Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

zelmirka1
5. okt 2011

@czechzuzanaba 😉 no super ste to vyrieslil a fajn ze mate miesto, u nas by to uz neslo.
Inak maly odvtedy spi skvele a my tiez takze velka spokojnost, ale je jasne ze kazdemu to nemusi vyhovovat.
Ale za pokus to stoji lebo maly casto stal v postielke a kukal na nas nechapavo preco tam ma byt zavrety, aj mne sa zle natahovalo rukou a ked som chcela tisit visela som nad postielkou pokrutena ako paragraf, odkedy to mame tak ako som pisala lezi vo svojej postielke rad, vobec sa nebudi, az rano ked sa zobudime sa prituli ku mne.

czechzuzanaba
5. okt 2011

@zelmirka1 jj, ty rana sou nadherny 😉

klaudialip
6. okt 2011

No,inak kazda pisete ze po niekolkych dnoch zlepsenie. malinka prvu noc spala 9hodin v kuse,ale uz sa zobudi aj tri styri krat zase v noci,cez den len pomrncieva ked ide spinkat.

Neviem ci je to tym ze nam zacali ist zubky,vcera cely den hnackovala a bola velmi uplakana,tak to bude asi tym.som zvedava ako sa to este vyvinie.ale uz viem ze zaspi bezo mna 🙂

aj ma to tesi a aj som smutna,to uspavanie na rukach mi velmi chyba,preto ked sa zobudi,sa vzdy k sebe tulime aspon 10 minut

em_ka
6. okt 2011

@zelmirka1 Diky za prispevok, trosku si ma ukludnila 🙂 Je to tak ako pises, ona - da sa povedat - zo dna na den presla na jeden spanok denne. Vydrzi viac ako 3 hodiny, ale vecer uz je viac unavena a mozno to je dovod preco nevie tak pekne zaspat. Uz aby aj nocny spanok bol lepsi 🙂

klaudialip
9. okt 2011

Uz som naozaj zufala,vsetko bolo v poriadku,zaspavala uz bez plakania,v noci to bol problem,nevedela zaspat aj ked dlho plakala,ale teraz stale place.Neviem ci je to zubkami,abo tym,ze sme museli ist prec a jeden spanok zaspala v autosedacke a odvtedy kazdy spanok s placom,neviem ci mam zacat odznova,alebo co robit.preto ak viete poradte,prosim

zelmirka1
9. okt 2011

@klaudialip a ty si uz metodu kontrolovaneho placu uplatnila ? lebo ak ano moze to byt prave dosledok, tazko zistit preco place, hlavne skus sledovat ci ju nieco neboli, myslim ze tym spankom v autosedacke to asi nebude, nepises ci place len pri zaspavani alebo sa budi a place aj v noci....ako vlastne zaspava ?

klaudialip
10. okt 2011

@zelmirka1 uz zaspavala v poriadku,len si tak mrnkala,ale teraz nam idu zubky,tak neviem ci je to tym,bo aj cez den je dost nekludna a stale len mna si pyta.v noci place,ale to ju vacsinou pretocim na brusko a spinka dalej,ale niekedy zase nie,spi len vedla mna.cez den ked inak zaspi,tak neplace

cyklamenka
10. okt 2011

Mozem poprosit aj ja link, kde sa da stiahnut ta knizka? Dakujem

zelmirka1
10. okt 2011

@klaudialip to bude zrejme len take obdobie, mozu to byt aj zubky, alebo celkove ma obdobie kedy ta chce mat pri sebe viac, uvidis ze to prejde a zmeni sa to. Teraz ked to mozem posudit spatne (maly uz ma tri roky) tak vidim ze tie obdobie sa dost menili, najma prvy rok bol narocny, ale aj neskor boli dni ci tyzdne kedy maly zaspaval sam krasne a naopak zase obdobia kedy si ma strasne vyzadoval a nevedela som preco. Ale najviac sa nam upravil rezim okolo roka ked sme presli na jeden spanok denne a aj nocny spanok zacal byt super. Daj jej svoju pritomnost ked ta potrebuje, neskor urcite odhadnes kedy ju budes moct naucit samostatne zaspavanie. Ja som napriklad maleho naucila v 15 mesiacoch a islo to bez placu, nedodrziavala som ziadne intervaly, chodila som stale opakovane hned ako sa ozval a pochopil velmi rychlo, dodnes neplace nikdy v postielke lebo vie ze ked ma potrebuje pridem. Pevne nervy prajem. 😉

ofelieee
16. okt 2011

Holky... pomóóóc! Máme za sebou několik skoro probdělých nocí a já už jsem vzteklá, smutná, zlá- no prostě vůbec ne taková maminka, kterou bych pro Kubíka chtěla...
Vždycky spinkal krásně. Asi od 6 týdnů víceméně zaspával sám v postýlce, měli jsme večerní rituál, vůně, stejná písnička... asi 3x plakal za celou dobu a usnul snadno po malym pohoupání v náručí. V noci se budil do cca 5 měsíců tak 3x, někdy byly odbobí šíleně brzkýho vstávání (i půl 5!), ale jinak to šlo. Když se v noci budil, vždycky jsem si ho dala k prsu a buďto se nakojil a usnul a já ho přendala (má "balkón" z postýlky vedle mojí postele), nebo neusnul úplně a usnul pak v postýlce s dudlíkem, nebo jsme zaspali oba spolu.
Poslední dobou (2 týdny? Zhruba po návratu z týdne plavání v Hartmanicích... může to souviset?) je to ale peklo - večer usíná pořád prima (jako vždycky cca v 8). Ale vzbudí se někdy mezi 11 a 12, vím, že ne hlady (dřív se na jídlo budil nejdřív v 1 a teď dostává už i večer kašičku), tak ho utěšuju dudlíkem, šeptáním a držením - leží a já ho držím za ruce - to ho vždycky uklidňovalo, asi jako pokračování zavinování, který neděláme od 3 měsíců), první týden toho buzení to zabralo a usnul a probudil se v obvyklou 1 na kojení. Ale poslední noci to nezabere, začne plakat, pak řvát, a dostane se do takový vývrtky, že skoro není možný ho uklidnit. Někdy pak až u prsa, dneska třeba ho tatínek vzal do hacky ( s čímž já nesouhlasím, myslím, že by v noci měl prostě bejt v postýlce). Problém je, že když ho dám k prsu, tak už u toho nezaspí, nebo když jo, probudí ho odpojení (hned mu strkám dudlík), což dřív nebylo. Ale já nemůžu spát, dokud mě žumlá, postupně to už je nepříjemný. Dneska jsem ho kojila mezi půl 2 a 6 třikrát, a byla jsem úplně vzteklá... Ach jo. Těžko můžu tu metodu praktikovat uprostřed noci? Díky za jakoukoliv radu, nerada bych ho přestala kojit...

zutom78
18. okt 2011

@benne prosím, prosím, môžeš poslať tú knižku aj mne???? Ďakujem moc

benne
18. okt 2011

@zutom78 iste, iste.. len mi pošli mejla cez IP 😉

zutom78
18. okt 2011

@benne snorila som po nete, a našla som ju, už som si ju stiahla. Prepáč, ale ďakujem
@benne 😉

benne
18. okt 2011

@zutom78 prečo, v pohode.. ved "i tak še dá" 😀 😀 😀

hhenike
18. okt 2011

@ofelieee presne viem o com pises. Uplne ako keby ja som to pisala 🙂. Mali sme to iste. Krasne spinkal, budil sa 1-2 krat v noci. A v pol roku sa to z nicoho nic obratilo a budil sa niekedy aj kazdu pol hodinu. Skusala som vsetko, nic nepomohlo. Trvalo to asi 2 mesiace a potom ako to prislo, tak to odislo 🙂. Tiez som bola vycerpana, niekedy nahnevana, niekedy zufala.... a nedavno som citala clanok, kde prave takuto situaciu opisovali, a ze je to caste u deti v 6 mesiacoch a vacsinou nic nezabera 🙂. A treba vyckat. .... Skoda ze som ten clanok necitala skor. Bola by som asi kludnejsia 🙂.

zutom78
18. okt 2011

@benne počúvaj, a tebe to fungovalo??? myslím ten spánok

benne
18. okt 2011

@zutom78 kniha je veľmi fajn.. ale určite netreba brať ako grál.. pre mna to bola skôr taká kostra, ako smerovať dieťa, ako ho viesť k samostatnému spaniu. Iste vieš, aké to je, ked treba dávať večer menšie spať a staršie vyžaduje pozornosť.. ja mam medzi deťmi malý rozdiel, ale nechať 4-ročnú, kým ja budem hodinu uspávať.. nie je kde.. takže u nás samostatné zaspávanie musí byť..
Prespanie celej noci som neriešila, dcéra bola krmená raz v noci až do 18m, syn sa budieval 20x, z toho 2x jedol, potom prestal jesť(v 8m-sám), len sa 20x budil a potm v 10m zrazu sa prestal budiť. Dcéra mala laryngitídu, manžel na služobke, no spala som s nou v obývačke a on sám v spálni, musel si vystačiť.. a fakt sa prestal v noci budiť.. a putoval do izby, kde dlho spal sám, potom tam spali spolu.. v pohode, ona v noci ku nám do postele (to tiež neriešim ešte, to mi nevadí).

Momentálne asi 2 týždne dozadu sme mali určite zmeny v rodine a malý sa začal dožadovať zaspávania v mojej prítomnosti.. dala som mu čas, aby znovu nadobudol istotu, chodila som s ním, dala som ho i ksebe.. ale ked začal posledné dni dobu zaspávania predlžovať, tak som musela urobiť radikálne riešenie. Jedno obedné zaspávanie metodou 3-5-7 a vrátilo sa mi dieťa, ktoré som pozanala. nie je to zázračná metoda, treba tomu podriadovať cely režim.. v knihe sa to píše.. na niekoho to ani nezaberie.. ale ja knihu odporúčam minimálne prečítať 😉

zutom78
18. okt 2011

@benne no veď práve, pri dvoch deťoch je samostatné zaspávanie nevyhnutnosťou. Starší má 10r. ale je to taký mazlík, že potrebuje aby sme mu obaja s manželom prišli dať dobrú nôcku, vypusinkovať,..... ale aj tak jeden z nás vždy uspáva toho mladšieho, takže je to také behanie z izby do izby. Malý mal obdobie pred 2 mesiacmi, kedy pekne zaspal sám, ale teraz,........ možno je to aj tým, že máme 2-izb. byt a starší syn má svoju izbu a my spíme s menším v prerobenej obývačke spojenej s kuchyňou. Takže keď ide menší spať, tak napriek tomu sme stále tam, kde on spinká. A v poslednej dobe napriek tomu, že je unavený a vypije si pred večerným spánkom fľašu s mliekom, postaví sa v postieľke a začne mrnčať a dožadovať sa pozornosti a vyslovene čaká na to, kým ho niekto zoberie na ruky, kde potom aj zaspí.
Každopádne by som mu rada zaviedla nejaký režim, lebo asi čochvíľa skolabujem od únavy. Každopádne si knihu chcem aspoň prečítať a čo to z nej použiť.

lovula
19. okt 2011

Ahojte maminy,
chcela by som radu od mamičiek čo majú väčšie deti, možno mi budú vedieť poradiť.
Môj Adam má viac ako 2,5 roka. Od bábätka ho uspávam ja, čo bolo doteraz v pohode, zaspal vždy do max. pol hodinky, väčšinou to bolo za 15 min. Ale posledné mesiace sa to zhoršilo a to hrozne.
Uložím ho ako vždy o ôsmej, najedeného, vycikaného, okúpaného, proste nič mu nechýba. Ležím pri ňom a on sa do desiatej vrtí, hrá s prstami, špára si v nose 🙂, vykladá si nohy na stenu a proste robí všetko možno. nepomáha bitka, pekné dohováranie, krik, proste nič.
Od ôsmej zíva tak, že mu ide sánky vyvaliť, ale spať ani za svet. Ak ho uložím o desiatej, tak zaspí až okolo jedenástej až dvanástej.
Vyplakacia metoda u nás nefunguje, lebo malý je schopný aj mesiac revať do jedenástej ako tur, alebo keď ho nechám samého, tak buď vykrykuje, alebo reve. Proste je to zbytočné.
Ráno vstáva o pol siedmej a poobede či spí hodinu alebo tri, tak je to úplne jedno, večer je proste do desiatej hore. Ak nespí poobede vôbec, tak sa s ním cez deň nedá vydržať a zaspí aj tak o desiatej.
Takto to trvá už asi pol roka a ja som na infarkt.
skúšala som všetko možné - mlieko s medom, okúpať ho o šiestej a dať ho spať o ôsmej ( že či ho kúpanie nepreberá), neokúpať ho vôbec, proste všetko je na nič
ďakujem za každú radu

bertica.h
19. okt 2011

@lovula prepáč,ale bitka?2,5 roka to mal denno denný rituál,bude tažké odučit ho to.a určite ho to neodnaučíš bitkou.
podla mna ho vyrušuješ ked tam si..je to ale zlozvyk.chce ta tam,ale zároven mu vadíš.

prečo ho teda nedávat spat o 22hod.s tým,že ho uložíš a zachvílku spí?načo je dobré 2hodiny sa tam trápiš aj ty aj on?

m.i.r.i
19. okt 2011

@lovula ja suhlasim s bertica.h. Tak ho davaj spat o 22:00, teda trebars o 21:30 si chodte lahnut, precitajte rozpravku napriklad, nech on lezi a nech spi od 22:00. Nie je to mozno pre kazdu maminku idealne, aj mne lepsie vyhovuje ked mi maly spinka uz o 20:00, ale naco travit 2 hodiny blbnutim v posteli? O chvilu sa zmeni cas, skus to vyyuzit a posunut si to teda na 21:00 🙂 Mozno to bude tak akurat..

lovula
19. okt 2011

zle si ma pochopila. Ja ho nebijem každý večer čo večer. On nie je bitý vôbec, ale proste keď je toho už večer na mňa veľa, tak dostane po riti a to tak, že to ledva cíti, on potom reve, len preto, že sa cíti ukrivdený a myslí si, že plač ma obmäkčí.
A dávať ho spať o desiatej? Zle si si to prečítala, lebo som písala, že aj to som už skúšala. Dala som ho spať o desiatej a trápila som sa s ním do 23:00 až 24:00, takže výsledok bol ten istý.
A ešte pokiaľ ide o tú bitku. Tak on fakt nedostáva vôbec, lebo našťastie mám dieťa, ktorému stačí milé a kľudné dohováranie, až na to zaspávanie, tam to nejako neplatí ☹
Čiže ja nemám potrebu ho otĺkať

m.i.r.i
19. okt 2011

@ofelieee ahoj, neviem ti uplne poradit, ale je mozne, ze to je naozaj len obdobie..nas drobec spava dobre, ale mal tiez rozne obdobia kedy 2-3 tyzdne to napriklad bolo uplne zle. Ci uz zuby, ci uz niekedy aj vplyv splnu mesiaca - to som tiez odpozorovala a takisto zmena prostredia. Preto je mozne, ze aj ten pobyt co ste absolvovali mohol mat vplyv. Na niektore deticky to nevplyva a spia vsade rovnako, ale my napriklad aj toto badame, ze ked ideme hoc len na 3 noci k rodicom, tak tam spi sice celkom fajn, ale potom sa 2 tyzdne doma zasa preorientovava kym poriadne spi..zvycajne sa budi...asi len vydrzat

lovula
19. okt 2011

nuž maminky, zatiaľ ste mi veľa neporadili 🙂 dať ho spávať o desiatej nefunguje 🙂

m.i.r.i
19. okt 2011

@lovula prepac, nevsimla som si, ze si to uz skusala..tak potom neviem, asi uz len skusat ho tam nechavat sameho a vydrzat plac? Je tazko poradit, ked nepoznam tvoje dietatko 🙂 Uz je dost velky veru, to by uz veru mohol vediet zaspavat sam..

bertica.h
19. okt 2011

v tomto by som bola už nekompromisná,musíš byt na nervy z toho.mna už nohy svrbia len čo amlej zaspeivam alebo pvoiem rozprávku na dobru noc.
2roky som kojila,celé noci k nej vstávala.ale predstava,že 2hodiny tam s nou teraz ležím(máme rovnako staré deti) absolutne neakceptujem.

je fakt,že je to zlozvyk..skusila by som formou domeny,nový plyšák,prečítat ,povedat pohádku a spat.

ked bude revat príst za nim,povedat,možno nechat sklabunké svetlo.myslím,že skoro 3r.dieta už musí zaspávat samo.Človek može byt tolerantní,chápat dieta..ale nie na ukor seba,svojich síl a možnosti.

m.i.r.i
19. okt 2011

@lovula este ma napadlo- a neda sa s nim nijako vyjednavat? Nas nema este ani 2 roky, ale ked ma obcas fantu a povie, ze nechce ist spat, tak ho "ukecame" na nieco...ze ked sa pekne vyspinka a rychlo zaspi, tak rano ked sa zobudi pojde tam a hentam..nieco co ma rad..ja si praveze dost vychutnavam to, ze uz je vacsi a da sa "podplatit" 🙂 To u nas zacina velmi zaberat..a taky velky chlapcek ako tvoj sa neda ukecat? Ze maminka ide teraz tiez spinkat alebo ja neviem co robit a pride sa na neho pozriet a ked bude uz pekne spinkat, tak rano pojdete niekam alebo nieco budete robit..nic take nefunguje?

bertica.h
19. okt 2011

to je to,že je naučený.to je ako s odvykaním ja neviem na cigarety.proste absták príde a také malé dieta sa nebude vediet bránit inak ako plačom-čo je pochopitelné.ale poznáš ho ty,v tomto prípade b y som nemala problém s drobným uplatením,slubením výletu,určitou odmenou.

bertica.h
19. okt 2011

@m.i.r.i presne tak,podplácanie može výjst.

naše ma žrali ked som začla wauu,to je paráda..ty urobíš toto a ja toto..a bolo.či s nočníkom,odstavením---samozrejme človek sa snaží redukovat to,ale výchova je či ccheme alebo nie a či si to priznáme albo nie aj o uplácaní..bohužial.

lovula
19. okt 2011

najčudnejšie na tom je, že na obed, keď ho dám spať, tak spí za 5 min. bez akéhokoľvek protestu alebo jašenia sa