Mám veľký problém so zaspávaním. Čo mám robiť?

aly
15. apr 2009

Ahojte, je tu niekto s podobným problémom? Už neviem čo mám robiť. Niekedy zaspávam aj 3 hodiny. Stále nad niečím rozmýšlam (nič podstatné) a nejde to zastaviť. Som z toho zúfalá, trvá to už cez rok. Pomôžte ak viete prosím

briketa
15. apr 2009

Aly jednoznacne sa zapisat na jogu. Naucis sa dychanim uvolnit sa a meditovat, postupom casu aj uplne vypnut od vonkajsieho sveta. Chce to cvik, da sa to naozaj normalne nacvicit.

junovka
15. apr 2009

vidim, ze nie som sama 😀 😝

aly
autor
15. apr 2009

Junovka máš ten istý problém? Ja som zúfalá, myslím na samé somariny a nedá sa to vypnúť 😠

aly
autor
15. apr 2009

briketa myslíš že by to pomohlo? skúsim, mala si ten istý problém?

briketa
15. apr 2009

Aly moj manzel ma. A pomaha mu to. Ja som flegmaticka povaha, ja spim kedy chcem a kde chcem uplne si viem dat povel aj uprostred dna. Akurat teraz v tehu nesmiem pozerat pred spanim nic okrem skutocnych veci (National Geographic alebo Discovery kanal je v pohode) lebo z akehokolvek filmu sa mi snivaju neskutocne hovadiny, castokrat aj hororove.

zabka78
15. apr 2009

aly, ja som mala take obdobie, ze som nemohla zaspat. u mna to trvalo priblizne 3 mesiace. tato chronicka nespavost, ak to mozem tak nazvat, bola v mojom pripade vyvolana prioritami, cielmi ktore som si v tej dobe kladla na hlavu, proste bolo toho na mna privela. nastastie som sa z toho dostala sama vdaka tomu, ze som si uvedomila, co je toho povodcom. bolo to dost zle zaspavala som tiez cca 3 hodiny a proces zaspavania pozostaval z toho, ze v tom momente ako som zaspavala som si to uvedomila a uplne som sa prebrala + vnutorna nervozita. nutila som sa k spanku a chytala ma panika pri pocitani casu, ktory mi zostava na spanok 😝. prespokladam, ze povodcom nespavosti je tvoje male dieta, nerozpisujes to tu.

na podporu prirodzeneho spanku somuzivala melatonin spolu s horcikom

http://www.multivitamins.sk/multimineral/melato...

aly
autor
15. apr 2009

Jej zabka, dik za radu. Ten melatonin idem kuk link.
No prave ze dieta mame supiskove. On spinkava pekne to ja mam problem sama zo sebou. Prestala som kojit pred tyzdnom takze mozem aj nejake lieky, len neviem ake.
A briketa urcite skusim aj tu jogu, a dam vediet. 🙂

aly
autor
15. apr 2009

Vyskúšam a dám vedieť. Dakujem Vám 🙂

aly
autor
15. dec 2009

Pomoc, je koniec roka a ja ten isty problém, zatial som vyskusala hypnozu, akupunkturu, no zabrali iba lieky - no tie nechcem samozrejme brat navzdy ☹

bzzmajka
15. dec 2009

Aj ja pri zaspávaní rozmýšlam nad blbosťami ale mne to pomáha zaspať, neviem zaspať, ked nad ničím nepremýšlam a niekedy sa preberiem, že potrebujem ísť na wécko a také kombinácie mám v hlave...ha ha

blazka24
15. dec 2009

mám dojem že zaspávanie súvisí s tým o čom píšeš, že stále nad niečím rozmýšľaš, skús zaspávať pri hudbe, telke zapatej budeš vnímať slová v pozadí a neuvažuj nad ničím, máš asi nevyriešený problém a možno nie jeden a to je všetko.........ja keď mám problémy nie a nie zaspať..........

nikollette
15. dec 2009

Ja tiež pred spaním vždy rozmýšlam. Aj ked nad úplnými blbosťami. Ale zase zaspať viem.

zitaje
15. dec 2009

Da sa naucit vypnut. Nie je to jednoduche, ale da sa to - to je zaklad. Treba sa naucit relaxovat (cize vypnut) lebo unaveny organizmus je nachylnejsi na choroby, nespanim si clovek moze vlastne privodit choroby, nie je to len tak. Ak si pri tom este aj cez den unavena, je to duplom dolezite. Unava je vlastne dobra - je to signal tela, ze si mas oddychnut.
Je take cvicenie, ked sa clovek sustredi na svoje dychanie. Treba sa vazne sustredit, na prvy krat to vobec nie je jednoduche. Sustredis na koren svojho nosa a na kazdy naaaadyyyych, vyyydyyyych, naaadyyyych, vyyydyyych, aby ti myslienky nebehali, mozes spociatku pocitat, nadych jeden, vydych dva, nadych tri, vydych styri. Najlepsie len do 10, aby si sa nesustredila na pocitanie, ale na dychanie 😉. Vzdy ked ta napadne cokolvek ine, treba sa znova prinutit sustredit sa na dychanie.
Dalsia vec, este pred zaspavanim si treba uvedomit, ze v posteli problemy nevyriesis, snazit sa robit PORIADNE to co robis - ked pracujem, venujem sa na 100% praci, ked som s dietatom, venujem sa naplno jemu, a tak isto ked oddychujem, venujem na plno oddychu. Nepripustat si myslienky na nic.
A nesnaz sa zaspat za kazdu cenu, to ta len este viac rozhodi. Dychacie cvicenie je super preto, lebo je relaxacne, cize uvolnuje a ospocinies si, aj keby si nezaspala, ale ked sa budes dobre sustredit a nebudes sa spanku branit, aj tak zaspis. 😀 Treba si to ale nacvicit, lebo hoci to znie jednoduche, je to spociatku fuska. 😉 Spanku zdar! 😵

paola.o1
15. dec 2009

Na na zaspatie pouzivam pohar cerveneho 😉

auriane
15. dec 2009

Aly, pred rokmi som mala tiež ten istý problém - ale až v takej forme, že som častokrát nespala aj dva dni a dve noci.. Psychiatrička mi na to povedala, že preto, lebo môj mozog pracuje, aj keby som mala vypnúť. Namietala som, že veď ja na nič nemyslím. A ona že podvedome áno. Tak som brala lieky na spanie s antidepresívami, ale po troch mesiacoch som ich bez porady s lekárom vysadila. Problém so spánkom už nemám taký veľký, ale nikdy to nebude celkom okej. Na zaspanie potrebujem svoj kľud, svoje rituály a hlavne TICHO. Vadí mi, keď niekto hlasno dýcha, vadí mi, keď tikajú hodiny, vadí mi, ak sa susedia čo i len nečujne zabávajú. A najhoršie je, keď viem, že musím zaspať, lebo ráno musím vstávať - to je takmer nemožné zaspať. Teraz som ešte na materskej, takže sa "teším" na nástup do práce, to zase budú prebdené noci 😖 Ale viem, že lieky brať nechcem. Keď je najhoršie, tak si poviem, že kašlem na to, keď aj do rána nezaspím, že sa nebudem stresovať kvôli spánku! A nakoniec ani neviem ako a zaspím. Potom sa mi ešte aj stáva občas, že sa zobudím v noci a neviem zaspať aj dve hodiny.

adulikka
15. dec 2009

a aký máte tlak..nízky ,alebo vysoký .lebo ja mám nízky a ľudia s takým tlakom majú problém zaspať...aspoň tak o tom čítala ,keď som si dala do googla nízky tlak

milocka29
15. dec 2009

Mne ked sa nechce spat, sadnem k PC, zapnem net, alebo zacnem citat casopis, unavim oci a potom uz len sups do postele. Ale predstavte si opacny pripad, poznam pani, ktora by stale spala, aj sa jej stane, ze normalne sa rozprava a zrazu odkvecne na par minut a potom zas funguje, alebo ju kolegyna musi stale popohanat, by v praci nezaspala.

maja22
15. dec 2009

Ja chodím najčastejšie spať, keď som tak total vyšťavená, že už len padnem polomŕtva do postele 😀 A keď mám ešte pocit, že však sa mi tuším nechce, tak zoberiem do rúk mierne filozofickú knihu a po pol strane už len nahmatám vypnúť svetlo... 😀 Ale ak je nespavosť problémom psychickým tak tu neporadím...

aly
autor
17. dec 2009

Babenky dakujem za odpovede:
Zitaje - o tom dychani mi psychologicka hovorila, no ako pises fakt to nieje lahke, skusala som no po par nociach som to vzdala. Tak skusim znova
Auriane - tiez som rovnaka, vsetko mi vadi, musi byt ticho, tma, a ziadne zvuky okolo. S tymi liekmi musim nieco poriesit, lebo sa mi zda ze niekedy nezaberaju ani tie
Adulikka - tlak mam uplne v poriadku
Maja22 - chodievam spat unavena, zyva sa mi a ked si lahnem tak tie hlupe myslienky zacnu a neviem prestat. Kniha mi nepomohla skusala som, po asi 20-tich stranach som to vzdala

alca85
17. dec 2009

aly, ja tiež večer už padám na hubu, ale hneď ako si lahnem, tak tá únava akoby zmizla..tiež mi všetky myšlienky sveta behajú po rozume, niekedy sa idem z toho zblázniť...ja som to už vymyslela tak, že sa hrajem karty na mobile až kým mi ruky nejdú odpadnúť a potom ani neviem ako zaspím...ale problém je v tom , že hneď ako sa mi podarí zaspať tak sa zobudí moje malinké... ☹

nguyen
17. dec 2009

inak neviem ci tu niekto spominal caje alebo odvary (sorry len tak narychlo som prebehla diskusiu)
ja sice normalne nemam problem so zaspavanim, niekedy ked mam velke stresy v praci, alebo ma nieco trapi, tak sa casto v noci budievam alebo sa mi zda, ze mam velmi plytky spanok a celu noc sa z neho budim a rano som maximalne vycerpana, ale to sa mi stava fakt velmi zriedkavo a vtedy pijem vela medovkoveho caju (medovka lekarska), posobi velmi upokojujuco. A asi pred mesiacom som si len tak pre radost kupila caj na dobry spanok a (asi preto ze nemam vyrazne problemy v tejto oblasti) ked si ho vecer urobim, tak ho musim rychlo vypit a najlepsie rovno v posteli, lebo by som zaspala asi cestou do spalne 😀 😀 😀 a to si nerobim vobec srandu, taky hlboky spanok, ako po tom caji som este nemala. Je to nejaka miestna znacka (francuzsko) ale pozriem doma na zlozenie a skusim prelozit co za bylinky tam su, mozno pomoze...

aly
autor
18. dec 2009

Nguyen, dakujem za radu, skusala som medovkovy a este nejake na spanie no nejaky vyrazny rozdiel som nepostrehla.
Alca85 skusim zahrat nejaku tu hru na mobile 🙂

katrin21
18. dec 2009

moja kamoska mala podobny problem, a potom bola na nejakom sedeni a tam ju naucili sa totalne uvolnit a predstavovat si ako sa cele telo, uplne od kazdeho clanku na nohe uvolknuje a ako sa mu chce spat... a tak ma od noh postupovat smerom hore a stale si to hovorit, prst po prste, chodilo, noha , clenok... a ona hovori, ze odvtedy ked nemoze zaspat, zacne sa tak uvolnovat a ze nedojde ani po 5ty prst a spí 🙂)) mozno to ma nieco s jogou , ako pisali.. taka meditacia, uvolnenie... 😉
ale inak, ani ja nemozem dobre zaspat, ale nastastie 3hodiny mi ton netrva, horsie je ze pri tom vsetkom este moja polovicka straaasne chrápe, takze nemam sancu zaspat ani nahodou bez toho, aby som ho neupozornovala, alebo dfo neho drgala 😀 ...

martinba
18. dec 2009

Necital som vsetky prispevky ale Joga je dobra rada a pocuvat radio alebo telku pri zaspavani zla rada. Da sa naucit vypnut a je to jediny sposob (okrem liekov), odporucam knihu Moc Pritomneho Okamziku od Tolleho. Krasne tam opisuje ako to v hlave funguje. Ja som mal tiez tento problem, skusal som od Jogy (dobre ale pomale) az po Silvovu metodu, v podstate pomohlo vsetko ale uplne som sa toho zbavil az po precitati Tolleho.

trinitka87
18. dec 2009

ja sice nemam problem zaspat, horsie to je potom, skoro kazdu noc mam neprijemne sny, ktore su neskutocne zive.
stale mam strach, musim pred niecim alebo niekym utekat a pod. 😔 😔

alca85
18. dec 2009

trinitka ja som také sny, že pred niekým utekám mala celú pubertu...väčšinou som utekala veeeeelmi pomaly... 🙂 ☹

trinitka87
18. dec 2009

ale ja mam od puberty dost daleko...

aly
autor
21. dec 2009

martin, dakujem za radu skusim pohladat knihu, dufam ze najdem, lebo som uz fakt zufala

aly
autor
21. dec 2009

katrin, viem ze to ma nieco docinenie s uvolnenim mysle a tela, no ja to zatial nedokazem, skusala som to s tym uvolnovanim celeho tela no je to dost tazke

mercy
21. dec 2009

Aly, to je stres, bacha na to, môže to byť začiatok duševnej poruchy, mala by si vypnúť a pár dní si oddýchnuť