Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

zm79
22. okt 2015

Podla mna otrasna kniha. Mali by k nej davat aspon zalozku, kde by bolo naúpisane, ze aj dieta je len clovek! niektore maminky si to akoby neuvedomuju a idu podla tej knihy, kde je tabulka...... no co dodat. ja odporucam knihu Rodicovstvo je veda a najma zdravy rozum a lasku.

ibionndai
22. okt 2015

Dievcata kazdy ma podla mna nato vlastny nazor, ako na vsetko. Mna moja mamina nechala( na pokyn svojej maminy, pretoze ked videla ako kazdy vecer sedi pri mojej postielke a drzi ma za ruku niekedy aj 2hodiny) revat az kym som nezaspala od vycerpania... nechodila ku mne v ziadnych intervaloch.. myslim si o tom svoje 😀 a svojej babulke by som to nespravila nikdy. Ale tu som a niesom nijak narusena ani nic podobne ☺

miskoskulko
23. okt 2015

@ibionndai Ivi, nemusis byt narusena, ale naco riskovat, ze v istom momente sa nieco nespravne vyvinie v mozgu, z toho stresu ktory tak male dieta preziva... v pohode sa moze rozvinut rozny psychicky problem, nie len v detstve, ale aj neskor... pripadne epilepsia a pod.... psychika je velka veda...

zm79
23. okt 2015

@ibionndai ale ved presne o tom to je. ze svojej babulke by si to nikdy nespravila, takze niekde v podvedomi vies, ze to nebolo spravne. a jasne, clovek prezije vela, ale to je ten nasledok, ze ty to svojmu dietatu nespravis. ak by si mala z toho pozitivnu skusenost, tak by si to urcite posuvala aj na svoje dieta. ja som jednoznacne zastanca toho, ze co zazijes v rannom veku ta ovplyvni.

egiginka
23. okt 2015

ja by som tu autorku dala zavriet, alebo este horsie, sposobila jej rovnaku traumu, ako ona doporucuje chudatka detom :((((

timea7
23. okt 2015

@egiginka neviem, či si tú knihu čítala, ale neber všetko tak doslovne. Ja nie som ani náhodou za to, aby sa dieťa nechalo vyrevať v postieľke, až vyčerpané zaspí, to je choré. Ale tiež nie som za robenie otroka, ktorého deťom robí polovica mamičiek - uspávanie na rukách do troch rokoch, na fitlopte, vláčenie v šatke celé dni aj v dvoch rokoch, podávanie troch fliaš mlieka v noci trojročnému, dokonca sa jedna mamička pýtala, či má dieťa uspávať v autosedačke 😖 Je určite traumatizujúce pre dieťa, ak plačom (ako inak, keď rozprávať nevie) volá mamu a čaká, že k nemu príde ten najbližší človek, ku ktorému má dôveru, u ktorého čaká ochranu a pochopenie a ten neprichádza. Ale zodpovedne ti môžem povedať, že oveľa viac detí navštevuje psychológa z dôvodov príliš benevolentnej výchovy, že dieťa nemá stanovené hranice, až to presiahne únosnú mieru a rodič už nevie, čo s tým, ako aj z dôvodu preťaženosti, áno, už deti v predškolskom a mladšom školskom veku majú toľko krúžkov a somarín, že to prestávajú zvládať, ako z toho dôvodu, že zaspávajú v postieľke samé. Ako tu maminy opisujú , plač väčšinou trval pár minút a dieťa spáva celé noci. Opakujem, že nie som zástancom toho, nechať dieťa v postieľke revať do vysilenia. Ale určite je pre dieťa lepší spánok počas celej noci, ako deväť krát prerušený budením.

sardinka335
23. okt 2015

@timea7 to nevysvetlíš tu si budu furt huuusť svoje ako verkliky...to ešte nečitali Estevellovu metodu že 😀 Myslím ze ziadna normalna matka nenecha pár mesačné dieťa vyravavať v postielke, nevšíma si ho, kašle na neho, ignoruje az sa chudatko zaduša....ani ja to nerobím a nerobila som. Ale okolo 2 rokov ked mala dcera som povedala dosť, neustale večerné a nočné revy a to som robila tak ako mala chcela...ked zamrnčala hopi tak som ju hned zobrala a aj tak nebolo dobre 😖 Večerný chaos...krpatu sme ulozili ale uz nevyberali z postielky, boli sme pri nej, chlacholili, rozpravali ako spinkame ale nevyberali z postele. Neviem aku traumu z toho ma akoze mať..dnes ani netuší ze ako kedysi zaspavala a povedala by som ze je to dieťa do dnešného sveta, ovela odolnejšie ako syn, ktorý zaspaval sam bez problémov.
Len tu ked niekto neskače ako dieťa piska tak je zlý...a nech, každy si plody svojej vychovy žne sám aj ja. Ja neuznavam u starších detí to neustale odstranovanie prekazok, nepohodlia....len aby si nedajboze vlas na hlave neskrivili. Ja ked vidím deti okolo tých 8 - 10 rokov čo bez matky, otca stratene....lebo nič nevedia - pripraviť si desiatu, ranajky ošupať zemiaky atd. a len čakaju na veci na zlatej tacke. Ved mama nachysta, pripravi pod nos donesie a potom tu zeny mrnčia ze aky su chlapi, doma ani prstom hnuť len za PC....mama hotel do 30 rokov minimálne.
Ako ja nepochopím niektorých premotivovaných rodičov - už v školke im vadi ze dieťa je malo vyťazene, ....u nas sa furt stazuju ze deti hodinu behaju a hraju sa ako chcu na školskom dvore - vraj ich len vypustime a nijako sa im nevenujeme, len zabudli ze tie deti 5 hodin sedeli v lavici a chcu konečne vypustiť paru, hrat futbal, skakať, behať a nie byť zase organizované.

timea7
23. okt 2015

@sardinka335 absolútny súhlas do bodky!!!!!

egiginka
23. okt 2015

@timea7 . Suhlasim, ze maminy si to casto komplikuju. Ja uspavam dieta na prsniku. Sli so mnou v posteli, nevnimam v noci kedy sa koji, uz sa nekoji moc, ked toho bolo vela som nebola otrokom som ju pohladkala, dala nieco na zubky, spala dalej. .... Len mne ide o to, ze dieta ked nepriklad spanie pri matke, je podstate jedna zo zakladnych potrieb dietata ( su deti co to nepotrebuju), ale teda vacsina potrebuje matku a ono to, ked matka odmieta dieta ma vplyv na budovanie sebavedomia, osobnosti a inych ( naomi aldort), co sa tyka vychovy, zial vela rodiciv vychovu zle ponalo, ano benevolentnost je rovnako na hoby ako prisnost alaaa vyplakat do bezvedomia. Odlorucam kuknut nevychova.cz!.... a este pre upresnenie, sice moje dieta zaslava na prsniku, vie zadpat aj hocijak aj s hocikym, lebo ma vo mne doveru. A ja viem, ze pride ten spravny cas a ona sama povie, ze chce ist spat prec. Ja napriklad nevhspem v com je to pre matky take dolezite, aby dieta spalo same a uplne celu noc. ;(((

timea7
23. okt 2015

@egiginka vieš, všetko je vec názoru, spanie pri matke napríklad ja vôbec nepokladám za jednu zo základných potrieb dieťaťa. Môže predsa spať v postieľke, ktorá má svoju bočnicu prisunutú k bočnici matkinej postele, ale každý má na spanie svoj priestor. Matku vidí, je jej nablízku, matka ho môže hladiť, držať za ruku, ale obaja majú na spanie svoj priestor. Už som to tu na MK písala, že ja som s dieťaťom v jednej posteli nezaspala, skúšala som to, keď mu išli zuby, ale nezažmúrila som oka. Na druhý deň som po noci, ktorú som takmer celú prebdela, zaspala sediac na koberci opretá o sedačku a nepočula som plač dieťaťa z jednej izby do druhej a to taký, že ho manžel počul do pivnice....a viac som to neskúšala. Mne sa na spaní matky s dieťaťom nepáči aj to, že po mesiacoch spoločného spania treba dieťa učiť spať samostatne. Niektoré deti sa odsťahujú do postieľky samé, niektoré dokonca do inej izby, no veľa mamičiek tu zakladá témy, čo s tým, keď dieťa nechce spať inak ako s matkou a to sú už veľké deti. Prečo to má byť zrazu inak? Dieťa to môže brať ako trest. Podľa mňa je počas dňa more času na to, aby sa matka s dieťaťom maznala, pestoval ho, túlila sa k nemu a od malička môže predsa zaspávať v postieľke tak, že mama leží pri ňom na posteli a hladká ho, šepká mu, ale nevyberá ho. Ja napr. neuznávam, aby kojenec spal v inej izbe, ako matka, ale viem, že je kopa takých mamičiek, ktoré to praktizujú a sú spokojné, deti spia lepšie, ako keď boli s nimi v spálni a na vzťahu matka - dieťa to žiadnu ujmu nezanechalo. Pre matku ani nie je také dôležité, aby dieťa spalo celú noc, ale pre dieťa je rozhodne lepšie, ak od takého pol roka prespí na jedno, maximálne dve budenia, lebo spánok prerušený desať krát počas jednej noci nie je bohviečo. Aj keď ja by som sa k tomuto vyjadrovať asi nemala, moje dieťa spalo celú noc od štyroch týždňov, bolo plne kojené, samé sa tak nadstavilo, v prvú noc som myslela, že je to výnimka, zažila som šok, že je ráno a ja som ešte nekojila, ale ostalo to tak s malými výnimkami (zuby) stále. Ale nie všetky deti sú také, kto má jedno dieťa, nepochopí matku, ktorá má tri, z toho dvojičky, ktoré sa budia viac krát všetky tri....

sardinka335
23. okt 2015

@egiginka a čo mame v noci ine robiť ako spať?? Aj ked tento luxus zatial doma nemame... 🙂 Pre mna je dolezite sa vyspať aspon ako tak aby som mohla cez den fungovať - traja v posteli tak to sa nevyspi nikto, nehovoriac o tom ze aj tak v noci vstavame. Nemusí spať celu noc ale bude fajn ak to bude väčšina noci. Ja nemám jedno dieťa okolo ktoreho sa točí cely svet - ja mam deti 3..a kazde ,,ma chce,,. Takže zatial čo jedno krmim s druhým pišem ulohy a s tretim kreslim obrazok... 🙂
Moje deti nie su mojimi rovnocennými partnermi - prečo? Pretože nemaju take skusenosti, myslenie, poznanie, a zodpovednost za svoje rozhodnutia a konanie , ktore mam ja resp. my ako rodičia a preto su oblasti, kde maju na vyber a opytame sa ich na nazor lebo vieme ze je to možné aby rozhodli a su veci a situácie, kde deti nerozhoduju - ze cez týžden sa ide spať o 20:00 a nie neskor, ze sa doma je to čo je navarene - mozu sa vyjadriť samozrejme čo by chceli ale ziadne ze plne hrnce a oni idu vyjedať jogurty, nejde sa von bez svetra v zime a podobne.....na tom sa nebudeme dohadovať. Nehovorím ze som otrokom nejakeho režimu ale určite nastavenie u nas funguje. Takže ja som ten pseudopartner - dam na vyber, pytam sa na nazor, mozu si vybrat medzi jahodou a malinou, mozu sa vyjadrit čo chcu robiť cez prazdniny a ich navrhy beriem važne ...ale ten kto nesie zodpovednost tak ten velí. Ale ako z kazdej metody sa iste aj z nevychovy da vybrat niečo čo pomoze, funguje.

sorciera24
24. okt 2015

@egiginka ja teda neviem, ci si citala knihu, ale tu nik nekaze nechat vyplakat dieta do bezvedomia, preboha.... 😕 ja som si metodu napr. prisposobila tym, ze bol pri synovi manzel, kt. aspon u ans v rodine zastava tak dolezite miesto ako ja-matka.....hladkal ho, tisil ho.....a bolo a poviem ti moje dieta pri tejto emtode rozhodne neplakalo viac ako dovtedy (kedze 11mesiacov nonstop plakalo.......ked myslim nosntop, tak 20 hodin z 24....neviem, ci si to vies predstavit a nepomahalo dojcenie, nosic, autosedacka....nic!)......a preco? preto, aby sa nielen aj psychidky fyzicky s muzom vycerpana po roku,a le halvne to dieta vyspalo.....ono na to envedlo prist......po par nociach, spinka.....a zrazu nema kruhy pod ocami, prestal plakat cez den.....mam usmaite babatko, vdaka metode, kt. som ho naucila spat....myslis, ze som mu teda ublizila?.....ja si myslim opak.....
u starsieho to uz mam overene......a suhlasim s babami nado mnou, ine je mu dat alsku, kt. mu davam kazdodennym travenim casu aj s manzelom......ale pravidla je nutne mat, mne obe deti o 20tej uz spia.....napr. (ci ked ma dieta potrebu, tak ho mam nechat dupat do 22ej?......no nie, neurobim to....a funguje to.....roky....)....a presne tomu sa chcem vyhnut, aby mi 30-35 rony chlapi ostali doma pri sukni, ekd vidim ten trend okolo seba.....a vlastne, sardinka s timeou to uz super napisali aj za mna....

egiginka
24. okt 2015

@timea7 aha, no tak to je strasny rozdiel spat s postelou prisunutou a spolu, to uz tu musim popisovatvsetky varianty spolocneho spania aby sa niekto necitil dotknuty? *** a

timea7
24. okt 2015

@egiginka no u mňa to bol rozdiel obrovský, ja potrebujem na spanie svoj priestor, s dieťaťom pri mne som skrátka nezaspala. Ako dieťa rástlo, tak pribudla bočnica, lebo keď už lozil, tak by samozrejme zliezol, mohol by aj spadnúť, postupne spanie vo svojej izbe. Bez plaču, bez toho, aby som za ním musela lietať v určitých intervaloch. Jednoducho od malička bol zvyknutý na to, že papanie a uspávanie sú dve rôzne veci, nakojiť, pomojkať, ale zaspával v postieľke. Síce nie sám, čo je možno cieľom tej knihy a v tom sa líši od toho, čo som chcela docieliť ja. Nepotrebovala som, aby zaspal v izbe sám, mne nevadilo byť pri ňom, užívala som si tento večerný rituál, len som sa chcela vyhnúť dvojhodinovému natriasaniu na rukách, skákaniu na lopte, chodeniu po byte, opätovnému uspávaniu na prsníku desať krát počas noci. Mne to tak maximálne vyhovovalo, ak niekomu vyhovuje niečo iné, OK, ale bavím sa tu na tom, ako sa niektoré mamičky obúvajú do iných, ktoré nie sú ochotné vstávať desať krát v noci k dieťaťu, že akú traumu mu spôsobujú a podobné nezmysly. Oveľa väčšiu traumu zažíva dieťa, ktorému bolo vždy všade a vo všetkom vyhovené, keď zistia, že to tak nebude vždy.

timea7
24. okt 2015

@egiginka ešte som chcela dodať, že ja sa rozhodne dotknutá necítim, takže tu všetky varianty spoločného spania skutočne opisovať nemusíš, napísala som to preto, lebo sú maminy, ktoré považujú spánok prerušovaný častým kojením za nevhodný ako pre seba, tak aj pre dieťa. Samozrejme, nemám na mysli niekoľkomesačné dieťa, ale staršie. Neprerušovaný spánok považujú za dôležitejší pre celú rodinu napriek akýmkoľvek štúdiám a výskumom, ktoré budú tak či tak po pár rokoch prekonané zase inými, novými. Deťom v súčasnej dobe nespôsobuje problémy nedostatok stálej pozornosti maminy a celej rodiny, ale opačne, práve to, že je stredom vesmíru a potom príde šok.

malabiba
24. okt 2015

@egiginka aj bábätko aj maminka sa potrebujú dobre vyspať, aby boli oddýchnutí a v pohode...a bábätko sa vyspí dobre aj samé v postieľke ak je spokojné a má všetko, čo potrebuje, aj dostatok pozornosti od rodičov..... a nemá z toho žiadnu traumu....a potom aj rodičia majú viac času a energie....samozrejme, že každé dieťatko je iné...nám chlapci spávali nielen vo svojich postieľkach, ale aj vedľa vo svojej izbičke....a budili sa veľmi málo, hneď po nakŕmení zaspali....keď už vedeli chodiť, mohli zo svojich detských posteľok prísť k nám a spať s nami - no stalo sa to len pár krát a chodili k nám väčšinou nad ránom skôr vystrájať a váľať sa po nás ako spať 🙂...neskôr keď mali jeden rok a druhý tri, mali v detskej letisko a pevnosť, kde sme im občas nesmeli ani vstúpiť 🙂

egiginka
24. okt 2015

@malabiba a preco by sa nemohla mamina dobre vysoat s dietatkom. No to je super; ze tvoji chlapci boli ok, ale ja som sa vybrala cedtou vstahovej vychovy.

ibionndai
24. okt 2015

Ja sa napr.s malou nevyspim dobre.Nejde o to ze sa v noci casto dojci,ved lezim je to menej narocne ako vybrat nakrmit a ulozit.Ale jednoducho mam strach, v noci sa strhavam ze kde je a ci sa nebodaj nejak nepridusila ( v postielke ma monitor dychu) a uz mi z postele aj spadla ☹ a nie preto ze by som nedala pozor, ja som pridriemla od unavy a ona sa postavila a popri postelky presla na koniec a bac ☹ a ja doteraz nechapem ze som sa nezobudila,bol to hrozny pocit.

malabiba
24. okt 2015

@egiginka tak ako píšu holky vyššie, ja by som sa nevyspala dobre, budím sa aj na najmenší pohyb a šramot...ale chlapcov sme vždy uspali a mohli k nám prísť kedykoľvek, no spinkali vždy pekne a budili sa raz-dva krát za noc, mohla som si nastaviť hodinky a vždy som pri nich bola pokým zaspali znova, no zaspali obvykle už na konci dojčenia 🙂 a len som ich preložila do postieľky....ale musím napísať, že vždy boli riadni spachtoši...

janka213
24. okt 2015

Čo sa týka tej knihy. Je rozdelená na 2 časti, do 6 mesiacov a po 6 mesiacoch. .Tak veľmi zavrhovaná metóda vyplakania sa popisuje až po 6M. No mne veeeľmi pomohli rady v prvej časti a môj syn od 4M zaspáva v postielke bez problémov sám. Šlo to bez plaču, stresu, pekne pokojne. Takže za mňa tú knihu odporúčam, ale viesť sa ňou od začiatku (resp. ešte pred 6M veku dieťaťa).

sardinka335
24. okt 2015

Neexistuje idealna vychova - každy sa snazi vybrat si z vychovy to čo jemu vyhovuje. Dnešný trend je ,,vztahová vychova,, ktora je velmi propagovana a ak tomu rozumiem spravne je zakladne piliere su dojčenie, nosenie a spanie spolu - to by malo vyriešiť snad aj ,,utečenecku krizu,,. No...my na to doma musime isť inym štýlom kedze ziadny atribut nesplnam - dojčiť už nedojčím, nosiť väščinu času nenosim,skor priebezne ponosím podla potreby...alebo sedím a lezim na deke s malou a tak sa ,,hráme,, a spanie neprichadza do uvahy... - vynimočne ano ak nad ranom nemoze zaspať no tak nebudem ju držať v posteli silou mocou, dame si krpatu k sebe.
Nedavno som čitala kdesi članok o tom ako sa niektore mamičky ,pohoršovali,, na tom ze nemozu dojčiť v kostole počas omše!!! Odovodnovali to prave vztahovou vychovou. Samozrejme potreby dieťaťa su dolezite a nemali by sme ich ignorovať ale u tej vztahovej vychovy mi to pride take ze dieťa čo si kedy zmyslí tak to sa robí - hovorím napr. o starších deťoch - lebo ked čitam ako sa mamičky vyše pol ročneho dieťaťa rozhorčuje ze ho nemoze nakojiť v kostole!! Jedna moja kamoška - boli sme spolu na takom predlzenom vylete a ta toho maleho nosi snad nonstop ....vraj je to prirodzene lebo ved dieťa sa nosilo v bruchu. Ok...ale dieťa sa už narodilo! A jeho svaly sa maju vyvyjať, ma sa hybat, davať na bruško...a mne to nepride priliš zdrave nosit tak dieťa väčšinu dna. Hlavu ma otočenu na jednu stranu - ved v takej polohe no dakujem pekne si akurat tak nezene tortikolis...Ale aj ja mam doma tu manducu - musim sa ešte naučiť ako tam to dieťa dať - nejako sa mi to nezdalo, nohy mala velmi od seba...a len revala, nechcela tam byt. Ale ked ideme niekde von, kde sa neda byť s kočikom pripadne nevladzem ju nosit na rukach dlhu dobu tak mi to pride ako super vec.

cervikpepik
24. okt 2015

Dieta sa uci sediet,stvornozkovat a chodit na to aby sa osamostatnovalo...je uplne mimo,teda podla mojho nazoru,nosievat starsie dieta non stop na rukach

miskoskulko
25. okt 2015

@cervikpepik nosenie deti je prirodzene a tak ako sa nejake dietatko chce nosit viac, tak su aj deti, ktore sa chcu nosit, ale o nieco menej... tym chcem povedat, ze maminy nedrzia deti na sebe non stop... dieta vie dat najavo co chce a matka ho zlozi, ak má dieta potrebu lozit a pod.
@sardinka335 moj maly si daval vacsinou hlavku na jednu stranu, ked na mne zaspal, neskor si ju sam pretocil a strieda ju... naucila som sa doverovat svojmu malemu a vela veci sa zmenilo 🙂 usetrila som si nervy a nestresujem...manduca je paradna pomocka, mne v nej na zaciatku nechcel maly byt... ale to este nevedel dat tak siroko nozky, potreboval byt na zabku... ako podrastol, tak miloval nosenie a zatial nepouzivame kocik, len sa nosi a teda už aj chodi... na to, ze bol vacsinu casu noseny, postavil sa uz ako sedem mesacny a o par mesiacov zacal uplne sam bez pomoci chodit... neviedli sme ho ano za ruky, vsetko to dokazal sam... tym chcem povedat, ze aj vela nosene deti, ked maju tu potrebu nosenia, nie je ziadny problem a naucia sa vsetko tak ako ine deti...

timea7
25. okt 2015

@sardinka335 napísala si to o tom nosení veľmi rozumne. Môj názor na to je -nosiť áno, ak sa dieťa necíti v kočíku dobre a stále tam plače, ak je mrzuté a idú mu práve zuby a mamina má rozvarený obed, ak potrebuje ísť niekam, kde sa s kočíkom dostane ťažšie a ešte sa bude báť, že jej odložený kočík niekto zoberie. Ale deti nosené nonstop sú obmedzované v prirodzenom pohybe, či už sa to niekomu páči alebo nie, ich svet je zúžený na priestor maminy a šatky a je im odopreté skúmať svet, čo je pre ne prirodzené. Nepíšem o dvojmesačnom kojencovi, mám na mysli sedem a viacmesačné stále nosené deti. Dieťa menej temperamentné sa zo šatky pýta minimálne. Mama varí, vysáva, žehlí, umýva riad a dieťa stále v šatke. Nemá možnosť skúmať okolie, dotýkať sa všetkého naokolo. Skúsenosť, že dieťa, ktoré je dojčené na požiadanie, spí s matkou a je s ňou neustále v kontakte, je sebavedomejšie, samostatnejšie, neplatí ani náhodou na všetky deti. Mám pred sebou ako učiteľka v škôlke celkom slušnú vzorku mladších súrodencov detí, ktoré škôlku navštevujú. Niektoré nosené, občas, niektoré nonstop. Je veľmi dôležitá povaha dieťaťa, to, ktoré je od malička zvedavé šidlo, bude aj v budúcnosti nebojácne bez ohľadu na šatku, lebo v nej ako staršie nechce byť. Dieťa pokojnejšie, ustráchanejšie, ktoré je stále nacapené na mamine bude ešte ustráchanejšie, rozplače sa už len vtedy, ak sa mu niekto prihovorí. Moja známa má zhodou okolností dvoch vnukov narodených pred necelým rokom v jednom mesiaci. Ten nonstop nosený, pomaly ani zo šatky nevyberaný, je presne tým prípadom dieťaťa, ktoré sa rozplače, keď sa k nemu niekto priblíži. Vidieť okolo seba predmety a ohmatať si ich je obrovský rozdiel. Má desať mesiacov, vonku, na návšteve je v šatke, nechce nikoho, len byť pri mamine. Všimla som si, že aj jeho motorika dosť pokrivkáva za motorikou jeho bratranca, ktorý už chodí, skúša jesť lyžicou, je samostatnejší, sebavedomejší. Jasne, že to súvisí tak ako som písala, z povahou dieťaťa, aj s výchovou, len som chcela poukázať na to, že držať sa zubami nechtami určitého trendu nemusí byť pre každé dieťa to správne. Nech si každá mamina robí tak, ako jej vyhovuje, ale nech neodsudzuje iné mamičky za to, že s týmto postupom nesúhlasia. Nie všetko čo vyhovuje jednej a jej dieťaťu, je dobré pre inú a jej dieťa. Iné to má mama jedného dieťaťa, iné mama troch.

elisvic
18. nov 2015

Ja musim podotknut, co sa tyka plakania, ze doteraz VZDY ked dcerka plakala , tak sa to aj niecim potvrdilo. ...takze , ja by som dieta urcite nenechala Plakat, pokym sa ukludni, pretoze plac , je jedina hlasova reakcia , aby tym upozornila rodicov, ze nieco nieje v poriadku. My mame drevennu postielku v spalni aj v obyvacke este cestovnu. a spava so mnou v posteli, jednak preto , lebo sa v noci budila Bola jednoducho smedna a ja som nebola vyspata a sama este viac z celej situacie nervozna. Teraz spava so mnou v posteli a je to jednoduchsie pre nu aj pre mna. Je pochopitelne, ze take male dieta, chce spat v naruci svojej mamicky. ved takto to funguje aj v prirode. ci je to pes alebo medved, kazdy spava so svojim mladatom. Ja mam zatial iba jedno dieta a na druhej strane si to chcem aj vychutnat. Hoci predtym som Bola absolutny zastanca toho , ze dcera bude spavat iba v postielke v noci, sama som este vtedy nevedela ake to je velmi dolezite, aby citila moju blizkost.

kerinka668
18. dec 2015

Skusala som to s mojou temperamentnou 6mes.dcerou.po 5dnoch tazkeho boja to vzdala.no dobre bolo len tyzden ☹ dam ju vecer spat pekne pri uspavanke zaspi,ale do hodiny je hore a zacne boj.uz zas bojujeme 4ty den a bojim sa ze to vzdam :'(:'(

sardinka335
18. dec 2015

@timea7 to som si aj ja všimla, ze matky, ktore si deti na seba takto priputavaju maju deti umrnčane, k inemu ani ,,bohovi,, niektore ani vlastneho otca neznesu!!! Lebo chlapi ked vidia ako to dieťa len k ,,materi,, tak to nezvladaju, nevedia čo a ako....tak to potom aj vzdaju a nechaju ženu nech to ,,rieši,,.
Tiež mam kamošku čo malu nosila na rukách väčšinu dna, ani na zachod nemohla ist bez nej - hned ,,hopi,, a jak mala spiskla tak ona uz lietala jak handra vo vetre. Aj ja som za nosenie na rukách - nosim malu, ukazujem jej veci ale take somariny ze ,,svetielko,, ona ešte nema rozumček na nejake knižky...a potom ma svoje miestečko na hracej deke, hračky - ja si tam k nej lahnem, ona ma obchytava, ochutnava...oslintava...kde by som ju ja stale vlačila, nemam na to chrbát a hlavne ramena mam velmi citlive a tie nosiče a šatky ma ťahaju - potom ma boli krčna chrbtica - ja ani plavky na viazanie okolo krku ,,nemozem,, vadi mi to.

@kerinka668 aj moja je do hodiny hore, rev, rev, rev...niekedy pomoze dudlik - ona potrebuje sať a niekedy nie, včera som ju dala ešte aj k nam do postele lebo som si povedala, ze 786x za noc vstavať ja odmietam nech si myslí kto chce čo chce...5 dní je málo - na zvyk treba 21 dní...po takomto čase je mozné povedať že ,,nefunguje to,, Samozrejme ze dieťa plače - ved niečo chce - bud objektívne ze naozaj ma nejaku potrebu alebo subjektívne - vymyšla ako štaršie deti a čaka či sa rodič chytí na tuto hru.
6 mes. je ešte maličké..treba aj vydržať, mozu ist aj zuby...

elisvic
18. dec 2015

@sardinka335 moja ma tiez 6 mesiacov a je unavena aj by zaspala ale nemoze, lebo ju bolia zuby, len sa prehadzuje.

sardinka335
18. dec 2015

@elisvic niekedy vraj pomahaju tie gely na zubky...čo narobíme - len vydržať, niektore deti su citlivejšie ako iné - ja som ani nevedela že nejake zuby idu...ale baby mam urevane aj tak. Samozrejme staršia z toho davno vyrastla a s krpcom musim mat trpezlivost aj ked to nie je vzdy jednoduché.

elisvic
18. dec 2015

@sardinka335 ved mastime .
ale toto si mala musi sama vytrpiet ako kazdy, zuby ked bolia tak to hold citit.