Metóda kontrolovaného plaču

rencika8
8. jan 2015

Ahojte,prosím vas ma niekto skúsenosti? Mam 8 mes.syna a v noci sme min.5x hore ,nič inē nepomože len cecok a už to trvá veľmi dlho a už ozaj nevladzeme. Dnes som počula o tejto metode ak mam pravdu napísat vobec sa mi to nepáči ale na druhej strane sa nedá takto fungovať v noci spávame max.3 hodky. Prosim ak máte skúsenosti napíšte hlavne ako dlho to u vas trvalo.
Moc dakujem za všetky odpovede

meluela
8. jan 2015

@rencika8 je to blbost a trapenie pre vsetky strany
skus radsej toto, mne to velmi pomohlo po tom ako som prestala skusat tu debilnu vyplakavaciu metodu: http://www.pantley.com/elizabeth/links/PantleyN...

rencika8
autor
8. jan 2015

@meluela len je to v angline nemas to nahodou preložené?

bublinkajasminka
8. jan 2015

ja som touto metodou naucila zaspavat svoju vtedy 6 tyzdnovu dcerku a odvtedy spala cele noci a zostalo jej to doteraz a bude mat 7 rokov!!! oplati sa to skusit 🙂 🙂

kengurica
8. jan 2015

Metoda kontrolovaneho placu??? To je honosny nazov pre "necham ho vyplakat", inymi slovami, kaslem nan?? Fuha, ja by som to teda asi nedokazala. Mozno som len nebola v tej situacii, ale svoje deti som kojila dlho, a dcera mi prespala celu noc az ked som ju odstavila...a bolo to v jej dvoch rokoch.
Nechat dieta vyplakat sposobi akurat frustraciu dietata....chce nieco, pozaduje to od matky, a vyjadruje to placom, lebo ono to chuda inac nevie. A postupne naozaj mozno prestane plakat, lebo to jednoducho vzda...no nevioem, ci je to ozaj spravna cesta.
Ja som mala detsku postielku pri manzelskej ( bez bocnice) a ani som nemusela vstavat, v polospanku som si vyhrnula tricko a fungovalo to kao samoobsluha :D Dieta dostalo, co potrebovalo a "ani to velmi nebolelo"....

margarita
8. jan 2015

@bublinkajasminka
mozem sa spytat, dcerka bola dojcena?
lebo aj moj synovec prespal na UM celu noc v pohode od babetka, no nase 3 sviste ani omylom, cim boli starsie tym castejsie sa v noci budili na dojcenie, pomohlo az odstavenie po roku...

mirka2003
8. jan 2015

@kengurica mozem sa spytat ako funguje to spanie vedla postele v postielke? lebo ja som s oboma detmi spala na manzelskej posteli, ale takto by to bolo pohodlnejsie (hlavne ked uz deti lezu,my sme spavali tak, ze manzel mal pri hlave nohy a ja synovu hlavu). to ste nakojili dieta a dali naspat do postielky alebo ste sa vy naklonili k dietatu?
inak aj moj syn sa budi v noci aspon 4x, ani neviem presne, kedze spime spolu kojim ho v deliriu cize ani neviem kedy sa dojci 🙂 mozno by to pomohlo aj vam...

mirka2003
8. jan 2015
marikama
8. jan 2015

postielka nemá jednu bočnicu a je prisunutá úplne k posteli. takže bábenko a maminka majú k sebe prístup bez prekážok.ja som odkojila štyroch drobcoch do dvoch rokov a boli kojení x-krát za noc. naučila som sa kojiť v polospánku. drobec sa koľkokrát sám odtiahol a odplazil do postielky z mojej postele a spali sme. len teraz musíme vymeniť madrac lebo tam mám veľké fľaky od mlieka, keďže som nevedela kedy sa odtiahli a mliečko tieklo 🙂

rencika8
autor
8. jan 2015

@mirka2003 ja mam tiez postielku prisunutu k našej postely,ked sa malý budí vezmem ho este polospiaceho ak sa podarí a nakojím ho a položím do postielky a takto niekolko krat za noc :( niekedy nevie hned zaspat tak ho chytím za ručku a to pomože a za chvílku spinká,len to že sa tak veľmi casto budí ma dosť trápy :(

jana_eyre
8. jan 2015

ja by som na to nemala srdco, poznam sa.. moje obe deti spali somnou, pricucnute na moj prsnik celu noc - tricka som mala uz upravene tak aby som nemusela ani vytahovat 😀 to som len v polospanku pritlacila, decka sa napili a spali dalej.. mladsia teda bola extrem, ona od 3 do 5 nerobila nic ine, len sa v spanku pricucla - odcucla a tak dookola, ale ja som sa celkom vyspala - urcite lepsie ako vstavat a riesit.. ale kazdy si najde ten svoj dobry sposob..

mirka2003
8. jan 2015

@rencika8 trapi ta fakt, ze sa budi alebo ze sa nevyspis? skus si ho dat uplne k sebe, nie do postielky, to len odkojis, deckom ani nepohnes, neexistuje ze sa zobudi 🙂 a ked bude vacsi moze ist do postielky vedla teba. mozno to takto spravim aj ja 🙂 alebo skus sa prisunuk ty do postielky, nakojis a spite dalej lebo zas nebudes dietatom hybat 🙂

nelly004
8. jan 2015

@margarita prosím ťa - keď si odstavovala deti, tak čo si s nimi robila v noci? ďakujem 🙂

veronkarisko
8. jan 2015

nechcem byť zlá ale náš syn si odreval svoje, kedže už ako 3 týždnovému mu operovali peru, ako 6 mesačnému podnebie,a mal strašné bolesti, čiže plakal celé noci, ale aby som ho nechcala vyrevať, len aby som sa vyspala???? to kde sme? pre boha aký kontrolovaný plač???? je to dieťa, malé nevinné, bezbranné, ono neplače pre svoje potešenie, ale pretože niečo potrebuje,.... mamu, prsník, pocit bezpečia atd... ked vám to nevyhovuje tak ste si nemali robiť dieťa! je to hnusné ale je to tak!!!!!! ak chcete pohodlné noci a dni, aby neplakalo, tak nie ste rodičmi. Nič netrvá večne a aj nočné plače a budenie sa raz prejdú. Na SVK sme na materskej dovolenke 3 roky, tak ich obetujme dieťaťu a jeho potrebám. HOWK

mistrall
8. jan 2015

metoda kontrolovaneho placu je hovadina..je to jednoduche vyrevanie sa, darmo tam prides a hladkas dieta v nejakych stanovenych intervaloch, co z toho ma to dieta, ..nic..je zufale a chce citit matku, ktora ho necha revat, len aby sa ona lepsie vyspala..
dojcene deti sa budia casto,..niektore nie, ale to je vynimka..proste tak to je..to uz rdasej pockaj este dake 2mesiace a odstav ho..alebo ho odstavuj pomaly bez placu, a navyki na flasku..ale nie vyrevat preboha.. 😠 😠
je to masaker..nechapem ze to vobec niekto skusa...a uz vobec nie ako tu niekto pisal na 6t babatku,,kks? to uz co je..je mozne ze matke nevadi ze dieta "reve" len aby dobre spalo?? to uz kde sme.. 😒 😒

margarita
8. jan 2015

@nelly004
dcerka prve dve noci potom plakala, chcela prsnik, vzdy som ju vzala do narucia, tisila ju, hladkala, ponukla jej vodu pit, napila sa, revala este chvilu dalej, potom zaspala, prvu noc sa takto zobudila asi 2x ako predtym zvykla na dojcenie, tu druhu noc sa zobudila uz len raz, prijala vodu a zaspala, a od tretej noci sa uz nebudila vobec. asi to pochopila, ze aj tak nic nebude 😀
syn bol trochu iny, ten sa odstavil napoly sam, raz vecer proste zaspal pri prezliekani do pyzamka, pred vecernym dojcenim. ked sa zobudil, tiez dostal vodu a bolo. neplakal vobec.
a posledne este uvidim, to budem riesit najskor tak o pol roka 😉

diana_81
8. jan 2015

@rencika8 pridam sa k otazke mirka2003 - trapi Ta, ze sa nevyspis Ty, ci mas strach ze to jeho budenie nieje ok? Nas zaspava sam (dcerka bola v minulosti ine kafe, teraz pri druhorodenom sa proste naucil tak nejako sam, ze sa ududle k spanku, uz mu vlastne i vadim ked som pri nom tak sa rozblbne) ale v noci ho mam celu dobu pri sebe a rovnako ako ostatne maminy pisali spime skratka nacucnuto-odcucnuti. Mne pomaha velmi to samostatne zaspavanie, lebo viem ist robit po svojom, ale v noci to neriesim - vacsinou ani neviem kolko krat bol hore a vdaka takejto "metode" sa vlastne nikdy skutocne nepreberie a spinka celu noc.

Co konkretne Ta teda rusi a chcela by si zmenit? Chces ho vlastne svojim sposobom odstavit od nocneho dojcenia, resp. ho zredukovat?

bejbinka
8. jan 2015

@rencika8 Nam tato metoda pomohla...malá sice v noci spavala, zobudila sa len na prsnik, neplakala, pretoze spala so mnou na manzelskej posteli, takze hned som bola k dispozicii...ale co bol u nas problem, ze si posuvala zaciatok spanku...az to bolo uz okolo druhej - tretej nadranom a potom chrupala do jedenastej, dvanastej obeda...len s tymi malickymi prestavkami na nacuckanie sa. 🙂 Uz na 3. - 4. den spala pekne od pol deviatej vecer do deviatej rana a ma to tak doteraz. Potom asi v osmom mesiaci som ju prelozila do postielky, ktoru som mala vedla postele a na druhy den, ako tam spala, uz prestala pytat v noci prsnik a spala pekne celu noc. A este pomohlo, ked som jej cez den kontrolovala spanok. Zvykla spat aj 4 - 5 hodin cez den, ale potom sa jej nechcelo v noci.

sirene
8. jan 2015

V tomto obdobi to nerob. Zacina mu obdobie separacnej uzkosti (od 8.mes), naviazanost na matku sa prehlbuje, odmietanie cudzich ludi, len ty si jeho istota, tak mu nepošramoť psychiku. Da sa to vydrzat a raz pride noc, ktoru prespi celu. Aj ja mojho cvirika kojim 2-5x za noc, ale to je len take cuckanie sposobom " som pri maminke a je mi faaajn" 🙂

bublinkajasminka
9. jan 2015

@margarita dojčená nebola ale išlo o to aby vedela sama zaspat a nebudila sa nato, ze ju niekto uspaval hojdaním a podobne a to pomohlo

hanycka
9. jan 2015

My sme tuto metodu spravili v 10.m, mali sme ten isty problem, v noci aj 10x na prse a trvalo to dlho. Nikdy som si nemyslela ze k tomu pristupim, ale uz som to nezvladala. Treba si precitat knihu, ktora o tejto metode pise a potom sa rozhodnut. Ak nebudes rozhodnuta, tak to ale neskusaj. Mna presvedcila, sli sme podla predpisaneho postupu, maly plakal 15 minut a zaspal a zo dna na den sa vyriesil cely problem. Vsetkym nam to pomohlo, a nespravili sme to len preto, aby sme sa my rodicia vyspali. Pre dieta nie je dobre ked je v noci kazdu chvilu hore a papa, tiez potrebuje spat, ale same sa toho zvyku cuckania pocas noci nezbavi. Maly bol cez den umrncany, nevyspaty, ja som bola tak unavena, ze som jednak stracala nervy a jednak som sa ho uz aj bala nosit, ze s nim od unavy spadnem. Dat ho do postele k sebe nefungovalo- i tak bol kazdu chvilu hore (zaspal, pustil sa prsa a o 10 minut bol hore a hladal a toto dokola celu noc) bolo to este horsie. Takze nesuhlasim s tym, ze najlepsie riesenie je dat dieta k sebe a dat mu co chce. Ale to bol moj pripad, niekomu to mozno funguje a ked su vsetci spokojni, to je podstatne. No ak je matka na narvy a dieta nevydpate, treba to zmenit. Pisem sem preto, lebo sme touto metodou presli a nikomu neublizila, naopak zachranila nas, fungovala na 100%. Od vtedy maly krasne spava, cez den je vysmiaty a uzivame si krasne dni bez unavy a stresu 🙂 drzim palce, nech najdes riesenie!

nelly004
9. jan 2015

@margarita dakujem pekne..rozmýšlam aj ja nad odstavením (hrozný názov inak :D) lebo mlieko už nie je a malý sa budí, neviem či na hlad, ale nechcem mu v noci robiť sunar, lebo potom si neoddýchne od trávenia...teraz som išla spať skôr asi tri dni, tak som celkom fresh, skúsim tie tri noci prebdieť nad tíšením 🙂) Ďakujem

rencika8
autor
9. jan 2015

@mirka2003 aj jedno aj druhe ,myslis ze je v poriadku ked v noci spavam max.3 hodky a to trva uz 4 mesiace???? Ja myslim ze to ok neni ,skusala som si ho dat aj k sebe ale nemalo to žiadny vyznam

rencika8
autor
9. jan 2015

@sirene malý už je v tom období separačnej úzkosti asi od 6-teho mesiaca pri nikom inom nechce byt ken pri mbe stale je na mne zalepený ale myslím že ak by som sa na to predsa len dala tak čim neskor tym horšie ale zas píšem vobec stym niesom stotožnená

rencika8
autor
9. jan 2015

@diana_81 rusi ma to neustale nocne budenie ,myslim ze to neni dobre ani pre to dieta ze je stale hore on je poyom myslim ze z toho aj nervozny ze je unaveny a neda sa mu poriadne zaspat. A co sa tyka toho ze si ho mam dat k sebe uz som to tu pisala ale napisem znova to nic neriesi pretoze on ked sa v noci zobudi tak sa hned postavý a potom nam skace po hlavach

kengurica
9. jan 2015

@mirka2003 https://www.google.sk/search?q=detska+postielka...
Nieco v tomto style, akurat som tam mala klasicku postielku bez bocnice a cez ten soj som mala deku, aby to netlacilo.. Ked sa babo zacalo mrvit, priklonila som sa blizsie, vyhrnula pyzamo, mladatko sa prisalo, ked sa napapalo, pustilo bradavku , zaspinkalo, a ja tiez, akurat som sa prebrala, ze mam strpnutu ruku. V pripade, ze som kojila z druheho prsnika, babo som si prehodila medzi mna a manzela ( niekedy som potom castou tela, nohou, bola v postielke ja ☺, hoci mame velku postel )

sirene
9. jan 2015

@rencika8 skus si pozriet nieco o NREM a REM fazach spanku. Zda sa mi, ze vzdy ako nabieha znova na periodu po rem faze spanku tak sa budi, vtedy je v nrem1 a najlahsie zobuditelne na akykolvek zvuk, sramot...cely cyklus sa opakuje kazdych 90-110minut, teda tych 5 zobudeni tvojho synceka za noc. Ja mam obe deti drazdive typy, obaja sa po presne polhodine od vecerneho uspania zobudia, to je prechod z nrem2 do nrem3. Ak nie som pobliz, tak je po spanku...niekedy staci pohladkat po hlavicke alebo povedat čččč, ak nie- nadojčim. Dcerku to preslo ako 1,5rocnu. Syncek jej zatial v tomto jej verna kopia. Je to niekedy vycerpavajuce, ale vzdy si hovorim, ze len raz su taketo malicke a hlavne teraz ma potrebuju. Skus podla seba, podla vlastneho instinktu, tak aby ste boli obaja v pohode.

kofoluska
9. jan 2015

@rencika8 Radsej ho odstav od nocneho kojenia, hlavne ak sama nie si s touto kravovinou stotoznena. Ci uz to nazveme metoda kontrolovaneho placu alebo bohapuste nechanie dietata vyrevat sa az zaspi od vycerpania, efekt je rovnaky. Dieta sa nauci, ze v case, ked matku potrebuje, ona ho ignoruje. Zaziva neuveritelny pocit frustracie, nechape, preco ho matka ignoruje (a ked k nemu este aj chodi, aby ho pohladila po hlavicke a potom zase odide, iba sa to zhorsuje). V tomto veku este nie je schopne pochopit, co sa deje a nie je ani schopne vyrovnat sa s pocitom frustracie, strachu, beznadeje. (Nevyzreta nervova sustava.) Ano, tato metoda vzdy zaberie. Pretoze dieta to vzda. Ono sa nenauci zaspavat samo. Ono sa nauci, ze nema vyznam o svoje potreby ziadat, pretoze su ignorovane (a potrebou tak maleho dietata nie je len nakrmenie, teplo, sucha plienka - potrebou babatka je aj blizkost matky, jej narucie, pocit bezpecia, ktore pri nikom inom nezaziva). A s tymto potom ide dalej zivotom a hlavne - nesie si to aj vo vztahu ku svojej matke (a to mam v priamom prenose u manzela, jeho bratov a ich matky - nexcela by si, ver mi).
Porad sa s mamkami, ktore tu pisali o odstaveni svojich deti. Urcite je to lepsia cesta ako taketo krute zaobchadzanie. Ved aj my potrebujeme blizkost svojich partnerov. Mozno nie pri zaspavani, pri prechadzani z jednej spankovej fazy do druhej, ale potrebujeme ich. Oni nam svoju blizkost neupieraju. Ani my im. Preco by sme teda tu blizkost mali upierat tak bezbrannemu clovieciku, ktory na nas cely visi, ktory nas k zivotu nevyhnutne potrebuje a ktory sa s nikym inym neciti tak bezpecne ako s nami?

rencika8
autor
9. jan 2015

@kofoluska krasne si to napisala 🙂

kofoluska
9. jan 2015

@rencika8 Tak uprimne, od srdca. 🙂

sense
9. jan 2015

nuz ja za tu metodu nie som a ze sa tak neda fungovat spat 3hod. v kuse? ale da a to som chodila este aj do prace napriek tomu som nikdy nenechala dceru vyplakat , mala sa budievala kazdych 45min do osmeho mesiaca a to ani nebola kojena...
potom sa to upravilo budila sa L E N dva tri krat....a teraz ma 2 mesiacov a nema problem ani zaspat sama vo svojej izbicke, ani nepotrebuje jest v noci, zobudi sa mozno raz strcime jej cumlik a spi, dokonca spi dlhsie ako spavala predtym....