Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

luciar79
7. okt 2008

Mne sa malý za tie 3 dni čo bol troška chorý, totálne pokazil s nočným spaním. Dnešná noc bola otras.Asi sa večer odsťahujem k dcére do izby. Teploty už nemá, tak už vymýšlať nemôže. Vypil tolko čaju, že plienka ráno vážila snáď kilo. 😠

macaeliska
7. okt 2008

no amarelka, slubit ti nic nemozem, pretoze ja som s tym zacala len pred par dnami a je pravda, ze este ma dni, ked pri zaspavani place. Nie je to ale take srdce-rvuce ako predtym. A hlavne to uz nie je viac ako 2-5 minut. a podla toho, co si pisala rano, tak ten tvoj malicky spal ukazkovo!!! A pravdou je, ze tie deti si to pamatat nebudu, a na tu postielku si zvyknu.

zuza.m
8. okt 2008

moj maly zaspal aj včera bez plaču a to poviem že mal uplakany cely den.všetko pozhasinam aby bola pekne tma a on už vie čo ma robit.ja mam problem skor cez dento je hrozny. ☹

macaeliska
8. okt 2008

mne vcera mala trosku plackala, ale dnes rano, ked bolo este treba trosku spanku, tak som ju ulozila do postielky a pekne sama zaspinkala. Zuza.m neboj sa, nie kazdy den je ruzovy.

biela
8. okt 2008

ahojte,
idem opísať svoju skúsenosť s touto knižkou.
môj oliverko od narodenia prespal celú noc, trvalo to cca do 5 mesiaca, potom sa začal budiť 1x za noc, musela som ho dojčiť, po mesiaci to bolo 2x za noc, neskôr už 3x až som sa v jeho 8 mesiacov zbadala, že dojčím skoro každú 1-2 hodiny.
cez deň spal krásne, zaspával sám, večer zaspával sám, no v noci kričal, pokiaľ som ho nepriložila k prsníku...

jedného krásneho dňa keď som už mala všetkého plné zuby som sa rozhodla,že je najvyšší čas prestať v noci kojiť, lebo prídem o nervy... 😒
knihu som už mala prečítanú, malého som večer naposledy nakojila a dala spať o pol 8. ako vždy, o dve hodiny bol hore, no zase zaspal. išiel k nemu manžel, malý sa rýchlo ukľudnil, lebo ma necítil.
v noci bol viackrát hore, troška si poplakal, najviac 5 minút a zaspal. už som mu MM nedala a ani som k nemu nechodila, chodil za ním manžel, pohladkal ho po hlavičke, prihovoril sa mu...

trvalo to takto asi 10 dní. malý sa budil čoraz menej a teraz máme za sebou 5 úžasných nocí,keď bol úplne tichúčko, krásne spal od 20,00 - 6,30.

ak niektorá váhate, či to skúsiť alebo nie, môžem len doporučiť, naozaj to stojí za to a tá kniha je naozaj super....
🙂

zuza.m
8. okt 2008

ešte keby poradili ale napisali ako naučit aby aj cez den bol aspon o polovicu kludnejši bez plaču.to by som tiež ocenila 😀

bublinkajasminka
8. okt 2008

biela - supiš, ja chcem odnaučiť malinkú od "naučeného hladu" o pol6 ona mi dovtedy pekne hajá ale potom sa zobudí a ona plače tak divne akoby zo sna - tak si to mala aj ty? ale idem k nej, dám dudlík a ona plče dalej, musím jej to mliečko mať a ja mám UM nekojím....inak samozrejme krásne zaspáva a spinká sama podľa knižky od jej 6 týždňov....tak čo myslíš je to ako u vás?

biela
8. okt 2008

áno presne bublinkajasminka, on plakal zo spania, priložila som ho k prsníku, dudkal dudkal a spal a mlieko mu išlo von nosom 😀 alebo rovno z pusinky...
od 5 rána už mal taký slabučký spánok a potichu plačkal, skôr si tak nespokojne mrnkal a mrvil sa v postieľke, ale odďaľovala som to ranné kojenie, najprv som ho tak nechala 15 minút, potom čím ďalej tým neskoršie.
a teraz ho zoberem o pol 7.

bublinkajasminka
8. okt 2008

biela - dííky však teda počítam s tým že je to slabý spánok a ona je zvyknutá papať inak by nepýtala ale budem jej to oddaľovať

luciar79
8. okt 2008

tak môj malý dnes v noci síce o 4 plakal ale ja som nereagovala tak zaspal. a zobudil sa až o 7. kojili sme o pol 8. takže sme úspešne vynechali kojenie o 5.Dneska si to zopakujeme o pol 19 kaša po kúpaní dokojenie, o 22 hami hajaja 150 ml a potom až ráno o pol 8 kojenie. Taký je plán. som zvedavá na výsledok. až to bude zvládať skúsim zrušiť to kŕmenie o 22. ale to už nie je taká hrôza ako vstávať každé 2 hodky a dávať cucnúť čají.

Knižka je dobrá ale v podstate je to moderne prepísané vedomosti našich babičiek.Tie na deti čas nemali a celý deň im pekne spali položené niekde v jarku na poli. 🙂

amarelka
8. okt 2008

macaeliska, tak asi to pojde nakoniec aj bez plaču, večer nič, ani muk 😕 už po tretí krát sám zaspinkal a cez den dnes už len mrnkal... 😉 a tiež ho učím len postielky aj teraz zaspal na gauči pri papaní, ale preniesla som ho do postielky, aby vedel, že tam sa haja. Inak v noci sa budí, niekedy dvakrát, niekedy tri-x, ale to zatial nerieším kým papá, len mliečko, dúfam, že ked bude mať na večer kašu, vydrží spať celú noc....
a fakt biela, večer si dávala malému kašu a aj tak sa vnoci budil?

sksko
8. okt 2008

no tak dievcata ja sa pridam k vam s mojou skusenostou.. 🙂

nas "maly" ma 4 roky a je stale s nami v izbe a obcas aj v posteli, ked prelezie 😀

Pravdu povediac, neskusala som ho davat spat samostatne do inej izby kym som ho kojila- nieco vyse roka.. spaval vo svojej postielke prisunutej k nasej a ked sa v noci zobudil pozrel na mna a ked bol vacsi uz ani nepytal papat, len tak zaspinkal.
jasne ze sme ho skusali dat spinkat do jeho izbycky ked podrastol-- po 3 mesacnom trapeni, ked v noci vzdy cca é 2-3 vykrikoval, mami pod sem, ( a mohol ist aj ocko- nepomahalo) ,niekto tam s nim jednoducho zaspal- sme to vzdali ( ano mozno nasa chyba) a malemu sme prisunuli velku postel do spalne... Spime pekne celu noc bez problemov- len ems si jeden k druhemu trosku blizsie- vidime na seba 😀
Mozno si poveite, mali ste este vydrzat a nechat ho spat v jeho izbe nadale, ale ak pracujete e vediete frimu, tak po 3 mesacnom takmer pravidelneprerusovanom spanku - to zacalo mat dosledky aj na pracu a rozhodovanie- takze sme od toho upustili

Teraz cakame dalsie babo... maly sa velmi tesi: Ideme opakovat pokus o vlastnu izbicke, takze rozmyslam nad precitanim si tejto knizky / citali sme uz sice rozne ine, ale mozno tato pomoze...) ak maly bude chceit spainkat u seba- OK- budeme radi, ale ak nie, tak TAK AKO POVEDAL ON- ved aj babatko sa na mkludne zmesti do spalne, tak preco by sme boli kazdy inde.

Niekde som citala, ze dieta ma narok na rodicovksu postel do 5-6 rokov. Mozno sa to zda v dnesnej dobedlho, ale ako zili nase babicky, resp. prababicky. Ja viem, mali ine podmienky. vsetci boli v jednej izbe a my nemusime, ale prevdu povediac, ja si to vychutnavam- to ze je maly pri nas a sme spolu pekne cela rodinka.
FV kazdom pripade, vsetkym komu sa uspesne dari davat deticky do vlastnych izbiciek a zaspavat same, gratulujem, je to v kazdom pripade uspech, tkory cloveka tesi!
Drzte teda palce aj nam, aby to na "maly" onedlho velky brat, zvaldol tie, ale ako ho poznam, urobi to hopom- supom- zo dna na den a mne za nim bude smutna 🙂

luciar79
8. okt 2008

tiež by som mala malého najradšej u seba v posteli, aby som ho mohla pozorovať, ovoniavať, ale nejde to. aj zo spálne pôjde už čoskoro. Muž mi pracuje na smeny a keď je po nočnej nemôžem tam dávať malého spať aby sa navzájom nebudili. a o tom že náš sexuálny život tiež trpí ani nehovorím. Najprv počkať až zaspí malá a do spálne nemôžme lebo malého všetko hneď budí. Keď má človek jedno tak mu nič až tak nevadí, ale čím viac detí tak sa tým viac schovávame do spálne, jediného možného súkromia.Aj to pokiaľ nejaké dieťa nezaklope na dvere s tým, že vám musí niečo súrne ukázať 😀

sksko
8. okt 2008

luciar, to je mile ako si o napisala, ze "musí niečo súrne ukázať " ked oni maju vzdy vsetko surne...

no ale ja sa spolieham( aj ked mozno opovazlivo) na to ze ked deti trosku povyrastu tak budeu pekne spolu v izbicke spat. Nas starsi totiz potrebuje spolocnost.. a je jedno koho-- babaka, dedko, ocko mamka, tak dufam ze bude vyhovovat aj surodenec 😀

zuza.m
8. okt 2008

ja ho mam tiež v posteli a som uplne štastna že pekne zaspinka a nemusim ho hojdat.ked bude starši potom prejdeme aj mi na učenie v postielke.len dufam že nebude neskoro. 😖

macaeliska
8. okt 2008

no zuza.m,nemyslis, ze bol uspech ho naucit uz aj na tu postel? Ja som to tiez prvy krat urobila tak, ze som si k nej lahla do velkej postele a uspala som ju v nej. Ale ked som to isla urobit na druhy den, tak to neslo. Velmi plakala a tak som si povedala, ze ked places vo velkej, tak budes plakat aj v malej. No a v tej malej tak dlho neplakala. Teraz je to uz asi tyzden a pekne zaspavame v malej postielke. No nie vzdy je to pekne bez placu, ale ak aj place, tak len cca 2-3 minutky. Doteraz dokazala plakat aj na rukach 45 min. Tak ja si myslim, ze ucit tie deti hned na postielku je najlepsie. Ale uz ho teraz nechaj, ked si naozaj zvykne, ze spinka sam, tak potom ho to mozes zase skusit ucit. Ale na to pockaj az ked bude mat viac ako 3 mesiaciky.

luciar79
8. okt 2008

My sme s malým tak spávali pri sebe po kojení. Ja som u toho zaspala a on tiež, ale ráno som bola jak dolámaná.Aj som sa bála či ho nezalahnem. Potom som sa snažila nezaspať a hneď po kojení ho premiestniť. Mám aj fotku ako spíme a já mám odhalené prsko...mužík neodola a tajne vyfotill 😀

macaeliska
8. okt 2008

no jasne, chlapi! 😉 . Aj ja pri Eliske v noci casto zaspim, ale ona ma vacsinou zobudi tym, ako sa mrvi. Ja jej proste zavadziam! Tak ju zoberiem, necham odgrgnut a dam na brusko do postielky. Ona sa tam este niekedy mrvi, este raz si sama odgrgne a pokojne spinka dalej .

zuza.m
8. okt 2008

no ja naštastie nemam problem ked spi somnou ,viem že mu neubližim a stači mi aj malo miesta a ja sa v pohode vyspim.stym enmam problem.

najskor som začinala v malej postielke tam som ho trapila,ale velmi plakal až z hrdla.hystericky .bolo mi ho velmi luto tak som vyskušala že som ho dala do velkej , aby ma aspon citil.plakal ved sme sa trapili až hodinu kym to vzdal .ale ten plač bol iny.nie taky zufali,skor taky na silu aby mamka vedela že sa mi to nepači.tak som usudila že je to prenho menej stresujuce ako opusteny v postiekle.a na dalši den zaspal aj bezomna.pravdaže vo velkej posteli.bola som nanho pyšna a aj na seba že som to zvladla a neustupila som.
ale bolo to fakt nevyhnutne lebo zaspavanie s hojdanim bol horor.už som to v noci nezvladala.každe tri hodiny krmit a ešte k tomu pol hodiny čičikat.spanku bolo asi tak 2hodky pre mna a to bolo malo.

kamilecka
8. okt 2008

SOM SOKOVANA ze tou metodou trapite uz aj mesacne deti, hruuuuza. Take male dieta to este nevnima,aj preto sa pise v knihe ze metoda je vhodna OD 6 MESIACOV

bublinkajasminka
8. okt 2008

kočky - a vy máte aj to nočné krmenie čo je v knižke okolo 22 alebo nie? a ak ste ho už vynechali tak ako??

saska.t
8. okt 2008

macaeliska - davas malu spinkat na brusko v noci? My sme mali obdobie ze ked sa nadranom mala zobudila na krmenie tak do rana dospala pri mne na brusku ale na noc sa hrozne bojim ze nebude mooct dychat aj ked hlavicku otaca sama. Teraz na brusku vobec nespime lebo momentalne sa nam to nepaci a na brusku robime cirkus 😀

zuza.m
9. okt 2008

kamilecka
ak naražaš na mna že trapim svoje dieta tak sa myliš lebo som pisala trocha vyšie že ho s postielkou netrapim.zvykala som ho na to aby zaspinkal bez hojdania.lebo to sa naozaj nedalo zvladnut.polhodku uspavat a za hodinu a pol papal zas(do toho jedneho mesiaca pil každe dve hodiny).tak že kolko sme spali?chybalo to aj jemu aj mne.teras ho uspavam v našej ,aby ma citil už ked bol ukrateny o hojdanie.

bublinkajasminka
9. okt 2008

kamilecka - lekári napísali túto metodu a vôbec nie je drastická.....priznaj si to, že drastické je uspávať dieťa na rukách do roka, dvoch, troch.... 😝 ja by som to nezvládla, mám problémy s chrbticou a asi by mi odišla nadobro...ano malá nám plakala prvé dni ale potom akoby uťal a teraz ak nechce spinkať sa hrá a sama pekne zaspí ked sa unaví

luciar79
9. okt 2008

Ja som si knihu prečítala až mal malý 4 mes. Ale dovtedy tiež musel spávať len v postielke, lenže u bábetiek to väčšinou ide.Po kúpaní sú tak unavené že zaspia skoro hneď. Keď plakal chodila som tam skoro neustále, dávala cumel, hladkala. muž po mne chcel aby som ho vytiahla ale ja som sa nedala. Postielka je na spanie a musí si len zvyknúť. potom som zaviedla kontrolovaný plač s presne podľa knihy. a za 2 dni bol pokoj. hneď to pochopil. možno by to pochopil aj ako mesačný.
Sú mami, ktoré budú dieťa nosiť pokiaľ od únavy nezaspí a tvrdiť že z toho vyrastie. lenže nevyrastie. až budú chcieť aby spalo v postielke tak ten plač bude silnejší, dieťa má väčšiu výdrž a silu hlasu. Potom je to podľa mňa horiše. Nakoniec spravia kompromis že bude spávať v posteli. Ale aj to sa dá len do určitého veku či mesiaca. Dieťa sa začne pretáčat, otáčať aj v spánku. Takže sa musia narobiť zábrany aby z postele nespadlo. a to nehovorím o tom, že kojenci maminu cítia a o to častejšie si pýtajú. len preto že chcú mamu cítiť.
Sme v tejto téme lebo to tak robíme a nezabŕdame do mám čo robia inak. každá si svojmu dieťatu naj rozumie a každá vie čo jej vyhovuje.
Mne vyhovuje že mi dieťa o 19 hodine pekne zaspí bez jedinej slzy a ja si môžem v klude kuknúť správy a film s mojím mužom.
Uričte by sa mi nechcelo ešte pol hodiny nosiť môjho 8 kilového macíka po byte, alebo s ním ležať v posteli a nechať sa ťahať za vlasy. Každá máme svoje návody. ja sa držím toho čo mám vyskúšané na dcére. Vtedy ešte bez tejto knihy.

midka
9. okt 2008

ahojte, ja som tiez tu knihu citala, ked mal maly asi 4mes. Vtedy sme, ale zaspavali celkom fajn pri kojeni a potom som ho preniesla do postielky. Niekedy prespal az do rana niekedy bol 1x hore. Bola som teda spokojna zaspavanie, som nejako velmi neriesila. Mozno to naozaj suviselo s tym, ako pisala luciar, ze babatka po kupani rychlo zaspia.
Ale pred mesiacom nam zacili ist zuby, no a to sa stale budil. Odvtedy sme sa strasne pokazili so zaspavanim a prespavanim. Zaspi len ked papa, no a teraz najnovsie sa mi ho nedari v spanku preniest do postielky, bud sa cestou zobudi, alebo je do 1/2 hod hore, teda dnes bol viac ako 1/2 noci v nasej posteli. Mal trochu nadchu tak sa mu aj horsie spinkalo, ale uz je to lepsie, tak skusim dnes nieco poriesit, asi kym nie je uplne neskoro.
Dnes zacnem s "kontrolovanym placom".Snad nie je este prilis velky a dokaze sa to naucit.

amarelka
9. okt 2008

Mne to tiež pripadalo hrozné, že mám nechať dieťa plakať. Ešte pár príspevkov dozadu som písala, ako mi nevadí , že zaspáva na rukách-ha, ale len do chvíle, kým to zaspávanie netrvalo čoraz dlhšie, 40 minút nosenia, hojdania, a ked zaspal, cez den bol hore po pol hodke a večer som ho dávala do postielky na trikrát-stále som ho potom pohojdala, lebo sa budil, ked som ho uložila..lenže, našla som túto tému a začala som uvažovať, prečo iné dieťa može v klude zaspať v postielke, tak by sa to hádam mohlo aj moje naučiť a veru sa naučilo, ani to nebolo drastické ako som sa bála, plakal najviac desať minút a presne ako vravíš luciar79, večer ho uložím a v klude zaspí,. Myslím, že som si len nahovárala samu seba presviedčala, že nevadí, že zaspí na rukách, lenže v tom čase mal cez 7 kg a v páse som sa prelamovala a myslím, že už ked som nakukla do tejto témy, tak som tušila podvedome, že by som to chcela zmeniť a zatial sa darí 😉 tak ešte raz vdaka za fajn tému a veruže, je na každej matke ako svoje dieťa čo naučí a myslím, že ani jedna z nás svoje dieťa netrápi a nenechá ho vyrevať, hoci to tak može vyyznievať 😉

zuza.m
9. okt 2008

no ja som spravila chybu už v porodnici.cela štastna som maleho mala u seba.nevedela som sa vynadivat a ked zaplakal hned som ho brala aby nebudil drhu mamičku.a doma to len pokračovalo.každy sa predbiehal kto ho zobere ked zaplače a ja somho dostala akurat tak na kojenie a ked dopapal už ho druhy pestoval.jasne že sa naučil hned na hojdanie.a ja mam teras čo robit aby bol klud v rodine.dnes som začala odvykat od hojdania aj cez den.plač bol ale zda sa mimenej ako ked sa dožadoval hojdania.teras chvilu poplače a ked sa nič nedeje jwe spokojny.a vtedy plakal hned ako somprestala hojdat.a cely den.neurobila som nič.a dnes?aj gulaš navarila aj okna umyla aj som sa snim pohrala.inak knihu som ani nečitala -došla sompotial kde bolo pisane že mu treba nechat priestor aby sa mohol aj sam ukludnit.mudre slova.nam pomohli

macaeliska
9. okt 2008

saska.t no ja malu davam v noci hned na brusko, ale predtym ju necham odgrgnut. Ak si neodgrgne, tak si z toho tazku hlavu nerobim. Ona sa potom trosku mrvi v postielke, pokial si neodgrgne, co je prakticky do minutky. Ja si zatial odskocim na wc, takze sa nic nemoze stat. No a potom krasne spinkame dalej. Rano to iste. Takze kludne sa neboj, polozit na brusko.

Kamilecka, prepac, ale ja som v tej knihe, ktoru mam, nikde necitala, ze az pre deti od 6 mesiacov. Ak mi to tam najdes, tak mi to prosim preposli.
Nikto z nas tu nechce trapit ani svoje dietatko a ani seba. myslis si, ze pre matku nie je tazke pocuvat detsky plac? No ja neviem ako ty, ale ja to nezvladam. Ale ak to ma byt na nieco dobre, tak to proste musi byt! Neodsudzujem ani maminy, ktore sa rozhodli svoje ratolesti nosit. Klobuk dole ak vladzu. Aj ja by som Elisku samou laskou nosila stale na rukach, ale zial, nejde to. Mam operovanu chrbticu a tak mam casto este teraz bolesti. Je mi luto, ze si preto o mne myslis, ze som zla matka, kedze som sa rozhodla naucit svoje dietatko spat.

helmovci
9. okt 2008

ahojte kočky, ktorá máte v pc prosím knihu "každé dieťa sa vie naučiť spať"? Rada by som si ju prečítala, lebo môj drobček má 10 mesiacov a síce zaspí sám okolo tej ôsmej, ale skoro každú hodinu sa budí s plačom a neviem čo s ním. ...