Kedy je vhodné dať dieťaťu vankúš a paplónik?

lolith
15. sep 2008

Ahojte babulky,
v ktorom veku je vhodne (bez poskodenia chrbtice) dat dietatku vankusik a paplon?

jaduska
15. sep 2008

Myslím, že paplónik vtedy, ak ho dieťa akceptuje, lebo napr.naša staršia chcela byť prikrytá asi až ako 4-ročná, maličká zatiaľ tiež paplón odmieta. A vankúš? Ja osobne si myslím, že čím neskôr, tým lepšie... 😉 Raz som tu v jednej téme čítala, že v nejakej škôlke majú deti vankúše normálne zakázané. A poznám aj dospelých ľudí, ktorí spia úplne bez vankúša...

asitka
15. sep 2008

naša malá spí v postielke...a má taký tenučký vankúšik...aj perinku jak sa patrí....a spí...a spíííí...a spí....

marika80
16. sep 2008

Moja mala chce spat len na vankusi. A paplon miluje, ale len tak do pol pasa 😉 . Zo zaciatku ho nechcela, to zaspavala aj bez deky ☹ a ja som ju az potom prikryvala. Asi zalezi kedy sa bude oni dobre citit (mozno ich paplon obmedzuje). S tym vankusom by ma to ale zaujimalo ci jej to neskodi (ma 2 roky).
Boze ja pisem cim dalej horsie a horsie. Ani hlava ani pata 😒

putyna
16. sep 2008

aj my spavame na vankusi ale je fakt taky uplne tenulinky a paplonikom sa tiez prikrovame

liliandax
16. sep 2008

aj moj ma taky malinky vankusik, taky skor na mojkanie.. ale zakryty musi byt, ked ide spat, sam sa dozaduje, aby som ho zakryla.. ale to uz ma velky klasicky paplon 😉

dena76
16. sep 2008

jaduska, ako ste to riesili? Teda to, ked maly nechcel byt prikryty? Nasa tiez nechce byt prikryta a dokonca sa vzdy zobudi a place ked ju v noci prikryjem. A teraz je v noci dost zima a vzy je studena ☹ 😒 ☹

kili
16. sep 2008

dena, a pytel na spanie jej nevadí? skús ušiť s nejakej fleesovej deky, víde to lacno a je v tom teplo 🙂

kili
16. sep 2008

ja niekedy teraz sa chystám vytiahnuť periny. Máme také veľké duchny z peria, tak som zvedavá, ako na to zareagujú

ivushka
16. sep 2008

ahojte,
my mame vaky na spanie a tie su uplne super. na leto tenucke a teraz uz prejdeme na podsite. mam istotu, ze sa neodkopu. a vankusiky ziadne. pravdu povediac, neviem si predstavit, ze by spali pod perinou, na 100% by to nebolo "pod", ale "vedla", "na", a pod... 😀 a strasne sa v tych postielkach vrtia a cestuju, takze si ani to neviem predstavit, ako prejdeme na normalnu postel. asi im rovno usteliem na zemi 😀 😀

martinaema
16. sep 2008

Moja malá bola naposledy prikrytá asi ešte v perinke. Presne ako píše dena - malá sa hned ako ju prikryjem preberie a ručí. Takže sme rezignovali. Občas znesie na sebe deku, spací vak ani omylom, v lete sme to neriešili vôbec a teraz pekne froté ponožky a teplunké pyžamko, príp. ešte pod pyžamo bavlnené tričko. A pod plachtu dávam dobrú hrubú deku - to mám od maminy, neverila som, ale fakt to pomôže. Vankúšiky nepoužívame, malá ho vždy vyhodila z postielky, lebo už má otvorenú bočnicu.

dena76
18. sep 2008

killi... so spacim vakom je to to iste ako s perinou. Ani omylom ho neznesie. Je to este horsie v tom, ze ho so seba nemoze skopat. Akurat sa v nom dobre zamota a to by som Vam potom nezelela vidiet tu hysteriu 😠

jaduska
18. sep 2008

dena, ja som to riešila tak, že som malú na noc lepšie poobliekala. V zime mala pančušky, body s dlhým rukávom a na tom ešte pyžamko. Takže prikrytá nemusela byť. Mladšej teraz dávam body a taký flísový overal a ráno nie je studená....

jaduska
18. sep 2008

a tá deka - ako píše martinema - to je tiež dobrý nápad 😉

danu
24. jún 2009

kebulka • 2d • 6. mar 2007 o 18:43
Ahoj.

Marťas má skoro 5 měsíců a zatím ho přikrýváme rozbalenou rychlozavinovačkou a přes ní dávám tenkou větší deku z flísu. Poslední dobou mi přijde, že mu tohle přikrytí začíná být malé resp. krátké.

Tak chci se poptat, kdy jste svým prckům pořizovali normální deku (peřinu) do postýlky dětské velikosti?
O polštáři jsem se dočetla (na www.porodnice.cz diskuse pediatra) , že do 18 měsíců není vhodný. Setkali jste se s jiným názorem?

Díky za rady.

musko • 1d, 36tt • 6. mar 2007 o 19:03
Náš malý spáva v spacom pytli. Je to fajn, lebo sa neodkope a sú vo viacerých veľkostiach.

jita2 • 2d • 6. mar 2007 o 19:45
Polštář samozřejmě taky nepoužíváme 😉
Co se týče přirkývky, mám nějakou ovčí, ale ve větší velikosti, takže ještě visí přes postýlku, tak si ji třeba malá nemůže stáhnout přes hlavičku 😉

magda27 • 6. mar 2007 o 19:50
Ahojky, my mame koupenou detskou perinku z duteho vlakna. Rozmery tusim 90x140 cm (nejsem si jista)

kitka123 • 6. mar 2007 o 21:39
My jsme pouzivali zavinovacky jenom v sestinedeli, od te doby normalni detskou perinu (v lete lehci deku) a samozrejme bez polstare.

manuka • 6. mar 2007 o 22:09
Já jsem dávala malé zavinovačku dokuď se z ní nevykopala. Pak jsem ji začala přikrývat peřinkou, ale když jsem jí jednou ráno našla úplně odkrytou, koupili jsme pytel a je klid 🙂 No a samo že bez polštáře. Když má rýmu a potřebuje mít hlavičku výš, dám jí slabý polštářek pod matraci.

sue • 1d • 6. mar 2007 o 22:12
Ja tiež odporúčam spací vak...

peha • 1d • 6. mar 2007 o 22:22
odporuca sa spaci vak, jednak sa babo neodkope a jednak nestiahne na seba prikryvku, cim sa moze vyhnut pripadnemu duseniu - deticky si zvyknut strkat rozteky s deky do pusiniek, tak radsej na to bacha.
a my sme kupili taky spaci vak, ktoremu zips konci dole, nie hore pri krku, cize dietatko ho nemoze okusovat a takisto zabranis, aby ho nahodou neodtrhlo a nedusilo sa s nim. je to dostat a vo viacerych velkostiach.
alebo sikovne ruky to aj hravo usiju 😉

kebulka • 2d • 19. mar 2007 o 12:52
Holky, díky moc. Jeden vak jsem ušila, jeden jsme koupili a je to super! Dokonce se mi tím podařilo eliminovat Marťovo noční cestování v postýlce, kdy jsem ho občas našla s nohama visícíma mezi šprušlema postýlky a spí mnohem klidněji! Takže ještě jednou díky.

mapris • 1d, 24tt • 19. mar 2007 o 15:34
kebulka,
já tu peřinku dávám malé odmala, a její konec mám "zastlaný" pod matrací, aby to nemohla vytáhnout. Jinak od mala mám na ní ušitý takový obyčejný spací pytel a spí mi v tom dobře, ale když má náladu, tak se stejně odkope, občas mi taky cestuje v postýlce, někdy nahoru, někdy do stran - proto jsem koupila a ušila i povlak na mantinely, aby nebyla natlačená na špriclích ...

pospecka • 30tt • 22. jún 2009 o 22:34
Ahojte, nechci zbytečně zakládat nové téma a připadne mi, že se můj dotaz hodí i do tohoto tématu.
V září čekám první mimo a řeším přikrytí v postýlce. Zalíbil se mi spací vak, ale nemůžu se zbavit dojmu, že miminku bude zima na ručičky 😅 , tak vás mamky co spací vak používáte nebo jste používaly prosím o vaše zkušenosti.
Používám, protože ...
Přestala jsem používat, protože ...
díky
pospecka • 30tt • Dnes o 11:02
NIKDO NEPOUŽÍVAL SPACÍ VAK??? 😕 😕 😕

cessy • 1d • Dnes o 13:00
pospecka my tiez pouzivame spacie vaky, mam ich 3, teda 2 hrubsie a jeden uplne tenucky....neboj nebude malemu zima....ja ho tam davam asi od 2-3mesiaca. ked je bez vaku, tak je taky chladny, rucky trosku studensie. ale ked je vo vaku tak nie.
spacie vaky mam z TESCA, ziadne specialne 😵

skolara
24. jún 2009

vcera som skusila dat malej vankus a ona si lahla po neho na brucho tak som jej ho vybrala a uz ho jej tak skoro nedam. Aj tak je to zdravie a ked ho nechce tak jej ho nebudem nutit 😉

jankajs
25. jún 2009

No, my máme opačný problém. Drobec ťažko zaspáva, ak je len na plachte. Je jedno,či v postieľke, alebo v manželskej posteli, proste vrtí sa dovtedy, kým nezavŕta hlavu k zrolovaným paplónom /aby nespadol z posele/, alebo sa na ne rovno vyvalí. V poslednej dobe mám pocit, že čím väčšia "nerovnosť", tým viac sa tam usalašuje. Riešim to tak, že ho nechám v mojej prítomnosti samého zaspať, nech sa v posteli uloží, ako mu vyhovuje a potom ho prenesiem do postieľky. Tiež nemá rád zakrývanie, ale vankúše doslova miluje. Čo s tým, veď má len 14 mesiacov? 😒

sakura77
26. jún 2009

my mame vankusik asi tak mesiac-aj to preto ze spal u babky,na vankusi,tak a mu to zapacilo a ked sme prisli domov uz pytal "vankusik",tak ma ale len taky uplne tenky,doterza nemal vobec a spaval len v spacom vaku-a ked bolo chladnejsie este s deckou-ale ta na nom moc dlho nevydrzala

lolittka
21. nov 2012
tremonti
21. nov 2012

Moju malu nedokazem prikryt hoc by som ju zalepila ku paplonu.ona sa v tej sekunde odkope,co mam robit? A vanksik ma len v cestovnej postielke kde spi na obed a v noci v svojej postielje ho uz nema

aklimka81
21. nov 2012

@tremonti Ahoj, ja tiez nie, mala je v sekunde odokryta, takze to vyriesil spaci vak.. asi prve dve noci z neho bola troska nervozna, ale zvykla si.

tremonti
22. nov 2012

@aklimka81 aj ja som skusala vak ale mala ricala na raty ze sa nevie krutit ako vrtula🙂

aurelkan
22. nov 2012

ahojte, syn ma 18mes, od roka spi na klasickom vankusi a v spacom vaku - je dost teply a v izbe nie je moc chladno tak ma pod vakom iba body a hole nozicky. Myslim ze tie hole nozky sa mu najviac rataju lebo ho nic neobtazuje. Ked sa v izbe moc ochladi tak ho prehodim perinkou ale to vacsinou netreba. Takto mi spava najlepsie.

matozazzo
22. nov 2012

Nase obe maju tenky vankusik asi od 8-9 mesiacov a k tomu detsku perinu (je to v sade do postielky, maju take aj v skolke, antialergicke). Perinu jej davam na sirku a zatlacim pod matrac z oboch stran, aby sa velmi neodkopavala. ale aj tak ju zakazdym, ked sa preberiem ja alebo mm prikryvame... V spacom vaku, ani nahodou, ona sa velmi vrti a vadil jej. Starsia ma asi od 3 rokov velku perinu, ale tu odlahcenu, lebo bola tiez vkuse odkryta... a vankus ten isty, tenky, akurat si ona sama niekedy da pod hlavu, ked zaspava este jeden vankusik.

halalina
20. feb 2013

Ahojte, moj syncek tiez nechcel spaci vak a perinu hned odkopal. Nasla som vsak v IKEA spaci vak ktory ma zips smerom zhora dole a riesime to tak ze ho zazipsujem len po pas a nozky ma volne von z vaku, a takto mu to nevadi. Ked sa prehodi na brusko tak ho ten vak prikryje. A ked s tym chodi vyzera ako princ s vleckou 😀 Obliekam mu to vacsinou az ked zaspi..
Vankus pouzivame uz asi od roka a najlepsie sa mu spi na mojom anatomickom tak zvazujem ci vymenit ten maly detsky za iny a za aky. Ked som mu skusila dat do postielky vyssi vankus tak mi spal v noci lepsie.. ale nechcem mu zase poskodit chrbticu nevhodnym vankusom, takze vobec neviem aky mu mam davat.

jane0123
23. sep 2013

ja by som sa chcela spytat trochu inak-odkedy je bezpecne davat detom palon.mame taky mensi, detsky, ale neviem odkedy je to bezpecne, kedze babatkam sa neodporucaju palony a ni nic take kvoli moznosti, ze si to stiahnu nechtiac na hlavu.mala ma 8 mesiacov.
dakujem

zuzanockamt
23. sep 2013

@jane0123 ja som dala paplon aj s vankusom az po roku - mal tusim rok aj 2 mesiace ... ale aj tak stale spava odokryty 😀 .. vzdy sa odkope

sarinka2012
1. okt 2013

@jane0123 Ja mam ten isty problem,mam strach ze sa dcerka moze pod paplonom zadusiť,ked si ho stiahne na hlavicku ☹ od malicka haja s takou malou dekou,miluje byt zakryta a uz ma 20 mesiacov a kedze sa blizi zima,tak nad paplonikom intenzivne rozmyslam,ale nemam z toho dobry pocit ,uz spinka vo vlastnej izbicke,takze ju nemam celu noc v oku
@zuzanockamt to že by sa mi odkopala to je najmenej 🙂 nestalo sa ti niekedy ze si nasla maleho prave naopak s paplonom cez hlavicku?

jane0123
1. okt 2013

@sarinka2012 ved to.my mame este zapozicany monitor dychu a postielku ma vedla mna,ale aj tak sa bojim.aj my mame zatial len taku decku.a tuto zimu bola este v perinke,ale tam ju uz dat nemozem.teraz spi v spacom vaku,ale ten podla mna v zime nebude stacit.mozno by sme ich mali skusit zacat zakryvat perinou cez den najprv,ze ake to bude.

palomka
1. okt 2013

ja som zacala prikrývat paplonom asi od 8m. Nikdy sa nam nestalo, ze by sme nasli deti pod paplonom 🙂

zuzanockamt
1. okt 2013

@sarinka2012 nie, nikdy nemal paplon cez hlavu, on neznasa byt zakryty, takze u neho to nehrozi