Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

zelmirka1
7. dec 2011

@siss_sz ja si myslim ze niekedy je problem v tom, ze ked dieta velmi place a neda sa utišit tak maminka v snahe mu pomoct vymysla stale nieco ine a samozrejme ked nic nefunguje tak uz sa uchyli k comukolvek v dobrej viere, v podstate tak casto vznikne kolobeh a stres a dieta potom sa uz nedokaze ukludnit. Podstata je v tom, že dieta v prvom roku prechadza obrovskym vyvojom a nauci sa strasne vela veci (prinesieme si malicke babetko ktore len lezi a postupne zacne vsetko okolo seba viac vnimat, otaca sa, sedi, zacina chodit atd.) proste dieta sa musi prisposobit mnozstvu veci bezneho zivota a naucit ich zvladat, k tomu patri aj spinkanie. Je dobre si najst jeden sposob uspavania a skusit ho dodrziavat, niaky ritual, samozrejme prisposobeny nasmu babetku.
Ked clovek strieda, raz na rukach, raz na fit lopte, inokedy v postielke, v kociku, v nosici tak babo ani nevie co mu vyhovuje a nechce nic, proste zvolit si ritual napr. kupanie, papanie a potom uspavanie. Ked sa rozhodnes ze to bude v postielke tak to dodrzat, lahnut si ku nemu, tisko sa mu prihovarat/spievat, pustit hudbu, hladit po chrbatiku cokolvek a vydrzat pri jednom (pokial vies ze ho nic neboli, nemal by byt hladny alebo iny problem), aj ked to na prvykrat sa moze zdat ze nefunguje tak babo postupne pochopi a vyciti istotu ze mamina je pri nom a vie mu pomoct. Nejde tak ani o sposob ako uspavat, utisit ale najst ten svoj ritual lebo cim viac je mamina stresovana tym viac to citi aj babo a potom je to uz boj kto vydrzi viac a to nedopadne dobre. Mozem potvrdit ze prve dva roky sa velmi menilo to ako maly zaspaval, boli obdobia kedy uzasne sam v postielke, inokedy si vyzadoval moju pritomnost a dokonca chvilu na rukach ale nikdy nemusel plakat lebo vedel ze vzdy pridem a dodnes ma dni kedy chce aby som bola chvilu pri nom a inokedy nie. Netreba sa bat ked je obdobie ze dieta chce maminu pri sebe ze to tak bude vzdy, postupne sa nauci samostatne zaspavanie aj spanie celu noc. Neviem ake mas stare babo, ja maleho naucila sameho zaspavat ked mal 15 mesiacov a to tak ze som k nemu chodila stale, nedodrziavala som ziadne intervaly, proste zaplakal prisla som, pohladila uistila ze som tu ale zaroven vysvetlila ze je cas spinkat a ze to zvladne sam a odisla. Do roka by som tuto metodu absolutne nedodporucala, je velky rozdiel par mesacne babo a väcšie deita. Za par dni sa to naucil bez vyplakania ale odvtedy sa situacia este velakrat menila. Chapem ta ze si vycerpana a hladas pomoc ale ci chceme alebo nie je to casto o mamine tak skus na chvilu to moc neriesit a uvidis ze najdes sposob ako to zvladnete. 😉

zajaciq
7. dec 2011

ahojte, neriadila som sa knihou a v zivote by som nenechala plakat systematicky dieta, len aby vyhovela mojim poziadavkam. Kolisala som ju a takymto nenasilnym sposobom som odstranila postupne vsetky spankove asociacie (= zobudim sa = budem sa kojit). Od roka prespala dcera celu noc s 1-2 budeniami na cumlik, od roka a pol bez cumlika na zaspavanie komplet . Do osmich mesiacov uspavana na prsniku, neskor som skusila polozit do postielky a zabralo. Plus minus pri teplotach, zubkoch ci poruseni denneho rezimu, som kojila na poziadanie aj v noci ci v ramci uspavania. Vzdy sa to vsak dalo do poriadku. Voila moja skusenost. 😉 Este spomeniem, ze som zacala riesit nocne spanie asi v osmom mesiaci, kedy sa mala budila kazdych desat minut pomaly na prsnik, resp. ho chcela mat v ustach cely cas ako spala 😠 😕 😀 Tento vek sa mi v podstate osvedcil ako idealny na odstranenie spankovych asociacii, pretoze si dieta rychlo zvykne na novy system, este nevie odvravat, ze chce to a hento a to nocne kojenie nema az take vzite.. kedze to zacina naberat na intenzite prave po siestom mesiaci +-. Dufam, ze som pomohla a inspirovala som sa Ginou Ford a jej spankovom rezime. Ale len inspirovala ;)

bettynka222
7. dec 2011

@vavrovae tak moj spaval presne 3x denne po polhodine - a to som ho zakazadym uspavala apson polhodku. po case sa naucil zaspavat na mojej poduske alebo hoickde na paplone - pacilo sa mu ze je to makke a ked zaspinkal, prelozila som ho. v noci spaval dobre, ale kedze bol od narodenia nauceny zaspavat na prsniku a z dovodu menstruacie sa odstavil uz 2 a pol mesacny ☹ tak sme zacali mat problem aj s vecernym zaspavanim - chodila som ho tisit velakrat, az kym sme si s mm neprisli lahnut k nemu. to ho upokojilo. mozno dietatku len chybas a chce aby si bola pri nom 😉 ked zaspi hlbokym spankom, tak mozes odist.
no ale odbocila som. v zime som ho davala spat von a tam mi krasne spinkal aj tri hodky a potom este hodku a pol. lenze ked sme zacali s ovocnymi prikrmami, tak sa v noci strasne pokazil, pretoze cez den toho zjedol velmi malo (ovocie mu narozdiel od zeleniny a masa nechutilo) a trvalo mi mesiace, kym som mu to jedenie upratala. to uz zacal spavat len raz za den 1 a pol hodiny....cize nic moc. celu noc hore a cez den kratky spanok. ale nejak som to vydrzala a zacal mi spavat v noci 12-14 hodin (10 mesacny). cez den stale len tu hodku a pol - ale ja osm bola krasne vyspana 🙂 . no a ked mal 13 mesiacov, zacal spavat cez den tie vytuzene tri hodiny.
co sa tyka metody "nechat vyplakat" nikdy by som to nespravila. tiez som bola zufala, vycerpana, nevyspata, polhodinu som ho hojdala na fitlopte a do polhodky bol ajtak hore....ale poznam baby co to skusili, najprv si pochvalovali, lenze po case sa cely problem vratil, deti nechavali casto plakat vecer a aj cez den...a "odmenou" im za to bolo prilis skore budenie sa deti. ten moj spi od 22:00 az do 10 rana. samozrejme ked mu idu zuby, nevie vecer zaspat, tak som pri nom, alebo si ho vezmem do postele (a to byva kolkokrta hore aj do polnoci a v noci sa casto prehadzuje, cize ma velmi budi). ony poslali nasilu deti do izby v case, v akom podla nich mali zaspavat (bolo im jedno, ze maju velke bolesti kvoli zubom), tam plakavlai aj dve hodiny a rano vstavali uz medezi 4-6.....tak na co je to dobre? a navyse su vsetky tie deti neuveritelne vzdorovite (podla man neveria rodicom, ignoruju ich tak, ako oni kedysi ignorovali svoje babatka....ved si predstav ze nemozes zaspat a tvoj najmilovanjesi clovek na svete ta necha v tme uplne samu zavretu za mrezami - cize nemozes odist...ako by si sa citila?)
ale teda poznam iba dve baby co toto detom spravili,.,..mozno u niekoho tato metoda funguje lepsie...

taaaakze moja rada znie: "vydrzat" 🙂 bude uz len lepsie 😵

siss_sz
7. dec 2011

@zuzanockamt nie, lozi po mne☹ dlho...kolko len chcete... (teda tak dve hodiny v pohode)

majka1981
7. dec 2011

@siss_sz prepac, ten dalsi som potom necitala. vies niekedy maju deti taku fazu, ked maju na priklad rastovy spurt alebo ked ide novy zub, ze sami nevedia co so sebou... vtedy nas maminy chytaju nervy, ale najlepsie je nadalej ostat pri dietati a nenechat ho same revat. ked uz nevladzes, tak poloz dieta v bezpeci, odid na dve tri minutky, predychaj, vycikaj sa, napi sa vody alebo co Ti pomoze a mas novu energiu. nase deti proste nechapu, ked zrazu nikoho nemaju okolo seba.

romea
7. dec 2011

Ahojte,
pred pár dňami som akurát písala našim kočkám do našej témy, tak len kopírujem príspevok :
Mali sme problémy so zaspávaním - malinká sa najprv uspávala len na rukách a potom chcela spať už len pri mne a posledné 2 týždne visela na cecíku v noci každú hoďku. Slávnostne vám oznamujem že podľa knižky sme to skúšali a naša Simonka spinkáva už vo svojej postieľke a papá tak ako predtým maminke je síce smutno, ale už som od únavy nevládala, veľmi mi to chýba, ale pri krmení okolo 4-5 si ju už nechávam pri sebe. Poviem vám ale trvalo to u nás 5 dní kým sa naučila zaspávať sama v postieľke, prvé večeri plakala ona v postieľke a ja vedľa v izbe, straššné ale nakoniec som na 4 deň zírala, že prečo neplače stále ju chodila kontrolovať a ona spinkala normálne sme nemohli uveriť, keď som prišla a náhodou sa preberala tak sa namňa pousmiala a spinkala ďalej. Odvtedy sa vydrží aj cez deň trošku hrať v postieľke, takže opäť stihnem aspoň na rýchlo niečo uvariť, prípadne sa ospršiť, zdá sa mi tým, že je vyspanejšia je aj menej mrnkotavá. Vrelo tú knižku odporúčam, aj keď som musela pri jej aplikovaní zaťať zuby a zotrieť dcérkine a moje slzičky z tváre...

majka1981
7. dec 2011

@romea tato metoda sa mi zda pre 4 mesacne babo strasne priskoro... si velmi odvazna.

katrinka8
7. dec 2011

Podla mna, ked babo place, tak chce tym nieco naznacit, ze nieco nie je OK, nieco mu chyba. Kedze to nevie povedat, tak proste place. Plac je aj komunikacia. Pre mna nechat ho vyplakat rovna sa ignorovat jeho nepohodu a potreby. Takze spomonana kniha ma u mna obrovske NIE.
Nasa dcerka sa naucila zaspavat sama v postielke takmer hned - bez placu. Ked vsak niekedy place/plakala, okamzite sme prisli za nou a zistili pricinu jej placu - a odstranovali, az kym sa neukludnila. Ak zacala po nasom odchode opat po nejakom case plakat (napr. sa po 10 minutach zobudila), okamzite sme sa vratili. Ak bolo treba, aj 5x. Teraz ma 18 mesiacov a mozno raz za mesiac-dva sa stane, ze nezaspi hned, musime ist este raz ju ulozit, ukludnit. Ale inak zaspava pekne. Dokonca tento tyzden, ked ju ukladam, mi hovori "cau" a kyva mi 😀

mirkita
7. dec 2011

@romea jajaj toto nerada citam...a hlavne by som sa obavala ze pridu zubky, chorobka alebo par noci mimo domova a idealne samozaspavanie sa narusi a potom to bude ovela vacsi problem zase sa do toho dostat a bude vacsi plac a viac slziciek...
ja som ako tehotna tu knihu celu doslova zhltla a bola som cela zhava ako od narodenia budem maleho ucit na postielku, nebude mat ziadne spankove asociacie a ze ked bude treba tak predsa viem ze "3-5-7" a hotovo..no ale ked som prisla do reality tak ma 3 mesacna kolika naucila ze ked moje dietatko place tak som pri nom a neexistuje ze ho necham sameho plakat v postielke za zatvorenymi dverami...ja na to proste nemam...ano, sice mi na zaciatku krasne spal a potom sa nam noci zacali zhorsovat...co vyvrcholilo okolo 9-10 mesiaca a uz sa to nastastie mierne zlepsuje aj ked este nema rocik a ja vstavam 3-4x za noc k nemu...nie je to sice "uzasne" a kojenie ma uz aj trochu unavuje, no ale snad to uz dlho nepotrva...
ja sice chapem mamicky ktore su vycerpane a vecer proste chcu dat babo do postielky, dat pusu, prikryt, zakyvat a zavriet dvere a idealne vstat raz za noc alebo az nadranom...ale mna desi to ze neviem co sa mu stane pocas takeho intenzivneho placu a ci mu neublizim...najma ked sama citim ze toto nie je pre nas...
asi 3x som ho skusila nechat plakat a po par minutach (asi 10-12) co som bola mimochodom stale pri nom, ten plac presiel do takeho hrozostrasneho kriku, ze to uz nemienim opakovat...

rolak
7. dec 2011

Keď 4mesačné decko plače,potrebuje rodiča, ke´d ten rodič nepríde, dieťa prestane plakať, pretože prestane veriť,že mu rodič príde na pomoc, ukracujete svoje deti o pocit istoty,že rodič je tu preňho... deti sú pokojné,ale nie spokojné....

zelmirka1
7. dec 2011

@romea neblazni 4 mesačné babo nechať plakat ? prosim ťa to fakt nerob lebo si jej vstepila len to ze mamina ked ju potrebuje jej nepomoze a to vsetko v podvedomi ostava 😢 take malicke babo si este len zvyka na tento svet, uci sa rezimu papanie, spinkania...raz ked bude vacsia a spomenies si na to ze si plakala vedla v izbe kym ona v postielke neviem ako ti bude. Prepac ale musela som zareagovat.

benne
7. dec 2011

@mirkita ja som knihu prečítala a zariadila sa po svojom, nechala som si hlavnú kostru, napríklad, že sa začína až po 6m, 3-5-7 intervaly mojim deťom nesedeli, tak dostali 1-1-1 😅 .. a ono.. bolo to počuť na ich plači, kedy to "skúšajú" a kedy fakt ma potrebujú..Pri dcére som bola viac nerozhodná a rozrušená z každej zmeny, ja verím, že i to zohráva svoju rolu. Pri synovi som si dovolila začať skôr s metodou, prišlo obdobie separačnej úzkosti, a mesiac zaspávania len spolu.. vedela som, že to nie je navždy, možno práve ten môj vnútorný pokoj sa preniesol i na miška a po tom cca mesiaci, opäť začal zaspávať.. a dokonca spávať sám, treba im veriť, ked to zvládnu raz, Stalo sa, že som ho musela i hojdaním uspať.. ale to je výnimočná situácia, nemá vplyv na další spánok.
Alebo.. aby prespal celú noc, tak na to musel dozrieť, ešte v 9m sa mi budieval 20x za noc a potom akoby uťal. Ja som potrebovala, aby vedeli zaspávať sami a k tomu som ich vždy viedla.. ale ked to nešlo, spravila som výnimku.. a samozrejme stále spravím.

mirkita
7. dec 2011

@benne tak to je super...ja verim ze ked na to mama ide so srdcom tak moze dietatku pomoct aby zaspalo s istotou aj same...ale neverim ze je sablona na vsetky deti...moj krpcek zaspal sam tusim 3x pocas neceleho roka jeho zivota, v ostatnych pripadoch vzdy potreboval nejake uspavadlo - prsnik, kocik, ruky hojdanie...proste aj ked je nesmierne unaveny, vycerpany vyplakany, sam nezaspi...a ja nemam chut bojovat s nim a vyslovene ho do toho nutit...verim tomu ze raz to dokaze no nie je pre mna podstatne teraz tyzden byt v strese a pocuvat jeho zufaly krik...radsej si k nemu pokojne lahnem, pocucka si a do 10min spinka tvrdo, dam ho do postielky, niekedy sa este trosku preberie a spinka...
no samozrejme, rada by som bola keby zaspal aj bez prsnika, najma pocas noci ....ale vzdy si poviem ze budem kojit tak 2 deti za cely moj zivot, tak ma to ukludnuje...viem ze by mi to spolocne zaspavanie asi chybalo 😀

benne
8. dec 2011

@mirkita presne tak... a vieš.. v samotnej knihe pripúšťajú, že to nikdy nebude platiť (tá metóda), pre všetky deti

-ja som to potrebovala, aby zaspával sám.. lebo on šiel spať o 18tej a Monča bola ešte hore.. a jednoducho, nemohla byť 3-ročná sama v izbe, kým ja budem hojdať, spievať, ležať pri malom (v podstate je oproti nej chudák, lebo ona si toho mohla "dovoliť" viac 😀 😀 😀 )

lenocka191
8. dec 2011

ahojte dievcata... nikde si tu knihu nemozem stiahnut... nemohli by ste mi ju prosim niektorá preposlat na mail... dakujem mreklenka@gmail.com

romea
8. dec 2011

@zelmirka1 ja som svoju malinkú princeznú nenechala plakať! ja som ju len neuspávala na rukách a keď mrnkotala že chce ísť na ruky, tak som ju zobrala až po nejakom čase. Nikdy by som svoje dieťa nenechala plakať až do vyčerpania, ani tá kniha to tak neradí.

romea
8. dec 2011

@majka1981
@zelmirka1
@mirkita
píšete ako keby som bola krkavčia matka 😠 posledný krát som prispela do takejto diskusie. Svoju dcéru som vôbec nenechala plakať ani vrieskať!!! to neodporúča ani tá kniha. Aplikovala som len to, že som ju nenosila na rukách pred spánkom, nedala jej prsník vždy pri každcom zamrnknutí, za tých 5 dní odúčania spala aj tak pri mne, len na posledný deň zaspala v postielke. Vždy sme ju nechali pomrkať v postieľke nech si na ňu zvykne.. Tie zotreté slzy som myslela obrazne. Svoju dcéru milujem a pribehnem vždy k nej čo len zamrnkoce, žiaľ tým nechce byť pri nikom ani pri tatovi a nikto okrem mňa ju nevie uspať, každí mi za to nadáva, pretože ja s ňou nemôžem byť 24 hodín v kuse, resp. ona nemôže byť na mojich rukách takú dlhú dobu. Od vtedy je malá poriadne vyspaná, nebýva mrzutá (čo je veľmi dobre, lebo sa pekne môžečme spolu hraťa hlavne je že napreduje), predtým bola celý deň mrzutá, lebo bola nevyspaná, takže tak...A predstavte si, že aj tak ju stále nosím na rukách, len proste nie pred spánkom

mirkita
8. dec 2011

@romea ahoj ja nesudim ziadnu mamicku a nic si o tebe nemyslim lebo sa nepozname 😉 v prispevku si pisala ze mala plakala a ty vedla v izbe...preto som reagovala, ze to si ja u nas neviem predstavit
moj krpec zaspi len pri mne cez den ci v noci...s vynimkou ak je cez den v kociku velmi unaveny a niekto ho kocikuje...ja tiez neviem fungovat 24 hodin denne s malym a chodim do prace 3x do tyzdna...takze v tomto ta chapem 🙂 moj comment sa tykal len metody ako takej a mojho postoja preco to u nas neskusame

majka1981
8. dec 2011

@romea trosku som to pochopila inak, lebo si napisala ze si revala v druhej izbe.
ved tak kazda maminka vieme co je najlepsie pre nase babo 🙂 . je super, ze mala je vybuvana a Ty si oddychnes 🙂 . Ani moj syn nevie inak zaspat, iba ked som ja pri nom (okrem v kociku ked je velmi unaveny), pri manzelovi zaspanie nehrozi... iba pri babicke ano, ale len ked nie som tam. A nenahaj si nadavat, ved mas este male babo, nema Ti kto co nadavat.

Mne sa strasne nepaci na nasej spolocnosti, ze dieta neviem od kolkych mesiacov zrazu ma fungovat ako na hodinky.
A co sa mi v tej knizke strasne nepacilo bola ta tabulka a to , ze neviem ci po prvom mesiaci alebo v druhom ci ako, ignorovala som to, ze ma dieta vydrzat 3 hodiny bez prsniku!!!! To akoze preco - to je ten najväcsi nepriatel kojenia, ked dieta nemoze pit podla potreby. Uz len pre tu tabulku a pre ten pitny rezim neuznavam celu metodu.

romea
8. dec 2011

@majka1981 áno plakala som v druhej izbe, ale len preto že som si ju chcela zobrať hneď na ruky, ale manžel mi hovorí, nech ju nechám aspoň minutku a hlavne od únavy. Veď sme dospelí ľudia, nikto nehovorí, že sa má presne držať knižky, ale základné princípy ktoré tam opísal, niečo na nich bude, dieťa si ľahko zvykne že keď s niečim alebo niekym nezaspí a keď sa prebudí tak to tam nevidí plače, to je úplne logické a keďže si zvykla večer na ruky a cecík, vyžadovala to pri každom budení, t. j. aj každú hodinu, a to sa proste nedá, resp. dá, ale koľko mesiac, dva? tiež nie som zástancom kojiť presne podľa hodiniek, ale zas každú hodinu, potom podľa mňa niečo nieje v poriadku, ak sa to samozrejme opakuje a nie je to výnimočne.

majka1981
8. dec 2011

@romea to poznam, ze manzel zasahuje a hovori mne to iste co tebe tvoj... aj mne vtedy puka srdce.

romea
8. dec 2011

@majka1981 už si ani reči niektorých neberiem k srdcu (nemyslím manžela),najradšej máme vetu, typu nieje hladná...prečo si každí myslí, že keď mrkoce je hladná. Vieš naša Simonka má proste rada spoločnosť a vyžaduje stále pozornosť, je to niekedy únavné, hlavne keď sa nestihnem pomaly ani osprchovať. S tým zaspávaním to bolo aj tak, že buď som si musela k nej ľahnúť, alebo ju hojdať na rukách, ale ako náhle som ju položila do postielky, tak sa za 10 minút prebrala. Teraz pekne spinká, ale poobedný spánok ak nejdeme kočíkovať nadovšetko s ňou milujem, pekne si ľahneme, chytím ju za rúčku, keď sa trošku preberie, pozrie na mňa či som tam, usmeje sa a spí ďalej 🙂

vavrenka
9. dec 2011

@siss_sz robila som ako psychologicka 7 rokov s detmi. nie je pravda, ze dieta rozlisuje zlu a dobru mamu od roka a pol. ten, kto ti to povedal, hovoril hluposti. pre kazde dieta je jeho matka ta najlepsia, lebo inu nepoznaju. ale uz aj male babatko dokaze prezivat pocity sklamania, frustracie , opustenposti a odmietnutia od milovanej osoby , na ktorej je zavisle - od mamy. to iba tak velmi zhruba a v skratke. 😉

siss_sz
10. dec 2011

@vavrenka ahoj, dakujem. ja som to niekde citala... 😖
takze ty nie si tiez za tu metodu? lebo so ZASE citala, ze tu knizku pisali pediatri a dokonca mi znama hovorila, ze jej to psychologicka nejaka odporucala... (ale asi plati ze iny doktor, iny nazor) a ked si vsimnem clanky vslijake, vsade to spominaju!!! 😨
no a teda ake nasledky to moze mat NESKOR pre cloveka - napr. v skole, alebo v dospelosti,...myslis, ze ked rodicia inak zahrnu svoje dieta spravnou vychovou a lasku (v najvyssej miere, akej budu schopni sa snazit, lebo vieme, ze nikto nie je dokonaly), ze moze TOTO matnejake vazne nasledky?
VDAKA!

vavrenka
10. dec 2011

@siss_sz poveim uprimne, tu knizku som necitala, len som o nej pocula a citala osm tuto diskusiu, takze nejaky obraz o nej mam, ale nie uplny. tiez mam kopec otaznikov. napr. aj co sa tyka kojenia sa dokonca aj psychlogovia rozchadzaju v nazoroch. a priznam sa (nech mi odpustia), ale v psychologickej oblasti pre mna pediatri (cest vynimkam) nemaju velke slovo. ja premyslam nad tym, ze kazde dieta potrebuje hranice, cim je mensie, ich musi byt menej a tie, ktore su, musia byt velmi flexibilne a cim je dietatko vacsie, tak tym musia byt jasnejsie. a som aj za primrane mnozstvo pravidiel. co sa teorie tyka, babatka nemaju vyzrete v mozgu autoregulacne centrum, t.z. nevedeia sa upokojit same a ulohou rodicov je ucit ich to, cize upokojovat ich. z tohto pohladu mi ta knizka nesadne. vychadaz mi z toho sklamane dieta, ktore nutia naucit sa nieco, na co este nema. hej, deti zaspia po tejto metode. pretoze maju opakovanu skusenost (nevysvetlis im, ze mam ich ma rada a len ho chce neico naucit), ze , ked to potrebuju , tak im mama/oco nepomozu a musia si vystacit sami. tak to vzdaju a od sklamania zaspia.babatak naozaj nemaju na to, aby sa v akejkolvek oblasti svojho zivota o seba postarali. vsak aj vela doseplychludi ma preoblem prevziat zodpovednost za svoje afekty a spravanie, neito este take malicke stvorenia, ktore ani biologicky na to nie su zrele. robili sa kdejake vyskumy ohladne stresovej zataze babatiek, tak by ma zaujimalo, ake hladiny stresu by namerali detickam, ktore museli prejst touto metodou 😅.
na druhej strane aj tu dietatko potrebuje nejake hranice, ale az ked je vacsie mozno fakt od tych 6-8 mesiacov, aby vedelo, ze toto je cas spania a nie hrania. co som ciatala, tak ej koepc vyflusnutych mam, ktore len uspavajua uspavaju, ledva sa drzia na nohach a babatko nie e nie zaspat. vobec tymto mamam nedivim, ez hldajau pomoc. v poslednej dobe zacinam k nim patrit aj ja 😝 😝, ale zatial som neprisla na nic mudre, co by pausalne fungovalo pre vsetky/mnohe deti. co robim - zatail bezuspesne 😀, ked mi mala zacne vystrajat (uspavam ju na prsniku a ona sa napapa, podrieme o hodku sa zobudi a svieza o 20.00, ze ideme sa hrat), tak ju dam do postielky, hladkam ju, som s nou v spalni, svetlo zhasnute. ona zozaciatku hrkuta, usmieva sa, potom jej zacne byt otupno a kedze endostane hracky a lezi v tme, zacne vrcat a zurit a potom si ju dam zas na prsnik. a ona mi niekedy zaspi,a el niekedy je to horor a opakujem to aj 6x!! a toto chcem eliminovat

benne
10. dec 2011

@vavrenka ak máš záujem písať si v diskusii o tej knihe s tým, že ju máš aspon prelistovanú, tak mi napíš IP, pošlem ti ju do mejlu, lebo nie je nič horšie, ako biť sa za niečo, čo som si nenaštudovala..

Aj keď si prečítame x- kníh, a vypočujeme y- príbehov, vždy musí byť niekde v pozadí myšlienka, že moje dieťa je vždy v niečom odlišné od všetkých ostatných, a ja vždy píšem, že je dobre robiť tak, ako to cítime materinským-rodičovským inštinktom, tomu načúvať stačí, lebo raz darmo, ak vnútorne nesúhlasim s metódou kontrolovaného plaču, ona jednoducho nemôže byť úspešná, toto si myslím ja.

vavrenka
10. dec 2011

@siss_sz takze som na ceste, ako vacsina mamiciek,ktore maju problem so zaspavanim. co ale budem dodrziavat - nenecham babulku samu plakat v miestnosti. to deti naozaj v tomto veku nezvladaju a ako si sa pytala - jednoznacne to ma svoje dosledky na vyvin osobnosti cloveka,u niekoho menej vazne u niekoho vaznejsie -ak sa na dieta tlaci, aby bolo co najrychlejsie samostatne a vedelo sa o seba postarat - t.z. napr. v 4.mesiacoch zaspava samo a vo svojej postielke, v 5.mesiacoch ho oducim od nocneho kojenia, nedam mu cez den prsnik mimo stanoveneho intervalu, aj ked place, velmi ho nenosia na rukach, lebo maju strach, ze ho rozmaznaju, v jednom roku roku je dieta odstavene od kojenia zo dna na den a ked place , tak stale pocuje- nepalc, vsak si uz velka.. atd, je este koepc podobnych situacii - hovori sa tomu studeny odchov. a pritom ti rodicia svoje dieta milujua chcu mu to najlepsie, len nemaju info a vacsinou boli sami takto vychovavani. lebo, co som dostal, to davam dalej..
ale , to zase mas pravdu, ak sa s dietatom jedna fakt citlivo a je len jedna oblast v jeho zivote, ktora je izolovana od ostatnych a tam sa s nim nejedna primerane jeho zrelosti, tak tie ostatne oblsti to mozu vykryt a dietatko nemusi mat ujmu na cely zivot. len, myslim, ze toto su zriedkave pripady.
dolezite - deti cca do 1roku su nerozmaznatelne 😉
tuto metodu si vsak viem predstavit povedzme ze u dvojrocneho dietatka. tam sa mi to zda byt primerane.
uf, som toho popisala, co? 😨 to su moje uvahy, lebo riesim podobnu situaciu a premyslam, ze co budem robit s tou mojou mrskou..

vavrenka
10. dec 2011

@benne budem rada, ked i ju posles. dakujem.
nie, nechcela som a ani nechcem diskutovat na temu tejto knihy, len som reagovala na konkretny prispevok a napisala nieco o vyvine babatiek a vztahovej vazbe a co si o tej metode (nenastudovanej, len z pocutia a reakcii maminiek) myslim. to je vsetko.

benne
10. dec 2011

@vavrenka ja som s tebou vo viacerých bodoch súhlasila 😉 , ale napíš mi tvoj e-mail do IP, lebo ti to môžem poslať len ako prílohu

siss_sz
10. dec 2011

@vavrenka dakujem za vycerpavajucu odpoved... aspon si mi/nam niektorym nevynadala, ze nicime babatku zivot... 😕 ja mam 10 mesacne...
ale tazko to nesiem, to je pravda...co sa tyka 2rocneho dietata..kamaratka ma 3 deti, u prveho s tym zacala az ked mal rok a pol a povedala, ze to uz nikdy tak neskoro neurobi, lebo vtedy dieta uz rozprava a krici "mama, tata" a ze to je horsie - pre mamu urcite... pre dieta...? 😲 🤐

nebudem sa tym nikde chvalit, ze to tak robim...len podla tej knihy do buducnosti sa budem snazit nerobit chyby, resp. uz viem, ako som toho mojho naucila zle spat...