Kedy majú večer zaspať 5-ročné deti?

laki
14. nov 2008

Ahojte baby, chcem sa vás opýtať, kedy resp. o koľkej zaspávajú vaše 5, 6 ročné detičky? My s tým máme posledné 3 týždne problém.Väčšinou je už desať hodín, keď princezná konečne zaspí, to ja som už KO, totálne vyčerpaná.A aj to zaspávanie je hrozne stresujúce.100 krát ide cikať, potom vety typu mám soplík, bolí ma brucho, mám záder.Ja už neviem ako na ňu.Skúšali sme jej dohovárať, sem tam má aj po zadku ale nič nepomáha.Viete mi niektorá poradiť?

jaduska
14. nov 2008

Laki, naša má tiež problém večer zaspať. Ja to pripisujem tomu, že v škôlke ešte spávajú cez obed, takže večer má veľa energie. Skús jej večer zaviesť režim - hlavne žiadne sladkosti, lebo z toho majú deti veľa energie, žiadna telka, hlasná hudba, proste čím neskôr, tým viac stlmovať všetky podnety. Skús jej ukázať, že keď budú ručičky na hodinách tam a tam, musí si ísť umyť zúbky, ľahnúť do postele, prečítaš jej rozprávku, alebo sa s ňou trošku porozprávaj, príp. pusť rozprávku na CD, všetko v kľudnom a tichom prostredí....

mata2
14. nov 2008

Aj moj jakub je taky 😠 .Deti ukladam o siedmej,Tomasko a dvojky spia za par minut ale Kubko pride 100x a zaspava o pol desiatej 😝 .Trva to len nejake 3 mesiace,pred tym zaspaval tak do pol hodiny.Podla mna deti obcas mavaju taketo "nespave" obdobia,treba to len pretpiet,v klude ho stale vracat do postele a ono sa to casom upravi.Dufam 😅 .

anesim
14. nov 2008

naša Miška takto o 22.00-22.15 zaspáva každý deň,( pár krát aj o pol 11 ☹ ) ale len cez týždeň, lebo spí v škôlke. Od dvoch rokov poobede nespala, no večer, zaspala za 10 min. okolo 20.00 - 20.30 a spala v kuse do 8.30, takže tých 12 hodín spánku jej krásne stačilo. Ako 3 ročná začala chodiť do škôlky, a večerné zaspávanie sa stalo utrpením pre všetkých. 😝
v škôlke síce poobede zaspí, keďže vstáva pred pol 7, ale večer je to horor ☹

vinka
14. nov 2008

Takto neskoro zaspával aj náš syn v tomto období.A dôvod bol jednoduchý.Chodil do škôlky a učitelky kázali všetkým detom spat.Aj ked som ich prosila aby on nespal na obed lebo večer zaspáva o 22-23 a to mi prišlo velmi neskoro.Ale nepopustili,že nech si len lahne a nemusí spat.A potom mi iná učitelka povedala,že oni im púštali ukludnujúcu hudbu aby zaspali.A maly zaspal okolo 14 a nechali ho spat kým som ja neprišla. 😕 No ako mohol potom spat o 20. 😕 Teraz už má 7 chodí do školy a cez týžden ide spat o 19.30 do pol hodky spí.A ráno vstáva vyspatý.Lebo ked prídem ho zobudit už nespí.A máme po probléme. 😉

maruschka
14. nov 2008

laki, tak naše zaspávajú neskoro..Aj keby som čo robila, zaspia vždy okolo 21-22,00..A nás z toho ide poraziť, lebo staršia ide na druhý deň do školy-ale čo sa čudujem, zvláda to výborne.

Tiež sme skúšali zhasnúť a iba sa rozprávať,skúšali sme rozprávku na dobrú noc z knižky, počítača..Skúšali sme iba tak, dať ich spinkať, zhasnúť a dobrú noc...Ale márne..Jednoducho to u nich nefunguje. 😕 😕

janajanajana
15. nov 2008

Laki, ja mam trojročnú a chodí spávať ked chodíme aj my, medzi 9 az 10, a to nielen ked je v skolke, kde ma obednajsi spanok, ale aj ked je cely den doma, bezne vstava okolo 7, a zaspava az po 9 vecer, pricom cez den doma vobec nespava. Aspon vecer by som si v tichu pozrela TV 😖

edita33
15. nov 2008

moj starsi syn ked chodil do skolky tak chodieval spat aj o 10 vecer,od septembra co nastupil do skoly tak chodia obaja spat o 8.zavrem dvere,a mam pokoj od nich,tak sa naucili,,predtym im trebalo sto krat pisat,kakat,smädny,hladny,uz som mala dost,tak som urobila razny koniec, do skoly potrebuje ist oddychnuty,,tak 8 hodin a padla,,

sassi
15. nov 2008

naše obidve deti su o 20:00 bez pardonu v posteli (dcera ma 7 rokov a syn 21 mes.)
dcerka ma dovolene ešte si chvílku čítať, ale o pol deviatej zhasínam a spí, syn ide o 20:00 tiež do postielky
takto spávame už od 4 rokov, dovtedy si tiež predlžovala večierku, ale sme to potom rázne stopli, lebo najradšej by šla spať zároven s nami 😒
je to teraz velmi dobre, pretože mame aj s manželom trošku času na seba, a niekdy, ak mam prácu (prekladám), možem v klude pracovať

Decka si na to zvykli, takže žiedne debaty na temu večerne spanie nevedieme... syn je o tom čase už unavený, a dcerke je jasne, že nič nevybaví 😵
výnimky su na silvestra, to vydrží do polnoci, na dovolenke, občas u starkích, alebo včera som jej výnimočne dovolila pozerať Domino Day ... ale isto žiadne vynimky, ak na další den ide do školy

sassi
15. nov 2008

no a ešte som zabudla dopísať
v školke spávala tiež aj naobed, ale davali ich už o 12:00 a budili o 14:00 ... nechapem ako to, že dieťa v školke zaspí až o 14:00 😕
asi od 5 rokov už nezaspala ... len "oddychovala" a to až kym nechodila do školy

a malý spáva naobed tiež od 12:00 - 13:00 do 15:00-16:00 (tak 2,5 -3 hodinky) ale večer o tej ôsmej je naučený isť spať, bez ohladu na to , kolko cez den spal a kedy sa zobudil ... sice sa tam niekedy prevracia, ale z postielky ho už nevyberáme (lebo sme to párkrát urobili a hned sa nam to vypomstilo, že tam potom vyvreskoval a nechcel tam byť 😕 )

bodka13
16. nov 2008

mám dvoch chalanov a vidím že nie som sama čo nevie ako hlavne škôlkara nahnať spať.
Davidko chodí posledný rok do mš a ten popoludňajší spánok mu škodí-cez týždeň zaspáva až po 22 ale cez víkend je KO už do 20:30
ale toto isté sme si prešli s Maťkom,keď nastúpil do školy sám sa ukladal po 19:30,teraz je už tretiak a zaspáva v pohode po 20-max do 21

sassi
16. nov 2008

naša sa v školke vytešovala vždy na utorok, lebo vtedy v čase spania chodila do tanečnej, tak nemusela spať 😀
ja myslím, že predškolákovi v pohodne stačí polhodinkový oddych, trebárs pri rozprávke na CD-čku (my sme mali tak zaužívané) ... ale je dobre, ak si predsa len na chvílku lahnú. 2-hodinový spánok je vela, potom je jasne, že je večer problem
a neskúšali ste ich viac unaviť?

bodka13
16. nov 2008

jaj sassi náš Dado je asi na baterky,cez víkend v podke ale cez týždeň keď sa o pol 5 dorútime domov s nákupom sa to nejako nedá a už aj vonku zima,a s Maťkom sa treba učiť alebo aspoň skontrolovať úlohy
ak máš nejaký tip-poraď 😉

sassi
16. nov 2008

my sme s dcerkou chodili 2x do týždna plávať (utorok a štvrtok po 2 hodiny), další den mala 2 hodiny tanečnú

ale isto je potreba spánku individuálne vec, moji su našťastie dobrí spáči

aj ked dcera od 1 roka do 4 rokov tiež zaspávala večer neskoro, a nejaký čas sa ešte aj nadránom okolo 4:00 budila vyspatá a chcela sa hrať! 😕
myslím ale, že s tým večerným zaspávaním to bola tak troška naša vina, že sme nedokázali zaviesť večerný režim .. a ona už potom bola na nejaké večerne rituály velka a revala, že sa tiež chce dívať na TV, a že ona tam (v izbe) nebude sama ... akoby sa bála, že jej niečo "ujde" ...
a potom začala spávať až ked dostala vlastnú izbičku aj novú posteľ ... to bola taký zlom, proste zo dna na den ... ona sa hned v prvý večer tešila, že si ide lahnuť do princeznovskej postele, a odvtedy zaspáva sama v izbe o 20:00
niekedy rto je troška nepohodlne dokonca, hlavne v lete, ked sme napr. aj na dovolenke museli byť o 20:30 najneskor na izbe, lebo ona už potrebovala spať ...
ale ako je väčšia vydrží aj dlhšie hore, ale skutočne výnimočne, nechcem ju zasa pokaziť 😉

No a s mylým sa žiadne rozmaznávanie nekonalo, teda on aj rad spáva, problem nejako nebol, mal sice take obdobie, že nechcel spať, ale to bolo prechodné, len nesmieme popustiť, lebo by bol problem
ked vyrevuje, idem tam , oznámim mu, že už von nejde, aby si ľažkal a on sice z nevôlou, ale poslúchne, lebo tiež už asi pochopil, že so mnou nič nevybaví 😀

laki
autor
16. nov 2008

ahojte, ďakujem za vaše odpovede, asi to vyznie blbo, ale som rada, ža sa takto netrápime len.my.Je to fakt asi tým, že v škôlke spávajú.Čo sa týka toho unavenia, naša Kika je asi na baterky, ona nikdy nie je unavená.A pooobede my nestíhame žiadny krúžok ( hoc som nad tým rozmýšlala ), ale malá je celiatička, takže každé pooobedie prestojím pri šporáku, varím jej každý deň do škôlky.No čo už, hádam ju tá nespavosť raz prejde, musíme vydržať.

sassi
16. nov 2008

laki a školka nič neponúka?
naša chodila na tanečnú zo školky, a boli aj ine aktivity
plavanie to ano, to bol riadny zabiják času, plávali sice len 1,5 hodiny, ale zabili sme čas od 15:00 - 18:00 s odvozom a vysušením

blackdaahlia
16. nov 2008

moja dcéra má 4 roky. Tiež má obdobia, keď nechce večer spať.. Ale jednoznačne som za spanie poobede. Ak poobede nespí, ide síce večer skôr spať a zaspí rýchlo, ale dovtedy je to s ňou na nevydržanie, lebo je podráždená, hyperaktívna, rozjarená.. 🙂 Veď to asi všetci poznáte. Ak spí poobede, večer sa jej síce ešte veľmi nechce spať, ale nedávam jej na výber.. o takej pol ôsmej sa začíname chystať a o ôsmej už je v posteli. Nechodím ju kontrolovať, ani nezaspávam s ňou, nechávam to na ňu nech zaspí sama. Samozrejme že vymýšľa, ale snažím sa nereagovať, prídpadne ju okríknem, alebo bez slova prídem, uložím ju späť do postele, pobozkám, zaželám dobrú noc.. hoci aj päťkrát, keď je treba, ale už s ňou nekomunikujem, aby si uvedomila, že už nieje čas na hranie. Sú však dni, keď ju kľudne nechám hore dlhššie a v takom prípade je fakt problém so zaspávaním. Čím neskôr ju uložím, tým je to horšie. Režim treba skrátka dodržiavať.. treba sa prinútiť 🙂

abetka
16. nov 2008

nasa chodi pravidelne o 19.30. a mala v juli 5 rokov a to si aj na obed schrupne niekedy 😉

sassi
16. nov 2008

blackdaahlia, maš pravdu, ked to prešvihneme a nejdu spať v "zvyčajnom čase" tak nevedia potom už zaspať

laki
autor
17. nov 2008

sassi, nie naša škôlka neponúka nič.Bola tam len angličtina ale aj to zrušili, lebo lektorka chodila ako ju vietor dofúkol. A keď som sa minule kvôli tomu ozvala, bolo mi povedané, že bude športový krúžok, ale tam môže chodiť len 10 detí, inak by ich vraj nezvládli.Ale doteraz sa krúžok nerozbehol.Takže asi tak.Uź ten rok nejak pretrpíme, a dúfam, že škola bude mať väčší výber.