ked aj ho budes mat na rukach radsej v klude v sede, v lahu, tisko sa prihovarat, pritulit. Neboj bude lepsie, ale zial niekedy je to narocnejsie. DRzim palce.

blandik
17. sep 2011

@anysek85 - kamarádka si zažila problémové spaní miminka, pomohlo ji nakonec miminko vystlat v kočárku peřinkou, aby mělo ještě omezenější pohyby a simulovalo to jakoby pobyt v bříšku - měla dítě v létě a to se děti moc nebalí...a měla s tím právě veliké problémy...ono totiž, když dítě nezabere, když je jeho čas, tak paradoxně pak ještě více ožije a zdá se, že "nemusí spát", ale vlastně je to opak.. Takže ta kamarádka vycpala vnitřek kočárku, dala na něj peřinku, tak nějak do pevna a dítě najednou chrnělo tři hodiny...A pak ještě dětem postupně začne vadit to, že třeba usnuly na rukou a byly přendány do postýlky...to se pak mají tendence budit po pár minutách, tedy v době kdy přechází do hlubokého spánku z lehkého, jakoby nepřejdou a leknou se, kde jsou, když byly předtím na rukou...takže pokud možno zkusit jedno místo, nepřendávat.

majdula
17. sep 2011

@anysek85 Tak v prvni rade klid, domacnost hnije (skoro) kazde a je to uplne jedno, protoze na materske jsme vprvni rade kvuli detem a ne kvuli uklidu 😉

Prcek je jeste malickatej, v podstate jede teprve ten "ctvrtej trimestr", rika se, ze by vlastne jeste meli byt v brisku... neco jako rezim jeste nefunguje, meni se to ze dne na den...

Napisu jen, co pomohlo mne ted u druheho prcka prave pri dennim spani. Hacka - uzasnej vynalez! Jak pise @blandik miminko je tam jakoby v perince, obejmuty z obou stran, nemuze se tocit, kopat, machat moc ruckama a tim se rusit. Kdyz uz se hejbne, tak se to s nim lehoucce zhoupne. Nemusis ho ani houpat ty. Na denni kratke spanky idealni. Na noc ne, ale na tu hodku super. Poridili jsme az ve 2 mesicich, ale prdola si velice ochotne zvyknul a mne to zachranilo nervy, pac jinak uspavat dve male deti soucasne byla sila.

klaudialip
21. sep 2011

ahojte,chcem vas poprosit o radu,chcem vyskusat tu metodu,pretoze malinka sa mi budi po 4 hod.tvrdeho spanku a potom 2-3hod.nevie spat iba na rukach.

Ja som urobila chybu,ze som ju zacala uspavat na rukach,ale od troch mesiacov sme mali problemy s bruskom,vobec nekakala a inak zaspat nevedela,len na rukach,a to jej aj ostalo,ale uz ma okolo 10 kilov a uz je mi naozaj velmi tazka.

Ako ste zvladli ten detsky plac?ja som to vtedy nevydrzala a potom sa nedala vobec upokojit,tak sa toho trosku bojim.