Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

diana_81
10. aug 2012

@zuzulina265

Neblbni - to urcite neskusaj na tak malom babatku, to ak nespi ma nejaky problem a treba na neho s laskou. Pravidelny rezim pomoze ale urcite ho nenechavaj plakat sameho, vyplakat uz vobec nie!!! Ono sa to zlepsi, hlavu hore, viem ze si unavena, ale drobec Ta teraz strasne potrebuje!

Ta knizka je od pol roka najskor, ja by som cakala este dlhsie...

erinbrock
10. aug 2012

@kacii nedelej to na silu...pokud to nejde tak s ni porad chod spinkat..ona te potrebuje...ja s klukama vzdy chodila spat nebo jsem u nich sedela mne to nevadilo...jen jsem podle te knizky najela na ten pravidelny rad...tvoje ma 11 mesicu..mela by spat klidne jeste dvakrat denne...ani v kocarku nezaspi?...je mi to lito ze mate takove problemy...

erinbrock
10. aug 2012

@zuzulina265 rozhodne nikam nespechej...miminko nez si najde rezim to trva i dva tri mesice..nespechej ted te potrebuje...tohle se vse srovna...jen to chce cas 🙂 hlavne se snaz byt v klidu...tech prvnich par tydnu je narocnych i na tvoji psychiku a miminko tohle vsechno pozna...takze pokud jsi nervozni ty bude nervozni i miminko...vydrz holka..bude lip pak budes jen s usmevem vzpominat...drzim palecky... 😉 😉

diana_81
10. aug 2012

@kacii

Pridavam sa i ja k erinbrock - precitaj si co som pisala vyssie... Ja sa snazim s mojou tolko nebojovat... Ona to nerobi naschval, treba s citom a radsej postupne s ustupkom... Nie kazde dieta to zvladne s 3-5-7 a nie vzdy je spravny cas podla mna...

moukuska
10. aug 2012

nas maly ma 13 mesiacov aj par dni, zatial nabehavame na pevny rezim. ale mame velky problem s uspavanim cez den aj vecer aj castym budenim, nieco s tym robit musime. cez zo dna na den zacal spat 1x a aj to len hodinu, dnes nespal vobec...

diana_81
10. aug 2012

@moukuska

A ako sa to postupne vyvijalo? Napises trosku viac?

erinbrock
10. aug 2012

detem rostou zobky, maji boleni briska z jidla, holt nemame vsechny stesti na space 🙂 nam hodne pomahaji na brisko probiotika...kdyz je maly uziva tak spi pomerne klidne a skoro celou noc...

moukuska
10. aug 2012

tym ze som dojcila len cca mesiac, tak spinkal stale v postielke. Danko mal obdobie, ked zaspal uplne sam v postielke ked sa hral, cez den v kociku ho stacilo trochu pohojdat. potom neviem co sa stalo. manzela som sa dnes pytala, tak ze ked mu zacali ist zuby, naucil ho na uspavanie na rukach a on si na to zvykol tak, ze inak nezaspi. ved na dobre sa lahko zvyka 😀 cez den zaspaval v hojdacom kresielku, s tym ze jeden z nas musel byt pri nom kym nezaspal. niekedy spal hodinu alebo hodinu a pol, ale stalo ze spal len 20- 30 minut. tak sme presli na 1 spanok, ale kedze zrazu odmietal aj kresielko, chcel sa v nom hojdat sam a zliezat z neho, jednoducho nechcel spat ale hrat sa, tak som si s nim lahla na postel, lezali sme na boku a drzala som ho akokolvek sa branil a tak zaspal, asi 4 dni, vcera dokonca uz neplakal. ale dnes to bola totalna katastrofa, plakal tak, ze az pogrcal. tak uz som ho potom neuspavala, prezliekla som ho a hrali sme sa. vecer potom zaspal od unavy pri piti mlieka, ani nedopil cele. tak teraz cakam ci bude spat celu noc alebo sa zobudi. niekedy mu v noci staci dat flasku s vodou cajom ale niekedy musi ist na ruky.

no ale neviem kde na to berie energiu, ved v kuse len lieta po styroch, hra sa, lieta v choditku... no a uz je to tu, zaplakal.

diana_81
10. aug 2012

@moukuska

U nas sa to pokazilo zubkami, chorobou s horuckou kedy som bola rada, ze pije a nie je dehydrovana a podobne... Ono sa od toho tazko odvyka... Ja sa teraz snazim vyvarovat uplnych katastrof a veci co urcite nechcem robit (cize fitlopta a podobne metody)... Rovnako ked treba spinkat nejdeme sa uz dalej hrat. To sa ale da v noci, ale cez den homspat neprinutis, vsakze. Ale pripadne dohodnut, ze musi lezkat a hrat sa ticho s niecim? Skusit byt dosledna? Co ja viem? Nemas to lahke :-/ Takze ja zatial som u malej kym nezaspi, ale akonahle spekuluje, vstava a podobne snazim sa ju ulozit spat... Polozim a ulozim a nepovolim...Vacsinou sa podda... Ona chce sama spat len jej to nejde. Viem, ze vekom to bude este tahsie, ked bude mat 13 ako Tvoj... Ono asi je dolezite dobre ich unavit 🙂

moukuska
10. aug 2012

@diana_81 ved to, ze v noci to ako tak ide, kedze ja ho nevladzem hojdat na rukach, tak vstava k nemu manzel, ale cez den... a nechapem bude si suchat oci, sprtat v usku, mrncat od unavy, ale ked ho polozim zrazu je az velmi bdely 😀 kde berie tu energiu, ja keby som tolko makala cely den ako on tak som mrtva a ani bomba ma nezobudi 😀 neviem ako ho mam viac unavit, zatial este sam nechodi.

inak ako mu zacali ist tie zuby, tak odmietal cumel, takze aspon ten mu nemusime davat keby ho v noci hladal a od takeho 10. mesiaca (co mal 2 tyzdne uplne strasne noci) a uz sme nevedeli co spravit, tak od vtedy uz spi sam v izbicke. a teraz je jedna noc uplne super, napr. vcera spal bez presusenia od osmej do pol siedmej a potom pride taka noc, ze sa budi "kazdu hodinu". asi tak jak pisu v tej knihe o tych fazach spanku.

diana_81
10. aug 2012

@moukuska

To zmolenie oci poznam, to je zle znamenie! To uz viem, ze nebude spat ani za svet 🙂 A usi si pomaly odkruti ako sa v nich sprta... Akoby si pisala o mojej... Ta sa teraz stale stavia, uz pada na pusu od unavy, minule jedine co pomohlo bolo, ze uz bola tak ustvana, ze si buchla kokos a prisla s placom na prsko a zaspala... Aj teraz, spime od 20:00, teraz bolo prve zobudenie, dala som ju este spat do postielky (spiacu), lebo este nejdem spat... Ale zase uz sa tesim kedy si ju v noci vezmem do narucia... Len keby sa tolko nevrtela celu noc 🙂))

moukuska
11. aug 2012

@diana_81 tak tato noc bola co sa tyka spania celkom ok, zobudil sa resp. ani sa celkom nezobudil o 21:40 bol velmi natlaceny na kraj postielky a nevedel sa pohnut, ale to potiahol trochu cajika a spal a zase sa zobudil az niekedy po tretej, ale to uz bol nastastie manzel doma, lebo to trvalo dlhsie, neviem ako ho uspal nakoniec. zatial spinka, ale tipujem, ze do pol hodiny bude hore, to je normalne. a zase dookola prezit den, no dufam, ze ho nejak uspim po obede. Ale aj tak som sa nevyspala, lebo nas psik tolko knucal za manzelom, kym neprisiel ze uz som myslela, ze z neho narobim klobasky 😀 😀 😀

biancaneve
11. aug 2012

Ahojte, zaujala ma táto téma na základe nadpisu...Tiež som si túto knihu prečítala, lebo dcéra spávala ozaj zle, ja som už bola úplne vyčerpaná, bolo to ale tým, že sa potrebovala stále prisať, kojila som ju do 2 rokov. Podľa knihy som chcela začať od roka, ale po pár pokusoch som to nezvládla, boli to ukrutné náreky, dlhé, srdce drásajúce plače. Rozhodla som sa to nechať tak lebo ma to ničilo viac ako 8 x vstávať za noc, radšej som jej dala prsník a skončilo sa to až v 2 rokoch keď som jeden večer po zimnej prechádzke jej nedala prsník. Takže u nás to bolo spojené čisto s odstavením a násilné učenie na spanie podľa literatúry u nás neakceptovateľné. Niekedy je teória naozaj pekná len na čítanie...

duratlicka
11. aug 2012

Ahojte vsetky🙂
Obzvlast pre @wieruss a @zabka1984 🙂
Ked som si precitala tuto knihu, mala mala 6 mesiacov a budila sa v noci asi 4x. To by nebolo take hrozne, lenze ja som nikdy nevedela hned zaspat, takze som bola rano uplne nepouzitelna. Ked sme sa s manzelom zacali riadit niektorymi podstatnymi bodmi, mala nam zacala krasne spat - celu noc a cez den 3 hod🙂 Bolo to fantasticke a dufali sme, ze problem sa natrvalo vyriesil🙂
Lenze mala ma teraz 8 mesiacov a je ako vymenena. Vratili sme sa z dovolenky, kde ju mal stale niekto na rukach a teraz mi permanentne place, pyta sa na ruky a nedokaze sa ani chvilku sama zahrat, ani ked na mna vidi. Ked sa to vystupnovalo a vecer opat nemohla zaspat, skusila som ju nechat plakat v postielke. Plakala tak strasne a skriabala sa po postielke za mnou, ze som to nezvladla a vzala ju na ruky. Noc bola hrozna, nakoniec som s nou spala na gauci v kuchyni.
Na druhy den ma to uz dozralo, fakt milujem svoju dceru, ale aby som nemohla ist ani na zachod alebo sa v pokoji najest, to uz je moc. A tak ked som sa isla najest a ona zacala opat vrestat, dala som ju do stolicky na jedenie, ze sa snad ukludni, ked ma bude vidiet, ale ona jacala dalej ako nepricetna. Hovorim si, to jej nemoze nijako uskodit, za jedno ma vidi, kazdu chvilku som ju pohladila po tvaricke, ze som tu, aby sa nebala a pokojne som dalej jedla. Po niekolkych minutach sa upokojila (pochopila, ze placom si nevydobije moju pozornost), nakojila som ju a manzel ju ulozil spat. Spala v klude az do 4tej, nakojila som ju a spala dalej🙂
Takze netreba vzdy pocuvat psychologov, ako je dolezite skakat za deckom pri kazdom mrnknuti, vsetko mu robit po voli. Ano, ma separacnu uzkost, ale ona dobre vie, ze za nou vzdy pridem, ked zacne plakat, mojkam ju cely den, vie, ze ju lubim a to ze sa idem vycikat, na to snad ma kazdy clovek pravo😀
Myslim, ze nasmu vztahu by viac uskodilo, keby som jej vyhovela a ani ona by sa necitila milovana. Ja proste nie som zivy dudel, som len mama🙂

diana_81
11. aug 2012

@biancaneve

aj my sme skusili ci to nezafunguje, ale ja si myslim, ze kym dojci a nechcem malu obmedzovat aj ta to inak nejde,... a kym nevezmem didku aj tak bude zaspavat na nej... podla mna to dieta Ti inak nerozumie, ze obcas moze a obcas nie. Tak sme to tiez vzdali. ale su deti a situacie ked to funguje perfektne, kazdy sa musi zariadit podla seba a svojho citenia.

@ moukuska

akeho mate psika? Juj, ja by som tak rada mala, aj malej by prospelo ale teraz to nejde. Aj ked ked steka a knuci celu noc je to fakt na nervy 🙂
my sme dnes spali tiez ok (co znamena 3-4 zobudenia 🙂), ale nadranom zacalo prehadzovanie, vymenila som plienocku a dala vykakat, ale nepommohlo. Vstala hore zadkom, nic nepomaha, tak sa mojkame a cakame kedy to prejde 🙂 Peknu sobotu prajem

duratlicka
11. aug 2012

@zuzulina265 Davaj babatko spinkat hned ako vidis, ze je unavene, tak male babo nevydrzi byt hore viac ako hodinku, hodinku a pol. Nepresycuj ho dojmami - vela ludi, nakupy, hracky. Najlepsie je ho zavinut poriadne do zavinovacky a uvidis, ze to bude lepsie. Alebo nosit v babysatke, vtedy sa ukludni.Nasa tak vrestala asi dva mesiace 3 hod vecer, bolo to strasne, ale urcite ju nesmies nechat plakat. Ak to nevies vydrzat, nech ju uspava tatino, aby si nemala chut s babom potriast alebo mu nejako neublizila.

diana_81
11. aug 2012

@duratlicka

super, ze to u vas fungovalo... u nas nasa spala stale menej a menej takze ten isty model asi nefunguje vsade. Zaspat sa podarilo ale po chvilke bola hore a nemyslim si, ze taky prcek to "robi naschval"... Ako dlho uz takto opat spinkate?

moukuska
11. aug 2012

@diana_81 mame malteza, kupili sme ho ked som bola tehotna este, aby mi nebolo smutno samej doma a rychlejsie mi zbehol cas, bola som cele tehu na rizikovom. je to nas maly plysak, duracelka 😀 neviem preco knucal za manzelom, lebo cez tyzden ked je v robote tak je kludny, asi zmena, lebo spi pri nas v spalni na manzelovej strane ma pelech a urcite citil, ze nie je doma. velmi je na neho naviazany. aj maly, ten ked pocuje dvere dobre ze nevyvali zabranu na dverach jak sa tesi, ze ide domov tato 😀

duratlicka
11. aug 2012

@diana_81 Ja som si tiez myslela, ze deti do roka nerobia veci naschval, ale nasa vyslovene skusa, co jej este dovolime a co uz nie. Nemohla som tomu uverit, ale ked mam byt k sebe uprimna, je to tak🙂 A co sa tyka toho spania, pokazili sme si ju na dovolenke, stale ju niekto nosil na rukach, bol pri nej, lebo sme ju nemali kam dat, aby sa mohla sama trosku zahrat. Ked sme prisli domov, bola ako vymenena, trucovita, umrncana. Vcera sa to konecne zlomilo a dnes je to uz opat nasa spokojna, vyspinkana, usmiata dcerenka🙂

duratlicka
11. aug 2012

Citala som tuto diskusiu dozadu, lebo som chcela vediet, ako deti reagovali na to usmernene plakanie, ale nic smerodajne som sa nedocitala, lebo sa tu len isli pozabijat maminy, ktore sa nechaju detmi manipulovat s tymi, ktore to chceli vyskusat.
Podla mna by sem mali napisat tie, co to vyskusali, ci uz mali pozitivnu alebo negativnu skusenost.

diana_81
11. aug 2012

@duratlicka

ono je i otazka ak to nezaberie dokedy si ochotna ist? My sme skusili, mala fakt plakala a plakala... po tyzdni bola extremne nevyspata a nedalo sa s nou nic robit, stratila sa jej iskricka z oka, stale plakala, ked videla postielku bola nestastna... potom sme docielili, ze v nej sice bola ochotna strpiet ze musi, ale po pol hodinke sa budi s placom totalne nevyspata. Ja sa tesim, ze vasm to klaplo, ale ako dlho by si to sama skusala, keby to neslo, nezlepsovalo sa a tvoje dieta by bolo uz totalne vynervovane???

duratlicka
11. aug 2012

@diana_81 Nasa ked mala 2 mesiace plakavala aj 3 hodiny vecer kvoli "kolikam", trvalo to 2 mesiace, takze 10-15 minutovy plac pred spanim ani nepovazujem za plac😀 Dnes je to druhy vecer co sme ju nechali v postielke a zaspala behom 10 minut sama s troskou placu, takze uplne super🙂
Ci clovek chce alebo nechce, dieta ocakava, ze ked v noci otvori oci, vsetko bude tak, ako ked zaspavalo, ked zaspalo pri mame, ocakava, ze tam bude. Ked pri tom nebola, otoci sa na druhy bok a spi dalej, preto deti, ktore zaspavaju same, spia celu noc alebo podstatne dlhsie🙂
Akonahle by som vsak videla, ze sa prestava smiat alebo ma z toho nejaku traumu, urcite s tym raz dva skoncim. Ona jednoducho bez placu nikdy nevedela zaspat. Niekedy to bol len taky "posledny vykrik" pred spanim, inokedy to trvalo dlhsie.

diana_81
11. aug 2012

@duratlicka

U nas sa to skomplikovalo s tou separacnou uzkostou. Ale je fakt ze spava v noci s nami, takze je to komplexnejsie. Co je pre mna cielom je aby zaspavala vo svojej postielke, zatial s mojou pritomnostou a ked to bude fungovat v pohode zacneme sa vzdalovat... Ja som po tom "pokuse" videla, ze mi nepozera do oci, ze sa na mna akoby agresivna ked si ju potom priviniem, bolestivo ma chyta za nos, stipe, proste akoby si vybijala nejaku frustraciu z toho, ze som ju nechala sama, a ako vravim z 1,5 - 2h spankov cez den sme teraz pri 2 x pol hodine a mala pomaly pada na hubu... Ale nechce sa tomu poddat, tak ju teraz lamat nebudem. Aj tak to utecie a ja s nou nebudem tri roky doma, najneskor s opatrovatelkou sa bude musiet naucit zaspat bez cicky a v postielke. A kedze vecer spi po ulozeni tak sme vlastne spokojni s vyvojom 🙂 v noci ju mam rada pri sebe. Nepride mi prirodzene aby spala sama, ale to citi kazda mamina inak...

zuzulina265
13. aug 2012

@erinbrock dufam ze mas pravdu dakujem za povzbudenie

duratlicka
13. aug 2012

@diana_81 V tomto si kazda mamina musi poznat svoje dieta, ak by to malej nerobilo dobre, urcite by som ju vzala vecer na ruky. Len ona vecer place tak ci tak, to je ina situacia. Odkedy sme ju nechali vecer si poplakat, spime opat celu noc az do 5:00. Nasa ked nezaspi sama v postielke, jednoducho nedokaze spat celu noc.

zuzanocka
13. aug 2012

@duratlicka my sme vyskusali.. a pomohlo 🙂 po tom, co sme si malu naucili spat s nami a prislo obdobie, kedy bola hore aj 20x za noc, skusili sme knizku, mlada isla do izbicky, do svohej postielky a na treti den po zahajeni pokusu 😉 prespala celu noc a tak je to doteraz 🙂
ono ti prtavi ludkovia su niekedy strasni manipulatori.. treba niekedy urcit hranice.. - nas nazor doma 😉

diana_81
13. aug 2012

@zuzanocka

A kolko mala vasa manipulatorka ked ste s tym zacali?

@duratlicka

Priebezne uvidime ako to bude fungovat... Momentalne spi uz od 20:45 u seba... Ale cela noc to istotne nebude 🙂

zuzanocka
14. aug 2012

@diana_81 nejak medzi rokom a rokom a pol ;)
vela stastia prajem 🙂

moukuska
14. aug 2012

posledne dve noci u nas: predvcerajsiu noc sa budil strasne a uz som ani neratala kolkokrat bol hore pomaly kazdych 5 minut od pol noci a tuto noc bez jedineho prebudenia, zaplakania, zasustania prespal celu noc (este stale spinka)...nas maly chodi z extremu do extremu. nechapem to.

zabka1984
15. aug 2012

@zuzanocka mala velku vydrz v plakani? Ja to zacnem robit po dovolenke a dufam, ze ma moje dieta neznenavidi.
@moukuska drzis sa tej knizky?